Jump to content

1η Πανελλήνια Θερινή Συνάντηση Ερασιτεχνών Αστρονόμων


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 135
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Γεια σας παιδιά!

Ατυχώς κι εγώ δεν τα κατάφερα να έρθω. Καλά (να) περνάτε! Φαίνεται εξάλλου κι από τις φωτογραφίες… Ο Αντώνης… Duracell! Πάντα χαμογελαστός, δεν σταματά να φωτογραφίζει, ούτε την ημέρα!

 

Χαιρετισμούς κι από μένα σε όλους

 

Γιώργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιωργο,

 

Δεν εμεινα για το βραδυ και την παρατηρηση (ετρεξα σπιτι για να στησω και να παρω ληψεις του NGC 7023 - Iris Nebula στον Κυφεα) αλλα η παρεα και η αμεση περιοχη στην Διρφυ ηταν πανεμορφη. Αξιζε τον κοπο για το μικρο ταξιδακι και σιγουρα η παρεα ηταν πλουσια με πολλους νεους και παλαιους φιλους.

 

Πραγματι ευχομαι οι αρμοδιοι να κανουν κατι παρομοιο του χρονου ... [-o<

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Περάσαμε πραγματικά πολύ όμορφα,αν και ο χώρος δεν επέτρεψε την γνωριμία και την κουβέντα με νέους φίλους κατά την διάρκεια της παρατήρησης.

 

Θα ήθελα να ευχαριστήσω και δημοσίως τον κ. Οικονόμου και τους υπόλοιπους διοργανωτές,οι οποίοι ήταν εξαιρετικά εξυπηρετικοί και φιλόξενοι.Η όλη οργάνωση της συνάντησης και της εκδήλωσης που την συνόδευσε ήταν άψογη και πραγματικά δεν μας έλειψε τίποτα.

 

Σας ευχαριστούμε πολύ.

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να ευχαριστησω κι'εγω μετην σειρα μου τους διοργανωτες.Eπισης ενα μεγαλο ευχαριστω στον Δημητρη(alepoxori)για την βοηθεια του στο collimation =D>και γενικα οτι βοηθεια χρειαστικα ηταν διπλα μου.Χαρηκα πολυ που γνωρισα απο κοντα τον κυριο Αντωνη αν και μας τα χαλασε και δεν εμεινε εκει το βραδυ.Εντυπωσιαστηκα απο την παρατηρηση μου απο αλλα τηλεσκοπια και απο την προθημια ολων να μου δειξουν οτι ηθελα. =D>.Guendi που ειναι η φωτο;
Φιλικα Γιωργος :wink:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

γιωργο θελω να δω φωτο φιλε...εγω δυστηχως δεν τα καταφερα... :(

Θελω να ζητησω συγνωμη απο τους ανθρωπους ,γιατι πιστευω οτι δεν υπαρχει θεος

Θελω να ζητησω συγνωμη απο τον θεο γιατι ειμαι σιγουρος οτι δεν υπαρχουν ανθρωποι

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πραγματικά ήταν πάρα πολύ όμορφη η βραδιά πάνω στο καταφύγιο. Υπήρξε πάρα πολύ καλή οργάνωση από τους φίλους της Χαλκίδας και τους ευχαριστούμε γι αυτό :P

Είχαμε την ευκαιρία εκτός της μουσικού κομματιού της συνάντησης να απολαύσουμε έναν πολύ όμορφο και γεμάτο ουρανό, με μεγάλο αριθμό τηλεσκοπίων και με την προθυμία όλων να μας ταξιδέψουν...

Αν και από κάποια στιγμή και μετά, αφήσαμε λίγο το τηλεσκόπιο και πιάσαμε την κιθάρα (ελπίζουμε να μην ενοχλησαμε κάποιον) :P

ΑΣΤΡΟΝΟΜΙΚΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΚΕΡΚΥΡΑΣ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να ευχαριστησω κι'εγω μετην σειρα μου τους διοργανωτες.Eπισης ενα μεγαλο ευχαριστω στον Δημητρη(alepoxori)για την βοηθεια του στο collimation =D>και γενικα οτι βοηθεια χρειαστικα ηταν διπλα μου.

 

Να 'σαι καλά Γιώργο! Στη διάθεσή σου. Χάρηκα για την γνωριμία.Ελπίζω να τα πούμε και στον Πάρνωνα!

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Περάσαμε όντως πολύ όμορφα. Το μέρος ήταν πολύ όμορφο, οι φιλόξενοι διοργανωτές έκαναν ό,τι μπορούσαν για να πάνε όλα καλά, συναντήσαμε γνωστούς και φίλους, κάναμε τους γνωστούς "γύρους" και παρατηρήσαμε από διάφορα τηλεσκόπια! Το πιο σημαντικό είναι ότι έγινε το πρώτο βήμα για την καθιέρωση αυτής της ετήσιας συνάντησης και όχι το αν αυτή η συνάντηση ήταν τέλεια ή είχε μικροπροβληματάκια. Οι ίδιοι οι διοργανωτές είχαν προετοιμάσει ερωτηματολόγια όπου μπορέσαμε να αναφέρουμε όλα τα θετικά και αρνητικά της διοργάνωσης. Πιστεύω ότι με αυτόν τον τρόπο, και ύστερα από συζήτηση μεταξύ των συλλόγων, η 2η πανελλήνια συνάντηση του χρόνου, όπου και αν γίνει, θα είναι ακόμα καλύτερη. Προσωπικά, κρατάω από φέτος το ωραίο κλίμα, το όμορφο μέρος, τους φιλότιμους διοργανωτές και θα πρότεινα για του χρόνου να βελτιωθούν πράγματα όπως η διάταξη του χώρου παρατήρησης, η απόσταση οχημάτων-χώρου παρατήρησης καθώς και η ευκολία πρόσβασης στο χώρο (ο δρόμος ήταν τελικά αρκετά κακός). Οσο για τα μουσικά δρώμενα, σε αρκετούς άρεσαν, άλλοι τα βρήκαν περιττά. Εμένα προσωπικά δε με ενόχλησαν αλλά όλα είναι θέμα γούστου. Τελικά η γεύση που μου έμεινε από το διήμερο ήταν γλυκιά. Συγχαρητήρια στους διοργανωτές και σε ολους όσους έκαναν το ταξίδι για Δίρφυ.
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για πρώτη φορά νομίζω πως η συνάντηση ήταν κάτι παραπάνω από καλή.

Ευχαριστούμε άπαντες για τις φιλότιμες προσπάθειες, τη φιλοξενία, τη μουσική και το φαγητό.

Ένα μεγάλο μπράβο στα παιδιά απ την Εταιρεία Αστρονομίας Χαλκίδας, στη μουσική ομάδα του Θεάτρου Πράξεις Ευρίπου

αλλά και στους ανθρώπους του καταφυγίου που φρόντισαν μέχρι τελευταίας λεπτομέρειας στην εξυπηρέτησή μας.

Δεν έχω κάτι άλλο ιδιαίτερο να προσθέσω γι αυτό θα ασχοληθώ λιγάκι με τα παραλειπόμενα της συνάντησης.

 

ΠΑΡΑΛΕΙΠΟΜΕΝΑ (PART I)

Στο βάθος τής φωτογραφίας με τη σημαδουρί-πορτοκαλί μπλούζα, διακρίνεται ο άγρυπνος φρουρός τού καταφυγίου,

ο οποίος ανέλαβε οικειοθελώς καθήκοντα τσιγαροδιώχτη και καπνοφονιά, επιπλήττοντας και τιμωρώντας τους άτυχους

καπνιστές που έκαναν το λάθος να εισέρχονται στο χώρο του καταφυγίου με αναμμένο τσιγάρο.

Απολογισμός: 45 επιπλήξεις, 7 τιμωρίες στις γωνίες του καταφυγίου, 5 αποβολές απ την αίθουσα λόγω προτέρας

κακής διαγωγής.

orion.jpg.5a8a33e22a0f07919da5a0200292672d.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στο βάθος τής φωτογραφίας με τη σημαδουρί-πορτοκαλί μπλούζα, διακρίνεται ο άγρυπνος φρουρός τού καταφυγίου,

ο οποίος ανέλαβε οικειοθελώς καθήκοντα τσιγαροδιώχτη και καπνοφονιά, επιπλήττοντας και τιμωρώντας τους άτυχους

καπνιστές που έκαναν το λάθος να εισέρχονται στο χώρο του καταφυγίου με αναμμένο τσιγάρο.

 

Συμπλήρωση: Στο βάθος της φωτογραφίας, στην αίθουσα με τη μεγάλη πινακίδα "απαγορεύεται το κάπνισμα" διακρίνεται ο άγρυπνος... κτλ κτλ

 

Γενικό σχόλιο: Προσωπικά στο βουνό πάω για να αναπνεύσω καθαρό αέρα :cheesy:

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προτείνω να αναρτηθούν πινακίδες και εκτός των καταφυγίων. Μαζί με το κάπνισμα να απαγορευτούν και τα αντικουνουπικά φιδάκια ,

γιατί μολύνουν τον καθαρό αέρα.

Ίσως ένας αγαπημένος φίλος μου να συμπλήρωνε πως μπορεί ο καπνός να χαλάει και το seeing! :P

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΠΑΡΕΛΕΙΠΟΜΕΝΑ (PART II).

 

Η είδηση ταξίδεψε με ταχύτητα φωτός κι έσκασε σαν εντυπωσιακή βολίδα στον σκοτεινό ουρανό της Δίρφεως και ειδικότερα

στους ανυποψίαστους επισκέπτες τού καταφυγίου.

Μία άλλη Πανελλήνια, λίγα χιλιόμετρα πιο μακριά, είχε ήδη πραγματοποιηθεί τις πρώτες μεσημεριανές ώρες του Σαββάτου,

στα καθάρια νερά τού λατρεμένου μας Αιγαίου.

Η πρώτη Πανελλήνια Γυμνιστική Συνάντηση Ερασιτεχνών Αστρονόμων ήταν πλέον γεγονός !

Πραγματοποιήθηκε στη Χιλιαδού της Εύβοιας και οι φήμες λένε πως τα απολλώνια κορμιά των συμμετεχόντων, δεν είχαν τίποτα

να ζηλέψουν από τα περίφημα μαρμάρινα αγάλματα νέων (Κούρων).

Η συνάντηση φυσικά είχε κατά βάση... παρατηρησιακό χαρακτήρα !

 

Ένα μεγάλο μπράβο στα παιδιά που συμμετείχαν μιας και απέδειξαν πως οι συναντήσεις των ερασιτεχνών αστρονόμων για ανταλλαγή

απόψεων και εμπειριών αλλά και η παρατήρηση αντικειμένων μπορεί να γίνει όλες τις ώρες, με ή χωρίς φίλτρo ηλίου!

Και του χρόνου παιδιά!

 

Υ.Γ 1 : Οι φήμες επίσης λένε, πως αναμνηστικές φωτογραφίες της συνάντησης, θα σταλούν στη σχολή Καλών Τεχνών για να γίνει χρήση τους στο μάθημα:

"Ανατομία γυμνού σώματος".

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

καλησπέρα all!

 

εικοσιτέσσερες ώρες κ κάτι μετράμε από την αποχώρηση κ του τελευταίου από το Καταφύγιο κ την ουσιαστική λήξη της Συνάντησης.

τα αισθήματα ήταν κ παραμένουν ανάμικτα: ικανοποίηση για το καλό αποτέλεσμα που όλοι σας μνημονέψατε κ τις υποθήκες που μπήκαν για το μέλλον, χαρά για παλιές κ καινούργιες φιλίες, αδημονία για τις επερχόμενες συνευρέσεις κ κούραση, πολύ κούραση ρε παιδιά... :) :)

 

να συνοψίσουμε τις συμμετοχές: Αστρονομική Εταιρεία Κέρκυρας, Αστρονομική Εταιρεία Πάτρας ΩΡΙΩΝ, Ελληνική Αστρονομική Ένωση, Εταιρεία Αστρονομίας Χαλκίδας, Όμιλος Φίλων Αστρονομίας, Σύλλογος Ερασιτεχνικής Αστρονομίας, Αstroforum, Astrovox, καθώς κ μεμονωμένοι από τη Λάρισα, το Βόλο, την Αργολίδα, το Αλιβέρι και την Αθήνα.

 

ότι έγινε οφείλεται στους ανθρώπους της Εταιρίας Αστρονομίας Χαλκίδας που δούλεψαν με αυταπάρνηση, ώστε να ζήσουμε όμορφες στιγμές, καθώς κ σε όλους εσάς που στηρίξατε την προσπάθεια κ δείξατε ενδιαφέρον με κάθε τρόπο. συνέβαλλε αρκετά η προβολή της Συνάντησης μέσα από τις σελίδες του Astrovox κ του Astroforum. βοήθησε επίσης η επιλογή του χώρου και οι δυνατότητες που προσφέρει. να μη λησμονήσουμε τον Αλέκο Καράπα κ τη Σούλα Παπαζυγούρα που φρόντισαν τη διαμονή στο Καταφύγιο κ το φαγητό μας.

 

μικροπροβλήματα υπήρξαν, αυτό που επισημάνατε όλοι -οι παρατηρητές- ήταν τα φώτα των αυτοκινήτων, κάμποσες φορές κ των δικών μας, ιδιαίτερα τις πρώτες ώρες του Σαββατόβραδου.

 

περιμένουμε τέλος, από όλους τους φίλους φωτογράφους να ανεβάσουν υλικό.

 

 

 

Ευχαριστούμε κ πάλι για τη συμμετοχή κ τη στήριξη της προσπάθειας!

 

Τάκης Οικονόμου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ένα μεγάλο =D> μπράβο =D> σε όσους δούλεψαν για να

πραγματοποιηθεί αυτή η πολυ όμορφη συνάντηση

Αντε ...και του χρόνου

Φιλικά

Δημήτρης

 

CELESTRON Dob

 

www.medicalmarket.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δίρφυ 20-22 Ιουλίου 2007.. :D

 

Ο γράφων μαζί με άλλα 8 μέλη της Αστρονομικής Εταιρείας Πάτρας “Ωρίων” και 4 τηλεσκόπια, έφτασαν την Παρασκευή το βράδυ στο καταφύγιο της Δίρφυς, και αργήσαμε λίγο, όπως ήταν φυσικό, να προσαρμοστούμε στο σκοτάδι και να στήσουμε τα τηλεσκόπια μας, ενώ στο καταφύγιο μας περίμενε ένα ζεστό καλωσόρισμα από τους διοργανωτές της Αστρονομικής Εταιρείας Χαλκίδας. Συνολικά περίπου 20-30 άτομα βρίσκονταν το βράδυ της Παρασκευής στο χώρο της συνάντησης εντός ή εκτός του καταφυγίου. Δυστυχώς ο άνεμος που υπήρχε το βράδυ δυσκόλευε την παρατήρηση ή φωτογράφηση, αυτό όμως δεν απέτρεψε τους παρευρισκόμενους να τις πραγματοποιήσουν, παρά τη κούραση του πολύωρου ταξιδιού. Τα γνώριμα πρόσωπα από τις άλλες εξορμήσεις και συνέδρια και οι παρέες που δημιουργήθηκαν, έκαναν το βράδυ να περάσει πάρα πολύ όμορφα. Το σπουδαιότερο γεγονός της βραδιάς ήταν ένας καταπληκτικός διάττοντας/βολίδα ο οποίος έλαμψε με φοβερή λαμπρότητα μεγαλύτερη του -10 και φώτισε για ένα δευτερόλεπτο όλο το βουνό σκορπίζονταν επιφωνήματα ενθουσιασμού και χειροκροτήματα στο πλήθος!!!

 

Το πρωινό μας αποκάλυψε επιτέλους το πανέμορφο τοπίο των 1100 μέτρων στο οποίο βρισκόμασταν και την θέα που έκοβε την ανάσα. Δίπλα στο καταφύγιο ξεκινούσε ένα πανέμορφο δάσος με πεζοπορική διαδρομή την οποία πραγματοποιήσαμε, ενώ ακολούθησε εκδρομή στην παραλία Χιλιαδού, μπάνιο και φαγητό. Με την επιστροφή στο καταφύγιο είδαμε με χαρά ότι ο κόσμος αυξανόταν και νέοι φίλοι, ερασιτέχνες ή φίλοι αστρονομίας κατέφθαναν συνεχώς και ξεκινούσαν να στήνουν το εξοπλισμό τους. Παρευρέθησαν άτομα και μέλη των ΔΣ από τους συλλόγους της Ελληνικής Αστρονομικής Ένωσης (Αθήνα), του Συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας (Αθήνα), του Ομίλου Φίλων Αστρονομίας (Θεσσαλονίκη) και της Αστρονομικής Εταιρείας Κέρκυρας. Ακόμα, έδωσαν παρών πολλά μέλη του Astrovox και ο ιδρυτής του Α. Παπαλάμπρου. Χάρηκα που γνώρισα κάμποσους νέους φίλους από εδώ! Περισσότερα από 100 άτομα όλων των ηλικιών παρευρέθησαν το Σάββατο (Κύριε Οικονόμου αν έχετε πιο ακριβή στοιχεία διορθώστε με παρακαλώ!). Από τις 9.00 έως τις 11 παρά, πραγματοποιήθηκε μουσική εκδήλωση στον εξωτερικό χώρο του καταφυγίου, ενώ ακολούθησε φαγητό και κουβέντα στο καταφύγιο και κατά τις 12.00 οι περισσότεροι ερασιτέχνες πήγαν στα τηλεσκόπια τους για να παρατηρήσουν. Μοναδικό μειονέκτημα και πάλι ο άνεμος που μία δυνάμωνε σε ισχύ, μία έπεφτε εντελώς.. Ένα όμορφο χαρακτηριστικό της βραδιάς ήταν τα τραγούδια και οι κιθάρες στον χώρο παρατήρησης από τους φίλους της Αστρονομικής Εταιρείας Κέρκυρας! Το πρωί της Κυριακής ο κόσμος άρχιζε σιγά σιγά να φεύγει, πήραμε αναμνηστικά μπλουζάκια της Πανελλήνιας Συνάντησης και αναμνηστικά διπλώματα από την Αστρονομική Εταιρεία Χαλκίδας και ξεκινήσαμε για το δρόμο τα επιστροφής. Δεν γνωρίζω πόσοι και αν έμειναν και τη Κυριακή..

 

Κατά την ταπεινή μου άποψη η συνάντηση ήταν επιτυχημένη. Οι σκοποί της πραγματοποιήθηκαν, υπήρξε ικανοποιητική συμμετοχή και αρκετός νέος κόσμος συμμετείχε και είχε την πρώτη του επαφή με την αστρονομία. Σίγουρα κάθε φίλος θα το δει από τη δική του σκοπιά, ανάλογα με τις προσδοκίες του και κάποια στοιχεία μπορεί να πείραξαν περισσότερο κάποιους απ’ τους υπόλοιπους. Το θέμα είναι να ακουστούν αντικειμενικά όλα τα θετικά και τα αρνητικά της συνάντησης βέβαια, ώστε να γίνει καλύτερη η επόμενη συνάντηση και να καθιερωθεί κάθε χρόνο.

 

Τι κρατώ από τη συνάντηση: την όμορφη φιλική ατμόσφαιρα και τις παρέες των συμμετεχόντων, την καταπληκτική ζεστή φιλοξενία και προσπάθεια των διοργανωτών να καλύψουν κάθε ανάγκη και αίτημα των συμμετεχόντων (διαμονή, φαγητό, πάρκιν κτλ), το πανέμορφο βουνό της Δίρφυς και γενικά οι ομορφιές της Εύβοιας οι οποίες άξιζαν από μόνες τους το ταξίδι, καθώς και την ταιριαστή μουσική εκδήλωση κάτω από τον έναστρο ουρανό. Πολύ καλή κίνηση ήταν επίσης τα αναμνηστικά μπλουζάκια και τα αναμνηστικά διπλώματα. Υπήρχαν βέβαια και κάποια αρνητικά: ο δύσβατος και σχετικά επικίνδυνος για αμάξια και τηλεσκόπια δρόμος λίγο πριν φτάσουμε στο καταφύγιο, η λίγη φωτορύπανση από την Αθήνα στα νότια αλλά και κάποια φώτα από τις περιοχές και χωριά της Εύβοιας που φαίνονταν στα δυτικά, και φυσικά δεν έπρεπε να επιτρέπεται να διέρχονται αμάξια με ανοιχτά φώτα ή να ανάβουν κάποιοι προβολείς και φώτα του καταφυγίου κατά τη διάρκεια της παρατήρησης. Τέλος, ο χώρος έξω από το καταφύγιο δεν νομίζω ότι ήταν ο καλύτερος για μια τέτοια συνάντηση, διότι δεν ήταν ενιαίος και ομαλός ώστε να είναι όλοι οι ερασιτέχνες συγκεντρωμένοι και να είναι εύκολη η επικοινωνία μεταξύ τους. Αλλά όλα αυτά διορθώνονται εύκολα!!! Προσωπικό μου «παράπονο» αποτελεί το ότι δεν βγάλαμε μια αναμνηστική φωτογραφία το Σάββατο που ήταν όλος ο κόσμος ώστε να θυμόμαστε την πρώτη αυτή συνάντηση! Την επόμενη φορά! :D

 

Το σίγουρο είναι ότι περάσαμε πάρα πολύ όμορφα, ευχαριστούμε θερμά τους φίλους της Εταιρείας της Χαλκίδας και τους συγχαίρουμε για την οργάνωση!! Συγνώμη για το μακροσκελές κείμενο! Ελπίζω να μετέφερα ένα μέρος του πως περάσαμε και τι έλαβε χώρα στη Δίρφυ. Ραντεβού τώρα στο Συνέδριο της Πάτρας όπου θα συζητηθεί και το μέλλον της διοργάνωσης! Ας προσπαθήσουμε όλοι μαζί ώστε η 2η Πανελλήνια Συνάντηση να είναι τέλεια!

 

Υ.Γ. Φωτογραφίες στη Gallery: http://www.astrovox.gr/forum/album_cat.php?cat_id=11! :wink:

 

zsfczsd.thumb.JPG.2ba50df5ca9c434c99e4629745f7c23b.JPG

Αποστολή Ωρίωνα! :)

Φιλικά,

Παναγιώτης Αντωνόπουλος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ήταν ένα γεμάτο και πολύ όμορφο ΠαρασκευοΣαββατοΚύριακο για όλους μας στη Δίρφυ. Το σημαντικότερο ήταν ότι βρεθήκαμε με παλιούς και νέους φίλους από όλη την Ελλάδα. Τα θετικά ήταν πολύ περισσότερα από τα αρνητικά.

 

Ήταν ένα πολύ επιτυχημένο και σημαντικό πρώτο ξεκίνημα, με προοπτική να καθιερωθεί και να αποτελέσει θεσμό στην ερασιτεχνική αστρονομία στη χώρα μας. Σκεφτείτε ένα μεγάλο Star Party, υπό συνθήκες και προυποθέσεις τέτοιες, που να αποτελεί πόλο έλξης και κίνητρο για να διανύσει κανείς αρκετές εκατοντάδες χλμ για να παρευρεθεί. Γι αυτό πρέπει να συνεργαστούν και να βοηθήσουν όλοι οι σύλλογοι.

 

Συγχαρητήρια και πολλές ευχαριστίες στους διοργανωτές για την άψογη φιλοξενία! Ο Τάκης, ο Γιώργος, ο Νίκος, ο Αλέκος, η Σούλα και όσοι άλλοι από την Εταιρία Αστρονομίας Χαλκίδας και τον ΕΟΣ Χαλκίδας έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό και τους ευχαριστούμε θερμά.

 

Βαγγέλης

https://ui.adsabs.harvard.edu/search/q=%20author%3A%22tsamis%2C%20v.%22&sort=date%20desc%2C%20bibcode%20desc

"Αστέρας εισαθρείς, αστήρ εμός. Είθε γενοίμην ουρανός, ως πολλοίς όμμασιν εις σε βλέπω."

Πλάτων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κατερινα,νομιζα οτι ειχες περισσοτερο τακτ.Ευτυχως που δεν εχεις φωτογραφιες να αποδεικνυουν αυτα που, βαση αοριστων φημων, μας

γραφεις,γιατι θα επρεπε να σκεφτω το ενδεχομενο να ακυρωσω το εισητηριο του γυρισμου απο την Αυστραλια. :D

Αντε και του χρονου με διπλασιο κοσμο και πολλαπλασια τηλεσκοπια.

Η αστρονομια μας βοηθαει να κοιταμε ψηλα. www.astrotheory.gr :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λεωνίδα, είμαι η προσωποίηση του τακτ! Διαφορετικά θα είχα αναφέρει και ονόματα και θα είχα ανεβάσει και φωτογραφίες...

Άλλωστε δεν είναι απλώς φήμες αλλά επιβεβαιωμένες πληροφορίες από άτομο που συμμετείχε στην... εκδήλωση...

(Βρε ποιος να ναι, βρε ποιος να ναι... - που λέει και η διαφήμιση-)

Επειδή όμως είναι καλοκαίρι, εκτός από μένα, νομίζω πως δικαιούται και το τακτ μου μερικές διακοπές... Ίσως να το στείλω λίγες μέρες στη Χιλιαδού.

Να μαυρίσει ομοιόμορφα, ν ανοίξει το ματάκι του, ν απολαύσει τα κάλλη της περιοχής βρε αδελφέ !

Γι αυτό καλού κακού άσε ανοιχτό το εισιτήριο τής επιστροφής :D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

...εκείνο που με χαλάει δεν είναι καθόλου ο κακτράχαλος δρόμος ή η πιθανότητα ελλειπούς διοργάνωσης. Με χαλάει που πρώτος μου ξάδερφος παντρεύεται εκείνο το Σ/Κ και δεν μπορώ να έρθω στη συνάντηση...
...και εντάξει, στο γάμο καλά πέρασα αλλά εγώ ήθελα με χίλια να τον αφήσω για τα «πουρνάρια»... Περιττό να πώ πόσο έσκασα μ' αυτή τη σύμπτωση ημερομηνιών, αλλά τι να γίνει, όλοι έχουμε μερίδιο στην ατυχία! Ξέρω ότι ο ίδιο λυπούνται και τα άλλα μέλη της A-Polaris που δεν κατάφεραν να έρθουν. Χαίρομαι όμως πολύ που παρά τις αρχικές (βάσιμες) ανησυχίες, η 1η συνάντηση ήταν πολύ πετυχημένη και τη χάρηκαν όσοι ανέβηκαν στη Δίρφυ. Και σκέφτομαι ότι δεν θα μπορούσε να μην πετύχει γιατί ο ενθουσιασμός εκείνων που αγαπούν και μοιράζονται τα ίδια πράγματα είναι ο πιό σημαντικός παράγοντας επιτυχίας. Συγχαρητήρια στους διοργανωτές και εύχομαι αυτή η ετήσια συνάντηση (σε διάφορα μέρη) να καθιερωθεί!

 

Φιλικά, Στέφανος

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

...

Ήταν ένα πολύ επιτυχημένο και σημαντικό πρώτο ξεκίνημα, με προοπτική να καθιερωθεί και να αποτελέσει θεσμό στην ερασιτεχνική αστρονομία στη χώρα μας. Σκεφτείτε ένα μεγάλο Star Party, υπό συνθήκες και προυποθέσεις τέτοιες, που να αποτελεί πόλο έλξης και κίνητρο για να διανύσει κανείς αρκετές εκατοντάδες χλμ για να παρευρεθεί. Γι αυτό πρέπει να συνεργαστούν και να βοηθήσουν όλοι οι σύλλογοι.

...

Το πρώτο βήμα έγινε με επιτυχία!

Το έχω ξαναγράψει και παλαιότερα, αν καταφέρουμε να συναντιόμαστε μια φορά το χρόνο κάτω από σκοτεινό ουρανό, τότε αυτή η συνάντηση για συνάθροιση και παρατήρηση θα μπορούσε να προσελκύσει και ενδιαφέρον από το εξωτερικό. Έχουμε σκοτεινούς ουρανούς. Αν δουλέψουμε περισσότερο στον τομέα της οργάνωσης, μπορούμε να καταφέρουμε πολλά.

 

Εγώ προσωπικά, θα προτιμούσα μια διοργάνωση στην κεντρική Ελλάδα, για να μοιράσουμε τις αποστάσεις που πρέπει να διανύσει ο καθένας από εμάς. Δεν ξέρω λ.χ. ο νομός Καρπενησίου τί δυνατότητες έχει.

 

Φιλικά

 

PapGeo

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ προσωπικά, θα προτιμούσα μια διοργάνωση στην κεντρική Ελλάδα, για να μοιράσουμε τις αποστάσεις που πρέπει να διανύσει ο καθένας από εμάς. Δεν ξέρω λ.χ. ο νομός Καρπενησίου τί δυνατότητες έχει.

 

Γιώργο,όντως,τα καταφύγια του νομού Ευρυτανίας,όπως και αυτά του νομού Φθιώτιδας,αξίζουν λίγης μελέτης.Ένας φίλος που γνωρίζει όλα τα καταφύγια της Ελλάδας (!!!) , μπορεί να προτείνει τα καλύτερα στους νομούς αυτούς.

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Από πλευράς ΣΕΑΘ χαιρόμαστε ιδιαίτερα για το 1ο αυτό νέο βήμα της ερασιτεχνικής αστρονομίας, είναι γνωστή η δυναμική που αναπτύσσεται από τους συλλόγους.

Δυστυχώς δεν μπορέσαμε να παραβρεθούμε στην "γιορτή" αυτή.

Στείλαμε μια ανακοίνωση - χαιρετισμό για την προσπάθεια κατευθείαν στους διοργανωτές & τους συλλόγους που μετείχαν με τα μέλη τους.

Με υγεία να βρεθούμε στην επόμενη...... =P~

Μπράβο στους διοργανωτές και τους παρευρισκόμενους.

Φιλικά,

 

Δημήτρης Πρασόπουλος

Αλεξανδρούπολη/ Κομοτηνή

http://prasopoulosdimitrios.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χαιρετώ τους πάντες!

 

Ο Σύλλογος Ερασιτεχνικής Αστρονομίας βρέθηκε και αυτός στην Δίρφυ πιστός, όσο μπορεί, σε όλα τα αστρονομικά ραντεβού!

 

Πράγματι, η πρόταση ήταν εξαιρετική για την διοργάνωση μιας τέτοιας δραστηριότητας και πιστεύω όλοι ότι το ευχαριστηθήκαμε. Η φυσική ομορφιά του τοπίου, το φιλικό κλίμα και βέβαια τα πολλά διαθέσιμα τηλεσκόπια ήταν αρκετά για να νιώθουμε ευχαριστημένοι από το γεγονός και να περιμένουμε εναγωνίως το επόμενο. Προβλήματα υπήρξαν, όπως θα υπάρχουν πάντα, για να μπορούμε να βελτιωνόμαστε συνεχώς Δεν είναι όμως τόσο σημαντικά για να μας αποτρέψουν!

 

Συγχαρητήρια στην Αστρονομική Εταιρεία της Χαλκίδας για την οργάνωση και ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όσους τίμησαν με την παρουσία τους τις υπέροχες αυτές δύο βραδιές! Θα επανέλθουμε με μια πιο λεπτομερή περιγραφή της συνάντησης.

 

Φιλικά,

Γρηγόρης Μαραβέλιας

Σύλλογος Ερασιτεχνικής Αστρονομίας, www.hellas-astro.gr

 

sea-dirfu.thumb.jpg.d27ac69d075576f33b485e7e810e038b.jpg

Μία αναμνηστική φωτό του ΣΕΑ από την συνάντηση της Δίρφυς.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

 

Γιώργο,όντως,τα καταφύγια του νομού Ευρυτανίας,όπως και αυτά του νομού Φθιώτιδας,αξίζουν λίγης μελέτης.Ένας φίλος που γνωρίζει όλα τα καταφύγια της Ελλάδας (!!!) , μπορεί να προτείνει τα καλύτερα στους νομούς αυτούς.

 

Το καταφυγιο στην Γραμμενη Οξια. 17χ.λ.μ. εξω απο το Γαρδικη Λαμιας

Δημήτρης Γκιώνης.

Τα δυο μάτια είναι καλύτερα από ένα. :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης