Jump to content

Τηλεσκόπιο που να μεταφέρεται εύκολα!


Adams

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για σας θα τολμήσω να ζητήσω για ακόμα μια φορά τη βοήθεια σας!!! Όταν για παράδειγμα πάω κάπου διακοπές για αρκετές μέρες σε σημεία που έχει σκοτεινό ουρανό έχω πρόβλημα στη μεταφορά του dob 8” και θέλω να πάρω ένα οπτικό σωλήνα που να μπορώ να τον στηρίξω σε φωτογραφικό τρίποδα ώστε να μπορώ να τον μεταφέρω εύκολα στης αποσκευές.

 

Ψάχνω κάτι που να στοιχίζει κάτω από 300ευρο.

 

Το SkyWatcher maksutov 90sp το βλέπω σοβαρά φαίνεται καλό.

 

Τη με προτείνετε να κάνω εσείς?Υπάρχει κάτι καλύτερο? :roll:

MC90SP.jpg.f74d5aa1f02df3421cefe38003e6ed63.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχεις καλό τρίποδα; Το Mac90 δίνει μεγάλες μεγεθύνσεις και θα κουνάει πολύ.

Ένα mini Dob τι σου λέει; Μιλώ για το Skywatcher Heritage 130mm Truss.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ένα mini Dob τι σου λέει; Μιλώ για το Skywatcher Heritage 130mm Truss.

 

Αυτό το dobaki είναι φοβερό, το έχω και εγώ για αυτόν τον λόγο, εύκολο προς την μεταφορά του,

παράδειγμα το παίρνεις και σε μηχανάκι άνετα!!!! Απλά το μόνο που θέλει, επειδή είναι truss και είναι

ανοιχτό στα πλάγια, πρέπει να του ράψεις ένα ρουχαλάκι. H αστρογιαγιά μου tου έραψε ένα!! \:D/ \:D/

Gazing at the universe through the ΄Eyes΄ of an astrophotographer...!!!

http://www.astrothemis.gr

 

Greek Astrophotography Discord Chat!

https://discord.gg/2DUPacrNfM

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο φωτογραφικός μου τρίποδας δεν είναι και πολύ σταθερός για τόση μεγέθυνση, έχω και μια eq1 αλλά φοβάμαι ότι ούτε αυτή είναι αρκετά σταθερή.

 

Ωραίο το dobsonaki πράγματι! Τα προσοφθάλμια που έχει μαζί είναι καλά?

Αν βλέπω καλά στη εικόνα του έχει και ράβδο για eq6?

 

Φοβερή η αστρογιαγιά σου themi!!! =D>

1691_LR1BM63ZS4.jpg.f65421b30277fd94aaa3106e7a3d591e.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θέμη και Τάσο, δεν βάζετε καμμία φωτογραφία του μικρούλη με το ζιπουνάκι του για να δούμε και εμείς που δεν έχουμε ράφτρα γιαγιά πως πρέπει να το φτιάξουμε;

Ποιό είναι το καλύτερο ύφασμα; Που βρίσκει κανείς φωτογραφικό ύφασμα; Και χωρίς ξέφτια και αιωρούμενα ινίδια, μην γίνει το κάτοπτρο σαν δάπεδο κινηματογράφου μετά την προβολή της ταινίας;

Έχει κάποιο λάστιχο στις άκρες;

Φωτό γρήγορα! :P

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κώστα σήμερα, στο τέλος της ημέρας θα ανεβάσω να το δεις... :wink:
«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κώστα σήμερα, στο τέλος της ημέρας θα ανεβάσω να το δεις... :wink:

Τάσο, ελπίζω να αμέλησες τη υπόσχεση για κάποιον καλό λόγο. :mrgreen: , θέλει και άλλος να το πάρει: http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?p=126571#126571

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κώστα δε σε ξέχασα, ο λόγος ήταν όντως δεσμευτικός! :mrgreen:

 

Αυτό είναι λοιπόν το ρουχαλάκι του μικρού μας 5ιντσου φίλου, τίποτα ιδιαίτερο όπως βλέπεις, ένα κοτλέ ύφασμα είναι το οποίο όμως, είναι εντελώς αδιαπέρατο από το φως! Μου το έραψε μια κυριούλα εδώ στη γειτονιά, μοδίστρα, η οποία χρειάστηκε να της το αφήσω εκεί το "μικρό" για να δουλέψει πάνω του 2-3 ημέρες. Αυτό γιατί όπως μου είπε, δεν είχε ξαναφτιάξει κάτι τέτοιο, (μάλιστα πρώτη φορά έβλεπε τηλεσκόπιο γενικά :P) και κόστισε μόλις 7 ευρώ.

 

Να σου πω, δεν έχει την τέλεια εφαρμογή, ούτε είναι από τα φοβερά φωτοχιτώνια που φτιάχνει ο φίλος μας ο Joe Golias στο www.astrozap.com και από τον οποίο πήρα το αντίστοιχο για τον 12ιντσο μεγάλο "αδερφό" του. Δεν συγκρίνεται ούτε για αστείο! Την δουλειά του όμως όταν το ισιώσεις και ρυθμίσεις την κάνει!! Και μάλιστα πολύ επάξια! Με λιγοστό κόστος.

 

Έστειλα mail στον Joe (www.astrozap.com) και τον ρώτησα αν θα φτιάξει για το συγκεκριμένο dob φωτοχιτώνιο, και μου απάντησε, πως δεν ξέρει αν μπορεί να το φτιάξει σε τόσο λιλιπούτειες διαστάσεις. Του τις έστειλα και περιμένω απάντηση, αν είναι ήπιο το κόστος θα πάρω αλλιώς μένω και με το κοτλέ και είμαι μια χαρά. Φαντάζομαι πως η γιαγιά του Θέμη, έχοντας δει δείγματα δουλειάς της σε παλαιότερα post :mrgreen: , θα τα έχει καταφέρει καλύτερα από τη μοδίστρα της γειτονιάς, η οποία φουκαριάρα έκανε φιλότιμες προσπάθειες να το φτιάξει.

Στο πάνω μέρος ναι, έχει λάστιχο και μου έχει βάλει και αυτοκόλλητο velcro κατά μήκος για να το ανοιγοκλείνω εύκολα. Λόγω της θέσης του εστιαστή και του red dot ερευνητή πάντως ΔΕΝ είναι εύκολο εγχείρημα η κατασκευή του συγκεκριμένου χιτωνίου!!

 

Θέλω να τονίσω σε όλους τους υποψήφιους κατόχους του τηλεσκοπίου αυτού το εξής: Μην διανοηθείτε να χρησιμοποιήσετε αυτό το mini dob χωρίς το ύφασμα "ρουχαλάκι", παρά μόνο σε απόλυτο σκοτάδι! Είναι απόλυτα απαραίτητο αν υπάρχει έστω και ο παραμικρός φωτισμός κοντά. Αντανακλάει στο 2ον κάτοπτρο με...ανεπιθύμητα αποτελέσματα!

 

Κατά τα άλλα, το εργαλειάκι είναι σούπερ και είναι για μένα η καλύτερη αγορά για φορητότητα και 2ο τηλεσκόπιο. Αν είδες Κώστα, έβαλα και εδώ τα Bob's Knobs όπου μου έλυσαν τα χέρια κυριολεκτικά!!

\:D/

 

Αυτά τα ολίγα :cheesy:

DSC02612.thumb.JPG.a408265148a8f7d86d01f565c4004e26.JPG

DSC02614.thumb.JPG.5ac8a9b7b6e7e5509d766b43932e917c.JPG

DSC02611.thumb.JPG.f5e54491a4c5cbb651a9754816baddda.JPG

DSC02610.thumb.JPG.11e14d1327ac0203fde33c1129227cd0.JPG

DSC02609.thumb.JPG.a46a848ed373800979f9d2ae20e3949e.JPG

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τι μου θύμισες! Τέτοια παντελόνια μου φορούσε η φουκαριάρα η μάνα μου στο δημοτικό. Ζιβάγκο, στρατιωτικό τζάκετ και ελβιέλα. Γλυφιτζούρι κότζακ, γιογιό, πράσινο ποδήλατο. Χαβάη 5-0 και Σάιμον Τέμπλαρ. My Sharona και Anarchy in the UK. Δομάζος και Χατζησκουλίδης. Θέμης Ανδρεάδης, τρίκυκλα και Stratego. Μαύροι ουρανοί. Γαλαξίας. Αυγερινός & Πούλια. Προχωρημένα 70's, ασύνειδη ζωή και νοσταλγία.

30 χρόνια μετά, σκέφτομαι ίσως και κάτι εύκαμπτο, κυλινδρικό, με velcro, όπως τα σκίαστρα, που θα μπαινοβγαίνει ευκολότερα. Θα δουλεύει άραγε;

Μια που το συζητάμε, που το ακουμπάς για παρατήρηση; Σε κάποιο τραπέζι υποθέτω.

Θέμη, δείξε μας και συ την collection της γιαγιάς σου! :D

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Άλλη μια ερώτηση: Από ότι καταλαβαίνω μπορεί να αφαιρεθεί ο οπτικός σωλήνας και να τοποθετηθεί απ' το κερκοπερίστερο σε έναν άλλο τρίποδα, όπως αυτόν του Nexstar ή ένα υψαζιμουθιακό όπως AltAz 3 ή PortaMount. Το αντίθετο μπορεί να γίνει; Μπορώ να βάλω ένα C6 στη Δοπσόνια βάση και να δω; Έτσι λέει το φυλλάδιο αλλά προβλέπω 2 προβλήματα:

1. Στραβολαίμιασμα και αδυναμία να δεις στο ζενιθ

2. Προβλήματα βάρους και ισορροπίας

Ειδάλλως θα ήταν ενδιαφέρον να συνδυάσεις την προηλεκτρική ευκολία αυτής της βάσης με έναν λίγο μεγαλύτερο και ποιοτικότερο οπτικό σωλήνα! :-k

 

Dob130-101209V1.pdf

Φυλλάδιο Dob130

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

30 χρόνια μετά, σκέφτομαι ίσως και κάτι εύκαμπτο, κυλινδρικό, με velcro, όπως τα σκίαστρα, που θα μπαινοβγαίνει ευκολότερα. Θα δουλεύει άραγε;

Μια που το συζητάμε, που το ακουμπάς για παρατήρηση; Σε κάποιο τραπέζι υποθέτω.

 

Κώστα ναι, σε τραπεζάκι το τοποθετώ απαραίτητα. Και πάλι σκύβω λίγο εγώ, λόγω ύψους, αλλά γενικά είναι πολύ βολικό αν το τοποθετήσεις έτσι..δεν μπορώ να φανταστώ και άλλο τρόπο χωρίς τραπέζι.. :-k

 

Τώρα δε θέλω να σε απογοητεύσω, όπως και όλους τους πιθανούς αγοραστές, αλλά όπως είπα και πιο πριν το φωτοχιτώνιο για το συγκεκριμένο τηλεσκόπιο δεν είναι καθόλου εύκολη υπόθεση.. [-X

 

Δεν έχει εστιαστή, αλλά μια πλαστική προέκταση της βάσης του δευτερεύοντος, η οποία έχει σπείρωμα θηλυκό και ένα σωλήνα με δικό του αρσενικό σπείρωμα ο οποίος συγκρατεί το προσοφθάλμιο και περιστρέφοντας το όλο σύστημα...εστιάζεις!

Αυτή η ιδιαιτερότητα του mini dob μαζί με το γεγονός ότι είναι ανοικτό με 2 struts (trusses είναι αυτά τα στηρίγματα στα dobsonian, που σχηματίζουν τρίγωνο, βλέπε Meade Lightbridge, για να τα αποκαλούμε και σωστά!) καθιστά δύσκολη την τέλεια τοποθέτηση κάποιου εύκαμπτου/ελαστικού υφάσματος χωρίς να δημιουργεί παρεμβολή στο οπτικό μονοπάτι. Με velcro είναι και εμένα το χαζοκοτλέ μου αλλά είναι πιο στατικό και...κάτι εύκαμπτο, σχεδόν σίγουρα θα έμπαινε μέσα στα πλάγια του πεδίου...2 struts είναι λίγα για να κρατήσουν ένα ελαστικό-εύκαμπτο ύφασμα (π.χ. λύκρα) από το να μην μπει στο οπτικό πεδίο. #-o

 

Με ένα πιο σκληρό υλικό απεναντίας, που θα μένει στατικό στη θέση του ίσως κάτι γίνει..το κοτλέ επειδή είναι χοντροκομμένο, κάθεται γενικώς καλά και δεν έχει την ελαστική τάση να μπει προς τα μέσα.

 

Μακάρι να βγει κάποιος να με διαψεύσει αλλά επειδή και με το 12άρι flex τράβηξα διάφορα με τα light shrouds ](*,) ...στο λέω με σιγουριά.

Ιδού και 2 φώτο για να καταλάβει ο κόσμος τι εννοώ αναφερόμενος σε κακό φωτοχιτώνιο (light shroud) για το οποίο και ζήτησα από τον κύριο Teeter http://www.scopeshrouds.com/ να μου επιστρέψει (όπως και έκανε και τελικά πήρα το astrozap) τα χρήματα όλα πίσω... #-o #-o ](*,) ](*,) Κάτι τέτοιες στιγμές...ζηλεύω όλους εσάς με τους κλειστούς σωλήνες...:cry:

 

Για να μη γίνουμε πολύ off topic ξαναλέω πως το SW mini dob 130mm Heritage είναι πολύ καλό τηλεσκοπιάκι για την κλάση του, τη μεταφορικότητα (ασύγκριτη!) και τα λεφτά του..αρκεί να το ντύσετε σωστά! :mrgreen:

 

1092102220_outerview.thumb.JPG.3806bf9496bfd7d17d5c08871da003fc.JPG

Ελαστικό ύφασμα; όχι για το SW αυτό!

1836445156_focuserview!.thumb.JPG.09367dd84744fa2949498d1d21480463.JPG

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λοιπόν, δεν γνωρίζω πόσο λειτουργικό μπορεί να ήταν σαν τηλεσκόπιο, αλλά έμοιαζε με ηχείο από την Bang & Olufsen.

Μα γιατί τα πουλάνε χωρίς εργοστασιακό φωτοχιτώνιο; Πόσο μπορεί να κοστίζει αν προσθέσουν ένα από το τμήμα σχεδιασμού της εταιρίας; Ή έστω, να το δίνουν εξτρά, αλλά κομμένο και ραμμένο πάνω στις ιδιοτροπίες του κάθε σχεδιασμού.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τασο, αν κρινω απο τις δυο παραπανω φωτο (outer view.JPG & focuser view!.JPG) νομιζω οτι εχεις παρεμποδιση απο το το φωτοχιτώνιο =; Μηπως να ΜΗΝ επερνες ελαστικο; ή θα μπορουσες να εβαζες καποιου ιδους "δακτυλιδιου" στο κεντρο του τηλε ωστε το φωτοχιτώνιο να μπενει μεταξυ των κατοπτρων.

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βασίλη αυτές είναι παλιές φώτο!! Είναι το πρώτο που είχα πάρει, λανθασμένα ελαστικό και τώρα, ύστερα από όλη αυτή την ιστορία έχω το τέλειο του astrozap! \:D/ για το 12άρι.

 

Το έδειξα σαν παράδειγμα για να δουν τα παιδιά τι σημαίνει κακό φωτοχιτώνιο γενικά...Κακό για το συγκεκριμένο τηλεσκόπιο δηλαδή, γιατί για τα dob με trusses είναι ιδανικό. Τα τρίγωνα που σχηματίζουν τα trusses αποτελούν άριστο σκελετό στήριξης του ελαστικού υφάσματος και εκεί δεν υπάρχει πρόβλημα παρεμπόδισης! :wink:

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Του astrozap, το έχει προβλέψει το κόλπο και εμπεριέχει τους 2 δακτυλίους που λες, οι οποίοι εμποδίζουν την είσοδο προς τα μέσα. :P
«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λοιπόν, δεν γνωρίζω πόσο λειτουργικό μπορεί να ήταν σαν τηλεσκόπιο, αλλά έμοιαζε με ηχείο από την Bang & Olufsen.

Μα γιατί τα πουλάνε χωρίς εργοστασιακό φωτοχιτώνιο; Πόσο μπορεί να κοστίζει αν προσθέσουν ένα από το τμήμα σχεδιασμού της εταιρίας; Ή έστω, να το δίνουν εξτρά, αλλά κομμένο και ραμμένο πάνω στις ιδιοτροπίες του κάθε σχεδιασμού.

 

Κώστα την ίδια απορία και "πόνο" έχω και εγώ...τους έχω σιχτιρίσει άπειρες φορές.... :evil: ](*,)

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τάσο, να προτείνω κάτι? Αντί για υφασμάτινο φωτοχιτώνιο, μήπως θα μπορούσε να τοποθετηθεί ένα κομμένο στα κατάλληλα μέτρα ελαστικό υπόστρωμα από αυτά που βάζουμε στα κάμπινγκ για να κοιμόμαστε? Τέτοια υλικά τα έχω δει συχνά να χρησιμοποιούνται από κατόχους Schmidt-Cassegrain τηλεσκοπίων ως παρεκτάματα δρόσου (dew shields). Μπορούν να κυρτώνουν άνετα χωρίς να τσακίζουν, είναι ελαφρά και διπλώνονται ακόμα περισσότερο για να μεταφερθούν.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μια άλλη ιδέα, αν μπορέις να βρεις μπανέλες μεγάλες (αυτές που έβαζαν παλιά στα πουκάμισα) ή ψιλό καλάμι κάνοντας & στις δύο περιπτώσεις ένα λούκι για να γίνει περαστώ.

Μέλος Συλλόγων:

Ελληνικής Αστρονομικης Ενωσης

Συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας.

Όμιλος Γερόντων Αστροπαρατηριτών.

Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ

http://users.otenet.gr/~babgia/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιώργο και Μπάμπη είναι 2 πολύ καλές ιδέες και θα τις ψάξω.

 

Γιώργο το υπόστρωμα αυτό θα πρέπει να κοπεί με ακρίβεια πάνω στον οπτικό άξονα γιατί είναι και ο εστιαστής και ο ερευνητής που παρεμβάλλονται περίεργα στο συγκεκριμένο mini dob..μετά πρέπει να δω και πως θα το "πιάσω" στις άκρες του ανοικτού χώρου... :-k

 

θέλει λίγο μελέτη το θέμα...

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τάσο, όλα καλά με το κοτλεδάκι για το 5ιντσο, αλλά από μέσα δεν γίνεται να είναι ανοιχτόχρωμο! Φαντάζεσαι ένα κλειστό νευτώνειο με σωλήνα βαμένο εσωτερικά...μπέζ? Μόνο σε σκοτεινό περιβάλλον δεν θα υποβάθμιζε το κοντράστ της εικόνας! Επίσης, θα υπήρχαν προβλήματα στην παρατήρηση της Σελήνης. Να το δώσεις για ...φοδράρισμα. Τα καλύμματα του εμπορίου είναι μαύρα εσωτερικά, άσχετα με το εξωτερικό χρώμα. Για του λόγου το αληθές, αντιγράφω ανάλογη συμβουλή από από το http://www.scopeshrouds.com :

NOTE: For those shrouds (but not Truss Cases) that will have an exterior color other than black, a black liner must be sewn in the interior of the shroud to retain the darkening ability when on the scope.

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χθες ήμουν στο Πλανητάριο, έτοιμος ίσως να το πάρω. Το πρόβλημα ήταν πως με συνόδευε ένας καλός φίλος, αστροφωτογράφος και οπαδός της.... ποιότητας. Όχι, δεν με έπεισε να μην το πάρω, εγώ αστροενασχολούμαι για να παίξω και να διασκεδάσω, το δηλώνω ευθέως, απλά τα σχόλιά του με έκαναν να σκεφτώ πως χρειάζονται ακόμη 1- 2 ερωτήσεις να απαντηθούν πρώτα.

Το πασπατέψαμε λοιπόν και ο εστιαστής, ο οποίος είναι πλαστικός, έχει μια ελαστικότητα. Θέλω να ρωτήσω αν αυτό επηρεάζει την εστίαση και την παρατήρηση, αν μπορεί να λυγίσει κάτω από το βάρος ενός Υπερίωνα και αν η ελικοειδής διάταξη επιτρέπει αρκετή ακρίβεια και σταθερότητα. Μήπως είναι φτιαγμένο για Plossl και μόνο; Κανένα πρόβλημα, απλώς να το γνωρίζω για να κρατήσω τα Plossl μου. Επίσης για το σώμα. Είναι χάρτινο; Μπορεί να μουσκέψει από την υγρασία;

Η βάση μου άφησε πολύ καλές εντυπώσεις. Γενικά το τηλεσκόπιο αυτό μου ασκεί μεγάλη έλξη, αλλά ο αστροφωτογράφος με παρότρυνε να πάρω ένα ED80 αντί για αυτό, αν και γνωρίζει πως το Lifestyle μου δεν μου επιτρέπει τις μακροχρόνιες θυσίες που απαιτούνται για την αστροφωτογραφία, ενώ και για την παρατήρηση νομίζω πως στον ίδιο χρόνο που απαιτείται ώστε να αναπτυχθεί το διοπτρικό με τον τρίποδα στείνω και το Nexstar. Ενώ το Heritage είναι περισσότερο Point and Shoot!

Την επόμενη φορά θα πάω μόνος μου, μεταμφιεσμένος εν ανάγκη και θα το πάρω.

Σχετικά με το ύφασμα, εκείνο το μαύρο πανί που έριχνε ο Βέγγος πάνω από το κεφάλι του όταν έκανε τον φωτογράφο με μια προπολεμική μηχανή νομίζω πως θα ήταν το καταλληλότερο, έστω για φόδρα. Τι είδους ύφασμα είναι αυτό; Οι κλασικές φόδρες είναι σατέν και έχουν πολλές ανακλάσεις, ακόμη και όταν είναι μαύρες.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πρέπει να πρόκειται για μαύρο φωτογραφικό πανί. Το έχω δει ως παραβάν σε ανοικτό παρατηρητήριο ταράτσας παλαιότερα. Δεν περνάει τίποτα!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στέφανε,

 

το γνωρίζω ήδη το θέμα και έχεις απόλυτο δίκιο :P . Απλώς όλο το κοτλεδάκι όπως ανέφερα και παραπάνω, είναι εντελώς προσωρινό και μια πρόχειρη χαζοκατασκευή για να κάνω την πλάκα μου :cheesy: . Μέχρι τώρα έπαιξε πολύ καλά πάντως και μπόρεσα και το χρησιμοποίησα το τηλεσκόπιο με κάποιες αξιώσεις. Γιατί χωρίς αυτό...άστα #-o !!!

Εδώ και καιρό όμως πια, ψάχνω να το αλλάξω αλλά δεν είχα τον απαιτούμενο χρόνο να ασχοληθώ. Περιμένω ήδη κάποιες μέρες να μου πει ο Joe από το astrozap.com αν μπορεί να φτιάξει για το μικρό ένα shroud...Οπότε η ιδιοκατασκευή και τα φοδραρίσματα μπαίνουν στην άκρη προς το παρόν. Θα δούμε...

Αν μου πει για κόστος υψηλό...θα πάρω σβάρνα τις καλύτερες μοδίστρες της Αθήνας και θα το μαυροφορέσω! :mrgreen:

 

Κωνσταντίνε,

 

Τα ερωτήματά σου είναι όντως τροφή για προβληματισμό.. :-k

 

Θα σου απαντήσω με το εξής: Μέχρι σήμερα τα προσοφθάλμια που έχω δοκιμάσει με αυτό είναι Nagler 9mm T6, Panoptic 24mm (Στέφανε, στον στέλνω αύριο Παρασκευή 12/3 για το τεστ! :mrgreen: ), οι 2 University Optics HD ορθοσκοπικοί 5mm & 6mm και ο William Optics Zoom II 7.5mm-22.5mm.. όλα αυτά έχουν μπει πάνω και με τον "πράσινο" Barlow 2x.

 

Το πιο βαρύ από αυτά, o W.O. zoom II (για τα υπόλοιπα ούτε λόγος, είναι πανάλαφρα) δεν είχε κανένα πρόβλημα σταθερότητας, προβλήματος στην εστίαση ή σημαντικού κυρτώματος του εστιαστή γενικά....μόνο ελάχιστα θα έλεγα..πολύ ελάχιστα για τα 274g του zoom. Mε τον TV Barlow 2x εντείνεται κι άλλο βέβαια αλλά και πάλι παραμένει στα ανεκτά όρια για να μη σου χαλάει το είδωλο. Το όλο θέμα με είχε προβληματίσει και μένα στην αρχή αλλά τελικά δεν συνέβη κάτι άσχημο με την χρήση...

Τώρα, ο Υπερίωνας zoom αν μιλάς για αυτόν, είναι όντως κτηνάκι και δεν ξέρω τι θα συμβεί. Θα μπορούσε να απαντήσει εδώ ο Θέμης που έχει και το τηλεσκόπιο και τον zoom αυτόν. Εγώ επέλεξα W.O. και ο οποίος είναι ελαφρύτερος, δες και το συγκριτικό του Στέφανου. W.O. στα 274g ενώ ο Hyperion 372g...

Τώρα αν μιλάς γενικά για Υπερίωνες προσοφθάλμιους, δεν έχω κανέναν για να δοκιμάσω...(ούτε νομίζω να αποκτήσω για τους γνωστούς λόγους..)

Η ελικοειδής εστίαση είναι λίγο θέμα...αλλά δε μπορούμε να τα έχουμε όλα δικά μας υποθέτω..παίζει αρκετά ικανοποιητικά πάντως. Δεν έχεις την αίσθηση του στιβαρού εστιαστή αλλά είναι οκ. Κοίτα, για τα λεφτά του και τις ίντσες αυτές και τέτοια φορητότητα...τα έχουμε ξαναπεί..το ED80 είναι αλλουνού παππά ευαγγέλιο..και όχι μόνο ευαγγέλιο αλλά και βαλάντιο! :mrgreen:

 

Ο σωλήνας εμένα είναι μεταλλικός! Όπως και στο 12ιντσο, ίδιος με Βlack Diamond φινίρισμα. Η επετειακή έκδοση για το IYA 2009 με τα ονόματα πάνω, λες ότι είναι χάρτινος; :shock: Δεν το νομίζω Κώστα, μάλλον κάποια επικάλυψη είναι αυτή με τα ονόματα, διακοσμητική και μέσα είναι μεταλλικό. Δεν παίρνω όρκο όμως, θα πρέπει να το ρωτήσεις.

Μήπως πάλι ο Θέμης έχει την έκδοση με τα ονόματα και σου πει, εμένα είναι σκέτο και full metal jacket :cheesy:

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ Τάσο.

Σίγουρα σε ένα ελαφρό τηλεσκόπιο, ένας ελαφρός προσοφθάλμιος παρουσιάζει πλεονεκτήματα. Θα δω και μόνος μου. Έχω απορία να δω και αυτήν την περίφημη κόμη των Υποιώνων, καθώς δεν την έχω δει ακόμη, ελέω f10 και λίγων ευκαιριών παρατήρησης μετά την αγορά τους :cry: (του Zoom εξαιρουμένου). :D

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης