Jump to content

"Επίσημοι" τόποι παρατήρησης?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σαν νέος στον χώρο θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση που μπορεί να φανεί λίγο χαζή: Υπάρχουν σημεία στην Αθήνα (ή και γενικότερα στην Ελλάδα) που προορίζονται για χρήση από ερασιτέχνες αστρονόμους (π.χ. στα αστεροσκοπεία)?

 

Βασικά θέλω να λάβω μέρος σε κάποια εξόρμηση, αλλά επειδή αυτές που οργανώνονται είναι λίγες και συνήθως το πρόγραμμα μου ανατρέπεται, δεν τα έχω καταφέρει ακόμα. Γιαυτό θα ήθελα να ξέρω αν υπάρχουν χώροι που θα μπορούσα έστω μόνος να στήσω το τηλεσκόπιο για παρατήρηση (όταν θα έχω διαθέσιμο χρόνο), χωρίς να με κοιτάνε σαν ματάκια, τρομοκράτη ή εξωτικό φαινόμενο! :mrgreen:

 

Ευχαριστώ,

Νίκος Κουρούνης

 

Celestron C8 XLT

Helios Apollo 15X70

Vixen Ultima 7X50

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Υπάρχουν σημεία στην Αθήνα (ή και γενικότερα στην Ελλάδα) που προορίζονται για χρήση από ερασιτέχνες αστρονόμους (π.χ. στα αστεροσκοπεία)?

 

Αγαπητέ φίλε... το άλλο με τον Τοτό το ξέρεις; :cheesy: Δεν ξέρεις σε ποια χώρα ζούμε; Ή νομίζεις πως τα αστεροσκοπεία ενδιαφέρονται για τους ερασιτέχνες αστρονόμους;

 

Πέρα από τα αστεία δεν αντιλαμβάνομαι και την ουσία της ερώτησής σου; Ποιος σε εμποδίζει να πας σε ένα βουνό και να στήσεις το τηλεσκόπιό σου; Δημόσιος χώρος είναι όποιος θέλει πάει.

ΥΓ το πως θα σε κοιτάνε είναι δικό τους πρόβλημα... έχει τύχει σε ερημιά να παρατηρώ μόνος και τα διερχόμενα αυτοκίνητα να πατάνε γκάζι όταν προσπερνάνε :cheesy:

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Υπάρχουν σημεία στην Αθήνα (ή και γενικότερα στην Ελλάδα) που προορίζονται για χρήση από ερασιτέχνες αστρονόμους (π.χ. στα αστεροσκοπεία)?

 

Αγαπητέ φίλε... το άλλο με τον Τοτό το ξέρεις; :cheesy: Δεν ξέρεις σε ποια χώρα ζούμε; Ή νομίζεις πως τα αστεροσκοπεία ενδιαφέρονται για τους ερασιτέχνες αστρονόμους;

 

Πέρα από τα αστεία δεν αντιλαμβάνομαι και την ουσία της ερώτησής σου; Ποιος σε εμποδίζει να πας σε ένα βουνό και να στήσεις το τηλεσκόπιό σου; Δημόσιος χώρος είναι όποιος θέλει πάει.

ΥΓ το πως θα σε κοιτάνε είναι δικό τους πρόβλημα... έχει τύχει σε ερημιά να παρατηρώ μόνος και τα διερχόμενα αυτοκίνητα να πατάνε γκάζι όταν προσπερνάνε :cheesy:

 

 

στα περισσοτερα βουνα υπαρχουν ιδιοκτητες περιοχες ,οποτε καλο ειναι να προσεχει καποιος,μηπως εν αγνοια του στησει τον εξοπλισμο του σ αυτες.

 

προφανως δεν ειναι και τοσο κακο ακομα και να το κανει αλλα οι ανθρωποι ειναι περιεργοι στις εποχες μας

Η ΑΣΤΡΟΣΕΛΙΔΑ ΜΟΥ !!!!!

astronomy for all

 

http://mechntua.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επίσημοι τόποι για παρατήρησης δεν υπάρχουν. Οστόσο υπάρχουν κάποια στάνταρ βουνά που πηγαίνουν συχνά ερασιτέχνες. Για Αθήνα το κοντινότερο μέρος είναι ο Κιθαιρώνας όπου οργανώνοντε συχνά εξορμήσεις μέσα από εδώ. Βέβαια αν θέλεις μπορείς να βρεις ένα μέρος να πηγαίνεις μόνος σου. Το να βρεις ένα τέτοιο σημείο θα πρέπει:

 

1ον. Να είναι όσο γίνεται πιο μακριά από μεγάλες Πόλεις για να αποφύγεις την φωτορύπανση.

2ον. Να είναι σχετικά ψηλά. Για παράδειγμα ένα μέρος σκοτεινό με υψόμετρο γύρω στα 800 μέτρα είναι ικανοποιητικό.

3ον. Το σημείο να μην φωτιζεται από κάποια πηγή φωτός (πχ προβολείς, στύλοι ΔΕΗ κτλ).

4ον. Να έχει όσο γίνεται καλό πεδίο.

5ον. Να μπορείς να πας με το αυτοκίνητο. Δυστυχώς οι δρόμοι στα βουνά δεν είναι και ότι καλύτερο για τα επιβατικά αυτοκίνητα, εκτός και αν έχεις 4Χ4.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης