AstroVox :: Επισκόπηση Θ.Ενότητας - Προσοφθάλμια για πρωτάρη
Κεντρική σελίδα του AstroVox AstroVox
Η ερασιτεχνική αστρονομία στην Ελλάδα

Κεντρική ΣελίδαΚεντρική Σελίδα   FAQFAQ   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Κατάλογος ΜελώνΚατάλογος Μελών    ΑστροφωτογραφίεςΑστροφωτογραφίες   ΕγγραφήΕγγραφή 
  ForumForum  ΑστροημερολόγιοΑστροημερολόγιο  ΠροφίλΠροφίλ   ΑλληλογραφίαΑλληλογραφία   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Αστροημερολόγιο 
Προσοφθάλμια για πρωτάρη
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2

Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Προσοφθάλμιοι φακοί
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Στέφανος ΣοφολόγηςOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 01 Ιούν 2004
Σύνολο δημοσιεύσεων: 2364
Τόπος: Λάρισα
Φύλο: Ανδρας
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 09/10/2020, ημέρα Παρασκευή και ώρα 22:45    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

John, καλωσήρθες στο φόρουμ!
Ένα ρώσικο TAL Alcor 65mm ήταν και για μένα το πρώτο τηλεσκόπιο, αγορασμένο το 1989 για 25.000 δρχ!
Είναι ένα πολύ μικρό, τρομερά εύχρηστο και υπέροχα σταθερό αλταζιμουθιακό νευτώνιο, με το οποίο έμαθα όλον τον ουρανό και έκανα και ...deep sky παρατήρηση για πολλά χρόνια. Εκείνη την εποχή ήταν σχεδόν αδύνατο για έναν φοιτητή να αγοράσει οτιδήποτε μεγαλύτερο από 100mm στην Ελλάδα, άσε που δεν υπήρχαν και μεγαλύτερα στα καταστήματα. Οι μοναδικές μάρκες που βρίσκαμε ήταν Vixen, Celestron και Meade, σε τιμές απολύτως αδιανόητες και εξωφρενικές, 4 με 5 φορές υψηλότερες από τις τιμές που βλέπαμε στα ξένα περιοδικά (άλλοι δασμοί τότε και εντελώς άλλη εμπορική νοοτροπία στους εισαγωγείς που νομίζαν ότι πουλούσαν τον ίδιο τον ουρανό στους ιθαγενείς).
Έτσι, κατέφυγα στο αντίθετο από σένα: δεν άλλαξα τηλεσκόπιο, άλλαξα τον βασικό του προσοφθάλμιο φακό. Η μετάβαση από τον ανεπίστρωτο φακό δύο στοιχείων (τύπου Ramsden) σε έναν επιστρωμένο Vixen τριών στοιχείων (τύπου Kellner, 0,96 ιντσών, τορναρισμένο για να χωράει στον ρώσικο εστιαστή) έφερε θεαματική βελτίωση στην εικόνα (με ή χωρίς τον barlow του τηλεσκοπίου).

Μην αδικήσεις λοιπόν το 8ιντσο Bresser που αγόρασες χρησιμοποιώντας το με τους πολύ στοιχειώδεις και "αρχαίους" προσοφθάλμιους φακούς του Alcor. Μάθε να ευθυγραμμίζεις τα κάτοπτρά του, πάρε ένα-δύο καλούς φακούς και απόλαυσε την τεράστια διαφορά του από ένα τηλεσκόπιο 65mm.

(Σημ. Η φωτορύπανση δεν έχει καμιά κακή επίδραση στην παρατήρηση των φωτεινών πλανητών.)

Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
giannis60Offline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 07 Σεπ 2011
Σύνολο δημοσιεύσεων: 1323
Τόπος: Σαρωνίδα Αττικής
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 10/10/2020, ημέρα Σάββατο και ώρα 5:15    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλώς όρισες John και συνονόματε κι από εμένα.
Συμφωνώ απολύτως με τον Κώστα και τον Στέφανο στα όσα σου είπαν. Ελπίζω να πείστηκες και να μην έλυσες και στην συνέχεια έπλυνες το Bresser.
Σήμερα λοιπόν το βράδυ θα είμαι στα σίγουρα εγώ στο μέρος που πάμε για αστροπαρατήρηση στην λεωφόρο Σουνίου απέναντι από την βραχονησίδα Πάτροκλος. Το πιθανότερο είναι να έρθουν και κάποιοι άλλοι. Αν λοιπόν μπορείς πάρε το τηλεσκόπιο σου (με την στήριξη του) και έλα κι εσύ. Θα σου δώσουμε διάφορα προσοφθάλμια να δοκιμάσεις κι έτσι θα πάρεις μια ιδέα.

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=25855&start=0&postdays=0&postorder=asc&highlight=
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile Αποστολή email 
John..Offline
Νέος
Ένταξη: 09 Οκτ 2020
Σύνολο δημοσιεύσεων: 13
Φύλο: Μη δηλωμένο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 10/10/2020, ημέρα Σάββατο και ώρα 7:24    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ευχαριστώ για το καλωσόρισμα παιδιά!
Δυστυχώς θα πω ότι χθες το έλυσα και το καθάρισα με τις πιο απαλές κινήσεις που μπορούσα! Κάτω από νερό κλπ ύστερα από διάβασμα που είχα κάνει μέσα στην βδομάδα!
Βιντεο που έχω δει για ευθυγράμμιση η αληθεια είναι ότι μου φάνηκε πολύ εύκολο! Έχω φτιάξει δικό μου laser στον τόρνο και πιστεύω θα το καταφέρω! Θα έχετε ενημέρωση!

Δεν ρίχνω καθόλου το alcor! Είχα εντυπωσιάσει με το τι μπόρεσα να δω με αυτό! Και είχα διαβάσει και πολύ καλά σχόλια πριν το πάρω! Θα έλεγα ότι είναι τέλειο από θέμα στήριξης απλότητας λειτουργίας και εικόνας! Έβγαλα απίστευτες (για εμενα) φώτο της σελήνης απλά με το κινητό μου... Και μαγευτικα όταν είδα κρονο! Έστω και μια σταλιά! Με δακτυλίδι! Και Δια να φαίνονται αχνά οι 2 κόκκινες γραμμές του με τους 4εις δορυφόρους!
Σίγουρα δεν ρίχνω το bresser! Γιατί όντως τα προσοφθαλμια είναι αρχαία! Και το αδικούν! Δε ξέρω αν θα δω κάποια διαφορά στην ποιότητα εικόνας που θα έχω σήμερα μετά το καθάρισμα και ευθυγράμμισα... Ο προηγούμενος ιδιοκτήτης μου είπε ότι καλό θα ήταν να το καθαρισω και να του κάνω μια ευθυγράμμιση...

Ευχαριστώ θερμά για την πρόσκληση! Αν και το Σούνιο είναι αρκετά μακρυά από μένα θα χαρώ κάποια στιγμή να τα καταφέρω και να έρθω για να κάνω και νέες γνωριμίες!

Αν έχετε να προτείνετε κάποια προσοφθαλμια για αρχή και σχετικά σε λογικές τιμές προκειμένου να βρω αυτό που θέλω μετά για πλανητική παρατήρηση θα ήταν ευπρόσδεκτο!

Ευχαριστώ πολύ και πάλι!
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
Στέφανος ΣοφολόγηςOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 01 Ιούν 2004
Σύνολο δημοσιεύσεων: 2364
Τόπος: Λάρισα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 10/10/2020, ημέρα Σάββατο και ώρα 15:23    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Το καθάρισμα των κατόπτρων, μπορεί να είναι "ντελικάτη" διαδικασία, είναι όμως απαραίτητη. Δεν πρέπει να τη φοβάται κανείς, απλά να έχει την υπομονή να τη μάθει και να την εκτελεί με προσοχή και κοινή λογική. Οι ρύποι που συγκεντρώνει ένα κάτοπτρο στη διάρκεια ενός έτους (εφόσον χρησιμοποιείται) είναι πολλών ειδών κι όχι μόνο σκόνη του δρόμου. Οι επιστρώσεις και η επαλουμίνωση ενός κατόπτρου δεν είναι μόνο ευαίσθητες σε γρατσουνιές (αφού δεν έχουν καμία σχέση με τις σκληρές επιστρώσεις των φακών), είναι ταυτόχρονα ευπρόσβλητες από διάφορες ουσίες, (διάφορα σταξίματα, εκκρίσεις εντόμων, υγρασία που διαλύει άλλους ξηρούς ρύπους κλπ). Ένα τηλεσκόπιο που χρησιμοποιείται συχνά στη φύση, αποκτά σύντομα διάφορα τέτοια. Αν μένουν ακαθάριστα μπορούν να κάνουν τοπικά ανεπανόρθωτη ζημιά (όπως άλλωστε και οι παραμένοντες ρύποι στους προσοφθάλμιους φακούς). Ανάλογα με τη χρήση που κάνει κανείς πρέπει να βρει τη χρυσή τομή στα διαστήματα καθαρισμού, για να ελαχιστποιήσει και τον κίνδυνο από τον καθαρισμό (που είναι μηδαμινός αν ξέρει κάνεις τι κάνει) και τον κίνδυνο από παραμένοντες ρύπους. Γενικά πάντως, δεν είναι συνετό ένα κάτοπτρο που χρησιμοποιείται να μένει χωρίς καθαρισμό ή έστω κοντινό έλεγχο περισσότερο από ένα χρόνο, γιατί μπορεί να προκύψουν δυσάρεστες εκπλήξεις. Λίγη σκόνη όμως δεν είναι λόγος για καθάρισμα.
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
John..Offline
Νέος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 10/10/2020, ημέρα Σάββατο και ώρα 16:02    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καθάρισα και ευθυγράμμισα! Πλέον ρίχνεις φως και δεν το βλέπεις πουθενά θολο όπως ήταν πριν! Πριν έριχνες έντονο φως πανω του και το μεγαλύτερο μέρος του θαμπωνε! Το βράδυ θα το τεστάρω αν είναι σωστά ευθυγραμμισμενο και με τον πολικό αστέρα που διάβασα κάποια πράγματα! Με το laser δείχνει να είναι οκ!
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
fotodektisOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 09 Σεπ 2011
Σύνολο δημοσιεύσεων: 1276
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 19/10/2020, ημέρα Δευτέρα και ώρα 20:39    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Σε κάποια σύγχρονα τηλεσκόπια γνωστών εταιριών (πχ.SW,GSO κλπ.) υπάρχει μια επικάλυψη απο διοξείδιο του πυριτίου (SiO2),που δημιουργεί ένα σκληρό προστατευτικό στρώμα σε κοινούς ρύπους,ώστε μέσα σε λογικά πλαίσια να μην υπάρχει σοβαρός κίνδυνος αλλοιώσεων της ανακλαστικής επιφάνειας των κατόπτρων.
Οπότε με δεδομένο οτι δεν έχουν όλοι οι ερασιτέχνες την ίδια ικανότητα να χειρίζονται με την απαιτούμενη προσοχή και "τρυφερότητα" το θέμα του καθαρισμού των κατόπτρων,θα πρέπει να σταθμίζονται τα υπέρ και τα κατά του πλυσίματος,μέχρι να μάθουν να κάνουν σωστά την διαδικασία.
Αν το τηλεσκόπιο βγαίνει τακτικά στην εξοχή ή στο βουνό,θα δεχθεί περισσότερες εκκρίσεις εντόμων απο ό,τι αν χρησιμοποιείται μέσα στην πόλη.
Καλύτερα να μην χρησιμοποιείται όταν υπάρχουν κοντά καυστήρες πετρελαίου ή μαζούτ σε λειτουργία και άλλες ρυπογόνες πηγές,που εκτός των ρύπων θα χαλάνε και το seeing ακόμα πιο πολύ.
Όσοι παρατηρούμε απο ταράτσες ημιαστικών περιοχών,κυρίως τους καλοκαιρινούς μήνες,συνήθως βλέπουμε μόνο λίγη σκόνη,ανάλογα βέβαια και την περιοχή.Μπορεί να περάσουν αρκετά χρόνια μέχρι να χρειαστεί πλύσιμο!
Ένα πρακτικό τέστ είναι να βλέπει κανείς σε φως ημέρας στο κυρίως κάτοπτρο καθαρά το πρόσωπό του.Διαφορετικά το κάτοπτρο θέλει πλύσιμο...
Φιλικά-Κώστας

Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
John..Offline
Νέος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 19/10/2020, ημέρα Δευτέρα και ώρα 21:07    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Επιστρεφω μετά από καιρο
Δεν έχω βρει τον χρόνο να ασχολειθω και να παρατηρήσω όσο ήθελα!
Λίγο την προηγούμενη βδομάδα κατάφερα και είδα ξανά Δια Κρόνο και Άρη!
Περιμένω κάποια φθηνά προσοφθαλμια για αρχή...
Ώστε να δω τι είναι αυτό που θέλω πάνω κάτω!
Θεωρώ ότι η ευθυγράμμιση μου δεν είναι τέλεια... Αλλά είναι αρκετά κοντά με μικρό ρύθμιση να έρθει εκεί που πρέπει!
Αν έχετε κάτι να μου πείτε είναι δεκτό! Είτε για προσοφθαλμια είτε για την ευθυγράμμιση!
Ευχαριστω

IMG_20201019_195903.jpg
 Περιγραφή:
 Μέγεθος αρχείου:  1.35 MB
 Διαβάστηκε:  13 φορές

IMG_20201019_195903.jpg

Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
fotodektisOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 22/10/2020, ημέρα Πέμπτη και ώρα 17:09    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Για την ευθυγράμμιση υπάρχουν κατατοπιστικά άρθρα στο forum και πολλά video στο youtube.Εξάσκηση θέλει με υπομονή στην αρχή.Καλύτερα να γίνεται στην άνεση του σπιτιού με τον σωλήνα οριζόντιο πχ.πάνω στο κρεβάτι,παρά έξω τη νύχτα πριν την παρατήρηση,εφ'όσον δεν μετακινείται σε ανώμαλο δρόμο το τηλεσκόπιο.
Επίσης αν μεταφέρεται με αυτοκίνητο,θα πρέπει ο σωλήνας να είναι στο πίσω κάθισμα δεμένος,για να αποφευχθούν οι πολλοί κραδασμοί που θα χαλάσουν την ευθυγράμμιση,και ίσως και ζημιές (που μπορεί να γίνουν αν μπει στο πόρτ μπαγκάζ...)

Για το θέμα της αγοράς των προσοφθάλμιων,πρέπει να μας πεις τί αντικείμενα σε ενδιαφέρει περισσότερο να παρατηρείς: Σελήνη,πλανήτες ή βαθύ ουρανό?
Απο τί ποιότητας ουρανό θα παρατηρείς?
Προσοχή ΔΕΝ μιλάω μόνο για φωτορύπανση,αλλά και για Διαύγεια και Seeing.
Η ποιότητα της διαύγειας και του seeing που συνήθως θα έχεις στον ουρανό που θα παρατηρείς,θα καθορίσει και την μέγιστη μεγέθυνση που θα βάζεις και στα φωτεινά αντικείμενα,δηλ.Σελήνη,Δία,Κρόνο,Άρη.
Όλα αυτά,δηλ.είδος αστρονομικών αντικειμένων και ποιότητα ουρανού,θα καθορίσουν και το είδος των φακών που θα πρέπει να έχεις.
Επίσης πόσο είναι το μέγιστο χρηματικό ποσό που μπορείς να δώσεις συνολικά για προσοφθάλμιους?
Φιλικά-Κώστας Smile

Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
John..Offline
Νέος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 22/10/2020, ημέρα Πέμπτη και ώρα 17:47    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Η ευθυγράμμιση θέλει κέφι και χρονο σαν πρωτάρης! Να διαβάσεις και να ασχοληθείς!
Έφτιαξα και 2 με 3 "εργαλεία" στον τόρνο για να με βοηθήσουν στο κεντραρισμα! (φώτο παρακάτω)
Δεν την θεωρώ πάρα πολύ δύσκολη είναι η αληθεια
Αν και στο f4.5 ζόριζε λιγο
Χθες έκανα ξανά... Και νομίζω ότι το έχω φέρει καλά στο 90%
(φώτο πιο κάτω)

Όσο για τα προσοφθαλμια θα ήθελα να βλέπω πλανήτες και σεληνη!
Για βαθύ ουρανό ίσως στο μέλλον...
Τωρα από λεφτά δεν μπορώ να πω
Εχω δει και με 20€ έχω δει και με 230€
Σιγουρα ότι πληρώνεις παίρνεις
Σαν νέος στον χώρο και σαν σύγκριση με τα προσοφθαλμια από το tal και μετά στο bresser (με ίδια προσοφθαλμια και κακόρυθμισμένο την 1η φορά) σίγουρα ότι και να βάλω θεωρώ θα έχει διαφορά!
Σήμερα ελπίζω να βρω χρόνο και να το βγάλω έξω να κάνω μια γρήγορη παρατήρηση ώστε να δω και αν έχει διαφορά μετά το κεντραρισμα!

Ευχαριστώ!

IMG_20201022_184421.jpg
 Περιγραφή:
 Μέγεθος αρχείου:  1.88 MB
 Διαβάστηκε:  4 φορές

IMG_20201022_184421.jpg

IMG_20201022_062753.jpg
 Περιγραφή:
 Μέγεθος αρχείου:  416.33 KB
 Διαβάστηκε:  8 φορές

IMG_20201022_062753.jpg

Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
Ozzy21Offline
Αστρόφιλος
Ένταξη: 31 Ιούλ 2012
Σύνολο δημοσιεύσεων: 47
Τόπος: Belfast, UK
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 22/10/2020, ημέρα Πέμπτη και ώρα 18:08    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

John.. έγραψε:

Έφτιαξα και 2 με 3 "εργαλεία" στον τόρνο για να με βοηθήσουν στο κεντραρισμα!

Σε έχω αγαπήσει να ξέρεις που είσαι όλο πατέντες με τόρνους και λοιπα! Very Happy
Πρόσεξε όμως μην πέσει τίποτα μέσα απο αυτά και σου κάνει ζημια στο κάτοπτρο (πάντα οριζόντια ο σωλήνας για αρχή).
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα 
John..Offline
Νέος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 22/10/2020, ημέρα Πέμπτη και ώρα 18:13    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εννοείται!!
Θέλει πολύ προσοχη!
Και ευχαριστώ!
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
fotodektisOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 22/10/2020, ημέρα Πέμπτη και ώρα 19:07    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Επειδή οι τιμές στα σχετικά ποιοτικά προσοφθάλμια αρχίζουν απο 40€ περίπου,θα χρειαστείς και barlow 2x,καλό είναι να ορίσεις ένα μέγιστο ποσό που μπορείς να διαθέσεις,όπως επίσης να μας πείς αν φοράς γυαλιά (ειδικά αν είναι αστιγματισμού).
Είναι σημαντικός παράγοντας και το eye-relief των φακών...
Εκτός απο τα γυαλιά που απομακρύνουν το μάτι απο τον φακό,πολλοί έχουν πρόβλημα άνεσης να πλησιάσουν πολύ τον φακό,ή έχουν μεγάλες βλεφαρίδες.
Με τους μικρού eye-relief φακούς που ήδη έχεις,παρατήρησες κάποιο πρόβλημα δυσφορίας στο να πλησιάζεις τόσο κοντά στο φακό?
Φιλικά-Κώστας

Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
John..Offline
Νέος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 22/10/2020, ημέρα Πέμπτη και ώρα 19:48    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Κακή μέρα σήμερα για παρατήρηση
Με 15 βαθμούς και 70% υγρασια
Σελήνη είδα καθαρά μέχρι και χ270 μπορώ να πω ότι ήταν εντυπωσιακά!
Κρόνος και Δίας σε ότι μεγέθυνση και να έβαλα (60 120 και 270) ήταν απλά ένα θολο πραμα
Ελπίζω να μην φταει η ευθυγράμμιση!
Αν κάνω λάθος διορθώστε με!

Γυαλιά δεν φοράω! Ακόμα τουλάχιστον!
Όσο για barlow x2 περιμένω τον παρακάτω!
Δεν ξερω αν άξιζε ένα προσοφθαλμιο ζουμ για αρχή...
Και κανένα μικρό 4 η 5mm για πλανητική παρατηρηση

Και μια σημερινή φώτο από την σελήνη χ60
Όπου στις άκρες τις τρεμοπαιζε αρκετά την ώρα της παρατήρησης...
Σίγουρα με το κινητό δε κατάφερα να κεντράρω και τέλεια...

Screenshot_20201022_204254_com.alibaba.aliexpresshd.jpg
 Περιγραφή:
 Μέγεθος αρχείου:  254.17 KB
 Διαβάστηκε:  7 φορές

Screenshot_20201022_204254_com.alibaba.aliexpresshd.jpg

IMG_20201022_203745.jpg
 Περιγραφή:
 Μέγεθος αρχείου:  1.56 MB
 Διαβάστηκε:  3 φορές

IMG_20201022_203745.jpg

Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Προσοφθάλμιοι φακοί Όλες οι Ώρες είναι UTC + 2
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2
Σελίδα 2 από 2

Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία σε αυτό το forum
Μπορείτε να κατεβάζετε αρχεία σε αυτό το forum

Βασισμένο στο phpBB. Η συμμετοχή στο AstroVox βασίζεται στους εξής όρους χρήσης