Jump to content

Μήπως χρειάζομαι επαλουμίνωση; Παρακαλώ βοηθήστε!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τελευταία παρατηρώ μια αχνή θολούρα κυρίως όταν βλέπω πλανήτες και φωτεινούς αστέρες. Στην αρχή νόμιζα ότι έφταιγε το καινούριο μου τηλεσκόπιο όταν όμως επανατοποθέτησα τα οπτικά στο παλιό τηλεσκόπιο δυστυχώς το πρόβλημα ήταν εκεί. Τα οπτικά είναι ευθυγραμμισμένα με το Concenter MKII αλλά και με star test οπότε δεν τίθεται θέμα ευθυγράμμισης. Επίσης τα οπτικά μου τα έχω πλύνει πρόσφατα, πρωτεύον και δευτερεύον με τον κλασσικό τρόπο με WFI και σαπουνάδα. Επίσης τα οπτικά έχουν προσαρμοστεί σε θερμοκρασία περιβάλλοντος.

 

Το δευτερεύον έχει φθαρμένες επιστρώσεις στα άκρα αλλά απ'ότι μου λένε δεν επηρεάζει το είδωλο.

Σας παρακαλώ μπορείτε να μου πείτε τι μπορεί να φταίει και έχω θολά είδωλα; Έχω βάψει όλες τις επιφάνειες μήπως και είναι αντανακλάσεις αλλά τίποτα. Υπάρχει περίπτωση να θέλει το πρωτεύον επαλουμίνωση ή το πρόβλημα είναι στο δευτερεύον και πρέπει να το αντικαταστήσω; Έχω κάνει θέμα και σε άλλα forum αλλά κανείς δεν μου έχει δώσει σαφή απάντηση.

 

Please help!!! ](*,) ](*,) ](*,)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τελευταία παρατηρώ μια αχνή θολούρα κυρίως όταν βλέπω πλανήτες και φωτεινούς αστέρες. Στην αρχή νόμιζα ότι έφταιγε το καινούριο μου τηλεσκόπιο όταν όμως επανατοποθέτησα τα οπτικά στο παλιό τηλεσκόπιο δυστυχώς το πρόβλημα ήταν εκεί. Τα οπτικά είναι ευθυγραμμισμένα με το Concenter MKII αλλά και με star test οπότε δεν τίθεται θέμα ευθυγράμμισης. Επίσης τα οπτικά μου τα έχω πλύνει πρόσφατα, πρωτεύον και δευτερεύον με τον κλασσικό τρόπο με WFI και σαπουνάδα. Επίσης τα οπτικά έχουν προσαρμοστεί σε θερμοκρασία περιβάλλοντος.

 

Το δευτερεύον έχει φθαρμένες επιστρώσεις στα άκρα αλλά απ'ότι μου λένε δεν επηρεάζει το είδωλο.

Σας παρακαλώ μπορείτε να μου πείτε τι μπορεί να φταίει και έχω θολά είδωλα; Έχω βάψει όλες τις επιφάνειες μήπως και είναι αντανακλάσεις αλλά τίποτα. Υπάρχει περίπτωση να θέλει το πρωτεύον επαλουμίνωση ή το πρόβλημα είναι στο δευτερεύον και πρέπει να το αντικαταστήσω; Έχω κάνει θέμα και σε άλλα forum αλλά κανείς δεν μου έχει δώσει σαφή απάντηση.

 

Please help!!! ](*,) ](*,) ](*,)

 

Γειά χαρά, την περίπτωση να φταίει κάτι άλλο στη διαδρομή, πχ προσοφθάλμιος, την έχεις αποκλείσει;

Έχω το ίδιο πρόβλημα αλλά με άλλο τύπο τηλεσκοπίου (Maksutov).

Χρήστος Μαρινός
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γειά χαρά, την περίπτωση να φταίει κάτι άλλο στη διαδρομή, πχ προσοφθάλμιος, την έχεις αποκλείσει;
Ναι, ξέχασα να το αναφέρω. Τα προσοφθάλμια μου είναι καθαρά. Δεν πρέπει να είναι από εκεί το πρόβλημα.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δοκίμασε το δευτερεύον πρώτα να το επαλουμινώσεις ή να το αλλάξεις που το κόστος έτσι κι αλλιώς ειναι μικρό και που τη χρειάζεται την νέα επιστρωση και βλέπεις.
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πόσο καιρό το έχεις το τηλεσκόπιο και πόσα πλυσίματα του έχεις κάνει για κάνε ένα απολογισμό και

πες μας. :mrgreen:

Gazing at the universe through the ΄Eyes΄ of an astrophotographer...!!!

http://www.astrothemis.gr

 

Greek Astrophotography Discord Chat!

https://discord.gg/2DUPacrNfM

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημήτρη θεωρώ ότι το πρόβλημα είναι στο 2ον, επικοινώνησε με την Aktistar και εαν το κόστος είναι φθηνό το στέλνεις στην ΟΟ να σου κάνουν επαλουμίνωση, αλλιώς παράγγειλε ένα νέο 2ον.

Οτι ώρα θες εγω μπορώ να σου στείλω το επαλουμινωμενο 2ον μου μαζί με την αράχνη του να το δοκιμάσεις.

 

Σκέψου ότι το 2ον δέχεται όλο το φως απ'το πρωτεύον οπότε αν θεωρήσουμε ότι στο δευτερεύον σου έχει μειωθεί το φως που αντανακλά κατά 20% εξαιτίας της φθοράς τότε έχεις 20% λιγότερο φωτεινό είδωλο και κακή διακριτική ικανότητα.

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θέμη τα οπτικά κλείνουν 4,5 χρόνια εντατικής λειτουργίας και πριν λίγο καιρό του έκανα το 5ο πλύσιμο. Λες να φταίει αυτό; Πριν δεν είχα παρατηρήσει κάτι και οι εικόνες που έπαιρνα ήταν πολύ καθαρές. Τώρα για το δευτερεύον μάλλον θα το στείλω στην ΟΟ για επαλουμίνωση. Από τις τιμές υπολόγισα ότι η επαλουμίνωση με hilux με τα μεταφορικά θα μου κοστίσει περίπου το ίδιο με το να αγοράσω ένα καινούριο με απλές επιστρώσεις. Απ'οτι διαβάζω η ΟΟ σου δίνει τη δυνατότητα να σου διορθώσει τυχόν ατέλειες και να σου κάνει και τεστ. Τι λέτε;
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημήτρη με το πλύσιμο έχω κι εγώ κάποιες απορίες. #-o

Λένε οι περισσότεροι πως δε χρειάζεται να πλένεις συχνά τα κάτοπτρα. Συμφωνώ αν χρησιμοποιείς το τηλεσκόπιο 6 - 10 φορές το χρόνο. Αν το χρησιμοποιείς 50 φορές κι έχει μαζέψει σκόνη και έχουν δημιουργηθεί στίγματά από την υγρασία πώς να μείνεις αδιάφορος όταν θέλεις να κάνεις σοβαρή παρατήρηση. Άλλοι επικαλούνται την ανακλαστικότητα του κατόπτρου σαν προτέρημα για καλύτερη και ακριβέστερη παρατήρηση και άλλοι πως δε χρειάζεται τακτικό πλύσιμο το κατοπτρο.

Αν μετά από 4-5 πλυσίματα χρειάζονται επαλουμίνωση τότε την πατήσαμε. ](*,) ](*,)

Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν ξέρω Θανάση αν φταίνε τα πλυσίματα ή αν οι επιστρώσεις έχουν φθαρεί. Πραγματικά έχω μπερδευτεί κι εγώ γιατί άλλοι λένε έτσι άλλοι λένε αλλιώς. Πχ λένε κάποιοι ότι ακόμη και με φθαρμένες επιστρώσεις στο πρωτεύον οι εικόνες είναι καθαρές χωρίς θολούρες. Άλλοι λένε ότι οι θολές εικόνες οφείλονται στο δευτερεύον ή ακόμη και στην αράχνη.

 

Άπλα τώρα με το καινούριο τηλεσκόπιο απογοητεύτηκα λίγο γιατί ενώ τώρα έχω ένα σχετικά καλό τηλεσκόπιο, δεν έχω καλά οπτικά και τουλάχιστον αν το ήξερα από πριν, θα προτιμούσα να έφτιαχνα πρώτα τις επιστρώσεις.

 

Τέλος πάντων θα δείξει.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα πλυσίματα φταίνε! Τελεία και Πάυλα. Με κάθε επέμβαση πλυσίματος, προκαλείται απειροελάχιστη ζημιά στις επιστρώσεις. Τα πολλά πλυσίματα δεν έχουν νόημα. Το πιο λερωμένο κάτοπτρο, όσο θολό κι αν είναι και στην πιο ακραία περίπτωση προκαλεί μείωση λαμπρότητας κατα το πολύ 0,01%. Άλλωστε, νοημα έχει τι βλέπουμε μέσα από ένα τηλεσκόπιο, και όχι πόση σκόνη βλέπουμε πανω σε αυτό! \:D/
\"Έρχομαι από την έρημο των άστρων/Στερεύουν οι πηγές της πλάνης τα πάντα ξηραίνονται/Πλούσια απλώνεται η άμμος και μονάχα η άμμος...\" Γ. Υφαντής, Χαρούμενο Τραγούδι
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης