Jump to content

Η επόμενη εξόρμηση της ΕΑΕ στον Πάρνωνα, 25-26-27 Αυγούστου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλοι Ερασιτέχνες Αστρονόμοι,

 

Η επόμενη εξόρμηση για παρατήρηση της ΕΑΕ στον Πάρνωνα, θα γίνει στις ημερομηνίες 25-26-27 Αυγούστου (Παρασκευή, Σάββατο και Κυριακή βράδυ).

 

Πληροφορίες για συμμετοχή στο: http://astronomia.org.gr/pdf/obs_guide.pdf (PDF 294K)

και http://astronomia.org.gr/nextobs.htm

 

 

Φιλικά,

Χάρης Καμπάνης

Πρόεδρος ΕΑΕ

 

parnona_club.jpg

Disclamer: The two most common elements in the Universe are Hydrogen and Stupidity.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπου!χου!χου! :( :-({|= ](*,) ](*,) :-({|= :( :( :( :-({|= :-({|= :( :cry: :cry: :cry:

Κι εγώ θέλω…

Ρε παιδιά βάλτε κανα λεωφορείο για εμάς τους άμοιρους που δεν έχουμε δίπλωμα ακόμα...

«Το βιβλίο της φύσης είναι γραμμένο στη γλώσσα των μαθηματικών»
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητέ Χρήστο,

 

Δύο μέλη της ΕΑΕ ήρθαν στην προηγούμενη εξόρμηση με ΚΤΕΛ από Αθήνα. Το ευκολότερο είναι να πάει κανείς έως τον Αγ. Πέτρο και από εκείνο το σημείο κάποιο μέλος της Ένωσης μπορεί να σε ανεβάσει στον χώρο παρατήρησης.

 

Εναλλακτικά εάν γνωρίζεις κάποια μέλη της ΕΑΕ από τις συγκεντρώσεις στην Πεντέλη, μπορείς να επικοινωνήσεις μαζί τους για να έρθετε από κοινού. Σε αυτή την περίπτωση πρέπει να γνωρίζεις ότι πιθανότατα να μην υπάρχει χώρος και για τον δικό σου εξοπλισμό. Σε κάθε περίπτωση θα πρέπει να έχεις δικιά σου σκηνή, Sleeping Bag, τρόφιμα και νερό.

 

Περισσότερες πληροφορίες στο http://astronomia.org.gr/nextobs.htm

 

Φιλικά,

Χάρης Καμπάνης

Disclamer: The two most common elements in the Universe are Hydrogen and Stupidity.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητέ Αχιλλέα,

Η απόσταση είναι 17 χιλιόμετρα από Αγ. Πέτρο έως τον χώρο παρατήρησης ή 20-25 λεπτά με το αυτοκίνητο.

 

Πληροφορίες:

 

http://www.astronomia.org.gr/sites.pdf

 

Φιλικά,

Χάρης Καμπάνης

Disclamer: The two most common elements in the Universe are Hydrogen and Stupidity.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλό αυτό... \:D/

Το πολύ πολύ να περπατήσω 17 χιλιόμετρα για να έρθω στο χώρο παρατήρησης.... \:D/

Που μπορώ να μάθω κάθε πότε έχει λεωφορείο;

«Το βιβλίο της φύσης είναι γραμμένο στη γλώσσα των μαθηματικών»
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητέ Χρήστο,

 

Για τα λεωφορεία, φυσικά, θα απευθυνθείς στα ΚΤΕΛ: http://www.ktel.gr/

 

Για οποιαδήποτε άλλη πληροφορία που έχει να κάνει με την εξόρμηση μπορείς να απευθυνθείς στους συντονιστές τον εξορμήσεων της ΕΑΕ. Θα βρεις στοιχεία επικοινωνίας στην ιστοσελίδα της ΕΑΕ.

 

Φιλικά,

Χάρης Καμπάνης

Disclamer: The two most common elements in the Universe are Hydrogen and Stupidity.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γαλιλαιε για οτι εχει σχεση με ΚΤΕΛ για τον Παρνωνα, εμενα θα ρωτας...

Θα κανω διατριβη σε λιγο... :mrgreen:

Εχει απο Τριπολη γυρω στις 6:30 το πρωι.... (κοινως , ξεχασε το)

Εχει κι αλλο ενα το μεσημερι που φευγει συνηθως στη 1 και 15.

Αν ειναι γκαζιαρης ο οδηγος σε μια ωρα βρισκεσαι στον Αγιο Πετρο.

(καλου κακου παρε σακουλιτσα και κρανος μαζι :ΡρΡ)

Αν δεν ηθελε ποτε να γινει σαν τον Σουμαχερ υπολογισε γυρω στα 75 με 80 λεπτα.

:D

 

Υ.Γ Τα παραπανω ισχυουν για μερα Σαββατο.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κατερίνα,

Έχει κάθε μέρα από Τρίπολη για Άγιο Πέτρο;

Από Αθήνα για Τρίπολη φαντάζομαι έχει κάθε 1 ώρα ε;

Πόση ώρα είναι η διαδρομή Αθήνα- Τρίπολη;

«Το βιβλίο της φύσης είναι γραμμένο στη γλώσσα των μαθηματικών»
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η διαδρομη κραταει περιπου 2:30 ωρες.

Γι αυτο με βολευει να παιρνω το λεωφορειο των 9:30 απο Αθηνα.

Αν φυγεις με το επομενο που ειναι στις 11, προλαβαινεις οριακα το λεωφορειο για Αγ.Πετρο. Γι αυτο και δεν το εχω παρει ποτε των 11( απο φοβο μην χασω το επομενο ).

Ναι καθε μερα εχει. Δυστυχως για Παρασκευη δεν ξερω να σου πω ακριβως τις ωρες για Αγ.Πετρο.

θα πρεπει να συμβουλευτεις το ΚΤΕΛ Αρκαδιας στην Τριπολη.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες...

Τα λέμε στον Πάρνωνα...!

Χε!χε!χε!

\:D/ \:D/ \:D/ \:D/ \:D/ \:D/ \:D/ \:D/ \:D/ \:D/ \:D/ \:D/ \:D/ \:D/ \:D/ \:D/ \:D/

«Το βιβλίο της φύσης είναι γραμμένο στη γλώσσα των μαθηματικών»
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για την προσβαση στον Παρνωνα κατα την γνωμη μου ειναι προτιμοτερη η διαδρομη μεσω εθνικης οδου Τριπολης-Σπαρτης και στροφης για το χωριο Βουρβουρα και απο κει Αγιο Πετρο.

Ο δρομος ειναι κατα τη γνωμη μου καλυτερος και πιο απροβληματιστος απο την διαδρομη στο pdf της ΕΑΕ. Χρειαζεται προσοχη στη διασταυρωση απο εθνικη οδο Τριπολης -Σπαρτης για Βουρβουρα καθοτι η διασταυρωση ειναι πανω σε αρκετα κλειστη στροφη.

Επισυναπτω χαρτη. Μετα τον Αγιο Πετρο συνεχιζουμε οπως στο pdf της ΕΑΕ.

Για προσβαση απο Μεσσηνια υπαρχουν δυο τροποι, ειτε μεσω εθνικης οδου Καλαματας-Σπαρτης και εν συνεχεια Σπαρτης-Τριπολης στροφη για Βρεσθαινα-Μεγαλη Βρυση-Βαμβακου-Καταφυγιο ΕΟΣ (ωραια διαδρομη!), ειτε απο εθνικη οδο Καλαματας-Τριπολης στροφη μετα απο Ασσεα για χωρια Μαναρη-Βλαχοκερασια-Κερασια και εν συνεχεια εθνικη οδος Τριπολης-Σπαρτης και ακολουθουμε την διαδρομη οπως απο Αθηνα.

xartis_parnon.jpg.9e8eef309a1e5addf4a8c8fd97bf11fd.jpg

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Η πολυπόθητη μέρα ήρθε!!! \:D/ \:D/ \:D/ \:D/

Σήμερα το απόγευμα φεύγω με KOTS για Πάρνωνα!

Το Εθνικό Αστροσκοπείο Αθηνών δείχνει καθαρό ουρανό με καθόλου έως ελάχιστο αέρα και θερμοκρασία το βράδυ της Παρασκευής να πέφτει μέχρι 12 βαθμούς ενώ το Σάββατο θα φτασει περίπου τους 27 με 30....

Ποιός άλλος καλός αστροβοξίτης θα έρθει???

ΣΤΕΛΛΑ, ΓΙΩΡΓΟ, ΒΑΣΙΛΗ, ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΕΚΕΙ ΨΗΛΑ...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα ερθω και εγω απο Καλαμάτα..

ανεβαίνει μηχανή φαντάζομαι μέχρι το καταφύγιο ε?

Θα ξεκινήσω μάλλον Σάββατο Μεσημέρι, οπότε θα είμαι εκεί κατα το απογευματάκι..

Ευτυχώς με τους χάρτες θα είναι πολύ πιο εύκολο..

Τα λέμε εκείιιιι................ \:D/ \:D/ \:D/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ακομα Αθηνα βρισκομαι! Αντε σε λιγο τη κανω να παω στο εξοχικο μου. Φορτωνω τηλεσκοπιο και φευγω. Ευελπιστω να ειμαι με Αργυρη εκει κατα τις 20.00!

 

Αν ειναι η ατμοσφαιρικες συνθηκες να ειναι ετσι οπως τις λεει ο Αργυρης θα δουμε ΠΟΛΛΑ πραγματα

 

Τα λεμε εκει παιδια..

 

Φερτε και φαγητα!

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δυστυχώς εμένα το διάβασμα θα με κρατήσει στην Αθήνα αυτή τη φορά.... :(

 

KOTS, πάντως την τελευταία φορά δεν είχαμε δει και λίγα, παρόλο το αεράκι...

 

Αργύρη, ξέχνα τις προβλέψεις για θερμοκρασία που διαβάζεις... Υπολόγιζε 10 βαθμούς κάτω, τουλάχιστον!!! Μην κάνεις κάνα αστείο και πας με καλοκαιρινά!!!

 

Καλά να περάσετε παίδες!! Χαιρετισμούς σε όλους!!

astrovoxsigmz0.jpg

nightskybarweb9dg.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα σε όλους! :D

Το τριήμερο στον Πάρνωνα τελείωσε και έχω να πω τα εξής:

Παρασκευή βράδυ φτάσαμε κατά τις 11, και ήταν ήδη στημένα τα "θηρία" στο γήπεδο.. (Για όσους δεν έχουν πάει η περιοχή παρατήρησης είναι ΙΔΙΑ με την περιοχή στο θρίλερ "Σκοτεινό Χωριό". Γύρω γύρω πανύψηλα δέντρα και στη μέση...εμείς!) Φίλε Βαγγέλη το Εθνικό Αστεροσκοπείο ΔΕ πέφτει ποτέ έξω από τις προβλέψεις του, σε αντίθεση με άλλα "γνωστά" site καιρού...Η θερμοκρασία κυμαινόταν ακριβώς σε 14-16 το βράδυ δίχως αέρα και την έβγαλα με σορτσάκι (αργότερα ένα φούτερ με κάλυψε πλήρως... 8) ).

Η παρατήρηση καλή, η παρέα Φ.Ο.Β.Ε.Ρ.Η. adam, giorgosgr, KOTS, NickTremoulis, Ianos, adam, Παναγιώτης (Ακρόπολη), Χάρης Καμπάνης, Άρης Μυλωνάς και ξεχνάω στάνταρ άλλους 10... Ώπα! inest,vegan,johndouk κα...

Όχι τέλειο seeing αλλά η ματιά μέσα από το 15ιντσο Obsession του adam ήταν :shock: :shock: :shock: όλα τα λεφτά... Να'ναι καλά ο KOTS που έβρισκε γρήγορα στόχους αλλιώς ακόμα το ring nebula θα έψαχνα... :oops: :oops: Επίσης τα ρομποτικά (ένα LX90 και ένα LX200R που είδα) έβρισκαν με τα μοτέρ τα πάντα αμέσως!! Η εύρεση για αυτά τα όργανα είναι πραγματικά παιχνιδάκι!!

Το καταφύγιο που βρίσκεται ούτε 1 χλμ πιο πάνω από το σημείο παρατήρησης κάλυψε άνετα τα 15 άτομα που είμασταν σε αυτό (μέτρησα 26 κρεβάτια), η πηγή είναι σε απόσταση σχεδόν 5 χλμ και το χωριό Άγιος Πέτρος σε 16.

Πως πας από Αθήνα:

Ξεκινάς, περνάς Κόρινθο από τη νέα γέφυρα και μετά από λίγο πιάνεις αριστερά για Τρίπολη. Φτάνεις Τρίπολη, παίρνεις (ρωτάς σε κανα φανάρι.... 8) ) το δρόμο για Σπάρτη και παρατηρείς πινακίδες που να λένε Καστρί. Στρίβεις για καστρί και λίγα χλμ αργότερα αρχίζουν οι ταμπέλες για Άγιο Πέτρο. Με το που φτάνεις Άγιο Πέτρο, τον περνάς και σε 1-2 χλμ υπάρχει ανηφορική δεξιά στροφή - πέταλο (λίγο ύπουλη το βράδυ, την έχασα μια φορά και έφτασα στη Μονή Μαλέβης, περίπου 8 χλμ πιο μετά.... ](*,) ). Επάνω στη στροφή υπάρχει πινακίδα που λέει "Καταφύγιο Ε.Ο.Σ.". Την ακολουθάς και φτάνεις μέσα από μικρές συνεχιζόμενες στροφές σε διχάλα. Πάλι έχει πινακίδα για το καταφύγιο, στρίβεις και μετά από λίγο είσαι στο χώρο παρατήρησης...

Το Σάββατο έβγαλε μια ηλίθια ομίχλη που ανάγκασε πολλούς να μη στήσουν και άλλους να τα μαζέψουν και να φύγουν.... Κάποιοι ήρθαν στο καταφύγιο όπου ο Νίκος έδειχνε μέσω laptop φωτογραφίες.. Ο giorgosgr (και...αρκετοί άλλοι και άλλες) με αγωνία περίμενε να ανοίξει ο καιρός και κατά τις 1 μας έκανε το χατίρι!! \:D/ \:D/ Πήρε ένα green laser και μας έδειξε όλους τους αστερισμούς, σημεία με διπλούς αστέρες, σμήνη, γαλαξίες κα.

Όταν τον λένε χειροκίνητο go-to ΣΙΓΟΥΡΑ δεν τον λένε τυχαία.... Μιλάμε σαρώνει με ευκολία τον ουρανό και σου δείχνει πράγματα που θα ήθελες ώρες να τα βρεις μόνος.....

Η απόθέωση??? Κάποιος έστησε ένα 14ιντσο OrionOptics, το "ψιλοανέλαβε" ο Γιώργος και χάσαμε τα αυγά και τα πασχάλια!!! Σε μισή ώρα είχαν βγει ένα meade etx 90, ένα orion optics 14, ένα 10 dobsonian δε θυμάμαι μάρκα και ένα (νομίζω) 4άρι skywatcer.. Η παρουσία του γυναικείου φίλου ήταν αισθητή μιας και πολλοί είχαμε ανέβει με τις κοπελιές, τις γυναίκες, ακόμα και με όλη την οικογένεια ΜΑΖΙ με τα τρία μωρά (η μικρότερη της παρέας ήταν 6 μηνών και την έλεγαν.... κυρία Τρεμούλη!! :lol: :lol: :lol: =D> =D> =D> ).

Το βράδυ πέρασε ΤΕΛΕΙΑ, ακολούθησε ύπνος και την Κυριακή πρωί καθώς ετοιμαζόμουν να φύγω ήρθε κάποις με .... ένα......... χμμμμμ............ Obsession........ 18άρι............. Dob................ με go to!!!!! :shock: :shock: :shock: :shock:

Καλορίζικο και να το χαίρεται ο νέος ιδιοκτήτης του!!

ΣΤΕΛΛΑ, ΓΙΩΡΓΟ, ΒΑΣΙΛΗ, ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΕΚΕΙ ΨΗΛΑ...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όχι τέλειο seeing αλλά η ματιά μέσα από το 15ιντσο Obsession του adam

 

Μάλλον κάποιου άλλου ήταν το 15ιντζο, όχι του Adam.

 

Άραγε ο Ν.Τρεμούλης έκανε πάλι τις πατέντες με την ψηφιακή πάνω στα αντίβαρα;; Νίκο, αν το διαβάσεις, ακόμα δεν είδαμε τις φωτος από την προηγούμενη φορά! Και νομίζω ότι έχω ένα μερίδιο σε αυτές λόγω... χαρτοταινίας!! Αστειευόμενος πάντα...

 

Χαίρομαι που τα περάσατε καλά χωρίς εμένα ](*,) ](*,) ](*,) , του χρόνου πάλι!!! :cheesy:

astrovoxsigmz0.jpg

nightskybarweb9dg.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το 15" είναι του rama.

Τις φωτογραφίες με την χαρτοτενία που φωσφόριζε λόγο ηλεκτροστατισμού όταν την τράβαγες και το deklaser μου τις είδαμε την επόμενη. Πού ήσουν Βαγγέλη; Κρίμα για την ομίχλη. Τα λέμε λοιπόν ξανά ή στην Πεντέλη ή στον Πάρνωνα 22-24/9 (θα κάνει και λίγο κρύο...μπρρρρρρρρ).

Την ώρα που εμείς κοιτάμε τα :cheesy: , τα βλέπουν και κάποιοι άλλοι, ίσως όχι από τον δικό μας κόσμο... :cheesy: :cheesy: :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

:lol: Τώρα κατάλαβα ποιος παναγιώτης είσαι! Την επόμενη μέρα εγώ με το vasiamits φύγαμε, πρόλαβα μόνο να δώ πολύ λίγο το πρωί στο καταφύγιο, αλλά όχι όλες.

 

Θα τα πούμε κάποια άλλη φορα!

astrovoxsigmz0.jpg

nightskybarweb9dg.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Αργύρη χάρηκα που σε γνώρισα. Τον Kots τον είχα γνωρίσει την προηγούμενη φορά. Μακάρι να είχα το Obsession του rama. Εγώ είχα ένα 8ιντσο ΟΟ σαν το δικό σου.

Φιλικά

Νίκος Λαμπρίδης

Eppur, si muove

Galileo Galilei (1564-1642)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αργυρη,και στον Παρνωνα ησουνα πολυλογας,για αυτο και δεν προλαβαινες να ντυθεις,και ας κρυωνες και σε τρωγανε τα κουνουπια.

Χαρικα για τη γνωριμια και για το οτι ειμασταν μαζι ολη τη βραδυα(παντα με την αστρονομικη εννοια).Εσυ και ο φιλος σου(ΚΟΤΣ) μπορειτε να εμπνευσετε πολλους νεους ερασιτεχνες αστρονομους. :)

Η αστρονομια μας βοηθαει να κοιταμε ψηλα. www.astrotheory.gr :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω ξεκίνησα να έρθω μέσω Σπάρτης, αλλα κόντεψα να φτάσω Τρίπολη..

τέλος-πάντων, βρήκα τον Αγιο Πέτρο, και την διασταύρωση για καταφύγιο κατα τις 1 το βράδυ, αλλα δεν ανέβηκα :oops: :oops: μπας και χάλαγα καμμια φωτο (τα φώτα μου δεν κλείνουν..) :oops:

Τουλάχιστον τώρα ξέρω τον δρόμο.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν και λογω δουλειας αναγκαστηκα να φυγω Σαββατο πρωι περασα τελεια ομολογω.

 

Δε μπορω να θυμηθω τα ονοματα των φιλων στη παρεα δυστυχως. Μη παρεξηγειτε ζητω συγνωμη αλλα ειναι κατι που παθαινω συχνα. Ομως θυμαμαι φατσες ακομη και μεσα στη νυχτα. Βεβαια αν μπορει καποιος να με βοηθησει να θυμηθω ονοματα θα ημουν ευγνωμων. :)

 

Ξεχασατε να αναφερετε και να περιγραψετε ποσο μαγικη ηταν η βραδια και ιδιαιτερα τη στιγμη που η κουκουβαγιες εκαναν το κυνηγι τους και οι τριχες μας ειχαν σηκωθει κατακορυφα. Ουρλιαχτα μεσα στη νυχτα απο κουκουβαγια με αντιλαλο και ηχω. Εμοιαζε με ετοιμο στημενο σκηνικο για γυρισμα θριλερ.

 

Η βραδια στο καταφυγιο εκπληκτικη. Ακομα πιο υπεροχο το ξυπνημα μεσα στο καθαρο αερα με μπλε ουρανο (και οχι γαλαζιο οπως εχουμε συνηθησει) υπο τον ηχο του τρελου γελιου του αργυρη!!! :wink: Αργυρη η παρεα σου ηταν εκπληκτικη και ανυπομονω να ερθει το τριημερο του Σεπτεμβριου!

 

Παιδια συγνωμη ζητω σε οσους δε προλαβα να γνωρισω απο κοντα (δε χασατε και τιποτα ) :P

 

Θα τα ξαναπουμε σιγουρα στην επομενη παρατηρηση αλλα και στη Πεντελη πλεον παρεα με το πνευματικο μου πατερα. Το Νικο Ματσοπουλο.

 

Αληθεια ειδε κανεις απο το 15" το Μ13 και το σμηνος γαλξιων ονοματι κουαντετ? αααααααχχ Χριστε μου......................... :cheesy:

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης