Jump to content

Προσοφθάλμια για πρωτάρη


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους!

Καινούριος στο forum καινούριος στην αστρονομία!

Καλώς σας βρήκα!

Θα προσπαθήσω λόγω ελάχιστου χρόνου να είμαι ενεργό μέλος! Αν και επειδή αδιάβαστος σε πολλά... Θα πρέπει πρώτα να διαβάσω πολλά εδώ!

 

Πρόσφατα έγινα κάτοχος ενός alcor tal65 του 89!

Το οποίο έχει ένα προσοφθαλμιο των 15mm ένα barlow χ2 και μια προεκταση!

Μεγέθυνση λοιπόν 33χ 80χ και 133χ!

Καταφερα είδα κρόνο με δακτυλίδια, Δια με 4εις δορυφόρους! Σελήνη αρκετά καλά και μέχρι εκεί!

Επειδή βρέθηκε σε μια πολύ καλή τιμή ένα bresser messier 8" f900 το αγόρασα και αυτό... Μιας και είχα ενθουσιαστεί με το tal...

Η αγορά του βέβαια έγινε χωρίς κάποια προσοφθαλμια!

Έφτιαξα λοιπόν ένα αντάπτορα στον τόρνο και έβαλα τα προσοφθαλμια του tal (φ24mm) να μπαίνουν στο νέο (31.8mm)

Είδα κάποια πράγματα αλλά δεν μπορώ να πω ότι εντυπωσιαστηκα σε σχέση με αυτό που ειχα δει από των 65mm τηλεσκόπιο!

 

Θελω περισσότερο να παρακολουθήσω πλανήτες! Όσο πιο καλά και όμορφα σε χρώματα γίνεται!

Ελπίζω η επιλογή του τηλεσκοπίου να μην είναι λάθος!

Μιας και έχουν φύγει μέχρι τώρα αρκετά λεφτά... Τι προτείνετε να είναι η επόμενη αγορά από προσοφθαλμια και barlow για να έχω αυτό που ζητάω;

 

Συγγνώμη για την παραπανω έκθεση και αν σας κούρασα!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε μου καλωσήλθες στο astrovox!

Για να συγκρίνεις αποδόσεις μεταξύ τηλεσκοπίων και προσοφθάλμιων,θα πρέπει να παρατηρείς κάτω απο τις ίδιες ακριβώς συνθήκες ατμόσφαιρας!

Η ποιότητα της ατμόσφαιρας παίζει εξαιρετικά σημαντικό ρόλο στην ποιότητα των ειδώλων που θα δείς!

Φυσικά και η ποιότητα των οπτικών,καθώς και η ευθυγράμμισή τους!

Έβαλες τα τηλεσκόπια δίπλα-δίπλα και είδες τους ίδιους στόχους,εναλλάξ,με τους ίδιους φακούς την ίδια χρονική περίοδο με καλές ατμοσφαιρικές συνθήκες?

Γνωρίζεις τί είναι η διαύγεια και το seeing?

Μην βιάζεσαι να απογοητευτείς απο την απόδοση του Bresser.

Λογικά τηλεσκόπιο με καλά οπτικά μεγαλύτερης διαμέτρου,θα δώσει εικόνες με περισσότερη λεπτομέρεια (ανάλυση) απο ό,τι το μικρότερο.

Αυτό θα φανεί πιο καλά σε παρατήρηση πλανητών,εφ' όσον το επιτρέψουν η διαύγεια και το seeng της ατμόσφαιρας,ώστε να επιτευχθεί και μια ικανή μεγέθυνση.

Απο ποια περιοχή παρατηρείς?

Φιλικά-Κώστας :)

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για να είμαι ειλικρινής δεν σκέφτηκα να τα βάλω δίπλα δίπλα.. Θα το κάνω την επόμενη φορά όμως!

Σήμερα έχω λύσει καθρέπτες για καθάρισμα και αύριο θα κάνω ευθυγράμμιση με laser που έφτιαξα.

Σίγουρα το νέο τηλεσκόπιο δεν ήταν τέλειο... Αλλά θα έλεγα το ίδιο και για το παλιό! (από θέμα ευθυγράμμιση και καθαρισμού)

Δυστυχώς παρακαλουθω τους πλανήτες αυτούς από τον κήπο μου στην κηφισια! Ξέρω ότι υπάρχει μεγάλο ποσοστό φωτορυπανσης στην περιοχή... Άρα δεν περιμένω τα τέλεια αποτέλεσματα! Θέλω κάποια στιγμή να πάω όμως κάπου σκοτεινά!

Ευχαριστω

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προσοχή στο καθάρισμα των κατόπτρων,ειδικά αν το κάνεις για πρώτη φορά!

Υπάρχει ειδική διαδικασία για το πλύσιμο,είναι εξαιρετικά ευαίσθητα και γρατσουνιούνται πάρα πολύ εύκολα!

Αν δεν είναι αρκετά σκονισμένα ΜΗΝ τα καθαρίσεις!

Αν δεν κάνεις σωστά την διαδικασία,θα δημιουργηθούν μικροσκοπικές γρατσουνιές,αόρατες στο μάτι,που θα μειώσουν την οξύτητα των ειδώλων!

Πρόσεχε πολύ με αυτό το ζήτημα.Διάβασε αρκετά και εδώ και αλλού,να καταλάβεις πώς γίνεται με ασφάλεια,και κατόπιν προχώρησε στο πλύσιμο (δεν κάνουμε καθάρισμα στεγνό),μόνον αν είναι απολύτως απαραίτητο!

Φιλικά-Κώστας :)

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η φωτορύπανση παίζει καίριο ρόλο στην μείωση της φωτεινότητας των ειδώλων και λιγότερο στην οξύτητά τους επειδή μειώνει το κοντράστ τους.

Τον σημαντικότερο ρόλο στην οξύτητα των ειδώλων,εκτός απο την ποιότητα των οπτικών και την ευθυγράμμισή τους,παίζουν η Διαύγεια και το Seeing της ατμόσφαιρας,δηλ.το πόσο καθαρή και σταθερή (μειωμένα θερμικά ρεύματα) είναι.

Περισσότερα δες εδώ:

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=25707&highlight=%D0%E1%F1%E1%F4%DE%F1%E7%F3%E7+%B6%F1%E7

Απο το λεκανοπέδιο της Αττικής,λόγω μπετόν και ρύπανσης δεν έχεις καλή διαύγεια και το seeing συνήθως είναι κακό.

Οπότε και οι μεγεθύνσεις που συνήθως θα έχεις καθαρό είδωλο και στα φωτεινά αντικείμενα όπως η Σελήνη και οι πλανήτες,θα είναι μικρές,κάτω απο 80x...

Σε αυτή την μικρή μεγέθυνση θα έχεις μεν περισσότερες λεπτομέρειες στο Bresser 8"=200mm απο ό,τι στο 2.65"=65mm Alcor Tal,αλλά θα είναι δύσκολο να αναδειχθούν,εκτός αν έχεις οξεία όραση.

Αν μπορείς κάποιες φορές να βγαίνεις σε ουρανούς με καλύτερη διαύγεια και seeing,θα βλέπεις πολύ καθαρότερα είδωλα σε μεγαλύτερες μεγεθύνσεις μέχρι κάποιο όριο.Σε ΙΔΑΝΙΚΕΣ ατμοσφαιρικές συνθήκες,η μέγιστη ωφέλιμη μεγέθυνση δεν θα ξεπερνάνει το διπλάσιο της διαμέτρου του πρωτεύοντος κατόπτρου σε mm.

Συνήθως οι μεγεθύνσεις που βλέπουμε καθαρά είδωλα φωτεινών στόχων όπως η Σελήνη και Δίας,Κρόνος,Άρης σε ΚΑΛΕΣ ΑΤΜΟΣΦΑΙΡΙΚΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ είναι 1-1.5x της διαμέτρου.Για να δούμε καθαρά σε μεγαλύτερες μεγεθύνσεις,πρέπει οι συνθήκες διαύγειας και seeing να είναι πολύ καλύτερες έως ΑΡΙΣΤΕΣ!

Μην καλλιεργείς λοιπόν προσδοκίες για μεγεθύνσεις με καθαρό είδωλο στην Αττική,πάνω απο 50-80x τις περισσότερες φορές.Δύσκολα θα πιάσεις και τα 100x...

Φιλικά-Κώστας :)

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αύριο ελπίζω να είμαι έτοιμος και να πάνε όλα καλά!

Σίγουρα τα προσοφθαλμια που έχω από το tal δεν είναι και ότι καλύτερο! Και χάνω κάτι σε ποιότητα. Αν κάνω λάθος διόρθωσε με! Και θα ήθελα και μια πρόταση σε λογικές τιμές μιας και επειδή είναι αρχή δεν νομίζω να καταλαβαίνω πολλά πράγματα από καθαρότητα κλπ!

Δυστυχώς και το φεγγάρι πλέον φαίνεται αρκετά αργά ώστε να το δω και να δω διαφορες σε λεπτομέρειες με το tal!

Επίσης αν ένα τηλεσκόπιο δεν είναι πολύ σωστά ρυθμισμένο τι θέματα έχεις; δεν έχει καθαρή εικόνα πχ;

Ευχαριστω πολύ για τον χρόνο σου!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σχετικά με το πλύσιμο των κατόπτρων,όπως σου τόνισα πρέπει να γίνει ΜΟΝΟ αν είναι αρκετά βρώμικα.Τα δικά μου δεν τα έχω καθαρίσει ακόμα,μετά απο 9 χρόνια προσεκτικής χρήσης...

Αν τελικά κάνεις το πλύσιμο,τότε όταν είναι βυθισμένο στο νερό το κάτοπτρο,κάνε με το χέρι σου-ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΑΓΓΙΖΕΙΣ το κάτοπτρο-ρεύματα νερού αντί να χρησιμοποιήσεις το ειδικό χειρουργικό βαμβάκι για τον καθαρισμό.

Επανέλαβε την διαδικασία με απαλές κινήσεις,και αν υπάρχουν ρύποι που επιμένουν,τότε χρησιμοποίησε το απαλό σύρσιμο με το βαμβάκι.

Αυτή η μέθοδος (Άρη Μυλωνά και Γιάννη Παπαδόπουλου (giannis60) είναι η πιο ασφαλής για να μην δημιουργηθούν μκρογρατσουνιές!

Καλή επιτυχία-Κώστας :)

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γρατζουνιές που δεν θα φαίνονται στο μάτι πάνω στον καθρέπτη αλλά θα φαίνονται πχ αργότερα σε μεγάλο ζουμ;

Να ξέρω πόσο χάλια θα τα κάνω... Χαχαχαχα

Θέλω να καθαρίσω γιατί όταν πέφτει φως μεγάλο μέρος του καθρέπτη είναι θολο αρκετά!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επίσης αν ένα τηλεσκόπιο δεν είναι πολύ σωστά ρυθμισμένο τι θέματα έχεις; δεν έχει καθαρή εικόνα πχ;

Ναι,όταν τα κάτοπτρα δεν είναι σωστά ευθυγραμμισμένα,τότε υπάρχει μείωση της ποιότητας της εικόνας!

Ειδικά στα μικρού εστιακού λόγου όπως το Bresser σου (f=900/200=4.5),ακόμα και με ελαφριά απευθυγράμμιση,αυξάνει το σφάλμα κόμης και μειώνεται η οξύτητα των ειδώλων.

Ένα εργαλείο ευθυγράμμισης (ιδιαίτερα για το δευτερεύον) καλύτερο απο τα περισσότερα laser,είναι το Concenter:

https://www.planitario.gr/omokentriko-prosofthalmio-euthugrammishs-gia-neutwneia-thleskopia-2-intswn.html

 

Φιλικά-Κώστας :)

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συγγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις...

Δυστυχώς σαν αρχάριος πιστεύω δεν μπορώ να καταλαβω θολο αποχρώσεις κλπ... Μιας και είναι οι πρώτες παρατηρήσεις χωρίς να έχω μέτρο σύγκρισης!

Αν μπορείς απάντησε μου παρακαλώ και πως μπορώ να καταλάβω αν τελικά έκανα κάποιο θέμα στους καθρέπτες!

Ευχαριστω πολύ και πάλι!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γρατζουνιές που δεν θα φαίνονται στο μάτι πάνω στον καθρέπτη αλλά θα φαίνονται πχ αργότερα σε μεγάλο ζουμ;

Οι μικρογρατζουνιές δεν θα φαίνονται,αλλά θα μειωθεί εξ'αιτίας τους η οξύτητα των ειδώλων,δηλ.θα ΚΑΤΑΣΤΡΕΨΕΙΣ ΤΑ ΚΑΤΟΠΤΡΑ!!

Οπότε δεν είναι αστείο για έναν καθαρισμό που δεν έγινε σωστά,να ΑΧΡΗΣΤΕΥΣΕΙΣ τα κάτοπτρα και το τηλεσκόπιο!

Η μόνη επιλογή που θα έχεις μετά,είναι να τα στείλεις στο εξωτερικό για επαλουμίνωση που στοιχίζει αρκετά,και δεν ξέρω αν συμφέρει να το κάνεις στο συγκεκριμένο τηλεσκόπιο,απο το να αγόραζες εξ'αρχής ένα καινούργιο...

Οπότε ΠΡΟΣΕΧΕ ΠΟΛΥ!!!

Φιλικά-Κώστας :)

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πριν προβείς σε οποιαδήποτε ενέργεια,πρέπει να διαβάσεις αρκετά ώστε να εμπεδώσεις τις διαδικασίες,τόσο στο πλύσιμο όσο και στην ευθυγράμμιση των κατόπτρων!

Το πολύ διάβασμα στα βασικά,είναι απολύτως απαραίτητο για να βγείς απο το στάδιο του τελείως αρχαρίου.

Και στη συνέχεια η εξάσκηση!

Δεν γίνεται διαφορετικά...

Φιλικά-Κώστας :)

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλό θα ήταν να σε βοηθήσει απο κοντά κάποιος έμπειρος που μένει στην Αθήνα,ιδιαίτερα στο θέμα του πλυσίματος!

Κάποια μέλη του φόρουμ συναντιούνται τακτικά για παρατήρηση στην Αττική,οπότε γνώρισέ τους.

Υπάρχουν και αστρονομικοί σύλλογοι.

Η γνώμη μου είναι στη φάση που βρίσκεσαι τώρα,να αναβάλλεις το πλύσιμο για αργότερα...

Φιλικά-Κώστας :)

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

John, καλωσήρθες στο φόρουμ!

Ένα ρώσικο TAL Alcor 65mm ήταν και για μένα το πρώτο τηλεσκόπιο, αγορασμένο το 1989 για 25.000 δρχ!

Είναι ένα πολύ μικρό, τρομερά εύχρηστο και υπέροχα σταθερό αλταζιμουθιακό νευτώνιο, με το οποίο έμαθα όλον τον ουρανό και έκανα και ...deep sky παρατήρηση για πολλά χρόνια. Εκείνη την εποχή ήταν σχεδόν αδύνατο για έναν φοιτητή να αγοράσει οτιδήποτε μεγαλύτερο από 100mm στην Ελλάδα, άσε που δεν υπήρχαν και μεγαλύτερα στα καταστήματα. Οι μοναδικές μάρκες που βρίσκαμε ήταν Vixen, Celestron και Meade, σε τιμές απολύτως αδιανόητες και εξωφρενικές, 4 με 5 φορές υψηλότερες από τις τιμές που βλέπαμε στα ξένα περιοδικά (άλλοι δασμοί τότε και εντελώς άλλη εμπορική νοοτροπία στους εισαγωγείς που νομίζαν ότι πουλούσαν τον ίδιο τον ουρανό στους ιθαγενείς).

Έτσι, κατέφυγα στο αντίθετο από σένα: δεν άλλαξα τηλεσκόπιο, άλλαξα τον βασικό του προσοφθάλμιο φακό. Η μετάβαση από τον ανεπίστρωτο φακό δύο στοιχείων (τύπου Ramsden) σε έναν επιστρωμένο Vixen τριών στοιχείων (τύπου Kellner, 0,96 ιντσών, τορναρισμένο για να χωράει στον ρώσικο εστιαστή) έφερε θεαματική βελτίωση στην εικόνα (με ή χωρίς τον barlow του τηλεσκοπίου).

 

Μην αδικήσεις λοιπόν το 8ιντσο Bresser που αγόρασες χρησιμοποιώντας το με τους πολύ στοιχειώδεις και "αρχαίους" προσοφθάλμιους φακούς του Alcor. Μάθε να ευθυγραμμίζεις τα κάτοπτρά του, πάρε ένα-δύο καλούς φακούς και απόλαυσε την τεράστια διαφορά του από ένα τηλεσκόπιο 65mm.

 

(Σημ. Η φωτορύπανση δεν έχει καμιά κακή επίδραση στην παρατήρηση των φωτεινών πλανητών.)

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλώς όρισες John και συνονόματε κι από εμένα.

Συμφωνώ απολύτως με τον Κώστα και τον Στέφανο στα όσα σου είπαν. Ελπίζω να πείστηκες και να μην έλυσες και στην συνέχεια έπλυνες το Bresser.

Σήμερα λοιπόν το βράδυ θα είμαι στα σίγουρα εγώ στο μέρος που πάμε για αστροπαρατήρηση στην λεωφόρο Σουνίου απέναντι από την βραχονησίδα Πάτροκλος. Το πιθανότερο είναι να έρθουν και κάποιοι άλλοι. Αν λοιπόν μπορείς πάρε το τηλεσκόπιο σου (με την στήριξη του) και έλα κι εσύ. Θα σου δώσουμε διάφορα προσοφθάλμια να δοκιμάσεις κι έτσι θα πάρεις μια ιδέα.

 

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=25855&start=0&postdays=0&postorder=asc&highlight=

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ για το καλωσόρισμα παιδιά!

Δυστυχώς θα πω ότι χθες το έλυσα και το καθάρισα με τις πιο απαλές κινήσεις που μπορούσα! Κάτω από νερό κλπ ύστερα από διάβασμα που είχα κάνει μέσα στην βδομάδα!

Βιντεο που έχω δει για ευθυγράμμιση η αληθεια είναι ότι μου φάνηκε πολύ εύκολο! Έχω φτιάξει δικό μου laser στον τόρνο και πιστεύω θα το καταφέρω! Θα έχετε ενημέρωση!

 

Δεν ρίχνω καθόλου το alcor! Είχα εντυπωσιάσει με το τι μπόρεσα να δω με αυτό! Και είχα διαβάσει και πολύ καλά σχόλια πριν το πάρω! Θα έλεγα ότι είναι τέλειο από θέμα στήριξης απλότητας λειτουργίας και εικόνας! Έβγαλα απίστευτες (για εμενα) φώτο της σελήνης απλά με το κινητό μου... Και μαγευτικα όταν είδα κρονο! Έστω και μια σταλιά! Με δακτυλίδι! Και Δια να φαίνονται αχνά οι 2 κόκκινες γραμμές του με τους 4εις δορυφόρους!

Σίγουρα δεν ρίχνω το bresser! Γιατί όντως τα προσοφθαλμια είναι αρχαία! Και το αδικούν! Δε ξέρω αν θα δω κάποια διαφορά στην ποιότητα εικόνας που θα έχω σήμερα μετά το καθάρισμα και ευθυγράμμισα... Ο προηγούμενος ιδιοκτήτης μου είπε ότι καλό θα ήταν να το καθαρισω και να του κάνω μια ευθυγράμμιση...

 

Ευχαριστώ θερμά για την πρόσκληση! Αν και το Σούνιο είναι αρκετά μακρυά από μένα θα χαρώ κάποια στιγμή να τα καταφέρω και να έρθω για να κάνω και νέες γνωριμίες!

 

Αν έχετε να προτείνετε κάποια προσοφθαλμια για αρχή και σχετικά σε λογικές τιμές προκειμένου να βρω αυτό που θέλω μετά για πλανητική παρατήρηση θα ήταν ευπρόσδεκτο!

 

Ευχαριστώ πολύ και πάλι!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το καθάρισμα των κατόπτρων, μπορεί να είναι "ντελικάτη" διαδικασία, είναι όμως απαραίτητη. Δεν πρέπει να τη φοβάται κανείς, απλά να έχει την υπομονή να τη μάθει και να την εκτελεί με προσοχή και κοινή λογική. Οι ρύποι που συγκεντρώνει ένα κάτοπτρο στη διάρκεια ενός έτους (εφόσον χρησιμοποιείται) είναι πολλών ειδών κι όχι μόνο σκόνη του δρόμου. Οι επιστρώσεις και η επαλουμίνωση ενός κατόπτρου δεν είναι μόνο ευαίσθητες σε γρατσουνιές (αφού δεν έχουν καμία σχέση με τις σκληρές επιστρώσεις των φακών), είναι ταυτόχρονα ευπρόσβλητες από διάφορες ουσίες, (διάφορα σταξίματα, εκκρίσεις εντόμων, υγρασία που διαλύει άλλους ξηρούς ρύπους κλπ). Ένα τηλεσκόπιο που χρησιμοποιείται συχνά στη φύση, αποκτά σύντομα διάφορα τέτοια. Αν μένουν ακαθάριστα μπορούν να κάνουν τοπικά ανεπανόρθωτη ζημιά (όπως άλλωστε και οι παραμένοντες ρύποι στους προσοφθάλμιους φακούς). Ανάλογα με τη χρήση που κάνει κανείς πρέπει να βρει τη χρυσή τομή στα διαστήματα καθαρισμού, για να ελαχιστποιήσει και τον κίνδυνο από τον καθαρισμό (που είναι μηδαμινός αν ξέρει κάνεις τι κάνει) και τον κίνδυνο από παραμένοντες ρύπους. Γενικά πάντως, δεν είναι συνετό ένα κάτοπτρο που χρησιμοποιείται να μένει χωρίς καθαρισμό ή έστω κοντινό έλεγχο περισσότερο από ένα χρόνο, γιατί μπορεί να προκύψουν δυσάρεστες εκπλήξεις. Λίγη σκόνη όμως δεν είναι λόγος για καθάρισμα.

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καθάρισα και ευθυγράμμισα! Πλέον ρίχνεις φως και δεν το βλέπεις πουθενά θολο όπως ήταν πριν! Πριν έριχνες έντονο φως πανω του και το μεγαλύτερο μέρος του θαμπωνε! Το βράδυ θα το τεστάρω αν είναι σωστά ευθυγραμμισμενο και με τον πολικό αστέρα που διάβασα κάποια πράγματα! Με το laser δείχνει να είναι οκ!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Σε κάποια σύγχρονα τηλεσκόπια γνωστών εταιριών (πχ.SW,GSO κλπ.) υπάρχει μια επικάλυψη απο διοξείδιο του πυριτίου (SiO2),που δημιουργεί ένα σκληρό προστατευτικό στρώμα σε κοινούς ρύπους,ώστε μέσα σε λογικά πλαίσια να μην υπάρχει σοβαρός κίνδυνος αλλοιώσεων της ανακλαστικής επιφάνειας των κατόπτρων.

Οπότε με δεδομένο οτι δεν έχουν όλοι οι ερασιτέχνες την ίδια ικανότητα να χειρίζονται με την απαιτούμενη προσοχή και "τρυφερότητα" το θέμα του καθαρισμού των κατόπτρων,θα πρέπει να σταθμίζονται τα υπέρ και τα κατά του πλυσίματος,μέχρι να μάθουν να κάνουν σωστά την διαδικασία.

Αν το τηλεσκόπιο βγαίνει τακτικά στην εξοχή ή στο βουνό,θα δεχθεί περισσότερες εκκρίσεις εντόμων απο ό,τι αν χρησιμοποιείται μέσα στην πόλη.

Καλύτερα να μην χρησιμοποιείται όταν υπάρχουν κοντά καυστήρες πετρελαίου ή μαζούτ σε λειτουργία και άλλες ρυπογόνες πηγές,που εκτός των ρύπων θα χαλάνε και το seeing ακόμα πιο πολύ.

Όσοι παρατηρούμε απο ταράτσες ημιαστικών περιοχών,κυρίως τους καλοκαιρινούς μήνες,συνήθως βλέπουμε μόνο λίγη σκόνη,ανάλογα βέβαια και την περιοχή.Μπορεί να περάσουν αρκετά χρόνια μέχρι να χρειαστεί πλύσιμο!

Ένα πρακτικό τέστ είναι να βλέπει κανείς σε φως ημέρας στο κυρίως κάτοπτρο καθαρά το πρόσωπό του.Διαφορετικά το κάτοπτρο θέλει πλύσιμο...

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επιστρεφω μετά από καιρο

Δεν έχω βρει τον χρόνο να ασχολειθω και να παρατηρήσω όσο ήθελα!

Λίγο την προηγούμενη βδομάδα κατάφερα και είδα ξανά Δια Κρόνο και Άρη!

Περιμένω κάποια φθηνά προσοφθαλμια για αρχή...

Ώστε να δω τι είναι αυτό που θέλω πάνω κάτω!

Θεωρώ ότι η ευθυγράμμιση μου δεν είναι τέλεια... Αλλά είναι αρκετά κοντά με μικρό ρύθμιση να έρθει εκεί που πρέπει!

Αν έχετε κάτι να μου πείτε είναι δεκτό! Είτε για προσοφθαλμια είτε για την ευθυγράμμιση!

Ευχαριστω

IMG_20201019_195903.thumb.jpg.826bdd0cbfa6b50589a8f4cb7bca5d5a.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για την ευθυγράμμιση υπάρχουν κατατοπιστικά άρθρα στο forum και πολλά video στο youtube.Εξάσκηση θέλει με υπομονή στην αρχή.Καλύτερα να γίνεται στην άνεση του σπιτιού με τον σωλήνα οριζόντιο πχ.πάνω στο κρεβάτι,παρά έξω τη νύχτα πριν την παρατήρηση,εφ'όσον δεν μετακινείται σε ανώμαλο δρόμο το τηλεσκόπιο.

Επίσης αν μεταφέρεται με αυτοκίνητο,θα πρέπει ο σωλήνας να είναι στο πίσω κάθισμα δεμένος,για να αποφευχθούν οι πολλοί κραδασμοί που θα χαλάσουν την ευθυγράμμιση,και ίσως και ζημιές (που μπορεί να γίνουν αν μπει στο πόρτ μπαγκάζ...)

 

Για το θέμα της αγοράς των προσοφθάλμιων,πρέπει να μας πεις τί αντικείμενα σε ενδιαφέρει περισσότερο να παρατηρείς: Σελήνη,πλανήτες ή βαθύ ουρανό?

Απο τί ποιότητας ουρανό θα παρατηρείς?

Προσοχή ΔΕΝ μιλάω μόνο για φωτορύπανση,αλλά και για Διαύγεια και Seeing.

Η ποιότητα της διαύγειας και του seeing που συνήθως θα έχεις στον ουρανό που θα παρατηρείς,θα καθορίσει και την μέγιστη μεγέθυνση που θα βάζεις και στα φωτεινά αντικείμενα,δηλ.Σελήνη,Δία,Κρόνο,Άρη.

Όλα αυτά,δηλ.είδος αστρονομικών αντικειμένων και ποιότητα ουρανού,θα καθορίσουν και το είδος των φακών που θα πρέπει να έχεις.

Επίσης πόσο είναι το μέγιστο χρηματικό ποσό που μπορείς να δώσεις συνολικά για προσοφθάλμιους?

Φιλικά-Κώστας :)

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η ευθυγράμμιση θέλει κέφι και χρονο σαν πρωτάρης! Να διαβάσεις και να ασχοληθείς!

Έφτιαξα και 2 με 3 "εργαλεία" στον τόρνο για να με βοηθήσουν στο κεντραρισμα! (φώτο παρακάτω)

Δεν την θεωρώ πάρα πολύ δύσκολη είναι η αληθεια

Αν και στο f4.5 ζόριζε λιγο

Χθες έκανα ξανά... Και νομίζω ότι το έχω φέρει καλά στο 90%

(φώτο πιο κάτω)

 

Όσο για τα προσοφθαλμια θα ήθελα να βλέπω πλανήτες και σεληνη!

Για βαθύ ουρανό ίσως στο μέλλον...

Τωρα από λεφτά δεν μπορώ να πω

Εχω δει και με 20€ έχω δει και με 230€

Σιγουρα ότι πληρώνεις παίρνεις

Σαν νέος στον χώρο και σαν σύγκριση με τα προσοφθαλμια από το tal και μετά στο bresser (με ίδια προσοφθαλμια και κακόρυθμισμένο την 1η φορά) σίγουρα ότι και να βάλω θεωρώ θα έχει διαφορά!

Σήμερα ελπίζω να βρω χρόνο και να το βγάλω έξω να κάνω μια γρήγορη παρατήρηση ώστε να δω και αν έχει διαφορά μετά το κεντραρισμα!

 

Ευχαριστώ!

IMG_20201022_062753.thumb.jpg.333c4207be21536b06aac3ee2ae6feec.jpg

IMG_20201022_184421.thumb.jpg.646b52a0d8f0397a799e304a715022ee.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έφτιαξα και 2 με 3 "εργαλεία" στον τόρνο για να με βοηθήσουν στο κεντραρισμα!

 

Σε έχω αγαπήσει να ξέρεις που είσαι όλο πατέντες με τόρνους και λοιπα! :D

Πρόσεξε όμως μην πέσει τίποτα μέσα απο αυτά και σου κάνει ζημια στο κάτοπτρο (πάντα οριζόντια ο σωλήνας για αρχή).

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης