AstroVox :: Επισκόπηση Θ.Ενότητας - Astronio: Ελληνικό αστρονομικό κανάλι στο Youtube
Κεντρική σελίδα του AstroVox AstroVox
Η ερασιτεχνική αστρονομία στην Ελλάδα

Κεντρική ΣελίδαΚεντρική Σελίδα   FAQFAQ   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Κατάλογος ΜελώνΚατάλογος Μελών    ΑστροφωτογραφίεςΑστροφωτογραφίες   ΕγγραφήΕγγραφή 
  ForumForum  ΑστροημερολόγιοΑστροημερολόγιο  ΠροφίλΠροφίλ   ΑλληλογραφίαΑλληλογραφία   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Αστροημερολόγιο 
Astronio: Ελληνικό αστρονομικό κανάλι στο Youtube
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενη

Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Η αστρονομία στην Ελλάδα
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
AstronOffline
Αστρομανιακός
Άβαταρ

Ένταξη: 16 Αύγ 2005
Σύνολο δημοσιεύσεων: 117
Τόπος: Αθήνα
Φύλο: Ανδρας
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 08/05/2017, ημέρα Δευτέρα και ώρα 22:34    Θέμα δημοσίευσης: Astronio: Ελληνικό αστρονομικό κανάλι στο Youtube Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αγαπητοί φίλοι,

Είμαι αστροφυσικός, παλιό μέλος του astrovox και βλέποντας τη σχετική έλλειψη επιστημονικών καναλιών στο youtube αποφάσισα να ξεκινήσω ένα καινούριο κανάλι στο Youtube με όνομα "Astronio".
Στο κανάλι αυτό θα ανεβάζω περίπου κάθε εβδομάδα ένα νέο μικρό βίντεο αναφορικά με κάποιο αστρονομικό θέμα.
Θα χαρώ πάρα πολύ να το επισκεφθείτε και -γιατί όχι- να προτείνετε και θέματα που θα θέλατε να παρουσιαστούν. Smile

Το κανάλι μπορείτε να το επισκεφθείτε εδώ:
https://www.youtube.com/c/Astronio
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
saxlinaOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 04 Μαϊ 2014
Σύνολο δημοσιεύσεων: 322
Τόπος: Θεσνίκη-Κοζάνη-Ορεστιάδα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 09/05/2017, ημέρα Τρίτη και ώρα 0:28    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μπράβο φίλε, καλή αρχή... Πολύ έξυπνη η ιδέα σου και όσοι βέβαια μπορούν, εύχομαι να σε βοηθήσουν σαυτη την προσπάθεια.Μιλάω από απλούς χομπιστες μέχρι επιστήμονες και πανεπιστημιακους...
View user's profile 
CharontasXiOffline
Αστρόφιλος
Άβαταρ

Ένταξη: 26 Φεβ 2016
Σύνολο δημοσιεύσεων: 54
Τόπος: Πατρα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 09/05/2017, ημέρα Τρίτη και ώρα 1:03    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μόλις γράφτηκα στο κανάλι ,καλη αρχή Smile
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
Δροσος ΓεωργιοςOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 22 Οκτ 2007
Σύνολο δημοσιεύσεων: 6968
Τόπος: Αθήνα-Ηλιούπολη
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 09/05/2017, ημέρα Τρίτη και ώρα 12:09    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Συγχαρητηρια Astron.
Ειδα ηδη τα δυο πρωτα βίντεο και σε συγχαιρω για την περιεκτικοτητα των πληροφοριων,την παρουσίαση και το σκηνικο παρουσίασης!
Συγχαρητηρια και παλι!!!
Applause Applause Applause

View user's profile 
AstronOffline
Αστρομανιακός
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 09/05/2017, ημέρα Τρίτη και ώρα 16:14    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Σας ευχαριστώ πολύ για τα σχόλιά σας!
Ετοιμάζω ήδη το επόμενο επεισόδιο με θέμα το παράδοξο του Fermi. Πιστεύω μέχρι την Κυριακή να είναι έτοιμο. Smile Smile
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
kkokkolisOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 16 Οκτ 2009
Σύνολο δημοσιεύσεων: 15235
Τόπος: Μουνιχία & Παγαί
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 09/05/2017, ημέρα Τρίτη και ώρα 16:45    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εύγε. Είσαι άνετος στον φακό και τα παρουσιάζεις απλά και όμορφα. Ελπίζω να αντέξεις επί μακρόν ώστε να συσσωρευθεί ένας ικανός αριθμός παρουσιάσεων ως υποδομή για μελλοντική επέκταση σε άλλα, πιο εξειδικευμένα θέματα.

My Optics
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile Αποστολή email 
Τάσος ΒράτοληςOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 21 Σεπ 2008
Σύνολο δημοσιεύσεων: 2151
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 09/05/2017, ημέρα Τρίτη και ώρα 17:29    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Φίλε μου συγχαρητήρια, σου εύχομαι καλή αρχή! Έλειπε κάτι τέτοιο που να είναι στα Ελληνικά, παρουσιασμένο σωστά και με ωραία έκφραση στο λόγο και στο περιεχόμενο.

Θα σε διαφημίσω και στο group της EAE (Ελληνική Αστρονομική Ένωση) στο facebook αν δεν έχεις πρόβλημα, ώστε χιλιάδες φίλοι του γκρουπ να σε δουν, θα ενδιαφέρει πολύ κόσμο αυτή η προσπάθεια!

AstronOffline
Αστρομανιακός
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 09/05/2017, ημέρα Τρίτη και ώρα 17:50    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

kkokkolis έγραψε:
Εύγε. Είσαι άνετος στον φακό και τα παρουσιάζεις απλά και όμορφα. Ελπίζω να αντέξεις επί μακρόν ώστε να συσσωρευθεί ένας ικανός αριθμός παρουσιάσεων ως υποδομή για μελλοντική επέκταση σε άλλα, πιο εξειδικευμένα θέματα.

Σε ευχαριστώ πολύ. Έχω βάλει ως πρώτο στόχο τα 11-12 επεισόδια. Για μετά βλέπουμε ανάλογα με το κατά πόσο θα έχει ανταπόκριση. Smile

Τάσος Βράτολης έγραψε:
Φίλε μου συγχαρητήρια, σου εύχομαι καλή αρχή! Έλειπε κάτι τέτοιο που να είναι στα Ελληνικά, παρουσιασμένο σωστά και με ωραία έκφραση στο λόγο και στο περιεχόμενο.

Θα σε διαφημίσω και στο group της EAE (Ελληνική Αστρονομική Ένωση) στο facebook αν δεν έχεις πρόβλημα, ώστε χιλιάδες φίλοι του γκρουπ να σε δουν, θα ενδιαφέρει πολύ κόσμο αυτή η προσπάθεια!

Σε ευχαριστώ πολύ Τάσο, με μεγάλη μου χαρά!

View user's profile 
rem54397Offline
Αστρόφιλος
Άβαταρ

Ένταξη: 28 Ιούλ 2011
Σύνολο δημοσιεύσεων: 58
Τόπος: ΕΥΒΟΙΑ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 09/05/2017, ημέρα Τρίτη και ώρα 18:37    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Συγχαρητήρια!!!
olorinOffline
Αστρόφιλος
Ένταξη: 30 Σεπ 2016
Σύνολο δημοσιεύσεων: 50
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 09/05/2017, ημέρα Τρίτη και ώρα 18:56    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Συγχαρητήρια και καλή αρχή Applause
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
HOMOOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 31 Μαϊ 2007
Σύνολο δημοσιεύσεων: 1173
Τόπος: Κέρκυρα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 09/05/2017, ημέρα Τρίτη και ώρα 19:00    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μπράβο σου! Τα είδα και είναι πολύ καλά επιμελημένα και με σαφήνεια ! Ωραία! περιμένουμε και πιο ζόρικα θέματα! Very Happy Very Happy
aiolosOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 30 Ιούλ 2005
Σύνολο δημοσιεύσεων: 507
Τόπος: Νέα Ιωνία Αττικής
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 09/05/2017, ημέρα Τρίτη και ώρα 19:35    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Συγχαρητήρια και από μένα. Το έχω δει εδώ και μέρες και είπα επιτέλους να και μια ελληνική προσπάθεια.

Να προτείνω και κάτι μιας και το χεις το θέμα;

Αν μπορείς να φτιάξεις κάτι αντίστοιχο με αυτό στα ελληνικά. Δηλαδή κάτι που αφορα την παρατήρηση των ουράνιων αντικειμένων σε μηνιαία βάση. https://www.youtube.com/watch?v=h1b2stdJboE&t=307s

https://www.youtube.com/watch?v=1rT38pHbZl0
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
saxlinaOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 09/05/2017, ημέρα Τρίτη και ώρα 20:40    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εγώ επειδή είμαι αρχάριος σε αυτά τα θέματα και επειδή θέλω να εισάγω και τα μικρά παιδιά μου θα ήθελα να κρατήσεις την απλότητα στον λόγο σου και αφού έχεις ήδη πλάνο για 11-12 επεισόδια ακόμη να είναι τα πρώτα βήματα ώστε να μην κουραστεί κάποιος και απογοητευτεί. Πρώτα τις βασικές γνώσεις και ας είναι βαρετές για τους προχωρημενους...
Ευχαριστώ Σταύρος.
Εννοείται κι από μέρους μου θα γίνει μια σχετική διαφήμιση. Wink

View user's profile 
saxlinaOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 09/05/2017, ημέρα Τρίτη και ώρα 20:44    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

aiolos έγραψε:
Συγχαρητήρια και από μένα. Το έχω δει εδώ και μέρες και είπα επιτέλους να και μια ελληνική προσπάθεια.

Να προτείνω και κάτι μιας και το χεις το θέμα;

Αν μπορείς να φτιάξεις κάτι αντίστοιχο με αυτό στα ελληνικά. Δηλαδή κάτι που αφορα την παρατήρηση των ουράνιων αντικειμένων σε μηνιαία βάση. https://www.youtube.com/watch?v=h1b2stdJboE&t=307s

Πιστεύω ότι εδώ ο φίλος μας θα χρειάζεται βοήθεια για να προλάβει να ασχοληθεί και με αυτό, οπότε κάποιος άλλος που το έχει με την μετάφραση, το μοντάζ ή την αντιγραφή ακόμη της αγγλικής έκδοσης να τον βοηθούσε...

View user's profile 
AstronOffline
Αστρομανιακός
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 10/05/2017, ημέρα Τετάρτη και ώρα 16:53    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

saxlina έγραψε:
Εγώ επειδή είμαι αρχάριος σε αυτά τα θέματα και επειδή θέλω να εισάγω και τα μικρά παιδιά μου θα ήθελα να κρατήσεις την απλότητα στον λόγο σου και αφού έχεις ήδη πλάνο για 11-12 επεισόδια ακόμη να είναι τα πρώτα βήματα ώστε να μην κουραστεί κάποιος και απογοητευτεί.

Ναι, κάπως έτσι το βλέπω κι εγώ. Θέλω στα πρώτα επεισόδια να καλύψω κάποια βασικά θέματα όπως είναι οι τρόποι ανακάλυψης εξωπλανητών, η αναζήτηση εξωγήινης ζωής στο ηλιακό σύστημα, η θεωρία του big bang κλπ και όταν θα υπάρχει αυτό το βασικό υπόστρωμα ίσως να μπορέσω να προχωρήσω και σε επίκαιρα θέματα όπως αυτά που περιγράφει ο aiolos.
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Η αστρονομία στην Ελλάδα Όλες οι Ώρες είναι UTC + 3
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενη
Σελίδα 1 από 7

Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία σε αυτό το forum
Μπορείτε να κατεβάζετε αρχεία σε αυτό το forum

Βασισμένο στο phpBB. Η συμμετοχή στο AstroVox βασίζεται στους εξής όρους χρήσης