Jump to content

Αγορά 1ου τηλεσκοπίου για αρχάριο (Dobsonian vs EQ mount)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαίρετε, χρόνια πολλά, Χριστός Ανέστη!!

Ψάχνω να αγοράσω το 1ο μου τηλεσκόπιο και χρειάζομαι τη βοήθεια σας.

 

Πρώτα απ'όλα αυτό που με απασχολεί είναι από που να το αγοράσω. Υπάρχει μεν το Πλανητάριο στην ελληνική αγορά αλλά έχει σχετικά τσιμπημένες τιμές και δεν έχει αρκετή ποικιλία, προσφέροντας μόνο τις καθιερωμένες μάρκες Skywatcher και Celestron. Να προτιμήσω αγορά από το εξωτερικό όπως το astroshop.eu; Ανακάλυψα πρόσφατα και ένα καινούργιο ελληνικό eshop εδώ στο forum skyandweather.gr οπότε έχω και αυτή την εναλλακτική (Orion, Meade)

 

Ψάχνω λοιπόν για τηλεσκόπιο μέχρι 300€. Αρχικά σκεφτόμουν να πάρω ένα φτηνό 70mm αλλά ψάχνοντας στο astrovox κατέληξα ότι αυτά είναι να αποφεύγονται. Να πάω στα 90mm διοπτρικό στα 199€ πάλι δεν αξίζει έτσι;

Αυτό που με προβληματίζει κυρίως είναι να προτιμήσω ένα Dobsonian 6" ή ένα κατοπτρικό-νευτώνειο σε ισημερινή στήριξη; Είναι πράγματι πολύ δελεαστική η μεγάλη διάμετρος στα dobsonians αλλά σκέφτομαι πως θα μπορώ να παρακολουθώ ένα αντικείμενο (πχ Σελήνη) αν είναι μετά από λίγο να χάνεται από το οπτικό πεδίο; Να υποθέσω ότι η αστροφωτογράφιση θα είναι σχεδόν αδύνατη με ένα dobsonian; Να πάρω με GoTo αποκλείεται καθώς το κόστος είναι απαγορευτικό για εμένα. Δεν είναι πιο βολική μια ισημερινή στήριξη;

Πέρα από αυτά με ενδιαφέρει να είναι εύκολο στην μεταφορά και εύκολο-γρήγορο στο στήσιμο για έναν αρχάριο. Αυτά που με τράβηξαν το ενδιαφέρον είναι (σε αύξουσα τιμή):

- DOBSONIAN TRUSS 130mm Heritage 219€ (πλανητάριο) αν και με προβληματίζει που θα το ακουμπάω (τραπέζι; )

- Omegon Τηλεσκόπιο Ν 130/920 EQ-2 269€ (skyandweather.gr)

- SKYWATCHER 130/900 EQ2 279€ (πλανητάριο) αλλά δεν ξέρω αν έχει παραβολικό ή όχι κάτοπτρο. Επίσης, η EQ2 θα είναι στιβαρή στήριξη; Γιατί δεν υπάρχουν αρκετά τηλεσκόπια με καλύτερες στηρίξεις; Να την αγοράσω ξεχωριστά τη στήριξη δεν βγαίνει ακριβά; Μια ερώτηση, όσο ανεβαίνει το νούμερο (EQ3, EQ4, EQ5) σημαίνει ότι είναι όλο και καλύτερη;

- SKYWATCHER DOBSONIAN 6″ 349 € (πλανητάριο)

- Orion Τηλεσκόπιο Dobson N 150/1200 SkyQuest XT6 Classic DOB 299€ (skyandweather.gr)

- Omegon Τηλεσκόπιο Ν 130/920 EQ-2 299€ (skyandweather.gr)

 

Τέλος, έχετε να προτείνετε κάποιο εύκολο άρθρο-οδηγό ή βίντεο που να δείχνει στήσιμο ισημερινής, καθαρισμός κατόπτρου, ευθυγράμμιση κατόπτρου; Έχω το Backyard Astronomer's Guide αλλά μόνο από τις φωτογραφίες δεν μπόρεσα να καταλάβω εύκολα τις διαδικασίες.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα,

 

Θα σου πρότεινα ένα dobsonian γιατί ειναι τα φθηνότερα τηλεσκόπια ανα ίντσα διαμέτρου είναι σχετικά ελαφριά και το 6-ιντσο είναι αρκετά φορτό. Μην σε ανησυχεί το οτι δεν μπορεί να ακολουθήσει τα αστέρια μπορείς να το κάνεις με το χέρι σου αλλα θέλει λίγο προσπάθεια.

"Κάποιοι βλέπουν πράγματα στον ουρανό, άλλοι βλέπουν ουρανό στα πράγματα …" Michel Cassé
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα σου πρότεινα το 6-ιντσο της sky-watcher
"Κάποιοι βλέπουν πράγματα στον ουρανό, άλλοι βλέπουν ουρανό στα πράγματα …" Michel Cassé
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σου και από εμένα. Το sky watcher 130/900 το έχω εγώ. Έχει σφαιρικό κάτοπτρο αλλά λόγω μεγάλης εστιακής απόστασης 900 δεν υπάρχει μεγάλο πρόβλημα. Η EQ2 που έχει είναι στιβαρή και εύκολη στο στήσιμο. Αν θες το τηλεσκόπιο μόνο για παρατήρηση θα πάρεις το μεγαλύτερο Dobsonian που μπορεις.
"Κάθε αστέρι μπορεί να είναι ο ήλιος κάποιου". Carl Sagan.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σου από εμένα. Αν θες να πάρεις τηλεσκόπιο για φωτογράφιση θα πάρεις με στήριξη ισημερινη. Αλλιώς θα πάρεις ένα Dobsonian. Οι στηρίξεις όσο ανεβαίνει ο αριθμός τόσο πιο ακριβείς και πιο ακριβές γίνονται. Στην φορητοτητα κερδίζει το dob γιατί δεν θέλει στήσιμο ιδιαίτερο. Τα κάτοπτρα είναι πάντα ευθυγραμμισμενα όταν παίρνεις ένα καινούργιο τηλεσκόπιο. Υπάρχει πληθώρα άρθρων για την ευθυγράμμιση τους στο φόρουμ αλλά δεν χρειάζεται να σε απασχολεί αυτό τώρα. Το στήσιμο στο λέει συνήθως στις οδηγίες του τηλεσκοπίου. Συστήνω το dob8 Pyrex από πλανητάριο και το sky watcher 130/900EQ2.
Φιλικά-Αντώνης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Θα ήθελα να διευκρινήσω ότι όταν λέω για αστροφωτογράφηση με ενδιαφέρει κυρίως μια απλή φωτογραφία να μπορώ να βγάλω, όχι απαραίτητα μακροχρόνιας έκθεσης. Θα μπορούσα με dobsonian μια απλη φωτογραφια;

 

Αρά και το dobsonian και το SW 130/900 EQ2 είναι καλές επιλογές. Εξαρτάται από τη χρήση θέλω; Είναι δελεαστική η μεγαλύτερη διάμετρος του dobsonian 6" αλλα αυτό με προβληματίζει, αν θα μπορεί να παρακολουθώ ένα στόχο, όχι απαραίτητα για φωτογραφιση αλλά γενικά για παρατήρησή του.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φωτογραφίες πλανητών και Σελήνης μπορείς να βγάλεις και με το Dobsonian με κινητό ή μικρές εκθέσεις με φωτογραφική μηχανή. Όσο μεγαλύτερη η διάμετρος του τηλεσκοπίου,τόσο πιο μεγάλη η φωτοσυλλεκτικότητα του,άρα μπορείς να παρατηρήσεις πιο πολλά αμυδρά αντικείμενα, αλλά γίνεται επίσης και πιο ογκώδης και βαρύ. Η διαφορά στο 8αρι δεν είναι πολύ μεγάλη σε σχέση με το 6αρι αλλά καλό θα ήταν να σκεφτείς και τη φορητότητα του πριν το αγοράσεις. Εγώ θα σου πρότεινα στα ίδια λεφτά με ένα καινούργιο 6αρι και με λιγότερα,να πας σε ένα 8 ιντσών dob μεταχειρισμένο. Πωλούνται συχνά εδώ στο φόρουμ σε άριστη κατάσταση.

Tο προφίλ του προσωπικού μου αστεροσκοπείου στο Instagram:

https://www.instagram.com/specca_observatory

 

Η Σελίδα μου στο Facebook.

https://www.facebook.com/dailyastronomy1/

 

Specca Observatory,Ioannina

Λέκκας Γεώργιος.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το 8" το αποφεύγω καθώς όπως είπες γίνεται πολύ δύσκολο στη μεταφορά. Θέλω ένα που να χωράει στο πορτ μπαγαζ ενος μικρου αυτοκινητου (πχ Toyota Yaris, Nissan Micra) και να μπορω φυσικα να το κουβαλήσω.

Αν όπως είπες είναι εφικτή η λήψη μια απλής φωτογραφίας με ένα dobsonian τότε θα ήθελα πολύ να επιλέξω αυτό αντί ενός 130/900 EQ2.

Μια απορία που μου γεννάται είναι ότι γιατί τα dobsonians είναι τόσο δημοφιλή από τη στιγμή που δεν υποστηρίζουν παρακολούθηση στόχων; Μήπως δεν είναι τόσο τραγικό μειονέκτημα αυτό και γίνεται η δουλειά σου;

 

Αυτό https://www.skyandweather.gr/%CE%91%CF%81%CF%87%CE%B9%CE%BA%CE%AE/241-100-orion-dobson-n-1501200-skyquest-xt6-classic-dob.html

 

θα ήταν εξίσου καλό ή και καλύτερο με το https://www.planitario.gr/dobsonian-6.html ?? Είναι λίγο ακριβούτσικο το SW 6" στα 349, εκτός αν το πετύχω σε έκπτωση.

Τέλος, αξίζει πράγματι η αγορά μεταχειρισμένου; Θα ήταν επιθυμητό να πάρω κάτι καλό χωρίς να ξοδέψω πολλά χρήματα καθώς σκοπεύω να ασχολούμε περιστασιακά (1-2 φορές το μήνα) με αυτό σαν χόμπυ και όχι εντατικά. Τι θα πρέπει να προσέξω σε ένα μεταχερισμένο; Εκτός από το astrovox, που αλλού μπορώ να βρω αγγελίες για μεταχειρισμένα; Με μια γρήγορη ματιά δεν βρήκα αυτό που ψάχνω στις αγγελίες του Astrovox.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα dob ειναι δημοφιλη γιατι ολοι τα εοιλεγουν σαν πρωτα. Μετα αποφασιζουν οτι τους αρεσει η φωτογραφια και αγοραζουν μια καλη ισημερινη. Παρε το dob απο το πλανηταριο γιατι το orion εχει παρομια διαμετρο με το sky watcher αλλα εχει και μεγαλυτερη εστιακη. Δεν βοηθαει πουθενα μονο στο οτι αυξανει τον εστιακο λογο και επιτρεπει μεγαλυτερες μεγεθυνσεις με ιδια προσοφθαλμια.
Φιλικά-Αντώνης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε μου η παρακολούθηση στόχου με dob δεν είναι δύσκολη υπόθεση για τους περισσότερους απο εμάς!Άλλωστε τέτοια τηλεσκόπια συνήθως έχουμε.

Υπομονή και επιμονή θέλει,και το μαθαίνεις όπως το ποδήλατο!

Κάποιοι όμως δυσκολεύονται και προτιμούν τις ισημερινές στηρίξεις.Παίζει ρόλο και το πώς έχει συνηθίσει κάποιος...

Τα μεταχειρισμένα εδώ στο φόρουμ συνήθως είναι σε πολύ καλή κατάσταση,οπότε γενικά μην τα φοβάσαι!Αν βρείς κάτι ενδιαφέρον,μπορείς να βγάλεις μερικές καλές φωτογραφίες και να πούμε και εμείς σαν πρώτη εκτίμηση την γνώμη μας.

Στα 250-300€ συνήθως βρίσκεις μεταχειρισμένο ένα SW Dob 8",που είναι καλύτερη αγορά απο τα 6",5".Θέλει αρκετό ψάξιμο και υπομονή και θα το δεις σε αγγελία.

Όσο μεγαλώνει η διάμετρος του κατόπτρου,μεγαλώνει εκτός απο την φωτοσυλλεκτικότητα και η

δ ι α κ ρ ι τ ι κ ή ή διαχωριστική ικανότητα του τηλεσκοπίου,δηλ.η ικανότητά του να διαχωρίζει "κοντινούς" μεταξύ τους στόχους,πχ.διπλά και πολλαπλά άστρα,όπως επίσης και το να βλέπεις σε όλους τους στόχους περισσότερες λεπτομέρειες !Αυτό είναι ιδιαίτερα φανερό στις παρατηρήσεις Σελήνης,πλανητών,σφαιρωτών σμηνών,κομητών κλπ.

Όσο για τη φορητότητα το 8" δεν έχει κανένα πρόβλημα!

Και κάτι πολύ σημαντικό!

Ο σωλήνας του τηλεσκοπίου πρέπει να τοποθετείται δεμένος στο πίσω κάθισμα,ΠΟΤΕ ΣΤΟ ΠΟΡΤ ΜΠΑΓΚΑΖ!!

Χρειάζεται να στηρίζεται σε κάτι μαλακό και ασφαλές,ώστε να μην πάθει κάποια ζημιά απο λακούβες,κραδασμούς κλπ!

Το λιγότερο που κινδυνεύει είναι να απευθυγραμμιστούν τα κάτοπτρα!

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ok, ευχαριστώ και πάλι για τις συμβουλές σας.

Τείνω στην αγορά dobsonian τελικά, πείστηκα από τα επιχειρήματα σας, καλύτερα μεγαλύτερη διάμετρο παρά μικρότερη με μια EQ mount.

Το καλύτερο που έχω να κάνω είναι υπομονή και να περιμένω για καμιά καλή αγγελία εδώ στο astrovox εκτός κι αν πέσουν οι τιμές στο planitario.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όσο αφορά τον εστιακό λόγο,δηλ.το πηλίκο της εστιακής απόστασης προς την διάμετρο του κατόπτρου (ή αντικειμενικού φακού στα διοπτρικά),εκτός απο το θέμα της μεγέθυνσης,παίζει και έναν σημαντικό ρόλο στην οπτική ποιότητα του τηλεσκοπίου:

Όσο μεγαλώνει ο εστιακός λόγος,τόσο μειώνεται το σφάλμα της σφαιρικής εκτροπής (ιδιαίτερα σε τηλ.που έχουν σφαιρικό κάτοπτρο),και διορθώνεται η εικόνα στα άκρα του πεδίου και στα παραβολικά κάτοπτρα,όπως επίσης μειώνεται και το σφάλμα κόμης!

Το σφάλμα κόμης υπάρχει σε όλο το οπτικό πεδίο,είναι όμως πολύ πιο έντονο και εμφανές στα άκρα του.Το σφάλμα αυτό μειώνει την οξύτητα των ειδώλων γενικά,και στα άκρα βλέπεις τα σημειακά άστρα να έχουν "ουρίτσες" σαν γυρίνοι βατράχων.

Άρα λοιπόν ο μεγαλύτερος εστιακός λόγος ωφελεί την ποιότητα του ειδώλου!

Μειονέκτημα είναι οτι μειώνεται το πραγματικό οπτικό πεδίο του τηλεσκοπίου,ενώ αντίθετα στους μικρότερους εστιακούς λόγους αυξάνει!

Αυτό είναι ωφέλιμο,όταν κάνεις χειροκίνητη αναζήτηση στόχων,γιατί βλέπεις μεγαλύτερα πεδία και γλυτώνεις χρόνο στην αναζήτηση στόχων!

Επίσης ένας κοντύτερος σωλήνας είναι πιο φορητός,και λόγω μικρότερων ροπών πιο σταθερός!

Γι'αυτόν το λόγο,αλλά και για τους μικρότερους χρόνους έκθεσης που απαιτούνται, προτιμώνται τα βραχύσωμα τηλεσκόπια για φωτογράφιση.

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το 8" το αποφεύγω καθώς όπως είπες γίνεται πολύ δύσκολο στη μεταφορά. Θέλω ένα που να χωράει στο πορτ μπαγαζ ενος μικρου αυτοκινητου (πχ Toyota Yaris, Nissan Micra) και να μπορω φυσικα να το κουβαλήσω.

Αν όπως είπες είναι εφικτή η λήψη μια απλής φωτογραφίας με ένα dobsonian τότε θα ήθελα πολύ να επιλέξω αυτό αντί ενός 130/900 EQ2.

Μια απορία που μου γεννάται είναι ότι γιατί τα dobsonians είναι τόσο δημοφιλή από τη στιγμή που δεν υποστηρίζουν παρακολούθηση στόχων; Μήπως δεν είναι τόσο τραγικό μειονέκτημα αυτό και γίνεται η δουλειά σου;

 

Αυτό https://www.skyandweather.gr/%CE%91%CF%81%CF%87%CE%B9%CE%BA%CE%AE/241-100-orion-dobson-n-1501200-skyquest-xt6-classic-dob.html

 

θα ήταν εξίσου καλό ή και καλύτερο με το https://www.planitario.gr/dobsonian-6.html ?? Είναι λίγο ακριβούτσικο το SW 6" στα 349, εκτός αν το πετύχω σε έκπτωση.

Τέλος, αξίζει πράγματι η αγορά μεταχειρισμένου; Θα ήταν επιθυμητό να πάρω κάτι καλό χωρίς να ξοδέψω πολλά χρήματα καθώς σκοπεύω να ασχολούμε περιστασιακά (1-2 φορές το μήνα) με αυτό σαν χόμπυ και όχι εντατικά. Τι θα πρέπει να προσέξω σε ένα μεταχερισμένο; Εκτός από το astrovox, που αλλού μπορώ να βρω αγγελίες για μεταχειρισμένα; Με μια γρήγορη ματιά δεν βρήκα αυτό που ψάχνω στις αγγελίες του Astrovox.

 

Η μεταφορά στο πορτ παγκάζ καλό είναι να αποφεύγεται όπως είπε και ο φίλος Κώστας, καθώς το τηλεσκόπιο δέχεται όλο τους κραδασμούς. Το 8αρι έχει ίδιο μήκος με το 6αρι και είναι κατά 5 εκατοστά πιο πλατύ. Το πορτ-παγκάζ ενός yaris είναι μικρό για να μπει ο σωλήνας έτσι και αλλιώς. Η φορητότητα του 8ριου είναι αρκετά καλή και δεν έχει μεγάλη διαφορά από το 6αρι,άθελα μου μπορεί να σε έκανα να καταλάβεις λάθος. Η καλύτερη λύση είναι ο σωλήνας οριζόντιος στο πίσω κάθισμα με ζώνες και βάση όπου χωράει καλύτερα χωρίς να πιέζει πολύ το τηλεσκόπιο.

Η παρατήρηση των στόχων είναι αρκετά εύκολη. Στην αρχή μπορεί να φαίνεται δύσκολη αλλά με λίγη εξάσκηση θα τα καταφέρνεις μια χαρά. Η αγορά ενός μεταχειρισμένου αξίζει αν προσέξεις τι θα πάρεις και πως θα είναι η κατάσταση του τηλεσκοπίου. Είμαστε και εμείς εδώ πάντα για να βοηθήσουμε σε αυτό. Έχε υπομονή και θα βρεις κάτι καλό στο φόρουμ. Αν δεν κάνω λάθος,ανεβάζει και το πλανητάριο Θεσσαλονίκης κάποιες αγγελίες στο σαιτ του.

Tο προφίλ του προσωπικού μου αστεροσκοπείου στο Instagram:

https://www.instagram.com/specca_observatory

 

Η Σελίδα μου στο Facebook.

https://www.facebook.com/dailyastronomy1/

 

Specca Observatory,Ioannina

Λέκκας Γεώργιος.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν υποθέσουμε πως ξεκινάμε με ένα dob 8'' για παρατήρηση και στην συνέχεια επιθυμούμε να πάμε σε ισημερινή στήριξη είναι εφικτό και οικονομικό να κρατήσουμε τον σωλήνα και να τον τοποθετήσουμε σε μια βάση; Αντίστοιχη επίδοση με το 8ιντσο dob έχει ο

200/1000 σωστά; Μπορούμε να κρατήσουμε το dob σε συνδυασμό με μια eq3/5 και να έχουμε τα ίδια αποτελέσματα; Η το μήκος του dob δεν θα είναι τόσο βολικό πάνω σε μια βάση; Και προφανώς αργότερα αν θελήσουμε άστροφωτογραφηση τα μειονεκτήματα του dob πληθαίνουν...

 

Γιατί και γω προσανατολίζομαι για ένα dob 8 με σκοπό την παρατήρηση σε πρώτη φάση, ο συνδυασμός κόστους και απόδοσης είναι δελεαστικός, το παίρνεις και το βγάζεις στο μπαλκόνι εύκολα. Απλά θα ήθελα να έχω στο πίσω μέρος του μυαλού μου, αν π.χ. βρω μια καλή ευκαιρία μια βάση να μπορώ να την πάρω και να έχω ισημερινή στήριξη ή μετά να βάλω ένα μοτέρ παρακολούθησης , δηλαδή να υπάρχει η δυνατότητα εξελίξης μαζί με τις ανάγκες. Μάλλον ζητάω πολλά! :P

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ωραία, οπότε το πορτ μπαγάζ είναι απαγορευτικό και ο μικρότερη εστιακή απόσταση προσφέρει μεγαλύτερο οπτικό πεδίο (αν και τα περισσότερα dobsonian ειναι τουλάχιστον 1000mm).

 

Μια άλλη ερώτηση που τώρα πέρασε από το μυαλό, θα μπορώ να δω αντικείμενα βαθέως ουρανού με dobsonian, πχ ένα νεφέλωμα ή ένα γαλαξία ή αυτά είναι ορατά μόνο με μακροχρόνιες εκθέσεις κάμερας; Δεν θέλω να περιοριστώ μόνο σε πλανήτες και σε παρατήρηση 2πλων άστρων, με ενδιαφέρει να δω και τέτοια πράγματα.

 

η αστροφωτογράφηση με ισημερινή στήριξη απαιτεί και μοτέρ ή γίνεται η λήψη long exposure απλώς κουνώντας κάθε 1 λεπτό το μοχλό τάδε( σόρρυ δεν μου έρχεται τώρα στο μυαλό το όνομά του);

 

Συγγνώμη που σας πρήζω με την αστροφωτογράφηση, δεν είναι ότι θέλω να ασχοληθώ με αυτήν σοβαρά πχ να κάτσω να κορνιζώσω τη φωτογραφία που θα βγάλω, απλώς αν πάρω ένα dob θέλω να μπορώ να βγάλω πχ ένα νεφέλωμα ή έναν γαλαξία, έστω και με μέτρια ποιότητα (δηλαδή κουνημένη) ώστε να μπορείς να δείξεις σε κάποιον φίλο, συγγενή, οικογένεια αυτό που είδες εκ των υστέρων.

 

Ανακάλυψα πρόσφατα ένα βίντεο που λέει για αστροφωτογράφιση με dobsonian

Απ'ότι κατάλαβα είναι εφικτό απλώς θα βγαίνει κουνημένη η φωτογραφία σε μεγάλους χρόνους έκθεσης.

 

Παρεμπιπτόντως, τα βίντεο που υπάρχουν στο youtube (π.χ. mars through 8" dobsonian ή saturn with a dobsonian) είναι αντιπροσωπευτικά του πως θα βλέπω αυτά τα αντικείμενα με το μάτι ή όχι; Γιατί από το βίντεο και μόνο φαίνονται θολά, ελπίζω να μην αντιπροσωπεύει αυτό την ποιότητα εικόνας ενός dobsonian.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για να βγάλεις μακροχρόνιες εκθέσεις χρηαζεται να κάνεις πολική ευθυγράμμιση. Είναι μια διαδικασία που στοχεύεις τον πολικό αστέρα με την στήριξη. Το μοτέρ δεν κάνει κάτι σπουδαίο αλλά αν είσαι σε πόλη είναι πολύ χρήσιμο γιατί στοχεύει πιο εύκολα πράγματα που δεν βλέπεις. Για φωτογραφίες μάλλον εννοείς όπως αυτές που βλέπεις στο φόρουμ. Τέτοια λεπτομέρεια είναι αδύνατο να την δει το μάτι. Οι γαλαξίες φαίνονται σαν δίσκοι και στα νεφέλωμα τα δομικά στοιχεία τους χωρίς χρώμα. Με ένα dob8 μπορείς να δει πάρα πολλά πράγματα και να βγάλεις φωτογραφίες με εκθέσεις μικρότερη του 1 second. Και επίσης οι ισημερινες δεν δουλεύουν ετσι. Δεν κουνάς τον μοχλό της απόκλισης κάθε 1 λεπτό γιατί θα δημιουργηθούν ιχνογραμμες. Πρέπει να κάνεις μια καλή πολική ευθυγράμμιση ώστε να εξουδετέρωσει την περιστροφή της γης και να παρακολουθείς το αντικείμενο χωρίς να κουνάς τίποτα.
Φιλικά-Αντώνης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα φίλε antonis1001. Θα σου πρότεινα να δεις την ιστοσελίδα που παραθέτω , η οποία σου δείχνει το πως φαίνονται στο μάτι μας διάφορα ουράνια αντικείμενα, βαθέος ουρανού και πλανήτες. Θεωρώ ότι είναι αρκετά κοντά σε αυτό που τελικά βλέπουμε μέσα από το προσοφθάλμιο.

http://www.deepskywatch.com/astronomy-sketches.html

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το μοτέρ δεν κάνει κάτι σπουδαίο αλλά αν είσαι σε πόλη είναι πολύ χρήσιμο γιατί στοχεύει πιο εύκολα πράγματα που δεν βλέπεις.

Και επίσης οι ισημερινες δεν δουλεύουν ετσι. Δεν κουνάς τον μοχλό της απόκλισης κάθε 1 λεπτό γιατί θα δημιουργηθούν ιχνογραμμες. Πρέπει να κάνεις μια καλή πολική ευθυγράμμιση ώστε να εξουδετέρωσει την περιστροφή της γης και να παρακολουθείς το αντικείμενο χωρίς να κουνάς τίποτα.

 

όταν λες μοτέρ αναφέρεσαι σε GoTo; Εγώ ως μοτέρ εννοώ μοτέρ παρακολούθησης. Αυτό δεν χρησιμοποιεί κάποιος που θέλει να βγάλει μια φωτογραφία πχ 15 λεπτών; Ώστε να μην ακουμπάει καθόλου το τηλεσκόπιο και προκαλεί κραδασμούς;

 

Καλησπέρα φίλε antonis1001. Θα σου πρότεινα να δεις την ιστοσελίδα που παραθέτω , η οποία σου δείχνει το πως φαίνονται στο μάτι μας διάφορα ουράνια αντικείμενα, βαθέος ουρανού και πλανήτες. Θεωρώ ότι είναι αρκετά κοντά σε αυτό που τελικά βλέπουμε μέσα από το προσοφθάλμιο.

http://www.deepskywatch.com/astronomy-sketches.html

Ευχαριστώ, μου φάνηκε αρκετά χρήσιμη η ιστοσελίδα αυτή για το τι να αναμένω να δω.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οχι στο μοτερ παρακολουθησης αναφερομουν. Οπως σου ειπα αν κανεις μια καλη πολικη ευθυγραμμιση με η χωρις μοτερ δεν χρειαζεται να ακουμπας το τηλεσκοπιο καθολου. Να μια καλη ιστοσελιδα για να δεις πως θα βλεπεις τα αντικειμενα μεσα απο το τηλεσκοπιο σου. https://astronomy.tools/ . Μολις μπεις πατα το F.O.V. Στο focal length θα βαλεις την εστιακη του τηλεσκοπιου σου 1200 για παραδειγμα. Στο aperture θα βαλεις την διαμετρο σε mm. Στο προσοφθαλμιο βαζεις την εστιακη του προσοφθαλμιου σε mm. Στο fov αστο οπως ειναι.
Φιλικά-Αντώνης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Απίστευτο αυτό το εργαλείο https://astronomy.tools/ πολύ χρήσιμο, σε ευχαριστώ!! :)

 

Οχι στο μοτερ παρακολουθησης αναφερομουν. Οπως σου ειπα αν κανεις μια καλη πολικη ευθυγραμμιση με η χωρις μοτερ δεν χρειαζεται να ακουμπας το τηλεσκοπιο καθολου.

Να με συγχωρέσεις, είμαι αρχάριος, αλλά αδυνατώ να καταλάβω τι εννοείς. Δηλαδή αν κάνω πολική ευθυγράμμιση μετά το τηλεσκόπιο κουνιέται μόνο του(και χωρίς μοτέρ) διατηρώντας το στόχο μου στο προσοφθάλμιο;

Μάλλον θα πρέπει να διαβάσω διεξοδικά τα βιβλία αστρονομίας μου (Nightwatch, Backyard Astronomer's Guide, κλπ.) γιατί καταλαβαίνω τις αρκετές ελλείψεις μου σε αυτά τα τεχνικά θέματα.

 

Εν κατακλείδι, στη δικιά μου τη περίπτωση τι θα λέγατε ταιριάζει περισσότερο; Οι περισσότεροι μου προτείνατε ένα dobsonian 6" (ή 8" μεταχειρισμένο). Νομίζω πως εκεί τείνω αλλά έχω ενδοιασμούς μήπως είναι καλύτερα νευτώνειο με ισημερινή (π.χ. το SW 130/900 EQ2 ή άλλο καλύτερο μεταχειρισμένο αν βρεθεί τέτοια ευκαιρία) σε περίπτωση που θελήσω να ασχοληθώ (όχι σοβαρά) και με αστροφωτογράφηση. Μήπως είναι καλύτερα να βγάλω την αστροφωτογράφηση από το μυαλό μου και να αρκεστώ με ό,τι μπορώ να φωτογραφίσω με ένα dobsonian? Από την άλλη δεν θέλω να μπω και 'γω στον πυρετό της διαμέτρου (απ'ότι έχω διαβάσει σε ένα από τα βιβλία αστρονομίας μου) :D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παρε το 8αρι dob για την ωρα. Αν θες να ασχοληθεις με την αστροφωτογραφια παιρνεις μια καλη ισημερινη αναλογα με τον σωληνα που εχεις. Η EQ2 ειναι η χειροτερη ισημερινη. Ειναι πολυ δυσκολο να κανεις πολικη ευθυγραμμιση ποσο μαλλον εσυ που δεν ξερεις. Παντως να ενα αρθρο για το πως να κανεις πολικη ευθυγραμμιση με μια EQ2 https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=27227.
Φιλικά-Αντώνης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Απίστευτο αυτό το εργαλείο https://astronomy.tools/ πολύ χρήσιμο, σε ευχαριστώ!! :)

 

Οχι στο μοτερ παρακολουθησης αναφερομουν. Οπως σου ειπα αν κανεις μια καλη πολικη ευθυγραμμιση με η χωρις μοτερ δεν χρειαζεται να ακουμπας το τηλεσκοπιο καθολου.

Να με συγχωρέσεις, είμαι αρχάριος, αλλά αδυνατώ να καταλάβω τι εννοείς. Δηλαδή αν κάνω πολική ευθυγράμμιση μετά το τηλεσκόπιο κουνιέται μόνο του(και χωρίς μοτέρ) διατηρώντας το στόχο μου στο προσοφθάλμιο;

Μάλλον θα πρέπει να διαβάσω διεξοδικά τα βιβλία αστρονομίας μου (Nightwatch, Backyard Astronomer's Guide, κλπ.) γιατί καταλαβαίνω τις αρκετές ελλείψεις μου σε αυτά τα τεχνικά θέματα.

 

Εν κατακλείδι, στη δικιά μου τη περίπτωση τι θα λέγατε ταιριάζει περισσότερο; Οι περισσότεροι μου προτείνατε ένα dobsonian 6" (ή 8" μεταχειρισμένο). Νομίζω πως εκεί τείνω αλλά έχω ενδοιασμούς μήπως είναι καλύτερα νευτώνειο με ισημερινή (π.χ. το SW 130/900 EQ2 ή άλλο καλύτερο μεταχειρισμένο αν βρεθεί τέτοια ευκαιρία) σε περίπτωση που θελήσω να ασχοληθώ (όχι σοβαρά) και με αστροφωτογράφηση. Μήπως είναι καλύτερα να βγάλω την αστροφωτογράφηση από το μυαλό μου και να αρκεστώ με ό,τι μπορώ να φωτογραφίσω με ένα dobsonian? Από την άλλη δεν θέλω να μπω και 'γω στον πυρετό της διαμέτρου (απ'ότι έχω διαβάσει σε ένα από τα βιβλία αστρονομίας μου) :D

Σε πρώτη φάση ΜΗΝ μπλέξεις με φωτογράφιση από τηλεσκόπιο σε ισημερινή. Ισημερινή πάρε μόνο αν έχεις τη μούρλα να παρατηρείς από ισημερινή (όπως εγώ), αλλά δε το πιστεύω. Να ξέρεις πάντως, η ισημερινή θέλει πολλαπλάσιο χρόνο στησίματος (~20 λεπτά), αλλά είναι πολύ πιο ευέλικτη στην αποθήκευση λόγω πολλών αποσπόμενων τμημάτων.

 

Επομένως πάρε ένα 8 dob που λένε και τα παιδιά, και αν θες σώνει και ντε να φωτογραφίσεις, πάρε μια DSLR/mirrorless , βάλτην πάνω σε ένα tracker και καθάρισες.

 

http://skywatcher.com/product/star-adventurer/

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν ο φίλος μας θέλει στο μέλλον να ασχοληθεί και με την αστροφωτογραφία,τότε το γνωστό 8" Dob δεν κάνει γενικά διότι είναι 200/1200,και χρειάζεται στήριξη τύπου EQ6 για να είναι σταθερό το όλο σετ.

Οι καταλληλότεροι 8" σωλήνες για φωτογράφιση είναι οι 200/1000 ή 200/800 με χρήση paracorr διότι έχουν μικρότερο μήκος,άρα λιγότερες ροπές και άρα λιγότερες ταλαντώσεις και θόλωμα!

Αυτοί οι σωλήνες μπορούν να ταιριάξουν με ασφάλεια πάνω στην αρκετά φθηνότερη βάση HEQ5.

Συν το οτι πέρα απο το μεγαλύτερο πεδίο που δίνουν,απαιτούν και μ ι κ ρ ό τ ε ρ ο υ ς χρόνους έκθεσης,πράγμα καίριας σημασίας για την αστροφωτογραφία!

Με το κλασσικό 200/1200 που είναι καλύτερο για οπτική παρατήρηση,θα δυσκολευτεί στην αστροφωτογραφία...

Το καλύτερο είναι να αρχίσει με παρατήρηση,και όταν ωριμάσει μέσα του μετά απο πολύ διάβασμα και εμπειρία,τότε να αρχίσει σιγά-σιγά και την φωτογράφιση με τον κατάλληλο εξοπλισμό!

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το θέμα είναι ότι αν πάρω dobsonian αμφιβάλλω ότι θα πάρω μετά κάποια στήριξη καθώς είναι πανάκριβες ( πχ EQ5 369 την έχει το πλανητάριο).

Οπότε θα αρκεστώ στην αγορά dobsonian 6" καινούργιο ή 8" μεταχειρισμένο.

Μια τελευταία ερωτησούλα, αν δεν βρω πχ dobsonian μεταχειρισμένο εδώ στις αγγελίες αλλά βρω κάποιο με ισημερινή (πχ SW 130/900 EQ2, SKYWATCHER 150/750 Black Diamond EQ3-2) σε καλή τιμή, πάλι να μην το προτιμήσω; Καλύτερα να περιμένω για κάποιο dob καθώς κατάλαβα ότι είναι εύκολο, γρήγορο στο στήσιμο και πιο καλο;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ένα τηλεσκόπιο αποτελείται απο τον σωλήνα και την βάση ή στήριξή του.

Η βάση dob είναι η πιο απλή και πιο φθηνή.Οπότε τα dob έχουν φθηνότερες τιμές για την ίδια διάμετρο και ποιότητα οπτικών,σε σχέση με όσα στηρίζονται σε άλλες βάσεις.

Πρέπει να προσέχεις σε αυτές τις διαμέτρους (μέχρι 6"=150mm) το είδος του κατόπτρου που έχει το τηλεσκόπιο: υπάρχουν τηλ.με παραβολικό κάτοπτρο που είναι πιο καλό,υπάρχουν και με σφαιρικό κάτοπτρο που παρουσιάζει το σφάλμα της σφαιρικής εκτροπής,αλλά είναι φθηνότερο...

Εφ'όσον το τηλεσκόπιο το θέλεις για παρατήρηση,πάρε τη μεγαλύτερη διάμετρο που μπορείς σε dob βάση,για να έχεις το καλύτερο value for money!

Ήδη έχουμε εξηγήσει και σε άλλα πολύ πρόσφατα post,τί πλεονεκτήματα έχεις με μεγαλύτερη διάμετρο!

Μέχρι και τις 8" δεν έχεις πρόβλημα φορητότητας με dob βάση,με την προϋπόθεση οτι δεν έχεις σοβαρό πρόβλημα με την μέση σου...

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης