Jump to content

Σηντηρηση τηλεσκοποιου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα ηθελα αν γινεται [-o< να μου περιγραψει καποιος αναλητικα σε λιστα τι θα πρεπει να κανω για να κραταω το τηλεσκοποιο (DΟΒ 8" που θα μου ερθει εντος του μηνα) σε καλη κατασταση και να το κανω να ζησει οσο το δυνατον περισοτερο...

 

 

Επισης ηθελα να ρωτησω αν αξιζει η CCD celestron NexImage και γιατι ειναι τοσο φθηνη σε σχεση με τις αλλες CCD... (κοστιζει 210€ κανονικα και 168€ στη προσφορα...) Θα τι βριτε στο site www.planitario.gr στις προσφορες... :-k :-k

 

Ευχαριστω προκαταβολικα...

Να δουμε ποτε θα ξαναδουμε σκοταδι.... Ριμαδα φωτορυπανση... ](*,) ](*,) ](*,)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε haha δεν βλέπω τον λόγο να αγοράσεις την neximage απ' την στιγμή που δεν έχεις ισημερινή στήριξη. Δεν βολεύει το dob για φωτογράφηση. Θα πρότεινα να μην βιάζεσαι και να πάρεις πρώτα το τηλεσκόπιό σου, να μάθεις να το χρησιμοποιείς και βλέπεις έπειτα πως θα κινηθείς..η αστροφωτογράφηση δεν είναι κ ο πιο εύκολος στόχος..

 

Η neximage είναι τόσο φθηνή γιατί δεν είναι ψυχώμενη αστρονομική ccd,ούτε έχει αισθητήρα μεγάλων διαστάσεων και για άλλους λόγους. Μια webcam ειναι στην ουσία.

 

Για την φροντίδα του τηλεσκοπίου θα σου απαντήσουν άλλοι φίλοι πιο έμπειροι..

 

Καλώς να σου έρθει το τηλεσκόπιο!

Φιλικά,

Παναγιώτης Αντωνόπουλος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για την φροντιδα θα σου πω οτι ξερω μεχρι στιγμης...

 

Μην το αφήνεις ανοιχτο(χωρις καπακι) παραπάνω απ'όσο χρειάζεται! Να καπακώνεις τα προσφθαλμια σου, και αμα δεις σκονη στο κατοπτρο μην ανησυχήσεις, δεν εινα τιποτα το σπουδαιο, συνήθως χρειάζεται καθάρισμα ανα 3 χρονια...

 

Επίσης, πρόσεχε να μην αποευθυγραμμίσεις τα κατοπτρα, κοινώς μακριά απο τις βίδες που είναι στις ακρες του σωλήνα...

 

Ευθυγραμίζοντας τον ερευνητή πρόσεχε να μην πέσουν οι βίδες που τον κρατάνε μέσα στον σωλήνα(τα παξιμαδάκια δηλαδη), είναι αρκετα ευκολο να γίνει, και αρκετα δυσκολο να τις βγάλεις!

Λέσχη Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δηλαδη τα πρωτα 3 χρονια δεν θα καθαρισω καθολου το τηλεσκοποιο μου :-s :-s Και ποτε θα το καθαρισω? :cry:

 

Οσο για την Web cam δεν σκοπευω να την αγορασω, απλα ρωτησα....

Αλλα η απορια μου ηταν, τι θα μπορω να τραβαω με αυτη τη καμερα?

 

Το Baader Optical Wonder να το παρω απο τωρα, ή να περιμένω :?:

Να δουμε ποτε θα ξαναδουμε σκοταδι.... Ριμαδα φωτορυπανση... ](*,) ](*,) ](*,)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Των φρονίμων τα παιδιά… :)

 

Λοιπόν, φίλε haha, καλώς να δεχθείς το… μωρό σου, γιατί περί αυτού πρόκειται!

Εξηγούμαι: Τα τηλεσκόπια, και ιδίως τα νευτώνεια, επειδή τα κάτοπτρα τους απευθυγραμμίζονται ευκολότερα, τους συμπεριφερόμαστε σαν να είναι μωρά! Αποφεύγουμε τους κραδασμούς, όσο γίνεται, και τα μεταχειριζόμαστε με την μέγιστη προσοχή, ιδίως τα ογκώδη, προκειμένου να αποφύγουμε κτυπήματα κατά την διάρκεια της μεταφοράς τους.

 

Αποφεύγουμε να καθαρίζουμε τα οπτικά τους, παρά μόνο όταν είναι πολύ βρόμικα. Λίγη ή μέτρια σκόνη πάνω τους δεν επηρεάζει την απόδοση. Το πότε θα χρειαστεί είναι κάτι σχετικό και έχει να κάνει με την συχνότητα που παρατηρούμε, τις καιρικές συνθήκες που επικρατούν κατά την διάρκεια των παρατηρήσεων, ακόμα και το πώς αποθηκεύουμε τον σωλήνα. Κι αυτό γιατί, ακόμα και με τα καπάκια κλειστά, τα κάτοπτρα με την πάροδο του χρόνου σκονίζονται. Το καλύτερο θα ήταν να αποθηκεύεις τον σωλήνα μέσα στο κουτί του ή σε κάποιο άλλο κλειστό χώρο, μέσα σε δωμάτιο με νορμάλ ατμοσφαιρικές συνθήκες.

 

Φιλικά

 

PapGeo

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οσο για την Web cam δεν σκοπευω να την αγορασω, απλα ρωτησα....Αλλα η απορια μου ηταν, τι θα μπορω να τραβαω με αυτη τη καμερα?

 

H κάμερα αυτή εδείκνυται για φωτογράφηση των αντικειμένων του ηλιακού συστήματος (ήλιος,σελήνη,πλανήτες)..

Φιλικά,

Παναγιώτης Αντωνόπουλος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βaader Optical Wonder να το παρω απο τωρα, ή να περιμένω :?:

 

Το πήρα εγώ και είναι πολύ καλό. Βέβαια άλλοι πιο έμπειροι από μένα συνεστησαν και την ισοπροπυλική αλκοόλη, την οποία θα βρεις σε οποιοδήποτε φαρμακείο και πολύ πιο φθηνά από το BOW. Εγώ πάντως το έπαιξα safe και το πήρα.

"All those moments will be lost in time... like tears in the rain."
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας, αλλα εχω κι αλλες αποριες...:D

 

Πρωτον με αυτη την web cam ουτε λογος για φωτογραφιση Deep sky, ετσι:?:

 

Και δευτερον, μεσα στο πακετο του Baader Optical Wonder εχει και ειδικα πανακια καθαρισμου, οδηγειας και τετοια, η μονο το σπρεει??

Να δουμε ποτε θα ξαναδουμε σκοταδι.... Ριμαδα φωτορυπανση... ](*,) ](*,) ](*,)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το συγκεκριμένο υγρό της Baader δεν νομίζω ότι είναι κατάλληλο για τον καθαρισμό κατόπτρων παρά μόνο για τον καθαρισμό αντικειμενικών φακών (κιάλια, διοπτρικά κτλ) και προσοφθαλμίων. Επίσης νομίζω ότι το σχετικό πανάκι καθαρισμού που συνοδεύει το υγρό, αλλά το αγοράζεις έξτρα, δεν είναι τόσο βολικό στη χρήση, ιδίως όταν έχεις να καθαρίσεις προσοφθάλμια είναι πολύ ποιο εύχρηστες οι μπατονέτες.

Φιλικά Σταύρος :)

 

TS GSO 10' , skywatcer 100 bked, vixen ultima 9x63.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά επειδή έχω χρησιμοποιήσει το συγκεκριμένο υγρό της baader να σας πω ότι δεν έμεινα καθόλου ευχαριστημένος, μια και αφήνει πίσω του ίχνη. Αντίθετα όταν χρησιμοποίησα κάποιο διάλυμα ισοπροπυλικής αλκοόλης δεν άφησε τίποτα πίσω του.. Πάντως σε οποιαδήποτε περίπτωση τέτοια υγρά τα χρησιμοποιούμε περίπου όταν δεν βλέπουμε τίποτα :) και αφού απομακρύνουμε κάθε κόκκο σκόνης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το συγκεκριμένο υγρό της Baader δεν νομίζω ότι είναι κατάλληλο για τον καθαρισμό κατόπτρων παρά μόνο για τον καθαρισμό αντικειμενικών φακών (κιάλια, διοπτρικά κτλ) και προσοφθαλμίων. Επίσης νομίζω ότι το σχετικό πανάκι καθαρισμού που συνοδεύει το υγρό, αλλά το αγοράζεις έξτρα, δεν είναι τόσο βολικό στη χρήση, ιδίως όταν έχεις να καθαρίσεις προσοφθάλμια είναι πολύ ποιο εύχρηστες οι μπατονέτες.

 

Θα συμφωνήσω. Για καθαρισμό κατόπτρου δείτε

 

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=1783&highlight=%EA%E1%E8%E1%F1%E9%F3%EC%FC%F2

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=1593&highlight=%E1%F0%E5%F3%F4%E1%E3%EC%DD%ED%EF

 

Όντως το πανάκι είναι εξτρά, αλλά είναι πολύ καλής ποιότητας ΙΜΟ.

"All those moments will be lost in time... like tears in the rain."
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

 

Πρωτον με αυτη την web cam ουτε λογος για φωτογραφιση Deep sky, ετσι:?:

 

Γίνεται μόνο αν κανεις μια ηλεκτρονική μετατροπή στη κάμερα για να έχει μακρές εκθέσεις... :D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...
παιδια και συναδελφοι αστρομανιακοι θα συμφωνησω μαζι σας πρι των διαφορων υλικων καθαρισμου που προτεινετε.εγω ομως θα προχωρησω και λιγο παραπερα σε ενα κομματι που ειναι εξισου σημαντικο για οποιοδηποτε μηχανημα που περιστρεφεται συχνα γυρω απο αξονες.μιλαω για την λιπανση.και εννοω την καλη λιπανση με βιομηχανικο γρασσο και οχι λιπαντικο υγρο.η σωστη λιπανση,οχι μονο βοηθα στη ομαλη και απροσκοπτη περιστροφη των 2 αξονων γυρω απο τουσ οποιουσ περιστρεφεται ενα τηλεσκοπιο,αλλα συντελει και στην προστασια απο την υγρασια.ειναι ενα θεμα για μενα αρκετα σημαντικο που πρεπει να λαμβανεται υποψη!!!!! :-k

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο ανθρωπος ρωταει για dobsonian τι δουλεια εχει γρασο στους αξονες περιστροφης;;;;; ](*,)
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο ανθρωπος ρωταει για dobsonian τι δουλεια εχει γρασο στους αξονες περιστροφης;;;;; ](*,)

 

Τα dobs δεν περιστρεφονται δηλαδη...? :-s

Ad Astra Per Aspera

www.agapioselia.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ένας καλός τρόπος για να καθαριστεί η σκόνη από τα οπτικά (μόνο σκόνη) είναι ο εξής:

 

Παίρνετε μια ηλεκρική σκούπα και προσαρμόζετε ένα μακρύ πλαστικό-ελαστικό σωλήνα, αρκετά μακρύ έτσι ώστε να φτάνει στο πρωτεύον. Στην άκρη του σωλήνα έχετε τοποθετήσει ένα αυτοσχέδια φίλτρο από βαμβάκι (στερεωμένο έτσι ώστε να μην το ρουφήξει). Ανοίγετε την σκούπα, βάζετε το σωλήνα και με απαλές κινήσεις σκουπίζετε όλη την επιφάνεια του κατόπτρου.

Είμαι βέβαιος ότι δεν θα μείνει ίχνος σκόνης. Προσοχή μόνο από που θα περάσει ο σωλήνας έτσι ώστε να μην ενοχλεί πολυ τον δευτερεύοντα.

 

Πως σας φαίνεται η ιδέα?

Δωρεάν ενέργεια για όλους...Φτάνει πια η εξάρτηση από το πετρέλαιο.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα κατοπτρα πλενονται δεν ειναι χαλια να τα σκουπιζεις με ηλεκτρικες σκουπες :cheesy:

Αυτο που περιγραφεις δεν κανει δουλεια εχει δοκιμαστει και απο φιλο μου που ηθελε σωνει και καλα να πειραματιστει. Εξαλλου τι να κανεις το φιλτρο εφ οσον ρουφαει η σκουπα.. δεν φυσαει ωστε να εκτοξευει σωματιδια σκονης στον καθρεφτη.

Αν ηταν να καθαριζουμε τα κατοπτρα ετσι κανενας δεν θα εμπαινε στην διαδικασια λυσιματος πλυσιματος. Οταν ερθει η ωρα καθαρισμου η δοκιμασμενη μεθοδος του πλυσιματος ειναι η μονη ενδεδειγμενη!

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Foehammer - Τα dobs δεν περιστρεφονται δηλαδη...?

 

Foehammer,

Και τα Dobsonian Θέλουν συντήρηση.

ΠΟΤΕ εντούτοις με γρασο.

 

εδώ μια σημείωση από έναν από τους σημαντικότερους dobsonian κατασκευαστές:

 

" .. for the two azimuth boards, use some car wax (Turtle Wax, Rain Dance, or the like), on the underside of the upper boards formica surface. Follow the wax's instructions for its application. When the wax dries, buff it off nice and clean. This will make the formica surface nice and slick. You'll need to repeat the application of the wax a couple of times a year to maintain the smooth buttery feel.."

Φιλικά, Frank

http://www.oaog.ca/

http://www.rascmontreal.org/

 

"Imagination is more important than Knowledge"

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης