Jump to content

Σκαμπό - Καρέκλα πτυσσόμενη για χρήση με Dobsonian τηλεσκοπ.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια δεν ξερω αν αξιζει να το αναφερω βρηκα μια καρεκλα - σκαμπο που ανοιγοκλεινει (για να την περνετε μαζι σας) στο ΙΚΕΑ της Θεσσαλονικης και μαλιστα με ~25 ευρώ, Ειναι σε χρώμα ανοικτου ξυλου πολυ ομορφη και αρκετα ψηλη (πιστευω λιγο κατω απο μετρο) και νομιζω θα ειναι τελεια για την χρηση με τα Dobsonian γενικοτερα που πρεπει να εισαι απο πανω τους....

 

Οσοι πιστοι προσελθετε!! (Οταν την παρω - μαλλον Σαββατο θα σας πω με τι ονομασια το πουλαει η ΙΚΕΑ).

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κι εμένα μου φαίνεται ότι αν είναι κοντά στο 1 μέτρο που λες, θα είναι πολύ ψηλή. Εγώ χρησιμοποιώ μία ξύλινη πτυσσόμενη κάπου μισό μέτρο ύψος και είναι πολύ βολική για το τηλεσκόπιό μας.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

To πηρα Μανο!!!!

 

Διαβασε και δες φωτο μου!!!

 

 

Την καρεκλα θα την μετρησω και θα σας πω ποσο ψηλη ειναι

Αν ειναι παντος στο μετρο οντως θα ειναι πολυ ψηλη... Για να δω και θα σας ενημερωσω..

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επειδή ενδιαφέρομαι για την καρέκλα αυτή μήπως μπορέις να μου στείλεις μια φωτό να τη δω;
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επειδή ενδιαφέρομαι για την καρέκλα αυτή μήπως μπορέις να μου στείλεις μια φωτό να τη δω;

Μια απο τα ιδια. Δεν μας λες και εμας να ξερουμε. :lol:

 

Σελιδα, please :D

http://ikeaeu.ecweb.is/08/mgr/

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πιο πανω αναφερα παιδια οτι μαλλον Σαββατο θα παω και θα σας πω με τι ονομασια το πουλαει η ΙΚΕΑ).

 

Δυστυχως ρε Μανουσο δεν εχω καποια φωτο την ειδα απλα εκει στο καταστημα, αλλα ευκολο ειναι θα ξαναπαω ακποια στιγμη και θα ρωτησω καποιον πωλητη. Θα την βγαλω και φωτο μην στενοχωριεσαι , ΟΚ?

 

Και θα σας πω ποσο ακριβως κανει και τι ονομασια εχει...

 

Το καθισμα της ειναι κανονικο , δεν εχει σχημα σκαμπο κυκλικο και απο πισω εχει ενα σηκωμα για να πιανει λιγο την σπονδυλικη στηλη. Πισατευω θα ειναι αρκετα ξεκουραστη απο το να εισαι ορθιος.

 

Το υψος αν και δεν κρατησα ακριβως τα εκατοστα πρεπει να ειναι νομιζω 80-90cm , παντα με επιφυλαξη....

 

Υπομονη λοιπον και θα εχετε φωτο ΟΚ?

 

Γεια σας παιδια!

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πιο πανω αναφερα παιδια οτι μαλλον Σαββατο θα παω και θα σας πω με τι ονομασια το πουλαει η ΙΚΕΑ).

 

Δυστυχως ρε Μανουσο δεν εχω καποια φωτο την ειδα απλα εκει στο καταστημα, αλλα ευκολο ειναι θα ξαναπαω ακποια στιγμη και θα ρωτησω καποιον πωλητη. Θα την βγαλω και φωτο μην στενοχωριεσαι , ΟΚ?

 

Και θα σας πω ποσο ακριβως κανει και τι ονομασια εχει...

 

Το καθισμα της ειναι κανονικο , δεν εχει σχημα σκαμπο κυκλικο και απο πισω εχει ενα σηκωμα για να πιανει λιγο την σπονδυλικη στηλη. Πισατευω θα ειναι αρκετα ξεκουραστη απο το να εισαι ορθιος.

 

Το υψος αν και δεν κρατησα ακριβως τα εκατοστα πρεπει να ειναι νομιζω 80-90cm , παντα με επιφυλαξη....

 

Υπομονη λοιπον και θα εχετε φωτο ΟΚ?

 

Γεια σας παιδια!

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επειδή ενδιαφέρομαι για την καρέκλα αυτή μήπως μπορέις να μου στείλεις μια φωτό να τη δω;

Μια απο τα ιδια. Δεν μας λες και εμας να ξερουμε. :lol:

 

Σελιδα, please :D

http://ikeaeu.ecweb.is/08/mgr/

Ετυχε να εχω τον καταλογο στο σπιτι μου, και εψαξα γι αυτο το πτυσσομενο σκαμπο γιατι ειχα περιεργεια να δω ποιο ειναι... :mrgreen:

Βρισκεται στην σελιδα 169, και ειναι ο τυπος "FRANKLIN".

 

Καλη αγορα και καλες παρατηρησεις...

 

:cheesy:

 

υ.γ.

Altinaki, αν μπορεις, διεγραψε το 2ο σου ποστ... :wink:

astonomyvd6.jpg

Ένα αστέρι πέφτει...πέφτει, το κοιτώ στον ουρανό... :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Aκριβως. Η γυναικα μου τον βρηκε και αυτη και με βοηθησε και εβγαλα μια φωτογραφια απο το καταλογο....

 

Τελικο υψος της θεσης της καρεκλας 63cm...

 

Τιμη 25 ευρωκαι οντως εννοουσα αυτη που λεγεται Franklin...

 

Καλημερα παιδια!

DSC00166.thumb.JPG.0023d02b576c80b3605c74e3bf056bfe.JPG

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πως σβηνω ομως ρε συ την διπλη καταχωρηση που εκανα (Ξερεις)?

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πού μπορώ να βρω μια τέτοια καρέκλα εδώ στην Κρήτη; :-k
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπορώ να αγοράσω χωρίς κάρτα από εκεί;
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά, παλιά και δοκιμασμένη λύση είναι τα καρεκλάκια μεταβλητού ύψους για σιδερώστρες. Με κόστος γύρω στα 20 - 25 ευρώ είναι ιδανικά για χρήση στο τηλεσκόπιο. Για όποιον πιάνουν τα χέρια του είναι σχετικά εύκολη η μετατροπή τους για πιο εύκολη ρύθμιση.

Άλλη δοκιμασμένη λύση, αλλά αρκετά πιο ακριβή, είναι το καρεκλάκι του ντράμερ. Θα το βρείτε σε καταστήματα με μουσικά όργανα.

Η ρύθμιση στο ύψος δεν είναι πολυτέλεια, αλλά απαραίτητη συνθήκη, γιατί αν δεν μπορεί να ανεβοκατέβει η θέση στο καρεκλάκι, την κίνηση αυτή θα πρέπει να την κάνει το σώμα και ειδικότερα η μέση σας.

Φιλικά,

Ηλίας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σκαμπό σχεδιαστηρίου από 60-90cm ύψος είναι ιδανικό για ντομπς νομίζω. Για SCT θέλουμε κάτι που να πάει ακόμα χαμηλότερα

Χρίστος "WorkaholiC" Σωτηρόπουλος

Εθνικός Συντονιστής για τους Αστρονόμους Χωρίς Σύνορα & για τους Αστρονόμους των Πεζοδρομίων

Έφορος Εκπαιδευτικών Θεμάτων του Σ.Φ.Α.Κ.

http://www.sfak.org Facebook: www.facebook.com/groups/sfakorg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σκαμπό σχεδιαστηρίου από 60-90cm ύψος είναι ιδανικό για ντομπς νομίζω. ...

Έχεις καμιά φωτογραφία πρόχειρη?

 

Πρόσφατα είδα μια καρέκλα για σιδέρωμα σε πολυκατάστημα, αλλά δεν μου άφησε καλή εντύπωση. Είχε μεγάλο βάρος, το καρεκλάκι ήταν υποτυπώδες και δεν παρείχε ιδιαίτερη άνεση, ενώ για να την ρυθμίσεις ως προς το ύψος έπρεπε να ξεβιδώνεις τον μεταλλικό πείρο από τα παξιμάδια του κάθε φορά και να τον περνάς αλλού. Εντελώς δύσχρηστη. Αν βέβαια είχε απλή χειροκίνητη μεταφορά του καθίσματος, όπως λ.χ. ανεβοκατεβαίνουν οι πλάτες από αρκετές πλαστικές ή αλουμινένιες πολυθρόνες κήπου ή θαλάσσης (με δοντάκια) και το βάρος ήταν μικρότερο, θα αποτελούσε ενδιαφέρουσα λύση. Αν δείτε κάποια με αυτά τα χαρακτηριστικά, ανεβάσετε μήνυμα.

 

Φιλικά

 

PapGeo

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Άλλη δοκιμασμένη λύση, αλλά αρκετά πιο ακριβή, είναι το καρεκλάκι του ντράμερ. Θα το βρείτε σε καταστήματα με μουσικά όργανα.

 

Θα συμφωνησω οτι το καρεκλακι για drumers ειναι πολυ καλη λυση!

Ειναι σχεδιασμενο να στριφογυριζει, να ανεβοκατεβαινει σε υψος, ειναι πτυσομενο, πιανει λιγο χωρο και γενικα ειναι πολυ ανετο (μαξιλαρακι με δερματινη επενδυση) και ανθεκτικοτατο.

Λαβετε επισης υποψην οτι ειναι φτιαγμενο για να προσφερει την μεγιστη δυνατη ανεση σε εναν ανθρωπο (ντραμερ) που πρεπει να καθεται πανω του για πολλες ωρες και να κινειτε διαρκως!

Αγορασα δυο (ενα για ντραμς και ενα για το 8ιντσο) ετσι ωστε να μην ειμαι αναγκασμενος να παιρνω απο το μαγαζι που δουλευα ντραμερ το αλλο.

Η τιμη τους ξεκιναει περιπου απο 25-30 ευρω και μπορει να φτασει και 300!

Καλη (και οχι ακριβη) μαρκα που χρησιμοποιω ειναι η Stagg περιπου στα 70 ευρω.

Και τα φθηνοτερα παντως των 30 ευρω κανουν ανετα για την δουλεια που τα θελουμε!

002374.jpg.ed587488a3c4bad177d4675c50d309b8.jpg

Φιλικά

Δημήτρης Κ.

 

Σ.Ε.Α.Α (Συλλογος Eρασιτεχνικής Aστρονομίας Αργολίδας)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα διαφωνήσω με το καρεκλάκι της ντραμς σε ένα μόνο πράγμα.Εχει όλα τα πλεονεκτήματα που αναφέρει ο JIMKIBOU αλλά δεν έχει μεγάλη διαδρομή.Για μακρυά Νευτώνεια δεν κάνει.

Οπότε όσοι έχετε DOΒ 1200 εστιακή απόσταση είναι μια χαρά.

Α κ κάτι άλλο,δεν έχει πλάτη.Πολλούς ίσως να μην τους βολεύει.

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

http://home.comcast.net/~robowalt2/Chair.htm

-Δεν είναι άσχημη σαν τιμή, μόνο τα μεταφορικά είναι θέμα

-Από την εξωτερική εμφάνιση δεν φαίνεται και κάτι σύσκολο για DIY, βρές και έναν ξυλουργό να στα μορφοποιήση και απλώς τα δένεις.

-Όσοι (αμερικανοί κυρίως) έχουν τέτοιες καρέκλες λένε ότι αξίζουν όσο ένας nagler Συχνά μάλιστα ακούς πως αυτού του είδους οι καρέκλες, είναι το μοναδικό αξεσουάρ που πραγματικά μεταμόρφωνει τις παρατηρήσεις.

Σπύρος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης