Jump to content

Βάση για ευθυγράμμιση Laser Collimator.


Μανούσος

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είναι πολύ απλή στην κατασκευή και βοηθάει όσους έχουν laser collimator, να το ευθυγραμμίσουν με πολύ μεγάλη ακρίβεια. Απλά τοποθετούν το collimator πάνω στις σχισμές και το γυρίζουμε γύρω από τον εαυτό του. Το Collimator θα είναι ευθυγραμμισμένο όταν δεν κάνει κύκλο η ακτίνα. Το δοκίμασα στο τηλεσκόπιο και το συμπέρασμα που έβγαλα είναι το εξής:

 

 

To Laser Collimator όντως ευθυγραμμίζει και καλύτερα από το μάτι.

PICT0007.thumb.JPG.cf88e6392ae5dae8ebfbe2581eb9395a.JPG

PICT0008.thumb.JPG.f3538ce623e1ba3f38d7067b2df033e6.JPG

PICT0009.thumb.JPG.06f7495c67e2d95457c2591bc4aa52cc.JPG

PICT0010.thumb.JPG.04aa91c909983235e104bd91caa35df8.JPG

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημήτρη.Κάποτε έλεγα κ εγώ το ίδιο.Ομως όσο κατανοώ καλύτερα την ευθυγράμμιση τόσο πιστεύω πως δεν κάνει καλή δουλειά.Για να κάνει καλή ευθυγράμμιση πρέπει ο εστιαστής να σφίγγει τέλεια το λέιζερ.Να μην παλατζάρει καθόλου μέσα του..Αν παλατζάρει μόλις σφίξει η βίδα θα δεις πως η δέσμη πάει αλλού γι αλλού.Επίσης η μηχανική γεωμετρία του τηλεσκοπίου θα πρέπει να είναι άψογη.Τι σε κάνει π.χ. να πιστεύεις πως ο εστιαστής είναι τόσο απόλυτα κάθετος ώστε η δέσμη μετά από 1,5 μέτρα να μην έχει την παραμικρή απόκλιση?
Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για το παλαντζάρισμα, αυτό λύνεται εάν έχουμε το collimator που έχει και 2" αντάπτορα δικό του για τηλεσκόπια που έχουν στιαστή 2", μιάς και με τον αντάπτορα είναι απόλυτα σταθερό και πάνω στον εστιαστή δεν παλαντζάρει.
starrynights.blog
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευστάθιε κ πάλι δεν το πιάνει καλά.Δοκίμασε να βάλεις τον σωλήνα παράλληλα με το έδαφος κ τον εστιαστή κάθετο.Βάλε το λέιζερ να κάτσει με το βάρος του κ σφίξε τη βίδα.Θα δεις πως η δέσμη του λέιζερ κινείτε.
Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παναγιώτη ο εστιαστής του GSO που έχω, έχει δακτύλιο εσωτερικά που σφίγγει το Collimator όπως και όλα τα προσοφθάλμια σε όλη την περιφέρεια. Έτσι δεν έχει περιθώριο για αυτό το παλαντζάρισμα που λες. Λίγο να σφίξω τη βίδα δεν κουνάει καθόλου. Επίσης, αν ο εστιαστής έχει κάποια μικρή απόκλιση όπως λες, τότε το laser σε βοηθάει (αν είναι κι αυτό ευθυγραμμισμένο) να ευθυγραμμίσεις όλα τα οπτικά σε σχέση με την απόκλιση αυτή που έχει ο εστιαστής. Επειδή είμαι κι εγώ πολύ απόλυτος με αυτά, έκανα star test και είναι τέλειο οπότε δεν τίθεται θέμα. Λέω ότι ευθυγραμμίζει καλύτερα από το μάτι γιατί τη ρύθμιση που χρειαζόταν να κάνω στο δευτερεύον δεν μπορούσα να τη δω με το μάτι. Ενώ έλεγα ότι είναι εντάξει με το μάτι, έβαζα το laser και έβλεπα τη δέσμη να μην πέφτει στο κέντρο. Το ρύθμιζα λοιπόν και μετά που ξανά έβαζα το μάτι μου δεν έβλεπα διαφορά. Και με το star test για επαλήθευση τελικά πείστηκα ότι το laser κάνει δουλειά και μάλιστα πολύ καλή.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με sight tube και chesire κάνεις καλύτερη ευθυγράμμιση πιστεύω. Η τελειοποίησή της γίνεται πάντα σε ένα άστρο.
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παναγιώτη ο εστιαστής του GSO που έχω, έχει δακτύλιο εσωτερικά που σφίγγει το Collimator όπως και όλα τα προσοφθάλμια σε όλη την περιφέρεια. Έτσι δεν έχει περιθώριο για αυτό το παλαντζάρισμα που λες. Λίγο να σφίξω τη βίδα δεν κουνάει καθόλου.
Δημήτρη το δαχτυλίδι δεν είναι πανάκια.Βάλε ένα προσοφθάλμιο χωρίς να το σφίξεις.Θα δεις ότι πλέει.Οταν το σφίξεις δεν σημαίνει πως το δαχτυλίδι θα τον φέρει κάθετα.Παρατήρησε πως δουλεύει κ θα καταλάβεις.Σκέψου πως υπάρχουν εστιαστές με 300 αλλά κ με 100 ευρώ.Δεν είναι δυνατόν να προσφέρουν τα ίδια.Τώρα που ψάχνω για Extension Tube έχω βρει με 20 κ με 65 $.Ενα απλό βαρελάκι είναι με έναν σφιγκτήρα κ όμως τόση διαφορά στην τιμή.Λες να κάνουν την ίδια δουλειά?

 

Επίσης, αν ο εστιαστής έχει κάποια μικρή απόκλιση όπως λες, τότε το laser σε βοηθάει (αν είναι κι αυτό ευθυγραμμισμένο) να ευθυγραμμίσεις όλα τα οπτικά σε σχέση με την απόκλιση αυτή που έχει ο εστιαστής.
Αν κάνεις τέτοια ευθυγράμμιση θα χάσεις ίντσες.Ο δευτερεύον δε θα είναι ευθυγραμμισμένος κ θα βλέπει μισό καθρέφτη.

 

Επειδή είμαι κι εγώ πολύ απόλυτος με αυτά, έκανα star test και είναι τέλειο οπότε δεν τίθεται θέμα.

Δημήτρη με 12'' είναι δύσκολο έως αδύνατον να δεις τους airy disk.Κ αυτό γιατί όσο πιο μεγάλο είναι το τηλεσκόπιο τόσο πιο πολύ υποφέρει απ την κακή ατμόσφαιρα.

Εγω με το 14'' δεν έχω καταφέρει να δω airy disk.Εκτός κ αν εννοείς το τελείως αφεστιασμένο αστέρι, που φαίνεται η σκιά του δευτερεύοντος.Αυτό δεν είναι star test κ δεν μας βοηθάει πουθενά εκτός από το να ευθυγραμμίσουμε τον πρωτεύον κ αυτό όχι με μεγάλη ακρίβεια.

 

 

Λέω ότι ευθυγραμμίζει καλύτερα από το μάτι γιατί τη ρύθμιση που χρειαζόταν να κάνω στο δευτερεύον δεν μπορούσα να τη δω με το μάτι. Ενώ έλεγα ότι είναι εντάξει με το μάτι, έβαζα το laser και έβλεπα τη δέσμη να μην πέφτει στο κέντρο.
Αυτό μου θυμίζει όχι κάθετο εστιαστή.Η δέσμη πόσο μακριά χτύπαγε απ το κέντρο?

 

Το ρύθμιζα λοιπόν και μετά που ξανά έβαζα το μάτι μου δεν έβλεπα διαφορά. Και με το star test για επαλήθευση τελικά πείστηκα ότι το laser κάνει δουλειά και μάλιστα πολύ καλή.
Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημήτρη το δαχτυλίδι δεν είναι πανάκια.Βάλε ένα προσοφθάλμιο χωρίς να το σφίξεις.Θα δεις ότι πλέει. Όταν το σφίξεις δεν σημαίνει πως το δαχτυλίδι θα τον φέρει κάθετα.Παρατήρησε πως δουλεύει κ θα καταλάβεις.Σκέψου πως υπάρχουν εστιαστές με 300 αλλά κ με 100 ευρώ.Δεν είναι δυνατόν να προσφέρουν τα ίδια.Τώρα που ψάχνω για Extension Tube έχω βρει με 20 κ με 65 $.Ενα απλό βαρελάκι είναι με έναν σφιγκτήρα κ όμως τόση διαφορά στην τιμή.Λες να κάνουν την ίδια δουλειά?

Ναι Παναγιώτη συμφωνώ. Αυτό έχει να κάνει με την κατασκευαστική ποιότητα του εστιαστή που και ευθυγραμμισμένος να είναι όταν τον σφίξεις δεν θα είναι ακριβώς στο κέντρο. Όμως εκεί που κλειδώνει το προσοφθάλμιο εκεί πρέπει να είναι ευθυγραμμισμένο.

Αν κάνεις τέτοια ευθυγράμμιση θα χάσεις ίντσες.Ο δευτερεύον δε θα είναι ευθυγραμμισμένος κ θα βλέπει μισό καθρέφτη.

Μα με το μάτι βλέπω ολόκληρο το πρωτεύον και κεντραρισμένο.

Δημήτρη με 12'' είναι δύσκολο έως αδύνατον να δεις τους airy disk.Κ αυτό γιατί όσο πιο μεγάλο είναι το τηλεσκόπιο τόσο πιο πολύ υποφέρει απ την κακή ατμόσφαιρα.

Εγω με το 14'' δεν έχω καταφέρει να δω airy disk.Εκτός κ αν εννοείς το τελείως αφεστιασμένο αστέρι, που φαίνεται η σκιά του δευτερεύοντος.Αυτό δεν είναι star test κ δεν μας βοηθάει πουθενά εκτός από το να ευθυγραμμίσουμε τον πρωτεύον κ αυτό όχι με μεγάλη ακρίβεια.

Κοίτα εδώ μπορώ να πω ότι η ατμόσφαιρα εκεί που πηγαίνω είναι αρκετά καλή (400X Άρη με 8'' όταν ήταν στην αντίθεση). Όχι δεν εννοώ εντελώς αφεστιασμένο αστέρι αλλά δίσκους του Airy.

Η δέσμη πόσο μακριά χτύπαγε απ το κέντρο?

Η δέσμη χτύπαγε 2-3 εκατοστά έξω από το κέντρο.

 

Να ρωτήσω και κάτι άλλο; Αν ο εστιαστής χρειάζεται ευθυγράμμιση μπορώ να το διαπιστώσω με άλλο τρόπο;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημήτρη αν βλέπεις τέλειους airy disk τότε η συζήτηση που κάνουμε δεν έχει κανένα νόημα.

Αλλά....(πάντα έχω ένα αλλά) :cheesy: :cheesy:

 

Η δέσμη πόσο μακριά χτύπαγε απ το κέντρο?

Η δέσμη χτύπαγε 2-3 εκατοστά έξω από το κέντρο.

Αυτό δεν μου φαίνεται λογικό.Πως είναι δυνατόν να έχεις καλή ευθυγράμμιση με το μάτι, μετά να βάζεις κ το λέιζερ να είναι 2-3 πόντους μακριά απ το κέντρο, κ αφού το φέρεις να ξαναβλέπεις με το μάτι όλο τον πρωτεύοντα κ στο κέντρο?Κάτι δεν μου πάει καλά.Θα έπρεπε να μην συμφωνούν αυτά τα πράγματα.Φαντάζομαι καπάκι από φίλμ θα βάζεις ε?Ο εστιαστή σου θα είναι τόσο έξω όσο περίπου εστιάζουν τα προσοφθάλμια.Κ να τσεκάρεις αν η βούλα του πρωτεύοντος είναι το κέντρο.

 

Να ρωτήσω και κάτι άλλο; Αν ο εστιαστής χρειάζεται ευθυγράμμιση μπορώ να το διαπιστώσω με άλλο τρόπο;

Πάρε ένα χάρακα κ βάλτον να κάτσει στο χείλος του εστιαστή, παράλληλα με τον σωλήνα.Μέτρα δεξιά αριστερά να δεις αποστάσεις απ τον σωλήνα.Αυτό βέβαια προυποθέτει σωλήνα χωρίς παραμορφώσεις.

 

Κ μία ερώτηση.Οταν βάζεις το λέιζερ κ σφίγγεις την βίδα.Η δέσμη πέφτει πάντα στο ίδιο σημείο?Για βγάλε βάλε καμιά 10αρια φορές κ πες μου.

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λοιπόν Παναγιώτη, χτες το βράδυ έκανα παρατήρηση από το σπίτι μου και μπορώ να πω ότι η ευθυγράμμιση ήταν από πολύ καλή έως τέλεια. Ξανά έκανα star test και είδα ομόκεντρους κύκλους μέσα από την πόλη (έτυχε να έχει αρκετά καλό seeing). Μετά δοκίμασα και είδα Κρόνο και εκτός του Cassini είδα και το C-ring στα 280Χ . Aν έχω κάποιο πρόβλημα αυτό ίσως να είναι του εστιαστή και όχι του laser Collimator και θα είναι και απειροελάχιστο. Θα μετρήσω με το χάρακα και θα σου πω αν υπάρχει κάποια ασυμμετρία. Πάντως με το μάτι δεν έχω καταφέρει να κάνω τόσο καλή ευθυγράμμιση. Και μιλάμε μέσα σε 1 λεπτό είχα τελειώσει.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάντως με το μάτι δεν έχω καταφέρει να κάνω τόσο καλή ευθυγράμμιση. Και μιλάμε μέσα σε 1 λεπτό είχα τελειώσει.

Τι να πω ρε Δημήτρη.Μακάρι να είναι έτσι κ να έχεις γλυτώσει κόπο κ χρόνο.Προχθές το βράδυ είδα κ εγώ για πρώτη φορά τους airy disk.Κ μάλιστα εύκολα.Τους είδα αφού είχα αφήσει το τηλεσκόπιο 1 ώρα έξω.Ή η ατμόσφαιρα χτες ήταν πολύ καλή ή δεν τους έβλεπα γιατί πολύ απλά δεν άφηνα να κρυώσει το τηλεσκόπιο.

 

Κ μία ερώτηση.Οταν βάζεις το λέιζερ κ σφίγγεις την βίδα.Η δέσμη πέφτει πάντα στο ίδιο σημείο?Για βγάλε βάλε καμιά 10αρια φορές κ πες μου.

Αυτό το έκανες?

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κ μία ερώτηση.Οταν βάζεις το λέιζερ κ σφίγγεις την βίδα.Η δέσμη πέφτει πάντα στο ίδιο σημείο?Για βγάλε βάλε καμιά 10αρια φορές κ πες μου.

Αυτό το έκανες?

 

Ναι το έκανα. Αυτό που πρόσεξα ήταν ότι αν έσφιγγα το Collimator χωρίς να το κρατάω, τότε κουνούσε η δέσμη. Αν κατά το σφίξιμο κρατούσα το Collimator στη σωστή θέση τότε μετά που το άφηνα δεν κουνούσε.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι το έκανα. Αυτό που πρόσεξα ήταν ότι αν έσφιγγα το Collimator χωρίς να το κρατάω, τότε κουνούσε η δέσμη.

Δεν πειράζει αν κουνιόταν.το θέμα είναι όταν το έσφιγκες αν καθόταν στο ίδιο σημείο

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λοιπόν χτες το βράδυ δοκιμάσαμε στο 8'' skywatcher του planetman να κάνουμε ευθυγράμμιση. Πρώτα κάναμε με το μάτι και καπάκι του φιλμ και μετά δοκιμάσαμε το ευθυγραμμισμένο laser collimator. Ο στόχος μας ήταν ο Κρόνος και μιας και είχε καλό seeing είπαμε να κάνουμε το τεστ σε μεγέθυνση 340Χ κοντά στα όρια του τηλεσκοπίου. Χρησιμοποιήσαμε Nagler 7mm & Televue Barlow 2X. Στην ευθυγράμμιση με το μάτι είχαμε καλό είδωλο. Το Cassini φαινόταν αρκετά καλό και το C-ring επίσης. Κάνοντας star test στον Αρκτούρο όμως είδαμε ότι οι δακτύλιοι που βλέπαμε δεν ήταν ομόκεντροι. Ευθυγραμμίζουμε το τηλεσκόπιο ξανά με το laser collimator. Ξανά-δοκιμάζουμε στον Κρόνο. Η διαφορά ήταν τεράστια όσο αφορά την οξύτητα του ειδώλου. Το Cassini πολύ ποιό ευκρινές και το C-ring να διακρίνεται πολύ ποιο εύκολα. Κάνουμε star test πάλι στον Αρκτούρο και όντως οι κύκλοι πλέον ήταν ομόκεντροι. Δεν μπορούσαμε να κάνουμε καλύτερη ευθυγράμμιση απ' αυτή που έκανε το laser. Για άλλη μια φορά το laser collimator αποδείχτηκε καλύτερο από το μάτι.

 

Πράγματι Παναγιώτη όταν έσφιγγα το laser δεν καθόταν στο ίδιο σημείο πράγμα που έφταιγε ο εστιαστής και όχι το laser. Το ίδιο πράγμα συμβαίνει και με ένα προσοφθάλμιο όταν το σφίξουμε. Με την ευθυγράμμιση με το μάτι ευθυγραμμίζουμε το τηλεσκόπιο γεωμετρικά, αλλά βάζοντας ένα προσοφθάλμιο στον ''ελαττωματικό'' εστιαστή και σφίγγοντάς το, δεν είναι ευθυγραμμισμένο με τα υπόλοιπα οπτικά. Με την ευθυγράμμιση όμως που κάνουμε με ένα laser collimator ευθυγραμμίζουμε όλα τα οπτικά διορθώνοντας το σφάλμα που υπεισέρχεται με το σφίξιμο του εστιαστή. Έτσι όταν τοποθετούμε ένα προσοφθάλμιο ο κώνος φωτός είναι μετατοπισμένος από το κέντρο του εστιαστή αλλά είναι κεντραρισμένος με το κέντρο του προσοφθάλμιου που στην ουσία είναι αυτό που θέλουμε. Τοποθετώντας το μάτι στο κέντρο του εστιαστή είναι λογικό να μη φαίνεται σωστά ότι είναι ευθυγραμμισμένο.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημήτρη με αυτά που μου περιγράφεις είμαι σχεδόν σίγουρος πως ο δευτερεύων δεν βλέπει όλο τον πρωτεύων, με αποτέλεσμα να χάνεις ίντσες.Κάνε ευθυγράμμιση με το λέιζερ κ μετά βάλε το καπάκι από φίλμ να δεις τι βλέπει ο δευτερεύων σου.Σίγουρα θα είναι ευθυγραμμισμένα τα οπτικά αλλά θα βλέπεις μέσα από 10-11" κ όχι μέσα από 12''.

Επιμένω τόσο που ίσως κ να έχω γίνει κουραστικός, αλλά τα έχω περάσει αυτά κ θέλω να πιστεύω πως έχω βγάλει σίγουρα συμπεράσματα.Το λέιζερ δεν μπορεί να λειτουργείσει 100% σωστά αν μηχανικά το τηλεσκόπιο δεν είναι τέλειο.

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οπότε Παναγιώτη τι μπορούμε να κάνουμε; Να χάσουμε καμμιά ίντσα και να έχουμε πολύ καλό είδωλο ή να είμαστε λιγάκι απευθυγραμμισμένοι; Μπορούμε να ευθυγραμμίσουμε τον εστιαστή;
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τι να πω ρε παιδια ειναι λιγο πολυπλοκο αυτο με το collimation αλλος υποστιριζει το λειζερ αλλος οχι χαμος!!!

Παντως εγω το βαζω το λειζερ με τον ανταπτορα τον 2" και ετσι δεν κουνιεται σχεδον καθολου ειναι πιο σταθερο, το ευθυγραμμιζω και μετα με ενα καπακι φιλμ το τελειοποιω. Παντως μεχρι στιγμης βλεπω τελεια μπορω να πω τον κρονο με τον ζοομ και το meade barlow 3x, απο μερα σε μερα ερχεται ο καινουργιος barlow televue 3x οποτε θα δω διαφορες γιατι λογικα θα συνεργαστει καλυτερα με τον ζοομ!!!

Παντως πιστευω οτι το ματι εχει σφαλματα και αυτο μην κατηγοραμε το λειζερ!

Λογικο ειναι .. :P

Gazing at the universe through the ΄Eyes΄ of an astrophotographer...!!!

http://www.astrothemis.gr

 

Greek Astrophotography Discord Chat!

https://discord.gg/2DUPacrNfM

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παναγιώτη:

Θα προσπαθήσω για τελευταία φορά να σου εξηγήσω τι συμβαίνει με ένα υποτιθέμενο πείραμα για να μην γίνομαι κι εγώ κουραστικός. Πες ότι έχουμε ένα προσοφθάλμιο, του έχουμε βγάλει το φακό και του έχουμε κάνει μια μικρή τρύπα ακριβώς στη μέση όπως αυτή του φιλμ. Κάνε ευθυγράμμιση με το μάτι και ένα καπάκι του φιλμ και βάλε μετά το προσοφθάλμιο στον εστιαστή και σφίξε το. Λογικά με το σφίξιμο θα έχει μετατοπιστεί το προσοφθάλμιο από το κέντρο (έστω και λίγο). Με τη μετατόπιση αυτή θα έχει μετατοπιστεί και η τρυπούλα που έχουμε κάνει στο κέντρο του προσοφθάλμιου. Οπότε κοιτώντας μέσα από αυτή θα φαίνεται ότι το τηλεσκόπιό μας δεν είναι ευθυγραμμισμένο (και στην ουσία εδώ είναι που χάνουμε ίντσες). Βάζοντας όμως το καπάκι του φιλμ ξανά, βλέπουμε ότι είναι όντως ευθυγραμμισμένο. Το καπάκι όμως του φιλμ δεν το σφίγγουμε. Εδώ είναι η διαφορά κι εδώ είναι που την πατάμε όλοι. Αυτό το φαινόμενο οφείλεται στο σφάλμα που έχει ο εστιαστής όταν σφίγγουμε ένα προσοφθάλμιο. Βάζοντας όμως το laser και σφίγγοντάς το, ευθυγραμμίζουμε το τηλεσκόπιο όπως θα ήταν με ένα προσοφθάλμιο στη θέση αυτή.

 

Αλλά θα σας πω και κάτι άλλο. Δοκιμάστε να κάνετε ευθυγράμμιση με το μάτι και κάντε star test και μετά δοκιμάστε να κάνετε ευθυγράμμιση με το laser και ξανά κάντε star test. Βασική προυπόθεση όμως να είναι απόλυτα ευθυγραμμισμένο το laser. Τότε και μόνο τότε θα δείτε τι εννοώ.

 

Θέμη, πρώτα βάζουμε το καπάκι του φιλμ και ευθυγραμμίζουμε στο περίπου και μετά βάζουμε το laser. Πρώτα όμως θα πρέπει ο πρωτεύον να είναι ακριβώς κάτω από τον εστιαστή, σε ίσες αποστάσεις από τις άκρες. Δοκίμασέ το και θα δεις μεγάλη διαφορά στο είδωλο.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Manouso pws to kaneis esu ethigrammisi mporeis na eksigiseis ligo h steile mou ena pm me to thllefwno soy na se parw na mou peis.

Egw vasika me to laiser thn paleuw giati alloiws den vgazw akri

Gazing at the universe through the ΄Eyes΄ of an astrophotographer...!!!

http://www.astrothemis.gr

 

Greek Astrophotography Discord Chat!

https://discord.gg/2DUPacrNfM

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης