Jump to content

Γνώμες για το Skywatcher Dob Truss 130mm


Jack Ch

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να το θέσω με συνοπτικές διαδικασίες;

 

Το Heritage Mini Dob 130mm (5.1") είναι τηλεσκόπιο... =;

 

Το Firstscope...θα ήθελε πολύ να είναι... [-(

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 61
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Να το θέσω με συνοπτικές διαδικασίες;

 

Το Heritage Mini Dob 130mm (5.1") είναι τηλεσκόπιο... =;

 

Το Firstscope...θα ήθελε πολύ να είναι... [-(

 

Και άλλο 75€ για έναν που δεν έχει εμπειρία & ξεκινάει με αυτό & να βλέπει το λαγκουν ολόκληρο & άλλο 200€ & να το βλέπει μισό.

Μέλος Συλλόγων:

Ελληνικής Αστρονομικης Ενωσης

Συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας.

Όμιλος Γερόντων Αστροπαρατηριτών.

Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ

http://users.otenet.gr/~babgia/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα ήθελα να πω τη γνώμη μου ως κάτοχος του firstscope, παρόλο που δεν είμαι ο πιο κατάλληλος μιας και είναι το πρώτο και μοναδικό μου τηλεσκόπιο. Είμαι πάρα πάρα πολύ ευχαριστημένος με αυτά πο μου προσφέρει σε σχέση με το πραγματικά ασήμαντο κόστος του.Μέσα σε 3 μήνες που το έχω έχω περάσει ώρες ολόκληρες παρατηρώντας σελήνη, κρόνο , άρη (εντάξει σαν μια κόκκινη κουκίδα :P), νεφέλωμα ωρίωνα, διπλά άστρα...Επίσης στο ίδιο διάστημα εξοικιώθηκα με τις αρχές λειτουργίας ενός τηλεσκόπιου (κίνηση στους άξονες, προσοφθάλμια και μεγεθύνσεις, χρήση και ευθυγράμμιση ερευνητή κλπ κλπ), κάτι που δεν θα είχε γίνει με ένα ζευγάρι κυάλια.Eξάλλου τα κυάλια δεν θα μου έδιναν και 75χ μεγέθυνση ωστε να δω τους δακτύλιους του κρονου και τόση λεπτομέρεια στη σελήνη, ενώ η μεταφορικότητά του είναι παρόμοια με τα κυάλια, και η σταθερότητα στις μεγάλεσ μεγεθύνσεις απείρως καλύτερη.

 

Η δική μου γνώμη, αν και δεν έχω κυάλια, είναι ότι το firstscope είναι πολύ καλύτερη επιλογή για ξεκίνημα στην αστρονομία, με μόνο πλεονέκτημα στα κυάλια την δυνατότητα χρήσης τους για επίγεια παρατήρηση.

You can live to be a hundred if you give up all the things that make you want to live to be a hundred.

Woody Allen

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Άλλο ένα Skywatcher 130mm βρήκε μια ζεστή αγκαλιά.

Στο εγχειρίδιό του αναφέρεται ως ''minidob/ babydob''. Ο δεύτερος χαρακτηρισμός μου αρέσει πολύ και του ταιριάζει ιδιαίτερα, ειδικά όταν το βλέπεις δίπλα σε ένα μεγαλύτερο αδελφάκι του 8-12''.

Το σώμα είναι από λεπτό μεταλλικό έλασμα, η βάση από μοριοσανίδα, ο εστιαστής από μέταλλο και σκληρό πλαστικό. Τα προσοφθάλμια Kellner 25mm και αγνώστου ταυτότητας 10mm, μάλλον προορίζονται για το μουσείο.

Επόμενο βήμα: βραδυνό toxedo και παιχνίδι.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μεγιές!! :)

 

Ευχαριστώ!

Έκανα μια βιαστική δοκιμή, σε μια πολύ άσχημη ώρα, καθώς το φεγγάρι δεν έχει ανατείλει αρκετά ώστε να το δω, αλλά ο ουρανός είναι τόσο φωτισμένος ώστε να μην είναι ορατό το σπαθί του Ωρίωνα δια γυμνού οφθαλμού.

Άλλος κόσμος. Πρέπει να μάθω καινούρια κόλπα.

Το βάρος των προσοφθαλμίων δεν είναι πρόβλημα, αντιθέτως είναι πολύ οπισθοβαρές και βοηθάει ένα βαρύ προσοφθάλμιο, ενώ το χρησιμοποιούσα και σαν χειρολαβή, όντας αδέξιος στον χειρισμό.

Τον Hyperion zoom δεν κατάφερα να τον εστιάσω. Απογοήτευση. Κάποιο κόλπο όμως θα υπάρχει.

Ο Hyperion 17 ήταν σχεδόν τέλειος. Είδα λίγη κόμη στην άκρη- άκρη, καθόλου ενοχλητική. Δεν δοκίμασα τους άλλους.

Τα Kellner είναι για πέταμα. Κόμη από το κέντρο. Νόμιζα πως ήθελε ευθυγράμμιση το κάτοπτρο, μέχρι που δοκίμασα τον 17mm.

Το ES 14mm μέτριο.

Τα Plossl 32 & 25mm καλά. Από 15mm και κάτω άσχημη η εικόνα.

Η φωτορύπανση μοιάζει χειρότερη μέσα από αυτό σε σχέση με το SCT (όλα είναι πιο φωτεινά), ενώ οι δεν τα κατάφερα με μεγάλες μεγεθύνσεις, που θα βελτίωναν το πρόβλημα.

Φυσικά είναι πρόβλημα και οι ανακλάσεις, χωρίς φωτοχιτώνιο.

Πρέπει να εξοικειωθώ με το Dob, κάτι που δεν χρειάστηκε με το Nexstar: Το είχα στήσει, το ευθυγράμμισα με την πρώτη και έβλεπα αποχαυνωμένος για 4-5 ώρες! Όλοι μου οι φακοί δείχνουν σχεδόν τέλειοι σε εκείνο.

Άλλος κόσμος!

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Άλλο ένα Skywatcher 130mm βρήκε μια ζεστή αγκαλιά.

Στο εγχειρίδιό του αναφέρεται ως ''minidob/ babydob''. Ο δεύτερος χαρακτηρισμός μου αρέσει πολύ και του ταιριάζει ιδιαίτερα, ειδικά όταν το βλέπεις δίπλα σε ένα μεγαλύτερο αδελφάκι του 8-12''.

Το σώμα είναι από λεπτό μεταλλικό έλασμα, η βάση από μοριοσανίδα, ο εστιαστής από μέταλλο και σκληρό πλαστικό. Τα προσοφθάλμια Kellner 25mm και αγνώστου ταυτότητας 10mm, μάλλον προορίζονται για το μουσείο.

Επόμενο βήμα: βραδυνό toxedo και παιχνίδι.

 

Καλορίζικο και "καλοτάξιδο" το "μωρό" :mrgreen: :-({|=

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βλέπεις τώρα Κώστα που σε f5 εστιακό λόγο αλλάζουν τα πράγματα; υπάρχουν άλλες απαιτήσεις και συμπεριφορά από το εργαλείο σε σχέση με ένα f10...

 

Κοίτα, σε αυτό που λες ότι είναι οπισθοβαρές, ρυθμίζεται το κέντρο βάρους και το τοποθετείς όπου θέλεις εσύ από την dovetail ράβδο που έχει!! Το μετατοπίζεις εμπρός ή πίσω ξεσφίγγοντας τον κοχλία στην μέση. Σίγουρα πράγματα!

 

Απορώ πως δεν κατάφερες να εστιάσεις τον hyperion zoom :-k

Εγώ τον William Optics Zoom II τον εστίασα κανονικότατα...τι να σου πω, μήπως μας πει ο Θέμης που έχει και τα 2 (φακό, τηλεσκόπιο)

 

Εννοείται πως η φωτορύπανση εντείνεται σε όλα τα dob, στο 12άρι να δεις! Είπαμε, φωτοκουβάδες είναι και για αυτό τα βλέπεις όλα και πιο φωτεινά...Βέβαια δεν έχεις και το φωτοχιτώνιο ακόμη..θα δεις αισθητή διαφορά όταν μπει κάποια στιγμή...

 

Σου προτείνω να αλλάξεις άμεσα τις αλλενόβιδες του δευτερεύοντος με Bob's Knobs, καμία σχέση στην ευκολία του collimation μετά! Νύχτα με την μέρα..

Εγώ του πήρα αυτά http://www.bobsknobs.com/OrionUS/Newt/XTset.htm

Μην το ψάξεις, τα έβαλα, παίζουν τέλεια και δεν "βρίσκει" και το καπάκι πάνω τους. :wink: :cheesy:

το ίδιο σετ μπήκε και στο 12άρι http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=11323&highlight=bobs+knobs+%E2%E9%E4%FE%ED

 

Να σε καλωσορίσω και στον "άλλο κόσμο" των...Νευτώνειων κατοπτρικών τηλεσκοπίων με αλταζιμουθιακή στήριξη!

Ψάξε και τα θέματα για ευθυγράμμιση με filmοκαπάκι..θα σου χρειαστεί.. :mrgreen:

 

Είναι αλήθεια πάντως...ένα κάτοπτρο με εστιακό λόγο f5 και κάτω.."ξεμπροστιάζει" ορισμένους φακούς και τις αδυναμίες τους και για το θέμα αυτό...έχει χυθεί πολύ ηλεκτρονικό μελάνι εδώ μέσα!

 

Θα περιμένω εντυπώσεις σου να μας ξαναγράψεις όταν το πας σε σοβαρό, σκοτεινό ουρανό!

 

Να το χαρείς εύχομαι.

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ και σας.

Έκανα και άλλη δοκιμή, μετά από διακοπή για οικογενειακή υποχρέωση. Τα κατάφερα καλύτερα. Βοήθησε και η σελήνη, πάνω στην οποία εστίαζα ευκολότερα.

Τελικά ο Hyperion Zoom εστιάζει, αλλά μόνο με Powermate (ουφ! :P ), ή με τον κουφό συνδιασμό Barlow & Focal Reducer! :-s :-k

Τάσο, θα χρειαστώ πολλές συμβουλές. Αλλά μετά το Πάσχα. Με γεμάτη σελήνη & χωρίς φωτοχιτώνιο αποφάσισα να μην το πάρω μαζί μου στις διακοπές, ώστε να ασχοληθώ με την οικογένεια. Ετοιμάσου να σε ζαλίσω αμέσως μετά.

Κάτι μου λέει πως έκανα μια καλή αγορά. //:D/

Και κάτι άλλο μου λέει πως θα χρειαστώ ορθοπαιδικό λίαν συντόμως. :mrgreen:

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ Τάσο. Γράφαμε μαζί, κοίτα παραπάνω. Ο Υπερίων zoom θέλει μια ''τρίχα'' πιο μέσα για να εστιάσει. Αφού όμως με τον Powermate διορθώνεται, κανένα πρόβλημα, θα μου δίνει τις υψηλότερες μεγεθύνσεις.

Οι Υπερίωνες τα πήγαν καλά, ειδικά οι 17 & 13. Τον 24 τον έχει ο Στέφανος. Ο Explore Scientific βγάζει πολύ χρώμα σε φωτεινά άστρα και την σελήνη, ενώ σε κάθε άλλη περίπτωση είναι καλός (σίγουρα δεν είναι Nagler, και ας μην έχω δει Nagler!). Πάντως όλοι οι φακοί φάνηκαν καλύτεροι στην δεύτερη προσπάθεια (έμαθα να εστιάζω καλύτερα ίσως; ), αλλά καμμία σχέση με το Nexstar όπου όλα λάμπουν.

Θα πάρω knobs και για τα 2 τηλεσκόπια.

Θα τα ξαναπούμε γι' αυτό σύντομα, τώρα το έβαλα στο ντουλάπι επειδή με έπιασε η μέση μου! (άλλη μια καινοτομία του Dob). :cheesy:

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τον 24 τον έχει ο Στέφανος

 

Και τον δικό σου; Αυτό το παιδί.. [-( :) ...Και από εμένα έχει τον Panoptic 24...γιατί άραγε;; :-note :-note :mrgreen: :mrgreen: Το σίγουρο είναι πως οι φακοί βρίσκονται στα καλύτερα χέρια...:P

 

Στέφανε...με μια φωνή: Ανυπομονούμε για τα αποτελέσματα και τα "σοφά" "λόγια" του πολυπόθητου συγκριτικού! \:D/ [-o< [-o<

 

τώρα το έβαλα στο ντουλάπι επειδή με έπιασε η μέση μου! (άλλη μια καινοτομία του Dob)

 

Κώστα, που το τοποθετείς τώρα; Εξυπακούεται πως χρειάζεσαι τραπεζάκι και ψηλό σχετικά.. :wink:

Επίσης, περίμενε να του βάλεις το χιτώνιο και μετά θα βγάλεις πιο ασφαλή συμπεράσματα για όλους τους φακούς σου..ειδικά αν μπορέσεις εκείνη την εποχή να το πας ταυτόχρονα και σε σκοτεινό ουρανό... =P~

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε τραπεζάκι του καφέ το έβαλα, χρειάζομαι όμως κάτι υψηλότερο. Είμαι 1.87 και 42 ετών. Χρειάζομαι και μια καρέκλα επίσης. Μεταννόησα που δεν πήρα εκείνο το σκαμνί drummer των Lidl.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κώστα, εμένα με βολεύει αντί για τραπεζάκι μια χαμηλή σκάλα που έχω από αυτές που στην κορυφή έχουν παταράκι με λάστιχο κάτω.Βολεύει γιατί το λάστιχο κρατάει το τηλεσκόπιο σταθερό και γιατί πιάνει λιγότερο χώρο απο τραπεζάκι.Αν έχεις κάτι παρόμοιο δοκίμασέ το.

You can live to be a hundred if you give up all the things that make you want to live to be a hundred.

Woody Allen

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κώστα, εμένα με βολεύει αντί για τραπεζάκι μια χαμηλή σκάλα που έχω από αυτές που στην κορυφή έχουν παταράκι με λάστιχο κάτω.Βολεύει γιατί το λάστιχο κρατάει το τηλεσκόπιο σταθερό και γιατί πιάνει λιγότερο χώρο απο τραπεζάκι.Αν έχεις κάτι παρόμοιο δοκίμασέ το.

Καλή ιδέα. Έχεις κάποια φωτό ή κάποιον σύνδεσμο, να δω τι είδους σκάλα είναι;

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Απ' 'οτι βλέπεις η συγκεκριμένη έρχεται κουτί στο δικό μου το μικρούλι, υποθέτω το δικό σου έχει αρκετά μεγαλύτερη βάση. Σε συνδιασμό με ένα κλασσικό ξύλινο σκαμνάκι έρχομαι σε τέλεια θέση στο προσοφθάλμιο, και είμαι αρκετά ψηλός (1.97). Πιστεύω σε οποιδήποτε μαγαζί με σιδηρικά μπογιές κλπ θα βρεις μια στο ύψος και μέγεθος που θα σε βολεύει.Στην πρώτη φωτογραφία βλέπεις και το υλικό που σου ανέφερα που κρατάει αρκετά σταθερή τη βάση.

 

ΥΓ. Οι μπογιές δεν είναι στον στάνταρ εξοπλισμό της σκάλας, πρέπει να περάσεις αρκετές μέρες μπογιατίσματος για να πετύχεις τόσο όμορφο αποτέλεσμα.

IMG_3678.thumb.JPG.45e6b6e4d19b1aef719a58f31011f61d.JPG

IMG_3676.thumb.JPG.9636899e848cda8baf611f45448cc03a.JPG

You can live to be a hundred if you give up all the things that make you want to live to be a hundred.

Woody Allen

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γυρίσαμε στα πάτρια εδάφη λοιπόν και το SW130 περιμένει να σκοτεινιάσει, καθώς σήμερα προβλέπεται μια όμορφη νύκτα. Πριν σκοτεινιάσει πρόλαβε όμως να δει την Αφροδίτη (ζήλια ψώρα, το Nexstar δεν την έχει δει ακόμη) και τον Ερμή. Η Αφροδίτη μπορεί να μην έχει λεπτομέρεια, έχει όμως μια λάμψη υπέροχη, μόνο με τον Σείριο μπορώ να την συγκρίνω αν και μας στέλνουν διαφορετικό φως. Σαν ένα διαμάντι με έναν κιτρίνη χαλαζία. Πετράδια, αλλά διαφορετικά.

Τέλος πάντων, οι πρώτες ερωτήσεις.

1. Ο άξονας του αζιμουθίου πως φρενάρει; Βρίσκω τον στόχο, σφίγγω τον άξονα του ύψους αλλά όταν πάω να εστιάσω ή ο κόγχος μου ακουμπά το ελαστικό παρέκταμα του φακού το τηλεσκόπιο περιστρέφεται. Το παξιμάδι της βάσης το βρίσκω χαλαρό. Μήπως θέλει σφίξιμο; Είναι αδύνατον να παρακολουθήσω τον στόχο έτσι όπως κουνιέται αζιμουθιακά με το παραμικρό

2. Θέλω να εξοικειωθώ με την καλύτερη εξισορρόπηση του σωλήνα. Τώρα είναι αδύνατον γιατί δοκιμάζω όλους τους φακούς, από κατηγορίας φτερού μέχρι βαρέων βαρών. Πως να το ζυγίσω καλύτερα; Ακριβώς στο κέντρο, ελαφρά εμπροσθοβαρές ή οπισθοβαρές; Τι βολεύει;

3. Μπορώ να αποφύγω τα σημάδια στην Dovetail; Να βάλω κάτι στην άκρη της βίδας

4. Χωρίς Lightshroud και παρατηρώντας την Αφροδίτη στο φως, τρόμαξα από το πόσο εκτεθειμένο είναι το δευτερεύον. Ένα φτέρνισμα μπορεί να φέρει καταστροφή! Έβαλα ό,τι πρόχειρο βρήκα και αυτό δεν είναι τίποτε άλλο από το παρέκταμα δρόσου του Nexstar. Λοιπόν μπαίνει πολύ ωραία, καθώς οι ράβδοι ολίσθησης κάνουν την εξωτερική διάμετρο περίπου 6''!!! Ο εστιαστής μπαίνει στην εγκοπή της Dovetail και το σχήμα διατηρείται αφ' εαυτού. Το μόνο πρόβλημα είναι πως η εγκοπή αυτή είναι σχετικά ρηχή οπότε μένει ένα κενό λίγων εκατοστών, αλλά σε κρίσιμο σημείο. Λέω να φτιάξω μια χάρτινη ή υφασμάτινη προέκταση για την ζώνη αυτή. Ιδέες;

5. Ο ερευνητής κουκκίδας είναι βολικός, αλλά αν έβαζα Rigel θα μπορούσα να εξασκηθώ καλύτερα στο Starhopping. Έχω μια περισσευούμενη βάση και το μεγάλο Dob θα αργήσει ακόμη, ίσως μάλιστα εκείνο να πάρει Tellrad, οπότε τρώγομαι να το προσαρμόσω. Η στεφάνη όμως είναι πολύ μικρή. Ιδέες;

6. Είδα το Heritage 76 στο Public σήμερα, το οποίο μοιάζει με μικρογραφία του 130. Πέραν του ότι με βλέπω να το αγοράζω ως διακοσμητικό για το γραφείο μου, μου άρεσε περισσότερο ο εστιαστής του. Είναι αυτό που λέμε rack & pinion. Μήπως θα μπορούσα να αναβαθμίσω τον εστιαστή του 130;

7. Αν λιμάρω τον εστιαστή κατά 0.5-1cm ώστε να εστιάζει ο zoom λέτε να χαλάσουν οι βόλτες;

Τάσο και Θέμη, περιμένω (απαιτώ δηλαδή) απαντήσεις, σε ό,τι μπορεί να απαντηθεί.

Κατά τ'άλλα, το τηλεσκόπιο αυτό έχει πολύ Ζεν. Plain Vanilla. Είναι το πιο πουριτανικό τηλεσκόπιο που γνωρίζω, σνομπάροντας κάθε τεχνολογία και πολυτέλεια, ένας αυστηρός Λάκων του ουρανού. Βγαίνει και στήνεται ταχύτερα από ότι ένας πυροσβέστης ανεβαίνει στο όχημά του και ένας ναυαγοσώστης ορμάει στο νερό. Όταν βρω τρόπο να το φέρω στο ύψος του προβλέπονται πολλές νυκτερινές καταδρομές. Να φανταστείτε πως η γυναίκα μου δεν το έχει καταλάβει πως το πήρα ακόμη -δεν της το κρύβω, αλλά υποτίθεται πως σε ένα μήνα έχω γενέθλια και θα το έπαιρνα τότε, αλλά δεν κατάφερα να κρατηθώ, ντροπή μου. Night Spy!

DSC01883.thumb.JPG.121da307eae33c1a7ec20347f8cd43db.JPG

DSC01882.thumb.JPG.09d185c9d36aeb13f4d846c6e12e1c63.JPG

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νέα παρατήρηση. Ο Ουρανός δεν εμπνέει, είναι πολύ φωτεινός (η διαφορά από το Αλεποχώρι είναι μεγάλη, ναι ξέρω, μόνο σε σκοτεινούς ουρανούς, αλλά έχουμε και οικογένεια).

Χρειάζεται κάποια ευθυγράμμιση των κατόπτρων. Διάβασμα.

Τα αστρικά πεδία δεν ήταν αυτό που περίμενα. Δεν ήταν δυνατόν να εστιάσεις ταυτόχρονα σε όλα τα άστρα και υπάρχει διαφορά από πάνω προς τα κάτω. Το πρόβλημα χειρότερο με Hyperion Zoom & Powermate και ανύπαρκτο με Plossl. Νομίζω πως κατάλαβα την αιτία. Όταν υπάρχει βαρύς συνδυασμός στον εστιαστή, αυτός (πλαστικός ων) κάμπτεται προς τα εντός, παρασύροντας και το δευτερεύον, το οποίο κάμπτεται προς τα εκτός. Αυτό συμβαίνει επίσης επειδή η αράχνη είναι... μονοπόδαρη (γιατί, οι άλλες που είναι τετράποδες είναι πιο φυσιολογικές ως αρθρόποδα; ) και καταφύεται στο ίδιο σημείο με τον εστιαστή υπό γωνία 90 μοιρών. Θα έπρεπε εκεί να υπάρχει ένας δακτύλιος που να δίνει ακαμψία (και φωτοπροστασία) ή μεταλική στήριξη του εστιαστή, ή τετράποδη αράχνη (δηλαδή κουτσή κατά τέσσερα πόδια, βαρύτατη αναπηρία, σίγουρα >67%, παίρνει αναπηρική σύνταξη και αναπηρική Mercedes. Η δικιά μου όμως με >85% παίρνει Lamborghini Diablo!). Ο μακρύς Powermate με τον βαρύ Hyperion Zoom στην άκρη, λειτουργεί ως μακρός μοχλός δημιουργώντας μεγάλη ροπή.

Το γύρισα σε πλανήτες, όχι επειδή είναι το φόρτε του, αλλά επειδή τους σημάδευα εύκολα. Ο Άρης μου αποκάλυψε την ανάγκη για ευθυγράμμιση. Ο Κρόνος ήταν πολύ καλός σε όλες τις μεγεθύνσεις, αλλά είχα αυτό το πρόβλημα με το πάνω και το κάτω μέρος να μην εστιάζουν ταυτόχρονα (ελάχιστη διαφορά βεβαίως). Το seeing ήταν κακό βέβαια και εστιαζόταν- αφεστιαζόταν μόνος του από τις ατμοσφαιρικές διαταραχές. Αργότερα όμως (όταν κρύωσε αρκετά το κάτοπτρο; ) πήρα μια εντυπωσιακότατη εικόνα με έναν δισδακτυλιωμένο Υπερίωνα στα 4.2mm (155χ). Με λεπτά μαγικά δακτυλίδια και ελαφρές λεπτομέρειες, μια εικόνα που άφησε υποσχέσεις.

Συμπεράσματα:

1. Πρέπει να μου απαντήσετε τις απορίες για να βελτιωθεί η σταθερότητα και να μην χάνω στόχο.

2. Κάποια ξεχασμένα Plossl έλυσαν το υπαρξιακό τους πρόβλημα (τουλάχιστον προς το παρόν)

3. Χρειάζομαι σκοτεινό ουρανό (αλλά το μωράκι μπορεί να μεταφερθεί τόσο εύκολα που οι πιθανότητές του να το φάει το σκοτάδι είναι υψηλότατες)

4.Θα το δοκιμάσω στην βάση του Nexstar, ώστε να παρακολουθεί τον στόχο και να ασχοληθώ μόνο με την καλή εστίαση και τα οπτικά. Λέω να δοκιμάσω και το αντίθετο, το πορτοκάλι σε Dobson- θα έχει πολύ πλάκα, εκτός από το ζενίθ.

5. Τώρα καταλαβαίνω και συμπονώ όλους τους Δοπσονάδες για το πόσο φανατικοί και κάθετοι είναι. Έχετε τραβήξει τόση ταλαιπωρία μέχρι να εξοικειωθείτε με αυτά τα μπουριά και νιώθετε ένα με αυτά, καθώς εσείς είστε η κατευθυντήριος και κινητήριος και μεταφέρουσα δύναμις. Ο εγκέφαλος κινεί αυτά όπως κινεί τα άκρα και δια μέσου των άκρων και αυτά στέλνουν φως και πληροφορία στον εγκέφαλο όπως οι οφθαλμοί και δια μέσου των οφθαλμών. Νομίζω πως σε λίγο καιρό βέβαια θα λέω εμείς αντί εσείς :D. Καταλάβετε όμως και εσείς όλους αυτούς που δεν θέλουν να τραβούν αυτήν την ταλαιπωρία! Το χόμπυ είναι χόμπυ. Όπως του αρέσει του καθενός! :cheesy:

Το Skywatcher 130 Heritage είναι το 2CV των Νευτωνίων \:D/

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

1. Ο άξονας του αζιμουθίου πως φρενάρει; Βρίσκω τον στόχο, σφίγγω τον άξονα του ύψους αλλά όταν πάω να εστιάσω ή ο κόγχος μου ακουμπά το ελαστικό παρέκταμα του φακού το τηλεσκόπιο περιστρέφεται. Το παξιμάδι της βάσης το βρίσκω χαλαρό. Μήπως θέλει σφίξιμο; Είναι αδύνατον να παρακολουθήσω τον στόχο έτσι όπως κουνιέται αζιμουθιακά με το παραμικρό

2. Θέλω να εξοικειωθώ με την καλύτερη εξισορρόπηση του σωλήνα. Τώρα είναι αδύνατον γιατί δοκιμάζω όλους τους φακούς, από κατηγορίας φτερού μέχρι βαρέων βαρών. Πως να το ζυγίσω καλύτερα; Ακριβώς στο κέντρο, ελαφρά εμπροσθοβαρές ή οπισθοβαρές; Τι βολεύει;

3. Μπορώ να αποφύγω τα σημάδια στην Dovetail; Να βάλω κάτι στην άκρη της βίδας

4. Χωρίς Lightshroud και παρατηρώντας την Αφροδίτη στο φως, τρόμαξα από το πόσο εκτεθειμένο είναι το δευτερεύον. Ένα φτέρνισμα μπορεί να φέρει καταστροφή! Έβαλα ό,τι πρόχειρο βρήκα και αυτό δεν είναι τίποτε άλλο από το παρέκταμα δρόσου του Nexstar. Λοιπόν μπαίνει πολύ ωραία, καθώς οι ράβδοι ολίσθησης κάνουν την εξωτερική διάμετρο περίπου 6''!!! Ο εστιαστής μπαίνει στην εγκοπή της Dovetail και το σχήμα διατηρείται αφ' εαυτού. Το μόνο πρόβλημα είναι πως η εγκοπή αυτή είναι σχετικά ρηχή οπότε μένει ένα κενό λίγων εκατοστών, αλλά σε κρίσιμο σημείο. Λέω να φτιάξω μια χάρτινη ή υφασμάτινη προέκταση για την ζώνη αυτή. Ιδέες;

5. Ο ερευνητής κουκκίδας είναι βολικός, αλλά αν έβαζα Rigel θα μπορούσα να εξασκηθώ καλύτερα στο Starhopping. Έχω μια περισσευούμενη βάση και το μεγάλο Dob θα αργήσει ακόμη, ίσως μάλιστα εκείνο να πάρει Tellrad, οπότε τρώγομαι να το προσαρμόσω. Η στεφάνη όμως είναι πολύ μικρή. Ιδέες;

6. Είδα το Heritage 76 στο Public σήμερα, το οποίο μοιάζει με μικρογραφία του 130. Πέραν του ότι με βλέπω να το αγοράζω ως διακοσμητικό για το γραφείο μου, μου άρεσε περισσότερο ο εστιαστής του. Είναι αυτό που λέμε rack & pinion. Μήπως θα μπορούσα να αναβαθμίσω τον εστιαστή του 130;

7. Αν λιμάρω τον εστιαστή κατά 0.5-1cm ώστε να εστιάζει ο zoom λέτε να χαλάσουν οι βόλτες;

Τάσο και Θέμη, περιμένω (απαιτώ δηλαδή) απαντήσεις, σε ό,τι μπορεί να απαντηθεί.

Κατά τ'άλλα, το τηλεσκόπιο αυτό έχει πολύ Ζεν. Plain Vanilla. Είναι το πιο πουριτανικό τηλεσκόπιο που γνωρίζω, σνομπάροντας κάθε τεχνολογία και πολυτέλεια, ένας αυστηρός Λάκων του ουρανού. Βγαίνει και στήνεται ταχύτερα από ότι ένας πυροσβέστης ανεβαίνει στο όχημά του και ένας ναυαγοσώστης ορμάει στο νερό. Όταν βρω τρόπο να το φέρω στο ύψος του προβλέπονται πολλές νυκτερινές καταδρομές. Να φανταστείτε πως η γυναίκα μου δεν το έχει καταλάβει πως το πήρα ακόμη -δεν της το κρύβω, αλλά υποτίθεται πως σε ένα μήνα έχω γενέθλια και θα το έπαιρνα τότε, αλλά δεν κατάφερα να κρατηθώ, ντροπή μου. Night Spy!

 

Κώστα, θα προσπαθήσω να απαντήσω σε ότι μπορώ.

 

1.Φυσικά και θέλει σφίξιμο! Πιάσε τα 2 κλειδιά που δίνει μαζί, φέρε κόντρα το παξιμάδι με την κεντρική μεγάλη βίδα και σφίχτο τόσο όσο να κουνιέται χωρίς να το επηρεάζεις εσύ με το που θα ακουμπάς το μάτι σου στο φακό. Πρέπει κατά την περιστροφή να νιώθεις την τριβή των teflon από κάτω. Πρέπει να είναι εντελώς "foot loose" #-o έτσι όπως το περιγράφεις :shock:

 

2. Εγώ το έχω κάπου στο κέντρο και λίγο προς τα πάνω (προς το δευτερεύον). Βέβαια δεν έχω τόσο βαρέων βαρών συνδυασμούς φακών, βάζω Nagler 9mm με TV Barlow 2x ή και σκέτο. Επίσης και τον William Optics Zoom II 7.5-22.5mm και τους ορθοσκοπικούς 5 και 6mm. Τίποτα και σε κανένα συνδυασμό από όλα αυτά δε μου δημιουργεί πρόβλημα βάρους, είναι ελαφριά σχετικά κομμάτια, ακόμη και ο zoom. Είναι κάτι που πρέπει να το πειραματιστείς μόνο σου. Θα σου πρότεινα να αποφύγεις τις υπερβολές... :-note :cheesy:

 

3. Δεν νομίζω πως μπορείς να τα αποφύγεις. Από την άλλη δε το βρίσκω και τόσο τρομερό να γίνονται, είναι μέσα στο πρόγραμμα αυτά. Αν βρεις πατέντα για τη βίδα έχει καλώς. Νομίζω όμως πως δεν είναι και τόσο απλό. Εμένα δε με ενοχλούν καθόλου και δε το έχω ψάξει.

 

4.Τα έχουμε πει πολλάκις, αυτό το μωρό χωρίς light shroud είναι..άστα!! Ωραία η ιδέα με το dew shield του Νexstar, εγώ θα έψαχνα να έβαζα κάποιο μαύρο εύκαμπτο υλικό, προεκτείνοντας το shield. Ψάξε για φύλλα Kydex (αμερικάνικο συνθετικό υλικό για πολλές χρήσεις) το βάζει και στα dob της η Obsession. Μόνο από το Internet θα βρεις...δε ξέρω ποιός πουλάει στην Αθήνα. Αλλιώς, όταν αλλάξω και εγώ το δικό μου shroud με κάτι πιο αξιοπρεπές (σύντομα εύχομαι) θα σου πω να πάρεις το ίδιο. Χαρτί θα χαλάσει με τον καιρό, αν βάλεις. Είναι δύσκολο το shroud πάντως λόγω κάποιων άτσαλων σημείων. ](*,)

 

5.Είναι κάτι που το ψάχνω και εγώ. Rigel κάπως θα μπορούσε να μπει αν και δε μας δίνει πολλές επιλογές το στεφάνι με εκείνη τη βάση...υπό μελέτη το θέμα..με ενοχλεί τρομερά προσωπικά το red dot!!!!!! :frown: Έχοντας συνηθίσει με το telrad...όλα τα άλλα..

 

6.Είναι το μόνο ερώτημα που πιστεύω πως η απάντηση είναι όχι ΙΣΩΣ.. αλλά....ΟΧΙ!...οκ παίζουμε και έτσι βρε παιδί μου, απλώς το helical είναι λιγότερο άβολο στην περιστροφή...αν δεν έχεις πολύ βαριά προσοφθάλμια..no big deal...κοίτα, δε σου δίνει επιλογή η κατασκευή του...άλλωστε είναι προέκταση του UTA (Upper tube assembly)

 

7. Κώστα δε μπορώ να σου απαντήσω σε αυτό, πάλι είναι ένα ρίσκο που θα πρέπει να το πάρεις για να μάθεις. :-k

 

Είναι απλή σχεδίαση το μικρό, εύκολο και με στοιχειώδεις "τίμιες" ίντσες. Απλά θέλει τα κολπάκια του..ποιό dobsonian άλλωστε δε θέλει όμως; Καμία σχέση το 12άρι που "μαγειρεύεις", έχει πολλά από τα προβλήματα του "μικρού" λυμένα, θα ασχολείσαι όμως με κόλπα και βελτιώσεις πάντοτε και εκεί. Και θα το χαίρεσαι! :wink:

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τάσο ευχαριστώ για τις συμβουλές. Δεν είχε κλειδιά μέσα στο κουτί! Έτσι και εγώ δεν ασχολήθηκα, αλλά το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι αυτό. Σφίξιμο λοιπόν, ώστε να κινείται μόνο με την άσκηση κάποιας αξιόλογης δύναμης και όχι από μόνο του. Κάποιο εργαλείο ποδηλάτου θα κάνει την δουλειά.

Εκείνο το υλικό που λες είναι ενδιαφέρον. Το καλό με το παρέκταμα του Nexstar είναι πως είναι στο σωστό μέγεθος και διατηρεί το σχήμα του. Μάλλον θα χτίσω κάτι πάνω σε αυτό (κάτι που να αφαιρείται, το Nexstar θα θυμώσει να του πάρουν τα πράγματά του, δανεικά όμως τα δίνει).

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

#-o #-o Έχεις δίκιο!! Τα κλειδιά αυτά τα είχα από το 12άρι και τα χρησιμοποίησα και στο μικρό..sorry. :oops:

 

Γαλλικά κλειδιά είναι όμως, πανεύκολα τα βρίσκεις παντού, δες το μέγεθος στο παξιμάδι και στη βίδα.

 

Το πρόβλημα με τη κακή εστίαση στα αστρικά πεδία δε το αντιμετώπισα ποτέ. Μάλλον έως σίγουρα έχει να κάνει με την στρέβλωση του εστιαστή από το πολύ βάρος! Πρόσεχε εδώ!!! :o :o :shock: Έπεσες μέσα στην πρόβλεψη της αιτίας πιστεύω.

 

Το κάτοπτρο αυτό με 30 λεπτά κρύωμα είναι οκ. Εγώ το αφήνω και παραπάνω πάντως.

 

Βρες φιλμοκαπάκι και γίνε εξπέρ στην ευθυγράμμιση το συντομότερο..διάβασε άλλα, παλαιότερα ποστ για αυτό το θέμα.

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κώστα το ποστ αυτό είναι πανάρχαιο (2006) και δεν υπάρχει πια κατάστημα Army Navy!!

 

Το έψαξα τώρα λίγο και...

Έχει μετονομαστεί σε SURVIVAL CLUB και βρίσκεται στο Μοναστηράκι, όχι στον Αγ. Δημήτριο.

 

Η οδός είναι Κινέτου 4 και το τηλ. 210-3212420. Είναι κοντά στο Μετρό του Μοναστηρακίου.

Μίλησα μόλις πριν μαζί τους και φέρνουν όντως φύλλα Kydex και κοστίζει το ένα περίπου 8 ευρώ, είπανε.

Από την επόμενη εβδομάδα θα έχουν πάλι (έχουν τελειώσει τώρα) και τα φέρνουν σε φύλλα του 1 μέτρου. \:D/

 

Αυτά και για όποιον φίλο ψάχνει για φύλλα Kydex και αντίστοιχες χρήσεις.

:wink:

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ. Είμαι μέλος το Survival Club εδώ και ~20 χρόνια, εάν εννοούμε το ίδιο. Μου στέλνουν καταλόγους στο πατρικό μου. Θα τους επισκεφτώ.

http://www.survival.gr/

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Διπλη απαντηση

 

1)Προς Τασο.Χρονια πολλα για την γιορτη σου και ευχαριστω για την απαντηση για τον Kendrick Laser Collimator.Οσον αφορα το Stellarium 10.4,ειναι λιιιιγο πιο βαρυ σε σχεση με το προηγουμενο,αλλα αισθητη διαφορα δεν υπαρχει σε μενα.

 

2)Προς kkokkolis.Βαλε τωρα με το νευτωνειο εναν Nagler σε συγκριση με τον Hyperion και θα στειλεις mail μεταμελειας στον Al Nagler για ολα οσα πιστευες πριν για τα προσοφθαλμια του :D :!: .Καλοριζικο το τηλεσκοπιο και καλες περιπλανησεις.

There is no knowledge that is not power...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης