Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παναγιώτη έτσι ακριβώς τους έβλεπα χτες το βράδυ όταν έκανα το star test.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά, αυτό δεν είναι ο δίσκος του Airy. Τον δίσκο του Airy τον βλέπουμε όταν το αστέρι είναι απόλυτα εστιασμένο. Συνοδεύεται από ένα-δύο δακτύλιους περίθλασης γύρω του και η σημασία του είναι ότι ένα απόλυτα εστιασμένο αστέρι δεν είναι ποτέ σημείο, αλλά δίσκος που γίνεται όλο και μικρότερος όσο η διάμετρος του τηλεσκοπίου μεγαλώνει. Λόγω του seeing, είναι σχεδόν αδύνατο να δούμε τον δίσκο του Airy ενός τηλεσκοπίου μεγαλύτερου από 6-7 ίντσες. Όσοι έχουν μικρά τηλεσκόπια, (ως 4") με πολύ καλά οπτικά, βλέπουν τον δίσκο του Airy στις μεγάλες μεγεθύνσεις.

Αυτό που δείχνει το βιντεάκι είναι οι πολλαπλοί δακτύλιοι περίθλασης στους οποίους αναλύεται η εικόνα ενός ανεστίαστου αστεριού (όχι όμως πολύ ανεστίαστου γιατί τότε δεν φαίνονται πιά δακτύλιοι). Είναι πολύ χαρακτηριστική η μόνιμη κίνηση που προκαλεί η αστάθεια της ατμόσφαιρας ή αλλιώς το "seeing". Στη συγκεκριμένη περίπτωση επικρατεί το λεγόμενο "fast seeing" που κάνει τελείως αδύνατη την εμφάνιση δίσκου Airy όταν εστιάσουμε απόλυτα το αστέρι.

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Eνδιαφέροντα links στα αγγλικά που περιγράφουν αυτό το φαινόμενο:

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Airy_disc

 

For Astrophotography :

 

http://www.cambridgeincolour.com/tutorials/diffraction-photography.htm

 

http://www.earthboundlight.com/phototips/diffraction-small-apertures.html

Φιλικά, Frank

http://www.oaog.ca/

http://www.rascmontreal.org/

 

"Imagination is more important than Knowledge"

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά, αυτό δεν είναι ο δίσκος του Airy. Τον δίσκο του Airy τον βλέπουμε όταν το αστέρι είναι απόλυτα εστιασμένο. Συνοδεύεται από ένα-δύο δακτύλιους περίθλασης γύρω του και η σημασία του είναι ότι ένα απόλυτα εστιασμένο αστέρι δεν είναι ποτέ σημείο, αλλά δίσκος που γίνεται όλο και μικρότερος όσο η διάμετρος του τηλεσκοπίου μεγαλώνει. Λόγω του seeing, είναι σχεδόν αδύνατο να δούμε τον δίσκο του Airy ενός τηλεσκοπίου μεγαλύτερου από 6-7 ίντσες. Όσοι έχουν μικρά τηλεσκόπια, (ως 4") με πολύ καλά οπτικά, βλέπουν τον δίσκο του Airy στις μεγάλες μεγεθύνσεις.

Αυτό που δείχνει το βιντεάκι είναι οι πολλαπλοί δακτύλιοι περίθλασης στους οποίους αναλύεται η εικόνα ενός ανεστίαστου αστεριού (όχι όμως πολύ ανεστίαστου γιατί τότε δεν φαίνονται πιά δακτύλιοι). Είναι πολύ χαρακτηριστική η μόνιμη κίνηση που προκαλεί η αστάθεια της ατμόσφαιρας ή αλλιώς το "seeing". Στη συγκεκριμένη περίπτωση επικρατεί το λεγόμενο "fast seeing" που κάνει τελείως αδύνατη την εμφάνιση δίσκου Airy όταν εστιάσουμε απόλυτα το αστέρι.

 

Δηλαδή Στέφανε το star test το κάνουμε με τους δακτυλίους περίθλασης;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

To star test γίνεται θεωρητικά με το άστρο απόλυτα εστιασμένο. Σε ιδανικές συνθήκες seeing το σχήμα και η ομοιομορφία/συμμετρία του δίσκου του Airy και των ένα-δύο δακτυλίων περίθλασης που φαίνονται, αποκαλύπτουν την ποιότητα των οπτικών ή της ευθυγράμμισής τους. Επιπλέον, θέτοντας το είδωλο ελαφρά εκτός εστίασης εκατέρωθεν του σημείου εστίασης διαπιστώνουμε εύκολα την ύπαρξη ή όχι αστιγματισμού και άλλων σφαλμάτων. Αν αφεστιάσουμε πολύ το αστέρι, το σχήμα του ειδώλου θα είναι αναγκαστικά συμμετρικό γιατί θα μας δείχνει περισσότερο το σχήμα του κατόπτρου κι όχι το σχήμα του εστιασμένου ειδώλου. Συνεπώς δεν θα μας αποκαλύπτει όλα τα πιθανά σφάλματα (λίγα θα αποκαλύπτει και περισσότερα θα κρύβει). Όταν το αστέρι είναι ελαφρά αφεστιασμένο ώστε να βλέπουμε το πολύ 3-4 σαφείς δακτυλίους, καταλαβαίνουμε περισσότερα για τα πιθανά σφάλματα.

Επειδή το seeing κάνει σχεδόν αδύνατο το star test με μεγάλα τηλεσκόπια, έχουν επινοηθεί τα τεχνητά αστέρια (artificial stars) που τα τοποθετεί κανείς σε απόσταση μερικών δεκάδων μέτρων από το τηλεσκόπιο και κάνει το τέστ χωρίς την ενόχληση των αναταράξεων της ατμόσφαιρας. Κάποιο βράδυ χωρίς σημαντική πτώση θερμοκρασίας και χωρίς άνεμο, είναι ότι πρέπει γι αυτή τη δουλειά. Ένα τεχνητό αστέρι είναι στην πράξη μιά πολύ μικρή φωτεινή τρυπούλα με διάμετρο λίγες δεκάδες μικρόμετρα (1μm= 0.001mm) ώστε ακόμα και με μεγάλη μεγέθυνση στο τηλεσκόπιο να φαίνεται σημειακή.

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλά μιλάμε έχει γίνει μεγάλη παρεξήγηση σ αυτό το θέμα κ πρέπει να γίνει κουβέντα.Τόσο καιρό διαβάζω (μέσα στο φόρουμ) πως για να δούμε τους Airy disk πρέπει να αφεστιάσουμε λίγο το αστέρι κ σε μεγάλη μεγέθυνση.
Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν πρόκειται για τους Airy disk άλλα για έναν και μοναδικό δίσκο κι όχι δακτύλιους. Αυτός ο δίσκος μαζί με τους έναν-δύo δακτυλίους που παραμένουν γύρω του όταν το αστέρι είναι απόλυτα εστιασμένο, αποτελλούν το τέλειο και ιδανικό αστρικό είδωλο. Δεν είναι εύκολα ορατό παρά μόνο με μικρά τηλεσκόπια και άριστο seeing. Με μεγάλα τηλεσκόπια το είδωλο γίνεται πολύ μικρό, πολύ λαμπερό και υπερκινητικό λόγω seeing οπότε η παραπάνω δομή δεν μπορεί ξεχωρίσει.

Ωστόσο, οι πολλαπλοί δακτύλιοι περίθλασης ενός ανεστίαστου αστεριού μπορούν να φανούν με όλα τα τηλεσκόπια.

Παναγιώτη, μην ψάξεις για δίσκο του Airy με το 14άρι, τουλάχιστον όχι σε αληθινό αστέρι!!! Αν καταφέρεις και δεις, θα σου χαρίσω τον εξοπλισμό μου και θα αλλάξω χόμπυ! :lol:

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χε, πάλι μαζί γράφαμε!

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλά μιλάμε ότι είχε γίνει ΤΟ μπέρδεμα με αυτούς τους δίσκους-δακτυλίους. Να σε καλά βρε Στέφανε.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαρίστησή μου! Δείτε προσεκτικά και τα links που έδωσε ο φίλος μας NGC4565, είναι πολύ καλά!

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παναγιώτη, μην ψάξεις για δίσκο του Airy με το 14άρι, τουλάχιστον όχι σε αληθινό αστέρι!!! Αν καταφέρεις και δεις, θα σου χαρίσω τον εξοπλισμό μου και θα αλλάξω χόμπυ! :lol:

Στέφανε μόλις γύρισα απ το κτήμα κ τους είδα. :^o :^o :^o

Θα σε παρακαλέσώ τα μεταφορικά για τον εξοπλισμό σου να τα βάλω εγώ. :cheesy: :cheesy:

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στέφανε προχτές με 590 μεγέθυνση έβλεπα ένα άστρο στρογγυλό (δεν εστίαζε εννοείτε) αλλά ήταν ολοστρόγγυλο.Εκανε βέβαια παραμορφώσεις λόγο seing αλλά ήταν 100% στρογγυλό.Είναι δείγμα καλής ευθυγράμμισης ή δεν σημαίνει τίποτα?
Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν μπορώ να ξέρω, θα πρέπει να μου δανείσεις το 14άρι για κάνα-δυό μήνες πριν σου απαντήσω! Και εντάξει, συμφωνώ τα μεταφορικά δικά σου! (Θα του κάνω και μια δωρεάν απεντόμωση :mrgreen: )

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης