Jump to content

Εξόρμηση στη Δίρφυ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 367
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ο δρόμος από Ερέτρια - Μαγούλα - Πισσόνα είναι καλός (θα δυσκολευτώ τη νύχτα). Γενικά στο σημείο τοποθεσίας, έχει χωματόδρομο, είναι εύκολος για κονονικό αυτοκίνητο;

 

 

Είναι άσφαλτος μέχρι το γήπεδο. Δεν θα αντιμετωπίσεις κανένα πρόβλημα. Για πριν τον Πισσώνα ας απαντήσει άλλος.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο δρόμος από Ερέτρια - Μαγούλα - Πισσόνα είναι καλός (θα δυσκολευτώ τη νύχτα). Γενικά στο σημείο

τοποθεσίας, έχει χωματόδρομο, είναι εύκολος για κονονικό αυτοκίνητο;

Αν εννοείς το δρόμο που οδηγεί από Ερέτρια προς Θεολόγο, είναι ασφαλτοστρωμένος κι αν εξαιρέσουμε τις στροφές, είναι πολύ καλός.

Ο δρόμος από Βασιλικό προς Πισσώνα, ασφαλτοστρώθηκε πρόσφατα και μόνο 2 μικρά κομμάτια έχουν μείνει τα οποία όμως είναι

στρωμένα με 3Α. Μπορείς να έρθεις άνετα και από αυτόν το δρόμο, αλλά στην περίπτωσή σου είναι προτιμότερο να έρθεις από

Θεολόγο, μιας και η απόσταση είναι μικρότερη.

 

Άντε να μαζευόμαστε παιδιά! Κι από Αθήνα μπορείτε να έρθετε άνετα... δεν είσαστε μακριά! :wink:

“Learn from yesterday, live for today, hope for tomorrow. The important thing is to not stop questioning.”

― Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα πάτε και Παρασκευή και Σάββατο;
Προσωπικά ναι.

+1 Κατερίνα! :) Θα μας τιμήσεις με την παρουσία σου;

“Learn from yesterday, live for today, hope for tomorrow. The important thing is to not stop questioning.”

― Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτό το σ/κ δεν θα μπορεσω να έρθω στην μαμα πατρίδα :( . Οπότε εντοπίστε κανα στόχο και για μένα, και να περάσετε καλά
"Ιf Ι was in ww2 they ''d call me spitfire..."
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτό το σ/κ δεν θα μπορεσω να έρθω στην μαμα πατρίδα :( . Οπότε εντοπίστε κανα στόχο και για μένα, και να περάσετε καλά

Θα προγραμματίσουμε κι άλλες εξορμήσεις Ηλία, οπότε και θα σε περιμένουμε... αυτή είναι μόνο η αρχή! :wink:

“Learn from yesterday, live for today, hope for tomorrow. The important thing is to not stop questioning.”

― Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημήτρη, η τιμή και η χαρά είναι όλη δική μου που με δέχεστε στην παρέα σας. :D

θα βάλω τα δυνατά μου να έρθω το Σάββατο μετά τη δουλειά.

Το πολύ πολύ την ώρα που εσείς θα κάνετε αστροβόλτες με τα τηλεσκόπια σας, να έχετε ηχητικό εφέ το ροχαλητό μου :P

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημήτρη, η τιμή και η χαρά είναι όλη δική μου που με δέχεστε στην παρέα σας. :D

θα βάλω τα δυνατά μου να έρθω το Σάββατο μετά τη δουλειά.

Το πολύ πολύ την ώρα που εσείς θα κάνετε αστροβόλτες με τα τηλεσκόπια σας, να έχετε ηχητικό εφέ το ροχαλητό μου :P

Ωραία Κατερίνα! Σε περιμένουμε στην παρέα μας λοιπόν! Κι όσο για το ροχαλητό δεν τίθεται θέμα... θα το υπερκαλύψει η μουσική υπόκρουση

προερχόμενη από το αυτοκίνητο του Κορώνη, οπότε και δεν ανησυχώ καθόλου γι'αυτό! :D

“Learn from yesterday, live for today, hope for tomorrow. The important thing is to not stop questioning.”

― Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η χθεσινή εξόρμηση πήγε αρκετά καλά.. ετοιμαζόμαστε και για τη σημερινή σιγά-σιγά! :)

“Learn from yesterday, live for today, hope for tomorrow. The important thing is to not stop questioning.”

― Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η εξόρμηση πήγε πάρα πολύ καλά και τις 2 βραδιές, αν εξαιρέσουμε τη χθεσινή που δεν είχε καλό seeing, σε υποφερτό όμως βαθμό.

Ελπίζω στην επόμενη να είμαστε ακόμη περισσότεροι! Παραθέτω κι ένα βιντεάκι-timelapse το οποίο έφτιαξε ο φωτογράφος

της παρέας μας Χρήστος Ρούσσης τον οποίο και ευχαριστούμε πολύ.. :) http://www.youtube.com/watch?v=xtusWk2g2vI&feature=share

“Learn from yesterday, live for today, hope for tomorrow. The important thing is to not stop questioning.”

― Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η εξόρμηση πήγε πάρα πολύ καλά και τις 2 βραδιές, αν εξαιρέσουμε τη χθεσινή που δεν είχε καλό seeing, σε υποφερτό όμως βαθμό.

Ελπίζω στην επόμενη να είμαστε ακόμη περισσότεροι! Παραθέτω κι ένα βιντεάκι-timelapse το οποίο έφτιαξε ο φωτογράφος

της παρέας μας Χρήστος Ρούσσης τον οποίο και ευχαριστούμε πολύ.. :) http://www.youtube.com/watch?v=xtusWk2g2vI&feature=share

Μπράβο Χρήστο...

Ακόμη περισσότεροι την επόμενη φορά

PixInsight 1.8 RC7

 

Δημήτρης Πλατής

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Την Παρασκευή και το Σάββατο, μια και οι συνθήκες είναι εξαιρετικές θα είμαστε στο γήπεδο της Λούτσας

για να παρατηρήσουμε από τις 20:00 και μετά.

"Όταν οι άγιοι βγαίνουν για βόλτα πάνε όπου θέλουν χωρίς τον Χριστό."

 

www.astronewbie.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα θα ήθελα να παρεβρεθώ στη συναντησή σας . Αν ανεβείτε Σαββατο, εκτός συγκλονιστικού απροόπτου, θα είμαι εκεί . Έχω βρεί το χάρτη της περιοχής και δε νομιζω να αντιμετωπίσω πρόβλημα στην προσβαση στο σημείο. Παρ' όλα αυτά ένα τηλεφ. επικοινωνίας για παν ενδεχόμενο θα ήταν ευπρόσδεκτο.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δυστυχώς, νομίζω πως ούτε αύριο θα έχουμε τη χαρά να ακούσουμε το γαλλικό τραγούδι (αυτό που είναι πριν από το "Ένας μάγκας στο Βοτανικό" και μετά τον Αλήτη...) γιατί ο Γιώργος ψηφίζει Καλαμάτα...

Τα λέμε αύριο από κοντά και με την ελπίδα ενός εξίσου άξιου Dj... :P :P :P

 

Υ.Γ: PeakNick, αν δεν σου έχουν δώσει τηλέφωνο μέχρι τώρα, πιθανόν να οφείλεται πως ετοιμάζονται για την παρατήρηση, αν και καλό θα ήταν να υπάρχει δημοσίως κάποιο κινητό για τον όποιο καθυστερημένο, που δεν προλαβαίνει να συνεννοηθεί πριβέ :D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δυστυχώς, δεν νομίζω να πραγματοποιηθεί λόγω των ισχυρων ανέμων που θα επικρατούν. Μπορούμε να συζητησουμε για το επόμενο ΠΣ.

\:D/

PixInsight 1.8 RC7

 

Δημήτρης Πλατής

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Την ερχόμενο Σάββατο (15-7), θα πάμε στην Δίρφη, στις κολώνες κινητής τηλεφωνίας για παρατήρηση. Όσοι πιστοί προσέλθετε!

"Όταν οι άγιοι βγαίνουν για βόλτα πάνε όπου θέλουν χωρίς τον Χριστό."

 

www.astronewbie.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Άντε να παίξει και να δούμε τι θα φωτογραφίσουμε :P

"Όταν οι άγιοι βγαίνουν για βόλτα πάνε όπου θέλουν χωρίς τον Χριστό."

 

www.astronewbie.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης