Jump to content

Τι λετε για το skywatcher 130?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα ηθελα απο τους εμπειροτερους να μου πουν την γνωμη τους για το skywatcher 130.Με τι προσοφθαλμια να ξεκινησω τη συλλογη μου?Αρχαριος ειμαι,δειξτε κατανοηση!! :shock:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 64
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ριξε μια ματια στα θεματα αγορας εξοπλισμου,

πολλοι φιλοι εχουν κανει την ιδια ερωτηση... :wink:

 

οσο για τα προσοφθαλμια,εδω απαιτει συζητηση.... :D

BRESSER-GALAXIA(114/900)

K-6mm,K-25mm,barlow 2x

celestron kit : 5 plossl fully multicoated(32mm,15mm,9mm,6mm,4mm,barlow 2x) +7 planet filters.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πιστεύω πως το τηλεσκόπιο είναι παρα πολύ καλό για όλα τα είδη παρατήρησης.Απο τη μία εχεί 5-ιντσές διαμέτρο άρα τα αντικείμενα του βαθύ ουρανού φαίνονται αρκετά λαμπρά.Προσωπικά ολά τα αντικείμενα που εχώ εντοπίσει μέσα απο την πόλη με το 8-ιντσό τα εχώ εντοπίσει εξίσου ευδιάκριτα και με το 5-ιντσο.Και για πλανήτες είναι εξίσου καλό.

Ο εργοστασιακός εξοπλισμός είναι ενα 10μμ και ένα 25μμ προσοφθάλμιο(+barlow 2x).Η τιμή είναι αρκετά χαμιλή για την απόδοση του. :)

There is no dark side of the moon, its all dark.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν δεν κάνω λάθοσ, ο Γιώργοσ το έχει. Είναι αρκετά καλό για αρχή.

Λέγοντας για αρχή υπάρχει η ερώτηση : "Με τι θέλω να ασχοληθώ;"

Αν θες να μπεις σιγά - σιγά στον χώρο και δεν πολυσκέφτεσε την φωτογράφηση τότε θα πάρεις ένα dobson μεγαλύτερης διαμέτρου σε σχέση με ένα με ισημερινή στήριξη στα ίδια λεφτά. Αν πάλι σε ενδιαφέρει η φωτογράφηση τότε ισημερινή στήριξη σίγουρα. Με την στήριξη όμως του 130 μην περιμένεις τίποτα σοβαρό.

Οπότε παίρνεις dobson για αρχή κ αργότερα παίρνεις ισημερινή στήριξη.

 

The choise is yours

Την ώρα που εμείς κοιτάμε τα :cheesy: , τα βλέπουν και κάποιοι άλλοι, ίσως όχι από τον δικό μας κόσμο... :cheesy: :cheesy: :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με 335Ευρώ που έχει το 130eq2 δεν μπορείς να πάρεις dobson πάνω απο 6-ιντσες η διαφορά είναι μικρή στο τηλεσκόπιο αλλά ή βάση dobson και η eq2??(δαγκωτό eq2.) :)
There is no dark side of the moon, its all dark.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπορεί να μην είναι καλή σαν ισημερινή βάση αλλά σε σχέση με μια dobson πολύ καλύτερη!Εχεί τη δυνατότητα για μικρομετρικές κινήσεις.Βασική διαφορά σε σχέση με μια dobson!
There is no dark side of the moon, its all dark.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπορεί να μην είναι καλή σαν ισημερινή βάση αλλά σε σχέση με μια dobson πολύ καλύτερη!Εχεί τη δυνατότητα για μικρομετρικές κινήσεις.Βασική διαφορά σε σχέση με μια dobson!

 

Ελεος!!!!! δεν ειναι καν βαση για σκουπιδια ειναι!

Μην υποστηριζεις πραγματα τελειως αβασιμα και μπερδευεις κοσμο.Η χειροτερη dobson ειναι 1.000.000 φορες καλυτερη απο αυτο το σκουπιδι την eq2.Τετοιες "βασεις" επρεπε να απαγορευονται απο τον νομο, κανουν τους ανθρωπους να μισησουν την αστρονομια!

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιώργο (giorgosgr) εντάξη, μην αρπάζεσε. Ήρεμα. Ο γιώργος12 τη γνώμη του είπε και σωστά έκανε. Μπορείς να πεις και την δικιά σου (που είναι η σωστή σε αυτή την περίπτωση) με ποιο ήρεμο τρόπο. [-(

Συγγνώμη αν γίνομαι κακός αλλά δεν μου άρεσε ο τρόπος που απάντησες (σωστά βέβαια).

 

Η στήριξη dobson είναι από της ποιο στιβαρές. Η παρακολούθηση του αντικειμένου είναι καθαρά θέμα συνήθειας (ισημερινά ή αλταζιμουθειακά).

Την ώρα που εμείς κοιτάμε τα :cheesy: , τα βλέπουν και κάποιοι άλλοι, ίσως όχι από τον δικό μας κόσμο... :cheesy: :cheesy: :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ειναι κα πιτσιρικας ο αλλος...... θα σε εχει μπαμπουλα μετα ρε συ

Celestron CPC C8 XLT

Celestron NexStar GT - Mak-Cas 4"

Μύκονος: 37ο 26'' Ν, 25ο 21'' Ε

================================================

Άκης Γκίκας 48η Σειρά Απόφοιτος (Α.Σ.Τ.Ε.Ρ)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπορεί να μην είναι καλή σαν ισημερινή βάση αλλά σε σχέση με μια dobson πολύ καλύτερη!Εχεί τη δυνατότητα για μικρομετρικές κινήσεις.Βασική διαφορά σε σχέση με μια dobson!

 

Ελεος!!!!! δεν ειναι καν βαση για σκουπιδια ειναι!

Μην υποστηριζεις πραγματα τελειως αβασιμα και μπερδευεις κοσμο.Η χειροτερη dobson ειναι 1.000.000 φορες καλυτερη απο αυτο το σκουπιδι την eq2.Τετοιες "βασεις" επρεπε να απαγορευονται απο τον νομο, κανουν τους ανθρωπους να μισησουν την αστρονομια!

Εχω και εγω μια τετοια EQ2/CG3 και την πηρα ουσιαστικα για τριποδα. Ολες οι φωτογραφησεις μου με την EOS 3 και 300d εχουν ως τριποδα την συγκεκριμενη βαση. Καπως κανει και για το μικρο/ελαφρη ORION ST-80WA που εχω αλλα εδω φτασαμε τα ορια της.

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπορεί να μην είναι καλή σαν ισημερινή βάση αλλά σε σχέση με μια dobson πολύ καλύτερη!Εχεί τη δυνατότητα για μικρομετρικές κινήσεις.Βασική διαφορά σε σχέση με μια dobson!

 

To να συγκρινουμε μια ισημερινη και μια dobson στηριξη δεν νομιζω οτι στεκει ιδιαιτερα. Πολυ διαφορετικη λειτουργια κ για διαφορετικο σκοπο η καθεμια. Ειναι στον καθε ερασιτεχνη αν του αρεσει η μια ή η αλλη. Περι ορέξεως κολοκυθοπιτα! :P Αυτο γενικα.

Φιλικά,

Παναγιώτης Αντωνόπουλος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπορεί να μην είναι καλή σαν ισημερινή βάση αλλά σε σχέση με μια dobson πολύ καλύτερη!Εχεί τη δυνατότητα για μικρομετρικές κινήσεις.Βασική διαφορά σε σχέση με μια dobson!

 

To να συγκρινουμε μια ισημερινη και μια dobson στηριξη δεν νομιζω οτι στεκει ιδιαιτερα. Πολυ διαφορετικη λειτουργια κ για διαφορετικο σκοπο η καθεμια. Ειναι στον καθε ερασιτεχνη αν του αρεσει η μια ή η αλλη. Περι ορέξεως κολοκυθοπιτα! :P Αυτο γενικα.

 

Μίλησες ΣΟΦΑ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπορεί να μην είναι καλή σαν ισημερινή βάση αλλά σε σχέση με μια dobson πολύ καλύτερη!Εχεί τη δυνατότητα για μικρομετρικές κινήσεις.Βασική διαφορά σε σχέση με μια dobson!

 

Ελεος!!!!! δεν ειναι καν βαση για σκουπιδια ειναι!

Μην υποστηριζεις πραγματα τελειως αβασιμα και μπερδευεις κοσμο.Η χειροτερη dobson ειναι 1.000.000 φορες καλυτερη απο αυτο το σκουπιδι την eq2.Τετοιες "βασεις" επρεπε να απαγορευονται απο τον νομο, κανουν τους ανθρωπους να μισησουν την αστρονομια!

 

Φανατισμός: H τυφλή αφοσίωση και προσήλωση σε ιδέα, πίστη ή πρόσωπο, η οποία οδηγεί σε μίσος προς όποιον πιστεύει το αντίθετο ή κάτι το διαφορετικό. O φανατικός ως προς τη φυλετική και εθνική καταγωγή, τις θρησκευτικές, πολιτικές, και άλλες πεποιθήσεις δε μπορεί να αποδεχθεί και να σεβαστεί τη διαφορετικότητα, με αποτέλεσμα να οδηγείται σε ρατσιστική στάση και συμπεριφορά απέναντι σε άτομα και κοινωνικές ομάδες.

 

ΔΕΧΟΜΑΣΤΕ και σεβόμαστε τη διαφορετικότητα στις εκτιμήσεις τις ανάγκες τις προτεραιότητες τις πεποιθήσεις και τις ιδέες.

ΥΠΕΡΑΣΠΙΖΟΥΜΕ με πάθος την ελεύθερη έκφραση και τη δυνατότητα του "άλλου" να εκφρασει την άποψή του διοτι πολύ απλά δε γνωρίζουμε πότε αυτός ο "άλλος" θα είμαστε "εμείς".

ΕΝΘΑΡΡΥΝΟΥΜΕνεα άτομα να ενεργοποιηθούν περαιτερω σε ωφέλιμες ενασχολήσεις και να εκφραζουν γνώμες.

ΠΟΔΗΓΕΤΟΥΜΕ με περίσσεια προσοχή λαμβανοντας υποψιν τις εκάστοτε ιδιαιτερότητες και ζυγίζοντας ασταμάτητα πιθανα κέρδη και ζημίες.

ΔΙΟΡΘΩΝΟΥΜΕ εξυπνα βασει των αρχων της "μαιευτικής", δίνοντας το περιθώριο στον "αλλο" να αναθεωρήσει μόνος του μέρος ή και το σύνολο των αποψεων του και αποφευγοντας αυστηρώς και δια ροπάλου καθε μορφη πνευματικού ευνουχισμού.

ΑΠΕΥΘΥΝΟΜΑΣΤΕ σε νεα ατομα με λογο που χαρακτηρίζεται απο την ακριβεια νευροχειρούργου.

ΑΣΠΑΖΟΜΑΣΤΕ τον ορισμο του ΕΥΓΕΝΙΚΟΥ ΑΤΟΜΟΥ δηλαδή αυτου που νοιωθει άνετα απέναντι σε οποιονδήποτε και κάνει οποιονδήποτε να νοιώθει άνετα απεναντί του.

Και αυτο αποτελει ΣΤΑΣΗ ΖΩΗΣ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

παντως και εγω θα συμφωνήσω καλύτερα ενα μεγαλύτερο dob παρά το 130 στην eq2...

Το είχα και εγώ το 130 με την eq2 και όταν το πρωτοείδα ειπα ΟΥΑΑΑΟΟΟ αυτό είναι τηλεσκόπιο.

Όταν το πήρα μέσα σε σύντομο χρονικό διάστιμα τα παράτησα γιατί η παρατήρηση ήταν πολύ κουραστική ](*,) με το παραμικρό αεράκι το είδωλο ήταν μέσα σε 8-9 μποφώρ. (δεν θα σχολιάσω όταν ήθελα να νετάρω που έπρεπε να ακουμπίσω τον εστιαστή και έπρεπε να περιμένο κανά λεπτό , εαν δεν φύσαγε αερας ,για να σταθεροποιηθεί και πάλι το είδωλο). ](*,) ](*,)

ευτυχώς το μεράκι δεν μου έφυγε και με το που είδα την GP της Vixen κατάλαβα πώς μπορεί να είναι οι καλές Low budget στηρίξεις, :lol: όταν την δούλεψα κι όλας αναθερμάθηκε το μεράκι μου για την αστρονομία \:D/ και πλέον μπορώ να απολαμβάνω το νυχτερινό ουρανό. \:D/ Εάν τότε γνώριζα, δεν θα έπαιρνα ποτέ την eq2 αλλά θα προτιμούσα ένα μεγαλύτερο dob, το οποίο πρός το παρόν είναι ένα μελλοντικό σχέδιο. \:D/ \:D/

Thinking is not a crime....!

φιλικά

Νίκος Λουρίδης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βασιλη το σχολιο μου και οι επαινοι μου ηταν για σενα,συγχαρητηρια για αυτα που γραφεις,μαθαινει πολυς νεος κοσμος =;
sakis Veroia
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Maxp....Σου Βγάζω το καπέλο μου .

Είναι το λιγότερο που μπορώ να κάνω σε έναν ΑΝΘΠΩΠΟ με τέτοιο τρόπο σκέψης. =D> =D> =D>

Thinking is not a crime....!

φιλικά

Νίκος Λουρίδης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και νέα πρόταση για forum: Φιλοσοφικές συζητήσεις με τον Βασίλη

=D> =D> :D :D

Την ώρα που εμείς κοιτάμε τα :cheesy: , τα βλέπουν και κάποιοι άλλοι, ίσως όχι από τον δικό μας κόσμο... :cheesy: :cheesy: :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και νέα πρόταση για forum: Φιλοσοφικές συζητήσεις με τον Βασίλη

=D> =D> :D :D

 

αυτο μου αρεσε!!! =D> =D>

μια περιοχη που να γραφουμε σοφιες αλλων μεγαλων επιστημονων!

οπως αυτο που ειχε πει ο A.Einstein κ το ειδα στο nightwatch!

 

αυτο που ειναι ακαταληπτο σχετικα με το συμπαν ειναι οτι θα επρεπε να ειναι περα για περα καταληπτο!

 

τετοια πραγματα!!κυριε Ανδρεα,αν συμφωνειται περιμενουμε....! :mrgreen:

 

ΥΣ: φυσικα θα μπορουν κ αλλοι σοφοι ανθρωποι(maxplanck :mrgreen: )να διατυπωνουν τις ανησυχιες τους κ τις σκεψεις τους σε αυτη τη κατηγορια... :mrgreen: :mrgreen:

BRESSER-GALAXIA(114/900)

K-6mm,K-25mm,barlow 2x

celestron kit : 5 plossl fully multicoated(32mm,15mm,9mm,6mm,4mm,barlow 2x) +7 planet filters.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φανατισμός: H τυφλή αφοσίωση και προσήλωση σε ιδέα, πίστη ή πρόσωπο, η οποία οδηγεί σε μίσος προς όποιον πιστεύει το αντίθετο ή κάτι το διαφορετικό. O φανατικός ως προς τη φυλετική και εθνική καταγωγή, τις θρησκευτικές, πολιτικές, και άλλες πεποιθήσεις δε μπορεί να αποδεχθεί και να σεβαστεί τη διαφορετικότητα, με αποτέλεσμα να οδηγείται σε ρατσιστική στάση και συμπεριφορά απέναντι σε άτομα και κοινωνικές ομάδες.

 

Βασιλη επειδη το θεωρω ως απευθειας αναφορα στο ατομο μου κι επισης ειναι και απαραδεκτο εστω και ως υπονοουμενο..

1) Δεν μιλαμε περι καμμιας καταγωγης θρησκειας η πολιτικου πιστευω.

2) Απλως αναφερουμε το αυτονοητο περι της eq2 το οποιο ειναι γνωστο σε ολους

3)Ουτε τις ισημερινες βασεις φυσκα κατηγορουμε οι οποιες μια χαρα ειναι,ουτε τιθεται θεμα συγκρισης ισημερινων βασεων και dob, απλως της eq2 και των dobson εν γενει.

4)Φυσικα δεν αρνουμαστε το δικαιωμα κανενος (και δεν μας ενδιαφερει κι ολας) να του αρεσει η eq2 η ο,τιδηποτε αλλο προιον που μπορει να ειναι "για τα μπαζα".

Ο φιλος που θεωρησε την eq2 καλυτερη απo dobson μπορει να ψαξει τα σχολια για αυτη σε παλιοτερα posts και φυσικα να δει και τις αποψεις των υπολοιπων σε αυτο το thread.

Θεωρω λοιπον το ολο post σου παντελως αστοχο και δεν το σχολιαζω παραπερα.

 

ΥΓ Ναι ειμαι και θα παραμεινω "ρατσιστης" και "φανατικος" απεναντι στις βασεις σκουπιδια και τα τηλεσκοπια παιχνιδια που σκοτωνουν την αγαπη για την αστρονομια και την αστρονομικη παρατηρηση!

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για μένα τηλεσκόπιο είναι μονάχα τα τηλεσκόπια που μπορώ να κάνω και φωτογράφηση, αν μπορώ και με τα Dobsonian τότε τα θεωρώ τηλεσκόπια!!!

Ταρσούδης Γιώργος

Αλεξ/πολη

George Tarsoudis

Υπό κατασκευή / προσωρινό

http://lunarcaptures.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης