Jump to content

Εξόρμηση στη Δίρφυ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το ερχόμενο ΠΣΚ είναι το τελευταίο του καλοκαιριού με νέα σελήνη.

Έχετε όρεξη να προγραματίσουμε παρατήρηση ?

Για το Σάββατο είμαι μέσα Κώστα!

“Learn from yesterday, live for today, hope for tomorrow. The important thing is to not stop questioning.”

― Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 367
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Παρασκευη, Σαββατο, δινει συννεφα και 5 μποφορ βορεια. #-o :evil:

Δυστυχώς ετσι δείχνουν τα προγνωστικά Γιώργο.. :evil: http://freemeteo.com/default.asp?pid=22&la=2&gid=260476&nDate=1

Πάντως στην περιοχη τις τελευταιες 3 ημερες πνεουν δυνατοι ανεμοι ακομη κι ως αργα τη νυχτα.

Αν πνέουν και αύριο τόσο δυνατοί άνεμοι, σίγουρα δεν θα μπορέσουμε να παρατηρήσουμε..

 

Αυτό που έχω να προτείνω (και θα ήθελα να ξέρω αν συμφωνούμε όλοι) είναι να είμαστε έτοιμοι κανονικά

για την εξόρμηση κι αν τελικά δεν μας κάνει τη χάρη ο καιρός, μπορούμε να πάμε για καφεδάκι (ή τσιπουράκι ή

μπυρίτσα.. ότι τραβάει η ψυχή σας!) και να τα πούμε.. και πάλι μιά χαρά θα περάσουμε πιστεύω.. τι λέτε; :wink:

“Learn from yesterday, live for today, hope for tomorrow. The important thing is to not stop questioning.”

― Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα παρακολουθώ τον καιρό μέχρι το απόγευμα του Σαββάτου και αν δω ότι "πέφτει" ο άνεμος θα ανέβω, αλλιώς μάλλον όχι.

Poets say science takes away from the beauty of the stars - mere globs of gas atoms.

I too can see the stars on a desert night, and feel them. But do I see less or more?

 

Richard P. Feynman

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η πρόγνωση για το Σαββατοκύριακο δεν φαίνεται καλή. Δίνει ισχυρό άνεμο και την Κυριακή συνεφιά. Το προηγούμενο Σάββατο με όχι τόσο πολύ αέρα, το seeing ήταν τουλάχστον τραγικό. Τα αστέρια ήταν σαν πλανητικά νεφελώματα. Νομίζω ότι θα ήταν καλύτερα να το κανονίζαμε για το επόμενο ΣΚ.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αργύρη προτείνω να το επιχειρήσουμε αύριο κι αν μας κάτσει παρατηρούμε... αν όχι δεν χάθηκε κι o κόσμος!

“Learn from yesterday, live for today, hope for tomorrow. The important thing is to not stop questioning.”

― Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οι άνεμοι στην περιοχή έχουν κοπάσει αρκετά και οι συνθήκες γενικά δείχνουν να είναι καλές για παρατήρηση.

Η εξόρμηση θα διεξαχθεί στο γήπεδο της Λούτσας.

“Learn from yesterday, live for today, hope for tomorrow. The important thing is to not stop questioning.”

― Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οι άνεμοι στην περιοχή έχουν κοπάσει αρκετά και οι συνθήκες γενικά δείχνουν να είναι καλές για παρατήρηση.

Η εξόρμηση θα διεξαχθεί στο γήπεδο της Λούτσας.

 

Ωραία! :D

Γύρω στις 21:00 με 21:30 θα είμαι πάνω.

Poets say science takes away from the beauty of the stars - mere globs of gas atoms.

I too can see the stars on a desert night, and feel them. But do I see less or more?

 

Richard P. Feynman

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έτσι μπράβο!! Να μαζεύεται η παρέα σιγά-σιγά! :D

“Learn from yesterday, live for today, hope for tomorrow. The important thing is to not stop questioning.”

― Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για εμένα είναι πολύ δύσκολο για σήμερα Δημήτρη.. :?

αν όμως ανεβείτε τελικά, πιθανότατα θα περάσω να πω ένα "γεια" αργότερα..

“Learn from yesterday, live for today, hope for tomorrow. The important thing is to not stop questioning.”

― Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...
Δεν θα είμαι στην παρέα σας αυτό το σκ γιατί θα λείπω.. για το επόμενο όμως είμαι μέσα, εκτός απροόπτου βέβαια.

“Learn from yesterday, live for today, hope for tomorrow. The important thing is to not stop questioning.”

― Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λόγω έκτακτου προσωπικού κολύματος μπορώ να είμαι στην παρέα αστροπαρατήρησης μόνο την Κυριακή 23/10. Αν θέλει κάποιος φίλος να ανεβούμε μαζί.

Το επόμενο ΠΣΚ θα μπορώ να συμμετάσχω όποια μέρα το κανισουμε. Καιρού επιτρέποντος φυσικά.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα,

 

Από Αθήνα είμαι (την ΕΑΕ) αλλά ενίοτε βρίσκομαι με τη σύζυγο μου στην Ερέτρια Σαββατοκύριακα.

 

Οπότε, αν προλάβω, σκέφτομαι να συνδυάσω και τη παραμονή μου με αστροπαρατήρηση (τόσες φορές έχω προσπαθήσει να έρθω αλλά δεν τα κατάφερα :cry: )

 

Αν καταφέρω να ανέβω, τι ώρα θα ξεκινήσετε την παρατήρηση;

Ο δρόμος από Ερέτρια - Μαγούλα - Πισσόνα είναι καλός (θα δυσκολευτώ τη νύχτα). Γενικά στο σημείο

τοποθεσίας, έχει χωματόδρομο, είναι εύκολος για κονονικό αυτοκίνητο;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων (και ελπίζω να καταφέρω να παρευρίσκομαι).

 

Φιλικά,

 

Βαγγέλης Σιώζος

Ευάγγελος Σιώζος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 7 μήνες αργότερα...

Την ερχόμενη Παρασκευή και το Σάββατο, η Σελήνη ανατέλλει λίγο μετά τις 12 και 01 μετά τα μεσάνυχτα αντίστοιχα, οπότε θα έχουμε

3 και 4 ώρες αντίστοιχα στη διάθεσή μας να παρατηρήσουμε κι έτσι σκεφτόμαστε να πάμε στο γήπεδο της Λούτσας. Για να βλέπω συμμετοχές! :D

“Learn from yesterday, live for today, hope for tomorrow. The important thing is to not stop questioning.”

― Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Την ερχόμενη Παρασκευή και το Σάββατο, η Σελήνη ανατέλλει λίγο μετά τις 12 και 01 μετά τα μεσάνυχτα αντίστοιχα, οπότε θα έχουμε

3 και 4 ώρες αντίστοιχα στη διάθεσή μας να παρατηρήσουμε κι έτσι σκεφτόμαστε να πάμε στο γήπεδο της Λούτσας. Για να βλέπω συμμετοχές! :D

Θα ήθελα να προσθέσω πως οι μετεωρολογικές προβλέψεις δείχνουν πως οι συνθήκες θα είναι ιδανικές για παρατήρηση.

http://freemeteo.com/default.asp?pid=23&gid=260476&la=2

“Learn from yesterday, live for today, hope for tomorrow. The important thing is to not stop questioning.”

― Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης