Jump to content

Mirror RECOATING απο την Orion Optics. Αξιζει;; (Αναβάθμιση)


Bi2L

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κατευθειαν στην Orion Optics τα εστειλα,

 

Το εβαλα σε δυο πακετα για ετσι αν πεσει το ενα και σπασει ανοιξει και παθει καποια ζημια, θα υπαρχει και δευτερο απο μεσα το οποιο δευτερο μπορει να σταματησει την φορα απο το αντικειμενο πόυ θα χτυπισει και θα σπασει το πρωτο κουτι

(πχ αν καποιος σωλινας-ξυλο-ή καποια γωνια- σπασει το πρωτο πακετο θα υπαρξει και δευτερο πακετο το οποιο θα σταματησει το αντικειμενο αυτο να χτυπισει τα κατοπτρα)

Και βεβαια μου ειπαν και απο την ΟΟ να βαλω δυο πακετα για περισσοτερη ασφαλεια.

 

Μπορεις να βαλεις και ενα κουτι ποιο χοντρο απλα εγω θεωρισα οτι ειναι καλυτερα ετσι, και δεν εχω και πολυ Εμπιστοσύνη στον ΕΛΤΑ ---σορρυ αν καποιος δουλευει εκει-- αλλα δεν του εχω.

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 116
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Tα κατοπτρα ειναι Θεσσαλονικη αυτη την στιγμη (στην Ακτις) και θα τα εχω Σαββατο-Δευτερα.

 

Το κοστος στην ΟΟ πηγε:

 

132 pounds το προτευων

31 pounds το δευτερευων

43 pounds η αποκολληση των κατοπτρων απο την βαση τους

90 pounds η αποστολη απο Αγγλια - Ελλαδα

 

306 pounds συνολο Οrion Optics

 

 

356 Ευρω σύνολο Οrion Optics σε Ευρω (μαζι με το συναλλαγμα)

+ 104 ευρω αποστολη απο Ελλαδα-Αγγλια

+ η κατασκευη των δυο ξυλινων κουτιων (δεν ξερω τι αξια ειχαν - δεν τα πληρωσα εγω :lol: )

+15 ευρω αποστολη απο Θεσασαλονικη-Κέρκυρα

+20 ευρω ταινια περιτυλιγματος, πλαστικο με φουσκαλες (τσουκου τσικι :lol: )

============================================

 

Γενικο συνολο 495 ευρω (χωρις τα ξυλινα κουτια)

 

 

 

 

 

 

Τωρα περινουμενουμε να ερθουν.....να παμε καμια Αστροπαρατηρηση να δουμε διαφορες!!! \:D/

Ελπιζω να μην ποιασουν καταιγιδες!!!!!! [-X :(

 

(δεν θυμαμε βεβαια που εχω βαλει τις βιδες :-k :-({|= :roll: 8-[ )

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ωραίος Βασίλη. Ανέβηκε το συνολικό κόστος ε; :-k
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ωραίος Βασίλη. Ανέβηκε το συνολικό κόστος ε; :-k
Κοιτα απο την αρχη ηξερα οτι θα παει γυρω στα 200 GBP, απλα ειναι και τα εξτρα...2+ αποστολες και πακεταρισμα.

 

Ελπιζω τα 500 ευρω να τα αξιζει, οπως εγραψε και παραπανω* ο Παναγιώτης Φωτεινέας (filiatra) Οχι σαν καινούριο.Απλά καινούριο. Οποτε σκεφτομαι οτι γλυτωσα 1.000 ευρω και οχι οτι εδωσα 500 :mrgreen: :-note

 

Το σιγουρο ειναι οτι θα εχει διαφορες!! Το μονο που μενει ειναι να τις δουμε!!

 

 

(σκοπος μου ειναι να βλεπω καλυτερα χωρις να με νοιαζει ιδιαιτερα το κοστος. Ηθελα να εκανα και επιλυανση και δοκιμη στην αντανακλαση του πρωτευοντος αλλα δυστυχως δεν το προλαβα, το κατοπτρο ηταν ηδη ετοιμο)

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Μπορω να πω οτι ακομγη δεν εχω δοκιμασει τα "νεα" κατοπτρα....

Τι μια ο καιρος την αλλη δυο βιδες που μου λειπουν και την αλλη τα κατοπτρα που θελουν καθαρισμα μιας και ειναι μες τα βαμβακια!!! :lol:

 

Παντως απο την πρωτη ματια μπορω να καταλανω διαφορες....τα ειδωλα φαινονται απλα... Τελεια :mrgreen: καμια σχεση πριν!!!

( στον δευτερευων μπορειτε να δειτε εμφανες διαφορες σε σχεση με πριν....

http://www.astrovox.gr/forum/download.php?id=7870

http://www.astrovox.gr/forum/download.php?id=8065

http://www.astrovox.gr/forum/download.php?id=8064 )

 

 

 

παρακατω μερικες φωτογραφιες την ωρα του ξεπακεραρίσματος!!!

DSC06675.thumb.JPG.15e0cf9c3a7dafa4317f4afadfe84c72.JPG

DSC06674.thumb.JPG.45249aed4ea757c9a006de3f50e83dfd.JPG

DSC06672.thumb.JPG.efeabe8cdf0307044dbbb4fc16084630.JPG

DSC06669.thumb.JPG.a9e9b40a3e4051a2e2c6f8e8632a444a.JPG

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλορίζικα τα καινούργια σου κάτοπτρα. =D> =D> =D>

 

Να τα προσέχεις ιδιαίτερα μιας και με τις hilux επιστρώσεις είναι περισσότερο ευαίσθητα.

 

Δεν ζήτησες να κάνουν συμβολομετρικό έλεγχο ??. #-o #-o

 

Αχ …Να κάτι τέτοια βλέπω ( χύμα κάτοπτρα ) και με κυριεύει ο έξ’απ’εδώ. [-X #-o [-X #-o [-X #-o :cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

 

 

 

Φιλικά

Δημήτρης

“ Ο χώρος και ο χρόνος είναι έννοιες ενδογενώς δεμένες μεταξύ τους “ . ??? :shock: :roll: #-o
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε Δημητρη και Νικο σας Ευχαριστω!!

Καλορίζικα τα καινούργια σου κάτοπτρα. =D> =D> =D>

 

Να τα προσέχεις ιδιαίτερα μιας και με τις hilux επιστρώσεις είναι περισσότερο ευαίσθητα.

 

Δεν ζήτησες να κάνουν συμβολομετρικό έλεγχο ??. #-o #-o

 

Αχ …Να κάτι τέτοια βλέπω ( χύμα κάτοπτρα ) και με κυριεύει ο έξ’απ’εδώ. [-X #-o [-X #-o [-X #-o :cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

 

 

 

Φιλικά

Δημήτρης

Εννοειτε οτι θα τα προσεχω!!!

Συμβολομετρικό ελεγχο ζητησα αλλα...οταν ειπα* τα ειχαν ηδη στειλει Ελλαδα αποτε ο ελεγχος δεν εγινε :(

 

* Λογο δουλειας και χριστουγεννων δεν προλαβα να το πω εγκαιρα, καθως επισης δεν προλαβα να πω και για επιλυανση!

 

 

τα κατοπτρα ειναι χυμα... γιατι μολις τα εβγαζα απο το πακετο και τα τοποθετουσα στο τηλε 8)

 

 

 

Αντε να φτιαξει ο καιρος να δουμε λιγο φως!!!! \:D/

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 έτη αργότερα...

Παίρνω το δρόμο που χάραξαν οι γενναίοι και αποστέλνω κι εγώ τα κάτοπτρά μου επιτέλους για επαλουμίνωση στην ΟΟ. Σήμερα ξεκίνησα επικοινωνία με τον υπεύθυνη στην ΟΟ. Το κόστος για επαλουμίνωση με hilux σε πρωτεύον-δευτερεύον θα πάει 223 λίρες -> 281Euro. Βάλε και άλλα 100 έξοδα αποστολής από Ελλάδα-Αγγλία 100 μας πάει 381. Τους ρώτησα για συμβολομετρικό έλεγχο αλλά είναι πολύ ακριβός (125λίρες) ενώ ο υπεύθυνος μου πρότεινε έλεγχο με Ronchi για το πρωτεύον και για το δευτερεύον sodium fringe του οποίου το κόστος είναι στις 45λίρες. Άρα συνολικά μέχρι τώρα έχουμε 337Ευρώ.

 

Έχω ετοιμάσει το ξύλινο κουτί το οποίο είναι 40Χ40Χ25 και προμηθεύτηκα βαμβάκι και φουσκάλες. Ελπίζω μέχρι το τέλος της εβδομάδας να το έχω στείλει.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημήτρη, πόσων ετών ήταν το κάτοπτρό σου; Το πας για επαλουμίνωση λόγω υποψιαζόμενης φθοράς ή για καλύτερη ανακλαστικότητα;

 

Παρεμπιπτόντως, διάβασα τώρα κάτι που είχε γραφεί πιο παλιά...

 

Να τα προσέχεις ιδιαίτερα μιας και με τις hilux επιστρώσεις είναι περισσότερο ευαίσθητα.

 

Η orion optics ισχυρίζεται ακριβώς το αντίθετο, ότι τα hilux είναι πιο ανθεκτικά:

Q How long will Hilux coating last on my mirror?

 

A. We are frequently asked how long do aluminium coatings last for before the mirror (s) need re-coating. This is virtually impossible to answer because it depends on how well you look after your telescope's optics. Keeping them dry and ensuring all moisture (dew or condensation) is allowed to dry off before putting your telescope away should give easily 10 years of service before a re-coat. Hilux however is a different situation. If our experiences over the last 3 years are a reasonable guide, the expected life span of the coating on a Hilux coated mirror is 25 years+.

 

Από: http://www.orionoptics.co.uk/OPTICS/opticalcoatingsp.html

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ανδρέα τα στέλνω λόγω φθοράς:

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=14976

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=16516

 

Εδώ και κάμποσο καιρό δεν βλέπω ικανοποιητικά είδωλα και επειδή εξέτασα τα κάτοπτρα μου είδα ότι οι επιστρώσεις μου έχουν φθαρεί. Τα κάτοπτρα τα έχω 5 χρόνια αλλά τα έχω ταλαιπωρήσει. Το κλίμα εδώ κάτω στην Κρήτη δεν είναι και το καλύτερο με υγρασίες και σκόνες από την Αφρική. Χρειάστηκε να πλένω το κάτοπτρο κάθε χρόνο 1 φορά γιατί ήταν πραγματικά βρόμικο. Όλα αυτά επέφεραν φθορές τόσο στο πρωτεύον όσο και στο δευτερεύον (δες τις φωτογραφίες στο πρώτο λινκ). Για το Hilux τώρα είδα ότι σε όλες τις περιπτώσεις λένε ότι έχουν δει εμφανείς διαφορές (πρόσφατο παράδειγμα ο φίλος Βασίλης) στην φωτεινότητα. Για το χρόνο ζωής έχω διαβάσει κι εγώ αντικρουόμενες απόψεις. Άλλοι λένε ότι είναι πιο ευαίσθητα και άλλοι λένε ότι είναι πιο ανθεκτικά (εκτός ΟΟ). Επίσης αυτό που θέλω να κάνω είναι ένα τεστ ποιότητας των οπτικών ώστε να έχω κάποιο πιστοποιητικό. Αυτό που θέλω να δω είναι αν οι καθρέπτες μου πληρούν τις βασικές έστω προδιαγραφές.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με το καλό να έρθουν Δημήτρη!!

Το σίγουρο είναι ότι μόνο και μόνο που θα φτιάξεις το 2ον σου θα δεις μεγάλη διάφορα.

Φυσικά τα κάτοπτρα μόλις έρθουν θα είναι πολύ καλύτερα απ'την πρωτη μέρα που αγόρασες το τηλεσκόπιο και αυτο θα το δεις και μόνο σου σε βραδιές με πολύ καλό seeing σε διαφορους στόχους αλλά ίσως περισσότερα σε σφαιρωτά :wink:

Όσο για τα ~300€ πες ότι αγόρασες ένα προσοφθάλμιο :roll: :mrgreen:

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημήτρη σοφή η κίνησή σου, καλώς να τα δεχθείς και να λάμπουν!

 

Το κόστος μου φαίνεται πάντως μια χαρά και νομίζω ότι θα σε αποζημιώσει πάρα πολύ όλο αυτό. Όπως είπε και ο Βασίλης, σαν να πήρες ένα premium φακό είναι! Αν και νομίζω ότι πιο πολύ θα κερδίσεις τώρα σε απόδοση με τέτοια κάτοπτρα παρά με έναν premium φακό και τα προηγούμενα κάτοπτρα, συγκριτικά μιλώντας.

 

Περιμένω εντυπώσεις και περιγραφές από τα φρέσκα οπτικά και την απόδοσή τους... =P~

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ παιδιά!

Έχω κι εγώ αγωνία για τα αποτελέσματα. Θα ενημερώσω πάντως πάραυτα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μόλις γύρισα από το ταχυδρομείο!

Για να γελάσουμε όταν ενημέρωσα τον ταχυδρομικό πράκτορα ότι το κιβώτιο περιέχει οπτικά τηλεσκοπίου με κοιτούσε λες και ήμουν εξωγήινος!! Του άρεσε πάντως η συσκευασία οπότε θέλω να πιστεύω ότι θα φτάσει σώο και αβλαβές!!

 

Επικοινώνησα και με την Orion Optics και τους ενημέρωσα. Το πολύ σε 5 εργάσιμες το κιβώτιο θα είναι εκεί, οπότε υπολογίζω μέχρι την Τετάρτη. Αν υπολογίσω ότι εκεί θα κάτσει 1 εβδομάδα θέλω να πιστεύω ότι θα το παραλάβω μέχρι της 15 που είναι το τελευταίο τέταρτο της Σελήνης.

 

Σας δείχνω και μερικές φωτογραφίες από το πακετάρισμα...

 

finish.jpg.11157886888587cf4d563cffd5c6d869.jpg

Έτοιμο για αποστολή...

 

packaging.jpg.815f35c03fe40918f1cdcfa980c2bfa0.jpg

Γέμισμα με φελιζόλ

 

onthebox.jpg.a5aa7c132f250e002aa38c90a8195380.jpg

Τοποθέτηση μέσα στο ξύλινο κιβώτιο. Στο κάτω μέρος έχουν τοποθετηθεί κομμάτια από φελιζόλ

 

primaryAndSecondaryFirstLayer.jpg.50efaa9597a7a42029abbd0dd220bd6f.jpg

Πρωτεύον και δευτερεύον τυλιγμένα με βαμβάκι εσωτερικά και εξωτερικά με το υλικό με τις φουσκάλες.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Μόλις ενημερώθηκα από την Orion Optics ότι παραλάβανε τα οπτικά μου. Μου έφυγε ένα άγχος γιατί δεν είχα και πολύ εμπιστοσύνη στο ταχυδρομείο. Τα οπτικά έφτασαν 5 του μήνα άρα πήρε 4 εργάσιμες μέρες μέχρι να φτάσουν. Την επόμενη εβδομάδα μπαίνουν στο "φούρνο" για "ψήσιμο"!!! Απλά δεν ξέρω αν προλάβω να τα έχω πριν της 15 του μηνός που είναι το τελευταίο τέταρτο να τα δοκιμάσω επί τόπου.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αντε με το καλο να έρθουν Δημήτρη, μην αγχώνεσαι όλα θα πάνε σούπερ!

 

 

Εδω ένα βιντεάκι απο την εκπομπή How it's made του Discovery Channel με το πως φτιάχνουν ένα τηλεσκόπιο στην OrionOptics για να πάρουμε μια ιδέα τι γίνεται με τα κάτοπτρα

 

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Δυστυχώς τα οπτικά μου δεν έχουν έρθει ακόμη. Έχω απογοητευτεί από την εξυπηρέτηση της Orion Optics. Νόμιζα ότι επρόκειτο για σοβαρή εταιρία και με συνέπεια αλλά έκανα λάθος. Συγνώμη αν πέσατε από τα σύννεφα αλλά έπεσα κι εγώ και θα σας πω με λεπτομέρεια γιατί. Είμαι πάρα πολύ εκνευρισμένος και στεναχωρημένος από την ταλαιπωρία που έχω υποστεί αυτές τις μέρες από την εν λόγω εταιρία.

 

Η ιστορία ξεκίνησε όταν μου είπαν ότι όλα είναι οκ και μου απέστειλαν την απόδειξη πληρωμής. Εγώ αφού έλαβα την απόδειξη εξόφλησα ως έπρεπε αυτά που όφειλα. Η OO τότε με ενημέρωσε ότι η εξόφληση έγινε και ότι θα μου έστελνε το πακέτο στης 17/9. Μια χαρά μέχρι εδώ. Περιμένω λοιπόν ότι τα οπτικά μου θα έρθουν μετά από καμία εβδομάδα δηλαδή περίπου 24 με 25 Σεπτέμβρη. Ενοχλημένος από τα Ελληνικά ταχυδρομεία που δεν μου είχαν στείλει ειδοποιητήριο (εντελώς άδικα) πάω αυτοπροσώπως και μου λένε ότι δεν έχει έρθει κανένα πακέτο και μου ζητάνε τον κωδικό εντοπισμού που βάζουν στα συστημένα για να δούνε που βρίσκεται. Εγώ δεν είχα λάβει κανένα κωδικό και καμμία ειδοποίηση ότι όντως έχουν αποσταλεί τα οπτικά μου.

 

Στέλνω mail στην εταιρία και τους ενημερώνω ότι δεν έχουν έρθει τα οπτικά ακόμη και τους ζητάω των κωδικό εντοπισμού για να δω που βρίσκεται το πακέτο. Δεν λαμβάνω απάντηση για 2 μέρες. Τους ξαναστέλνω mail και τους ρωτάω αν έχουν στείλει το πακέτο και πότε και αν έχουν τέλος πάντων τον κωδικό να μου τον στείλουν.

 

Και τι μου λένε: "Τα οπτικά σας θα αποσταλούν σήμερα" . Δηλαδή στις 28/9. Καλά κρασά!!!

 

Εχτές λοιπόν περιμένω να μου έρθει κάποια ειδοποίηση από το ταχυδρομείο αλλά τίποτα. Φορτωμένος όπως ήμουν τους ξαναστέλνω mail και τους λέω ότι το πακέτο μου δεν το έχω παραλάβει ακόμη και για 3η φορά τους ζητάω να μου στείλουν τον κωδικό εντοπισμού με εμφανώς ενοχλημένο ύφος.

 

Παιδιά και τι μου στέλνουν:

Μου στέλνουν το site της UPS στη σελίδα που κάνεις το tracking χωρίς των κωδικό και μου λένε ότι το πακέτο μπορεί να έχει κολλήσει στο τελωνείο!!!

 

Είναι δυνατόν σε χώρα εντος ΕΕ να κολλήσει κάτι στο τελωνείο;

 

Το ταχυδρομείο χωρίς τον κωδικό εντοπισμού δεν μπορεί να ξέρει που βρίσκεται το πακέτο και είναι λογικό. Πραγματικά δεν ξέρω πώς θα τελειώσει αυτή η ιστορία και αν τελικά το πακέτο βρίσκεται στο τελωνείο σε ποιο είναι στο Αγγλικό ή στο Ελληνικό και τι πρέπει να κάνω αν βρίσκεται εκεί;

 

ΥΓ. Για όποιον αμφισβητεί αυτά που λέω έχω όλη την αλληλογραφία και μπορώ να του τη στείλω.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με απογοήτευσες γιατί είχα κι εγώ κάνει πλάνο (έστω όχι άμεσο) για recoating... :-k

 

Περίεργη πάντως συμπεριφορά γιατί δεν είχα ακούσει ξανά παρόμοιο θέμα για OO. Έψαξες σε κάνα από τα site του εξωτερικού για παρόμοια προβλήματα? Βασικά θα κοίταγα προς stargazerslounge.

 

Όπως και να'χει εύχομαι καλά ξεμπερδέματα κι αν μπορείς να μας κρατήσεις ενήμερους.

Νίκος Κουρούνης

 

Celestron C8 XLT

Helios Apollo 15X70

Vixen Ultima 7X50

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημήτρη αν είναι σε κάποιο Τελωνείο τότε θα είναι στο Ελληνικό Τελωνείο, αλλά απο Αγγλία δεν θα έπρεπε να περάσει απο Τελωνείο ](*,)

Βέβαια το Ηνωμένο Βασίλειο είναι εκτός της Ζώνης Σένγκεν αλλά αυτο δεν νομίζω ότι επηρεάζει κατι, εκτός και αν στον ελεγχο πέρασαν το Δέμα σαν ύποπτο(!!!) αφου ο καθρέφτης και ειδικά ο μεγάλος δεν φαίνεται τι είναι στο X-ray. Εμένα στο Ελ.Βενιζέλος μου έφεραν "πυροτεχνουργούς" και πήραν δείγμα για έλεγχο ώστε να εξακριβώσουν τι είναι (όταν ερχόμουν απο Αθήνα για Κέρκυρα)

 

Ελπίζω μόνο να μην τον έπιασαν με γυμνά χέρια ή να μην τον έγδαραν [-o< [-o<

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα έζησα και εγώ αυτά με έναν Delos 6 που πλήρωσα 300€ στο Astromart και ουδέποτε έλαβα. Αλλά από ολόκληρη εταιρία δεν το περίμενα.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το tracking βγάζει ότι έχει κολλήσει στο τελωνείο ή στο είπαν απ'την ΟΟ;; Το tracking που λεει ότι βρίσκεται το πακέτο;

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όταν με το καλό σου έρθει το πακέτο, αν έχει tracking number επάνω να το βάλεις στο site της UPS για να δεις πότε εστάλη και από που πέρασε και πότε για να δεις τι αλήθειες και τι ψέμματα σου είπαν.

 

Κρίμα που είχες κακή εξυπηρέτηση, ελπίζω τουλάχιστον να φτάσουν τα κάτοπτρα ακέραια και άψογα.

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης