Jump to content

H «ΑΡΑΧΝΗ» ΤΟΥ ΔΕΥΤΕΡΕΥΟΝΤΟΣ και το COLLIMATION ........


THEO-007

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παρα το COLLIMATION με το λειζερ οι κυκλοι δεν ειναι ποτε ομοκεντροι. Αποφασισα λοιπον να αφησω το λειζερ στην ακρη. Γιατι. Γιατι στο COLLIMATION που εκανα πριν το αγορασω τα εβλεπα καλυτερα. Γιατι εβλεπα ομοκεντρους κυκλους σε αφεστιασμενο αστρο ενω με το λειζερ εβλεπα μεν κυκλους ομοκεντρους γεματους γεματουςγρεζια στην περιφερεια. Αποφασισα να κανω λοιπον COLLIMATION απο δω και μπρος με τον κλασσικο τροπο αυριο.

 

Σημερα λοιπον ελυσα την αραχνη του τηλεσκοπιου, ξεσφιξα τον δευτερευων, αλλα και τον πρωτευων και θα προσπαθησω να φτιαξω ομοκεντρους κυκλους με τον κλασσικο τροπο.

 

Εχετε να με συμβουλεψετε κατι σχετικα με την αραχνη αλλα και με το COLLIMATION. Πρεπει να σφιξω πολυ σφιχτα τις βιδες της αραχνης η απλα ισα που να βρει κοντρα. Τι ρολο παιζει η αραχνη στο COLLIMATION..????

 

Y.G.......δοκιμασα αυτο που ειπε ο FILIATRA. Γυρισα την κανη, και το λειζερ την μια ηταν σταθερο και την αλλη εκανε κυκλους. Εκανα Collimation εχοντας το τηλεσκοπιο πανω σε καποιο κουτι και οταν το τοποθετησα στην βαση εφυγε απο τον στοχο. Ο ΕΣΤΙΑΣΤΗΣ ειναι καλα σφιγμενος. Μετα απο ολα αυτα ενα πραγμα εχω να πω.

 

ΜΟΥΦΑ ΤΟ ΛΕΙΖΕΡ. ΚΑΛΥΤΕΡΑ Ο ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΟΣ ΤΡΟΠΟΣ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αποφασισα λοιπον να αφησω το λειζερ στην ακρη.

ΜΟΥΦΑ ΤΟ ΛΕΙΖΕΡ. ΚΑΛΥΤΕΡΑ Ο ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΟΣ ΤΡΟΠΟΣ.

 

Πες τααααααααααα!!!! Μπράβο! Επιτέλους! =D>

 

Εγώ προτείνω τον τρόπο που περιγράφω στο παρακάτω θέμα.

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=5757&postdays=0&postorder=asc&start=0

 

Για την ευθυγράμμιση του δευτερεύοντος,στάσου ΑΚΡΙΒΏΣ πάνω από την τρύπα του εστιαστή(χωρίς προσοφθάλμιο), και μετακίνησε το δευτερεύον με τις βίδες που βρίσκονται στην αράχνη,έτσι ώστε να φέρεις τον ΜΕΓΑΛΟ ΛΕΥΚΟ ΔΙΣΚΟ που βλέπεις,ακριβώς στο κέντρο της επιφάνειας του δευτερεύοντος.Αυτό είναι η ευθυγράμμιση δευτερεύοντος.

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε THEO-007 καλό θα ήταν να μην έκανες καινούριο θέμα.Οχι πως έχω κάποιο πρόβλημα αλλά έτσι σπάμε τις πληροφορίες κ είναι δύσκολο για έναν που κάνει αναζήτηση να βρεί αυτό που θέλει.

Αντρέα αν νομίζεις πως πρέπει να μεταφερθεί εδώ είναι η άλλη συζήτηση.

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?p=71048#71048

 

Τα βάζω για να είναι κάπου συγκεντρωμένα.

 

Βήμα 1)Χαλάρωσε τις βίδες που συγκρατουν την κάννη του εστιαστή κ κάνε της κύκλους για να δεις αν η ακτίνα του Laser μένει στο ίδιο σημείο ή κάνει κύκλο.Αν κάνει κύκλο τότε θέλει ευθυγράμμιση το laser.Αν δεν κάνει κύκλο τότε είναι εντάξει.Αφού ξεμπερδέψεις με το θέμα laser προχωράμε στο:

Βήμα 2)Ευθυγράμμισε πρώτα τον δευτερεύων πολύ καλά με το μάτι.Μετά βάλε το laser στο εστιαστή να δεις που χτυπάει.Αν χτυπάει κέντρο(σιγά μην χτυπάει) είσαι εντάξει. Αν δεν χτυπάει ξαναχαλάρωσε τις βίδες της κάννης κ άρχισε να την γυρίζεις μέχρι να πάει η δέσμη στο κέντρο.Αν πάει κλειδώνεις εκεί κ είσαι εντάξει.Α δεν πάει τότε ο εστιαστής χάνει πολύ.Κούνα την κάννη να δεις κατά που χάνει ο εστιαστής κ να βάλεις μία μικρή σφήνα από χαρτί ανάμεσα απ την κάννη κ τον εστιαστή όπου χρειάζεται, μέχρι η δέσμη του laser να έρθει στο κέντρο.

 

Μια ματιά στο:

http://www.cloudynights.com/item.php?item_id=520

Εναλλακτικά μπορεί να γίνει και με ένα αρκετά παχύ ανοιχτό βιβλίο και ένα στόχο στον απέναντι τοίχο.

Ένα άλλο σημείο που πρέπει να προσεχθεί είναι οι περιπτώσεις κινέζικων νευτώνειων με εστιαστή κρεμαγιέρας. Συχνά υπάρχει μεγάλος τζόγος μεταξυ του σωλήνα του εστιαστή και του φορέα του η οποία μεγαλώνει και μικραίνει ανάλογα με τη θλεση του σωλήνα.

Η αποσυναρμολόγηση του εστιαστή και η τοποθέτηση στρωμάτων λεπτής ταινίας στην πάνω πλευρά του σωλήνα για να "παχύνει" ο τελευταίος και να εξαφανιστεί ο τζόγος δίνει μια λύση στο πρόβλημα. Η όλη δουλειά δεν είναι καθόλου φασαριόζικη (10 λεπτά υπόθεση) και επιτρέπει την πιο ομαλή και κάθετη ως προς το δευτερεύον - αν και πιο σφιχτή - κίνηση της εστίασης. Δυστυχώς έχω δώσει το νευτώνειο που είχα και δεν μπορώ να ανεβάσω φωτό της επέμβασης.

Ελπίζω το παραπάνω να βοηθάνε.

Φιλικά,

Ηλίας.

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιατι εβλεπα ομοκεντρους κυκλους σε αφεστιασμενο αστρο ενω με το λειζερ εβλεπα μεν κυκλους ομοκεντρους γεματους γεματουςγρεζια στην περιφερεια.
Τα γρέζια πρέπει να οφείλονται είτε στο ότι δεν είχε κρυώσει το κάτοπτρο είτε στο κακό σινκ.

Είσαι σίγουρος πως είδες τους κύκλους του Airy κ όχι την σκιά του δευτερεύοντος?Με μεγάλα τηλεσκόπια είναι δύσκολο έως αδύνατο να τους δεις.Πρώτον γιατί αργούν να κρυώσουν κ δεύτερον γιατι ώς γνωστών τα μεγάλα τηλεσκόπια επηρεάζονται πολύ απ το κακό σινγκ.

Επίσης θέλει φωτεινό αστέρι κ μεγάλη μεγέθυνση για να τους δεις που σημαίνει πως οι δύο δυσκολίες που αναφέρω γίνονται ακόμη πιο έντονες.

 

 

Y.G.......δοκιμασα αυτο που ειπε ο FILIATRA. Γυρισα την κανη, και το λειζερ την μια ηταν σταθερο και την αλλη εκανε κυκλους.

Δεν γίνεται να κάνει κ τα δύο.το λέιζερ ή δείχνει στραβά ή δείχνει ίσια.Κ επειδή δεν αμφισβητώ πως είχε δύο συμπεριφορές πάμε πάλι στον εστιαστή.

1)Αν γυρίσεις την κάννη πολλές στροφές δεν ακουμπάει καλά στον εστιαστή κ μπορεί να σου έφευγε λίγο το χέρι.

2)Κ το πιο πιθανό.Οι βόλτες του εστιαστή ή της κάννης να μην είναι καλές με ότι αυτο συνεπάγεται.

Για σιγουριά λοιπόν φτιάξε δύο διχάλες κ βάλε πάνω τους τον λέιζερ.Σημάδεψε κάπου κάνε του έναν κύκλο κ τότε θα δεις αν φταίει πραγματικά το λέιζερ.

 

Αναφέρεις σε άλλο ποστ

Και γω με το λειζερ 10 λεπτα κανω αλλα μετα κοιτωντας με το καπακι των 1.24` που του εχω ανοιξει τρυπα στην μεση δεν βλεπω ουτε καν τα κλιπς την στιγμη που με το λειζερ χτυπαω κεντρο και στο πρωτευων και στο στοχο.

Αν χάνει λίγο (μισό πόντο διάμετρο) δεν δικαιολογεί τέτοια διαφορά.

Πάντως για να ξέρεις το λέιζερ που έχεις δεν είναι κ απ τα καλύτερα.

Το καλύτερο είναι ένα 2'' λέιζερ.Δεν ξέρω γιατί.Το είπε ο Μυλωνάς στην Πάτρα κ τον εμπιστεύομαι απόλυτα.

Επίσης σου είχα πει στο άλλο σου ποστ πως έτσι είναι τελείως απευθυγραμισμένο.Λάθος μου.Είναι ευθυγραμμισμένο αλλά χάνεις μέρος του πρωτεύοντος.

 

Εκανα Collimation εχοντας το τηλεσκοπιο πανω σε καποιο κουτι και οταν το τοποθετησα στην βαση εφυγε απο τον στοχο.

Αυτό δεν το κατάλβα.Εννοείς πως χάλασε το collimation?

 

Ο ΕΣΤΙΑΣΤΗΣ ειναι καλα σφιγμενος.

Σφιγμένος μπορεί να είναι.Κάθετος δεν πρέπει να είναι.

 

 

Μετα απο ολα αυτα ενα πραγμα εχω να πω.

 

ΜΟΥΦΑ ΤΟ ΛΕΙΖΕΡ. ΚΑΛΥΤΕΡΑ Ο ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΟΣ ΤΡΟΠΟΣ.

Μούφα κατά 99% είναι ο εστιαστής.

 

Παιδιά μην αφορίζουμε αξεσουάρ έτσι για πλάκα.Μας διαβάζει κόσμος κ βγάζει λάθος συμπεράσματα.

Το λέιζερ εκτός από ευκολία μας προσφέρει κ μεγάλη ακρίβεια που όπως κ να το κάνουμε με το μάτι δεν θα μπορέσουμε να πετύχουμε ποτέ.

Εννοείτε πως αν κάποιος έχει τηλεσκόπιο f7 κ πάνω δεν χρειάζεται το λέιζερ.Του αρκεί το κάνιστρο από film.

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

THEO 007 για δες το δικο μου πως το εκανα Collimation... :roll:

 

Επειδη και μενα νευτωνειο των 8" ειναι (Dob) βλεπεις ετσι την αραχνη και τα κλιπς του πρωτευοντος απο τον εστιαστη?

 

Υποτιθεται το εκανα εγω Collimation με καπακι φιλμ οταν το πηρα, αλλα εχω και περικους ενδιασμους γιατι οταν κανω σε ενα αστερι defocus βλεπω μεν καπως στρογγυλο το δισκο του αστεριου να μεγαλωνει αλλα υπαρχει και η σκια του δευτερευοντος και δεν ξερω τι να υποθεσω...

 

Για πεστε ρε παιδες μπας και εχω και γω κανενα προβλημα...

 

Αμα ειναι να παρω το Collimation Laser του THEO 007 με ..... μονο 5 ευρω (!!!!!) τωρα που δεν του φαινεται για καλο!!! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

t_eythigramismena_mesa_apo_to_kapaki_toy_film_-_trypa_799.jpg.f099ed314bdd6c077a38abcd4166a04e.jpg

t_parathrhste_thn_teleia_eythigrammish_881.jpg.5e9a5559a2eeb1ce50ef02b9559b87fc.jpg

t_to_xarti_mpainei_ekei_gia_na_fainetai_to_perigramma_toy_2ou_katoptrou_110.jpg.8ee3dd420e67ac6b89f99c3d164f2873.jpg

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Απ ότι βλέπω στην δεύτερη φώτο ο δευτερεύων καλά είναι.Για τον πρωτεύων δεν μπορώ να πω γιατί δεν φαίνεται η βούλα.

Κ μην ξεχνάς όταν κάνεις ευθυγράμμιση να έχεις τον εστιαστή τελείως έξω

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Tι εννοεις ρε μεγαλε . Απλα να μην εχω προσοφθαλμιο επάνω του δεν εννοεις???

 

Ή να τον ξεβιδωσω τελειως? (Ημαρτον!!!!! :? :? :? )

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

jpeghq2.jpg

 

 

Aυτο ειναι το ειδωλο του εστιαστη. Εαν ρολλαρεις την στροφιγγα του μεχρι να τερματισει προς τα εξω το σημειο που υποδεχεται το προσοφθαλμιο τοτε το σημαδακι στον κυκλο επανω δεν φαινεται και meta κανεις colimation.

 

Σχετικα με την αραχνη δεν μου ειπατε.

 

Πρεπει απλα να τεντωσω τα νηματα η πρεπει να ρυθμισω και κατι με αυτην.

 

Εαν δεν ρυθμιζετε καποιο κυκλακι πχ με αυτην υπαρχει προβλημα στο colimation.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν δεις μπροστά στο χείλος του σωλήνα απ την έξω μεριά εκεί που καταλήγουν τα σπάιντερ της αράχνης έχει κάτι βίδες που τα πιάνουν.Μ έναν χάρακα μέτρησε τις αποστάσεις να δεις αν είναι ίδιες έτσι ώστε ο δευτερεύων να είναι κέντρο.

Για να πω την αλήθεια δεν έχω καταλάβει ακριβώς τι ρωτάς.Απλά σου αναφέρω την μοναδική ρύθμιση που μπορούμε να κάνουμε στην αράχνη.

 

Αλήθεια δοκίμασες ξανά την ευθυγράμμιση του λέιζερ?

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βρε THEOO7 μου αναψες φωτιες!!!

 

Τι ειναι παλι τουτο. Το διαβασες πουθενα αυτο σχετικα με τον εστιαστει να ειναι τραβηγμενος τελειως προς τα εξω....?

 

Σε κανενα site ή και στο μανουαλ του Skywatcer δεν το γραφει αυτο??

 

(Μηπως το φανταστηκες βρε? \:D/ \:D/ \:D/ )

 

Σοβαρα τωρα το εχει ακουσει και καποιος αλλος αυτο???

 

Και εχει διαφορα δηλ. να ειναι δηλ. το τηλεσκοπιο αρυθμιστο αν δεν το κανεις αυτο??

 

Δειτε τις φωτο μου και πες τε... :cry: :cry:

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν δεις μπροστά στο χείλος του σωλήνα απ την έξω μεριά εκεί που καταλήγουν τα σπάιντερ της αράχνης έχει κάτι βίδες που τα πιάνουν.Μ έναν χάρακα μέτρησε τις αποστάσεις να δεις αν είναι ίδιες έτσι ώστε ο δευτερεύων να είναι κέντρο.

Για να πω την αλήθεια δεν έχω καταλάβει ακριβώς τι ρωτάς.Απλά σου αναφέρω την μοναδική ρύθμιση που μπορούμε να κάνουμε στην αράχνη.

 

Αλήθεια δοκίμασες ξανά την ευθυγράμμιση του λέιζερ?

 

 

Απο που θα μετρησω. Απο την εσωτερικη πλευρα της βιδας μεχρι εκει που ενωνετε με τον δευτερευων....???????

 

Για να δω εαν ειναι κεντραρισμενος δεν μπορω να το δω απο καποιο κυκλο στο colimation.....??????

 

 

ALTINAKIS: To ειδωλο του εστιαστη που σου εβαλα στον κυκλο δεν πρεπει να φαινεται οταν κανεις colimation. Για να μην φαινεται πρεπει να βγαλεις τον εστιαστη εξω. Ετσι κανεις σωστο colimation. Στο δικο μανουαλ το γραφει καθαρα. "Στριψτε τον εστιαστη ωστε να μην παρεμβαλετε το ειδωλο του."

Εαν το ειδωλο φαινεται το ματι κεντραρει καλυτερα τα κλιπς αλλα η φαινομενικη ευκολια εξαφανιζεται εαν αφαιρεθει το ειδωλο.

Το λεω γιατι εκανα ευθυγραμμιση με το ειδωλο να φαινεται και οταν εβγαλα το ειδωλο και ξανακοιταξα τα κλιπς ηταν θεοστραβα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ok. ευχαριστω θα το ελεγξω το Σαββατο... O:)

 

Την αραχνη την μετρας ισοποσα ξεκινωντας απο την εσωτερικη διαμετρο αν θελεις του σωληνα, μεχρι το κεντρο που εχει μια βιδα (την κεντρικη σταυροκατσαβιδου).

 

Παρε ενα μετρο και μετρα να ειναι ιδιες...

 

Μην πειραξεις τις βιδες ακομα για κανενα λογο , οκ?

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν δεις μπροστά στο χείλος του σωλήνα απ την έξω μεριά εκεί που καταλήγουν τα σπάιντερ της αράχνης έχει κάτι βίδες που τα πιάνουν.Μ έναν χάρακα μέτρησε τις αποστάσεις να δεις αν είναι ίδιες έτσι ώστε ο δευτερεύων να είναι κέντρο.

Για να πω την αλήθεια δεν έχω καταλάβει ακριβώς τι ρωτάς.Απλά σου αναφέρω την μοναδική ρύθμιση που μπορούμε να κάνουμε στην αράχνη.

 

Αλήθεια δοκίμασες ξανά την ευθυγράμμιση του λέιζερ?

 

 

Απο που θα μετρησω. Απο την εσωτερικη πλευρα της βιδας μεχρι εκει που ενωνετε με τον δευτερευων....???????

 

 

Οπως το είπε ο Altinakis

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Α ρε filiatra εδωσα και συμβουλη. Τρομαρα μου!!! =D> =D>

 

Thank you για το support μεγαλε!!

 

Παντως αν ειναι τοσο σημαντικο να κανω ξανα Coliimation με τον εστιαστη τραβηγμενο προς τα εξω και δω σημαντικη αλλαγη να το δοκιμασω...

 

Αν και δεν θα ηθελα αμεσα να μπλεξω παλι με αυτα...

 

Λετε να εχω τοση διαφορα???

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μολις τσεκαρα το λειζερ με τον πιο κατω τροπο που ειναι πιστευω σωστοτατος και μου δειχνει απολυτα ευθυγραμμισμενο το λειζερ.

 

 

 

jpegny0.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μ αυτόν τον τρόπο χοντρικά κ μόνο μπορείς να πεις πως είναι ευθυγραμμισμένο.Κάνε του κ έναν κύκλο να δεις αν χτυπάει στο ίδιο σημείο.ΑΝ δεν μπορείς να φτιάξεις δύο διχάλες βάλτο κάπου πρόχειρα.Κάπου ειπώθηκε για ένα χοντρό ανοιχτό βιβλίο.Δοκίμασε.
Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ουτε πυρηνικη φυσικη να ηταν αυτο το laser Collimator.

 

Το παιρνω τωρα με 5 ευρω...

 

Προλαβαινεις THEO007 :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

το δοκιμασα και ειναι απολυτα ευθυγραμισμενο. Περιστρεφω το λειζερ και η δεσμη κανει βλτα πανω στην κουκιδα που τσεκαρα με τον στυλο. Σε καποιες κλισεις βγαινει ελαχιστα αριστερα εξω πολυ μικρο μερος της δεσμης.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ουτε πυρηνικη φυσικη να ηταν αυτο το laser Collimator.

 

Το παιρνω τωρα με 5 ευρω...

 

Προλαβαινεις THEO007 :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

 

 

Αστο φιλε ειναι απολυτα ευθυγραμισμενο....... [-X .........χαχαχα

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νεα προσφορα : ...... 4 ευρω!!! :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

3 ευρω βρε!!!! :cheesy: :cheesy: :cheesy:

 

Και δωρο ενα καπακι φιλμ για Collimation!!! :mrgreen: :mrgreen:

 

Αντε και δωρο ενα email...!!! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

 

Ειδες τι χουβαρντας ειμαι ? O:) O:) O:)

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης