AstroVox :: Επισκόπηση Θ.Ενότητας - barlow 5x ή 2x για 70/700 refractor τηλεσκόπιο?
Κεντρική σελίδα του AstroVox AstroVox
Η ερασιτεχνική αστρονομία στην Ελλάδα

Κεντρική ΣελίδαΚεντρική Σελίδα   FAQFAQ   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Κατάλογος ΜελώνΚατάλογος Μελών    ΑστροφωτογραφίεςΑστροφωτογραφίες   ΕγγραφήΕγγραφή 
  ForumForum  ΑστροημερολόγιοΑστροημερολόγιο  ΠροφίλΠροφίλ   ΑλληλογραφίαΑλληλογραφία   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Αστροημερολόγιο 
barlow 5x ή 2x για 70/700 refractor τηλεσκόπιο?
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3  Επόμενη

Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Προσοφθάλμιοι φακοί
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
fotodektisOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 09 Σεπ 2011
Σύνολο δημοσιεύσεων: 1117
Φύλο: Ανδρας
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 30/06/2020, ημέρα Τρίτη και ώρα 17:07    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τον 5mm δεν τον αχρηστεύεις με κανένα barlow,γιατί θα τον χρησιμοποιείς μόνο του χωρίς barlow!.
Σου δίνει μεγέθυνση 700/5= 140x...το όριο του τηλεσκοπίου σου!
Τον 10mm γιατί να τον χρησιμοποιείς με barlow?Αφού θα έχεις τον 5mm.
Μόνο αν θέλεις να δείς την Σελήνη και στο επιτρέπει η ατμόσφαιρα,μπορείς να βάλεις λίγο παραπάνω απο 140x μεγέθυνση!
Σε αυτή την περίπτωση μπορείς να βάλεις τον 10mm+barlow 2.25x που θα σου δώσει μεγέθυνση 157.5x.Όπως σου είπα και σε προηγούμενα post ΜΟΝΟ στη Σελήνη και σε επίγεια παρατήρηση,και ΜΟΝΟ αν στο επιτρέπει η ατμόσφαιρα μπορείς να πετύχεις καθαρό είδωλο πάνω απο τα 140x.
Όσο για τον Televue barlow 2x,ενώ είναι πολύ καλός,έχει μεγάλο μ ή κ ο ς σωλήνα και ενδέχεται να "βρεί" στο πρίσμα του εστιαστή,ενώ αν αργότερα πάρεις μεγαλύτερο τηλεσκόπιο με μικρό-μεσαίο εστιακό λόγο,πιθανόν να κάνει βινιετάρισμα.
Άρα ΜΗΝ αγοράζεις τον Televue!
Φιλικά-Κώστας

Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
giannis60Offline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 07 Σεπ 2011
Σύνολο δημοσιεύσεων: 1250
Τόπος: Σαρωνίδα Αττικής
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 30/06/2020, ημέρα Τρίτη και ώρα 17:08    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Φίλε μου ο Televue είναι ένας πολύ καλός Barlow. Από την μία ιδανικός για εστιακούς λόγους F10 όπως το τηλεσκόπιο σου, από την άλλη δύσκολος διότι όταν βάζεις έχοντας το διαγώνιο αυτός θα ακουμπά κάτω στο διαγώνιο καθρέφτη. (Είναι μακρύς)
Πρέπει να το αλλάξεις κι αυτό, και να πάρεις αυτό που παίρνει και 50mm προσοφθάλμια που είναι μεγαλύτερο και μακρύτερο. Όμως δεν ξέρω αν μπαίνει στο τηλεσκόπιο σου και βέβαια κοστίζει από τα 90 ευρώ. Άρα πας για 90+144 με αμφίβολα αποτελέσματα. Έπειτα αν αλλάξεις τηλεσκόπιο και πάρεις κάποιο Νευτώνειο F5 αυτός ο Barlow θα βινετάρει στα μεγάλης εστιακής απόσταση προσοφθάλμια. Είναι δύσκολο το θέμα με τον Barlow.
Βάλε καλά στο μυαλό σου αυτά τα οποία σου είπε ο Κώστας και εμείς οι υπόλοιποί.
Πάρε ένα προσοφθάλμιο 5mm όπως σου έγραψε ένας φίλος παρά πάνω. Αν επιμένεις για Barlow αυτός της Baader 2,25Χ είναι προτιμότερος για το τηλεσκόπιο σου. Κοίτα όμως κι αυτά τα προσοφθάλμια. Είναι κορυφαία. Έχω χρόνια το 6mm. Πάρε όπως σου είπαμε το 5mm.

https://www.planitario.gr/catalog-eshop/telescope-accessories/eyepieces/plossl-5mm-wa-o-31-8mm.html
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile Αποστολή email 
fotodektisOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 30/06/2020, ημέρα Τρίτη και ώρα 17:28    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ο SW Super Plossl 12.5mm+Baader barlow zoom 2.25x είναι σετ που θα δουλέψει στους πλανήτες,ενώ ο 5mm δεν είναι βέβαιο οτι θα δώσει καθαρό είδωλο στα 140x που είναι το όριο του τηλεσκοπίου!Εξαρτάται απο την ποιότητα της ατμόσφαιρας που υπάρχει στην περιοχή παρατήρησης!
Ας πάρει λοιπόν τους 3 φακούς μαζί,δηλ.5mm,12.5mm,barlow 2.25x,ζητώντας καλύτερη συνολική τιμή!
Μια άλλη λύση αρκετά πιο ακριβή,που θα δώσει πολύ περισσότερες δυνατότητες,μεγαλύτερο πεδίο 68ο και eye-relief και πληθώρα μεγεθύνσεων είναι κάποιος ποιοτικός zoom,όπως ο Baader zoom Hyperion Mark IV,8-24mm+barlow zoom 2.25x!
Αυτή η λύση λύνει πολλά προβλήματα,αλλά κοστίζει!
Φιλικά-Κώστας

Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
zflash78Offline
Νέος
Άβαταρ

Ένταξη: 29 Ιούν 2020
Σύνολο δημοσιεύσεων: 12
Φύλο: Μη δηλωμένο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 30/06/2020, ημέρα Τρίτη και ώρα 17:59    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

fotodektis έγραψε:
Τον 5mm δεν τον αχρηστεύεις με κανένα barlow,γιατί θα τον χρησιμοποιείς μόνο του χωρίς barlow!.

Εννοείτε ότι θα τα χρησιμοποιώ χωρίς barlow.
Κατανοητό και αυτό που είπατε μετά για 10mm+barlow 2.25x. Το σημειώνω Smile

fotodektis έγραψε:
Τον 10mm γιατί να τον χρησιμοποιείς με barlow?Αφού θα έχεις τον 5mm.

Η όλη συζήτηση ξεκίνησε γιατί ο 10mm που έχω είναι πιο κουραστικός λόγω eye relief από τον 20mm.
Οπότε η ιδέα ήταν 20mm + barlow.

Τώρα που παράγγειλα όλα αυτά που μου είπατε (eyepieces/barlow) θα έχω να κάνω συνδυασμούς!

Σας ευχαριστώ όλους και πάλι!!
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
giannis60Offline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 30/06/2020, ημέρα Τρίτη και ώρα 18:16    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ο 10mm δεν είναι κουραστικός μόνο επειδή έχει μικρό eye relief , αλλά γιατί αυτός ο φακός είναι άχρηστος. Έχει αστιγματισμό. Είναι ένας φακός που θα πρέπει να αλλάξεις. Με Barlow θα γίνει χειρότερος.
Επιστροφή στην κορυφή
fotodektisOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 30/06/2020, ημέρα Τρίτη και ώρα 18:31    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Να είσαι καλά φίλε Ηλία,και να χαρείς μαζί με την κόρη σου την αστρονομική παρατήρηση!
Όπως σου έγραψα πιο πάνω η πιο καλή λύση,λόγω μεγαλύτερου οπτικού πεδίου,eye-relief και πολλών μεγεθύνσεων,θα ήταν ο zoom αλλά κοστίζει...
Εν πάσει περιπτώσει όλους τους φακούς θα τους κρατήσεις και για μελλοντικό μεγαλύτερο τηλεσκόπιο,που πιθανόν να πάρεις...
Δύσκολο να μην κολλήσετε για πολλά χρόνια την υπέροχη ενασχόληση με την αστρονομία! Boo hoo!
Οπότε μείνε συντονισμένος εδώ για κάθε απορία!Στη διάθεσή σου να σε βοηθήσουμε όπως μπορούμε!
Επίσης για να μάθεις τον ουρανό,θα σε βοηθήσει ένα αστρονομικό πρόγραμμα,όπως το Stellarium και Sky Safari σε android,και Stellarium,Hallo Nothern Sky,Cartes du Ciel σε windows (δωρεάν όλα).
Το Sky Safari 6 Pro είναι το καλύτερο σε android και μέχρι σήμερα 30/06/2020 είναι σε προσφορά στα $20 απο $40 που κοστίζει κανονικά!
Επειδή το καθένα έχει διαφορετικές αρετές και αδυναμίες,μπορείς να τα χρησιμοποιείς συνδυαστικά.
Η αστρονομία ειδικά στην αρχή,χρειάζεται αρκετή (αλλά ευχάριστη) μελέτη!
Όταν παραλάβεις τους φακούς γράψε μας τις εντυπώσεις σου.Επίσης πριν κάθε παρατήρηση,για να ξέρεις τί ουρανό έχεις κάνε με τη μέθοδο του αφεστιαμένου άστρου,έλεγχο του seeing (περιγράφεται σε link που έχω δώσει σε προηγούμενο post).
Μελετώντας την ατμόσφαιρα,θα πιάσεις την ευκαιρία του καλού ουρανού πιο εύκολα και σίγουρα!
Φιλικά-Κώστας

Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
zflash78Offline
Νέος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 01/07/2020, ημέρα Τετάρτη και ώρα 1:22    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Πάντως σήμερα η μικρή είδε τον Κρόνο και τον Δία και χάρηκε Smile
Περιμένει πώς και πώς να δει πως θα φαίνονται με τους νέους φακούς!
Έχει σκαλώσει με το "μάτι" του Δία που βλέπει σε φωτογραφίες...χεχε παιδάκια τι να πεις Smile
Αλήθεια υπάρχει περίπτωση να δούμε το μάτι μ'αυτό το setup ή θέλει ισχυρότερο τηλεσκόπιο;
Εμείς το μόνο που βλέπουμε είναι οι 2 καφέ γραμμές του, πολύ αχνά, ίσα ίσα που μπορείς να τις διακρίνεις δηλαδή.

Θα σας πω σίγουρα εντυπώσεις με τους νέους φακούς!

Έχω το Stellarium στο PC μου (το οποίο υπάρχει και στο web, φαντάζομαι το ξέρετε ήδη), αλλά βολεύουν και αυτά τα web-ικά αρκετά:
https://theskylive.com
https://stellarium-web.org
https://www.theplanetstoday.com (super απλό για να δεις απλά πράγματα, πχ opposition κτλ)
Επίσης βολεύει και το SkEye στο android, για να προσανατολίζεσαι καλύτερα.

Όσο για τα διαβάσματα, η κοσμολογία είναι ένα από τα χόμπι μου εδώ και χρόνια, οπότε διαβάζω γενικά όσο μπορώ.
Χρήσημες οι παρατήρησεις σας και για την διαύγεια & seeing!

Σας ευχαριστώ όλους και πάλι!!
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
zflash78Offline
Νέος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 01/07/2020, ημέρα Τετάρτη και ώρα 1:28    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

giannis60 έγραψε:
Ο 10mm δεν είναι κουραστικός μόνο επειδή έχει μικρό eye relief , αλλά γιατί αυτός ο φακός είναι άχρηστος. Έχει αστιγματισμό. Είναι ένας φακός που θα πρέπει να αλλάξεις. Με Barlow θα γίνει χειρότερος.

Θα τον στείλω στον οφθαλμίατρο λοιπόν Shocked Smile
Έτσι όπως το λέτε όμως με κάνετε να ανυπομονώ περισσότερο, γιατί αν μ'αυτόν τον άχρηστο φακό βλέπω καλούτσικα τον Κρόνο, με τους νέους φακούς θα πρέπει να μου πέσει το σαγόνι Razz Cheesy Grin
αλλιώς... Brick wall
χεχε αφασία οι φατσούλες!
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
giannis60Offline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 01/07/2020, ημέρα Τετάρτη και ώρα 6:19    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Θα σου πέσει!
Και θα σου πέσει ακόμα περισσότερο το σαγόνι όταν κάποια στιγμή σου δοθεί η ευκαιρία Ηλία, να βγεις μακριά από την πόλη και να απολαύσεις έναν κάπως καθαρότερο ουρανό από την φωτορύπανση. Τώρα το καλοκαίρι οι ελεύθερες «πτήσεις» στον γαλαξία είναι σκέτη απόλαυση με μικρά τηλεσκόπια. Δεν ξέρω αν στο είπαμε, αλλά εκτός από προσοφθάλμιο μεγάλης μεγέθυνσης θα χρειαστείς κι ένα μικρής μεγέθυνσης γι’ αυτήν την δουλειά. Ένα 32mm, Plossl. Επειδή μάλιστα είπες ότι είχες κιάλια η εικόνα που θα αντικρίσεις θα σου είναι αρκετά οικία αλλά πολύ καλύτερη.
Τώρα όσο αφορά το οργίλο ύφος μου όσο αφορά τον 10άρη φακό, αυτό οφείλεται στο γεγονός του ότι παλιά, πριν μερικούς μήνες, μαζί με το τηλεσκόπιο έδιναν 2 φακούς super Plossl κι όχι αυτή την σαβούρα που τώρα δίνουν. Αν έβλεπες δηλαδή με το τηλεσκόπιο σου, με τον 10mm Plosll, και με τον δικό σου, θα καταλάβαινες άμεσος γιατί πράγμα μιλάμε. Πχ πολλά διπλά άστρα που δεν ξεχωρίζει αυτός που έχεις με τον 10Plossl, θα μπορούσες να το κάνεις. Φαντάσου λοιπόν πως ακόμα και στο φεγγάρι πόσο πιο καθαρή εικόνα θα έχεις.
Όλα αυτά, εδώ και δύο σχεδόν 10ετίες, ήταν δεδομένα για εμάς. Και στην ερώτηση σου τι να κάνω για να φέρω το τηλεσκόπιο στο όριο των μεγεθύνσεων του, θα σου λέγαμε πάρε ένα Barlow 2Χ, βάλε το 10 και δοκίμασε, κι όχι όπως τώρα πάρε και 10 πάρε και Barlow, πάρε πάρε κλπ. Αυτό στην ουσία θέλουν να πετύχουν και το κάνουν.
Άμα λοιπόν ψυχολογικά το ξεπεράσουμε αυτό, τότε περνάμε και στο ουσιαστικό, το οποίο είναι:
Ηλία να το ευχαριστηθείς και να κολλήσεις κι εσύ κι η κόρη σου. Διότι είναι αλήθεια. Υπάρχει πολύ ομορφιά και στον νυχτερινό ουρανό, και σε αυτό που κάνουμε.
Επιστροφή στην κορυφή
nkarytiaOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 30 Σεπ 2005
Σύνολο δημοσιεύσεων: 248
Τόπος: Αθήνα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 01/07/2020, ημέρα Τετάρτη και ώρα 10:08    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Σημειωτέων πως για να χρησιμοποιήσεις στα όρια (πρακτικά, όχι θεωρητικά) μεγέθυνσης το τηλεσκόπιό σου θα πρέπει:
1. Οι φακοί που θα χρησιμοποιήσεις σε αυτές τις μεγεθύνσεις να είναι ποιοτικότατοι
2. Το τηλεσκόπιό σου να έχει πολύ καλά οπτικά
3. Τα οπτικά να είναι απόλυτα ευθυγραμμισμένα
4. Οι συνθήκες παρατήρησης να είναι αρκετά καλές (καθαρός ουρανός, όχι αέρας, σκόνη, υγρασία, κλπ).

fotodektisOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 01/07/2020, ημέρα Τετάρτη και ώρα 14:49    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

giannis60 έγραψε:
Τώρα όσο αφορά το οργίλο ύφος μου όσο αφορά τον 10άρη φακό, αυτό οφείλεται στο γεγονός του ότι παλιά, πριν μερικούς μήνες, μαζί με το τηλεσκόπιο έδιναν 2 φακούς super Plossl κι όχι αυτή την σαβούρα που τώρα δίνουν. Αν έβλεπες δηλαδή με το τηλεσκόπιο σου, με τον 10mm Plosll, και με τον δικό σου, θα καταλάβαινες άμεσος γιατί πράγμα μιλάμε. Πχ πολλά διπλά άστρα που δεν ξεχωρίζει αυτός που έχεις με τον 10Plossl, θα μπορούσες να το κάνεις.

Φίλε Γιάννη ο Ηλίας έχει τηλεσκόπιο Celestron,όχι SW,το οποίο δηλώνεται σαν ποιοτικό απο την εταιρία,με πολυεπιστρωμένο αντικειμενικό φακό και προσοφθάλμιους Kellner 10,20mm και όχι τους κακής ποιότητας Plossl που συνοδεύουν πλέον τα SkyWatcher.
Δεν γνωρίζω τί ποιότητας είναι αυτοί οι Kellner (όλα εξαρτώνται απο την ποιότητα του οπτικού γυαλιού και τις επιστρώσεις),όλο το σετ πάντως είναι πολύ ακριβό για τηλεσκόπιο 70/700...Σε μικρότερη τιμή παίρνεις το SW 130/650 Heritage...
Το τηλεσκόπιο είναι αυτό:
https://www.planitario.gr/inspire-70az-refractor-telescope.html
Καλό θα ήταν ο Ηλίας να μας αναφέρει τί χρώματα βλέπει πάνω στο γυαλί των φακών,καθώς τους βλέπει υπο διαφορετική γωνία.
Το ίδιο και για τον αντικειμενικό των 70mm.
Η Celestron έχει βγάλει πολύ ποιοτικούς προσοφθάλμιους,αλλά σε κάποια σετ υπάρχουν και φακοί με χαμηλής ποιότητας γυαλί...
Οπότε ενδιαφέρουσα θα είναι μια αξιολόγηση των οπτικών αυτού του πανάκριβου τηλεσκοπίου...
Φιλικά-Κώστας

Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
fotodektisOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 01/07/2020, ημέρα Τετάρτη και ώρα 15:19    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

zflash78 έγραψε:
Πάντως σήμερα η μικρή είδε τον Κρόνο και τον Δία και χάρηκε Smile
Περιμένει πώς και πώς να δει πως θα φαίνονται με τους νέους φακούς!
Έχει σκαλώσει με το "μάτι" του Δία που βλέπει σε φωτογραφίες...χεχε παιδάκια τι να πεις Smile
Αλήθεια υπάρχει περίπτωση να δούμε το μάτι μ'αυτό το setup ή θέλει ισχυρότερο τηλεσκόπιο;
Εμείς το μόνο που βλέπουμε είναι οι 2 καφέ γραμμές του, πολύ αχνά, ίσα ίσα που μπορείς να τις διακρίνεις δηλαδή.

Φίλε Ηλία οι εικόνες που θα δείτε με το 70/700 λόγω της μικρής διαμέτρου του,δεν έχουν σχέση με αυτές που βλέπετε στις φωτογραφίες....
Αυτό είναι σημαντικό να το καταλάβει η μικρή,ώστε να μην απογοητευτεί με ό,τι θα δεί με τους νέους φακούς!
Η φωτοσυλλεκτικότητα των 70mm αλλά και η διακριτική ικανότητα τόσο μικρού φακού,είναι πολύ υποδεέστερη απο τηλεσκόπια πχ.8",10" κλπ.
Η διακριτική ή διαχωριστική ή αναλυτική ικανότητα,που είναι ανάλογη της διαμέτρου,παίζει μαζί με την ποιότητα των οπτικών και της ατμόσφαιρας,τον σημαντικότερο ρόλο στο πόσες λ ε π τ ο μ έ ρ ε ι ε ς βλέπουμε σε όλα τα αντικείμενα,ιδιαίτερα σε αυτά που έχουν σαφή και πλούσια δομή όπως η Σελήνη,ο Δίας,ο Κρόνος και ο Άρης!
Η Μεγάλη Κηλίδα του Δία,λογικά πρέπει να φαίνεται ο ρ ι α κ ά με το 70/700..Και αυτό σε πολύ καλές ατμοσφαιρικές συνθήκες!
Με το πρώτο μου τηλεσκόπιο που ήταν 60/600 που είχε καλά οπτικά,την έβλεπα οριακά,δηλ.στα όρια της οπτικής αντίληψης και χωρίς καθόλου λεπτομέρεια.Δηλ.έβλεπα μετά απο πολύ εξάσκηση μια αμυδρή κουκίδα,την θέση της δηλ.στην επιφάνεια του Δία και τίποτα παραπάνω!
Επειδή το 70/700 έχει λίγο μεγαλύτερη διάμετρο,λογικά κάτι θα πρέπει να δείτε σε καλή ατμόσφαιρα και μεγέθυνση άνω των 100x.
Όμως μην περιμένετε εικόνες που θα σας πέσει το σαγόνι...είναι πολύ μικρής διαμέτρου το τηλεσκόπιο!
Οπότε ΜΗΝ καλλιεργείτε μεγάλες προσδοκίες,γιατί έτσι θα απογοητευτείτε,ειδικά η μικρή!
Με ένα 8",10" τηλεσκόπιο και άνω,θα σας πέσει το σαγόνι σε Σελήνη και πλανήτες,αν και εφ'όσον η διαύγεια και το seeing επιτρέψουν μεγεθύνσεις άνω των 300x...
Αν σας ανοίξει η όρεξη για την αστρονομική παρατήρηση,αργότερα μπορείτε να έχετε ένα πολύ ανώτερο τηλεσκόπιο!
Φιλικά-Κώστας

Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
zflash78Offline
Νέος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 01/07/2020, ημέρα Τετάρτη και ώρα 16:53    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

fotodektis έγραψε:

Φίλε Ηλία οι εικόνες που θα δείτε με το 70/700 λόγω της μικρής διαμέτρου του,δεν έχουν σχέση με αυτές που βλέπετε στις φωτογραφίες....
Αυτό είναι σημαντικό να το καταλάβει η μικρή,ώστε να μην απογοητευτεί με ό,τι θα δεί με τους νέους φακούς!

Φυσικά! Της το είπα, αρκετές φορές κιόλας, από την πρώτη στιγμή αυτό! Παιδιά είμαστε? Razz
Απλώς ήθελα να δω από την εμπειρία σας τι μπορώ να περιμένω. ΟΚ, πήρα την απάντηση μου και ευχαριστώ πολύ! Smile
Αναλύοντάς το λίγο παραπάνω: και να μην το δούμε, δεν σημαίνει και πολλά, γιατί μπορεί το "μάτι" να είναι από την άλλη μεριά του Δία εκείνη την στιγμή.
Το stellarium, έχει ένα mode τηλεσκόπιου και δείχνει τον Δία να στριφογυρίζει. Παίζοντας με τον χρόνο που έχει, σε κάποια φάση βλέπεις και το "μάτι". Ξέρετε εάν είναι αξιόπιστο/ρεαλιστικό το simulation αυτό ή αν κάνει rotate στην "τύχη"; Η ερώτηση δηλαδή είναι αν μπορώ να ξέρω όντως την μέρα/ώρα που το "μάτι" μας κοιτάζει (έχοντας βάλει φυσικά την τοποθεσία μου στην Γή!);

fotodektis έγραψε:
Φίλε Γιάννη ο Ηλίας έχει τηλεσκόπιο Celestron,όχι SW,το οποίο δηλώνεται σαν ποιοτικό απο την εταιρία,με πολυεπιστρωμένο αντικειμενικό φακό και προσοφθάλμιους Kellner 10,20mm...

(lol) Αυτό ήθελα να γράψω και εγώ (ότι έχει Kellner eyepieces)! Διαβάζοντας, κατάλαβα ότι είναι μία μέτρια κατηγορία και αποτελείται από 3εις υπο-φακούς. Κοιτάζοντάς το φαινόταν σαν ένας φακός, οπότε το ξεβίδωσα προσεκτικά με γάντια μίας χρήσης (μην με βρίσετε πολύ αν δεν έπρεπε) γιατί είμαι περίεργος άνθρωπος από την φύση μου! Είχε σίγουρα 2, ενώ ο ένας απ'αυτούς φαινόταν σαν 2 κολλημένους. Έτσι όπως φαίνεται και στην βιβλιογραφία που διαβάζω δηλαδή.
Νομίζω ότι μία δοκιμή θα μας λύσει τις απορίες όταν παραλάβω τους νέους φακούς.

fotodektis έγραψε:
Καλό θα ήταν ο Ηλίας να μας αναφέρει τί χρώματα βλέπει πάνω στο γυαλί των φακών,καθώς τους βλέπει υπο διαφορετική γωνία.
Το ίδιο και για τον αντικειμενικό των 70mm.

Δεν ξέρω εάν κατάλαβα καλά τι εννοείτε, αλλά στα eyepieces δεν μπορώ να πω ότι ξεχωρίζω κάποιο χρώμα. Φαίνονται εντελώς διάφανα. Αν τα βάλω σε μαύρο background από πίσω και μπροστά το φως της ημέρας, βλέπω μία απόχρωση του μπλε. Στο 10άρι είναι λιγότερο ξεκάθαρο εάν ισχύει το ίδιο.
Στο φακόν του τηλεσκόπιου έχω την εντύπωση ότι έχει μπλε προς μωβ.
Αν δεν σας κάλυψα πείτε μου τι να κάνω ακριβώς Smile

Όπως πάντα, σας ευχαριστώ όλους και πάλι!!
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
fotodektisOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 01/07/2020, ημέρα Τετάρτη και ώρα 17:23    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Φίλε Ηλία ΠΟΤΕ ΜΗΝ ΞΑΝΑΝΟΙΞΕΙΣ ΦΑΚΟΥΣ !!!
Αυτό που έκανες μπορεί να χάλασε για πάντα την ευθυγράμμιση των στοιχείων που απαρτίζουν το σύνολο!Και βέβαια πιθανόν κατέστρεψες την όποια οπτική απόδοση είχε...
Αν θέλεις να μάθεις για την δομή και σχεδίαση φακών,υπάρχουν ένα σωρό άρθρα και σχεδιαγράμματα στο ίντερνετ!
Μόνο ειδικοί ανοίγουν φακούς σε εργαστήρια,ή εξαιρετικά έμπειροι ερασιτέχνες με ειδικό εξοπλισμό!
Αν οι φακοί δεν έχουν χρώματα,είναι δηλ.διάφανοι δείχνει οτι δεν έχουν επιστρώσεις και είναι πολύ κακό σημάδι χαμηλής ποιότητας...
Το γαλάζιο-μπλέ χρώμα δείχνει μονή επίστρωση φθηνού φακού!
Αν έχει πράσινο ή και κεραμιδί-βυσσινί-μώβ-χρυσαφί,δείχνει πολλαπλές επιστρώσεις που αυξάνουν το κοντράστ της εικόνας!
Πάντως έχω παρατηρήσει με Kellner χωρίς επιστρώσεις και δεν ήταν κακής οπτικής απόδοσης.Το πιο σημαντικό είναι η ποιότητα του γυαλιού.Είναι φακοί απλής και παλαιάς σχεδίασης 3 στοιχείων,κάποιοι μπορεί να αποδίδουν είδωλα με οξύτητα,αν δεν έχουν φθηνό οπτικό γυαλί...
Σου έχω γράψει σχετικά με τα αστρονομικά προγράμματα...το Stellarium,Hallo Nothern Sky,Cartes du Ciel υπάρχουν και σε ελληνική έκδοση.
Το Cartes du Ciel έχει καλύτερη δυνατότητα παρακολούθησης φάσεων πλανητών,όπως η κηλίδα του Δία.Δοκίμασέ το!
Φιλικά-Κώστας

Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
fotodektisOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 01/07/2020, ημέρα Τετάρτη και ώρα 17:41    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Για να ελέγξεις τις επιστρώσεις των οπτικών,ρίχνεις φώς λευκό (φώς ημέρας δυνατό ή φακού),και περιστρέφεις αργά το οπτικό,ώστε να δείς υπο διαφορετικές γωνίες τον εξωτερικό ή και τους εσωτερικούς κρυστάλλους,και να διακρίνεις τα χρώματα που πιθανόν υπάρχουν.Με έναν δυνατό φακό μπορείς απο τον αριθμό των αντανακλάσεων να κάνεις μια εκτίμηση του αριθμού των στοιχείων,και ποιά είναι επιστρωμένα απο τα χρώματα που θα βλέπεις.Αυτό σαν γενικό τέστ.
Στους φθηνούς φακούς υπάρχει μόνο γαλάζιο-μπλέ χρώμα,δηλ.απλή επίστρωση.
Στους πολυεπιστρωμένους υπάρχει π ρ ά σ ι ν ο κυρίως-ίσως και άλλα που προανέφερα-και καλύτερα να είναι έντονο,βαθύ προς το κυπαρισσί...
Αν εξασκηθείς λίγο θα καταλάβεις καλύτερα!
Φιλικά-Κώστας

Έχει επεξεργασθεί από τον/την fotodektis στις 01/07/2020, ημέρα Τετάρτη και ώρα 17:51, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Προσοφθάλμιοι φακοί Όλες οι Ώρες είναι UTC + 3
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3  Επόμενη
Σελίδα 2 από 3

Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία σε αυτό το forum
Μπορείτε να κατεβάζετε αρχεία σε αυτό το forum

Βασισμένο στο phpBB. Η συμμετοχή στο AstroVox βασίζεται στους εξής όρους χρήσης