Jump to content

Πρόβλημα με Barlow


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ κοπέλια.

Στις τελευταίες εξορμήσεις που κάνουμε έχω προσέξει ότι όταν βάζω τον barlow (Celestron Ultima) βλέπω το είδωλο να έχει μια θαμπάδα. Τόσο ο barlow όσο και τα προσοφθάλμια είναι καθαρά. Στην αρχή είχα την εντύπωση ότι μπορεί να συμβαίνει λόγω μεγάλης μεγέθυνσης αλλά το έχω προσέξει και σε μικρές. Χωρίς τον barlow είναι πολύ καθαρότερο το είδωλο στην ίδια μεγέθυνση.

 

Τι μπορεί να συμβαίνει;

Πάντως έχω αρχίσει να μη τον συμπαθώ τώρα τελευταία.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

εμενα μου συμβαινει καθε φορα που παω να τον χρησημοποιησω.

Δεν εχω τον ultima της celestron,εχω εναν που ειχε μεσα το τηλεσκοπιο.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χαλαρωσε αρχικα τη βιδα που κραταει το προσοφθαλμιο στον barlow,και ξεκινα να περιστρεφεις το προσοφθαλμιο.Αν περιστρεφεται και η θαμπαδα,τοτε αυτη βρισκεται πανω στο προσοφθαλμιο.Αν οχι,χαλαρωσε τη βιδα που συγκρατει τον barlow στον εστιαστη και γυρνα τον.Αν γυριζει και η θαμπαδα,τοτε η βρωμια ειναι πανω στον barlow.Αν δεν συμβαινει τιποτα απο τα δυο,τοτε κατα πασα πιθανοτητα υπαρχει λεκες στο δευτερευον κατοπτρο
...ΚΙ ΕΣΥ ΕΧΘΡΕ ΕΙΣΑΙ ΚΙLL ΑΠΟ ΩΡΑ...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ πολύ παιδιά για της απαντήσεις σας. Η θαμπάδα που περιγράφω δεν εμφανίζεται κάπου συγκεκριμένα όπως συμβαίνει αν υπάρχει κάποιος λεκές. Για παράδειγμα βλέπω το Δια και γύρω από το δίσκο του πλανήτη βλέπω ένα glow, μια θαμπάδα που περιβάλει το δίσκο. Αυτό συμβαίνει σε όλο το πεδίο.

Και κάτι άλλο:

Αν είχε λεκέ το δευτερεύον ή το πρωτεύον τότε θα έβλεπα τη θαμπάδα ανεξάρτητα από το προσοφθάλμιο που θα έβαζα. Αυτό όμως συμβαίνει μόνο όταν βάζω τον Barlow.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και ο δικός μου barlow παρουσιάζει την ίδια θαμπάδα και δε γνωρίζω το γιατί...

Προσπάθησα να τον καθαρίσω με τον παραδοσιακό τρόπο (αφού απομάκρυνα

τα σκουπιδάκια με ένα φυσερό) αλλά και πάλι το πρόβλημα δε διορθώθηκε. :(

Προσπάθησα να δω μήπως έχει βιδώσει κάπου στραβά, αλλά απ' ότι φαίνεται δεν ήταν εκεί το πρόβλημα.

 

Βοηθήστε γιατί ενδιαφέρει και άλλους πιστεύω εκτός από εμάς. 8-[

 

Ευχαριστώ,

Τ.Ε.

Life is like riding a bicycle. To keep your balance you must keep moving.

Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημήτρη αφού ξεβιδώσεις το πάνω (μαύρο) μέρος του barlow από το βαρελάκι των 1.25", προσπάθησε με καλό φωτισμό και χρησιμοποιώντας μια λούπα, ένα μεγεθυντικό φακό ή ακόμα και ένα άλλο προσοφθάλμιο να εξετάσεις καλύτερα το γυαλί μέσα-έξω. Είναι πιθανόν να έχει περάσει υγρασία από κάποιο βράδυ ανάμεσα στα στοιχεία και σταδιακά να εξατμίστηκε αφήνοντας κάποιο λεπτό στρώμα το οποίο προκαλεί αυτό το "θόλωμα"...

Αν το πρόβλημα είναι ιδιαίτερα έντονο όταν παρατηρείς πλανήτη, σελήνη, ή διπλούς, με λίγα λόγια στόχους με υψηλό κοντράστ, το πιθανότερο είναι ότι κάτι τέτοιο συνέβει.

Ελπίζω να βρεις άκρη.

Φιλικά,

Ηλίας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης