AstroVox :: Επισκόπηση Θ.Ενότητας - Προσοφθαλμια για πλανητες
Κεντρική σελίδα του AstroVox AstroVox
Η ερασιτεχνική αστρονομία στην Ελλάδα

Κεντρική ΣελίδαΚεντρική Σελίδα   FAQFAQ   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Κατάλογος ΜελώνΚατάλογος Μελών    ΑστροφωτογραφίεςΑστροφωτογραφίες   ΕγγραφήΕγγραφή 
  ForumForum  ΑστροημερολόγιοΑστροημερολόγιο  ΠροφίλΠροφίλ   ΑλληλογραφίαΑλληλογραφία   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Αστροημερολόγιο 
Προσοφθαλμια για πλανητες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2

Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Παρατήρηση Πλανητών
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
fotodektisOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 09 Σεπ 2011
Σύνολο δημοσιεύσεων: 1133
Φύλο: Ανδρας
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 24/06/2020, ημέρα Τετάρτη και ώρα 0:06    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Οι προτάσεις για plossl και ορθοσκοπικούς που αναφέρθηκαν πιο πάνω φαίνονται πολύ καλές!
Έχω όμως μια απορία σαν συνέχεια της ερώτησης που έκανα στον Νίκο,για τις διαφορές στην απόδοση μεταξύ Nagler και Baader Classic Ortho στις ίδιες εστιακές...
Νίκο είδες πράγματι παρατηρήσιμη διαφορά στην οξύτητα,μεταξύ των άνω φακών σε πλανητική παρατήρηση και Σελήνη?
Έχεις έναν κορυφαίο hi-end φακό,τον Televue Ethos 3.7mm!!Που σου δίνει 243x μεγέθυνση,πολύ κοντά στο όριο των 260x...
Γιατί θέλεις να πάρεις ένα σύστημα φακού+barlow για να πάρεις την ελάχιστη διαφορά των +17x για να πας στα 260?
Μην βιαστείς να πείς για το πολύ γυαλί του υπέρ-ευρυγώνιου Ethos.
Δεν θα δείς διαφορά στην οξύτητα-για τα δικά σου δεδομένα παρατήρησης-αν πάρεις έναν καλό plossl ή ορθοσκοπικό+barlow,παρατηρώντας φωτεινά αντικείμενα όπως πλανήτες και Σελήνη!
Υπάρχει η αντίληψη ότι όσο πιο λίγο γυαλί,τόσο πιο καλή η οξύτητα....Αυτό ισχύει ΜΟΝΟ για ισοδύναμης ποιότητας οπτικό γυαλί,επιστρώσεις και σχεδίαση!
Ακόμα και στην απώλεια φωτός που φαίνεται κυρίως στα αμυδρά αντικείμενα,τον σημαντικότερο ρόλο τον παίζει όχι μόνο το πόσο γυαλί,αλλά κυρίως το τί ποιότητας γυαλί έχει ο φακός!
Η διασπορά φωτός μέσα στο γυαλί οφείλεται κυρίως στην ποιότητα του οπτικού κρυστάλλου που χρησιμοποιείται,και μετά στην ποσότητά του!
Μπορεί λοιπόν ένας ποιοτικός ευρυγώνιος των 7-8 στοιχείων ογκώδης και βαρύς,να έχει λιγότερη διασπορά φωτός και άρα μεγαλύτερη οξύτητα και κοντράστ απο έναν κατώτερου γυαλιού plossl των 3-4 στοιχείων...
Επίσης παίζει ρόλο η φωτεινότητα των παρατηρούμενων αντικειμένων.
Η απώλεια κλάσματος φωτός σε ένα αμυδρό DSO ή κομήτη,είναι σαφώς μεγαλύτερο κακό απο την απώλεια του ίδιου κλάσματος φωτός σε έναν πλανήτη.
Αναλόγως ένα φωτεινό αντικείμενο που θα χάσει λίγο σε φωτεινότητα και κοντράστ απο κορυφαίο φακό πολλών στοιχείων,θα χάσει και λίγο σε οξύτητα.Αλλά η απώλεια σε μεσαίες μεγεθύνσεις των 200-300x δεν θα γίνει αισθητή.Ιδιαίτερα σε νευτώνια τηλεσκόπια σχετικά μικρής διαμέτρου και διακριτικής ικανότητας όπως τα 130-150 mm.
Λόγω εμπειρίας σε εξαντλητικά τέστ που έχω κάνει σε άριστα οπτικά,έχω διαπιστώσει οτι σε φωτεινούς στόχους με καλό κοντράστ όπως Σελήνη,Δίας,Κρόνος,Άρης οι διαφορές στην οξύτητα μεταξύ άριστων οπτικών πολλών και λίγων στοιχείων είναι πολύ μικρή,στα όρια της αντίληψης...Και με πολύ καλό τηλεσκόπιο 10".
Για να δείς διαφορές στην οξύτητα μεταξύ τέτοιων οπτικών,πρέπει να έχεις τηλεσκόπιο κορυφαίας οπτικής απόδοσης σε άριστες ατμοσφαιρικές συνθήκες,ικανής διαμέτρου και σε μεγάλη μεγέθυνση.
Να φτάσουν δηλ.όλα τα οπτικά στα όριά τους!
Εκεί φαίνονται οι διαφορές πολλών και λίγων στοιχείων σε π λ α ν ή τ ε ς.Για DSO αλλάζει το πράγμα πολύ!
Μιλάμε πάντα για ΑΡΙΣΤΗΣ ποιότητας οπτικά!
Τελικά αμφιβάλλω οτι ο Νίκος με το 130/900 στον ουρανό της Θεσσαλονίκης,θα δεί παρατηρήσιμη διαφορά στην οξύτητα σε πλανήτες μεταξύ του Ethos 3.7mm και κάποιου συστήματος φακού+barlow που θα δώσει σχεδόν την ίδια μεγέθυνση!
Το σύστημα φακός+barlow θα πρέπει να είναι κορυφαίας ποιότητας για να έχει παραπλήσια ποιότητα με τον Ethos...αλλιώς κατώτερο γυαλί => χειρότερη οξύτητα και κοντράστ σε σχέση με τον Ethos!
Γνώμη μου λοιπόν Νίκο είναι να μην πάρεις τίποτα επιπλέον για πλανητική παρατήρηση,δεν θα δεις διαφορά.
Σκέψου οτι με τον Ethos θα μένει ο πλανήτης αρκετά μεγαλύτερο χρονικό διάστημα μέσα στο οπτικό πεδίο,απο ό,τι με φακό 52ο A.F.O.V!
Ο Pentax που ανέφερα αξίζει σαν γενικός φακός πάντως!
Φιλικά-Κώστας

Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
fotodektisOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 24/06/2020, ημέρα Τετάρτη και ώρα 0:37    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μου φαίνεται λοιπόν Νίκο ως καλύτερη λύση,να πάρεις έναν καλό barlow 2x και κανέναν άλλον φακό για πλανητική παρατήρηση.Αργότερα επένδυσε στον Pentax XW 7mm για γενική χρήση (DSO και ηλιακό σύστημα)!
Με τους φακούς ortho που έχεις δηλ.6,10,15 mm συν τον barlow 2x θα έχεις πληθώρα μεγεθύνσεων.
Και με τον Ethos 3.7 mm πιάνεις σχεδόν το όριο του τηλεσκοπίου σου!
Στη Σελήνη πάντως μια καλή νύχτα μπορείς να πας και στα 300x με τον 6mm+barlow 2x.
Επειδή το τηλεσκόπιό σου έχει σχετικά μεγάλο εστιακό λόγο,ί σ ω ς να πας και στα 300x στον Δία,Κρόνο και Άρη αν έχεις πολύ καλή διαύγεια και seeing σε κατάλληλο ουρανό εκτός Θεσσαλονίκης.Δοκίμασέ το κυνηγώντας τον καιρό...
Φιλικά-Κώστας

Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
(Quantum)Offline
Νέος
Ένταξη: 13 Ιούν 2020
Σύνολο δημοσιεύσεων: 14
Τόπος: Θεσσαλονίκη
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 24/06/2020, ημέρα Τετάρτη και ώρα 13:06    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Φίλε θα έπαιρνα άλλους φακούς γιατί ο ethos έχει τεράστιο πεδίο οπότε χάνω διάμετρο στον πλανήτη. Τα 280 με καλές συνθήκες τα πιάνει άνετα το τηλεσκόπιο μου στους πλανήτες και την σελήνη. Τα nagler με τα ortho έχουν την μικρή διαφορά ότι τα nagler έχουν εξαιρετική ευκρίνεια σε όλο το πεδίο ενώ τα ορθοσκοπικα έχουν καλύτερη ευκρεινια στο κέντρο και χάνουν λίγο στα άκρα. Ο nagler 31 είναι κατά την γνώμη μου το είναι το καλύτερο ευρυγωνιο για 1,25 ιντσών αν και επηρεάζει λόγω του 1 κιλού έξτρα βάρος. Τελικά σκέφτομαι να πάρω τον εξαιρετικό Barlow Ultima της celestron μαζί με τον 7mm plossl της televue. Θέλω επιλογές για να κάνω τεστ μεταξύ μάρκων και τύπων φακών και επειδή σκέφτομαι να πάρω ένα 11ινστο sct για αστροφωτογραφια αργότερα. Το 11ιντσο θα έχει περίπου 2500 χιλιοστά εστιακή άρα σε αυτό ο ethos θα κάνει 675χ ενώ ο 7 με τον Barlow θα κάνει 714χ. Δηλαδή +39χ και μικρότερο πεδίο. Ο λόγος που άλλαξα το κάτοπτρο είναι κυρίως για να κάνω τεστ στους φακούς.
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
panr05Offline
Αστρομανιακός
Άβαταρ

Ένταξη: 04 Μάρ 2020
Σύνολο δημοσιεύσεων: 157
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 24/06/2020, ημέρα Τετάρτη και ώρα 22:25    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Γεια και από εμένα. Θέλω και εγώ να ασχοληθώ με την πλανητική παρατήρηση και εχω το ίδιο τηλεσκόπιο με τον Νίκο. Σκέφτομαι να πάρω τέσσερις φακούς. Έναν φακό Barlow q από την baader που είναι 2,25 η τον hyperion 2,25 εσείς θα μου πείτε ποιος είναι καλύτερος. Θα πάρω έναν 40αρι plossl για εντοπισμό, έναν 10αρι η 15αρι για dso και έναν 8mm plossl για μεγάλες μεγεθύνεις. Έτσι θα έχω 22,5χ με τον 40 60χ με το 15 90χ με τον 10 112,5 με τον 8 253,5χ 8 με Barlow 50χ με 40 και barlow 135χ με 15 και barlow και 202χ με 10 και barlow που είναι 6 διαφορετικές μεγεθύνεις.
fotodektisOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 25/06/2020, ημέρα Πέμπτη και ώρα 0:25    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

(Quantum) έγραψε:
Φίλε θα έπαιρνα άλλους φακούς γιατί ο ethos έχει τεράστιο πεδίο οπότε χάνω διάμετρο στον πλανήτη....
Τελικά σκέφτομαι να πάρω τον εξαιρετικό Barlow Ultima της celestron...
...σκέφτομαι να πάρω ένα 11ινστο sct για αστροφωτογραφια αργότερα. Το 11ιντσο θα έχει περίπου 2500 χιλιοστά εστιακή άρα σε αυτό ο ethos θα κάνει 675χ ενώ ο 7 με τον Barlow θα κάνει 714χ.

Νίκο η διάμετρος του πλανήτη που βλέπεις εξαρτάται απο την μεγέθυνση και όχι απο το πεδίο του φακού...Δεν χάνεις-για δεδομένη μεγέθυνση-διάμετρο,αλλά το μεγάλο πεδίο δίνει την ψευδαίσθηση οτι μικραίνουν τα αντικείμενα...
Αν σε ενοχλεί αυτό,είναι άλλο θέμα.
Ο Celestron Ultima barlow υπάρχει πλέον μόνο μεταχειρισμένος,ή αν είσαι τυχερός σε κάποιο στόκ καταστήματος.
Οι μεγεθύνσεις πάνω απο 600x που ανέφερες,είναι πρακτικά αδύνατο να επιτευχθούν έστω και με μεγάλης διαμέτρου τηλεσκόπια,λόγω περιορισμών της ατμόσφαιρας (διαύγεια και seeing).Αν ανεβάσεις το 11-12" τηλεσκόπιο σε ψηλό βουνό με ξηρό κλίμα,άπνοια,κλπ.ίσως να πιάσεις μέχρι 500x σε πλανήτες,στη Σελήνη λόγω μεγαλύτερης φωτεινότητας και κοντράστ,μπορείς να πάς και στα 600x,και αυτό σπάνια.
Πάνω απο 400x είναι δύσκολο και σπάνιο να το πιάσουμε,ειδικά μέσα απο πόλη...
Η ατμόσφαιρα θέτει γρήγορα άνω όρια σε συνήθεις συνθήκες!
Τα 250-300x μπορεί να είναι εφικτά,αλλά πάνω απο 300x πρέπει να έχεις σπάνιες συνθήκες για να τα πιάσεις.
Πάνω απο 400x ακόμα πιο δύσκολο!
Με 10" καλό τηλεσκόπιο,σε πολύ καλύτερο ουρανό απο της Θεσσαλονίκης,μελετώντας την ατμόσφαιρα και κυνηγώντας τον καιρό, έπιασα 400-450x ελάχιστες φορές και μια μόνο 480x,στα 9 χρόνια που κάνω πλανητική παρατήρηση...Μιλάμε πάντα για πολύ καλή οξύτητα ειδώλου,όχι απλώς αποδεκτή!
Οπότε μην προσδοκάς μεγάλες μεγεθύνσεις...
Φιλικά-Κώστας

Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
fotodektisOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 25/06/2020, ημέρα Πέμπτη και ώρα 0:34    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

panr05 έγραψε:
Γεια και από εμένα. Θέλω και εγώ να ασχοληθώ με την πλανητική παρατήρηση και εχω το ίδιο τηλεσκόπιο με τον Νίκο. Σκέφτομαι να πάρω τέσσερις φακούς. Έναν φακό Barlow q από την baader που είναι 2,25 η τον hyperion 2,25 εσείς θα μου πείτε ποιος είναι καλύτερος.

Ο Baader barlow q κάνει μόνο για μικρής εστιακής φακούς!
Με μεσαίας εστιακής και πάνω κάνει βινιετάρισμα...
Αν θέλεις οπωσδήποτε 2.25x τότε πάρε τον Baader zoom barlow που είναι καλύτερος αλλά και ακριβότερος.
Για τα υπόλοιπα,τα έχουμε ξαναπεί πολλές φορές...
Φιλικά-Κώστας

Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
giannis60Offline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 07 Σεπ 2011
Σύνολο δημοσιεύσεων: 1257
Τόπος: Σαρωνίδα Αττικής
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 25/06/2020, ημέρα Πέμπτη και ώρα 10:53    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Φίλε Κώστα και ο δικό σου Celestron από το κιτ κι ο δικός μου στο τηλεσκόπιο μου 200/1000 F5, με το 25mm προσοφθάλμιο φαίνεται το βινετάρισμα του. Από προσοφθάλμιους 15mm και κάτω παύει να υπάρχει.
Κοίτα το μήκος του Baader Barlow Q. Είναι ίδιο με τους δικούς μας Celestron. Επομένως τόσο βινετάρει κι αυτός στα F5 τηλεσκόπια με εστιακή 1000mm. => βινετάρει λιγότερο στα F5 με εστιακή 1200mm. Διότι παρόλο που ο κώνος φωτός είναι F5, αυξήθηκε η εστιακή του τηλεσκοπίου άρα και η μεγέθυνση και έτσι περιορίστηκε το οπτικό πεδίο στον ουρανό. Τέλος στα F5 με εστιακή 1500mm με τον 25mm δεν υπάρχει βινετάρισμα. Τεκμηριωμένα με τον δικό μου Celestron => και με τον δικό σου.
Του φίλου μας του panr το τηλεσκόπιο έχει εστιακή 900mm άρα με τον 25mm, και ένας celestron σαν τους δικούς μας το βινετάρισμα θα είναι μεγαλύτερο.
ΛΑΘΟΣ!!!
Το πιθανότερο είναι να μην υπάρχει καθόλου! Διότι ο κώνος του φωτός είναι F7! Επομένως στο ίδιο ύψος μικρότερη βάση και χωράει όλος στον φακό Barlow.
Tώρα θα μου πεις το έβαλες επάνω και είδες;
Όχι. Ξέρω όμως για τους δικούς μας ότι στο F7,5 και με εστιακή 900 (το διαθλαστικό ED 120 της SW) το βινετάρισμα εξαφανίζεται.
Συμπερασματικά λοιπόν στο 130/900 F7 Barlow φακοί ίδιου ύψους και διαμέτρου βινετάρουν λιγότερο έως καθόλου
σε σχέση με το 200/1000 F5.
Τώρα πόσο βινετάρουν προσοφθάλμιοι φακοί με εστιακή 25mm στο δικό μου;
Με τον 25mm super Plossl της SW+ Barlow 2X celestron τον απλό 2 στοιχείων, επάνω στον εστιαστή του 200/1000
βρήκα όλους αυτούς τους από 10mag και πάνω γαλαξίες και ένα σορό άλλα dso αντικείμενα. Τόσο.

Και τώρα θα μου πεις γιατί αυτό το λένε;
1) διότι είναι αλήθεια, και όντως συμβαίνει ως ένα βαθμό. Δηλαδή δεν μπορείς να τους κατηγορήσεις για ψεύτες.
2) και σημαντικότερο.
Αν αυτό, και άλλου είδους ελαττώματα, δεν επισημανθούν, τότε πως θα προωθηθούν οι ακριβότεροι Barlow των τριών στοιχείων που είναι ακόμα πιο κοντοί από αυτούς των δύο;
(Οι τριπλέτες είναι μέσα στο βαρέλι που μπαίνει στην κάνη του εστιαστή. Έτσι μειώνουν το ύψος).
Οι οποίοι τώρα δεν βινετάρουν σε κανένα F5 και σε μεγάλες διαμέτρους εγγυώνται ακόμα και για F4.
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile Αποστολή email 
(Quantum)Offline
Νέος
Ένταξη: 13 Ιούν 2020
Σύνολο δημοσιεύσεων: 14
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 25/06/2020, ημέρα Πέμπτη και ώρα 14:14    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ναι έχεις δίκιο για τις μεγεθύνεις. Αν λέω εγώ τώρα πας για παρατήρηση στην κορυφή του Έβερεστ δεν θα μπορείς να πιάσεις τέτοιες μεγεθύνεις. Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
Chrono detectorOffline
Αστρόφιλος
Άβαταρ

Ένταξη: 12 Ιούλ 2016
Σύνολο δημοσιεύσεων: 78
Τόπος: Ηράκλειο-Κρήτη
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 29/06/2020, ημέρα Δευτέρα και ώρα 22:38    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

giannis60 έγραψε:
Διότι για να είμαι ειλικρινείς εμένα αυτό 0,25 είναι που με χαλάει.

Γιάννη αυτό το 0,25 πιστεύω ότι το έκαναν γιατί αν ήταν ο barlow 2x, τότε θα συνέπεφτε με την μεγέθυνση στα 8mm, μία από τις επιλογές του Baader hyperion zoom. Δηλαδή χωρίς barlow στα 8mm δίνει 125x και αν ήταν ο barlow 2x θα έδινε πάλι 125x στην άλλη επιλογή, στα 16mm. To ίδιο ισχύει και στην περίπτωση που θα ήταν ο barlow 2,5x. Θα συνέπεφταν οι μεγενθύσεις. Οπότε γιαυτό το έκαναν 2,25x, έτσι βγαίνουν διαφορετικές οι μεγενθύσεις

Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Παρατήρηση Πλανητών Όλες οι Ώρες είναι UTC + 3
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2
Σελίδα 2 από 2

Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δε μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία σε αυτό το forum
Μπορείτε να κατεβάζετε αρχεία σε αυτό το forum

Βασισμένο στο phpBB. Η συμμετοχή στο AstroVox βασίζεται στους εξής όρους χρήσης