Jump to content

Ευθυγραμμίζει όντως το laser collimator;


planetman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπορεί η ερώτηση να ακούγεται λίγο περίεργη αλλά: Χρησιμοποίησα προχτές ένα laser collimator για να ευθυγραμμίσω το κάτοπτρό μου. Αρχικά ρύθμισα το 2ον ώστε η δέσμη να βρίσκει στο κέντρο του 1οντος και μετά ρύθμισα το 1ον ώστε η δέσμη να γυρίζει πίσω στο κέντρο του collimator όπως δηλαδή προβλέπεται.

 

Όμως χθες έκανα μια απόπειρα για Άρη και το τηλεσκόπιο ήταν πολύ απευθυγραμμισμένο. Έκατσα και ευθυγράμμισα και τα 2 κάτοπτρα ξανά, αυτή τη φορά εντελώς manually με το μάτι. Ξαναδοκίμασα Άρη και ήταν πολύ καλύτερη η εικόνα.

 

Πείτε μου: Γιατί δεν δούλεψε σωστά το laser collimator σε μένα; Είναι λογικό; :-k

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το κακό με τους laser collimators είναι ότι χρειάζονται και οι ίδιοι ευθυγράμμιση προτού τους χρησιμοποιήσεις για να ευθυγραμμίσεις το τηλεσκόπιο.

 

-Του είχες κάνει ευθυγράμμιση;

-Περιείχε οδηγίες για το πως ευθυγραμμίζεται μέσα στο πακέτο;

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όχι. Δεν είχα ιδέα ότι χρειάζονται και οι ίδιοι ευθυγράμμιση. Μήπως να ευθυγραμμίσουμε πρώτα το τηλεσκόπιο με το μάτι για να μπορέσουμε μετά να ευθυγραμμίσουμε και τον collimator; :mrgreen:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ισως ειναι και θεμα τζογου του εστιαστη σου.

Εγω εχω τετοιο προβλημα (εχουμε το ιδιο τηλε) που ουσιαστικα καθιστα πολυ δυσκολη την ευθυγραμμιση του τηλεσκοπιου με laser colimator.

Κουνησε τον εστιαστη σου πανω κατω ενω εχεις τοποθετησει το laser colimator και παρακολουθησε την δεσμη του laser στο πρωτευων κατα ποσο κουνιεται.

Φιλικά

Δημήτρης Κ.

 

Σ.Ε.Α.Α (Συλλογος Eρασιτεχνικής Aστρονομίας Αργολίδας)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά αν το lazer δεν είναι ευθυγραμισμένο λογικά η δέσμη δεν θα εξέρχεται από την τρύπα. Οπότε δεν θα μπορούμε να το χρησιμοποιήσουμε καθόλου. Έτσι δεν είναι ή κάνω λάθος;
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σημερα πηρα και εγω ενα laser collimator και εκανα ενα ελεγχο στην ευθυγραμμιση του τηεσλοπιου μου. Στο σωληνα μεσα εκει που το εχω σημαδεψει με ενα στρογγυλο αυτοκολητακι η κουκιδα δεν φενετε σημειακη αλλα απλωνει στο γυαλι και δεν πεφτει στο κεντρο αυτου του αυτοκολλητου. επισης οταν σφιξω το collimator επισης απλωνει στο σταυρονημα του collimator αλλα αν το μετακινησω με το χερι αφου χαλαρωσω τις βιδες η κουκιδα θα εμφανιστει καννονικα. Υπαρχει προβλημα; Το τηλεσκοπιο που εχω ειναι το SK114EQ1 compact.

 

(με το κουτι απο το φιλμ η ευθυγραμμιση ειναι τελεια)

 

071114_211903.jpg.88dcb951f4c7bafb1b66276fe8d4fc9f.jpg

collimator αφου το μετακινησω με το χερι

 

071114_211709_1.thumb.jpg.11a041f8a2c1a08b4e7d5cd2bc04bc1a.jpg

collimator σφιγμενο

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βήμα 1)Χαλάρωσε τις βίδες που συγκρατουν την κάννη του εστιαστή κ κάνε της κύκλους για να δεις αν η ακτίνα του Laser μένει στο ίδιο σημείο ή κάνει κύκλο.Αν κάνει κύκλο τότε θέλει ευθυγράμμιση το laser.Αν δεν κάνει κύκλο τότε είναι εντάξει.Αφού ξεμπερδέψεις με το θέμα laser προχωράμε στο:

Βήμα 2)Ευθυγράμμισε πρώτα τον δευτερεύων πολύ καλά με το μάτι.Μετά βάλε το laser στο εστιαστή να δεις που χτυπάει.Αν χτυπάει κέντρο(σιγά μην χτυπάει) είσαι εντάξει. Αν δεν χτυπάει ξαναχαλάρωσε τις βίδες της κάννης κ άρχισε να την γυρίζεις μέχρι να πάει η δέσμη στο κέντρο.Αν πάει κλειδώνεις εκεί κ είσαι εντάξει.Α δεν πάει τότε ο εστιαστής χάνει πολύ.Κούνα την κάννη να δεις κατά που χάνει ο εστιαστής κ να βάλεις μία μικρή σφήνα από χαρτί ανάμεσα απ την κάννη κ τον εστιαστή όπου χρειάζεται, μέχρι η δέσμη του laser να έρθει στο κέντρο.

 

Υ.Γ.Θα ήθελα οι όποιες απορίες βγούν, να βγουν μετά από δοκιμές.

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά, όταν βάζουμε το laser collimator μέσα στον εστιαστή φροντίζουμε και να σφίγγουμε με τη βίδα, όπως σε κάθε προαοφθάλμιο.
starrynights.blog
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μια ματιά στο:

http://www.cloudynights.com/item.php?item_id=520

Εναλλακτικά μπορεί να γίνει και με ένα αρκετά παχύ ανοιχτό βιβλίο και ένα στόχο στον απέναντι τοίχο.

Ένα άλλο σημείο που πρέπει να προσεχθεί είναι οι περιπτώσεις κινέζικων νευτώνειων με εστιαστή κρεμαγιέρας. Συχνά υπάρχει μεγάλος τζόγος μεταξυ του σωλήνα του εστιαστή και του φορέα του η οποία μεγαλώνει και μικραίνει ανάλογα με τη θλεση του σωλήνα.

Η αποσυναρμολόγηση του εστιαστή και η τοποθέτηση στρωμάτων λεπτής ταινίας στην πάνω πλευρά του σωλήνα για να "παχύνει" ο τελευταίος και να εξαφανιστεί ο τζόγος δίνει μια λύση στο πρόβλημα. Η όλη δουλειά δεν είναι καθόλου φασαριόζικη (10 λεπτά υπόθεση) και επιτρέπει την πιο ομαλή και κάθετη ως προς το δευτερεύον - αν και πιο σφιχτή - κίνηση της εστίασης. Δυστυχώς έχω δώσει το νευτώνειο που είχα και δεν μπορώ να ανεβάσω φωτό της επέμβασης.

Ελπίζω το παραπάνω να βοηθάνε.

Φιλικά,

Ηλίας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σημερα υστερα απο κοπιαστικη δουλεια καταφερα και βρηκα το προβλημα. Στο Skywatcher 114/1000 EQ1 εχουν τοποθετησει ενα διορθωτικο φακο στο focuser αυτο εχει σαν αποτελεσμα τη δεσμη του laser να την μεγαλωνει απο σημειακη σε ενα μεγαλο κυκλο. Τωρα μολις τελειωσα το collimation με το ματι αναγκαστικα και θα ανεβω μολις καθαρισει ο καιρος για ενα star collimation. Αυτο το εχει παρατηρησει κανενας αλλος;

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στο δικο μου 200/1000 SKYWATCHER δεν ειχα προβλημα με το λειζερ. Μου βγαζει κανονικα την δεσμη σε κουκιδα. Το θεμα ειναι οτι δεν εχω επουδενει ομοκεντρους κυκλους ομως. Την δεσμη την εχω ρυθμιση να χτυπαει στο κεντρο ακριβως του πρωτευοντος αλλα και στο κεντρο του στοχου στο προσοφθαλμιο.

 

Τωρα εαν ειναι σωστο collimation θα δειξει.

 

 

Υ.Γ ..... Το ιδιο λειζερ εχω αγορασει και γω. Η δεσμη του λειζερ μου βγαινει στο κεντρο της σκιας του προσοφθαλμιου. Αρα νομιζω ειναι κεντραρισμανο. Εαν δεν ηταν πως γινεται ευθυγραμμιση του λειζερ.....??????

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά το lazer κάνει μια πολύ καλή ευθυγράμμιση η οποία μπορεί να μας βγάλει από αυτό το μπελά σχετικά γρήγορα αλλά δεν είναι και τέλεια. Αυτό μπορούμε να το δούμε όταν στοχέυσουμε σε ένα αστέρι με τους γνωστούς κύκλους του Airy. Στο δικό μου τηλεσκόπιο η απόκλιση είναι πολύ μικρή και δεν χρειάστηκε να κάνω ποτέ τέτοιου είδους διόρθωση η οποία πιστεύω οτι είναι και χρονοβόρα. Τώρα ότι βολεύει τον κάθενα είναι και το καλύτερο. Εγώ προσωπικά θέλω 10 λεπτά με το lazer και χωρίς τη βοήθεια κανενός. Αλλιώς πρέπει σε κάθε κίνηση του πρωτεύον-δευτερεύον να κοιτάω μέσα από τον εστιαστή, μετά να ξαναπηγαίνω πίσω στον πρωτεύον κοκ (πολύ κουρστικό και χρονοβόρο).
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και γω με το λειζερ 10 λεπτα κανω αλλα μετα κοιτωντας με το καπακι των 1.24` που του εχω ανοιξει τρυπα στην μεση δεν βλεπω ουτε καν τα κλιπς την στιγμη που με το λειζερ χτυπαω κεντρο και στο πρωτευων και στο στοχο.

 

Δεν μπορω λοιπον να καταλαβω τι σοι ευθυγραμμιση κανει αυτο το μαραφετι. Μου φαινεται οτι εκανα μεγαλη βλακεια που το πηρα. Θα ειχα αγορασει κατι αλλο στην θεση του.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και γω με το λειζερ 10 λεπτα κανω αλλα μετα κοιτωντας με το καπακι των 1.24` που του εχω ανοιξει τρυπα στην μεση δεν βλεπω ουτε καν τα κλιπς την στιγμη που με το λειζερ χτυπαω κεντρο και στο πρωτευων και στο στοχο.

Τότε ναι μεν είναι ευθυγραμμισμένο αλλά χάνεις ένα μέρος του καθρέφτη κ αυτό είναι απαράδεκτο

Είχα κ εγώ το ίδιο πρόβλημα..Φταίει ο εστιαστής.

 

Δεν μπορω λοιπον να καταλαβω τι σοι ευθυγραμμιση κανει αυτο το μαραφετι. Μου φαινεται οτι εκανα μεγαλη βλακεια που το πηρα. Θα ειχα αγορασει κατι αλλο στην θεση του.

ΔΕν έκανες καμία βλακεία.Κάνε ότι γράφω πιο πάνω κ πες μας τι έγινε.

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βήμα 1)Χαλάρωσε τις βίδες που συγκρατουν την κάννη του εστιαστή κ κάνε της κύκλους για να δεις αν η ακτίνα του Laser μένει στο ίδιο σημείο ή κάνει κύκλο.Αν κάνει κύκλο τότε θέλει ευθυγράμμιση το laser.Αν δεν κάνει κύκλο τότε είναι εντάξει.Αφού ξεμπερδέψεις με το θέμα laser προχωράμε στο:

Βήμα 2)Ευθυγράμμισε πρώτα τον δευτερεύων πολύ καλά με το μάτι.Μετά βάλε το laser στο εστιαστή να δεις που χτυπάει.Αν χτυπάει κέντρο(σιγά μην χτυπάει) είσαι εντάξει. Αν δεν χτυπάει ξαναχαλάρωσε τις βίδες της κάννης κ άρχισε να την γυρίζεις μέχρι να πάει η δέσμη στο κέντρο.Αν πάει κλειδώνεις εκεί κ είσαι εντάξει.Α δεν πάει τότε ο εστιαστής χάνει πολύ.Κούνα την κάννη να δεις κατά που χάνει ο εστιαστής κ να βάλεις μία μικρή σφήνα από χαρτί ανάμεσα απ την κάννη κ τον εστιαστή όπου χρειάζεται, μέχρι η δέσμη του laser να έρθει στο κέντρο.

 

Υ.Γ.Θα ήθελα οι όποιες απορίες βγούν, να βγουν μετά από δοκιμές.

 

 

 

Δηλαδη μιση μεθοδο με τον αυτοσχεδιο σχεδιαστη η το ματι και την αλλη μιση μεθοδο με το λειζερ.

 

Σιγουρα η ακτινα του λειζερ δεν θα χτυπαει στο κεντρο του πρωτευων αλλα θα χτυπαει στο κεντρο του στοχου. Δεν χανει το τηλεσκοπιο με αυτον το σκηνικο.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

t_071114_211709_1_524.jpg

 

 

Αυτο εδω που δειχνεις το επαθα και γω. Απλα η επιφανεια του στοχου αποτελειται απο ενα υλικο που δεν ξερω τι ειναι. Ειναι κατι σαν στρας. Οποτε λοιπον η κουκιδα επεφτε ακριβως στην εξωτερικη κοχη του στοχου διασκορπιζοταν το λειζερ ετσι. Οταν εφευγε απο κει γινοταν κανονικο.

 

Στο λεω γιατι το επαθα πολλες φορες πανω σε COLIMATION.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βήμα 1)Χαλάρωσε τις βίδες που συγκρατουν την κάννη του εστιαστή κ κάνε της κύκλους για να δεις αν η ακτίνα του Laser μένει στο ίδιο σημείο ή κάνει κύκλο.Αν κάνει κύκλο τότε θέλει ευθυγράμμιση το laser.Αν δεν κάνει κύκλο τότε είναι εντάξει.Αφού ξεμπερδέψεις με το θέμα laser προχωράμε στο:

Βήμα 2)Ευθυγράμμισε πρώτα τον δευτερεύων πολύ καλά με το μάτι.Μετά βάλε το laser στο εστιαστή να δεις που χτυπάει.Αν χτυπάει κέντρο(σιγά μην χτυπάει) είσαι εντάξει. Αν δεν χτυπάει ξαναχαλάρωσε τις βίδες της κάννης κ άρχισε να την γυρίζεις μέχρι να πάει η δέσμη στο κέντρο.Αν πάει κλειδώνεις εκεί κ είσαι εντάξει.Α δεν πάει τότε ο εστιαστής χάνει πολύ.Κούνα την κάννη να δεις κατά που χάνει ο εστιαστής κ να βάλεις μία μικρή σφήνα από χαρτί ανάμεσα απ την κάννη κ τον εστιαστή όπου χρειάζεται, μέχρι η δέσμη του laser να έρθει στο κέντρο.

 

Υ.Γ.Θα ήθελα οι όποιες απορίες βγούν, να βγουν μετά από δοκιμές.

 

 

 

Δηλαδη μιση μεθοδο με τον αυτοσχεδιο σχεδιαστη η το ματι και την αλλη μιση μεθοδο με το λειζερ.

 

Σιγουρα η ακτινα του λειζερ δεν θα χτυπαει στο κεντρο του πρωτευων αλλα θα χτυπαει στο κεντρο του στοχου. Δεν χανει το τηλεσκοπιο με αυτον το σκηνικο.

 

Η μέθοδος που σοου προτείνω είναι για να φτιάξεις τον εστιαστή όσο το δυνατόν κάθετο ώστε να μπορείς να χρησιμοποιήσεις το λέιζερ με αρκετά καλά αποτελέσματα..Σε καμία περίπτωση όμως δε θα έχεις το τέλειο εκτός κ αν η ευθυγράμμιση του δευτερεύοντος με το μάτι γίνει με μεγάλη ακρίβεια.Είναι μία πρόχειρη δουλειά.Ειδικά το χαρτί που λέω για σφήνα είναι μία πολύ πρόχειρη λύση κ κυρίως για να βγάλουμε κάποια συμπεράσματα.Σκέψου πως όταν αλλάζεις την κάννη ότι έχεις φτιάξει θα χαλάει.Πρέπει να σκεφτείς κάτι μόνιμο εκεί που βιδώνει ο εστιαστής.

Το πρόβλημα πιστεύω (δεν το έχω κάνει ακόμα) πως θα λυθεί ολοκληρωτικά μόνο με την αγορά ενός πολύ καλού εστιαστή Crayford.Κ όταν λέω πολύ καλού δεν εννοώ αυτούς που φοράνε τα gso κ τα sky watcher.

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

http://www.astunit.com/tutorials/startest.htm

http://www.skywatchertelescope.net/swtinc/knowledge_base.php?class1=10

http://www.company7.com/books/products/testing.html

http://www.astrosurf.com/altaz/startest_e.htm

 

Εδώ θα βρείτε σχήματα κ πληροφορίες για τους Airy disk.

Διαβάστε παιδιά γιατι τα Αγγλικά μου είναι χάλια να μου πείτε κ εμένα :cheesy: :cheesy:

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

t_071114_211709_1_524.jpg

 

 

Αυτο εδω που δειχνεις το επαθα και γω. Απλα η επιφανεια του στοχου αποτελειται απο ενα υλικο που δεν ξερω τι ειναι. Ειναι κατι σαν στρας. Οποτε λοιπον η κουκιδα επεφτε ακριβως στην εξωτερικη κοχη του στοχου διασκορπιζοταν το λειζερ ετσι. Οταν εφευγε απο κει γινοταν κανονικο.

 

Στο λεω γιατι το επαθα πολλες φορες πανω σε COLIMATION.

 

Και τοτε πως το αντιμετωπισες αυτο για να ξερω δηλαδη αν ειναι να επιστρεψω το laser collimator και να παρω ενα αλλο με σταυρονημα να κανω oπτικα τη δουλεια μου (αν και δουλευω και με το καπακι απο το φιλμ)

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

αυτο που βλεπω εγω ειναι οτι στο κυριως κατοπτρο η κουκιδα δεν ειναι σημειακη αλλα απλωνει σε μεγεθος ενος δισκου στην διαμετρο του αυτοκολητου για τα ντοσιε που εχω βαλει στο κεντρο. Οπως λεω και πιο πριν λογω του γεγονοτος οτι στο focuser υπαρχει ενας εχτρα φακος αυτο εχει σαν αποτελεσμα η κουκιδα να απλωνει (Το καταλαβα αφου εβγαλα το focuser απο το τηλεσκοπιο). οταν χτυπαω το laser κατευθειαν στο κατοπρτο ειναι σημειακη. Αρα το προβλημα ειναι στο focuser.Και επανερχομαι στην ερωτηση μου ξανα. Το εχει δει κανεις αυτο το προβλημα στο Skywatcher 114/1000 EQ1 compact ή πουθενα αλλου; Πως μπορω να το διορθωσω;

 

Ευχαριστω για το χρονο σας.

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ρε παιδιά συγνώμη που επεμβαίνω στη συζήτηση σας (με διάθεση πάντα να βοηθήσω). Από πριν σας λέω πως δεν έχω νευτώνιο. Παρακολουθώντας κάποιες συζητήσεις στο cloudynights παρατήρησα κυρίως οι Αμερικανοί (ιδίως αυτοί με τα μεγάλα, γρήγορου f χρήστες) τέτοιων τηλ. χρησιμοποιούν 3 <μηχανήματα> ευθυγράμμισης

1.catseye collimination system http://www.catseyecollimation.com/ceyeflr1.html

2.howie glatter laser colliminator

http://www.company7.com/glatter/index.html

3.Tectron

http://www.shop-cabinets.com/collimation/tools.html

Mήπως θα έπρεπε να κοιτάξετε και προς τα κει?

 

 

Πάντα φιλικά [/url]

Σπύρος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βήμα 1)Χαλάρωσε τις βίδες που συγκρατουν την κάννη του εστιαστή κ κάνε της κύκλους για να δεις αν η ακτίνα του Laser μένει στο ίδιο σημείο ή κάνει κύκλο.Αν κάνει κύκλο τότε θέλει ευθυγράμμιση το laser.Αν δεν κάνει κύκλο τότε είναι εντάξει.Αφού ξεμπερδέψεις με το θέμα laser προχωράμε στο:

Βήμα 2)Ευθυγράμμισε πρώτα τον δευτερεύων πολύ καλά με το μάτι.Μετά βάλε το laser στο εστιαστή να δεις που χτυπάει.Αν χτυπάει κέντρο(σιγά μην χτυπάει) είσαι εντάξει. Αν δεν χτυπάει ξαναχαλάρωσε τις βίδες της κάννης κ άρχισε να την γυρίζεις μέχρι να πάει η δέσμη στο κέντρο.Αν πάει κλειδώνεις εκεί κ είσαι εντάξει.Α δεν πάει τότε ο εστιαστής χάνει πολύ.Κούνα την κάννη να δεις κατά που χάνει ο εστιαστής κ να βάλεις μία μικρή σφήνα από χαρτί ανάμεσα απ την κάννη κ τον εστιαστή όπου χρειάζεται, μέχρι η δέσμη του laser να έρθει στο κέντρο.

 

Υ.Γ.Θα ήθελα οι όποιες απορίες βγούν, να βγουν μετά από δοκιμές.

 

 

 

 

 

Δηλαδη μιση μεθοδο με τον αυτοσχεδιο σχεδιαστη η το ματι και την αλλη μιση μεθοδο με το λειζερ.

 

Σιγουρα η ακτινα του λειζερ δεν θα χτυπαει στο κεντρο του πρωτευων αλλα θα χτυπαει στο κεντρο του στοχου. Δεν χανει το τηλεσκοπιο με αυτον το σκηνικο.

 

Η μέθοδος που σοου προτείνω είναι για να φτιάξεις τον εστιαστή όσο το δυνατόν κάθετο ώστε να μπορείς να χρησιμοποιήσεις το λέιζερ με αρκετά καλά αποτελέσματα..Σε καμία περίπτωση όμως δε θα έχεις το τέλειο εκτός κ αν η ευθυγράμμιση του δευτερεύοντος με το μάτι γίνει με μεγάλη ακρίβεια.Είναι μία πρόχειρη δουλειά.Ειδικά το χαρτί που λέω για σφήνα είναι μία πολύ πρόχειρη λύση κ κυρίως για να βγάλουμε κάποια συμπεράσματα.Σκέψου πως όταν αλλάζεις την κάννη ότι έχεις φτιάξει θα χαλάει.Πρέπει να σκεφτείς κάτι μόνιμο εκεί που βιδώνει ο εστιαστής.

Το πρόβλημα πιστεύω (δεν το έχω κάνει ακόμα) πως θα λυθεί ολοκληρωτικά μόνο με την αγορά ενός πολύ καλού εστιαστή Crayford.Κ όταν λέω πολύ καλού δεν εννοώ αυτούς που φοράνε τα gso κ τα sky watcher.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης