Jump to content

Πλανητική Φωτογράφηση και Βοήθεια


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλω να Ξεκινήσω με την Πλανητική Φωτογράφηση και Χρειάζομαι Βοήθεια

Είπα να Βάλω Ένα θέμα για να Με Βοηθήσεται.

Λοιπον.

Όπως σας Είπα Ξεκινάω με πλανητική Φωτογράφηση, έχοντας Εννοείται τον Εξοπλισμό με μερικές Ελλείψεις.

 

Στόχος μου είναι να αφήνω το τηλεσκόπιο ενώ εργάζομαι το βράδι .αυτό να γράφει στον Υπολογηστη ένα πλανήτη που με ενδιαφέρει πχ Κρόνο-Δία-Άρη-Αφροδίτη-η στην Σελήνη τους Μεγάλους Κρατήρες.

 

Και όταν θα το Αφήνω θα το Αφήνω Για πολλες Ώρες Εννοείτε. ακόμα και Ολόκληρο Βράδι πχ στον Κρόνο που Είναι και Απο τους Ωραιώτερους Πλανήτες.

Μέχρι να Πετύχω τα επιθυμητά Αποτελέσματα.

Για να το κάνω αυτο θέλω την Βοήθεια σας, αφού Ποτέ μου Δεν Έχω Τραβήξει Ούτε Ένα Καρε σε Πλανήτη και Σελήνη.

Λέω να Ξεκινήσω Απλά με Κάποιο Αξιόλογο Εξοπλισμό όχι όμως να Βγει και Ο κούκος Αιδόνι.

Εξοπλισμος Που διαθέτω είναι Μετριοςκαι δεν Μπορώ να Διαθέσω Άλλον. και είναι Ο εξης.

 

Οπτικος Σωλήνας VC200L F 9 200/1800 καλά Οπτικά,αλλα δεν ξέρω αν τεριάζει στην Πλανητική

 

Στήριξη CELESTRON CG 5 GOTO

 

Λαπτοπ με Λειτουργικό XP 2007 -Χωρις Προγράμματα μέσα Άδειο.

 

Μακξτούτοφ 90/1250 f13,5 Οδηγητικό

 

Κάμερα Spc 900 NC Για της Λήψεις.

 

Αφού δεν Θα είμαι εκεί να το Χειρίζομαι το Τηλεσκόπιο προκειμένου να Κηνυγώ το Πλανήτη ,πρέπει να Βάλω Άλλη Μία Κάμερα να Κάνει Οδήγηση με το ίδιο το πλανήτη που βιντεοσκοπώ Ώστε να Μην Χάνεται Ο Πλανήτης απο το Βίντεο καθόλου?.

 

Να Πάρω Άλλη Μία SPC 900 NC για την Οδήγηση.

 

Χρειάζεται το Ονομαζόμενο AUTO GUINTER COMANTO Για να γίνει Η Οδήγηση σε Συνδυασμό Τηλεσκόπιο-καμερα-Υπολογηστης-Πρόγραμμα Οδήγησης-Comader-Χειριστήριο Τηλεσκόπιου=Αυτοματη Οδήγηση.Έτσι πάει?Πως Συνδυάζονται έχω Μπερδευτει στην Οδήγηση.

 

Ποια Προγράμματα Θα Χρειαστώ,Και Εξαρτήματα -Πλακέτες για την Οδήγηση εφ όσον χρειάζεται.

 

Μπορεί Μία Δέυτερη Spc 900 nc να Αναλάβει την Πλανητική Οδήγηση Εφ Όσον θα Χρειάζεται να Υπάρχει Το Αυτο guinter .

Πρέπει να Βγάλω Κάπως την Άκρη στα Τεχνικά Θέμματα για να Αφήνω το τηλεσκόπιο να Γράφει τους Πλανήτες.

Λίγο Φως Παρακαλώ!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χρηστο για πληνητικη φωτογραφιση δεν χρειαζεσαι και πολλα... =;

(αν και δεν διαβασα ολο το Θεμα σου =; )

 

Κατεβασε το Registax 5, βαλε το υπολιγιστη για ενα-δυο λεπτα να γραψει βιντεακι (εννοειτε οτι θα πρεπει να εχεις ρυθμισει σωστα το προγραμμα που θα θα κανεις το capture) βαλε το βεντακι στο Registax, βρες τα πιο καλα Frames, καντα Stack, φτιαξε λιγο τις ρυθμισεις και τελιωσες :wink:

 

Οπως καταλαβαινεις τον περισσοτερο χρονο τον τρως στο PC και οχι στο Τηλε.

Ουτε καν καλη ευθυγραμμιση δεν χρειαζεσαι :D

Ο τροπος που το παρουσιαζεις παραπανω ταιριαζει περισσοτερο σε Deepsky παρα σε Πλανητικη.

 

 

Αντε καλες Φωτογραφισεις :D

 

 

 

ΥΣ

Δοκιμασε τον Δια και δεν θα χασεις :wink:

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χρήστο,

για τη πλανητική φωτογράφηση.....χρειάζεσαι μερικές λήψεις με την SPC900NC,σε αρχεία AVI,η διάρκεια δε του κάθε βίντεο, διαρκεί από μερικά δευτερόλεπτα της ώρας έως άντε στη περίπτωση της Σελήνης, 2-3 λεπτά, ανάλογα με πόσα frames έχεις επιλέξει από το πρόγραμμα που θα δουλέψεις τη κάμερα.Συνήθως είναι 5-10-15-30/sec

Από ότι κατάλαβες όταν κάνουμε πλανητική...δε πάμε για ύπνο.

Είμαστε πάνω από τον υπολογιστή, άντε μια δύο ώρες ανάλογα με την εμπειρία που διαθέτει ο καθένας μας...και τέλος.

Για τη πλανητική, χρειάζεσαι το τηλεσκόπιο να έχει διάμετρο μεγάλη.Από 5"έως και 14".

Θα χρειασθείς ένα Barlow...στη περίπτωση που θα θέλεις να κάνεις μια λήψη πολύ κοντά.Δηλ.θα πρέπει το f του τηλεσκοπίου να είναι από f/25 έως το πολύ f/50...όταν η ατμόσφαιρα το επιτρέπει.Tο Seeing εννοώ φυσικά.

Θα χρειασθείς ένα πρόγραμμα που θα δουλέψεις τη κάμερα,εάν δε σε βολεύει το πρόγραμμα που παρέχεται με την αγορά της.

Δε χρειάζεσαι δεύτερο τηλεσκόπιο για οδήγηση.

Nομίζω ότι αυτά είναι αρκετά...προς το παρόν.

Εάν τα κατάλαβες μας το λες και πάμε για άλλες ερωτήσεις...

Η πλανητική δεν είναι Deep Sky... :mrgreen:

Κοίταξε και στις φωτό μας, κάποιοι έχουμε τη μέθοδο και κάποιες πληροφορίες σχετικά με τη λήψη... :-k

Πέτρος Δεσύπρης

Corvus Eye Observatory

ATHENS / S Y R O S

 

http://www.pdesypris.com/

http://www.ceo-despet.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χρήστο,

Απο ότι κατάλαβες απο τα λεγόμενα των πιό πάνω φίλων, για πλανητική ΔΕΝ τον χρειάζεσαι τον Commander που μου ζήτησες. Οι εκθέσεις είναι μικρές σε διάρκεια και θα είσαι ΟΚ χωρίς.

 

Λεπτομέρειες για το τι κάνει ο Commander και αν θα σου χρειαστεί σου στέλων σε πμ

 

Δημήτρης

Δημήτρης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εξοπλισμος Που διαθέτω είναι Μετριοςκαι δεν Μπορώ να Διαθέσω Άλλον. και είναι Ο εξης.

 

Οπτικος Σωλήνας VC200L F 9 200/1800

:-k [-(

 

Συγνωμη που γινομαι κακος αλλα αν αυτο το τηλεσκοπιο δεν κανει για φωτογραφιση τοτε γιατι κανει ?

Με ενα Barlow oπως ειπαν τα παιδια 2x η και 3x και με καλο seeing κανεις παπαδες.Οι ρυθμισεις της φωτεινοτητας της καμερας για το πως θα λαμβανει την εικονα ειναι το συμαντικοτερο απο εκει και περα το REGISTAX κανει πολυ καλη δουλεια για την επεξεργασια χωρις πολλα πολλα.

Γενικα ειναι πολυ ευκολη η πλανητικη και δεν χρειαζεσαι οδηγητικα τηλεσκοπια και extra καμερες αρκει 1 star alighnment απο το synscan σου.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συγχωρέστε με που παρεμβαίνω αλλά διαβάζοντας τα παραπάνω μου προέκυψε μια απορία (αν και δεν ασχολούμαι με τη φωτογράφηση):

 

Αν κάνουμε πλανητική και τραβάμε βίντεο για αρκετό χρόνο (πολλές ώρες) δεν είναι πιθανότερο να τραβήξουμε περισσότερα "καλά" frames και εν γένει να έχουμε καλύτερο αποτέλεσμα; Μπορεί για παράδειγμα κάποια στιγμή της βραδιάς να φτιάξει τρομερά το seeing και να αποτυπώσουμε αρκετές εκατοντάδες frames καλής ποιότητας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν το κανεις αυτο που λες παραδειγμα στον δια απο την περιστροφη του θα καταγραψεις την κινηση και στο stacking θα χαθουν ολες οι λεπτομερειες.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημήτρη(Μανούσος),λογική η απορεία σου...αλλά... :-k

Για το Δία είναι σχεδόν απαγορευτικό το βίντεο πάνω από 60sec,πάντα σε συνάρτηση με τη ταχύτητα των frames που καταγράφονται από τη κάμερα.

Δηλ. εάν η ταχύτητα καταγραφής είναι 30fms/sec...τότε μια λήψη των 60" θα σου δώσει 1800 fms..αρκετά για να δουλέψεις μετά στο Registax.

Η Lumenera Skynyx 2-0C π.χ μπορεί να καταγράψει 60fms/sec σε 640Χ480.... :!: Aυτό είναι δυνατό μόνο εάν ο τύπος του Laptop το επιτρέπει.(Γρήγορη καταγραφή...7200rpm...)

Eαν το Seeing το επιτρέπει τότε μπορούμε να ανέβουμε σε διάρκεια λήψης.

 

90" και 120" είναι δυνατό να επιτευχθούν, αλλά υπό προυποθέσεις... :-k

Βάλε λίγο το μυαλό σου να δουλέψει, γιατί δε μπορούμε να κάνουμε συνεχή λήψη στο Δία...κυρίως σε αυτόν.

Σε διαφορετικές χρονικές στιγμές ΝΑΙ.

 

Στη Σελήνη δεν έχουμε αυτό το πρόβλημα....γιατί αυτή είναι..."ΑΚΙΝΗΤΗ"..

Τώρα θα κατάλαβες την απάντηση για το ..ΔΙΑ.

 

Ελπίζω να σε βοήθησα να καταλάβεις περί της διάρκειας λήψεως, για τη πλανητική φωτογράφηση.

Πέτρος Δεσύπρης

Corvus Eye Observatory

ATHENS / S Y R O S

 

http://www.pdesypris.com/

http://www.ceo-despet.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο λόγος που έβαλα σκοπό να γράφω τον πλανήτη ώρες Ολόκληρες είναι για να Ποιάνω τα Καλά seeing. ώστε να έχω πιο καλλες Λήψεις.

Αυτό που είπε ο Μανούσος δηλαδή.

Αλλα χωρις να Υπολογήσω αλλαγες στον Πλανήτη.

Αν Αφήσουμε ένα τηλεσκόπιο μόνο του,Αφού το ρυθμίσουμε άψογα μέσα σε (Αστεροσκοπίο Συρόμενης Οροφης) και Είναι Άψογα μετα απο προσπάθεια πολικά Ευθυγραμισμένο θα Ακολουθει το πλανήτη για πόσο αφού πήγε στον Πλανήτη με το goto?

Κρατάει όσο στα αστέρια 5-10 λεπτα και χάνει το στόχο η επειδή είναι πιο κοντά μας είναι και γρήγορος και φέυγει Σύντομα σε 5 λεπτα.

 

Με λίγότερα Λογια αν ρυθμηστει η βάση Άψογα!!! πολικά για την Κίνηση του ουρανού και των Αντικειμένων πόσο Κρατάει στους Πλανήτες Πόσο Στα Αστέρια-Βαθύ Ουρανό Χωρις Την Οδήγηση.

Με Οδήγηση αν ξέρω Σωστά Μπορεί να Μένει Ακίνητος Ο στόχος όλο το βράδι Σωστα. Εφ Όσον Όλα είναι Ρυθμισμένα( PEC ΚΤΛ)

 

Και Κάτι Ακόμα Για να μην τα Ρωτάω λίγα Λίγα και γίνω και Βαρετος.

 

Το comanter Είναι το Απαραίτητο Εξάρτημα για την Αυτόματη Οδήγηση στο Τηλεσκόπιο

Χωρις Αυτό.....υπάρχει τρόπος να γίνει Αυτόματη Οδήγηση Έχωντας Μόνο την Κάμερα Spc 900 nc την Στήριξη goto και το Λάπτοπ.

Η Κάμερες που είναι φιαγμένες για αυτόματη Οδήγηση (Κόστος μέχρι το Πολύ 250ευρώ )Και της Συνδέεις στον Υπολογηστη Χρησιμοποιουν και το Comanter για να Οδηγήσουν την Στήριξη η Δεν το Χρειάζονται και Λειτουργουν με τον Υποληγηστή και Συνδέωνται Στην Στήριξη.

Και Κατι Ακόμα και Τελιώσα

Η κάμερες SPC900NC Κάνουν Αυτόματη Οδήγηση απο ότι καταλαβα.

Χρησιμοποιουν τον Υπολογηστή Σε Συνδυασμό με το Πρόγραμμα PHD η Καποιο Άλλλο Δίνει Της Εντολες στα Μοτερ μέσο Του COMADER

Η Ερώτηση Είναι Πόσο Καλη Οδηγηση κάνει.

Για 10 λεπτες Εκθέσεις και Πάνω, Μπορεί να κρατήσει το τηλεσκόπιο σταθερό.

Εννοείται ότι θα έχω κάνει μια καλή Διολίσθηση.

Κατάλαβα ότι Δεν Χρειάζεται η Αυτόματη Οδήγηση στην Πλαντική αλλα την Έθεσα Στην Αρχή Επειδή ο Χρόνος θα Ήταν Αρκετος και Θα ήταν καλύτερα να έχει την Οδήγηση για ευκολία.

Επίσης Θέλω να Κάνω και Φωτογράφηση Βαθύ Ουρανού.DSLR γιαυτό και Ρώτησα Περισσότερα για την Οδήγηση και τον Τρόπο Της.

Δεν έχω Άλλες Αποροίες.

Ευχαρηστώ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χρήστο σου απάντησαν ήδη ότι για πλανητική φωτογράφιση δε θες οδήγηση. Κι αυτό γιατί ΔΕΝ κάνεις μεγάλη έκθεση. Παίρνεις πολλές μικρές εκθέσεις (κάθε καρέ του βίντεο είναι μια φωτογραφία).

 

Μπορείς να πάρεις βίντεο όλο το βράδυ (μέχρι να γεμίσει ο σκληρός) αλλά δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις όλο το βίντεο για να βγάλεις μια φωτό. Θα πρέπει το βίντεο που χρησιμοποιείς για κάθε φωτό να μην ξεπερνάει το 1-2 λεπτά.

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όντας οπτικός παρατηρητής (και Deep Sky) είχα παραμελήσει τον παράγοντα κίνηση στους πλανήτες.](*,) ](*,) ](*,)

 

Ευχαριστώ πολύ παιδιά.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χρήστο, εκτός απο την περιστροφή που σου ανέφεραν σωστά τα παιδιά πιο πάνω, υπάρχει και ένας άλλος παράγοντας που πρέπει να λάβεις υπόψιν. Αν τραβάς συνεχόμενα πολύ ώρα, τα τελικά σου .avi θα έχουν απαγορευτικό μέγεθος με αποτέλεσμα να μην μπορείς να τα διαχειριστείς στο Registax (αν δεν κάνω λάθος έχει όριο μέχρι 1 GB και απο κει και πάνω σου βγάζει bug και κλείνει).
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εντάξη.Οπότε δεν θα Υπερβαίνω αυτό το όριο

5-10 Λεπτά μετα απο μία καταρακτώδη η βροχερή μέρα φυσολογικά συνήθως έχει καθαρότερη Ατμόσφαιρα-Πιο Κρύα δηλαδή χωρις Πολλα Θερμά Ρέυματα - Κακο zeeing.Χωρις να Είναι Πάλι Σίγουρο λόγο Υδρατμων απο το Περοβάλλον.

Στην Σελήνη 5΄΄ Άλεπτες και Πλανήτες το Πολύ 10 Άλεπτες και Πολυ Ειναι.

Σίγουρα ένα Βίντεο Που Ποιάνει μέχρι και Ώρες Θέλει Επεξεργασία Αρκετή και Δεν Γίνεται Απο Μόνη της.

Ενω μου Ειπατε ότι έχει και όριο μεγέθους 1 Giga Οπότε Αδικα θα Τραβούσα!

Σε Λίγες Μέρες Ξεκινώ Μαστορέματα (Κατασκεύη Ρολ Οφ Σκεπης)Μικρο Σπιτάκι για το Τηλεσκόπιο.

Δεν το Ονομάζω Αστεροσκοπίο γιατί το Σχεδίασα μικρο και Δεν Αρμόζει και Πολύ.

Με Διαστάσεις 5χ5 Θα Χωράει το τηλεσκόπιο και Ένα Γραφείο.

Και Ευτηχως ΤΟ μέρος είναι Σκοτινό και 2 λεπτα Απο το Σπίτι

Η Έδεσσα δεν Έχει πολύ Φωτορύπανση και Έυκολα αναγνωρίζεις τους Αστερισμούς και ειδικά το Σμήνος Περσέα με το Μάτι Φαίναιται το Σημείο που Βρίσκεται για να Στρέψεις Το Τηλεσκόπιο.

Και Οπικά μεσο του 8αρι μου είναι ένα Ωραίο Θέαμα.

Αν Πάω μακρια απο την Πόλη δεν Αντέχω να το Βλέπω και κάνω Γύρο! Γύρο Απο το Τηλεσκόπιο και Τρελαίνομαι.

Συνήθως Παίρνω Μαζί μου Άσχετους Με την Αστρονομία Ανθρώπους Αλλα Γνωστοί μου και τους Βάζω να Κοιτάνε γιατί Δεν Αντέχω να Βλέπω τΟ θέαμα με τα τόσσα Λαμπρά Αστέρια,Και Γενικά Σε κάθε Άλλο Καλό Αντικείμενο.

Μετα την Άλλη Μέρα Με κοιτουν Λες και Τρελάθηκαν.

Είναι Απο τα Αγαπημένα Σμήνη Αστεριών.

Το κόστος Κατασκευης είναι μόνο τα Υλικά και ο Χρόνος.

 

Ευχαρηστώ! :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης