Jump to content

Observer's chair


Μανούσος

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά μετά από ψάξιμο στο internet ήθελα κι εγώ να αποκτήσω μια τέτοια καρέκλα. Και μετά λέω αντι να δώσω 300 δολάρια + μεταφορικά δεν φτιάχνω μια μόνος μου. Έτσι λοιπόν μετά από μια μικρή βοήθεια στο κόψιμο των ξύλων από επιπλοποιό ο οποίος τυγχάνει να είναι ο πατέρας και ένα Σαββατοκύριακο έφτιαξα την καρέκλα. Είναι σχετικά εύκολο να την συναρμολογήσει κάποιος όταν έχει κομμένα τα ξύλα. Το μόνο που χρειάζεται είναι μεράκι και κατσαβίδι Σας την παραδίδω και περιμένω σχόλιά σας.

 

PICT0023.JPG.3dd5ec521c5edc9ef88ff6576b578901.JPG

Η καρέκλα

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νομίζω οτι πρέπει να πας στον οργανισμό που καταχωρεί πατέντες!!χαχαχα!!! φαινεται καλή δουλειά :D =D> :mrgreen:
[-o< plz keep the sky clear!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ωραίος!! =D>

Το αδιανοητο σημερα ειναι η μονη λυση για το αυριο !

 

Επανάσταση δεν είναι μόνο η εξέγερση, είναι και η συνειδητοποίηση της αλήθειας...

 

http://www.spartastronomy.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ουάου, το τελικό αποτέλεσμα φαίνεται επαγγελματικό. Τώρα θα μας πεις και στην πράξη τι λέει. :mrgreen:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Very Nice =D> =D> Mπραβο =D> =D>

 

 

Υ.Σ

Μπορουμε να κανουμε παραγγελιες :roll:

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ωραία αναδιπλούμενη κατασκευή! Θα μπορούσες να της προσθέσεις ένα μαξιλαράκι επάνω στο κάθισμα και, εκεί που πατάει στο δάπεδο, ειδικά πλαστικά προστατευτικά για να προστατεύεις το ξύλο από τις φθορές και την υγρασία, αν πρόκειται να χρησιμοποιηθεί στην ύπαιθρο. Θα ήθελα να μας πεις πόσο ζυγίζει και πως ασφαλίζει το κάθισμα στο κάθε επίπεδο (συρταρωτά?).

 

Φιλικά

 

PapGeo

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η αλήθεια είναι οτι είναι λίγο βαριά (γύρω στα 10 κιλά) για να είναι σταθερή και να αντέχει το βάρος των 85 κιλών που είμαι στην ψηλότερη θέση (75 εκατοστά). Όμως όπως είδατε διπλώνει και μπαίνει άνετα στο πορτ-μπαγκαζ του αυτοκινήτου μιας και δεν υπερβαίνει το 1 μέτρο. Επίσης εκεί που διπλώνει έχει στρογγυλή χειρολαβή για ποιό εύκολη μεταφορά. Τη δοκίμασα και μπορώ να πω οτι είναι ιδανική μέχρι 1500mm εστιακή για Dob που είναι το δικό μου. Οι θέσεις που έχει είναι τρεις: μια ψηλή για παρατήρηση κοντά στο ζενιθ, μια μεσαία για 45 μοίρες περίπου και μια χαμηλή για κοντά στον ορίζοντα. Οι θέσεις αλλάζουν συρταρωτά. Παιδιά καμία σχέση η παρατήρηση που έκανα πριν (όρθιος να καμπουριάζω). Τώρα μπορώ να κοιτάζω με τις ώρες και να διακρίνω περισσότερη λεπτομέρεια. Αξίζει η προσπάθεια. Πολύ καλή ιδέα αυτή με τα λαστιχάκια. Όσο για το μαξιλαράκι δεν ξέρω πόσο θα κοστίσει. Γνωρίζει κανείς να μου πει στο περίπου;
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης