Jump to content

Ερώτηση για προσοφθάλμιο πλανητικής παρατήρησης


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σας. Έχω το τηλεσκόπιο skywatcher 150/750 και θέλω να πάρω ένα προσοφθάλμιο για πλανητική παρατήρηση. Επειδή φοράω γυαλιά θέλω να έχει μεγάλο eye relief, για αυτό και σκεφτόμουν τον baader hyperion 5mm ή τον skywatcher uwa planetary 5mm. Απλά αναρωτιέμαι αν για την μεγέθυνση που θα έχει, 150χ, αξίζει από άποψη οξύτητας να πάω στον baader ή να πάω στην οικονομικότερη λύση του uwa. Επίσης είδα ότι ο συγκεκριμένος Hyperion έχει βάρος περίπου μισό κιλό, άρα μήπως θα έχει πρόβλημα ο εστιαστής μου ή γενικά η στήριξη του τηλεσκοπίου;
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στην πλανητική παρατήρηση μας ενδιαφέρει η οξύτητα στον άξονα, στο κέντρο δηλαδή, αφού βλέπεις κάτι συγκεκριμένο και όχι κάτι με μεγάλο εμβαδόν ώστε να θέλεις ευρυγώνιο προσοφθάλμιο. Το skywatcher είναι αρκετά ποιοτικό για αυτά που προσφέρει και για την τιμή του, είναι ελαφρύ και έχει twist up παρέκταμα, το περιστρέφεις και φτιάχνεις τη ρύθμιση αν φοράς γυαλιά ή όχι. Το Baader είναι βαρύ, με περισσότερα οπτικά στοιχεία και μεγαλύτερο πεδίο. Είναι καλά προσοφθάλμια, τα έχω συγκρίνει και με ορθοσκοπικά και έχουν ανταγωνιστική εικόνα.

Για τον εστιαστή, αν έχεις το stardiscovery νομίζω έχει πλαστικό εστιαστή, αν έχεις με μεταλλικό εστιαστή δε θα σε πειράξει το βάρος του προσοφθαλμίου, απλά να είναι σωστά ρυθμισμένος ώστε να κινείται χωρίς πρόβλημα.

Την ώρα που εμείς κοιτάμε τα :cheesy: , τα βλέπουν και κάποιοι άλλοι, ίσως όχι από τον δικό μας κόσμο... :cheesy: :cheesy: :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επειδή το τηλεσκόπιό σου είναι μικρού εστιακού λόγου,f/5,οι Baader Hyperion αν και καλοί φακοί με πολύ καλή οξύτητα και κοντράστ στο κέντρο,ΔΕΝ συνεργάζονται καλά,κάνοντας χρωματικό σφάλμα στα άκρα του πεδίου!

Αν κάνεις χειροκίνητη οδήγηση του τηλεσκοπίου,τότε αν δεν έχεις πρόβλημα με την συνεχή διόρθωση της γωνίας και του ύψους,μπορείς να χρησιμοποιήσεις φακούς με μικρό πεδίο,όπως οι plossl,αλλά με μεγάλο eye-relief,επειδή φοράς γυαλιά.

Αν όμως έχεις πρόβλημα με την χειροκίνητη οδήγηση και σε κουράζει,προκειμένου να μένει ο στόχος όσο γίνεται περισσότερο μέσα στο πεδίο σου,χρειάζεσαι φακούς μεγάλου πεδίου.

Υπάρχει τέτοιο πρόβλημα με σένα?

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας. Σε ότι αφορά την χειροκίνητη παρακολούθηση στόχου δεν έχω κανένα πρόβλημα γιατί έχω την ισημερινή στήριξη eq3. Οπότε προτείνετε να πάρω τον uwa ή έχετε να προτείνετε κάποιον άλλον φακό;
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Skywatcher Eyepiece Planetary UWA 5mm για μένα. Τους έχω δοκιμάσει και είναι μια χαρά. Επίσης έχω δοκιμάσει και τον Baader Hyperion 5 και δε μου άρεσε. Πολλά οπτικά στοιχεία , βαρύς και σφάλματα στις ακρες του πεδίου .
Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ότι λέει ο από πάνω,(homo)συμφωνώ απόλυτα.Έχω και εγώ το 5 και το 7,πολύ καλά

προσοφθάλμια,για τα λεφτά τους είναι εξαιρετικά.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Υπάρχει και η σειρά των πολύ καλών Vixen SLV με μεγάλο eye-relief 20mm:

https://www.vixenoptics.com/Vixen-SLV-5mm-Eyepiece-p/37204.htm

https://www.astroshop.eu/eyepieces/vixen-slv-eyepiece-5mm-1-25-/p,11173

Δεν ξέρω αν η τιμή είναι ακριβή για σένα...μπορείς να τους βρείς και μεταχειρισμένους εδώ μέσα,αν ψάξεις και έχεις υπομονή.

Επίσης πολύ καλοί και για πλανητική παρατήρηση,με πολύ καλή συμπεριφορά και στα άκρα του πεδίου,ακόμα και στα μικρού f τηλεσκόπια,όπως το δικό σου,και με μεγάλο πεδίο 76ο,και eye-relief πάνω απο 17.5mm είναι και οι Baader Morpheus:

https://www.planitario.gr/prosofth-morpheus-4-5mm.html

Εκτός απο το κόστος ο φακός είναι σχετικά ογκώδης και βαρύς.Αν ο εστιατής σου είναι πλαστικός,απέφυγέ τον!

Όσο για τα γυαλιά,απ'όσο γνωρίζω,τα φοράς μόνιμα αν έχεις αστιγματισμό.Για μυωπία ή πρεσβυωπία μπορείς να τα βγάζεις,αν στο επιτρέπει και η διαδρομή του εστιαστή σου.

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν ανοίγω νέο θεμα.

 

Θα ήθελα να μάθω αν αξίζει να ψάξω κάνα φίλτρο για παρατήρηση Αφροδίτης μέσω του πολύ απλού τηλεσκοπίου μου

https://www.skroutz.gr/s/9773293/Bresser-Arcturus-60-700-AZ-carbon-design-Refractor-telescope-with-Smartphone-Camera-Adapter.html

 

Για να δώσω να καταλάβετε την ικανότητά του μπορώ να πω ότι από ταράτσα Αθήνας ο Κρόνος φαίνεται με τον δακτύλιό του. Οι 2 ζώνες του Δία με λίγη δυσκολία. Η Αφροδίτη φαίνεται σε φάσεις αλλά η μεγάλη φωτεινότητά της μου σκοτώνει την λεπτομέρεια.

 

Ευχαριστώ.

Still I Rise
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μην περιμένεις να δεις περισσότερα απο την Αθήνα,γιατί λόγω του πολύ μπετόν που απορροφά θερμότητα και την εκπέμπει κατά την διάρκεια της νύχτας,προκαλώντας θερμικά ρεύματα στην ατμόσφαιρα,δηλ.κακό seeing,η ποιότητα του ειδώλου σου θα είναι κάτω του μετρίου...

Με παρόμοιο τηλεσκόπιο 60/600,αλλά σε πολύ καλύτερο ουρανό,έβλεπα πολύ καθαρά δυο ζώνες του Δία και ελάχιστα την μεγάλη κηλίδα του.

Με μεγαλύτερης διαμέτρου τηλεσκόπιο,θα δεις πολύ περισσότερες λεπτομέρειες και στους πλανήτες!

Στην Αφροδίτη,λόγω ύπαρξης πυκνών νεφών στην ατμόσφαιρά της,δεν βλέπεις λεπτομέρειες με το 60/700.Με μεγαλύτερης διαμέτρου τηλεσκόπιο πχ.10" ,μπορείς να δείς απλώς κάποια δομή στα νέφη της επιφάνειας της ατμόσφαιρας.

Ο ουρανός σου λοιπόν έχει το πρόβλημα,εκτός απο το τηλεσκόπιο.Αν η φωτορύπανση της περιοχής σου είναι κοκκινο-πορτοκαλο-κίτρινου χρώματος και ΟΧΙ ΛΕΥΚΟΥ (δηλ.να προέρχεται απο led λευκού χρώματος),τότε μπορεί να βοηθήσει λίγο ένα φίλτρο μείωσης της φωτορύπανσης και αύξησης του κοντράστ,όπως το Baader Moon & Skyglow (Neodymium).Κόβει λίγο φως σε σχέση με άλλα.Βοηθάει στην γενική παρατήρηση,και ιδιαίτερα στον Άρη (εξαιρετικό) και Αφροδίτη,λίγο στον Δία και καθόλου στον Κρόνο,ο οποίος έχει κυριαρχία κίτρινου χρώματος.

Ενδεχομένως-το λέω με μεγάλη επιφύλαξη για τη μικρή διάμετρο του τηλεσκοπίου σου-και φίλτρα contrast booster.

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μην περιμένεις να δεις περισσότερα απο την Αθήνα,γιατί λόγω του πολύ μπετόν που απορροφά θερμότητα και την εκπέμπει κατά την διάρκεια της νύχτας,προκαλώντας θερμικά ρεύματα στην ατμόσφαιρα,δηλ.κακό seeing,η ποιότητα του ειδώλου σου θα είναι κάτω του μετρίου...

Με παρόμοιο τηλεσκόπιο 60/600,αλλά σε πολύ καλύτερο ουρανό,έβλεπα πολύ καθαρά δυο ζώνες του Δία και ελάχιστα την μεγάλη κηλίδα του.

Με μεγαλύτερης διαμέτρου τηλεσκόπιο,θα δεις πολύ περισσότερες λεπτομέρειες και στους πλανήτες!

Στην Αφροδίτη,λόγω ύπαρξης πυκνών νεφών στην ατμόσφαιρά της,δεν βλέπεις λεπτομέρειες με το 60/700.Με μεγαλύτερης διαμέτρου τηλεσκόπιο πχ.10" ,μπορείς να δείς απλώς κάποια δομή στα νέφη της επιφάνειας της ατμόσφαιρας.

Ο ουρανός σου λοιπόν έχει το πρόβλημα,εκτός απο το τηλεσκόπιο.Αν η φωτορύπανση της περιοχής σου είναι κοκκινο-πορτοκαλο-κίτρινου χρώματος και ΟΧΙ ΛΕΥΚΟΥ (δηλ.να προέρχεται απο led λευκού χρώματος),τότε μπορεί να βοηθήσει λίγο ένα φίλτρο μείωσης της φωτορύπανσης και αύξησης του κοντράστ,όπως το Baader Moon & Skyglow (Neodymium).Κόβει λίγο φως σε σχέση με άλλα.Βοηθάει στην γενική παρατήρηση,και ιδιαίτερα στον Άρη (εξαιρετικό) και Αφροδίτη,λίγο στον Δία και καθόλου στον Κρόνο,ο οποίος έχει κυριαρχία κίτρινου χρώματος.

Ενδεχομένως-το λέω με μεγάλη επιφύλαξη για τη μικρή διάμετρο του τηλεσκοπίου σου-και φίλτρα contrast booster.

Φιλικά-Κώστας

Σ' ευχαριστώ. Κατατοπιστικότατος!

Άρα μένω ως έχω μιας και η πιθανή μικρή βελτίωση που θα έχω με τα φίλτρα που πρότεινες δεν αξίζει αφού κοστίζουν όσο το τηλεσκόπιο.

Απλώς έλεγα να ρωτήσω, μιας και δεν έχω εμπειρία, μπας και παίζει τίποτα απλό ή καμιά πατεντούλα που θα έκανε κάποια διαφορά.

Still I Rise
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μην περιμένεις να δεις περισσότερα απο την Αθήνα,γιατί λόγω του πολύ μπετόν που απορροφά θερμότητα και την εκπέμπει κατά την διάρκεια της νύχτας,προκαλώντας θερμικά ρεύματα στην ατμόσφαιρα,δηλ.κακό seeing,η ποιότητα του ειδώλου σου θα είναι κάτω του μετρίου...

Με παρόμοιο τηλεσκόπιο 60/600,αλλά σε πολύ καλύτερο ουρανό,έβλεπα πολύ καθαρά δυο ζώνες του Δία και ελάχιστα την μεγάλη κηλίδα του.

Με μεγαλύτερης διαμέτρου τηλεσκόπιο,θα δεις πολύ περισσότερες λεπτομέρειες και στους πλανήτες!

Στην Αφροδίτη,λόγω ύπαρξης πυκνών νεφών στην ατμόσφαιρά της,δεν βλέπεις λεπτομέρειες με το 60/700.Με μεγαλύτερης διαμέτρου τηλεσκόπιο πχ.10" ,μπορείς να δείς απλώς κάποια δομή στα νέφη της επιφάνειας της ατμόσφαιρας.

Ο ουρανός σου λοιπόν έχει το πρόβλημα,εκτός απο το τηλεσκόπιο.Αν η φωτορύπανση της περιοχής σου είναι κοκκινο-πορτοκαλο-κίτρινου χρώματος και ΟΧΙ ΛΕΥΚΟΥ (δηλ.να προέρχεται απο led λευκού χρώματος),τότε μπορεί να βοηθήσει λίγο ένα φίλτρο μείωσης της φωτορύπανσης και αύξησης του κοντράστ,όπως το Baader Moon & Skyglow (Neodymium).Κόβει λίγο φως σε σχέση με άλλα.Βοηθάει στην γενική παρατήρηση,και ιδιαίτερα στον Άρη (εξαιρετικό) και Αφροδίτη,λίγο στον Δία και καθόλου στον Κρόνο,ο οποίος έχει κυριαρχία κίτρινου χρώματος.

Ενδεχομένως-το λέω με μεγάλη επιφύλαξη για τη μικρή διάμετρο του τηλεσκοπίου σου-και φίλτρα contrast booster.

Φιλικά-Κώστας

Σ' ευχαριστώ. Κατατοπιστικότατος!

Άρα μένω ως έχω μιας και η πιθανή μικρή βελτίωση που θα έχω με τα φίλτρα που πρότεινες δεν αξίζει αφού κοστίζουν όσο το τηλεσκόπιο.

Απλώς έλεγα να ρωτήσω, μιας και δεν έχω εμπειρία, μπας και παίζει τίποτα απλό ή καμιά πατεντούλα που θα έκανε κάποια διαφορά.

 

Παρόμοιο τηλεσκόπιο έχω και εγώ (ένα 70αρι Bresser). Έχω ένα φίλτρο σελήνης και ένα φθηνό moon and skyglow που είχα πάρει από το ebayγύρω στα 20 ευρώ. Θα δοκιμάσω να σου πω αν κάνει κάποια διαφορά.

Tο προφίλ του προσωπικού μου αστεροσκοπείου στο Instagram:

https://www.instagram.com/specca_observatory

 

Η Σελίδα μου στο Facebook.

https://www.facebook.com/dailyastronomy1/

 

Specca Observatory,Ioannina

Λέκκας Γεώργιος.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Απλώς έλεγα να ρωτήσω, μιας και δεν έχω εμπειρία, μπας και παίζει τίποτα απλό ή καμιά πατεντούλα που θα έκανε κάποια διαφορά.

Αν δεν δουλέψει το φθηνό φίλτρο Moon & Skyglow των 20€ που θα δοκιμάσει ο φίλος Γιώργος,τότε ο μόνος τρόπος για να βελτιωθεί το είδωλο που παίρνεις,είναι να βελτιωθεί έστω και λίγο η ατμόσφαιρα.

Η ατμόσφαιρα διαρκώς μεταβάλλεται,και αλλάζουν οι δυο σημαντικοί παράγοντες που επηρεάζουν την ποιότητα του ειδώλου,η διαύγεια και το seeing.Στην Αθήνα λόγω του υπερβολικού μπετόν,το seeing γενικά είναι κάτω του μετρίου.

Αλλά τις πρωϊνές ώρες,μετά τα μεσάνυχτα,λόγω ψύξης της ατμόσφαιρας ίσως βελτιωθεί λίγο,ιδιαίτερα μετά απο βροχή που καθαρίζει απο σκόνη και ρύπανση.

Κυνήγα τον καιρό,μάθε να ξεχωρίζεις τις μεταβολές της ποιότητας της ατμόσφαιρας,και ανέβαινε για παρατήρηση όσο πιο συχνά μπορείς,τώρα που καλοκαιριάζει.

Όσο πιο συχνά γίνεται αυτό,τόσο περισσότερες πιθανότητες έχεις να πετύχεις σχετικά καλές συνθήκες παρατήρησης!

Αυτό θα σε ωφελήσει και στο μέλλον,αν αγοράσεις μεγαλύτερο τηλεσκόπιο.

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να συμπληρώσω οτι ιδιαίτερα σε ένα μικρό και ελαφρύ τηλεσκόπιο όπως το 60/700,καθοριστικό ρόλο στην οξύτητα του ειδώλου παίζει και η σταθερότητα του τηλεσκοπίου!Αν φυσάει έστω και λίγο αεράκι,τότε οι δονήσεις θα θολώνουν το είδωλο!Μπορείς να κόψεις το αεράκι με κάποιο παραβάν στην κατάλληλη θέση.

Κάποια πρακτικά στοιχεία για την Διαύγεια και το Seeing,μπορείς να δείς εδώ:

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=25707&highlight=%D0%E1%F1%E1%F4%DE%F1%E7%F3%E7+%B6%F1%E7

Με το τηλεσκόπιό σου μπορείς να δείς καθαρά τους πλανήτες μέχρι 120x (=2x διάμετρος) σε πολύ καλές ατμοσφαιρικές συνθήκες.

Η παρατήρηση θα γίνει πολύ πιο προσεκτική και αποδοτική,αν κάθεσαι σε κάποιο κάθισμα.Όταν παρατηρούμε καθισμένοι,επειδή κρυώνουμε πιο εύκολα απ'ότι όρθιοι,πρέπει να ντυνώμαστε αρκετά καλύτερα!

Στη Σελήνη,όπως και σε επίγειους στόχους,λόγω μεγαλύτερης φωτεινότητας και κοντράστ,μπορείς να ανεβάσεις και παραπάνω μεγέθυνση,,αλλά και πάλι αν στο επιτρέπει η ατμόσφαιρα!

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν ανοίγω νέο θεμα.

 

Θα ήθελα να μάθω αν αξίζει να ψάξω κάνα φίλτρο για παρατήρηση Αφροδίτης μέσω του πολύ απλού τηλεσκοπίου μου

https://www.skroutz.gr/s/9773293/Bresser-Arcturus-60-700-AZ-carbon-design-Refractor-telescope-with-Smartphone-Camera-Adapter.html

 

Για να δώσω να καταλάβετε την ικανότητά του μπορώ να πω ότι από ταράτσα Αθήνας ο Κρόνος φαίνεται με τον δακτύλιό του. Οι 2 ζώνες του Δία με λίγη δυσκολία. Η Αφροδίτη φαίνεται σε φάσεις αλλά η μεγάλη φωτεινότητά της μου σκοτώνει την λεπτομέρεια.

 

Ευχαριστώ.

 

Καλησπέρα και πάλι. Σήμερα κατάφερα να παρατηρήσω την Αφροδίτη καθώς τις προηγούμενες μέρες είχαμε αρκετή συννεφιά. Η διαφορά με το φίλτρο moon and skyglow της Svbony που έχω είναι απειροελάχιστη. Πάρα πολύ μικρή πτώση στην φωτεινότητα. Οπότε προσωπική μου άποψη μην χαλάσεις καν 20 ευρώ για την αγορά του.

Tο προφίλ του προσωπικού μου αστεροσκοπείου στο Instagram:

https://www.instagram.com/specca_observatory

 

Η Σελίδα μου στο Facebook.

https://www.facebook.com/dailyastronomy1/

 

Specca Observatory,Ioannina

Λέκκας Γεώργιος.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιώργο το δοκίμασες σε άλλα αντικείμενα?Μειώνει καθόλου την φωτορύπανση (εφ'όσον δεν προκαλείται απο λευκά led) ?

Το αντίστοιχο της Baader έκανε αισθητή δουλειά,και εξαιρετική στον Άρη!Μεγάλη διαφορά στο κοντράστ!

Ενδιαφέρον θα έχει ένα τέστ στα πολύ φθηνά,να δούμε αν αξίζουν τουλάχιστον τα λεφτά τους!Αρκετός κόσμος έχει προτιμήσει πολύ φθηνά οπτικά και λένε οτι κάποια αξίζουν...

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το είχα δοκιμάσει και στο νεφέλωμα του Ωρίωνα Κώστα. Ελάχιστη διαφορά προς το καλύτερο. Δεν έχω δει ποτέ από της Baader για να συγκρίνω τιμή-απόδοση. Για γενική χρήση 20 ευρώ χωρίς μεταφορικά που το είχα τσιμπήσει αξίζει τα λεφτά του πιστεύω. Για παρατήρηση της Αφροδίτης δεν αξίζει. Είναι αρκετά φωτεινή για να κάνει διαφορά το φίλτρο.Όλες οι δοκιμές έγιναν από 70αρι διοπτρικό. Πιστεύω από μεγαλύτερο τηλεσκόπιο θα αποδίδει καλύτερα.

Tο προφίλ του προσωπικού μου αστεροσκοπείου στο Instagram:

https://www.instagram.com/specca_observatory

 

Η Σελίδα μου στο Facebook.

https://www.facebook.com/dailyastronomy1/

 

Specca Observatory,Ioannina

Λέκκας Γεώργιος.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν ανοίγω νέο θεμα.

 

Θα ήθελα να μάθω αν αξίζει να ψάξω κάνα φίλτρο για παρατήρηση Αφροδίτης μέσω του πολύ απλού τηλεσκοπίου μου

https://www.skroutz.gr/s/9773293/Bresser-Arcturus-60-700-AZ-carbon-design-Refractor-telescope-with-Smartphone-Camera-Adapter.html

 

Για να δώσω να καταλάβετε την ικανότητά του μπορώ να πω ότι από ταράτσα Αθήνας ο Κρόνος φαίνεται με τον δακτύλιό του. Οι 2 ζώνες του Δία με λίγη δυσκολία. Η Αφροδίτη φαίνεται σε φάσεις αλλά η μεγάλη φωτεινότητά της μου σκοτώνει την λεπτομέρεια.

 

Ευχαριστώ.

 

Καλησπέρα και πάλι. Σήμερα κατάφερα να παρατηρήσω την Αφροδίτη καθώς τις προηγούμενες μέρες είχαμε αρκετή συννεφιά. Η διαφορά με το φίλτρο moon and skyglow της Svbony που έχω είναι απειροελάχιστη. Πάρα πολύ μικρή πτώση στην φωτεινότητα. Οπότε προσωπική μου άποψη μην χαλάσεις καν 20 ευρώ για την αγορά του.

Σωστός ο παίχτης!

Still I Rise
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης