Jump to content

Πληρης σειρα 6 προσοφθαλμιων, 70 μοιρων, 266 ευρω!!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολυς λογος γινεται για προσοφθαλμια.

Λοιπον, η παρακατω σειρα προσοφθαλμιων μοιαζει αχτυπητη.

6 προσοφθαλμια, καλυπτουν ολες τις μεγενθυνσεις, 70 μοιρων φαινομενου πεδιου, 266 ευρω!!!

Δυστυχως εχω μονο τον 38mm, που δινει το μεγαλυτερο αληθινο πεδιο σε καθε τηλεσκοπιο και μπορω να πω οτι ειναι ενα εντυπωσιακο προσοφθαλμιο.

 

http://www.agenaastro.com/Agena-1-25-Super-Wide-Angle-Eyepiece-Set-p/e-ag-swaset1.htm

http://www.agenaastro.com/Agena-2-Super-Wide-Angle-Eyepiece-Set-p/e-ag-swaset2.htm

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πράγματι φίλε Λάζαρε τους δοκίμασα τους φακούς και είναι αχτύπητοι σε σχέση με την τιμή (αλλά και απο μόνοι τους χωρίς το κριτήριο της τιμής, επίσης αξίζουν) Μόλις πριν απο μια εβδομάδα παρέλαβα τον 38mm (2'') και με εντυπωσίασε το πεδίο και η ποιοτητά του. Τον 20mm τον 15mm και τον 10mm (1,25") τους δοκίμασα απο φίλο και ήταν εξίσου ποιοτικοί, και σε τι τιμη!!! μάλιστα!! :shock:

 

 

Υ.Γ. Eχει γράψει σχετικά και το:

http://www.cloudynights.com/item.php?item_id=1668[/i]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να σε ρωτησω σχετικα με το eye relief των 3 μικροτερων φακων.

Ειναι ικανοποιητικο για καποιον που πρεπει να φορα γυαλια?

 

ΥΓ: Τωρα το θυμηθηκα! Τελικα Νικο, εμαθες να αγοραζεις απο εξωτερικο...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λάζαρε, σχετικά με το eye relief ευχαρίστως να ρωτήσω τον πολύ καλό φίλο που τους έχει δοκιμάσει πάμπολλες φορές και θα σου πω. Η δική μου αίσθηση είναι οτι είναι υπερ-άνετοι... (θα το επιβεβαιώσω όμως).
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να σε ρωτησω σχετικα με το eye relief των 3 μικροτερων φακων.

Ειναι ικανοποιητικο για καποιον που πρεπει να φορα γυαλια?

... και να, η απάντηση: με τους φακούς 10mm, 15mm (πλήν του 20 mm που είναι κάπως καλύτερα) είναι δύσκολο να δει κάποιος που φοράει γυαλιά, ΕΦΟΣΟΝ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΣΤΙΓΜΑΤΙΣΜΟ μπορεί κάποιος να δει μέσα απο τον φακό βγάζοντας τα γυαλιά και ξαναεστιάζοντας συμφωνα με τις δικές του ανάγκες.

Τα παραπάνω είναι λόγια ερασιτέχνη με εμπειρία 20ετίας και πλέον στην ερασιτεχνική αστρονομία (δεν είμαι βέβαια για τα παραπάνω 100% σίγουρος, αλλά όπως και να το κάνουμε, η πολυετή εμπειρία μετράει). :D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Το Πλανητάριο πουλάει κάποια από αυτά ως Skywatcher :-s

http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1401

http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1400

 

Tο astroshop τα πουλάει σαν Orion :-s :-s

http://www.astroshop.eu/orion-set-3-q70-eyepieces--26mm--32mm--38mm-/p,14057?sid=7db71f24ff62bed0011128b11c01caa5

 

Και το Teleskop-Express σαν TS optics :-s :-s :-s

http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p958_2--wide-angle-ERFLE---focal-length-26mm---70--Field---FMC.html

http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p956_2--wide-angle-ERFLE---focal-length-32mm---70--Field---FMC.html

http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p957_2--wide-angle-ERFLE---focal-length-38mm---70--Field---FMC.html

 

Και άμα το ψάξω και άλλο μάλλον θα τα βρω και με ακόμη περισσότερες ετικέτες. Είναι σίγουρο ότι η Agena δεν είναι αλλη μια ετικέτα; Ποιος τα φτιάχνει τελικά; Σε συνδυασμό με την πολύ χαμηλή τιμή, sorry αλλά τις αμφιβολίες μου τις έχω. O:) O:) O:)

ametop3a.jpg
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πραγματικα δεν ξερω ποιος τα παραγει. Σιγουρα δεν τα παραγει η agena. Το λενε εξαλλου. Απλα ειναι εξαιρετικα για τα λεφτα τους, το εχουν καταλαβει πολλοι και ετσι βαζουν το ονομα τους πανω τους. Τετοια ομως φοβερη τιμη για ολο το σετ, μονο η agena φαινεται να εχει..

Κοιτα, δεν εχω δοκιμασει ολο το σετ, μονο τον 38mm εχω, και καλα θα κανεις να μην εχεις καμια αμφιβολια τουλαχιστον για τον 38mm. Ειναι ενα εντυπωσιακο προσοφθαλμιο...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πραγματικα δεν ξερω ποιος τα παραγει. Σιγουρα δεν τα παραγει η agena. Το λενε εξαλλου. Απλα ειναι εξαιρετικα για τα λεφτα τους, το εχουν καταλαβει πολλοι και ετσι βαζουν το ονομα τους πανω τους. Τετοια ομως φοβερη τιμη για ολο το σετ, μονο η agena φαινεται να εχει..

Κοιτα, δεν εχω δοκιμασει ολο το σετ, μονο τον 38mm εχω, και καλα θα κανεις να μην εχεις καμια αμφιβολια τουλαχιστον για τον 38mm. Ειναι ενα εντυπωσιακο προσοφθαλμιο...

 

Η αλήθεια είναι ότι αν ο 32mm είχε και βαρελάκι 1,25'' θα ψηνόμουν να τον δοκιμάσω.

 

Υ.Γ.:

Τα βρήκα και με την ετικέτα της Meade

http://www.telescopeplanet.co.uk/ViewProdDetails.asp?name=Meade%2015mm%20Series%204000%20QX%20Eyepiece%201.25%22&prod_code=PON05A000040

http://www.telescopeplanet.co.uk/ViewProdDetails.asp?name=Meade%2020mm%20Series%204000%20QX%20Eyepiece%201.25%22&prod_code=PON05A000041

http://www.telescopeplanet.co.uk/ViewProdDetails.asp?name=Meade%2026mm%20Series%204000%20QX%20Eyepiece%202%22&prod_code=PON05A000042

 

Συνολικά μέχρι τώρα με 5 διαφορετικές ετικέτες :shock:

Νέο παγκόσμιο ρεκόρ :mrgreen:

ametop3a.jpg
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η αλήθεια είναι ότι αν ο 32mm είχε και βαρελάκι 1,25'' θα ψηνόμουν να τον δοκιμάσω.

Καταρχας ειναι αδυνατον ο 32mm να εχει βαρελακι 1,25, μην ρωτησεις γιατι...

Το τηλεσκοπιο σου εχει σιγουρα? εστιαστη 2 ιντσων. Θα σου προτεινα να αγορασεις με κλειστα ματια τον 38mm μια που δινει το μεγαλυτερο δυνατον αληθινο πεδιο, με οποιοδηποτε τηλεσκοπιο.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η αλήθεια είναι ότι αν ο 32mm είχε και βαρελάκι 1,25'' θα ψηνόμουν να τον δοκιμάσω.

Καταρχας ειναι αδυνατον ο 32mm να εχει βαρελακι 1,25, μην ρωτησεις γιατι...

Το τηλεσκοπιο σου εχει σιγουρα? εστιαστη 2 ιντσων. Θα σου προτεινα να αγορασεις με κλειστα ματια τον 38mm μια που δινει το μεγαλυτερο δυνατον αληθινο πεδιο, με οποιοδηποτε τηλεσκοπιο.

 

Φυσικά και έχει εστιαστή 2'', απλά επειδή δεν θέλω να παίρνω διπλά φίλτρα έψαχνα για κάποιον γύρω στα 30mm σε 1,25''. Μόνο Hyperion 31mm & 36mm έχω βρει μέχρι τώρα που έχουν αυτή τη δυνατότητα (εκτός από τα plossl βέβαια)

ametop3a.jpg
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο Βοώτης έχει δίκιο ότι κυκλοφορεί με αρκετές ονομασίες. Μάλιστα νομίζω ότι μπορεί να βρεθεί και ως Omegon, εκτός από αυτές που ήδη ανέφερε.

Τώρα γιατί είναι τόσο φθηνό; Κατά την άποψή μου, Μάλλον γιατί η Agena παράγγειλε πιο πολλά κομμάτια από τους άλλους και γιατί η σχεδίασή του είναι ERFLE.

 

Σύμφωνα με το encyclopedia.com

 

[code:1]Erfle eyepiece A design of wide-field eyepiece consisting of three lenses, two or three of which may be doublets, that gives a field of view of 65–70°. Although the field of view is slightly curved and the images at the edge of the field suffer from astigmatism and chromatic aberration, the Erfle is cheaper to manufacture than many other wide-field designs. It was the first wide-field eyepiece, and was designed in 1917 by the German optician Heinrich Valentin Erfle (1884–1923). The König eyepiece is an adaptation of the Erfle, with shorter focal length, named after its inventor, the German optician Albert König (1871–1946).[/code:1]

 

Το προσοφθάλμιο ERFLE είναι αρκετά παλιά σχεδίαση. Ο παραγωγός της συγκεκριμένης σειράς δε χρειάστηκε να δαπανήσει χρόνο και χρήμα για την ανάπτυξή του.

 

Πάντως, δεν είναι κάτι το παράξενο να υπάρχουν ίδια προϊόντα με διαφορετικές φίρμες. Διαβάζοντας εδώ βλέπουμε ότι τα Baader Planetarium και τα Orion Stratus είναι απομιμήσεις των Vixen LVW, ή τουλάχιστον έτσι ξεκίνησαν.

Και τα University Super Abbe Orthoscopics δε μοιάζουν πάρα πολύ με αυτά τα Kson Super Orthoscopic;

 

Διαβάζοντας, πάντως, το παρόν θέμα, παράγγειλα και παρέλαβα ήδη το 20άρι από την Agena.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
  • 2 μήνες αργότερα...

http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1400

Αυτο το Προσοφθαλμιο το έχω δοκιμασει και το έχω και το χρησιμοποιω στην παρρατηρηση

Απο το τοτε που το πηρα έχει κανα 2 χρόνια που το εχω νομιζω το πηρα καπου στον Μαρτιο του 2008 πριν παω στρατο και μου το προτεινε ο Κ.Παναγιώτης Απο το πλανηταριο Της Αθήνας

Και ποτε αστροφιλοι δεν το μετάνοιωσα για την Αγορά του

Έχουν δει πολλοι φίλοι μου με αυτο το προσοφθάλμιο με συνδιασμό οπτικου σωλήνα VC200L

και με το Sky-Wather 8 Iνσων που είχα με F 5 /1000 Χωρουσαν εικονικα στο πεδίο 3,5 φορες το σμήνος των Πλειάδων και το θυμάμαι ακόμα αυτό

Με το vc200l Έχω οπτικο πεδίο κοντινο΄που συμαίνει ότι βλέπω ακριβως ένα κυκλο γύρω απο όλα τα αστέρια Ισα-Ισα χωράνε

Αν παρω τον 38αρι θα ανοιξει πιστέυω για όσο θα το έχω βεβαια το vc200l

Κανω και παρατήρηση και φωτογράφηση αναλογα Με την Όρεξη να κουβαλησω Πολλα η Λίγγα

Χιχιχι Ότι θελω κανω!

Παιδια σκοπέυω να παρω όλη την σειρα απο τον μικρότερο ως και τον Μεγαλύτερου εκτος του 32 που τον έχω είδη Όταν ξεχρεώσω ότι χρωσταω στις τραπεζες.

Είναι Φοβεροί προσοφθάλμιοι που σου μένουν και δεν τιθεται θεμα μεταπωλήσεως.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δυστυχώς για εμάς τους μύωπες που έχουμε και αστιγματισμό… Η καλύτερη των λύσεων όπως ήρθαν τα πράματα είναι το λέιζερ στα μάτια..Ο αστιγματισμός μας στερεί από πολλά καλά της αστροπαρατήρησης… Και πέραν αυτού πρέπει να καταβάλλονται πολύ μεγαλύτερα ποσά προκειμένου να παίρνουμε προσοφθάλμια ποιοτικά και ταυτόχρονα με ένα σεβαστό eye relief των 20mm…
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Kαι που να δεις εμενα που εσκασα 600 ευρω για να παρω 2 nagler t4 με το μεγαλο eye relief και το πολυ γυαλι, για να ανακαλυψω μετα οτι εχουν χαρακτηριστικο ελλατωμα που εχουν μονο φθηνιαριακα προσοφθαλμια των 20 ευρω (αν υπαρχουν ακομα προσοφθαλμια με αυτο το ελλατωμα σημερα...)

Βεβαια αν ρωτησεις ολους τους κατοχους nagler t4 παγκοσμιως (μαζι και εγω) θα προσπαθησουν να σου πουν: ελα μωρε δεν και τοοοοσο σπουδαιο προβλημα, ειναι εκπληκτικοι ουτως ή αλλως...

Ελα ντε ομως που εχουν πραγματικα προβλημα!

Οι nagler t4 και αν υπαρχουν ακομα προς πωληση καποια φθηνιαρικα προσοφθαλμια των 20 ευρω...

Μονο αυτα το εχουν!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κάτσε φίλε Λάσκο, μην τα κάνουμε όλα ένα! :lol: :lol: :lol:

Να το πω αλλοιώς, αν βάλεις τον 22άρη (αυτός είναι που εμφανίζει το ..."πρόβλημα" πιο έντονα στους type 4) σε ένα NP101 ή σε ένα νευτώνειο με paracorr ή σε ένα mak-newtonian, τηλεσκόπια δηλαδή που με τον ένα ή άλλο τρόπο δίνουν flat πεδίο χωρίς εγγενή προβλήματα, το προσοφθάλμιο θα είναι 100% - ούτε σχεδόν, ούτε περίπου - τέλειο από άκρη σε άκρη. Αυτό σημαίνει καλά διορθωμένο προσοφθάλμιο: όχι δηλαδή ότι διορθώνει προβλήματα που υπάρχουν έξω από αυτό κατά μήκος του οπτικού άξονα, αλλά ότι κάνει τη δουλειά του σαν να μην υπάρχει. Πιο συγκεκριμένο παράδειγμα: όταν χρησιμοποιείς τον 22άρη στο C11 αυτό που βλέπεις στα άκρα είναι κόμη που προέρχεται 100% από τα οπτικά του τηλεσκοπίου. Αν είσαι πιο προσεκτικός "βλέπεις" και την καμπυλότητα του πεδίου, πράγμα που και αυτό οφείλεται στην κατασκευή του τηλεσκοπίου. Στην περίπτωση ενός φθηνού και μη διορθωμένου προσοφθαλμίου αυτό που εισπράττεις είναι ένα μίγμα από προβλήματα του τηλεσκοπίου+προβλήματα του προσοφθαλμίου

 

Περίπτωση Α: γιατί όμως ο 16άρης μου ο nagler δεν εμφανίζει κόμη πουθενά (αδιάφορο που το χρησιμοποιώ) και ο 17άρης μου εμφανίζει; Γιατί τον κώνο φωτός που δημιουργεί το τηλεσκόπιο τα δύο προσοφθάλμια τον "μεταφράζουν" διαφορετικά. Ο πρώτος "κρύβει" το πρόβλημα και ο δεύτερος το εμφανίζει. Από την άλλη όμως τι λες, να είναι πιο ευχάριστο στο μάτι, μια ματιά μέσα από τον 16άρη ή μια ματιά μέσα από τον 17άρη; :lol: :lol:

 

Περίπτωση Β: Αν βάλω το ΧΨΖ 2ιντσο προσοφθάλμιό μου 70 μοιρών αξίας 100+- ευρώ στο τέλεια διορθωμένο πεδίο του paracorr powered dob μου δεν θα έχω σωστό πεδίο; Βγάζοντας από την εξίσωση την κόμη του πρωτεύοντος και υποθέτοντας ότι είμαστε 100% ευθυγραμμισμένοι και θερμικά ισορροπημένοι με το περιβάλλον, αυτό που θα μείνει θα είναι ο αστιγματισμός και τα γεωμετρικά λάθη του προσοφθαλμίου. Εξ' ορισμού 2ιντσοι προσοφθάλμιοι με AFOV 70 μοίρών με πέντε στοιχεία ΔΕΝ μπορεί να είναι καλά διορθωμένοι από άκρη σε άκρη. Οι παλαιότεροι 2ιντσοι konig στις 60 και 58 μοίρες το κατάφερναν ως ένα σημείο, αλλά 70 μοίρες είναι υπερβολή. Έχω την εντύπωση - μπορεί να κάνω λαθος - ότι ολοι αυτοί οι νεότεροι 70άρηδες SWA προσοφθάλμιοι είναι ουσιαστικά κλώνοι των παλιών konig με μεγαλύτερο field stop.

 

Έχοντας πει όλα αυτά και για να μη δημιουργούνται λάθος εντυπώσεις να πω ότι οι περισσότεροι προσοφθαλμιοι με AFOV γύρω στις 70 μοίρες γενικά είναι εξαιρετικοί για τα χρήματά τους. Δεν μπορεί να ειπωθεί το ίδιο για φθηνούς προσοφθάλμιους στις 80 μοίρες AFOV. Εξαίρεση ο "γνωστός" 30άρης moonfish, agena, owl κλπ ο οποίος και αυτός είναι σαν να βλέπεις μέσα από fisheye όπως οι άλλοι 80άρηδες, αλλά αφήνει μια καλή αίσθηση και τουλάχιστον το 60% του πεδίου είναι χωρίς προβλήματα ειδικά σε αργά τηλεσκόπια (f/10 και άνω).

Προσωπικά χρησιμοποιώ ακόμα τους Τ4 και δεν σκοπεύω να τους εγκαταλείψω ακόμα και όταν αξιωθώ να ζευγαρώσω έναν 13E με τον 8άρη μου. Βέβαια έχουν μπει και στο παιχνίδι οι 14 και 20ES. Μόλις σήμερα έλαβα ένα email από έναν Πολωνό φίλο που δοκίμασε τον 14άρη δίπλα-δίπλα με έναν 13Ε και από ότι μου είπε στο 16άρι dob ο 14ES ήταν μια τρίχα *καλύτερος* και μάλιστα σε όλα τα σημεία σε σχέση με τον 13Ε :-k

 

Θα δούμε!

 

Καλή συνέχεια σε όλους!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν μιλω για διορθωσεις Ηλια...

Τα black out δεν τα εχεις παρατηρησει???

Κανουν μπαμ!

Βlack out σε προσοφθαλμια των 300 ευρω, ειναι παγκοσμια πατεντα της televue!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εδώ έχεις δίκιο, με τον 12άρη να εμφανίζει μεγαλύτερο πρόβλημα σε σχέση με τον 17άρη και τον 22άρη! Όπως και να έχει τo black out (kidney bean) είναι θέμα για πολύ κόσμο. Ανήκω μάλλον στη μειοψηφία που δεν ενοχλείται με αυτό το πράγμα, ίσως γιατί παρατηρώ με γυαλιά και εκ των πραγμάτων κρατάω το μάτι αρκετά μακρυά από την επιφάνεια του προσοφθαλμίου. Ακόμα και όταν δεν φοράω γυαλιά το μάτι μου έχει ...εκπαιδευτεί πια και μπαίνει στη σωστή απόσταση.

Από την αλλη φαντάζομαι ότι κατασκευαστικά είναι δύσκολο να αποφύγεις τα black out όταν έχεις 20 χιλιοστά eyerelief σε συνδυασμό με μια επιφάνεια γυαλιού διπλάσια σε σχέση με άλλα ultra wide προσοφθάλμια της αγοράς. Αν κανείς χρησιμοποιήσει το pupil guide τα πράγματα βελτιώνονται, αλλά μαζί με τα black out κόβεται και ένα μικρό μέρος από το πεδίο ενώ χάνεται τελείως η 3d αίσθηση που έχουν οι Τ4. Υποτίθεται επίσης ότι μπορείς να εξαλείψεις το πρόβλημα ανεβάζοντας στο σωστό υψος το instadjust αλλά και πάλι στο συγκεκριμένο θέμα η televue δεν είχε και την καλύτερη έμπνευση... Η pentax, η vixen ακόμα και οι κινέζοι έχουν υλοποιήσει πολύ καλύτερα συστήματα για να μετακινούν το eyeguard. Το instadjust δεν ήταν ποτέ δημοφιλές ...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το κακο με αυτα τα black out να σας εξηγησω παιδια να ξερετε τι ειναι.

Πρεπει να βαλεις καταρχην το ματι σου σε συγκεκριμενη αποσταση, αλλιως μαυριζει η εικονα.

Αυτο ειναι το ευκολο κομματι, ενταξει βαζεις ευκολα το ματι σου σε συγκεκριμενη αποσταση...

Μετα ομως, αφου εχεις ενα φακο με 82 μοιρες φαινομενο πεδιο (πολυ μεγαλο), αυτο σημαινει οτι για να δεις τι υπαρχει στις ακρες πρεπει να γυρισεις το ματι σου δεξια-αριστερα πανω-κατω. Ε και τοτε ξανασυμβαινουν παλι τα black outs, γιατι για να μην συμβαινουν , θα πρεπει να κοιτας μονο ευθεια καρφωτα και οχι δεξια-αριστερα. Τωρα το πως σε ενα φακο με 82 μοιρες πεδιο, υποτιθεται οτι πρεπει να κοιτας μονο ευθεια καρφωτα (ετσι δεν βλεπεις τι γινεται στις ακρες, γιατι το πεδιο ειναι πραγματικα μεγαλο) δεν ξερω ποιος καθισε και το σκεφτηκε...

 

Και ξανα λοιπον:

Βεβαια αν ρωτησεις ολους τους κατοχους nagler t4 παγκοσμιως (μαζι και εγω) θα προσπαθησουν να σου πουν: ελα μωρε δεν και τοοοοσο σπουδαιο προβλημα, ειναι εκπληκτικοι ουτως ή αλλως...

Ελα ντε ομως που εχουν πραγματικα προβλημα!

 

Και ξανα:

Οι μονοι φακοι που εχουν αυτο το προβλημα ειναι οι nagler t4( υποτειθεται οι καλυτεροι naglers!) και αν υπαρχουν ακομα προς πωληση καποια φθηνιαρικα προσοφθαλμια των 20 ευρω...

 

Και ξανα να το εμπεδωσουμε:

Βlack out σε προσοφθαλμια των 300 ευρω, ειναι παγκοσμια πατεντα της televue!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να πω ενα ακομα αστειο?

Επειδη πλεον στην αγορα δεν συναντας black out, ουτε σε φθηνιαρικα των προσοφθαλμια των 20 ευρω, υποψιαζομαι οτι η televue εχει αγορασει τα παγκοσμια διακαιωματα.... :lol:

Σου λεει: τετοια εφευρεση, τετοιο χαρακτηριστικο, πρεπει να το εχω μοναχα εγω!

Εξαλλου ή βγαζουμε τα καλυτερα προσοφθαλμια στον πλανητη ή δεν βγαζουμε τιποτα...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να πω ενα ακομα αστειο?

Επειδη πλεον στην αγορα δεν συναντας black out, ουτε σε φθηνιαρικα των προσοφθαλμια των 20 ευρω, υποψιαζομαι οτι η televue εχει αγορασει τα παγκοσμια διακαιωματα.... :lol:

Σου λεει: τετοια εφευρεση, τετοιο χαρακτηριστικο, πρεπει να το εχω μοναχα εγω!

Εξαλλου ή βγαζουμε τα καλυτερα προσοφθαλμια στον πλανητη ή δεν βγαζουμε τιποτα...

 

Το marketing είναι μισή αρχοντιά... :D

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης