AstroVox :: Επισκόπηση Θ.Ενότητας - Γίνεται αυτό που θέλω;
Κεντρική σελίδα του AstroVox AstroVox
Η ερασιτεχνική αστρονομία στην Ελλάδα

Κεντρική ΣελίδαΚεντρική Σελίδα   FAQFAQ   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Κατάλογος ΜελώνΚατάλογος Μελών    ΑστροφωτογραφίεςΑστροφωτογραφίες   ΕγγραφήΕγγραφή 
  ForumForum  ΑστροημερολόγιοΑστροημερολόγιο  ΠροφίλΠροφίλ   ΑλληλογραφίαΑλληλογραφία   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Αστροημερολόγιο 
Γίνεται αυτό που θέλω;
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενη

Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Η γωνιά των νέων αστροπαρατηρητών
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
nfotisOffline
Αστρόφιλος
Ένταξη: 26 Σεπ 2009
Σύνολο δημοσιεύσεων: 58
Τόπος: Αθήνα
Φύλο: Ανδρας
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 10/10/2020, ημέρα Σάββατο και ώρα 22:53    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μην αποθαρρύνεσαι. Όλοι από κάπου ξεκινάμε.
Οπως έχω αναφέρει και πιο πριν, εγώ ξεκίνησα με μεταχειρισμένο εξοπλισμό στις αγγελίες του φόρουμ κι άλλων. Είναι ίσως η καλύτερη οικονομικά λύση για όταν δεν ξέρουμε τι θα μας αρέσει (και αν δεν μας αρέσει, η μεταπώληση δεν θα μας στοιχίσει ιδιαίτερα).

Μια καλή κάμερα θα αξιοποιηθεί και με ένα καλό τηλεσκόπιο. Ψάξε για reviews στις πλανητικές κάμερες.

Έχω παραγγείλει το ζουμ προσοφθάλμιο 8-24 της SVBONY, λένε ότι είναι μια καλή λύση για όσους δεν θέλουν να κάνουν βάλε-βγάλε προσοφθάλμια.

Υπόψη ότι η Vaonis ετοιμάζει ένα σχετικά προσιτό τηλεσκόπιο (μόνο για φωτογραφία, όχι οπτική παρατήρηση) στο Kickstarter, ίσως είναι κοντά σε αυτό που θέλεις;

https://www.kickstarter.com/projects/vaonis/vespera-the-new-way-to-observe-the-universe?ref=discovery&term=vaonis

Ν.Φ.
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
giannis60Offline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 07 Σεπ 2011
Σύνολο δημοσιεύσεων: 1323
Τόπος: Σαρωνίδα Αττικής
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 11/10/2020, ημέρα Κυριακή και ώρα 8:16    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Η ερώτηση μου είναι η εξής: Είδες κάτι τι με το τηλεσκόπιο σου; Έστω τον Δία τον Κρόνο ή τον Άρη που αυτόν τον καιρό είναι και οι τρείς και που μπορείς εύκολα να τους σημαδέψεις οπουδήποτε κι αν βρίσκεσαι. Αν όχι χάνεις.
Το να δεις τους πλανήτες και την Σελήνη αποκτάς εμπειρία η οποία είναι πολύτιμη για αυτά που θέλεις να κάνεις με κάμερες και με φωτογράφιση. Μην χάνεις καιρό διότι παρά τα όσα αρνητικά που βλέπεις και που όντος κάποια από αυτά υπάρχουν, να ξέρεις ότι αν το σηκώσεις ψηλά στον ουρανό τότε σε περιμένουν και αναπάντεχες ευχάριστες εκπλήξεις.
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile Αποστολή email 
SpaceboiOffline
Αστρόφιλος
Ένταξη: 27 Αύγ 2020
Σύνολο δημοσιεύσεων: 38
Φύλο: Μη δηλωμένο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 11/10/2020, ημέρα Κυριακή και ώρα 11:54    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλημέρα!

Είδα Δια και Κρόνο. Στο Δια φαίνεται ελάχιστα ο δίσκος και τρεις (μάλλον) δορυφόροι. Στον Κρόνο φάνηκε το δαχτυλίδι. Λόγω χαμηλής μεγέθυνσης (22x) με το eyepiece της προκοπής προφανώς δε περιμένω πολλά πράγματα σε πλανήτες.

Με το 10mm eyepiece έχω 50x αλλά είναι ψιλό τραγωδία. Πάντως με αυτό είδα Κρόνο και Δια.

Φεγγάρι δεν έχω δει ακόμη.

Deep space δεν ξέρω αν φαίνεται κάτι με 22x και δεν ξέρω και που να κοιτάξω. Αν και έχω εφαρμογές στο iPhone που κάνουν AR στον ουρανό και κάπως κάτι σημαδεύω σωστά. Μεταξύ μας, Άρη, Δια και Κρόνο τους διακρίνω με γυμνό μάτι από παλιά.

Το Red dot finder νομίζω κάπως το έχω ευθυγραμμίσει. Υποθέτω γίνεται και καλύτερα.

Ένα πράγμα που με σκοτώνει είναι ότι για να δεις από το eyepiece σαν άνθρωπος απαιτείται σκαμπό που ανεβοκατεβαίνει αλλιώς πρέπει να παίρνω διάφορες στάσεις που καταπονούν το γέρικο κορμί μου. Sad

Αν ξέρει κάποιος θα ήθελα να μου πει τη μεγέθυνση θα έπαιρνα με το svbony 105 ή με τη zwo asi224mc με 500mm εστιακό μήκος.
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
SpaceboiOffline
Αστρόφιλος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 11/10/2020, ημέρα Κυριακή και ώρα 11:57    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

nfotis έγραψε:
Μην αποθαρρύνεσαι. Όλοι από κάπου ξεκινάμε.
Οπως έχω αναφέρει και πιο πριν, εγώ ξεκίνησα με μεταχειρισμένο εξοπλισμό στις αγγελίες του φόρουμ κι άλλων. Είναι ίσως η καλύτερη οικονομικά λύση για όταν δεν ξέρουμε τι θα μας αρέσει (και αν δεν μας αρέσει, η μεταπώληση δεν θα μας στοιχίσει ιδιαίτερα).

Μια καλή κάμερα θα αξιοποιηθεί και με ένα καλό τηλεσκόπιο. Ψάξε για reviews στις πλανητικές κάμερες.

Έχω παραγγείλει το ζουμ προσοφθάλμιο 8-24 της SVBONY, λένε ότι είναι μια καλή λύση για όσους δεν θέλουν να κάνουν βάλε-βγάλε προσοφθάλμια.

Υπόψη ότι η Vaonis ετοιμάζει ένα σχετικά προσιτό τηλεσκόπιο (μόνο για φωτογραφία, όχι οπτική παρατήρηση) στο Kickstarter, ίσως είναι κοντά σε αυτό που θέλεις;

https://www.kickstarter.com/projects/vaonis/vespera-the-new-way-to-observe-the-universe?ref=discovery&term=vaonis

Ν.Φ.

Τι λες για το svbony 7 - 21 που είναι πιο μικρό κ ελαφρύ; Έχω δει το μικρό της vaonis και είναι ζόρικο πολύ αλλά εντελώς κατάλληλο για πλανήτες που νομίζω ότι τους γουστάρει περισσότερο. Πάντως το form factor είναι απίθανο και πιστεύω και τα components που επέλεξαν είναι όλα της προκοπής. Δε θα το απέκλεια πάντως. Απορώ γιατί δε βγάζουν και ένα αντίστοιχο για πλανητική κάποιος κατασκευαστής.
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
nfotisOffline
Αστρόφιλος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 11/10/2020, ημέρα Κυριακή και ώρα 16:16    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Η εντύπωση που έχω είναι ότι το SVBONY 8-24 είναι λίγο καλύτερη ποιότητα, από ότι διαβάζω (δεν το έχω πιάσει ακόμα στα χέρια μου)..

Η Vaonis πέρυσι είχε βγάλει το Stellina, που είναι αρκετά καλύτερο, αλλά στοιχίζει κάπου 4.000 αν θυμάμαι καλά.

Αν θες πλανήτες, θέλεις μεγάλη εστιακή απόσταση για να δεις δίσκο, ή προσοφθάλμιο με ισχυρή μεγέθυνση. Δες στην σελίδα παρακάτω τι κάδρο παίρνεις με το τηλεσκόπιο σου και διαφορετικά προσοφθάλμια τους πλανήτες κτλ (αν δεν τα έχει στα menu, μπορείς να τα ορίσεις)

https://astronomy.tools/calculators/field_of_view/

Ν.Φ.
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
giannis60Offline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 07 Σεπ 2011
Σύνολο δημοσιεύσεων: 1323
Τόπος: Σαρωνίδα Αττικής
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 11/10/2020, ημέρα Κυριακή και ώρα 18:31    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Για deep skay παρατήρηση με 22Χ είναι καλά για μεγάλα πεδία στο καλοκαιρινό γαλαξία. Το μικρό τηλεσκόπιο επάνω στο μεγάλο που βλέπεις στην φωτογραφία μου, είναι 80mm και μου δείχνει πολύ ωραίες τέτοιες εικόνες. Αν ανέβεις στις 40Χ θα δεις σχεδόν όλα τα αντικείμενα του καταλόγου Μ. (Messier). Βέβαια θέλεις σκοτεινό ουρανό. Από το Σούνιο είναι οριακά αποδεκτός.
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile Αποστολή email 
SpaceboiOffline
Αστρόφιλος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 15/10/2020, ημέρα Πέμπτη και ώρα 10:44    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλημέρα.

Ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιος τρόπος να υπολογίσω τη μεγέθυνση που δίνει μια δεδομένη κάμερα ccd (ειδικά εδώ η svbony 105) με ενα τηλεσκόπιο σαν το δικό μου (refractor, 500mm focal length, 80,mm aperture).

Σας ευχαριστώ
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
aris71Offline
Αστρόφιλος
Άβαταρ

Ένταξη: 24 Σεπ 2015
Τόπος: Μαρούσι
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 15/10/2020, ημέρα Πέμπτη και ώρα 11:17    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

http://astronomy.tools/calculators/field_of_view/

επιλέγεις στόχο, βάζεις "Imaging mode", το τηλεσκόπιο σου, τη camera σου και είσαι κομπλέ

edit: δεν πρόσεξα ότι ήδη έχει προταθεί το συγκεκριμένο site Embarassed
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
SpaceboiOffline
Αστρόφιλος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 15/10/2020, ημέρα Πέμπτη και ώρα 11:34    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

aris71 έγραψε:
http://astronomy.tools/calculators/field_of_view/

επιλέγεις στόχο, βάζεις "Imaging mode", το τηλεσκόπιο σου, τη camera σου και είσαι κομπλέ

edit: δεν πρόσεξα ότι ήδη έχει προταθεί το συγκεκριμένο site Embarassed

ΔΕΝ ειχα προσέξει το imaging mode!!!!!
Σε ευχαριστώ φίλε μου.
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
SpaceboiOffline
Αστρόφιλος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 20/10/2020, ημέρα Τρίτη και ώρα 11:06    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Παρήγγειλα από Κίνα τα svbony zoom lens 7 - 21 και 3x Barlow με τη λογική ότι ήταν φτηνά (σχετικά) και ελπίζω να μην είναι παντελώς άχρηστα αν πάρω πιο σοαβρό εξοπλισμό στο μέλλον.

Σε σχέση με τη φωτογράφηση σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω το phone adapter που φωτογραφίζει το eyepiece. Το δοκίμασα σε ημερήσιες φωτό και ειναι half decent. Εντωμεταξύ θα μπορούσα ακόμη και stacking να κάνω, καθώς μπορώ να τραβάω βίντεο ή burst mode!!!
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
dioripOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 03 Δεκ 2013
Σύνολο δημοσιεύσεων: 501
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 20/10/2020, ημέρα Τρίτη και ώρα 11:55    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Για το κινητό δοκίμασε αυτό: https://play.google.com/store/apps/details?id=de.seebi.deepskycamera
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
SpaceboiOffline
Αστρόφιλος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 20/10/2020, ημέρα Τρίτη και ώρα 11:58    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

diorip έγραψε:
Για το κινητό δοκίμασε αυτό: https://play.google.com/store/apps/details?id=de.seebi.deepskycamera

Ο εξοπλισμός μου είναι Apple. Έχω και ένα Galaxy s6. Αν αυτό υποστηρίζεται από το app δεν το ξέρω. Θα το τσεκάρω αργότερα.

Υπάρχει κάτι αντίστοιχο για iOS;

Ευχαριστώ
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
nfotisOffline
Αστρόφιλος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 20/10/2020, ημέρα Τρίτη και ώρα 23:10    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Spaceboi έγραψε:
Παρήγγειλα από Κίνα τα svbony zoom lens 7 - 21 και 3x Barlow με τη λογική ότι ήταν φτηνά (σχετικά) και ελπίζω να μην είναι παντελώς άχρηστα αν πάρω πιο σοαβρό εξοπλισμό στο μέλλον.

Σε σχέση με τη φωτογράφηση σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω το phone adapter που φωτογραφίζει το eyepiece. Το δοκίμασα σε ημερήσιες φωτό και ειναι half decent. Εντωμεταξύ θα μπορούσα ακόμη και stacking να κάνω, καθώς μπορώ να τραβάω βίντεο ή burst mode!!!

Καλή υπομονή, εγώ παραγγειλα τέλος Αυγούστου το ζουμ προσοφθάλμιο από την SVBONY, με ενημέρωσαν ότι δεν ήταν διαθέσιμο και πήρα ειδοποίηση ότι το έστειλαν 9 Σεπτεμβρίου.
Ακόμα δεν έχει φτάσει.

Ν.Φ.
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
SpaceboiOffline
Αστρόφιλος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 21/10/2020, ημέρα Τετάρτη και ώρα 4:00    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

nfotis έγραψε:
Spaceboi έγραψε:

Καλή υπομονή, εγώ παραγγειλα τέλος Αυγούστου το ζουμ προσοφθάλμιο από την SVBONY, με ενημέρωσαν ότι δεν ήταν διαθέσιμο και πήρα ειδοποίηση ότι το έστειλαν 9 Σεπτεμβρίου.
Ακόμα δεν έχει φτάσει.

Ν.Φ.

Παρήγγειλα από το banggood. Θεωρητικά θα στείλουν ως το τέλος του μήνα. Βλέπουμε!
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
SpaceboiOffline
Αστρόφιλος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 23/10/2020, ημέρα Παρασκευή και ώρα 9:30    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλημέρα,

Χθες έιχα την ευκαρία να παρατηρήσω για λίγο τη Σελήνη. Με το Celestron STCW-80. 500mm εστιακό μήκος με τον προσοφθάλμιο των 23mm.

Έπαθα πλάκα με την ευκρίνεια. Είχα εξαιρετική λεπτομέρεια με το μάτι!

Έβγαλα και μερικές φωτό με ένα iPhone SE με έναν αντάπτορα που ήταν στη συσκευασία που επιτρέπει να φωτογραφίζεις με το κινητό τον προσοφθάλμιο. Υποθέτω είναι η χειρότερη δυνατή μέθοδος για να βγάλεις φωτογραφία ουράνια σώματα, αλλά είναι το μόνο που έχω.

Ανέβασα την καλύτερη που έβγαλα και πραγματικά είμαι συγκινημένος κυρίως από την ποιότητα της οπτικής παρατήρησης:

[url] https://imgur.com/a/OlTnhbU [/url]
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Η γωνιά των νέων αστροπαρατηρητών Όλες οι Ώρες είναι UTC + 2
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενη
Σελίδα 5 από 6

Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία σε αυτό το forum
Μπορείτε να κατεβάζετε αρχεία σε αυτό το forum

Βασισμένο στο phpBB. Η συμμετοχή στο AstroVox βασίζεται στους εξής όρους χρήσης