Jump to content

Αριστες περιοχές παρατήρησης στην Ελλάδα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια ο ουρανος στη Ρόδο ειναι πολυ καλος!!! εξω απο την πολη ειδικα.

Celestron CPC C8 XLT

Celestron NexStar GT - Mak-Cas 4"

Μύκονος: 37ο 26'' Ν, 25ο 21'' Ε

================================================

Άκης Γκίκας 48η Σειρά Απόφοιτος (Α.Σ.Τ.Ε.Ρ)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

otan einai xasteria, sto xopio lebidi arkadias meta thn tripoli sto dromo pros arxaia olympia prin apo thn bytina o ouranos einai foveros den ypervalo. eite parathreis apo ton kampo eite apo ta gyrp boynalakia h thea einai kataplhktikh.parathro kyrios me kialia h ena mikro thleskopio poy exo. to xopio einai dyo ores apo thn athna o dromos poly kalos diathetei mikres pansion gia diamonh. tha xairomoyn an kapioi mporoysan na erthoyn gia astroparathrhsh.

Θέλω να ταξιδέψω στο σύμπαν και να δω τους πλανήτες και τα αστέρια από κοντά!

Λιόπη

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε Αυτακια,

 

Στην περιοχη υπαρχει ενας αρχαιολογικος χωρος απο'τι θυμαμαι ... ισως σκεφτομαι το χωρο κοντα στη Μεγαλοπολη. Γνωριζεις πιος απο τους δυο ειναι και ποσο κοντα ειναι στο χοριο που περιγραφεις;

 

Σ'ευχαριστω.

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

o plhsiesteros arxaiologikos xoros sto xorio lebidi einai to theatro toy arxaioy orxomenoy .einai petrino imikatestrameno se fantastiko fysiko peribalon kai kathe xrono to kalokairi dinetai parastash,apo periferiakoys thiasoys.epishs yparxei kai h arxaia mantineia ligo prin fthasoyme sto xorio.

Θέλω να ταξιδέψω στο σύμπαν και να δω τους πλανήτες και τα αστέρια από κοντά!

Λιόπη

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Tην επόμενη φορα που θα κατέβω στο Δάρα ( Αρκαδίας )για παρατηρηση θα ενημερώσω την παρέα να μαζευτούμε .Λίγο πιο πάνω απο το χωριό προς το Σαιτα θα βρούμε κατι παλιά αλώνια υψομετρο περίπου 1000μ .Καταπληκτικη τοποθεσία και με όλες τις μεγάλες πόλεις μακρυά,φωτορύπανση μηδέν. ( Δύο παρα τεταρτο απο Αθήνα και 5 -7 λεπτα χωματοδρομος απο το χωριό )

 

Τα λέμε

 

ΑΝΤΩΝΗΣ

"blackjanuaryout"
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα συμφωνήσω με τον φίλο συνερασιτέχνη απο τη Μυτιλήνη.

 

Εκανα διακοπές πέρσι το καλοκαίρι εκεί, και σίγουρα ήταν οι καλύτερες παρατηρήσεις που έχω κάνει ως τώρα.

 

Ο ουρανός ήταν κρυστάλλινος και εκπληκτικά σκοτεινός, σε τόσο βαθμό, που το πρώτο βράδι νόμιζα ότι το τμήμα του γαλαξία στον Τοξότη ήταν σύννεφο!

 

Πολύ σκοτεινούς ουρανούς όμως έχω δει και στην κεντρική περιοχή της Πελλοπονήσου, μεταξύ Αρκαδίας και Ηλείας.

Δεν εχω καταφέρει όμως να παρατηρήσω απο εκεί ακόμα.

 

Επίσης, οι Σπέτσες στο νότιο άκρο τους ιδιαίτερα έχουν αρκετά σκοτεινό ουρανό.

 

Θόδωρος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα.

 

Εγώ έχω ένα σπίτι από την πίσω μεριά του Χελμού (όχι από την πλευρά των Καλαβρύτων) στο χωριό Κάτω Κλειτορία.

 

Εκεί το seeing ήταν απλά υπέροχο, έως ότου αποφάσισε ο Δήμος να βάλει δύο προβολείς στην εκκλησία του χωριού...

 

Τώρα αναγκαστικά πρέπει να σκαρφαλώνω έναν μικρό λόφο και να πέφτω από πίσω, όχι μεγάλη απόσταση, απλά δεν μπορώ να έχω εντελώς σκοτεινό ουρανό από την αυλή μου.

 

Γενικά, η Κεντρική Πελοπόννησος είναι αρκετά έως πολύ σκοτεινή.

 

Μηνάς

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γενικά, η Κεντρική Πελοπόννησος είναι αρκετά έως πολύ σκοτεινή.

Μηνάς

 

Αυτο ειναι κατι που το εχω παρατηρησει και εγω ... ευχομαι να παραμεινει στο σκοταδι.

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εκεί το seeing ήταν απλά υπέροχο, έως ότου αποφάσισε ο Δήμος να βάλει δύο προβολείς στην εκκλησία του χωριού...

 

Παιδιά, εγώ λέω να ξαναρχίσω να φτιάχνω σφεντόνες (τέχνη στην οποία έχω master :mrgreen: ) Ούτε στα χωριά δεν εκτιμούν πλέον την ομορφιά του σκοτεινού ουρανού. Πρόοδος=φώτα, περισσότερα φώτα...

 

Μηνά, χάριν ακριβείας μιά μικρή διευκρίνιση: ο όρος "seeing" δεν έχει σχέση με τη φωτορύπανση. Αφορά μόνο το βαθμό διαταραχής (turbulence) της ατμόσφαιρας που θολώνει τη λεπτομέρεια και την ανάλυση. Γι΄αυτό μπορούμε κάποιες φορές να λέμε ότι έχουμε υπέροχο seeing (δυνατές μεγεθύνσεις 300Χ-400Χ) παρότι βρισκόμαστε στην καρδιά της πόλης και της φωτορύπανσης.

 

Φιλικά, Στέφανος

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

stefane na sou pw thn alhtheia thn texnikh sfentwnas ,gia skoteinous ouranous, thn exw xreisimopoihsei arketa sto parelthon, parolo pou den eixa oute thleskopoio oute kyalia apla mou arese na koitazw ton ourano.

dystyxos pantou sthn ellada den ennoeitai ''politismos'' xwris fwta :cry:

As elpisoume oti h kentrikh peloponisssos tha meinei oso poio skoteinh... exei ekpliktikous topous opws to xwrio ,sxedon fantasma, vesini ston dromo 111 apo tripoli pros patra. exairetikos ouranos se olh thn gyrw perioxh kai mporeis na syndiaseis sto xwrio dafni rafting, jeeping, horse riding kai kopsidin se kontines tavernes.... :wink:

Thinking is not a crime....!

φιλικά

Νίκος Λουρίδης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Mias kai milame gia perioxes paratirishs, exo na pros8eso to exsis:

 

Sto Lasithi (Perioxh, Ag. Nikolaou) , uparxei ena meros me sxedon teleies sun8ikes paratirishs!! Anaferomai sto oropedio tou KATHAROU. Einai ena oropedio dipla apo auto tou lasithiou, me monh diafora oti den exei hlektriko reuma, kai xwria (Mono ligosta spitakia). Epomenos exei sxedon 0 fotorupansh. Epipleon einai se upsometro, peripou 1000m, kai exei kali prosvasi. Apexei peripou 45' apo ton Ag. Nikolao kai o dromos pernaei apo to xwrio KRITSA. H katastasi tou dromou einai aristi (Asfaltos) me arketes strofes vevaia... Episis exei polu xamiles times ugrasias, kai ka8olou sunefa ton perissotero kairo. To mono meionektima einai oti perikleietai apo bouna me apotelesma na periorizetai to euros paratirishs. Auto mporei na beltio8ei an stamatisei kaneis sto psilotero shmeio tou dromou, kai prin thn ka8odo pros to oropedio...

 

Ta kalokairia tuxainei na phgaino suxna kai h 8ea tou nuxterinou ouranou xoris fegari einai apisteuti, sxedon pseutiki!!! Me gumno mati mporei kaneis na diakrinei ekantontades astrika swmata!! Den mporo na fantasto ti mporei na dei kaneis me to 10' LXD75 pou skeptomai na agoraso...

 

 

Kai mias kai to efere i kouventa, poia einai h gnomi sas gia to sugrekrimeno thleskopio?? Axsizei ton kopo gia proto thleskopio??

 

Filika, michalis!

Δωρεάν ενέργεια για όλους...Φτάνει πια η εξάρτηση από το πετρέλαιο.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ έχω το LXD75 SN10'' και προς το παρόν έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος με την παρατήρηση των πλανητών :) Εντυπώσεις από deepsky αντικείμενα δεν έχω γιατί δεν μου το επιτρέπει η φωτορύπανση.Πάντως για μεταφορά δεν είναι ότι και πιο εύκολο λόγο βάρους και μεγέθους εκτός και αν έχεις μεγάλο αυτοκίνητο
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μια επίσης καταπληκτική τοποθεσία παρατήρησης με αρκετά σκοτεινό ουρανό, είναι στο Χελμό απέναντι από το χιονοδρομικό κέντρο. Λίγα χιλιόμετρα πριν φτάσεις στα Καλάβρυτα, στρίβεις αριστερά με κατεύθυνση δύο χωριουδάκια (Βραχνί και Σούβαρδο) από τα οποία το Σούβαρδο βρίσκεται σχεδόν στην κορυφή. Αν και στο βάθος βλέπεις τα φώτα από άλλα μικρά χωριουδάκια, το μέρος είναι σαν μπαλκόνι, με θέα σχεδόν 360 μοίρες. Είχα πάει πρόσφατα εκεί για Σαββατοκύριακο μαζί με το τηλεσκόπιό μου (SkyWatcher Dobson 8''). Βέβαια κατάφερα να παρατηρήσω μόνο Παρασκευή βράδυ και όχι όσο θα ήθελα, αφού είχε παροδική συννεφιά και αρκετή ψύχρα, ενώ το Σάββατο είχε συννεφιά, αλλά όσο είδα, ήταν υπέροχα.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παναγιωτη,

 

Ηδη εχει γινει κουβεντα για μια μικρη παρεα να βρεθει στη γενικη περιοχη των Καλαβρυτων/Χελμου σε μια εβδομαδα (αν το επιτρεπει ο καιρος φυσικα).

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...

-

 

Μπορεί κάποιος να μας πει για την παρατήρηση από την περιοχή Κερατεα Αττικής ??

 

Πέρυσι εμεινα στην Κερατεα στο σπίτι ένος καλου φίλου - πήγαμε για κολυμπη στην "Κακη θάλασσα" + "Vromopousi" - δυστυχώς δεν μπορούσα να μείνω λόγω είχα εισιτήρια για τους ολυμπιακούς αγώνες.

 

φιλικα

 

-

Φιλικά, Frank

http://www.oaog.ca/

http://www.rascmontreal.org/

 

"Imagination is more important than Knowledge"

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης