AstroVox :: Επισκόπηση Θ.Ενότητας - ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ
Κεντρική σελίδα του AstroVox AstroVox
Η ερασιτεχνική αστρονομία στην Ελλάδα

Κεντρική ΣελίδαΚεντρική Σελίδα   FAQFAQ   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Κατάλογος ΜελώνΚατάλογος Μελών    ΑστροφωτογραφίεςΑστροφωτογραφίες   ΕγγραφήΕγγραφή 
  ForumForum  ΑστροημερολόγιοΑστροημερολόγιο  ΠροφίλΠροφίλ   ΑλληλογραφίαΑλληλογραφία   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Αστροημερολόγιο 
ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3 ... , 10, 11, 12  Επόμενη

Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Τηλεσκόπια
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
scipiiOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 29 Σεπ 2005
Σύνολο δημοσιεύσεων: 229
Τόπος: Άγιος Νικόλαος Αναβύσσου
Φύλο: Ανδρας
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 22/09/2018, ημέρα Σάββατο και ώρα 12:52    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Από αυτά που καταλαβαίνω το νήμα εγινε απλά και μόνο για να εκφράσει τη δυσφορία του ο Πάνος
και να "ξεμπροστιάσει" όπως θεωρεί τον Μανούσο (δεν γνωριζω κανεναν απο τους δυο προς ενημερωση)

Δεν μου φαινεται πως εχει κανένα νοημα πλέον ... ο καθένας βγάζει τα συμπεράσματα του.

Για μένα το λογικό θα ήταν το θέμα να είχε σαν στόχο να λειτουργήσει το τηλεσκόπιο (και ευχομαι ειλικρινά για τον Πάνο να καταφέρει με οποιονδήποτε τρόπο να το λειτουργήσει και να το χαρεί, όσο και αν θεωρώ άστοχο το παρον topic και την τροπή που πήρε) αλλά τελικά νιώθω πως αυτός ο στόχος δεν υπήρξε εξ αρχής ...

Celestron C8 SCT
Orion Mini 50mm
ZWO ASI 224
Canon 100D mod - cooling
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
PanosSkyOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 29 Νοέ 2011
Σύνολο δημοσιεύσεων: 988
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 24/09/2018, ημέρα Δευτέρα και ώρα 10:53    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ermis1975 έγραψε:
Μα...στην αρχή δέχτηκε να επισκευάσει το τηλεσκόπιο, αρκεί να το πήγαινες στη μεταφορικη. Μετά απο 3 χρόνια όμως ... ούτε η νόμιμη εγγύηση δε σε καλύπτει. Εδειξες κι εσύ αδιαφορία στις οδηγίες του κατασκευαστή. Κι εκείνος φυσικά δεν έκανε τις δοκιμές που έπρεπε.

Ξαναλέω μήπως και γίνει κατανοητό. Από κοινού αποφασίσαμε να κάνω εγώ τις αλλαγές των τεφλόν μιας και με διαβεβαίωσε ότι το θέμα ήταν απλό και υπήρχε θέμα πιθανής φθοράς κατά τη μεταφορά. Το πρόβλημα τελικά δεν ήταν απλό και τώρα που πέρασε ο χρόνος δεν αναγνωρίζει καμιά υποχρέωση.

ermis1975 έγραψε:
Προσωπικά αν με βγάζανε στη σέντρα....μετά απο 3 χρόνια δε ξέρω τί θα έκανα. Επίσης δε βλέπω να μπορούν να συνεννηθούν μεταξύ τους απο τη 1η κιόλας ημερα που παρέλαβε το τηλεσκόπιο.

Δεν υπήρξε κανένα πρόβλημα συνεννόησης εξ΄ αρχής. Το παρόν θέμα έγινε, αφού σε μήνυμα μου να του στείλω το τηλεσκόπιο να το διορθώσει, η απάντηση του ήταν, ότι τώρα πια δεν αναγνωρίζει καμιά υποχρέωση του να καλύψει τα μεταφορικά , γιατί πέρασε πολύς καιρός και δεν έχει υποχρέωση μακρόχρονης συντήρησης .

Ο καθένας βγάζει τα συμπεράσματα του. Βαρέθηκα να επαναλαμβάνω συνέχεια τα ίδια. Δεν έχω να πω τίποτα άλλο.

ΑΛΜΠΕΡΤ ΑΙΝΣΤΑΙΝ
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
filiatraOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 05 Οκτ 2005
Σύνολο δημοσιεύσεων: 2395
Τόπος: Φιλιατρά
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 01/10/2018, ημέρα Δευτέρα και ώρα 22:20    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Πάνο τελικά τι έγινε? Λύθηκε το πρόβλημα?
PanosSkyOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 02/10/2018, ημέρα Τρίτη και ώρα 13:16    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Παναγιώτη καλησπέρα.

Όχι δεν υπήρξε καμιά εξέλιξη, καθώς ό κ Μανούσος με την παρέλευση μεγάλου χρονικού διαστήματος, δεν θεωρεί πια ότι έχει την παραμικρή υποχρέωση, η οποία είναι να παραλάβει με δικά του έξοδα και δική του ευθύνη το τηλεσκόπιο, να διορθώσει όλες τις κακοτεχνίες και να το επιστρέψει. Όπως έχει τοποθετηθεί γραπτώς : "δεν έχει κάποια μακροχρόνια δέσμευση συντήρησης" Shocked .

Για μένα δεν τίθεται οικονομικό θέμα αλλά ηθικό. Τα παραπάνω είναι η ελάχιστη υποχρέωση κάποιου, ο οποίος παίρνει ένα τεράστιο ποσό να ετοιμάσει κάτι και με δική του αποκλειστική ευθύνη (ή και γνώση) το στέλνει προβληματικό.

Αλλά επειδή όπως έγραψε ο φίλος μας ο Γιάννης :

ioannisb έγραψε:
Παναγιώτη καλησπέρα,
Πραγματικά σε καταλαβαινω γιατί έχω πάθει και εγώ ένα παρόμοιο περιστατικό με διαφορετικό προιόν, είμαι σίγουρος όμως ότι στο τέλος προς χάριν συναδελφικότητας και φιλότίμου που μας διέπει όλους τους ερασιτέχνες αστρονόμους , θα βρεθεί μια λύση.
Γιάννης

Θα ήθελα λοιπόν, μέσα από την καρδιά μου να ευχαριστήσω τρεις ερασιτέχνες αστρονόμους (ναι τρεις Very Happy ), μέλη της κοινότητας μας με εμπειρία στη κατασκευή, οι οποίοι μέσα από το νήμα ευαισθητοποιήθηκαν και θέλησαν να με βοηθήσουν. Χωρίς καμιά υποχρέωση Embarassed ήρθαν στο σπίτι μου (οι δύο ήδη), έκαναν έλεγχο και θα μου προτείνουν λύση ή λύσεις. Τελικά φίλε Γιάννη, είχες δίκιο για το φιλότιμο των ερασιτεχνών αστρονόμων, απλά αστόχησες στο «όλοι».

Θα ενημερώσω την κοινότητα για την εξέλιξη των συζητήσεων. Ήδη προκύπτουν πολύ ωραία κατασκευαστικά θεματάκια που μπορεί να βγάλουν «λαβράκι».

Παναγιώτη σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου.........

ΑΛΜΠΕΡΤ ΑΙΝΣΤΑΙΝ
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
filiatraOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 05 Οκτ 2005
Σύνολο δημοσιεύσεων: 2395
Τόπος: Φιλιατρά
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 02/10/2018, ημέρα Τρίτη και ώρα 14:26    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Κρίμα ρε Παναγιώτη. Νόμιζα πως θα δοθεί αίσιο τέλος γιατί κι εγώ είμαι στο ίδιο μήκος κύματος με τον ioannisb. Ελπίζω τελικά να βρεις την λύση έστω με άλλους κατασκευαστές και να ευχαριστηθείς το θηρίο.
PanosSkyOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 04/10/2018, ημέρα Πέμπτη και ώρα 12:18    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Σε ευχαριστώ Παναγιώτη για το ενδιαφέρον και την καλή διάθεση. Σε αυτό το θέμα, είναι ελάχιστοι οι άνθρωποι που έγραψαν και καυτηρίασαν τα προφανή..... Ίσως να φταίει και ο τρόπος ανάπτυξης της κουβέντας, αλλά μερικά πράγματα δεν καταπίνονται.

Και επειδή πολλά πράγματα υπονοούνται ή αφήνονται να εννοηθούν θέλω να καταθέσω και επιπλέον φωτογραφίες από το χώρο φύλαξης του τηλεσκοπίου.

DSC_0030.JPG
 Περιγραφή:
 Μέγεθος αρχείου:  4.73 MB
 Διαβάστηκε:  57 φορές

DSC_0030.JPG

DSC_0032.JPG
 Περιγραφή:
 Μέγεθος αρχείου:  4.49 MB
 Διαβάστηκε:  44 φορές

DSC_0032.JPG

DSC_0044.JPG
 Περιγραφή:
 Μέγεθος αρχείου:  4.77 MB
 Διαβάστηκε:  24 φορές

DSC_0044.JPG

ΑΛΜΠΕΡΤ ΑΙΝΣΤΑΙΝ
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
johnkOffline
Αστρομανιακός
Άβαταρ

Ένταξη: 25 Σεπ 2005
Σύνολο δημοσιεύσεων: 196
Τόπος: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 04/10/2018, ημέρα Πέμπτη και ώρα 16:24    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τωρα δεν μετραει. Επρεπε να τις εχεις στειλει στην αρχη του ποστ
Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
Bi2LOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 05 Απρ 2004
Σύνολο δημοσιεύσεων: 6810
Τόπος: Κέρκυρα, Ελλάδα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 04/10/2018, ημέρα Πέμπτη και ώρα 16:32    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τελικά τι αλλαγές κάνατε, και πως είναι τώρα η κίνηση του;
TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200
ED80 600 f7.5, Vixen9x63
Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21
www.metallinos.net
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα 
stellar26Offline
Αστρομανιακός
Ένταξη: 05 Σεπ 2012
Σύνολο δημοσιεύσεων: 169
Τόπος: Αθηνα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 17/10/2018, ημέρα Τετάρτη και ώρα 17:33    Θέμα δημοσίευσης: Ε όχι Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

«Τα μαθηματικά σας είναι σωστά αλλά η φυσική σας φρικτή»
Ζορζ Λεμέτρ, για τον Αϊνστάιν

Πάνο όλοι κάνουμε σφάλματα, ακόμη κ ο κος Σχετικότητα.
Είναι λάθος η διαπόμπευση του Μανούσου, ενός αστροβοξίτη που έχει προσφέρει πολλά στο μαστροβόξ. Μπορεί ο Μανούσος να φτιάξει ένα καλό truss dobsonian; Βέβαια και μπορεί. Τότε πως κ το δικό σου βγήκε προβληματικό; Ετυχε. Ναί έσφαλε αλλά αυτό διορθώνεται. Ο τίτλος - θέμα στο κύριο νήμα είναι προσβλητικός για οποιονδήποτε αστροβοξίτη. Προσφέρω δωρεάν το βιβλίο the dobsonian telescope που θα σου λύσει το πρόβλημα εαν πιάνουν λίγο τα χέρια σου. Ο ίδιος δεν θα είχα φτιάξει ενα truss dob εαν δεν είχε ξεκινήσει τα κατασκευαστικά αρθρονήματα ο Μανούσος. Αυτή είναι η μοναδική σχέση μου με αυτον. Το αναφέρω για να μην κατηγορηθώ οτι τα 'παίρνω' απο τον Μανούσο.

PanosSkyOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 18/10/2018, ημέρα Πέμπτη και ώρα 10:59    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αγαπητέ stellar26 δεν καταλαβαίνω πως γίνεται να διαβάζει κάποιος και να καταλαβαίνει αυτά που θέλει. Εκτός αν υπάρχουν άλλες σκοπιμότητες.

Το θέμα ανοίχθηκε όταν ο κ "κατασκευαστής" αρνήθηκε επί της ουσίας να παραλάβει και να διορθώσει το τηλεσκόπιο μετά την παρέλευση μεγάλου χρονικού διαστήματος. Ασφαλώς ο καθένας κάνει λάθη, όποιος εργάζεται κάνει λάθη, αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση ΔΕΝ έγιναν εργασίες τις οποίες πλήρωσα.

Έτσι λοιπόν, η εντιμότητα κάποιου έγκειται στο να αναλαμβάνει την ευθύνη και όχι στο να πετά καπνό…… αν υπήρξε ή όχι πρόβλημα…. ή αν δημιουργήθηκε λόγω της παρέλευσης του χρόνου …..ή αν φταίει ο χώρος αποθήκευσης. Από κοινού συμφωνήσαμε (υπάρχει αλληλογραφία), να κάνω εγώ τις τροποποιήσεις για να αποφύγουμε τυχόν ζημιές κατά τη μεταφορά. Συγνώμη που άργησα, είχα και εγώ προσωπικά προβλήματα όπως και αυτός , που δεν έκανε τις δουλειές για τις οποίες τον πλήρωσα.

Καιρός είναι λοιπόν, μετά από τόση συζήτηση να τελειώσει η «καραμέλα» περί διαπόμπευσης. Αυτός που έχασε σχεδόν δυόμιση χιλιάδες ευρώ, αυτός που δεν έχει εδώ και 2 χρόνια τηλεσκόπιο, αυτός που έχασε τον ύπνο του και την ηρεμία του ΕΙΜΑΙ ΕΓΩ. ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ;;;

Και δεν θα ανεχτώ να υπάρξω και δεύτερη φορά θύμα. Φτάνει πια.

ΑΛΜΠΕΡΤ ΑΙΝΣΤΑΙΝ
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
ManiotOffline
Αστρομανιακός
Άβαταρ

Ένταξη: 05 Νοέ 2009
Σύνολο δημοσιεύσεων: 130
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 18/10/2018, ημέρα Πέμπτη και ώρα 13:30    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλε μου φιλε Panossky,
κατανοω τον καημο σου και ευχομαι να αποκτησεις συντομα ενα καλο και λειτουργικο τηλεσκοπιο. Αλλα, θελω να σε ρωτησω τι θα κανεις μετα τοσα χρονια, αν (το απευχομαι ειλικρινα) τα οπτικα σου μερη αποδειχθουν κατωτερα των προσδοκιων σου?
καλη επιτυχια...

Δημητρης
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
PanosSkyOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 18/10/2018, ημέρα Πέμπτη και ώρα 13:35    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Γιατί το λες αυτό φίλε Δημήτρη;; Είναι ελεγμένα και άριστα.

Άλλωστε, από ότι γνωρίζω, μπορείς εύκολα να τα αντικαταστήσεις.......

ΑΛΜΠΕΡΤ ΑΙΝΣΤΑΙΝ
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
ManiotOffline
Αστρομανιακός
Άβαταρ

Ένταξη: 05 Νοέ 2009
Σύνολο δημοσιεύσεων: 130
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 18/10/2018, ημέρα Πέμπτη και ώρα 13:52    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τελεια. Τοτε ΟΛΑ φτιαχνονται....
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
stellar26Offline
Αστρομανιακός
Ένταξη: 05 Σεπ 2012
Σύνολο δημοσιεύσεων: 169
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 18/10/2018, ημέρα Πέμπτη και ώρα 17:28    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

>> Και δεν θα ανεχτώ να υπάρξω και δεύτερη φορά θύμα. Φτάνει πια

Μα είσαι ήδη "θύμα", για δεύτερη φορά.
Εαν είχες ανοίξει ένα θέμα στο μαστροβοξ, με περιγραφή του προβλήματος και μόνο, όλοι θα είχαμε δώσει ενα χέρι βοηθείας και αργά ή γρήγορα το πρόβλημα θα λυνόταν. Με αυτό το post το θέμα θα σέρνεται χωρίς λύση για καιρό κ όσοι μπορούν να βοηθήσουν δεν θα το κάνουν. Φιλότιμο υπάρχει σε αυτό τον χώρο, νομίζω, όμως κανένας δεν θέλει να είναι δακτυλοδεικτούμενος (διαπόμπευση) σε περίπτωση στραβής.
Αυτό είναι το τελευταίο μου post σε αυτό το θέμα. Καλή τύχη στην επισκευή.

PanosSkyOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 19/10/2018, ημέρα Παρασκευή και ώρα 13:35    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Το να επιμένεις ότι η "διαπόμπευση" που θεωρείς ότι έγινε, αφορά ένα κατασκευαστικό λάθος και όχι μια συμπεριφορά ερασιτέχνη προς ερασιτέχνη, ή άνθρωπο προς άνθρωπο, δείχνει ότι δεν κατάλαβες τίποτα ή ότι δεν σε ενδιαφέρει αυτό που συνέβη ή ότι έχεις άλλα κίνητρα. Ούτε διάβασες το θέμα, ούτε και σε ενδιαφέρει τι έγινε. Επίσης μάθε, ότι πλήρωσα πάρα πολλά λεφτά σε μεροκάματα στον κ Μανούσο, ώστε να καταλήξω να λύσω το πρόβλημα του τηλεσκοπίου με μαστροβοξιές και προσωπική εργασία. Για αυτό πλήρωσα άλλον να μου το φτιάξει, επειδή δεν πιάνουν τα χέρια μου. Ο μοναδικός υπεύθυνος για την ύπαρξη αυτού του νήματος είναι ο ίδιος.

Ευχαριστώ πολύ αγαπητέ και για το δωρεάν δανεισμό του βιβλίου σου και για την καλή τύχη.

Το συγκεκριμένο νήμα απέδειξε ότι υπάρχει φιλότιμο και διάθεση προσφοράς στην ερασιτεχνική κοινότητα και έχει ήδη εκδηλωθεί με πράξεις προσφοράς. Αλλά ούτε αυτό το διάβασες.........

ΑΛΜΠΕΡΤ ΑΙΝΣΤΑΙΝ
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Τηλεσκόπια Όλες οι Ώρες είναι UTC + 3
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3 ... , 10, 11, 12  Επόμενη
Σελίδα 11 από 12

Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία σε αυτό το forum
Μπορείτε να κατεβάζετε αρχεία σε αυτό το forum

Βασισμένο στο phpBB. Η συμμετοχή στο AstroVox βασίζεται στους εξής όρους χρήσης