Jump to content

Νεφέλωμα του Ωρίωνα!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΤΕΛΙΚΑ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΕΙΔΑ ΤΟ ΝΕΦΕΛΩΜΑ ΤΟΥ ΩΡΙΩΝΑ!!!!

 

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ.

 

ΗΤΑΝ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΩΡΑ ΠΟΥ ΤΟ ΕΙΔΑ. ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ!!!!!

 

Με εξοπλισμό dob 8 και με αλλαγές που έκανα εναλλάξ στα προσοφθάλμια

25mm και 10mm (μανισια ) και στο τέλος δοκίμασα και με TeleVue Barlow 3x , 31.8mm (1 1/4").

Καλύτερη εντιποση είχα με σκέτο το 25αρη διότι το νεφέλωμα φενωτανε πιο καλά

Και πιο καθαρα και πιο φωτινα.

 

Με το 10αρη πρόσεξα ότι μου έφερε το νεφέλωμα πιο κοντά στο μάτι πάντα καθαρά

 

Αλλά δεν είχα τόσο μεγάλο εύρος για να το απολαύσω όσο ήθελα .

 

Χρώμα δεν είδα. Ήταν προς το γκρίζο (ΑΣΠΡΟΜΑΥΡΟ) ΑΝ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΡΑΤΥΡΙΣΑ ΠΕΡΙΠΟΥ 45 ΛΕΠΤΑ).

 

Σκευτομε να αγοράσω ένα φίλτρο νεφελωμάτων (εδώ θέλω να με προτείνετε κάτι παιδιά) και ένα HYPERION 3,5 mm, Ø 31,8mm.

Ερώτηση !!!!!!

Με το( HYPERION 3,5 mm, Ø 31,8mm) θα έχω διαφορά σε σχέση με τα δυο παραπάνω (μανισια ) προσοφθάλμια!!!!! και πια η διαφορά.

 

Θέλω να ευχαριστήσω όλους εσάς για τη βοήθεια που δίνεται..

Hyperion_Set_Web_Med.jpg.75c9ed135060c4ee1833e08d854f26ef.jpg

SkyWatcher Dobsonian 8\" TeleVue Barlow 3x , 31.8mm (1 1/4\")
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συγχαρητήρια για αυτήν την πρώτη παρατήρηση, το νεφέλωμα του Ωρίωνα είναι καταπληκτικό και όσες φορές και να το δεις δεν το χορταίνεις!!

 

Για νεφελώματα θα πρέπει να αγοράσεις ένα φίλτρο OIII (οξυγόνου-3) ή ένα UHC (Ultra High Contrast). Διαδεδομένα είναι τα φίλτρα των Lumicon, Baader, Televue. Και η Celestron έχει.

 

Ένας προσοφθάλμιος 3.5" δίνει πολύ μεγάλη μεγέθυνση και πολύ μικρό πεδίο, δεν θα σου προσφέρει κάτι στο Μ42. Θα είναι για πλανήτες και αυτό όταν έχεις πολύ καλή και σταθερή ατμόσφαιρα.

Φιλικά,

Παναγιώτης Αντωνόπουλος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το συγκεκριμένο HYPERION 3,5 mm, Ø 31,8mm

Νομίζω ότι έχει αρκετά μεγάλο πεδίο.

Πάντα με αυτά που ξερώ έτσι!!!!!!

Αρχάριος είμαι.

SkyWatcher Dobsonian 8\" TeleVue Barlow 3x , 31.8mm (1 1/4\")
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επειδή έχεις Dob θα είναι λίγο δύσκολο σε τόση μεγάλη μεγένθυση (Hyperion 3.5mm) να κρατάς το τηλεσκόπιο σταθερό μπροστά από τον στόχο.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε κι εγω εχω dob 8 και δεν με δυσκολευει με τον Hyperion 3,5mm
...........................................................airplanet10496qn8.jpg...........................................................
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σημαντική ερώτηση: Πως γίνεται και το νεφέλωμα του Ορίωνα φαίνεται τόσο φωτεινό και καθαρό με φαινόμενο μέγεθος 4, ενώ ο γαλαξίας της Ανδρομέδας με φαινόμενο μέγεθος 3,5 (δηλαδή πιο φωτεινός) φαίνεται τόσο αμυδρά?

Αυτό δεν μπορώ να το καταλάβω παιδια. Έχω ένα Skywatcher 10'' Dob. Αφού ωρες ώρες σκέφτομαι μήπως βλέπω κάτι άλλο αντι για την Ανδρομέδα

10'''''''' Skywatcher DOB

Nagler Eyepieces

Nagler Barlow x2

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πιθανόν να έχει σχέση με την λαμπρότητα ανα μονάδα επιφάνειας(εμβαδική λαμπρότητα) του κάθε σώματος..

 

θα το ψάξω λίγο...ξέρει κάποιος για σίγουρα?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πιθανόν να έχει σχέση με την λαμπρότητα ανα μονάδα επιφάνειας(εμβαδική λαμπρότητα) του κάθε σώματος..

 

θα το ψάξω λίγο...ξέρει κάποιος για σίγουρα?

Μπορεί να είναι αυτό που λές. Έχεις δει άλλους γαλαξίες εκτος απο την Ανδρομέδα πιο φωτεινούς?

10'''''''' Skywatcher DOB

Nagler Eyepieces

Nagler Barlow x2

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σημαντική ερώτηση: Πως γίνεται και το νεφέλωμα του Ορίωνα φαίνεται τόσο φωτεινό και καθαρό με φαινόμενο μέγεθος 4, ενώ ο γαλαξίας της Ανδρομέδας με φαινόμενο μέγεθος 3,5 (δηλαδή πιο φωτεινός) φαίνεται τόσο αμυδρά?

Αυτό δεν μπορώ να το καταλάβω παιδια. Έχω ένα Skywatcher 10'' Dob. Αφού ωρες ώρες σκέφτομαι μήπως βλέπω κάτι άλλο αντι για την Ανδρομέδα

 

Ποιο βρίσκεται πιο μακρυά από εμάς ;

Αυτό θα σκεφτόμουν πρώτα.

 

Τώρα αν η Ανδρομέδα είναι κοντύτερα αλλά φαίνεται αμυδρότερη,

τότε θα έψαχνα για κάποια άλλη ερμηνεία.

 

[edit]

 

Από googling:

 

Andromeda Galaxy — Distance: 2.53 ± 0.07 Mly (775 ± 22 KPC)

Orion Nebula — Distance: 1,500 Ly (450 PC)

 

Oπότε η Ανδρομέδα είναι 10^3 φορές πιο μακρυά από εμάς συγκριτικά

με το νεφέλωμα του Ωρίωνα.

 

[edit 2]

 

Εχμ, σύμφωνα με την wikipedia(Orion Nebula,

Andromeda Galaxy) το νεφέλωμα του Ωρίωνα

έχει φαινόμενο μέγεθος +3 ενώ ο γαλαξίας της Α. +4.4 . :roll:

 

Λάθη είμαστε ανθρώπους κάνουμε :mrgreen:

δS>=0 (c.s.)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Άλλο είναι το φαινόμενο μέγεθος και άλλο η επιφανειακή λαμπρότητα. Ο γαλαξίας της Ανδρομέδας είναι 3 φορές μεγαλύτερος σε εμβαδόν σε σχέση με τον Ωρίωνα, οπότε η λαμπρότητά της απλώνεται, οπότε η επιφανειακή λαμπρότητά της είναι μικρότερη από αυτή του νεφελώματος του Ωρίωνα. Σαφώς και ο Ωρίωνας φαίνεται πιο φωτεινός.

 

Σε σκοτεινό ουρανό στην Κρήτη με γυμνό μάτι κατάφερα και διέκρινα τον προσανατολισμό της Ανδρομέδας. Έβλεπα δηλαδή το μακρόστενο σχήμα της! Είναι το μακρυνότερο αντικείμενο που φαίνεται με γυμνό μάτι.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
με το celestron firstscope 114/900 τι προσοφθάλμια να χρησιμοποιήσω για να δω το νεφέλωμα του Ωρίωνα??θέλει φίλτρο για να το δω?
keep going alone......
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χρησιμοποίησε χαμηλή μεγένθυση για να το δεις καλά. Ένα προσοφθάλμιο γύρω στα 25mm είναι ότι πρέπει. Θα το δεις πολύ καλύτερα όταν πας σε σκοτεινό ουρανό μακριά από την πόλη. Αν είσαι μέσα στην πόλη καλό είναι να χρησιμοποιήσεις ένα φίλτρο UHC γιατί μάλλον το OIII θα σου είναι πολύ σκοτεινό για τις ιντσες σου. Όταν το δεις όμως εκτός πόλης δεν θα χρειαστείς φίλτρο και θα το δεις πολύ καλύτερα. Έχει τεράστια διαφορά...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όταν το δεις όμως εκτός πόλης δεν θα χρειαστείς φίλτρο και θα το δεις πολύ καλύτερα. Έχει τεράστια διαφορά...

 

Οντως πολυ μεγαλη διαφορα.

Δεν το περιμενα οτι θα φαινοταν τοσο διαφορετικο.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ποιο βρίσκεται πιο μακρυά από εμάς ;

Αυτό θα σκεφτόμουν πρώτα.

 

Μα το νεφέλωμα του Ωρίωνα είναι μέσα στον Γαλαξία μας και μάλιστα στην γειτονιά μας συγκρίνοντας με τις διαστάσεις του Γαλαξία.

Αμφιβάλλω, άρα ίσως υπάρχω.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 7 έτη αργότερα...
Για να μην ανοίξω καινούριο θέμα βρήκα ένα παλιό από το παρελθόν για να σας δείξω αυτή τη φωτογραφία. Πείτε μου αυτό το ψάρι δε μοιάζει με το νεφέλωμα του Ωρίωνα ή μήπως είναι η ιδέα μου;;; ](*,) ](*,) :D :D :-note

n040228_m42_1024.thumb.jpg.a238eb01e48a34d7f1be60941a2125f3.jpg

1891120_10152411863569869_7769089377702597058_n.jpg.1f6afcaa7d54d97519ff82508ff0b196.jpg

Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για να μην ανοίξω καινούριο θέμα βρήκα ένα παλιό από το παρελθόν για να σας δείξω αυτή τη φωτογραφία. Πείτε μου αυτό το ψάρι δε μοιάζει με το νεφέλωμα του Ωρίωνα ή μήπως είναι η ιδέα μου;;; ](*,) ](*,) :D :D :-note

 

 

μ'αρέσει η πρώτη φωτόγραφία :D :D

απο τι καλό ψάρι:cheesy: :cheesy: είναι Σμέρνα :shock: :shock:

 

 

 

Φιλικά Κωνσταντίνος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 7 μήνες αργότερα...
ΤΕΛΙΚΑ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΕΙΔΑ ΤΟ ΝΕΦΕΛΩΜΑ ΤΟΥ ΩΡΙΩΝΑ!!!!

 

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ.

 

ΗΤΑΝ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΩΡΑ ΠΟΥ ΤΟ ΕΙΔΑ. ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ!!!!!

 

Με εξοπλισμό dob 8 και με αλλαγές που έκανα εναλλάξ στα προσοφθάλμια

25mm και 10mm (μανισια ) και στο τέλος δοκίμασα και με TeleVue Barlow 3x , 31.8mm (1 1/4").

Καλύτερη εντιποση είχα με σκέτο το 25αρη διότι το νεφέλωμα φενωτανε πιο καλά

Και πιο καθαρα και πιο φωτινα.

 

Με το 10αρη πρόσεξα ότι μου έφερε το νεφέλωμα πιο κοντά στο μάτι πάντα καθαρά

 

Αλλά δεν είχα τόσο μεγάλο εύρος για να το απολαύσω όσο ήθελα .

 

Χρώμα δεν είδα. Ήταν προς το γκρίζο (ΑΣΠΡΟΜΑΥΡΟ) ΑΝ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΡΑΤΥΡΙΣΑ ΠΕΡΙΠΟΥ 45 ΛΕΠΤΑ).

 

Σκευτομε να αγοράσω ένα φίλτρο νεφελωμάτων (εδώ θέλω να με προτείνετε κάτι παιδιά) και ένα HYPERION 3,5 mm, Ø 31,8mm.

Ερώτηση !!!!!!

Με το( HYPERION 3,5 mm, Ø 31,8mm) θα έχω διαφορά σε σχέση με τα δυο παραπάνω (μανισια ) προσοφθάλμια!!!!! και πια η διαφορά.

 

Θέλω να ευχαριστήσω όλους εσάς για τη βοήθεια που δίνεται..

 

Για φίλτρα συμβουλέψου αυτό: http://www.prairieastronomyclub.org/resources/by-dave-knisely/filter-performance-comparisons-for-some-common-nebulae/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης