Jump to content

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ


PanosSky

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν θέλω να μπώ στην ουσία της διαμάχης, αλλά στην ουσία του θέματος.

Είμαι κατασκευαστής; Τότε πρώτα το φτιάχνω και μετά το πουλάω.

ΔΕΝ παίρνω προκαταβολές, ΔΕΝ βάζω τον άλλο να αγοράσει υλικά για να γινει μια κατασκευή που δεν ξερω αν θα προλάβω να την κάνω και να την δοκιμάσω. Απλά το φτιάχνω και το πουλάω. (όσο θέλω και όσο κοστολογώ την δουλειά μου).

Άνθρωποι σαν τον Δημήτρη, κατά την γνώμη μου, προωθούν την ερασιτεχνική αστρονομία και οι κατασκευές τους αξίζει να γίνονται. Όχι όμως με τον τρόπο της εκ των προτέρων οικονομικής δέσμευσης του αγοραστή.

Ακόμα και στην περίπτωση που δεν θα πληρώθεις για τον κόπο σου και τον χρόνο σου, δεν μπορείς να βάλεις τον άλλον να πληρώσει ένα σκασμό λεφτά, σε υλικά που θα γίνουν κάποια στιγμή ένα λειτουργικό προιόν.

Αυτό το "ατύχημα" που περιγράφεται σε αυτο το νήμα θα γινόταν αργά ή γρήγορα.

Θύματα κατά την γνώμη μου είναι και οι δύο εμπλέκομενοι.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 169
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Γιατι επελεξες κατασκευαστη και οχι ετοιμο απο την αγορα ?

 

Φιλικα,

Νικος.

 

Τότε έψαχνα και μου άρεσε πολύ το Explore Scientific 16''. Ο βασικός λογος επιλογής ήταν ότι ήθελα να τοποθετήσω Skycommander και ήταν πολύ δύσκολο να γίνει σε μεταλλική κατασκευή. Τελικά ήταν πολύ εύκολο.......γιατί η εταιρία το είχε προβλέψει.......

Ένας άλλος λόγος ήταν η ποιότητα κατασκευής και κύλισης που στα χειροκίνητα (είδικά από ερασιτέχνες) υπερέχει από τα μαζικής παραγωγής......

 

Όπως κατάλαβες έπεσα σε όλα μέσα :shock: . Ποιος να μου το έλεγε ότι θα υπήρχε "κατασκευαστής" που θα έκανε τόσα εγκλήματα ταυτόχρονα......

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αρκετά χρήματα έδωσα......

 

Πες μας, μια και όλα πια μας τα έχεις πει (εκτός κι αν δε θέλεις για κάποιον λόγο...), και πόσο πήγε το μαλλί. Έτσι, για να έχουμε μία εικόνα...

 

2. 295 ευρώ. Τζάμπα πράγμα.

Το αγαπημένο μου ES 16'', κάποια στιγμή βγήκε σε προσφορά στα 1700. Δυστυχώς.......

Αλλά κατά βάσει αυτό είναι το μικρό κόστος. Το μεγάλο κόστος είναι η απογοήτευση, η στενοχώρια, και ο χαμένος χρόνος.........

791989370_TrussDobsonian1692014_Page_5.thumb.jpg.a743d1dacb1c9a406d2584abb0c80a50.jpg

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Holly smokes! Τώρα κατάλαβα γιατί τόση φούρια! Πολύ ακριβό!

 

Για να μην νομίζετε κάποιοι πως ο άνθρωπος είναι κανένας παρανοϊκός ή δεν έχει με τι να ασχοληθεί...

 

Όπως λέει και ένας γνωστός Chef...: "Άλλες απαιτήσεις και γεύση περιμένω και έχω από ένα πιάτο των 25 ευρώ και άλλες απαιτήσεις έχω από ένα πιάτο των 5 ευρώ.."

 

Ο νοών νοείτω... :-note

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ειλικρινά κατάντησε κουραστικό! Είναι πλέον χαζό το κυρίαρχο θέμα στο φόρουμ να είναι το δικό σου πρόβλημα!

 

Δεν είναι πρόβλημα του Πάνου ή του Δημήτρη, αν το πιο ενεργό νήμα στο φόρουμ είναι αυτό. Το λέω με λύπη αυτό, αλλά ας είμασταν εμείς οι υπόλοιποι (βάζω κι εμένα μέσα, εννοείται!!) πιο ενεργοί.

Μου κάνει εντύπωση η φούρια να ασχοληθούμε με "σοβαρότερα" θέματα, όταν το κυρίαρχο θέμα στο φόρουμ συνήθως είναι "Τι τηλεσκόπιο να αγοράσω;", με τις γνωστές πλέον απαντήσεις:

 

Πάρε 8άρι Dob

Όχι, πάρε καταδιοπτρικό σε ισημερινή

Μάλλον καλύτερα πάρε διοπτρικό, ώστε αργότερα να κάνει και φωτογράφiση

(ε, 3 είναι τα βασικά είδη, ... τέλος!)

 

Δεν το λέω προσβλητικά προς κάθε νέο που προσπαθεί να αποκτήσει πληροφόρηση για να μπει στο χόμπυ, όπως κι εμείς κάποτε, αλλά καταλαβένετε, νομίζω.

Πάντως μπαίνοντας στο φόρουμ, στην κεντρική σελίδα αριστερά, τα θέματα είναι αναρτημένα σε λίστα. Απλώς δεν κλικάρουμε αυτά που δεν μας ενδιαφέρουν...

 

Φιλικά προς όλους

Μάνος

...,εάν αποτύχει, τουλάχιστον θα αποτύχει έχοντας τολμήσει να μεγαλουργήσει. Οπότε η θέση του ποτέ δεν θα είναι ανάμεσα στις κρύες και δειλές ψυχές, που δεν γνώρισαν ποτέ, ούτε τις νίκες ούτε τις ήττες. (Theodore Roosevelt)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν θέλω να μπώ στην ουσία της διαμάχης, αλλά στην ουσία του θέματος.

Είμαι κατασκευαστής; Τότε πρώτα το φτιάχνω και μετά το πουλάω.

ΔΕΝ παίρνω προκαταβολές, ΔΕΝ βάζω τον άλλο να αγοράσει υλικά για να γινει μια κατασκευή που δεν ξερω αν θα προλάβω να την κάνω και να την δοκιμάσω. Απλά το φτιάχνω και το πουλάω. (όσο θέλω και όσο κοστολογώ την δουλειά μου).

Άνθρωποι σαν τον Δημήτρη, κατά την γνώμη μου, προωθούν την ερασιτεχνική αστρονομία και οι κατασκευές τους αξίζει να γίνονται. Όχι όμως με τον τρόπο της εκ των προτέρων οικονομικής δέσμευσης του αγοραστή.

Ακόμα και στην περίπτωση που δεν θα πληρώθεις για τον κόπο σου και τον χρόνο σου, δεν μπορείς να βάλεις τον άλλον να πληρώσει ένα σκασμό λεφτά, σε υλικά που θα γίνουν κάποια στιγμή ένα λειτουργικό προιόν.

Αυτό το "ατύχημα" που περιγράφεται σε αυτο το νήμα θα γινόταν αργά ή γρήγορα.

Θύματα κατά την γνώμη μου είναι και οι δύο εμπλέκομενοι.

 

Αυτό που περιγράφεις είναι αυτό που γίνεται στην αγορά με βιομηχανοποιημένα προιόντα. Εδώ ο κατασκευαστής είναι ερασιτέχνης που ο αγοραστής παρείγγειλε κάτι πολύ συγκεκριμένο και custom. Ο Πάνος και ο κάθε Πάνος όταν επιλέγει να κάνει αυτή την κίνηση ρισκάρει- αλλιώς μπορούσε να πάει να πάρει κατι με εγγύηση και που θα δει στα χέρια του πριν δώσει τα λεφτά (που και βέβαια και πάλι θα είχε το ρίσκο του να μην μείνει ευχαριστημένος-όπως καθημερινά αντιμετωπίζουμε με πράγματα που αγοράζουμε).

Ο Μανούσος και ο κάθε Μανούσος αντίστοιχα ρισκάρει γιατι δεν ξέρει τον αγοραστή και δεν ξέρει πως μπορεί να αντιμετωπίσει εκείνος το οποιοδήποτε πρόβλημα- το οποίο είναι εύκολο να συμβεί ειδικά αφού μιλάμε για ευαίσθητα όργανα παρατήρησης και το custom προσδίδει ένα άλλο επίπεδο προσδοκείας.

 

Πάνο.

Προσωπική μου άποψη είναι ότι έχεις χειριστεί το θέμα κάκιστα. Κανείς δεν έχει αμφιβάλλει (ούτε ο ίδιος ο κατασκευαστής νομίζω) ότι το τηλεσκόπιο σου έχει όντως πρόβλημα. ΕΠΡΕΠΕ να το στείλεις πίσω. Ναι έπρεπε να πάρεις άδεια για αυτό και να σου φύγει η μέση δυστυχώς και όλα τα άλλα που έγραψες, την επόμενη ημέρα κιόλας. Κανείς δεν διαφωνεί ούτε για το ότι θα ταλαιπωρηθείς για όλα αυτά ούτε για το ότι δεν πήρες αυτό που πλήρωσες.

 

Πάρτο απόφαση και δώσε την ευκαιρια στον άνθρωπο που κατηγορείς να διορθώσει το λάθος του με τον τρόπο που θα σε κατευθύνει εκείνος ώστε να πάρεις στα χέρια σου αυτό που ζήτησες και πλήρωσες . Νομίζω ότι ο κάθε αγοραστής σε αντίστοιχη περίπτωση θα απαιτούσε να δεχθεί πίσω ο κατασκευαστής και να το επισκευάσει. Κι αυτό όχι δύο χρόνια μετά αλλά πάντα την επόμενη κιόλας μέρα.

 

Και από την μεριά του Μανούσου άμα το δεις πληρώθηκε για δουλειά 163 ωρών όπως έγραψες και δύο χρόνια μετά καλείται να ακούσει όχι κριτική (που είναι φυσικά αποδεκτή) αλλά μπινελίκια και προσωπικούς χαρακτηρισμούς. Ο άνθρωπος σου παρέδωσε το τηλεσκόπιο. Δεν πήρε τα κάτοπτρα σου και τα έφαγε ούτε στο έδωσε χαλασμένο για να σε κοροιδέψει. Επίσης φαντάζομαι ότι ήδη έχει ασχοληθεί περισσότερες ώρες για να διορθώσει (εξ αποστάσεως ; ) απ’ όσο αν οντως δοκίμαζε. Να σε προλάβω; Ναι έχει απόλυτη ευθύνη για αυτό αλλά το να τον αντιμετωπίζεις δημόσια σαν σκουπίδι επειδή δεν είσαι ευχαριστημένος με αυτό που σου έφτιαξε δεν πρόκειται να σου δώσει βουτυρένια κίνηση ούτε τις ώρες παρατήρησης που έχασες. Ξαναλέω είναι αποδεκτό φυσικά να προειδοποιήσεις το community αλλά το κύριο θέμα είναι να βρεις λύση στο πρόβλημα σου-και δεν βλέπω πως θα γίνει με το κλίμα αυτού του νήματος.

 

Σε κάθε περίπτωση! Ψυχραιμία παιδιά. Προτείνω να σβήστεί το νήμα και να μετατραπεί η «βεντέτα» σε κουβέντα από την αρχή- μεταξύ σας για το πως μπορεί αυτή η κατασκευή που έχει φέρει τόσο ψυχοφθόρες καταστάσεις (σίγουρα και για τους δύο) να μετατραπεί το συντομότερο σε ένα όργανο υψηλών επιδόσεων που ο ένας θα χαίρεται να παρατηρεί και ο άλλος να χαίρεται που κατασκέυασε. Κάντε μερικούς συμβιβασμούς και θα βρεθεί λύση.

 

Καλή συνέχεια.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν θέλω να μπώ στην ουσία της διαμάχης, αλλά στην ουσία του θέματος.

Είμαι κατασκευαστής; Τότε πρώτα το φτιάχνω και μετά το πουλάω.

ΔΕΝ παίρνω προκαταβολές, ΔΕΝ βάζω τον άλλο να αγοράσει υλικά για να γινει μια κατασκευή που δεν ξερω αν θα προλάβω να την κάνω και να την δοκιμάσω. Απλά το φτιάχνω και το πουλάω. (όσο θέλω και όσο κοστολογώ την δουλειά μου).

Άνθρωποι σαν τον Δημήτρη, κατά την γνώμη μου, προωθούν την ερασιτεχνική αστρονομία και οι κατασκευές τους αξίζει να γίνονται. Όχι όμως με τον τρόπο της εκ των προτέρων οικονομικής δέσμευσης του αγοραστή.

Ακόμα και στην περίπτωση που δεν θα πληρώθεις για τον κόπο σου και τον χρόνο σου, δεν μπορείς να βάλεις τον άλλον να πληρώσει ένα σκασμό λεφτά, σε υλικά που θα γίνουν κάποια στιγμή ένα λειτουργικό προιόν.

Αυτό το "ατύχημα" που περιγράφεται σε αυτο το νήμα θα γινόταν αργά ή γρήγορα.

Θύματα κατά την γνώμη μου είναι και οι δύο εμπλέκομενοι.

 

Αυτό που περιγράφεις είναι αυτό που γίνεται στην αγορά με βιομηχανοποιημένα προιόντα. Εδώ ο κατασκευαστής είναι ερασιτέχνης που ο αγοραστής παρείγγειλε κάτι πολύ συγκεκριμένο και custom. Ο Πάνος και ο κάθε Πάνος όταν επιλέγει να κάνει αυτή την κίνηση ρισκάρει- αλλιώς μπορούσε να πάει να πάρει κατι με εγγύηση και που θα δει στα χέρια του πριν δώσει τα λεφτά (που και βέβαια και πάλι θα είχε το ρίσκο του να μην μείνει ευχαριστημένος-όπως καθημερινά αντιμετωπίζουμε με πράγματα που αγοράζουμε).

Ο Μανούσος και ο κάθε Μανούσος αντίστοιχα ρισκάρει γιατι δεν ξέρει τον αγοραστή και δεν ξέρει πως μπορεί να αντιμετωπίσει εκείνος το οποιοδήποτε πρόβλημα- το οποίο είναι εύκολο να συμβεί ειδικά αφού μιλάμε για ευαίσθητα όργανα παρατήρησης και το custom προσδίδει ένα άλλο επίπεδο προσδοκείας.

 

Πάνο.

Προσωπική μου άποψη είναι ότι έχεις χειριστεί το θέμα κάκιστα. Κανείς δεν έχει αμφιβάλλει (ούτε ο ίδιος ο κατασκευαστής νομίζω) ότι το τηλεσκόπιο σου έχει όντως πρόβλημα. ΕΠΡΕΠΕ να το στείλεις πίσω. Ναι έπρεπε να πάρεις άδεια για αυτό και να σου φύγει η μέση δυστυχώς και όλα τα άλλα που έγραψες, την επόμενη ημέρα κιόλας. Κανείς δεν διαφωνεί ούτε για το ότι θα ταλαιπωρηθείς για όλα αυτά ούτε για το ότι δεν πήρες αυτό που πλήρωσες.

 

Πάρτο απόφαση και δώσε την ευκαιρια στον άνθρωπο που κατηγορείς να διορθώσει το λάθος του με τον τρόπο που θα σε κατευθύνει εκείνος ώστε να πάρεις στα χέρια σου αυτό που ζήτησες και πλήρωσες . Νομίζω ότι ο κάθε αγοραστής σε αντίστοιχη περίπτωση θα απαιτούσε να δεχθεί πίσω ο κατασκευαστής και να το επισκευάσει. Κι αυτό όχι δύο χρόνια μετά αλλά πάντα την επόμενη κιόλας μέρα.

 

Και από την μεριά του Μανούσου άμα το δεις πληρώθηκε για δουλειά 163 ωρών όπως έγραψες και δύο χρόνια μετά καλείται να ακούσει όχι κριτική (που είναι φυσικά αποδεκτή) αλλά μπινελίκια και προσωπικούς χαρακτηρισμούς. Ο άνθρωπος σου παρέδωσε το τηλεσκόπιο. Δεν πήρε τα κάτοπτρα σου και τα έφαγε ούτε στο έδωσε χαλασμένο για να σε κοροιδέψει. Επίσης φαντάζομαι ότι ήδη έχει ασχοληθεί περισσότερες ώρες για να διορθώσει (εξ αποστάσεως ; ) απ’ όσο αν οντως δοκίμαζε. Να σε προλάβω; Ναι έχει απόλυτη ευθύνη για αυτό αλλά το να τον αντιμετωπίζεις δημόσια σαν σκουπίδι επειδή δεν είσαι ευχαριστημένος με αυτό που σου έφτιαξε δεν πρόκειται να σου δώσει βουτυρένια κίνηση ούτε τις ώρες παρατήρησης που έχασες. Ξαναλέω είναι αποδεκτό φυσικά να προειδοποιήσεις το community αλλά το κύριο θέμα είναι να βρεις λύση στο πρόβλημα σου-και δεν βλέπω πως θα γίνει με το κλίμα αυτού του νήματος.

 

Σε κάθε περίπτωση! Ψυχραιμία παιδιά. Προτείνω να σβήστεί το νήμα και να μετατραπεί η «βεντέτα» σε κουβέντα από την αρχή- μεταξύ σας για το πως μπορεί αυτή η κατασκευή που έχει φέρει τόσο ψυχοφθόρες καταστάσεις (σίγουρα και για τους δύο) να μετατραπεί το συντομότερο σε ένα όργανο υψηλών επιδόσεων που ο ένας θα χαίρεται να παρατηρεί και ο άλλος να χαίρεται που κατασκέυασε. Κάντε μερικούς συμβιβασμούς και θα βρεθεί λύση.

 

Καλή συνέχεια.

 

Εϊναι για μένα η πιο αντικειμενική άποψη που ακούστηκε (μαζί με του γιατρού που είπε τα ίδια με 2 φράσεις).

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επειδή γράφτηκαν κάποιες ανακρίβειες προφανώς από άγνοια όσο αφορά το κόστος του τηλεσκοπίου ότι είναι ακριβό και επειδή συγκρίνουμε μια χειροποίητη κατασκευή με κινέζικα μαζικής παραγωγής παραθέτω μια παλιά μου κατασκευή ενός 16" με πάνω κάτω τα ίδια υλικά και αξεσουάρ. Οι τιμές των υλικών είναι πριν 5 χρόνια και προφανώς υπάρχουν αυξήσεις ειδικά στα οπτικά.

 

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=17643&postdays=0&postorder=asc&start=66

 

Τιμές του ES 16" σημερινές από Ευρωπαϊκά site:

 

https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p8998_Explore-Scientific-16--F-4-5-Ultra-Light-Dobsonian-Telescope---Generation-II.html

 

https://www.telescopehouse.com/telescopes/telescopes-by-type/dobsonian-telescopes/explore-scientific-ultra-light-16-dobsonian.html

 

Όσο για τα 1700 ευρώ για 16" αυτή τη στιγμή υπάρχει αυτό στα 1888 Ευρώ:

https://www.firstlightoptics.com/dobsonians/skywatcher-skyliner-400p-flextube-dobsonian.html

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν θέλω να μπώ στην ουσία της διαμάχης, αλλά στην ουσία του θέματος.

Είμαι κατασκευαστής; Τότε πρώτα το φτιάχνω και μετά το πουλάω.

ΔΕΝ παίρνω προκαταβολές, ΔΕΝ βάζω τον άλλο να αγοράσει υλικά για να γινει μια κατασκευή που δεν ξερω αν θα προλάβω να την κάνω και να την δοκιμάσω. Απλά το φτιάχνω και το πουλάω. (όσο θέλω και όσο κοστολογώ την δουλειά μου).

Άνθρωποι σαν τον Δημήτρη, κατά την γνώμη μου, προωθούν την ερασιτεχνική αστρονομία και οι κατασκευές τους αξίζει να γίνονται. Όχι όμως με τον τρόπο της εκ των προτέρων οικονομικής δέσμευσης του αγοραστή.

Ακόμα και στην περίπτωση που δεν θα πληρώθεις για τον κόπο σου και τον χρόνο σου, δεν μπορείς να βάλεις τον άλλον να πληρώσει ένα σκασμό λεφτά, σε υλικά που θα γίνουν κάποια στιγμή ένα λειτουργικό προιόν.

Αυτό το "ατύχημα" που περιγράφεται σε αυτο το νήμα θα γινόταν αργά ή γρήγορα.

Θύματα κατά την γνώμη μου είναι και οι δύο εμπλέκομενοι.

 

Αυτό που περιγράφεις είναι αυτό που γίνεται στην αγορά με βιομηχανοποιημένα προιόντα. Εδώ ο κατασκευαστής είναι ερασιτέχνης που ο αγοραστής παρείγγειλε κάτι πολύ συγκεκριμένο και custom. Ο Πάνος και ο κάθε Πάνος όταν επιλέγει να κάνει αυτή την κίνηση ρισκάρει- αλλιώς μπορούσε να πάει να πάρει κατι με εγγύηση και που θα δει στα χέρια του πριν δώσει τα λεφτά (που και βέβαια και πάλι θα είχε το ρίσκο του να μην μείνει ευχαριστημένος-όπως καθημερινά αντιμετωπίζουμε με πράγματα που αγοράζουμε).

Ο Μανούσος και ο κάθε Μανούσος αντίστοιχα ρισκάρει γιατι δεν ξέρει τον αγοραστή και δεν ξέρει πως μπορεί να αντιμετωπίσει εκείνος το οποιοδήποτε πρόβλημα- το οποίο είναι εύκολο να συμβεί ειδικά αφού μιλάμε για ευαίσθητα όργανα παρατήρησης και το custom προσδίδει ένα άλλο επίπεδο προσδοκείας.

 

Πάνο.

Προσωπική μου άποψη είναι ότι έχεις χειριστεί το θέμα κάκιστα. Κανείς δεν έχει αμφιβάλλει (ούτε ο ίδιος ο κατασκευαστής νομίζω) ότι το τηλεσκόπιο σου έχει όντως πρόβλημα. ΕΠΡΕΠΕ να το στείλεις πίσω. Ναι έπρεπε να πάρεις άδεια για αυτό και να σου φύγει η μέση δυστυχώς και όλα τα άλλα που έγραψες, την επόμενη ημέρα κιόλας. Κανείς δεν διαφωνεί ούτε για το ότι θα ταλαιπωρηθείς για όλα αυτά ούτε για το ότι δεν πήρες αυτό που πλήρωσες.

 

Πάρτο απόφαση και δώσε την ευκαιρια στον άνθρωπο που κατηγορείς να διορθώσει το λάθος του με τον τρόπο που θα σε κατευθύνει εκείνος ώστε να πάρεις στα χέρια σου αυτό που ζήτησες και πλήρωσες . Νομίζω ότι ο κάθε αγοραστής σε αντίστοιχη περίπτωση θα απαιτούσε να δεχθεί πίσω ο κατασκευαστής και να το επισκευάσει. Κι αυτό όχι δύο χρόνια μετά αλλά πάντα την επόμενη κιόλας μέρα.

 

Και από την μεριά του Μανούσου άμα το δεις πληρώθηκε για δουλειά 163 ωρών όπως έγραψες και δύο χρόνια μετά καλείται να ακούσει όχι κριτική (που είναι φυσικά αποδεκτή) αλλά μπινελίκια και προσωπικούς χαρακτηρισμούς. Ο άνθρωπος σου παρέδωσε το τηλεσκόπιο. Δεν πήρε τα κάτοπτρα σου και τα έφαγε ούτε στο έδωσε χαλασμένο για να σε κοροιδέψει. Επίσης φαντάζομαι ότι ήδη έχει ασχοληθεί περισσότερες ώρες για να διορθώσει (εξ αποστάσεως ; ) απ’ όσο αν οντως δοκίμαζε. Να σε προλάβω; Ναι έχει απόλυτη ευθύνη για αυτό αλλά το να τον αντιμετωπίζεις δημόσια σαν σκουπίδι επειδή δεν είσαι ευχαριστημένος με αυτό που σου έφτιαξε δεν πρόκειται να σου δώσει βουτυρένια κίνηση ούτε τις ώρες παρατήρησης που έχασες. Ξαναλέω είναι αποδεκτό φυσικά να προειδοποιήσεις το community αλλά το κύριο θέμα είναι να βρεις λύση στο πρόβλημα σου-και δεν βλέπω πως θα γίνει με το κλίμα αυτού του νήματος.

 

Σε κάθε περίπτωση! Ψυχραιμία παιδιά. Προτείνω να σβήστεί το νήμα και να μετατραπεί η «βεντέτα» σε κουβέντα από την αρχή- μεταξύ σας για το πως μπορεί αυτή η κατασκευή που έχει φέρει τόσο ψυχοφθόρες καταστάσεις (σίγουρα και για τους δύο) να μετατραπεί το συντομότερο σε ένα όργανο υψηλών επιδόσεων που ο ένας θα χαίρεται να παρατηρεί και ο άλλος να χαίρεται που κατασκέυασε. Κάντε μερικούς συμβιβασμούς και θα βρεθεί λύση.

 

Καλή συνέχεια.

 

Εϊναι για μένα η πιο αντικειμενική άποψη που ακούστηκε (μαζί με του γιατρού που είπε τα ίδια με 2 φράσεις).

Και μένα μου αρέσει ο γιατρός και τον συμβουλεύομαι και πότε πότε!

Manousos Special 24.4" f/3.2 Truss Dobsonian
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάνο δεν έχω ιδέα από κατασκευή τηλεσκοπίων, θα σου μιλήσω όμως σαν στέλεχος μεγάλης

 

πολυεθνικής εταιρίας στην λιανική και προβλήματα σαν το δικό σας αντιμετωπίζω καθημερινά.

 

Από τα προαναφερθέντα καταλαβαίνω πως η λύση δεν είναι να σου φτιάξει μια βάση με λίγο

 

μεγαλύτερες διαστάσεις καθώς παίζουν αρκετά που δεν γνωρίζουμε ( εμείς που δεν κατασκευάζουμε τηλεσκόπια ).

 

Το πιο πιθανόν είναι να μην λυθεί το πρόβλημα σου.

 

Θεωρώ πως θα πρέπει να ακολουθήσεις τα βήματα που σου αναφέρει ο κατασκευαστής και να στείλεις

 

την βάση πίσω για να γίνουν οι απαραίτητες ενέργειες από πλευράς του ώστε να λυθεί το

 

κατασκευαστικό πρόβλημα του τηλεσκοπίου.

 

Δυστυχώς Πάνο όπως σε οτιδήποτε αγοράζουμε αν έχει πρόβλημα πρέπει να το στείλουμε πίσω και

 

γενικά ισχύει με έξοδα του αγοραστή αλλά από ότι καταλαβαίνω ο Δημήτρης δέχεται να καλύψει το

 

κόστος αυτό, θα πρέπει όμως να κάνεις το αμπαλάρισμα, 50 χλμ κτλπ που αναφέρεις.

 

 

 

 

Δημήτρη από την πλευρά σου θα πρέπει να είσαι σίγουρος πως μόνο με την βάση και τις ενέργειες που

 

θα κάνεις το πρόβλημα θα λυθεί με τον ένα η τον άλλο τρόπο.

 

Ειδάλλως θα πρέπει να σου στείλει όλο το τηλεσκόπιο αν δεν είσαι σίγουρος.

 

Θα πρέπει να κάνεις αρκετές δοκιμές πριν το στείλεις πίσω και να είσαι σίγουρος 100% ότι το

 

πρόβλημα έχει λυθεί.

 

 

Πάνο μην κολλάς με την μεταφορά, με τον ίδιο τρόπο δεν σου ήρθε? είχε χτυπήματα όταν σου ήρθε?

 

Πιστεύω πως πρέπει να αφήσετε στην άκρη ότι έγινε να τραβήξετε μια γραμμή και να το πιάσετε από την

 

αρχή, Πάνο απλά κάνε ότι σου λέει με καλή την πίστη μία ακόμα φορά και εσύ Δημήτρη απλά λύσε το

 

θέμα αναίμακτα και στείλε το πίσω με τον καλύτερο δυνατό τρόπο όπως την πρώτη φορά.

 

My 2 cents.

 

Υ.Γ δεν γνωρίζω κανέναν από τους δύο.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο Πάνος και ο κάθε Πάνος όταν επιλέγει να κάνει αυτή την κίνηση ρισκάρει- αλλιώς μπορούσε να πάει να πάρει κατι με εγγύηση και που θα δει στα χέρια του πριν δώσει τα λεφτά (που και βέβαια και πάλι θα είχε το ρίσκο του να μην μείνει ευχαριστημένος-όπως καθημερινά αντιμετωπίζουμε με πράγματα που αγοράζουμε).

 

Ρισκάρεις όταν επιλέγεις ένα χειροποίητο τηλεσκόπιο, από κάποιον που του έχει κάνει αφιέρωμα και το φόρουμ, και όχι όταν παίρνεις ένα μαζικής παραγωγής, χωρίς ελέγχους. Βέβαια εδώ πετύχαμε και την περίπτωση του χειροποίητου χωρίς ελέγχους.

Δεν μπορώ να πιστέψω ότι λέγονται τέτοια πράγματα για να δικαιολογήσουν τα αδικαιολόγητα.....

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο Πάνος και ο κάθε Πάνος όταν επιλέγει να κάνει αυτή την κίνηση ρισκάρει- αλλιώς μπορούσε να πάει να πάρει κατι με εγγύηση και που θα δει στα χέρια του πριν δώσει τα λεφτά (που και βέβαια και πάλι θα είχε το ρίσκο του να μην μείνει ευχαριστημένος-όπως καθημερινά αντιμετωπίζουμε με πράγματα που αγοράζουμε).

 

Ρισκάρεις όταν επιλέγεις ένα χειροποίητο τηλεσκόπιο, από κάποιον που του έχει κάνει αφιέρωμα και το φόρουμ, και όχι όταν παίρνεις ένα μαζικής παραγωγής, χωρίς ελέγχους. Βέβαια εδώ πετύχαμε και την περίπτωση του χειροποίητου χωρίς ελέγχους.

Δεν μπορώ να πιστέψω ότι λέγονται τέτοια πράγματα για να δικαιολογήσουν τα αδικαιολόγητα.....

 

Πάνο αν από αυτό που έγραψα, αυτό που καταλαβαίνεις ειναι ότι προσπαθώ να δικαιολογήσω κάποιον, λυπάμαι πολύ. Ελπίζω πραγματικά να βρεις λύση αν όντως ψαχνεις να βρεις.

 

Καλή συνέχεια.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το σωστότερο ειναι να σταλεί όλο στο κατασκευαστή, να το διορθώσει και να το ξαναστείλει. Τα μεταφορικά δε νομίζω να ειναι θέμα! Πρέπει το τηλεσόπιο να βγεί σωστό.

Απο εκεί και πέρα δε θα εμπιστευόμουν και δε θα αγόραζα τίποτα πρίν το δώ έτοιμο. Θές κε Χ να φτιάξεις ενα χειροποίητο τηλεσκόπιο και να το πουλήσεις με κάποιο κέρδος. Ετοίμασέ το πρώτα και βάλτο στις αγγελίες έτοιμο για άμεση αγορά. Φτιάξε και μικρότερα για τους ερασιτέχνες, αν συμφέρει το κόστος.

Αλλά χρησιμοποίησε ενα κεφάλαιο και κάνε δουλεια!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάνο σου γράφω και διακινδυνεύω να παρεξηγήσεις αυτά που σου γράφω. Ελπίζω να μην γίνει αυτό.

Στο θέμα λοιπόν. Εδώ που έφτασε πια η συζήτηση κανείς μας δεν ξέρει πια τι είναι αυτό που επιθυμείς. Τι θέλεις; Να αποκατασταθεί η βλάβη στο τηλεσκόπιο; Οι περισσότεροι από εμάς αυτό υποθέσαμε και γι’ αυτό όλοι σου λέμε ότι πρέπει να το στείλεις πίσω όπως σου ζητήθηκε. Όμως τώρα πια μοιάζει να μην θέλεις κάτι τέτοιο. Αλλά αυτό που επιθυμείς παραμένει θολό, μοιάζει σαν να φωνάζεις ότι ο κατασκευαστής πρέπει να τιμωρηθεί.

Συγγνώμη ρε Πάνο μακάρι να μην έχω καταλάβει καλά, αλλά με την τροπή που πείρε το πράγμα εμένα αυτή η αίσθηση μου δημιουργείτε.

Βεβαίως το πιθανότερο είναι ότι τίποτα από τα δύο που ανέφερα δεν θέλεις, αλλά θέλεις κάτι άλλο που εμείς όμως δεν το αντιλαμβανόμαστε. Οφείλεις λοιπόν πλέον να μας το πεις, ώστε κι εμείς να ξέρουμε το περί τίνος πρόκειται.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάνο, ίσως πρέπει να σκεφτείς ότι δεν είναι τυχαίο ή λανθασμένο που τόσες φωνές εδώ λένε λίγο πολύ το ίδιο πράγμα: Ο δισταγμός συνεργασίας για την επισκευή δεν ήταν η σωστότερη επιλογή, ούτε η δημόσια διαπόμπευση του Δημήτρη. Όπως ασφαλώς ήταν απαράδεκτη η είσπραξη αμοιβής για μια δουλειά που δεν ολοκληρώθηκε, αφού οι δοκιμές, διορθώσεις και πάλι δοκιμές πριν το οριστικό μοντάρισμα είναι αναπόσπαστο μέρος της custom κατασκευής ενός χειροποίητου τηλεσκοπίου. Όμως, η δημόσια αντιδικία (ή μάλλον δίκη), πρέπει να σταματήσει άμεσα γιατί όλοι παρασυρόμαστε σε συμπεράσματα και ”ετυμηγορίες" χωρίς να έχουμε το δικαίωμα, ούτε καν όλη την πληροφόρηση (δεν είναι εφικτό).

 

Επί της επισκευής, αν αυτή επιχειρηθεί τελικά, είναι σημαντικό να εξεταστεί το τηλεσκόπιο σαν σύνολο διότι η επιθυμητή τριβή εξαρτάται άμεσα από την ακτίνα των καμπυλών, ενώ ρυθμίζεται (και μικρορυθμίζεται) από την απόσταση των τεφλόν, αφού η κλίση τους ως προς το οριζόντιο επίπεδο αλλάζει τις ασκούμενες δυνάμεις από το βάρος του τηλεσκοπίου και κατά συνέπεια τις τριβές. Κι αν υποτεθεί ότι αυτά τελικά υλοποιηθούν σωστά, κι αν το κουτί της βάσης γίνει απόλυτα συμμετρικό και τετραγωνισμένο και με σωστό "χώρο", υπάρχει και ακόμη μια παράμετρος που μπορεί να χαλάει τη συνταγή: οι δύο τροχοί πρέπει να έχουν απόλυτα ταυτισμένους νοητούς άξονες, μ' άλλα λόγια να είναι απόλυτα παράλληλοι και ακριβώς απέναντι ο ένας από τον άλλο. Αν αυτό δεν φροντιστεί με επιμέλεια, το τηλεσκόπιο μπορεί να λειτουργεί σε κάποια θέση (σε κάποιο ύψος) και να κολλάει σε κάποια άλλη.

Γι αυτό, αν η αιτία του προβλήματος δεν είναι ήδη ξεκάθαρη, η επισκευή απαιτεί έλεγχο ολόκληρου του τηλεσκοπίου κι όχι μόνο της βάσης.

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν θέλω να μπώ στην ουσία της διαμάχης, αλλά στην ουσία του θέματος.

Είμαι κατασκευαστής; Τότε πρώτα το φτιάχνω και μετά το πουλάω.

ΔΕΝ παίρνω προκαταβολές, ΔΕΝ βάζω τον άλλο να αγοράσει υλικά για να γινει μια κατασκευή που δεν ξερω αν θα προλάβω να την κάνω και να την δοκιμάσω. Απλά το φτιάχνω και το πουλάω. (όσο θέλω και όσο κοστολογώ την δουλειά μου).

Άνθρωποι σαν τον Δημήτρη, κατά την γνώμη μου, προωθούν την ερασιτεχνική αστρονομία και οι κατασκευές τους αξίζει να γίνονται. Όχι όμως με τον τρόπο της εκ των προτέρων οικονομικής δέσμευσης του αγοραστή.

Ακόμα και στην περίπτωση που δεν θα πληρώθεις για τον κόπο σου και τον χρόνο σου, δεν μπορείς να βάλεις τον άλλον να πληρώσει ένα σκασμό λεφτά, σε υλικά που θα γίνουν κάποια στιγμή ένα λειτουργικό προιόν.

Αυτό το "ατύχημα" που περιγράφεται σε αυτο το νήμα θα γινόταν αργά ή γρήγορα.

Θύματα κατά την γνώμη μου είναι και οι δύο εμπλέκομενοι.

 

Αυτό που περιγράφεις είναι αυτό που γίνεται στην αγορά με βιομηχανοποιημένα προιόντα. Εδώ ο κατασκευαστής είναι ερασιτέχνης που ο αγοραστής παρείγγειλε κάτι πολύ συγκεκριμένο και custom. Ο Πάνος και ο κάθε Πάνος όταν επιλέγει να κάνει αυτή την κίνηση ρισκάρει- αλλιώς μπορούσε να πάει να πάρει κατι με εγγύηση και που θα δει στα χέρια του πριν δώσει τα λεφτά (που και βέβαια και πάλι θα είχε το ρίσκο του να μην μείνει ευχαριστημένος-όπως καθημερινά αντιμετωπίζουμε με πράγματα που αγοράζουμε).

Ο Μανούσος και ο κάθε Μανούσος αντίστοιχα ρισκάρει γιατι δεν ξέρει τον αγοραστή και δεν ξέρει πως μπορεί να αντιμετωπίσει εκείνος το οποιοδήποτε πρόβλημα- το οποίο είναι εύκολο να συμβεί ειδικά αφού μιλάμε για ευαίσθητα όργανα παρατήρησης και το custom προσδίδει ένα άλλο επίπεδο προσδοκείας.

 

Πάνο.

Προσωπική μου άποψη είναι ότι έχεις χειριστεί το θέμα κάκιστα. Κανείς δεν έχει αμφιβάλλει (ούτε ο ίδιος ο κατασκευαστής νομίζω) ότι το τηλεσκόπιο σου έχει όντως πρόβλημα. ΕΠΡΕΠΕ να το στείλεις πίσω. Ναι έπρεπε να πάρεις άδεια για αυτό και να σου φύγει η μέση δυστυχώς και όλα τα άλλα που έγραψες, την επόμενη ημέρα κιόλας. Κανείς δεν διαφωνεί ούτε για το ότι θα ταλαιπωρηθείς για όλα αυτά ούτε για το ότι δεν πήρες αυτό που πλήρωσες.

 

Πάρτο απόφαση και δώσε την ευκαιρια στον άνθρωπο που κατηγορείς να διορθώσει το λάθος του με τον τρόπο που θα σε κατευθύνει εκείνος ώστε να πάρεις στα χέρια σου αυτό που ζήτησες και πλήρωσες . Νομίζω ότι ο κάθε αγοραστής σε αντίστοιχη περίπτωση θα απαιτούσε να δεχθεί πίσω ο κατασκευαστής και να το επισκευάσει. Κι αυτό όχι δύο χρόνια μετά αλλά πάντα την επόμενη κιόλας μέρα.

 

Και από την μεριά του Μανούσου άμα το δεις πληρώθηκε για δουλειά 163 ωρών όπως έγραψες και δύο χρόνια μετά καλείται να ακούσει όχι κριτική (που είναι φυσικά αποδεκτή) αλλά μπινελίκια και προσωπικούς χαρακτηρισμούς. Ο άνθρωπος σου παρέδωσε το τηλεσκόπιο. Δεν πήρε τα κάτοπτρα σου και τα έφαγε ούτε στο έδωσε χαλασμένο για να σε κοροιδέψει. Επίσης φαντάζομαι ότι ήδη έχει ασχοληθεί περισσότερες ώρες για να διορθώσει (εξ αποστάσεως ; ) απ’ όσο αν οντως δοκίμαζε. Να σε προλάβω; Ναι έχει απόλυτη ευθύνη για αυτό αλλά το να τον αντιμετωπίζεις δημόσια σαν σκουπίδι επειδή δεν είσαι ευχαριστημένος με αυτό που σου έφτιαξε δεν πρόκειται να σου δώσει βουτυρένια κίνηση ούτε τις ώρες παρατήρησης που έχασες. Ξαναλέω είναι αποδεκτό φυσικά να προειδοποιήσεις το community αλλά το κύριο θέμα είναι να βρεις λύση στο πρόβλημα σου-και δεν βλέπω πως θα γίνει με το κλίμα αυτού του νήματος.

 

Σε κάθε περίπτωση! Ψυχραιμία παιδιά. Προτείνω να σβήστεί το νήμα και να μετατραπεί η «βεντέτα» σε κουβέντα από την αρχή- μεταξύ σας για το πως μπορεί αυτή η κατασκευή που έχει φέρει τόσο ψυχοφθόρες καταστάσεις (σίγουρα και για τους δύο) να μετατραπεί το συντομότερο σε ένα όργανο υψηλών επιδόσεων που ο ένας θα χαίρεται να παρατηρεί και ο άλλος να χαίρεται που κατασκέυασε. Κάντε μερικούς συμβιβασμούς και θα βρεθεί λύση.

 

Καλή συνέχεια.

 

Ίσως η ποιο σωστή απόψη που έχω διαβάσει. Και εγώ κάπως έτσι το βλέπω. Παρόλα τα μου έχει γεννηθεί και μένα, μια απορία σαν αυτή που εκφράζει ο κος Γιάννης. Γενικά ο θυμός είναι κακός σύμβουλος...

Skywatcher Mount AZ-EQ-5 SynScan GoTo

Skywatcher 130 PDS

Skywatcher 200/1000

Celestron C8 SCT

Orion Mini 50mm

QHY 183M

ZWO ASI 224

Canon 100D mod - cooling

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είναι σαφές από όσα λέχθηκαν παραπάνω και από τις φωτογραφίες ότι το τηλεσκόπιο έχει προβλήματα. Από εκεί και πέρα, δεν είναι κακό όπως λες να πάρεις μια γνώμη από κάποιον τρίτο κατασκευαστή. Μικρο-επεμβάσεις μπορεί να γίνουν και εδώ. Νομίζω όμως ότι αν υπάρχουν σχεδιαστικά προβλήματα και λάθος μετρήσεις, θα πρέπει το τηλεσκόπιο να καταλήξει στο Δημήτρη για να το φέρει στην κατάσταση που έπρεπε να είναι εξαρχής.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είμαι ο μόνος που πρόσεξε πως στη φωτογραφία που έχεις βάλει τον ερευνητή με τον telrad, ο telrad έχει μπει ανάποδα; Μήπως γι' αυτό δε χωράνε και οι 2;

3.2.thumb.JPG.a0ac21501cdf69409e0a928776e36f31.JPG

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λάθος τα έχει τοποθετήσει, αλλά εκείνο το βράδυ στο πεδίο θυμάμαι ότι αυτά τα δύο σημεία μου είχαν κάνει εντύπωση: τα κολλήματα στην κίνηση και το ότι οι βάσεις των ερευνητών ήταν πολύ κοντά και δεν μπορούσες να χρησιμοποιήσεις ταυτόχρονα telrad και ερευνητή. Αλλά αυτό από μόνο του δεν είναι κάτι σπουδαίο.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κατά αρχάς το νήμα είναι από την αρχή λάθος. Έχει ξεκινήσει με σκοπό να πλήξει το κύρος του όποιου κατασκευαστή. Με τον τρόπο που το χειρίστηκε ο αγοραστής, το μόνο που έχει καταφέρει είναι να προβάλει την δική του εμμονή. Αν είχα την οικονομική άνεση να πάρω χειροποίητο τηλεσκόπιο, θα απευθυνόμουν στον συγκεκριμένο κατασκευαστή γιατί μετά από το όλο θέμα, είμαι σίγουρος ότι δεν θα ξανακάνει λάθος.

Εγώ δουλεύω σε αυτοκίνητα. Όταν ένα καινούργιο αυτοκίνητο έχει πρόβλημα, πηγαίνει στην αντιπροσωπεία του και δεν προσπαθούμε να το φτιάξουμε εμείς.

Αν θέλεις να φτιαχτεί το τηλεσκόπιο σου , πρέπει να πάει στον κατασκευαστή. Αυτός έχει υποχρέωση να το κάνει απόλυτα λειτουργικό και να επιβαρυνθεί με το όποιο κόστος προκύψει μέχρι την παράδοση του σε τέλεια κατάσταση. Πηγαίνοντας σε τρίτους δεν γλιτώνεις το θέμα της μεταφοράς του, αυξάνεις το θέμα κόστους , και βάζεις υποψίες ότι το πρόβλημα μπορεί και να μην είναι του κατασκευαστή.

Άλλη λύση δεν υπάρχει, και όποιος δεν το αποδέχεται έχει την αποκλειστική υπαιτιότητα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάνο, ίσως πρέπει να σκεφτείς ότι δεν είναι τυχαίο ή λανθασμένο που τόσες φωνές εδώ λένε λίγο πολύ το ίδιο πράγμα: Ο δισταγμός συνεργασίας για την επισκευή δεν ήταν η σωστότερη επιλογή, ούτε η δημόσια διαπόμπευση του Δημήτρη. Όπως ασφαλώς ήταν απαράδεκτη η είσπραξη αμοιβής για μια δουλειά που δεν ολοκληρώθηκε, αφού οι δοκιμές, διορθώσεις και πάλι δοκιμές πριν το οριστικό μοντάρισμα είναι αναπόσπαστο μέρος της custom κατασκευής ενός χειροποίητου τηλεσκοπίου. Όμως, η δημόσια αντιδικία (ή μάλλον δίκη), πρέπει να σταματήσει άμεσα γιατί όλοι παρασυρόμαστε σε συμπεράσματα και ”ετυμηγορίες" χωρίς να έχουμε το δικαίωμα, ούτε καν όλη την πληροφόρηση (δεν είναι εφικτό).

 

 

Γεια σου Στέφανε.

 

Επειδή είσαι δίκαιος και ο λόγος σου ουσιαστικός, πιστεύω ότι σίγουρα διάβασες τα μηνύματα μου ειδικά αυτά που περιγράφουν τι τηλεσκόπιο παρέλαβα. Εάν εσύ ήσουν στη θέση μου και μετά από σχεδόν 2500 ευρώ κόστος παραλάμβανες κάτι τέτοιο, και ο κατασκευαστής σου έλεγε ότι είναι ΜΟΝΟ θέμα μετακίνησης τεφλόν, και συμφωνούσες μαζί του να κάνεις εσύ τις αλλαγές, δεν θα το έκανες. Και αν ερχόταν μετά από μεγάλο πραγματικά διάστημα (δεν είχα και πολύ χρόνο για να κάνω την δουλειά που έπρεπε να κάνει αυτός) και σου έλεγε "τώρα πέρασε ο χρόνος, δεν αναγνωρίζω τίποτα, ούτε τα μεταφορικά", τι θα έκανες;;

 

Η αντίδραση μου στα παραπάνω είναι διαπόμπευση;;

 

Ίσως ο εκνευρισμός μου ή η λάθος τακτική (όπως λέει ο φίλος Adomingo), να έδωσε αυτή την εντύπωση. Επίσης η προσπάθεια κάποιων να με βγάλουν τρελό, με προσωπικά απωθημένα που θέλω να ξεφωνίσω και μόνο το καλό παιδί που επιζητά πάντα μια λύση. Όμως η αλήθεια έπρεπε να φανερωθεί. Και δυστυχώς δεν υπάρχει τρόπος να περιγράψεις μια άθλια κατασκευή ή συμπεριφορά, χωρίς να θίξεις τον κατασκευαστή. Το να βγάλουμε τον κ Μανούσο και θύμα "δεν το θέλει ούτε ο Θεός".

Σε οποιαδήποτε περίπτωση είχα πει στο προηγούμενο κιόλας μήνυμα μου ότι επιφυλάσσομαι να απαντήσω στην «πρόταση» να στείλω μόνο τη βάση. Όπως σωστά περιγράφεις στο μήνυμα σου δεν φτάνουν μόνο τα κουτιά θέλει όλο το τηλεσκόπιο για να γίνουν οι αλλαγές. Θα δείξω επίσης σε κάποιους τεχνικούς να μου πουν την γνώμη τους περί της λύσης, γιατί δεν του έχω καμιά εμπιστοσύνη μετά από όλα αυτά. Αυτός ήταν και ο λόγος που δεν το έστελνα……….

 

 

Όπως ασφαλώς ήταν απαράδεκτη η είσπραξη αμοιβής για μια δουλειά που δεν ολοκληρώθηκε, αφού οι δοκιμές, διορθώσεις και πάλι δοκιμές πριν το οριστικό μοντάρισμα είναι αναπόσπαστο μέρος της custom κατασκευής ενός χειροποίητου τηλεσκοπίου.

 

Πέρασαν εφτά σελίδες και πολλά μηνύματα για να γράψει κάποιος το προφανές……..

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν είχα την οικονομική άνεση να πάρω χειροποίητο τηλεσκόπιο, θα απευθυνόμουν στον συγκεκριμένο κατασκευαστή γιατί μετά από το όλο θέμα, είμαι σίγουρος ότι δεν θα ξανακάνει λάθος.

 

Αγαπητέ φίλε, σου εύχομαι να αποκτήσεις πολύ γρήγορα την οικονομική άνεση που επιζητάς και να πας στον συγκεκριμένο κατακευαστή. Ο Θεός μαζί σου......

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν είχα την οικονομική άνεση να πάρω χειροποίητο τηλεσκόπιο, θα απευθυνόμουν στον συγκεκριμένο κατασκευαστή γιατί μετά από το όλο θέμα, είμαι σίγουρος ότι δεν θα ξανακάνει λάθος.

 

Αγαπητέ φίλε, σου εύχομαι να αποκτήσεις πολύ γρήγορα την οικονομική άνεση που επιζητάς και να πας στον συγκεκριμένο κατακευαστή. Ο Θεός μαζί σου......

Πάνο τα πολλά λόγια είναι φτώχια. Μετά από σένα ο Δημήτρης έχει φτιάξει τουλάχιστον 2 20" και το 24" μου. Έλα στη Κρήτη να δεις ποιότητα στο 24

 

EDIT: Και φυσικά να κάνουμε παρατήρηση

Manousos Special 24.4" f/3.2 Truss Dobsonian
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Guest
Αυτή η συζήτηση είναι κλειστή σε νέες απαντήσεις.

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης