Jump to content

barlow 5x ή 2x για 70/700 refractor τηλεσκόπιο?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τώρα όσο αφορά το οργίλο ύφος μου όσο αφορά τον 10άρη φακό, αυτό οφείλεται στο γεγονός του ότι παλιά, πριν μερικούς μήνες, μαζί με το τηλεσκόπιο έδιναν 2 φακούς super Plossl κι όχι αυτή την σαβούρα που τώρα δίνουν. Αν έβλεπες δηλαδή με το τηλεσκόπιο σου, με τον 10mm Plosll, και με τον δικό σου, θα καταλάβαινες άμεσος γιατί πράγμα μιλάμε. Πχ πολλά διπλά άστρα που δεν ξεχωρίζει αυτός που έχεις με τον 10Plossl, θα μπορούσες να το κάνεις.

Φίλε Γιάννη ο Ηλίας έχει τηλεσκόπιο Celestron,όχι SW,το οποίο δηλώνεται σαν ποιοτικό απο την εταιρία,με πολυεπιστρωμένο αντικειμενικό φακό και προσοφθάλμιους Kellner 10,20mm και όχι τους κακής ποιότητας Plossl που συνοδεύουν πλέον τα SkyWatcher.

Δεν γνωρίζω τί ποιότητας είναι αυτοί οι Kellner (όλα εξαρτώνται απο την ποιότητα του οπτικού γυαλιού και τις επιστρώσεις),όλο το σετ πάντως είναι πολύ ακριβό για τηλεσκόπιο 70/700...Σε μικρότερη τιμή παίρνεις το SW 130/650 Heritage...

Το τηλεσκόπιο είναι αυτό:

https://www.planitario.gr/inspire-70az-refractor-telescope.html

Καλό θα ήταν ο Ηλίας να μας αναφέρει τί χρώματα βλέπει πάνω στο γυαλί των φακών,καθώς τους βλέπει υπο διαφορετική γωνία.

Το ίδιο και για τον αντικειμενικό των 70mm.

Η Celestron έχει βγάλει πολύ ποιοτικούς προσοφθάλμιους,αλλά σε κάποια σετ υπάρχουν και φακοί με χαμηλής ποιότητας γυαλί...

Οπότε ενδιαφέρουσα θα είναι μια αξιολόγηση των οπτικών αυτού του πανάκριβου τηλεσκοπίου...

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 58
  • Created
  • Τελευταία απάντηση
Πάντως σήμερα η μικρή είδε τον Κρόνο και τον Δία και χάρηκε :)

Περιμένει πώς και πώς να δει πως θα φαίνονται με τους νέους φακούς!

Έχει σκαλώσει με το "μάτι" του Δία που βλέπει σε φωτογραφίες...χεχε παιδάκια τι να πεις :)

Αλήθεια υπάρχει περίπτωση να δούμε το μάτι μ'αυτό το setup ή θέλει ισχυρότερο τηλεσκόπιο;

Εμείς το μόνο που βλέπουμε είναι οι 2 καφέ γραμμές του, πολύ αχνά, ίσα ίσα που μπορείς να τις διακρίνεις δηλαδή.

Φίλε Ηλία οι εικόνες που θα δείτε με το 70/700 λόγω της μικρής διαμέτρου του,δεν έχουν σχέση με αυτές που βλέπετε στις φωτογραφίες....

Αυτό είναι σημαντικό να το καταλάβει η μικρή,ώστε να μην απογοητευτεί με ό,τι θα δεί με τους νέους φακούς!

Η φωτοσυλλεκτικότητα των 70mm αλλά και η διακριτική ικανότητα τόσο μικρού φακού,είναι πολύ υποδεέστερη απο τηλεσκόπια πχ.8",10" κλπ.

Η διακριτική ή διαχωριστική ή αναλυτική ικανότητα,που είναι ανάλογη της διαμέτρου,παίζει μαζί με την ποιότητα των οπτικών και της ατμόσφαιρας,τον σημαντικότερο ρόλο στο πόσες λ ε π τ ο μ έ ρ ε ι ε ς βλέπουμε σε όλα τα αντικείμενα,ιδιαίτερα σε αυτά που έχουν σαφή και πλούσια δομή όπως η Σελήνη,ο Δίας,ο Κρόνος και ο Άρης!

Η Μεγάλη Κηλίδα του Δία,λογικά πρέπει να φαίνεται ο ρ ι α κ ά με το 70/700..Και αυτό σε πολύ καλές ατμοσφαιρικές συνθήκες!

Με το πρώτο μου τηλεσκόπιο που ήταν 60/600 που είχε καλά οπτικά,την έβλεπα οριακά,δηλ.στα όρια της οπτικής αντίληψης και χωρίς καθόλου λεπτομέρεια.Δηλ.έβλεπα μετά απο πολύ εξάσκηση μια αμυδρή κουκίδα,την θέση της δηλ.στην επιφάνεια του Δία και τίποτα παραπάνω!

Επειδή το 70/700 έχει λίγο μεγαλύτερη διάμετρο,λογικά κάτι θα πρέπει να δείτε σε καλή ατμόσφαιρα και μεγέθυνση άνω των 100x.

Όμως μην περιμένετε εικόνες που θα σας πέσει το σαγόνι...είναι πολύ μικρής διαμέτρου το τηλεσκόπιο!

Οπότε ΜΗΝ καλλιεργείτε μεγάλες προσδοκίες,γιατί έτσι θα απογοητευτείτε,ειδικά η μικρή!

Με ένα 8",10" τηλεσκόπιο και άνω,θα σας πέσει το σαγόνι σε Σελήνη και πλανήτες,αν και εφ'όσον η διαύγεια και το seeing επιτρέψουν μεγεθύνσεις άνω των 300x...

Αν σας ανοίξει η όρεξη για την αστρονομική παρατήρηση,αργότερα μπορείτε να έχετε ένα πολύ ανώτερο τηλεσκόπιο!

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Ηλία οι εικόνες που θα δείτε με το 70/700 λόγω της μικρής διαμέτρου του,δεν έχουν σχέση με αυτές που βλέπετε στις φωτογραφίες....

Αυτό είναι σημαντικό να το καταλάβει η μικρή,ώστε να μην απογοητευτεί με ό,τι θα δεί με τους νέους φακούς!

 

Φυσικά! Της το είπα, αρκετές φορές κιόλας, από την πρώτη στιγμή αυτό! Παιδιά είμαστε? :P

Απλώς ήθελα να δω από την εμπειρία σας τι μπορώ να περιμένω. ΟΚ, πήρα την απάντηση μου και ευχαριστώ πολύ! :)

Αναλύοντάς το λίγο παραπάνω: και να μην το δούμε, δεν σημαίνει και πολλά, γιατί μπορεί το "μάτι" να είναι από την άλλη μεριά του Δία εκείνη την στιγμή.

Το stellarium, έχει ένα mode τηλεσκόπιου και δείχνει τον Δία να στριφογυρίζει. Παίζοντας με τον χρόνο που έχει, σε κάποια φάση βλέπεις και το "μάτι". Ξέρετε εάν είναι αξιόπιστο/ρεαλιστικό το simulation αυτό ή αν κάνει rotate στην "τύχη"; Η ερώτηση δηλαδή είναι αν μπορώ να ξέρω όντως την μέρα/ώρα που το "μάτι" μας κοιτάζει (έχοντας βάλει φυσικά την τοποθεσία μου στην Γή!);

 

 

Φίλε Γιάννη ο Ηλίας έχει τηλεσκόπιο Celestron,όχι SW,το οποίο δηλώνεται σαν ποιοτικό απο την εταιρία,με πολυεπιστρωμένο αντικειμενικό φακό και προσοφθάλμιους Kellner 10,20mm...

 

(lol) Αυτό ήθελα να γράψω και εγώ (ότι έχει Kellner eyepieces)! Διαβάζοντας, κατάλαβα ότι είναι μία μέτρια κατηγορία και αποτελείται από 3εις υπο-φακούς. Κοιτάζοντάς το φαινόταν σαν ένας φακός, οπότε το ξεβίδωσα προσεκτικά με γάντια μίας χρήσης (μην με βρίσετε πολύ αν δεν έπρεπε) γιατί είμαι περίεργος άνθρωπος από την φύση μου! Είχε σίγουρα 2, ενώ ο ένας απ'αυτούς φαινόταν σαν 2 κολλημένους. Έτσι όπως φαίνεται και στην βιβλιογραφία που διαβάζω δηλαδή.

Νομίζω ότι μία δοκιμή θα μας λύσει τις απορίες όταν παραλάβω τους νέους φακούς.

 

 

Καλό θα ήταν ο Ηλίας να μας αναφέρει τί χρώματα βλέπει πάνω στο γυαλί των φακών,καθώς τους βλέπει υπο διαφορετική γωνία.

Το ίδιο και για τον αντικειμενικό των 70mm.

 

Δεν ξέρω εάν κατάλαβα καλά τι εννοείτε, αλλά στα eyepieces δεν μπορώ να πω ότι ξεχωρίζω κάποιο χρώμα. Φαίνονται εντελώς διάφανα. Αν τα βάλω σε μαύρο background από πίσω και μπροστά το φως της ημέρας, βλέπω μία απόχρωση του μπλε. Στο 10άρι είναι λιγότερο ξεκάθαρο εάν ισχύει το ίδιο.

Στο φακόν του τηλεσκόπιου έχω την εντύπωση ότι έχει μπλε προς μωβ.

Αν δεν σας κάλυψα πείτε μου τι να κάνω ακριβώς :)

 

Όπως πάντα, σας ευχαριστώ όλους και πάλι!!

Rule your mind or it will rule you
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Ηλία ΠΟΤΕ ΜΗΝ ΞΑΝΑΝΟΙΞΕΙΣ ΦΑΚΟΥΣ !!!

Αυτό που έκανες μπορεί να χάλασε για πάντα την ευθυγράμμιση των στοιχείων που απαρτίζουν το σύνολο!Και βέβαια πιθανόν κατέστρεψες την όποια οπτική απόδοση είχε...

Αν θέλεις να μάθεις για την δομή και σχεδίαση φακών,υπάρχουν ένα σωρό άρθρα και σχεδιαγράμματα στο ίντερνετ!

Μόνο ειδικοί ανοίγουν φακούς σε εργαστήρια,ή εξαιρετικά έμπειροι ερασιτέχνες με ειδικό εξοπλισμό!

Αν οι φακοί δεν έχουν χρώματα,είναι δηλ.διάφανοι δείχνει οτι δεν έχουν επιστρώσεις και είναι πολύ κακό σημάδι χαμηλής ποιότητας...

Το γαλάζιο-μπλέ χρώμα δείχνει μονή επίστρωση φθηνού φακού!

Αν έχει πράσινο ή και κεραμιδί-βυσσινί-μώβ-χρυσαφί,δείχνει πολλαπλές επιστρώσεις που αυξάνουν το κοντράστ της εικόνας!

Πάντως έχω παρατηρήσει με Kellner χωρίς επιστρώσεις και δεν ήταν κακής οπτικής απόδοσης.Το πιο σημαντικό είναι η ποιότητα του γυαλιού.Είναι φακοί απλής και παλαιάς σχεδίασης 3 στοιχείων,κάποιοι μπορεί να αποδίδουν είδωλα με οξύτητα,αν δεν έχουν φθηνό οπτικό γυαλί...

Σου έχω γράψει σχετικά με τα αστρονομικά προγράμματα...το Stellarium,Hallo Nothern Sky,Cartes du Ciel υπάρχουν και σε ελληνική έκδοση.

Το Cartes du Ciel έχει καλύτερη δυνατότητα παρακολούθησης φάσεων πλανητών,όπως η κηλίδα του Δία.Δοκίμασέ το!

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για να ελέγξεις τις επιστρώσεις των οπτικών,ρίχνεις φώς λευκό (φώς ημέρας δυνατό ή φακού),και περιστρέφεις αργά το οπτικό,ώστε να δείς υπο διαφορετικές γωνίες τον εξωτερικό ή και τους εσωτερικούς κρυστάλλους,και να διακρίνεις τα χρώματα που πιθανόν υπάρχουν.Με έναν δυνατό φακό μπορείς απο τον αριθμό των αντανακλάσεων να κάνεις μια εκτίμηση του αριθμού των στοιχείων,και ποιά είναι επιστρωμένα απο τα χρώματα που θα βλέπεις.Αυτό σαν γενικό τέστ.

Στους φθηνούς φακούς υπάρχει μόνο γαλάζιο-μπλέ χρώμα,δηλ.απλή επίστρωση.

Στους πολυεπιστρωμένους υπάρχει π ρ ά σ ι ν ο κυρίως-ίσως και άλλα που προανέφερα-και καλύτερα να είναι έντονο,βαθύ προς το κυπαρισσί...

Αν εξασκηθείς λίγο θα καταλάβεις καλύτερα!

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα αστρονομικά οπτικά,όπως και τα φωτογραφικά,είναι συναρμολογημένα με εξαιρετική ακρίβεια ώστε οι οπτικοί άξονες των στοιχείων που τα απαρτίζουν,είτε είναι μόνα τους είτε σε ομάδες-γκρούπ,να είναι απολύτως ευθυγραμμισμένοι!

Αν χαλάσει η ευθυγράμμιση χαλάει και η οπτική απόδοση!

Οπότε σε φακούς,κάτοπτρα κλπ.δεν βάζουμε χέρι,εκτός αν είμαστε ειδικοί ή εξαιρετικά έμπειροι... :)

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ μάλλον ήμουν εξαιρετικά τυχερός τότε, γιατί εξακολουθώ να βλέπω τον Κρόνο όπως πριν! :)

Καταλαβαίνω τι λέτε, οπότε σίγουρα δεν θα ξανανοίξω!

Υπάρχει περίπτωση ο συγκεκριμένος, λόγω του σχεδιασμού του να μην αφήνει και πολλά περιθώρια να κλείσει/κουμπώσει λάθος; Το λέω γιατί πχ έχει ένα στεφάνι που θηλυκώνουν οι 2 φακοί μεταξύ τους. Θα μου πεις και λιγότερο από ένα χιλιοστό μπορεί να κάνει διαφορά...

 

Ωραίο και το cartes du ciel. Ψηλοταιριάζει το rotation με το stellarium, δηλαδή το "μάτι" το δείχνουν και τα 2 περίπου στο ίδιο σημείο. Το cartes du ciel φαίνεται να έχει fixed 3h το κάθε time step, οπότε δεν μπορείς να το πας ακριβώς την ώρα που θες (στην οθόνη του solar system information εννοώ). Ευτυχώς που όλα αυτά τα προγράμματα τρέχουν και σε linux, γιατί τα windows τα έχω κόψει εδώ και καμιά 20αριά χρόνια :)

Πάντως "μάτι" δεν μπόρεσα να δω ακόμα. Ξέρω ήταν απίθανο σενάριο έτσι και αλλιώς, άλλη φορά, ποιος ξέρει...; :-note

 

Σχετικά με τους φακούς, δεν είδα κάτι διαφορετικό απ'αυτό που είπα πριν (δηλαδή ο φακός του τηλεσκόπιου μπλε-δίζει, για τα eyepieces δεν είμαι σίγουρος).

 

Και θα σου πέσει ακόμα περισσότερο το σαγόνι όταν κάποια στιγμή σου δοθεί η ευκαιρία Ηλία, να βγεις μακριά από την πόλη και να απολαύσεις έναν κάπως καθαρότερο ουρανό από την φωτορύπανση.

 

Φίλτατε Γιάννη, ξέρω ακριβώς τι εννοείτε! Έχω πάει σε μέρη τα καλοκαίρια που έβλεπα το δίσκο του γαλαξία μας μόνο με γυμνά μάτια, δυστυχώς δεν είχα τα κιάλια τότε μαζί μου! Ήταν απλά μαγικό! :cheesy:

 

Σας ευχαριστώ και πάλι

Rule your mind or it will rule you
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Ηλία για να δείς διαφορές στην απόδοση των φακών,θα πρέπει να αποκτήσεις περισσότερη εμπειρία στην παρατήρηση.Και επίσης να εξωθήσεις τους φακούς στα όριά τους!Δηλ.να δείς στην κατά δυνατόν μεγαλύτερη μεγέθυνση,τις λεπτομέρειες στους στόχους.

Αυτό δεν είναι εύκολο,ακόμα και για έμπειρους.Πέρα απο την ατμόσφαιρα που υπονομεύει την οξύτητα των ειδώλων,υπάρχουν και υποκειμενικοί και ψυχολογικοί παράγοντες που υπονομεύουν την αντικειμενικότητα και ακρίβεια των τέστ που κάνουμε.Έπειτα χρειάζονται και πολλές επαναλήψεις των τέστ για να αποδώσουν.

Αν ενδιαφερθείς θα μάθεις πολλά για την αστρονομική παρατήρηση,και τα παράδοξα παιχνίδια του εγκεφάλου...

Είναι μεγάλη ιστορία!

Ελπίζω πάντως να ήσουν τυχερός και να μην επηρεάστηκε ούτε στο ελάχιστο η ευθυγράμμιση των οπτικών του φακού σου!Μιλάμε για ακρίβεια κλασμάτων του χιλιοστού!

Όσο για το Cartes du Ciel υπάρχει η δυνατότητα βλέποντας έναν πλανήτη να κεντράρεις και να κλειδώσεις σε αυτόν,ακινητοποιώντας τον.

Τον μεγεθύνεις και παγώνεις τον χρόνο.Μετά μπορείς να πας μπρός ή πίσω στον χρόνο με βήματα χρόνων,μηνών,ημερών,ωρών,λεπτών,δευτερολέπτων!Με ό,τι ακρίβεια θέλεις!Οπότε μπορείς να ξέρεις με ακρίβεια sec την φάση κάθε πλανήτη,την όψη της επιφάνειάς του,την ακριβή θέση της κηλίδας του Δία,τις διελεύσεις των δορυφόρων τους κλπ.

Στο Hallo Nothern Sky (HNSky),μπορείς να ακινητοποιήσεις τα άστρα και να βλέπεις την κίνηση των πλανητών,αστεροειδών,κομητών στην πορεία του χρόνου σε σχέση με το "ακίνητο" αστρικό υπόβαθρο!

Τα HNSky και Cartes du Ciel έχουν την ίδια εξαιρετική ακρίβεια στους αστρικούς χάρτες,και ιδιαίτερα στη θέση πλανητών,αστεροειδών,κομητών καλύτερη σαφώς σε σχέση με το Stellarium!

Αξίζει να ψάξεις τις δυνατότητες των προγραμμάτων και να αξιοποιήσεις τις διαφορετικές αρετές του καθενός!

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα, ή μάλλον καληνύχτα τέτοια ώρα που είναι!

 

Η παραγγελία ήρθε, αλλά έγινε ένα μπέρδεμα και μου φέρανε το Televue barlow 2x!

 

Οι πρώτες εντυπώσεις μου για τα υπόλοιπα καλούδια:

Μέτριο το zoom του 5mm eyepiece. Αρκετά δύσκολο να το πετύχεις, θέλει πολύ fine tunning και παραμένει γενικά θολό.

Φαντάζομαι όπως είπατε κ'εσείς είναι πολλοί οι παράμετροι, συν ότι φτάνει στα όρια του και το τηλεσκόπιο.

Επίσης φαίνεται σαν να έχει μία εξτρά ρύθμιση, γιατί στριφογυρίζει. Στην αρχή νόμιζα ότι μπορεί να ρυθμίζει πόσο wide θες το view, αλλά τελικά δεν βλέπω να κάνει τίποτα. Μάλλον κάτι χάνω!

 

Το 12.5mm είναι ωραίο, αρκετά κρυστάλλινο το αποτέλεσμα, αλλά δυστυχώς πέραν του Κρόνου/Δία/Φεγγάρι δεν μπορώ να δω και τίποτα άλλο ενδιαφέρον (έχω εμπόδια τριγύρω). Να δούμε πότε θα κάνω καμία εξόρμηση...

Προσπάθησα να βρω και andromeda, αλλά δεν τα κατάφερα. Είδα όμως Άρη (εύκολο αυτό...)

 

Είπα να δοκιμάσω και το barlow μέχρι να το επιστρέψω. Βάζοντας το μπροστά από τον διαγώνιο, δεν μπορώ να κάνω focus με τίποτα! Οπότε δοκίμασα να το βάλω πριν το διαγώνιο και κάνει focus στο τσακ! Λέτε να κάνει τα ίδια και ο baader; Σαν αποτέλεσμα πάντως δεν βρήκα και πολύ νόημα. Θα δούμε και με τον baader τα αποτελέσματα που μπορώ να κάνω και άλλους συνδυασμούς αφού είναι 2.25x.

 

Ανεξάρτητα απ'αυτά, "μάτι" στον Δία δεν νομίζω ότι είδα, παρόλο που το cartes du ceil το δείχνει.

Λέτε να βοηθήσει κάποιο φιλτράκι;

 

Κατά τ'άλλα ωραία ήταν, πάλι το ξενυχτήσαμε! :cheesy:

Rule your mind or it will rule you
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ηλία καταρχήν έλεγξε τα προσοφθάλμια να είναι ακριβώς αυτά που σου είπαμε,μην έγινε και σε αυτά κάποιο λάθος!

Ο Televue barlow 2x όπως σου είπαμε,έχει μεγάλο μήκος και ΔΕΝ κάνει για το τηλεσκόπιό σου!Το μεγάλο μήκος του απομακρύνει τον φακό αρκετά,με αποτέλεσμα να μην εστιάζει.Ένας κοντός barlow λογικά θα δουλέψει.

Βέβαια παίζει ρόλο και το μήκος της διαδρομής του εστιαστή,τί περιθώρια αφήνει...Αν παίξεις με τη ροδέλα εστίασης και αναπτύξεις τον εστιαστή μέχρι το τέρμα του,το μήκος που βλέπεις είναι μικρό ή μεγάλο?

Αν είναι μικρό τότε δεν αφήνει πολλά περιθώρια,πρέπει όλοι οι φακοί να είναι κοντοί...

Επικοινώνησε με το κατάστημα να τους πείς για το θέμα,δηλ.αν ο Baader barlow 2.25x που θα σου στείλουν εστιάζει με τον εστιαστή που έχεις!

Αν υπάρχει θέμα μήκους και αυτού του barlow,ίσως να κάνει ο Celestron ή κάποιος άλλος πιο κοντός barlow.

Μπορεί να έχει θέμα με το μήκος και ο 5mm στο να εστιάζει σωστά...Σε αυτή την περίπτωση θα φταίει ο κοντός εστιαστής σου.

Όσο για τον 5mm,σου το είπα αναλυτικά οτι τις περισσότερες φορές δεν θα δίνει καθαρό είδωλο σε πλανήτες,διότι σου δίνει μεγέθυνση 140x που είναι το όριο του τηλεσκοπίου σου!

Για να μην απογοητεύεσαι κάνε έλεγχο της διαύγειας και κυρίως του seeing με τη μέθοδο του αφεστιασμένου άστρου,που έχω περιγράψει στο link που σου έχω υποδείξει:

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=25707&highlight=%D0%E1%F1%E1%F4%DE%F1%E7%F3%E7+%B6%F1%E7

Είναι πολύ σημαντικό να κατανοήσεις τον θ ε μ ε λ ι ώ δ η ρόλο της Διαύγειας και του Seeing της ατμόσφαιρας,στην οξύτητα των ειδώλων (αστρονομικών και επίγειων) !!

Υπάρχουν φορές που λόγω θερμικών ρευμάτων ακόμα και αν έχεις άριστη διαύγεια,το seeing να είναι τόσο κακό που δεν μπορείς να έχεις ούτε μικρή μεγέθυνση πχ.50x...

Γι'αυτό χρειάζονται και οι έλεγχοι ώστε να μην καλλιεργείς προσδοκίες για μεγεθύνσεις ειδικά πάνω απο 100x..Σε πολύ καλές συνθήκες μπορείς να πιάσεις και τα 140x,αλλά μέσα στην πόλη είναι δύσκολο.

Ξαναδιάβασε πολύ προσεκτικά όλα τα συναφή που έχω γράψει.

Αν ο barlow 2.25x εστιάζει κανονικά με τον 12.5mm,τότε η μεγέθυνση που θα πάρεις δηλ.τα 126x είναι πιθανό να δώσει καθαρό είδωλο,και αυτό πάλι με κ α λ έ ς συνθήκες ατμόσφαιρας!Αλλιώς θα πρέπει να μειώσεις και άλλο την μεγέθυνση,ώστε να πάρεις καθαρό είδωλο.Δηλ.να βάλεις τον 20mm+barlow 2.25x=79x...Αν δεν δείς ούτε σε αυτή τη μεγέθυνση καθαρό είδωλο,τότε έχεις σοβαρό θέμα με το seeing και βάζεις τους φακούς 10mm,12.5mm και 20mm χωρίς barlow.

Όσο αυξάνει η μεγέθυνση, μ ε ι ώ ν ε τ α ι η φωτεινότητα,το κοντράστ και η οξύτητα των ειδώλων.Αν όμως η ατμόσφαιρα είναι καλή,υπάρχει μια ή και πιο πολλές κατάλληλες μεγεθύνσεις,ώστε να δεις είδωλο με επάρκεια οξύτητας και ανάδειξη λεπτομέρειας.Οι λεπτομέρειες αναδεικνύονται καλύτερα όσο αυξάνει η μεγέθυνση,εφ'όσον όμως διατηρείται ε π α ρ κ ή ς η οξύτητα!

Γι'αυτό χρειαζόμαστε μια σειρά φακών,ώστε συνδυαζόμενοι με barlow να έχουμε πληθώρα μεγεθύνσεων,κάποιες απο τις οποίες ΙΣΩΣ δουλέψουν με δεδομένες τις συνθήκες διαύγειας και seeing που έχουμε την συγκεκριμένη νύχτα που παρατηρούμε.

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σχετικά με τα φίλτρα που ρωτάς,δεν είναι καιρός ακόμα για τέτοια.Το τηλεσκόπιό σου έχει μικρή διάμετρο και τα περισσότερα φίλτρα κόβουν φως οπότε δεν θα βοηθήσουν,ειδικά σε μεγάλες μεγεθύνσεις.

Υπάρχει ένα φίλτρο μείωσης της φωτορύπανσης και αύξησης του κοντράστ,το Baader Neodymium (Moon & Skyglow),το οποίο κόβει σχετικά λίγο φως και βοηθάει μόνο σε περιοχές όπου η φωτορύπανση έχει κοκκινο-πορτοκαλο-κίτρινο χρώμα,δηλ.δεν φωτίζονται απο led λευκού φωτός.

Στον Άρη βοηθάει εξαιρετικά μειώνοντας την υπερβολική φωτεινότητά του και αυξάνοντας θεαματικά το κοντράστ,αναδεικνύοντας δομές της επιφάνειάς του και αυτό βέβαια σε μεγεθύνσεις άνω των 100x.

Οπότε αν πάρεις μεγαλύτερο τηλεσκόπιο,συζητάμε για φίλτρα.

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα άλλα είναι σωστά! Τα είχα ήδη διπλοτσεκάρει :)

 

>>>Αν παίξεις με τη ροδέλα εστίασης και αναπτύξεις τον εστιαστή μέχρι το τέρμα του,το μήκος που βλέπεις είναι μικρό ή μεγάλο?

 

Το μήκος είναι συν 10cm (έχει και μετρητή κιόλας).

 

>>>Μπορεί να έχει θέμα με το μήκος και ο 5mm στο να εστιάζει σωστά

 

Δεν νομίζω γιατί αφού έχει γίνει focus, αν συνεχίσω να γυρίζω τον εστιαστή, μετά γίνεται out of focus. Δηλαδή δεν φτάνει στο όριο ο εστιαστής, έχει και άλλο.

Μόνο με το balrow γίνεται αυτό και μόνο αν τον βάλω μετά το eyepiece. Αν τον βάλω πριν, τότε και ο barlow κάνει focus. Οριακά μεν, αλλά κάνει. Μάλλον έχει μακρύτερο focus point, εξού και το μήκος του, αυτό που λέγατε στην αρχή δηλαδή.

 

>>>Για να μην απογοητεύεσαι κάνε έλεγχο της διαύγειας και κυρίως του seeing με τη μέθοδο του αφεστιασμένου άστρου,που έχω περιγράψει στο link

 

Μπα δεν απογοητεύομαι εύκολα :)

Το έχω διαβάσει το link, από την πρώτη στιγμή. Απλώς όλα αυτά είναι και λίγο εμπειρικές μεθοδολογίες.

Ότι έχω light pollution είναι το μόνο σίγουρο, έχει και φεγγάρι full αυτές τις ημέρες, οπότε ακόμα χειρότερα. Τουλάχιστον βλέπουμε super το φεγγάρι με την κόρη :shock: :D

Οσο για την ατμόσφαιρα και το seeing, δεν μπορώ να κάνω και πολλά πράγματα. Τουλάχιστον προσπαθώ να κοιτάζω όταν τα σώματα βρίσκονται πάνω από 20-30 μοίρες, που όντως κάνει μπαμ η διαφορά!

Με το 10mm (χωρίς barlow) βλέπω μια χαρά πάντως.

 

Το mail το έγραψα περισσότερο για τον 5mm που φαίνεται σαν να έχει μία εξτρά ρύθμιση, γιατί στριφογυρίζει. Στην αρχή νόμιζα ότι μπορεί να ρυθμίζει το FOV, αλλά τελικά δεν βλέπω να κάνει τίποτα. Καθώς το στριφογυρίζω μεγαλώνει/μικραίνει το μήκος του. Ούτε για focus φαίνεται να είναι. Ξέρετε τι μπορεί να είναι αυτό (γιατί να στριφογυρίζει δηλαδή);

 

Ξανα-ευχαριστώ :D

Rule your mind or it will rule you
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σχετικά με τα φίλτρα που ρωτάς,δεν είναι καιρός ακόμα για τέτοια.Το τηλεσκόπιό σου έχει μικρή διάμετρο και τα περισσότερα φίλτρα κόβουν φως οπότε δεν θα βοηθήσουν,ειδικά σε μεγάλες μεγεθύνσεις.

Υπάρχει ένα φίλτρο μείωσης της φωτορύπανσης και αύξησης του κοντράστ,το Baader Neodymium (Moon & Skyglow),το οποίο κόβει σχετικά λίγο φως και βοηθάει μόνο σε περιοχές όπου η φωτορύπανση έχει κοκκινο-πορτοκαλο-κίτρινο χρώμα,δηλ.δεν φωτίζονται απο led λευκού φωτός.

Στον Άρη βοηθάει εξαιρετικά μειώνοντας την υπερβολική φωτεινότητά του και αυξάνοντας θεαματικά το κοντράστ,αναδεικνύοντας δομές της επιφάνειάς του και αυτό βέβαια σε μεγεθύνσεις άνω των 100x.

Οπότε αν πάρεις μεγαλύτερο τηλεσκόπιο,συζητάμε για φίλτρα.

Φιλικά-Κώστας

 

Ναι αυτά για την φωτορύπανση τα είδα και εγώ. Δεν νομίζω να κάνουν και σπουδαία δουλειά... (για την περίπτωσή μου)

Ισως για την σελήνη; Γιατί χτες στραβωνόμασταν από την λαμπρότητα :shock:

Ισως και για τον Δία να βοηθούσε κάτι για το contrast, για να φαίνονται πιο ξεκάθαρα οι 2 καφέ γραμμές που ας πούμε ότι μπορώ να ξεχωρίσω. Λεπτομέρειες... απλά θεωρητικά ρωτάω.

Για τον Άρη δεν το συζητάω κάν. Μόνο μία τελίτσα έβλεπα χτες :P

Rule your mind or it will rule you
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το έχω διαβάσει το link, από την πρώτη στιγμή. Απλώς όλα αυτά είναι και λίγο εμπειρικές μεθοδολογίες.

Είναι εμπειρικές μεν,αλλά καλά μελετημένες,ακριβείς και α ξ ι ό π ι σ τ ε ς!

Οπότε αν τις κατανοήσεις και τις εφαρμόσεις,θα έχεις μόνο κέρδος!

Διότι θα μπορείς να κατανοείς καλύτερα την συμπεριφορά της ατμόσφαιρας,και θα μαντεύεις με μεγαλύτερη ασφάλεια τις κατάλληλες συνθήκες για παρατήρηση σε συνδυασμό με φιλτράρισμα προγνωστικών site καιρού.

Αλλιώς θα κινείσαι μέσα στην αβεβαιότητα και στην απορία γιατί δεν βλέπεις καθαρά είδωλα...

Όσο για τον φακό των 5mm δεν γνωρίζω τί ακριβώς εννοείς,μπορείς να τηλεφωνήσεις στο κατάστημα να σου εξηγήσουν.

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για την Σελήνη υπάρχουν φίλτρα Σελήνης που μειώνουν την φωτεινότητα και αυξάνουν το κοντράστ.Την ίδια δουλειά κάνουν και τα γυαλιά ηλίου ακόμα καλύτερα αν είναι πολωτικά!Εφ'όσον βέβαια επιτρέπει το eye-relief του προσοφθάλμιου να απομακρυνθεί το μάτι απο τον φακό λόγω των γυαλιών.

Το Baader Moon & Skyglow κάνει επίσης και γι'αυτή τη δουλειά,αλλά είναι ακριβό.

Δοκίμασε με τα γυαλιά ηλίου να δείς την Σελήνη με τον 5mm και τον 12.5mm.Αν μπορείς να δείς ταυτόχρονα ΟΛΟ το οπτικό πεδίο φορώντας τα γυαλιά,τότε δεν χρειάζεται να αγοράσεις φίλτρο Σελήνης.

Αν όχι,τότε παρήγγειλε και φίλτρο Σελήνης,το οποίο βιδώνει απο κάτω,στη βάση του φακού.

Αν έχεις πολωτικό φωτογραφικό φίλτρο,ακόμα καλύτερα!

Μπορείς με ιδιοκατασκευή να το προσαρμόζεις πάνω στον φακό και δουλεύει-περιστρέφοντάς το-καλύτερα απο το αστρονομικό φίλτρο Σελήνης!

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το Baader Neodymium (Moon & Skyglow),σου είπα υπο ποιές προϋποθέσεις δουλεύει,δηλ.σε τί είδους φωτορύπανση είναι αποτελεσματικό.

Στον Κρόνο κάνει ζημιά,διότι μειώνει το κοντράστ,λόγω κυριαρχίας κίτρινων χρωμάτων,στον Δία επιλεκτικά σε κάποια χρώματά του αυξάνει λίγο το κοντράστ,στον Άρη όμως είναι τέλειο!Φυσικά αυτά θα τα δείς σε μεγεθύνσεις άνω των 100x.

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

>>> Είναι εμπειρικές μεν,αλλά καλά μελετημένες,ακριβείς και α ξ ι ό π ι σ τ ε ς!

 

Όταν είπα "εμπειρικές" εννοούσα περισσότερο ότι θέλουν εμπειρία για να τις "κατακτήσεις", όχι ότι δεν είναι μελετημένες/αξιόπιστες/κτλ.

Αν υπήρχε κάποιο όργανο να σου λέει "seeing index" τόσο, τότε θα ήταν πιο απλά τα πράγματα :)

(Όπως ας πούμε είναι το SQM για την φωτορύπανση.) Τώρα θέλει εξάσκηση, την οποία κάνω, αλλά ποιος μου λέει ότι την κάνω σωστά τελικά;

Πάντως τις προηγούμενες 2-3 μέρες το seeing/κτλ μου φαινόταν καλό.

Μπορεί να τα ξέρετε ήδη, αλλά χρησιμοποιώ αυτά για πρόβλεψη seeing/κτλ:

* https://www.meteoblue.com/en/weather/outdoorsports/seeing/

* good to stargaze (android)

 

Κατά τ'άλλα, φυσικά και συμφωνώ, ότι μαθαίνεις μόνο κέρδος είναι! :)

Τέλος, υπάρχουν σχετικές πληροφορίες και στο wikipedia (https://en.wikipedia.org/wiki/Astronomical_seeing). Απ'ότι καταλαβαίνω υπάρχει τρόπος που μπορείς να κάνεις μετρήσεις με νούμερα, αλλά δεν έχω τελειώσει ακόμα το διάβασμα...

Πολύ εξειδικευμένες φυσικά (εννοώ ότι μπορεί να θέλει και ειδικές συσκευές), αλλά είπαμε "ότι μαθαίνεις μόνο κέρδος είναι". :)

 

 

>>>Αλλιώς θα κινείσαι μέσα στην αβεβαιότητα και στην απορία γιατί δεν βλέπεις καθαρά είδωλα...

 

Δεν τα λέω όλα αυτά λόγω αβεβαιότητας, απλώς μοιράζω την εμπειρία μου + κάποιες απορίες (άσχετες με το "γιατί" δεν τα βλέπω crystal clear είδωλα).

Και φυσικά με κατατοπίζετε μια χαρά! Κανένα παράπονο, μόνο ευχαριστώ! :)

 

 

>>>Δοκίμασε με τα γυαλιά ηλίου να δείς την Σελήνη...

 

Φοβερή ιδέα!! \:D/

 

 

>>>στον Άρη όμως είναι τέλειο

 

Υπάρχει (θεωρητικά) περίπτωση να δω Άρη (έστω και κάποιες λεπτομέρειες στην επιφάνεια) με το τηλεσκόπιο μου;!;!

Χθες τον είδα σχεδόν σαν μία κοκκινωπή τελίτσα πάντως.

Rule your mind or it will rule you
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

>>> Είναι εμπειρικές μεν,αλλά καλά μελετημένες,ακριβείς και α ξ ι ό π ι σ τ ε ς!

 

Όταν είπα "εμπειρικές" εννοούσα περισσότερο ότι θέλουν εμπειρία για να τις "κατακτήσεις", όχι ότι δεν είναι μελετημένες/αξιόπιστες/κτλ.

Αν υπήρχε κάποιο όργανο να σου λέει "seeing index" τόσο, τότε θα ήταν πιο απλά τα πράγματα :)

(Όπως ας πούμε είναι το SQM για την φωτορύπανση.) Τώρα θέλει εξάσκηση, την οποία κάνω, αλλά ποιος μου λέει ότι την κάνω σωστά τελικά;

Πάντως τις προηγούμενες 2-3 μέρες το seeing/κτλ μου φαινόταν καλό.

Μπορεί να τα ξέρετε ήδη, αλλά χρησιμοποιώ αυτά για πρόβλεψη seeing/κτλ:

Πες μου τί έκανες σχετικά με την εκτίμηση του seeing,και γιατί δεν αισθάνεσαι οτι την έκανες σωστά...

Έχω υπ'όψιν μου όλα αυτά που μου παράθεσες σχετικά με το seeing,αλλά δεν έχουν επι του παρόντος ουσιαστικά πρακτική αξία...διότι το seeing είναι κάτι πάρα πολύ τοπικό για να προβλεφθεί απο τα μοντέλα...

Εδώ τον καιρό δεν μπορούν να προβλέψουν με ακρίβεια,το seeing θα προβλεφθεί?Μόνο γενική-στο περίπου-εκτίμηση μπορεί να γίνει εξαιρετικά αμφίβολη και χονδροειδής...πρακτικά δεν σου λέει τίποτα με ακρίβεια.

Μόνο στατιστικές μελέτες μπορούν να γίνουν με συνεχείς μετρήσεις για την πιστοποίηση της καταλληλότητας του ουρανού,για επιστημονική μελέτη,για παρατηρήσεις,κτίσιμο αστεροσκοπείων κλπ.

Το seeing μπορεί να είναι τελείως διαφορετικό σε περιοχές του ουρανού που απέχουν μεταξύ τους λίγες μόνο μοίρες...

Εξήγησέ μου λοιπόν λεπτομερώς πώς ακριβώς χρησιμοποιείς τις εκτιμήσεις των μοντέλων,και πώς ερμηνεύεις τις μετρήσεις με βάση αυτά που παρατηρείς.

Στη μέθοδο του αφεστιασμένου άστρου που περιέγραψα τί δεν καταλαβαίνεις που σου αφήνει ασαφή αίσθηση?

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για την παρατήρηση του Άρη σου είπα οτι χρειάζεσαι μεγάλη μεγέθυνση πάνω απο 100x για να δείς κάποια πράγματα.Και θα πρέπει να περιμένεις το φθινόπωρο να μεγαλώσει η φαινόμενη διάμετρός του!

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

>>> Πες μου τί έκανες σχετικά με την εκτίμηση του seeing,και γιατί δεν αισθάνεσαι οτι την έκανες σωστά...

>>>Στη μέθοδο του αφεστιασμένου άστρου που περιέγραψα τί δεν καταλαβαίνεις που σου αφήνει ασαφή αίσθηση?

 

Για αρχή δεν μπορώ να πιάσω την διαφορά μεταξύ διαύγειας και seeing. Το πρώτο μου φαίνεται σαν χαρακτηριστικό του δεύτερου. Δηλαδή από την εμπειρία σας, υπάρχει ποτέ περίπτωση να έχει κακή διαύγεια και καλό seeing; Αυτό σαν παρένθεση.

Πάμε στο πως αξιολόγησα εγώ το seeing σύμφωνα με τις οδηγίες σας. Επειδή λέτε αρκετά τεστ με τον Άρη, ο οποίος τώρα είναι κάτω από τον ορίζοντα, πήρα το φεγγάρι μας που είναι και πανσέληνος (αλλά έκανα το ίδιο τεστ και με μερικά αστέρια και με τον Δία). Έκανα focus πάνω του και μετά σιγά σιγά έκανα unfocus και περίμενα να δω αυτά τα "ρεύματα". Πλην όμως ότι δεν είδα τίποτα. Πιστεύω ότι έχω καταλάβει όμως για τι πράγμα μιλάτε. Είναι το ίδιο πράγμα που βλέπουμε και το καλοκαίρι στα αυτοκίνητα. Καίνε από τον ήλιο, ιδίως τα σκουρόχρωμα, και αν κοιτάξετε προσεκτικά από μία συγκεκριμένη θέση τον αέρα λίγο πιο πάνω από την μεταλλική επιφάνεια, φαίνεται σαν να κυματίζει, σαν να κοχλάζει, σαν να εξατμίζεται ας πούμε. Μιλάμε για το ίδιο πράγμα; Αυτό δεν το είδα αυτές τις ημέρες (τα βράδια εννοώ). Αλλά εάν είχε δεν θα έβλεπα και την επιφάνεια του φεγγαριού μας να κυματίζει/κοχλάζει/κτλ; Το δοκίμασα και με διαφορετικά eyepieces και σε διαφορετικά σημεία (άκρη, μέση). Φαινόταν υπέροχο χωρίς τρεμουλιάσματα :) Αλλά και αν είχε, στα δικά μου τα μάτια φαινόντουσαν εντελώς αμελητέα.

Ο λόγος που αμφιβάλω, λοιπόν, αν το κάνω σωστά, είναι γιατί ουσιαστικά δεν είδα αυτό που λέτε και επειδή δεν ξέρω αν μιλάμε για το ίδιο πράγμα, δεν έχω και μέτρο σύγκρισης ή αναφοράς.

 

Όσο για την διαύγεια, η αλήθεια είναι ότι χρώματα στο λυκόφωτος δεν κοίταξα, αλλά επειδή ο καιρός ήταν καλός, δεν είμαι σε ταράτσα, έχει σχετικό πράσινο τριγύρω, έχει περάσει και η ώρα (12 και) οπότε έχει κάνει ένα σχετικό cool off το σύστημα, νομίζω από διαύγεια καλά είμαστε. Και όπως πάντα, αν κοιτάζω κάτι που'ναι κοντά στον ορίζοντα, πάω γυρεύοντας (από 20-30 μοίρες και πάνω μόνο). Θέλω να πω ότι το πρόβλημα σ'αυτή την περίπτωση το έχω δει.

 

 

>>>Εξήγησέ μου λοιπόν λεπτομερώς πώς ακριβώς χρησιμοποιείς τις εκτιμήσεις των μοντέλων,και πώς ερμηνεύεις τις μετρήσεις με βάση αυτά που παρατηρείς.

 

Είπα ότι το χρησιμοποιώ, εννοώντας σαν επιβεβαίωση του seeing που έβλεπα εγώ, με τον τρόπο που εξήγησα παραπάνω. Δηλαδή εάν στο site έλεγε 5 (χάλια) και εγώ δεν έβλεπα τα τρεμουλιάσματα, κάποιο θέμα θα υπήρχε.

Απλώς μου φάνηκε χρήσιμο γενικά, οπότε το μοιράστηκα να υπάρχει. Φαντάζομαι είναι περισσότερο χρήσιμο αν πχ. θες να οργανώσεις κάτι, να πας κάπου, μία εξόρμηση για παρατήρηση, δεν θα θες να το συμβουλευτείς τότε; (μαζί με τον καιρό εννοείτε!!)

Αν δηλαδή λέει 4-5 μάλλον οι πιθανότητες δεν θα'ναι με το μέρος μας. Έτσι δεν είναι;

Rule your mind or it will rule you
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επειδή δεν έχεις ουσιαστική γνώση και εμπειρία σε απλά πράγματα,καλό είναι να μην προσπαθείς να καταλάβεις πιο προχωρημένα και σύνθετα,δηλ.μια πιο επιστημονική γνώση γιατί το μόνο που θα πετύχεις στην παρούσα φάση είναι η σύγχιση!

Υπάρχουν διάφορες κλίμακες μέτρησης του seeing με οπτική εκτίμηση των δίσκων του Airy,και ταξινόμηση σε βαθμολογικές κλίμακες.

Όπως επίσης μπορεί να γίνει μια πιο αυστηρή και επιστημονική μέτρηση με φωτομετρική μέθοδο και χρήση ειδικού λογισμικού.

Όμως όλα αυτά δεν μας αφορούν στην παρούσα φάση,διότι θέλουμε έναν πολύ απλό τρόπο μέτρησης και εκτίμησης του seeing,χωρίς να δυσκολεύουμε τους απλούς παρατηρητές!

Η αφεστίαση του φωτεινού άστρου σε κάποια θέση θα σου δώσει τους ομόκεντρους κύκλους που βρίσκονται πάνω στον δίσκο του Airy.Αφεστιάζοντας και άλλο ουσιαστικά απο τα όρια της ατμόσφαιρας μέχρι τα πιο κοντινά μας σημεία,εστιάζουμε στα διάφορα στρώματα της ατμόσφαιρας,οπότε με την βοήθεια του φωτός του άστρου που βρίσκεται απο πίσω και λειτουργεί ως πίσω φωτισμός,μπορούμε να δούμε τα θερμικά ρεύματα,και να κάνουμε εκτίμηση και σε ποιό ύψος βρίσκονται!

Θα δούμε κάτι σαν διάφανο "καπνό" που σαλεύει,ή σαν να "βράζει" η ατμόσφαιρα.Όσο πιο έντονος είναι ο βρασμός,τόσο πιο έντονα είναι τα θερμικά ρεύματα,και άρα τόσο πιο κακό το seeing!

Αν δεν βλέπουμε τίποτα σε εκείνο το σημείο που παρατηρούμε,ίσως δεν έχουμε σημαντικά θερμικά ρεύματα...

Το πόσο καλά θα τα δούμε εξαρτάται και απο την διάμετρο του τηλεσκοπίου μας,λόγω φωτοσυλλεκτικότητας και διακριτικής ικανότητας.

Δηλ.με το 70mm μπορεί να μην φαίνονται ρεύματα και να φανούν με μεγαλύτερης διαμέτρου.

Αν όμως είναι εμφανή και με μικρής διαμέτρου είναι σημάδι προβληματικού seeing.

Αυτά που έχω γράψει με εξάσκηση μπορούν να παρατηρηθούν.

Μην μπλέκεις με τα δύσκολα,κάνε πρώτα τα απλά και μετά προχώρησε σε πιο βαθιά κατανόηση.Αλλιώς θα μπερδευτείς!

Η μέθοδος που περιέγραψα είναι πολύ απλή,κατανοητή και εφαρμόσιμη απο όλους...Για να μην μπερδεύονται οι αρχάριοι με πιο πολύπλοκες μετρήσεις και παραιτηθούν...

Ξαναδιάβασε λοιπόν πολύ προσεκτικά το link και θα λυθούν οι απορίες σου,σχετικά με την διαφορά διαύγειας και seeing και όλα τα υπόλοιπα.

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να απαντήσω και στο θέμα της κακής διαύγειας και καλού seeing.Φυσικά και μπορείς να έχεις τέτοια κατάσταση.Δηλ.υγρασία,ή και σκόνη,ρύπανση κλπ που μειώνουν την διαύγεια και ταυτόχρονα απουσία σημαντικών θερμικών ρευμάτων,δηλ.καλό seeing..Αλλά τί να το κάνεις?Αν η διαύγεια είναι κακή,σημαίνει οτι ο ουρανός ΔΕΝ είναι καθαρός!Δεν βλέπεις καθαρό είδωλο!Πάει η παρατήρηση!

Οπότε με καλή διαύγεια μπορείς να κάνεις παρατήρηση,έστω και αν το seeing είναι κακό!Απλώς δεν θα μπορείς να έχεις μεγεθύνσεις ίσως ούτε 50x...Κάνεις παρατήρηση στην μικρότερη μεγέθυνση,ή έστω στην μέγιστη επιτρεπόμενη και βλέπεις ό,τι μπορείς να δείς.Πχ.τους πλανήτες με τους δορυφόρους τους ή μεγάλα αστρικά πεδία.

Αν όμως έχεις κακή διαύγεια-δηλ.θολό ουρανό-απλώς ΔΕΝ κάνεις παρατήρηση!

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν ο φακός ο 5mm που πείρες είναι από την παρακάτω σειρά,

 

https://www.planitario.gr/catalog-eshop/telescope-accessories/eyepieces/plossl-5mm-wa-o-31-8mm.html

 

τότε αυτό που στριφογυρίζει κάνει την εξής δουλειά.

Υπάρχουν άνθρωποι που λόγο αστιγματισμού κυρίως, είναι υποχρεωμένοι να φοράνε γυαλιά. Έτσι το μάτι τους μπαίνει μακρύτερα από το φακό σε σχέση με κάποιον που δεν φορά γυαλιά. Σε αυτήν την περίπτωση λοιπόν αυτό που στριφογυρίζει το βιδώνουμε μέχρι να φτάσει πολύ κοντά στο φακό. Έτσι λοιπόν, το πολύ κοντά + το καινό που αφήνουν τα γυαλιά, μπαίνει το μάτι στην σωστή απόσταση. Όσοι δεν φοράμε γυαλιά το ξεβιδώνουμε μέχρι να ανέβει 3 με 5 χιλιοστά. Έτσι μπαίνει πάλι και το δικό μας μάτι στην σωστή απόσταση από τον φακό.

Προσοχή!!!!!!!!!!!!!

Εάν ξεβιδώνοντας το παρατηρήσουμε ότι ο φακός αφεστιάζει σημαίνει:

Ότι το παρακάναμε με το γύρισμα, ξεπεράσαμε τα όρια και:

Η κάνη του φακού είναι σφιγμένη στον εστιαστή και δεν γυρίζει μόνο αυτό το εξάρτημα, αλλά ξεβιδώνει όλο το προσοφθάλμιο από την κάνη του. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα να μεγαλώνει η απόσταση του προσοφθάλμιου από το σημείο εστίασης και να θολώνει το είδωλο.

Αυτό όμως δεν είναι τίποτα σε σχέση με αυτό το οποίο πρόκειται να επακολουθήσει όταν επιμένουμε και ξεβιδώσουμε λίγο ακόμα.

Η κάνη του προσοφθάλμιου θα μείνει στον εστιαστή, και το επάνω μέρος του προσοφθάλμιου θα βρεθεί στο πάτωμα με όλα τα καταστροφικά αποτελέσματα!

Όταν γυρίζεις το επάνω στοιχείο αυτού του προσοφθάλμιου, η εστίαση δεν πρέπει να αλλοιώνεται ποτέ!

Αν σου συμβεί, βγάλε το φακό από τον εστιαστή και βίδωσε με το χέρι σου γερά την κάνη του, και μετά συνέχισε.

Με τον Barlow.

Και εδώ ή δεν μας τα έχεις περιγράψει καλά ή κάτι την μία κάνεις σωστά και την άλλη λάθος.

Πρόσεξε, ή σειρά με την οποία μπαίνουν στον εστιαστή είναι:

Βάζουμε πρώτα τον Barlow στον εστιαστή, και βιδώνουμε το βιδάκι του εστιαστή. Μόλις σιγουρευτούμε ότι ο Barlow είναι σιγουρεμένος γερά μέσα στον εστιαστή, βάζουμε μέσα στον Barlow, το προσοφθάλμιο φακό και βιδώνουμε το βιδάκι του Barlow για να συγκρατεί το προσοφθάλμιο.

Επομένως η σειρά τοποθέτησης είναι πρώτα Barlow μετά προσοφθάλμιο.

Για το ενοχλητικό φώς της σελήνης, μπορείς να φορέσεις γυαλιά για τον ήλιο, ή να αγοράσεις «φίλτρο» σελήνης. Έχει λιγότερο από 10 ευρώ.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

>>> Ηλίας: Δηλαδή από την εμπειρία σας, υπάρχει ποτέ περίπτωση να έχει κακή διαύγεια και καλό seeing;

>>> Κώστας: Αν η διαύγεια είναι κακή,σημαίνει οτι ο ουρανός ΔΕΝ είναι καθαρός!Δεν βλέπεις καθαρό είδωλο!Πάει η παρατήρηση!

 

Μάλλον το ίδιο πράγμα εννοούμε, απλώς εσείς το λέτε με σωστούς όρους. Όταν είπα "καλό seeing", εννοούσα "βλέπουμε καλά" (seeing ~= see ~= βλέπω/παρατηρώ).

 

Το seeing, λοιπόν, κατάλαβα (ελπίζω σωστά επιτέλους) ότι είναι συγκεκριμένη αστρονομική έννοια και όχι κάτι γενικό όπως η μετάφραση/έννοια της λέξης, η οποία είναι ας πούμε η ποιότητα των αντικειμένων που βλέπει κάποιος τελικά.

Οπότε, συνοψίζοντας, αν θέλαμε να κάνουμε έναν απλό και σύντομο ορισμό:

διαύγεια = καθαρότητα ατμόσφαιρας (δηλ. σύννεφα/υγρασία, σκόνη, κτλ)

seeing = θερμοκρασία ατμόσφαιρας (δηλ. αυτό το λεγόμενο "βράσιμο")

Σωστά; 8-[

 

>>>Δηλ.με το 70mm μπορεί να μην φαίνονται ρεύματα και να φανούν με μεγαλύτερης διαμέτρου. ...

>>>Η μέθοδος που περιέγραψα είναι πολύ απλή,κατανοητή και εφαρμόσιμη απο όλους

 

Στα αυτιά μου αυτά τα δύο ακούγονται λίγο αυτοαναιρούμενα. Αν δεν μπορώ να δω τα ρεύματα που λέτε με τον εξοπλισμό μου, πως είναι εφαρμόσιμη απ'όλους;

Το παράδειγμα με το αυτοκίνητο ήταν λάθος; Αυτό το φαινόμενο δεν ψάχνουμε να δούμε;

Γενικά κατανοητό το λινκ σας, στο επί τούτου τεστ κωλύομαι (μάλλον γιατί προς το παρόν μου έχουν τύχει καλές συνθήκες seeing;).

Το τρεμόπαιγμα των αστεριών είναι πιο απλή εναλλακτική μέθοδος που λέτε πιο κάτω. Μάλιστα έχω παρατηρήσει (γενικά μιλάω) ότι υπάρχουν μερικά αστέρια που τρεμοπαίζουν τόσο πολύ, που φαίνεται σαν να αλλάζουν χρώματα. Αυτή την απορία την είχα παλιά και ψάχνοντας κατάλαβα ότι είναι θέμα της ατμόσφαιρας μας. Σωστά; (διαύγεια; seeing; και τα 2; Εξαρτάται; )

 

Έχω και μία ακόμα εναλλακτική μέθοδο (σίγουρα πιο δύσκολη απ'αυτές που λέτε γιατί προϋποθέτει να ξέρεις μερικά αντικείμενα στον ουρανό), η οποία έχει να κάνει με το τι μέγιστο magnitude από αντικείμενα μπορεί να δεί κάποιος στον ουρανό. Αν ας πούμε είσαι σε μία περιοχή, που κανονικά θα μπορούσες να δεις τον Ωρίωνα και δεν τον βλέπεις ή δεν μπορείς να δεις καν την κουτάλα της μεγάλης Άρκτου, ή την βλέπεις με δυσκολία, δεν έχεις αυτομάτως και ένα classification του τι μπορείς να παρατηρήσεις;

Εντελώς πληροφοριακά ρωτάω.

 

Άσχετο, χθες παρατηρώντας τον 'Αρη είχα την εντύπωση ότι δεν τον έβλεπα στρογγυλό. Σαν ένα κομματάκι του να ήταν σε σκιά, σαν να είχε φάση δηλαδή! Νόμιζα ότι αυτό γινόταν μόνο στους πλανήτες που'ναι σε τροχιά μικρότερη της Γης. Αλλά το επιβεβαίωσα και με το Cartes du Ciel και διαβάζοντας είδα ότι τέτοιες μικρές σκιές γίνονται και στον Άρη λόγω κάποιων συγκυριών. Κάτι έμαθα δηλαδή! :cheesy:

Rule your mind or it will rule you
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητέ giannis60, αν δεν πάθεις δεν θα μάθεις λένε! Κατάλαβα τι λέτε για το ατύχημα, γιατί σε κάποια φάση εκεί που το στριφογύριζα, άρχισα να ξεβιδώνω την βάση του. Ευτυχώς το κατάλαβα νωρίς! :) Θέλει προσοχή, ευχαριστώ για την πληροφορία!

 

Ναι αυτόν τον 5mm φακό έχω, αλλά αν ήταν για τον αστιγματισμό, καθώς θα το στριφογύρναγα δεν θα τα έβλεπα θαμπά; Τέλος πάντων, έστειλα mail στο κατάστημα μήπως ξέρουν (έψαξα και στο site της SW αλλά δεν βρήκα τίποτα).

Ευχαριστώ πάντως.

 

>>> Επομένως η σειρά τοποθέτησης είναι πρώτα Barlow μετά προσοφθάλμιο.

 

Αρχικά έτσι το'χα βάλει φυσικά! Πρώτα barlow μετά eyepiece, και δεν μπορούσα να κάνω focus με τίποτα. Αλλά εμένα έχει και διαγώνιο φακό. Focus έκανε (οριακά) μόνο όταν τον έβαλα πριν τον διαγώνιο. Δηλαδή μ'αυτήν την διάταξη: εστιαστής, barlow, διαγώνιος, eyepiece.

 

Τα γυαλιά ηλίου μου τα πρότεινε και ο φίλτατος fotodektis/Κώστας. Ευχαριστώ, θα το δοκιμάσω σήμερα.

Rule your mind or it will rule you
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης