Jump to content

Γνώμες για το Skywatcher Dob Truss 130mm


Jack Ch

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια λύση για το φορεματάκι του ίσως είναι το υλικό που χρησιμοποιούν για γυμναστική στο πάτωμα, πιστεύω ότι θα είναι αρκετά σταθερό.

Μέλος Συλλόγων:

Ελληνικής Αστρονομικης Ενωσης

Συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας.

Όμιλος Γερόντων Αστροπαρατηριτών.

Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ

http://users.otenet.gr/~babgia/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 61
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Προς kkokkolis.Βαλε τωρα με το νευτωνειο εναν Nagler σε συγκριση με τον Hyperion και θα στειλεις mail μεταμελειας στον Al Nagler για ολα οσα πιστευες πριν για τα προσοφθαλμια του :D :!: .Καλοριζικο το τηλεσκοπιο και καλες περιπλανησεις.

 

Δεν πίστεψα ποτέ κάτι κακό για τα προσοφθάλμια αυτά. Εμπιστεύομαι την γνώμη όσων τα έχουν δοκιμάσει. Απλώς αστειεύτηκα με αυτά, εξηγώντας μάλιστα πως σάτυρα δέχεται όποιος είναι στην κορυφή και όχι όποιος είναι στην αφάνεια, αλλά κάποιοι το πήραν στα σοβαρά. Τέλος πάντων, τα αντικείμενα δεν πρέπει να γίνονται θρησκεία, όπως και η θρησκεία δεν πρέπει να γίνεται αντικείμενο, κατά την αποκλειστικά δική μου και υποκειμενική γνώμη... :cheesy:

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ακριβως γι αυτο το ειπα κι εγω,για αστειο.Το να τσακωνομαι για το ποια εταιρεια/προσοφθαλμιο/τυπος τηλεσκοπιου ειναι καλυτερο απ' την στιγμη που δεν μου δινουν και μια για να το κανω το θεωρω ακυρο.Οσο σοβαρος λογος ειναι να τσακωνεσαι για ομαδες αλλο τοσο ειναι και για τα παραπανω.Καλοριζικο για αλλη μια φορα(βιδωσε τη βιδα στη βαση οσο πρεπει και θα παθεις πλακα πως μια τοσο απλη κατασκευη ειναι τοσο σταθερη κατα την περιστροφη.Φυσικα την δυνατοτητα autotracking του κουρδιστου πορτοκαλιου δεν την φτανει,αλλα ειναι κοινα μυστικο οτι μια φθηνη καλα "καλιμπραρισμενη" βαση Dob ειναι πολυ καλυτερη απο μια ακριβη αλλα παραμελημενη).
There is no knowledge that is not power...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λοιπόν, οι βίδες έσφιξαν και έχω πλέον ένα φοβερό τηλεσκόπιο. Το προτείνω ανεπιφύλακτα σε όποιον θέλει ένα δεύτερο μικρό ή ένα εισαγωγικό.

Είμαι επίσης χαρούμενος γιατί διαπίστωσα πως ο Hyperion Zoom εστιάζει με την απλή προσθήκη ενός στοιχείου Barlow από τον ταπεινό Barlow του Celestron kit. Πολλαπλό όφελος: Λόγω μικρού εστιακού λόγου ο zoom είναι πιο χρήσιμος ενισχυμένος κατά 1.5x (41-121x αντί 27-81x)), ξεμπερδεύω με τις ροπές του Powermate + Hyperion, βελτιώνεται πολύ η κόμη και έχω πραγματικό grab'n go χωρίς αλλαγές προσοφθαλμίων. Ο Κρόνος και το Τραπέζιο στα 120x ήταν εξαιρετικά.

Άλλο μυστήριο των μαθηματικών. -1 * -1= 1 λένε και έχουν απόλυτο δίκιο. Στο Stellarvue F50 ο Hyperion Zoom δεν εστιάζει, οι Barlow δεν εστιάζουν, αλλά ο Hyperion Zoom με την προσθήκη του στοιχείου Barlow βιδωτά εστιάζει μια χαρά! 12.5- 37.5 χωρίς υψηλό Barlow. Χάρμα. Οι Υάδες και οι Πλειάδες χορταστικότατες. Αλλά αυτά θα τα γράψω σε άλλο Post. \:D/ \:D/ \:D/

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Αυτό το τηλεσκόπιο το συμπαθώ όλο και περισσότερο. Είναι αξιοθαύμαστο πως αυτό το παιχνιδιάρικο πραγματάκι μπορεί να απεικονίζει έτσι τον ουρανό.

Ήρθε η ώρα όμως για το πρώτο του collimation. Ωστόσο οι βίδες του δευτερεύοντος είναι βαθειά εμφυτευμένες στα φατνία τους και ούτε καν βλέπω τις κεφαλές. Πρέπει να είναι Allen. Ξέρει κανένας τα mm, για να μην τις χαλάσω και μετά δεν βγαίνουν;

Ίσως πρέπει να το επιχειρήσω μια και καλή αφού προμηθευτώ Bob's Knobs.

Επίσης, έχω να δω κουτάκι φιλμ περίπου 7-8 χρόνια. Το φωτογραφείο που εμφάνιζα όταν τα παιδιά φορούσαν ακόμη πάνες έχει κλείσει (ελπίζω να μην χρεοκόπησε η συμπαθέστατη κυρία!). Πουλάνε τέτοια κουτάκια στα φωτογραφεία; Ένα φυσερό έψαχνα κάποτε σε 10 καταστήματα και δεν είχε κανείς. Όλοι πουλούσαν DSC και κάρτες μνήμης. :-k

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για το πρώτο σκέλος θα σου απαντήσουν οι ιδιοκτήτες, όσο για το φιλμ, εγώ ήμουν τυχερός και μου είχε μείνει ένα φιλμ από την τελευταία φορά που εμφάνισα φωτογραφίες, και πήρα ένα φιλμ "δώρο", είμαι σίγουρος πως αν ψαξεις στο συρτάρι - ντύλάπα που έχεις τις φωτογραφίες σου κάτι μπορείς να βρείς, αλλά και να μην βρεις τα λιγοστά μαγαζάκια που έχουν μείνει - χτυπημένα από την πρόοδο της τεχνολογίας- πουλάνε φιλμ.

You can live to be a hundred if you give up all the things that make you want to live to be a hundred.

Woody Allen

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτό το τηλεσκόπιο το συμπαθώ όλο και περισσότερο. Είναι αξιοθαύμαστο πως αυτό το παιχνιδιάρικο πραγματάκι μπορεί να απεικονίζει έτσι τον ουρανό.

Ήρθε η ώρα όμως για το πρώτο του collimation. Ωστόσο οι βίδες του δευτερεύοντος είναι βαθειά εμφυτευμένες στα φατνία τους και ούτε καν βλέπω τις κεφαλές. Πρέπει να είναι Allen. Ξέρει κανένας τα mm, για να μην τις χαλάσω και μετά δεν βγαίνουν;

Ίσως πρέπει να το επιχειρήσω μια και καλή αφού προμηθευτώ Bob's Knobs.

Επίσης, έχω να δω κουτάκι φιλμ περίπου 7-8 χρόνια. Το φωτογραφείο που εμφάνιζα όταν τα παιδιά φορούσαν ακόμη πάνες έχει κλείσει (ελπίζω να μην χρεοκόπησε η συμπαθέστατη κυρία!). Πουλάνε τέτοια κουτάκια στα φωτογραφεία; Ένα φυσερό έψαχνα κάποτε σε 10 καταστήματα και δεν είχε κανείς. Όλοι πουλούσαν DSC και κάρτες μνήμης. :-k

 

Κώστα,

 

οι βίδες είναι Allen. Δε θυμάμαι τώρα ακριβώς τι χιλιοστά κατσαβίδι allen χρησιμοποιούσα, μην ασχοληθείς καθόλου θα έλεγα, ήταν ψιλοταλαιπωρία μέχρι να "πιάσει" το κατσαβίδι στην κεφαλή της βίδας.... ](*,) Βάλε bob's knobs να καθαρίζεις με τη μία. :wink: Πάρε αυτά

http://www.bobsknobs.com/OrionUS/Newt/XTset.htm

 

Τα κουτάκια αυτά δε τα πουλάνε, τα χαρίζουνε με το τσουβάλι!! :P Καλύτερο είναι το πλήρως διάφανο για τη δουλειά αυτή, νομίζω. Ειδικά αυτό που έχει καπάκι με 2 ομόκεντρους κύκλους. Φυσερό φοβερό είχα πάρει από τον Χρ. Γιαννάτο (Φωτοδεσμός) στην Εμμ. Μπενάκη. Απέναντι περίπου από το Πλανητάριο..

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κώστα τελικά είναι 2mm το allen που θα χρειαστείς, το δοκίμασα μόλις στις original βίδες και είναι έτσι. Για να βολευτείς μέχρι να έρθουν τα bob's knobs... :wink:

 

Καλύτερα όμως να το έχεις σε κατσαβίδι παρά σε κλασσικό allen κλειδί σχήματος Γ. Είναι πολύ πιο βολικό..

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι, πρέπει να κάνουν. Τουλάχιστον στο 12άρι και στο mini dob που λέμε εδώ, μπαίνουν τέλεια. Πρέπει να είναι το ίδιο για όλα τα dob της SW και Orion USA. Έτσι λέει και ο ίδιος ο Bob! :cheesy:

 

Αν έχεις αλλενόβιδες χωρίς κεφαλή, μόνο με σώμα, και οι οποίες είναι μέσα χωμένες και δεν τις βλέπεις, τότε είσαι οκ. Κάνουν σίγουρα.

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ Τάσο. Θα παραγγείλω τα knobs, ούτως η άλλως για να τα τοποθετήσω θα πρέπει να αφαιρέσω τα Allen, έτσι δεν είναι; Θα πάρω και για το Nexstar.

Είναι όμως ψιλοπράγματα για να τα πάρω μόνα τους, θέλω και ένα Stellarvue FBA - Universal Dovetail Shoe για να βάλω το Finder στο Nexstar και δεν θέλω να πληρώσω χώρια μεταφορικά για το καθένα. Στο Optcorp το shoe είναι Backordered οπότε περιμένω. Τίποτε άλλο δεν χρειάζομαι πλέον (μέχρι το Big Dob το οποίο θα καθυστερήσει, ως μέτρο προσαρμογής στην διαδικασία της προσπάθειας διάσωσης της χώρας μας από την οικονομική θύελλα) οπότε έλεγα να τα βάλω όλα σε μια παραγγελία από το ίδιο κατάστημα.

Χωρίς να θέλω να καταχραστώ την καλοσύνη σου, υπάρχει άλλο κατάστημα που να τα βρώ όλα μαζί, και shoe και Bobs Knobs; :?:

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κώστα δεν γνωρίζω αυτή τη στιγμή άλλο κατάστημα, δυστυχώς.

 

Ναι, πρέπει να βγούνε οι αλλενόβιδες αλλά διαδοχικά, αντικαθιστώντας κάθε μία με το knob και αφού μπει και σφίξει το knob, τότε πας στην επόμενη. Δεν πρέπει σε καμία περίπτωση να βγουν όλες μαζί!

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης