Jump to content

Παρολίγο παρατήρηση 20/06/2009


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους.

 

Σε αποτυχία 99,9% αποδείχτηκε τελικά η παρατήρηση από Τρουμπέτα το Σάββατο. Ξεκίνησα από την πόλη με καθαρό ουρανό και χωρίς αέρα, αλλά μόλις έφτασα στην κορυφή κατά τις 23:30, τα ταχύτατα κινούμενα σύννεφα από το νότο σε συνδιασμό με την υγρασία, σε μισή ώρα είχαν μουσκέψει το τηλεσκόπιο λες και έβρεχε. Για να μην αναφέρω το κρύο λες και ήταν Μάρτης...

 

Τουλάχιστον μετά από λίγο ανέβηκε και ο Bi2L και είχα κάποιον για παρηγοριά!!! Βασίλη, η καλύτερη κίνηση ήταν που δεν έστησες το 12ιντσο!

 

Εστησα, ευθυγράμμισα και ξέστησα!

 

Και ήθελα τόσο πολύ να δοκιμάσω τα UHC και OIII... Δεν πειράζει. Την επόμενη φορά. Πάντως το ευρύ πεδίο του υπερίωνα που μου έδωσε ο Bi2L για λίγο, ήταν το highlight της βραδιάς. Ψήνομαι, ψήνομαι....

C8-N

CG-5 Advanved GT

 

Elementary, my dear Data!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φαντάζομαι την αγωνία σου να κάνεις την 1η παρατήρηση. Όπως και να 'χει καλοκαίρι είναι και θα το χαρείς στο έπακρο. Θυμάμαι κι εγώ την αγωνία μου την 1η φορά που έκανα παρατήρηση.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δυστυχως η παρατηρηση δεν πηγε καθολου-μα-καθολου οπως το ειχα προγραμματισει....και ειχα βρει και αρκετους Deep-Deep Sky στοχους να χτυπισω :|

 

Αλλα τι να κανεις....οταν Καποιοι αγοραζουν φιλτρα....(και μπαταριες :-note ) λογικο ειναι να ερχονται βροχες για μια εβδομαδα =;

 

Την επομενη φορα να ειμαστε καλα να παμε σε καλυτερο μερος...μιας και η συγκεκριμενη περιοχη λουζοταν απο την φωτορυπανση της βορειας Κερκυρας.

 

 

Μπορει βεβαια η παρατηρηση να εξελιχθηκε σε Παρωδια...αλλα το καλο ειναι οτι μαθαινουμε απο τα λαθη μας.

 

(ακους Γιαννη...δεν αγοραζουμε εξοπλισμο καλοκαιριατικα! Και ιδιαιτερα σε μερες χωρις σεληνη) :lol:

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν θέλω να σας απογοητεύσω αλλά την Παρασκευή ανέβηκα

στο βουνό με πολλά πολλά καινούρια "καλούδια" για να

δοκιμαστούν πρώτη φορά και ο καιρός και ο ουρανός

ήταν από τους καλύτερους \:D/

Οπότε...

Βέβαια το Σάββατο μετά τη χαλαζόπτωση,

όλα τα τηλεσκόπια έγιναν βάρκες!

 

υγ. Βασίλη πως τα χτυπάς τα dso; Εννοώ τρόπους & εργαλεία :lol:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

υγ. Βασίλη πως τα χτυπάς τα dso; Εννοώ τρόπους & εργαλεία :lol:

Πως τα χτυπαω;;;

Με σφυρι και καλεμι βεβαια!!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ΥΣ

η φωτο ειναι του Μανου (planetman) <συγνωμη που την πειραξα>

Εδω ειναι φωτο:

http://www.astrovox.gr/forum/album_showpage.php?pic_id=8802

Και ειναι και πολυ καλη!!!! =D> =D> =D>

 

111.thumb.jpg.31683f1ffb31899aed1a16bac2d13edf.jpg

Ετσι χτυπω τα Deep Sky Objects!!!

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν θέλω να σας απογοητεύσω αλλά την Παρασκευή ανέβηκα

στο βουνό με πολλά πολλά καινούρια "καλούδια" για να

δοκιμαστούν πρώτη φορά και ο καιρός και ο ουρανός

ήταν από τους καλύτερους \:D/

υγ. Βασίλη πως τα χτυπάς τα dso; Εννοώ τρόπους & εργαλεία :lol:

 

Όντως την Παρασκευή ο ουρανός ήταν να μην χορταίνεις, αλλά εμένα με σκότωσε η μέση μου και δεν βγήκα. Το Σάββατο που ήμουν καλύτερα και χαλβάδιαζα, έκανε μία συννεφιά εκπληκτική.....πολύ ευχαριστήθηκα :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:

 

Ο Βασίλης δεν ξέρω πως τα χτυπάει, αλλά όταν θα κάνει ξαστεριά θα φάνε ένα ξύλο που θα το θυμούνται!!!!!!!!!!!!!

Δημήτρης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ τελικά δεν πήγα στην παρατήρηση. Πήγε ο BorgDrone και ο Bi2l. Έβλεπα βέβαια τον ουρανό του σαββάτου, πότε συννεφιαζε και πότε καθάριζε. Ψυχοβγάλτης σκέτος.....!

Ελπίζω να καθαρίσει ο καιρός το σαββατοκύριακο μιας και είναι και η πανελλήνια συνάντηση. Μη μας κάνει κανένα χουνέρι και θα κάνω τόσα χιλιόμετρα....

 

Δημήτρη τώρα τι ήθελες και ανέφερες τη μέση. Τι θα απογίνουμε με αυτό το πρόβλημα? Αα μη ξεχάσω και το αυχενικό.

Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 4 μήνες αργότερα...

Γεια χαρά σε όλους!

 

Επέστρεψα επιτέλους μετά από μακρά απουσία από το χώρο!

Σε αναζήτηση μέρους για παρατήρηση, βρήκα το παρακάτω στο δρόμο για Παλαιοκαστρίτσα το οποίο είναι: 39:40:40Βόρεια 19:47:08Ανατολικά. Σε αυτό το σημείο είναι η αριστερή διασταύρωση. Προσοχή γιατί το σημείο δεν φωτίζεται ούτε υπάρχει πινακίδα. Πάντως στο αριστερό μέρος υπάρχουν δύο κολωνάκια φωσφοριζέ! Στρίψτε αριστερά! Μετά από περίπου 1000 μέτρα είναι ένα σημείο με αρκετό χώρο και σκοτάδι τέλειο!

Ημουν εκεί σήμερα το πρωί 30/10/2009 από τις 2:30, μόλις δηλαδή έδυσε το φεγγάρι μέχρι τις 5:00.

Τέλειος ουρανός εφάμιλλος του Παντοκράτορα αλλά η απόσταση από την πόλη τελικά μετράει! Επιτέλους δοκίμασα τα φιλτράκια UHC και ΟΙΙΙ. Η βόλτα επικεντρώθηκε στον Ωρίωνα όπου μεσουρανούσε και είδα για πρώτη μου φορά το M42. Τι να λέμε τώρα!!!

Το συστήνω ανεπιφύλακτα το συγκεκριμένο σημείο και περιμένω προτάσεις για εξόρμηση. Βέβαια τώρα με τη Σελήνη είναι λίγο δύσκολο, εκτός και αν σηκώνεστε χωρίς ζόρι τις 2:00 το πρωί όπως έκανα εγώ.

 

Χαιρετισμούς σε όλους, αστρονόμους και μή.

 

Υ.Γ. Ο κόκκινος υπεργίγαντας που δεν υπήρχε στους χάρτες, τελικά ήταν ο Αρης. Και έσπαγα το κεφάλι μου γιατί μέχρι τώρα κανένας δεν τον είχε ανακαλύψει!!! Το είδα στο stellarium αφού γύρισα. Τέλος πάντων...

C8-N

CG-5 Advanved GT

 

Elementary, my dear Data!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης