Jump to content

Leonids (LEO): 10 Νοεμ. ως 21 Νοεμ. Μέγιστο: 17 Νοεμ. 2009


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εμείς μαζευτήκαμε 7 astrovoxίτες και 3 "περαστικοί" στο Σούνιο, οπου βρήκαμε ένα πολύ καλό σημείο, χωρίς φώτα και με ορατότητα προς τον Λέοντα μέχρι τον ορίζοντα. Πράγματι δεν ηταν οσο θεαματικά όσο περιμέναμε, και μείς είχαμε πρόβλημα με την υγρασία, αλλα περάσαμε αρκετά καλα μιας και ήταν καλή η παρέα.. Το πιο εντυπωσιακό ήτανε μάλλον μεταξυ 1-3...

 

Απλά και για δικό μου reference -για μελλοντικές παρατηρήσεις-, που μαζευτήκατε? Εγώ δεν κατέβηκα χθες, αλλά μερικές φορές έχει τύχει να παρατηρήσω από το στύλο που έχει βάλει η Γεωγραφική Υπηρεσία Στρατού, ανατολικά του ναού (από την καφετέρια ακολουθούμε το μονοπατάκι προς τα πάνω και εκεί είναι)

Σκόρπιες σκέψεις:

 

http://ngc253.blogspot.com/

travel... without movement...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 69
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Μπορω να πω οτι χθες περιμενα πολυ πορισσοτερους Λεοντίδες απο οσους τελικα ειδαμε....

 

Συνολικα ειδαμε 73 μετεωρα απο τις 22:00 εως 01.00

64 Λεοντίδες

5 α-Μονοκερίδες

1 Κασσιωπίδη (ξεχασα να τον γραψω στο imo.net)

2 Ταυρίδες

 

με θεαματικότερους αυτους (4-5) που εκαναν χαμηλες πτησεις απο πανω μας (ηταν σαν να κανουν πτησεις οχι σαν να πεφτουν)

 

 

 

 

Αν και η φορμα του imo.net με παιδεψε αρκετα, δεν ηξερα τι ειναι τα Teff, F και Lm

επισης θα μπορουσα να τα γραψω πιο αναλυτικα αλλα...με παιδεψε τοσο πολυ δεν ειχα την υπομονη να κατσω να τα γραψω αναλυτικα.

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οντως εντυπωσιακά τα μετέωρα που πηγαίνουν παράλληλα. Εμείς είδαμε μονο ενα και είχε εντελώς οριζόντια κατεύθυνση

Βοσινάκης Ανδρέας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εμείς μαζευτήκαμε 7 astrovoxίτες και 3 "περαστικοί" στο Σούνιο, οπου βρήκαμε ένα πολύ καλό σημείο, χωρίς φώτα και με ορατότητα προς τον Λέοντα μέχρι τον ορίζοντα. Πράγματι δεν ηταν οσο θεαματικά όσο περιμέναμε, και μείς είχαμε πρόβλημα με την υγρασία, αλλα περάσαμε αρκετά καλα μιας και ήταν καλή η παρέα.. Το πιο εντυπωσιακό ήτανε μάλλον μεταξυ 1-3...

 

Απλά και για δικό μου reference -για μελλοντικές παρατηρήσεις-, που μαζευτήκατε? Εγώ δεν κατέβηκα χθες, αλλά μερικές φορές έχει τύχει να παρατηρήσω από το στύλο που έχει βάλει η Γεωγραφική Υπηρεσία Στρατού, ανατολικά του ναού (από την καφετέρια ακολουθούμε το μονοπατάκι προς τα πάνω και εκεί είναι)

 

 

Όπως βγείς απο το parking της καφετέριας, κατευθυνόμενος προς την μεγάλη διαστάυρωση, καμια 500αριά μετρα απο το parking, έχει χωματόδρομο λοξά δεξια που μετα απο 5 μέτρα έχει άσφαλτο και ανηφόρα, ανεβαίνει για λίγα μετρα την ανηφόρα και στο δεξί σου χέρι έχει "ξεφωτο"

 

Αν λέω κατι λάθος ας με διορθώσει κάποιος άλλος παρευρισκόμενος, γιατι χτες δεν ήμουν με το αμάξι μου και δεν πρόσεχα πολύ τους δρόμους.

Λέσχη Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κάναμε κι εμείς μια εξόρμηση την Τρίτη το βράδυ στις Γωνιές με σκοπό παρατήρηση deep sky-μεταβλητούς-διάττοντες-φωτογράφηση (απ' όλα έχει ο μπαξές). Ο ουρανός ήταν απίστευτα διαυγής Εγώ προσωπικά έκανα για πρώτη φορά δοκιμή σε διάττοντες αλλά για πολύ λίγο και δεν κράτησα σημειώσεις. Ο φίλος Γρηγόρης ήταν πολύ οργανωμένος με ξαπλώστρα, υπνόσακο και τα σχετικά. Σε μια στιγμή ενώ είχα σκύψει να πάρω ένα προσοφθάλμιο από το βαλιτσάκι βλέπω μια λάμψη να απλώνεται παντού και ακούω το Γρηγόρη να φωνάζει: ΟΥΑΟΥ. Ήταν ένα fireball το οποίο άφησε ένα ίχνος για πολλά δευτερόλεπτα.

Πολύ ωραία βραδιά.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο νόμος του Μερφυ στους διάτοντες: Το καλύτερο μετέωρο πέφτει (και μάλιστα στο πεδίο της κάμερας) μόλις ακριβώς αφήνεις το ντεκλανσέρ στο τέλος της 8λεπτης φωτογραφίας.... έτσι έχασα ανα πολύ λαμπρό που πέρασε στους Διδύμους...

Βοσινάκης Ανδρέας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

:D Κι εγώ έχασα μερικά δυο φορές την ώρα που άλλαζα κασέτα στο βίντεο και μια φορά την ώρα που σκούπιζα την υγρασία από το φακό...

Καλά περάσαμε, καλή παρέα και ολίγοι διάττοντες. Δεν ήταν τόσοι όσοι περιμέναμε, είχε πάντως μερικά καλά μακρυνάρια. Ο καλύτερος νομίζω ήταν στην αρχή της βραδιάς που φωτογράφησε μόνο ο Αντώνης, που έξυσε το Σείριο. Το site παρατήρησης χαίρομαι που σας άρεσε, έχει καλό ουρανό για Αττική, ε; Ο Νότος και η Ανατολή δεν παίζονται, γιατί βλέπεις Αιγαίο.

Ως προς την καταγραφή, έγραφα από τις 12 παρά ως τις 4 το πρωί, οπότε έχω αρκετή ώρα δουλειά να δω 4 κασσέτες και να εξαγάγω τα meteor trails και χρόνους. Κανονικά έπρεπε παράλληλα να κρατάω και σε χαρτί κάποιες σημειώσεις, αλλά θες η παρέα, θες η κουβέντα, ε, δεν μπορείς να τα κάνεις και όλα μαζί!

Με εντυπωσίασαν πάντως οι δύο που έπεσαν σχεδόν ταυτόχρονα (αυτοί που ταξίδευαν πλάι-πλάι Νίκο!) και μια δυο βολίδες ακόμα.

 

Βαγγέλης Τσάμης

https://ui.adsabs.harvard.edu/search/q=%20author%3A%22tsamis%2C%20v.%22&sort=date%20desc%2C%20bibcode%20desc

"Αστέρας εισαθρείς, αστήρ εμός. Είθε γενοίμην ουρανός, ως πολλοίς όμμασιν εις σε βλέπω."

Πλάτων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

:D Ο καλύτερος νομίζω ήταν στην αρχή της βραδιάς που φωτογράφησε μόνο ο Αντώνης, που έξυσε το Σείριο.

Βαγγέλης Τσάμης

 

Βαγγέλη δυστυχώς μια πιο προσεκτική μελέτη της φωτογραφίας στην οθόνη του laptot

δεν με έπεισε ότι ήταν Διάτοντας .

Μάλλον αεροπλάνο ήταν (διακρίνονται οι κουκκίδες από το φως που αναβόσβηνε) που δεν το προσέξαμε μετά την λήψη που ήταν και τρίλεπτης διάρκειας.

Παρόλα αυτά περάσαμε ωραία και περιμένουμε την επόμενη βροχή διαττόντων.

 

IMG_2576.thumb.jpg.6bb011b5cfc14df781f7b0fc96c8d69c.jpg

Ψευδοδιάτοντας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χαιρετώ!!!

 

Συγχωρέστε την απουσία μου αυτές τις μέρες αλλά λόγω ακριβώς των Λεοντιδών είμουνα εκτός δικτύου αρκετά γιατί όλες τις νύχτες είμουνα έξω για παρατήρηση μετά επεξεργασία λίγο και μετά ύπνο...

 

Εκτός από την Κυριακή το βράδυ που χάλασε τελείως ο καιρός και δεν άνοιξε στο Ηράκλειο τις υπόλοιπες 3 νύχτες ήταν εξαιρετικός απλά!

Την Δευτέρα το βράδυ (ξημερώματα τρίτς 17) είδα αρκετή δρατηριότητα που κορυφώθηκε το επόμενο πρωί. Από ότι είδα πιάσαμε την ουρά του μεγίστου που προηγήθηκε το πρωι της 18ης Και αυτό το λέω γιατί το να βλέπεις τόσους διάττοντες (~15-20 ανά μισάωρο) όταν το ακτινοβόλο είναι τόσο χαμηλά δεν είναι λίγο.

Στις 18/19 (ξημερώματα Πέμπτης) η δραστηριότητα ήταν ασθητά πιο χαμηλά αλλά δεν ξέρω αν πραγματώθηκε το μέγιστο από την τροχιά 1102. Ωστόσο μου έκανε εντύπωση η απουσία των σποραδικής δραστηριότητα

 

Συνολικά και αναλυτικότερα μπορείτε να δείτε τα σχετικά links

 

16-17: 2.3 ώρες + 28 Λεοντίδες ( http://umdb.urania.be/v2/obsview/view.php?id=5836 )

17-18: 3 ώρες + 90 Λεοντίδες ( http://umdb.urania.be/v2/obsview/view.php?id=5837 )

18-19: 1.6 ώρες + 15 Λεοντιδες ( http://umdb.urania.be/v2/obsview/view.php?id=5839 )

 

Γρηγόρης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εϊδα και κάποια ενδιαφέροντα σχόλια και απαντήσεις οπότε...

 

Για πείτε μου με τι προσοφθάλμιο θα είναι ορατοί? Ενημερώστε και εμάς του αρχάριους.

Σας ευχαριστώ!

 

Ναι, μπορούν να παρατηρηθούν και από το τηλεσκόπιο και μάλιστα είναι εξαιρετικά σημαντικές γιατί ότι προσοφθάλμιο και να χρησιμοποιήσεις θα βλέπεις διάττοντες πιο αμυδρούς απ' ότι βλέπουμε με γυμνό μάτι. Και μάλιστα επειδή οι πιο αμυδροί διάττοντες είναι και πιο πολλοί ενδεχόμενα να δεις περισσότερους. Ωστόσο μικραίνει το πεδίο σου και επιπλέον πρέπει να είναι (δεν έχω κάνει ποτέ μου τηλεσκοπική παρατήρηση) πολύ πιο κουραστική από το να είσαι ξαπλωμένος και να παρακολουθείς τον ουρανό.

 

 

Οι βροχές διαττόντων τα έχουν αυτά, συχνά το μέγιστο (ή και αξιόλογη δραστηριότητα) συμβαίνουν εκτός του αναμενόμενου χρόνου. Π.χ. στις 17/11/1998 ξημερώματα βγαίνω τυχαία έξω στο μπαλκόνι (ήταν η προηγούμενη της υποτιθέμενης μέρας του μεγίστου των Λεοντίδων) και τι να δω? Χαλασμός από πράσινες βολίδες οι οποίες ήταν πολύ γρήγορες, διέγραφαν μικρές τροχιές στον ουρανό και έσκαγαν σχηματίζοντας πράσινους φωτεινούς κύκλους!

...

 

Πράγματι Ηλία έχεις ένα δίκιο σε αυτό αλλά η αναφορά σου γίνετια και σε μία εποχή (10 χρόνια πίσω πλέον) που δεν υπήρχε τόση εξέλιξη στα μοντέλα. Εξαιτείας των Λεοντιδών σε μεγάλο βαθμό βελτιώθηκαν τα μοντέλα και φαίνεται να δουλεύουν πολύ καλά, οπότε και η πρόβλεψη της δραστηριότητας γίνεται όλο και πιο ακριβής. Πλέον μπορούμε να εμπιστευόμαστε τις προβλέψεις τουλάχιστον για σημαντικές βροχές όπως οι Λεοντίδες που έχουν πολλά δεδομένα. Σίγουρα όμως δεν ξέρουμε με ακρίβεια πολλά πράγματα και αποκλίσεις μπορούν και θα υπάρξουν.

Πράγματι το 98 και τα επόμενα χρόνια ενισχύθηκαν σημαντικά λόγω ακριβώς του περάσματος του κομήτη.

 

 

Αρκετούς διάττοντες βλέπω ...

...

Εντύπωση πάντος μου έκαναν δυο διάτοντες που έπεσαν ο ένας μετά τον άλλο με διαφορά περίπου ένα δευτερόλεπτο :shock:

Από εκεί δλδ που δεν έβλεπα τπτ να δυο ο ένας μετά τον άλλο.

Γι'αυτό λοιπόν μην απογοητεύεστε ,

keep observing !

:cheesy:

 

Αυτό είναι απλά ένα τυχαίο γεγονός και δεν έχει να κάνει με κάποιο χαρακτηριστικό των διαττόντων. Μπορείς να δεις 2-3 μαζεμένους μετά κάποιο ηρεμία, μετά κανα δυο και πάλι μαζι και μόνοι τους. Πάντως συνολικά ανά περίοδο εμφανίζουν μια κατανομή.

 

 

Πιστευω πως ολους δεν θα τους ικανοποιησε η χθεσινη "βροχη" μιας και περιμεναμε σαφως περισοτερα για φετος..

 

Πιο πολλους διαττοντες μετρησα το καλοκαιρι με τις Περσείδες παρα χτες, που αν και σε περιοχη με ελαχιστη φωτορυπανση παρατηρησα λιγους διαττοντες , και απο αυτους ενας-δυο ηταν καπως πιο φωτεινοι...

Εμεινα με την ελπιδα του κατι καλυτερου..

Παρατηρηση εκανα απο τις 10¨30 εως 00¨00 και απο τη 1¨00 εως 3¨00 οπου σε αυτο το διαστημα ειδα καπως καλυτερη κινηση.

 

Περιμενω και απο αλλους να μας πουν τι παρατηρησαν!!

 

Θα έλεγα ότι δεν είναι αρκετά δίκαιο αυτό. Δεν ξέρω τι περίμενες αλλά δεν υπήρχε κάποια πρόβλεψη σχετικά με "καταιγίδα" όπως προηγούμενα χρόνια. Η συνήθης δραστηριότητα των Λεοντιδών είναι 10-15 την ώρα (υπό τέλειες συνθήκες) Άρα αυτό που είδαμε ήταν κατά πολύ καλύτερο από το συνηθισμένο, σίγουρα όμως όχι σαν το θέαμα των 1998-2003. Πρόκειται για δυναμικά φαινόμενα που αλλάζουν με το χρόνο καθώς η τροχιά της Γης τέμνει διαφορετικές τροχιές σωματιδίων που έχουν διαφορετικές πυκνότητες υλικών. Και φυσικά το timing είναι πάντα σημαντικότατος παράγοντας καθώς το πότε θα τις συνατήσουμε ευννοεί η όχι την περιοχή μας. Επίσης άλλο Λεοντίδες και άλλο Περσείδες, καθώς οι τελευταίοι έχουν μια σταθερή δραστηριότητα της τάξης του ZHR~100-120

Πάντως είναι λογικό να δεις μεγαλύτερη δραστηριότητα μετά τις 0000 καθώς τότε ανατέλλει το ακτινοβόλο σημείο. Όταν είναι κάτω από τον ορίζοντα δεν "δίνει"διάττοντες και όσο πιο ψηλά ανεβαίνει τόσο πιο πολλούς διάττοντες μπορούμε να δούμε (δεδομένου ότι η δραστηριότητα παραμένει η ίδια).

 

 

Η παρέα του Ωρίωνα έκανε εξόρμηση στη Χαλανδρίτσα με 12 συμμετέχοντες με σκοπό την οπτική παρατήρηση. Η άφιξη στον τόπο παρατήρησης έγινε περίπου στις 22:30.

 

Η νύχτα ήταν πολύ όμορφη με καθαρό ουρανό και καλή θερμοκρασία για την εποχή λόγω της νηνεμίας που επικρατούσε.

 

Λεοντίδες δεν είδαμε πολλούς μέχρι και μισή ώρα μετά τα μεσάνυχτα όταν και το ακτινοβόλο σημείο ανέβηκε σχετικά ψηλά. Μέχρι τότε είχαμε δει καμιά 20αριά διάττοντες, ανάμεσά τους και μερικούς πιθανούς Ταυρίδες.

 

Μετά τις δωδεκάμιση είδαμε αρκετούς εντυπωσιακούς Λεοντίδες (20-30) και αν και ήταν κάτι λιγότερο από ό,τι ελπίζαμε, η βραδιά κύλισε όμορφα μέχρι τις 2:30 όταν και αναχωρήσαμε.

 

Ανδρέα χάιρομαι για την διοργάνωση, ελπίζω να το ευχαριστηθήκατε...Πάντως νομίζω ότι φύγατε στο καλύτερο μια και μετά τις 3 είναι σε ικανοποιητικό ύψος το ακτινοβόλο σημείο, αν και από ότι φαίνεται λόγω του ότι μάλλον παρακολουθούσαμε την ουρά του μεγίστου της δραστηριότητας μπορούσαμε να δούμε αρκετή κίνηση τελικά. Επίσης πάντα οι καλύτερες ώρες (πιο πλούσιες σε διάττοντες) είναι οι τελευταίες ώρες πριν την αυγή. Ελπίζω να κρατήσατε κάποιες σημειώσεις (?).

 

 

:D Κι εγώ έχασα μερικά δυο φορές την ώρα που άλλαζα κασέτα στο βίντεο και μια φορά την ώρα που σκούπιζα την υγρασία από το φακό...

Καλά περάσαμε, καλή παρέα και ολίγοι διάττοντες. Δεν ήταν τόσοι όσοι περιμέναμε, είχε πάντως μερικά καλά μακρυνάρια. Ο καλύτερος νομίζω ήταν στην αρχή της βραδιάς που φωτογράφησε μόνο ο Αντώνης, που έξυσε το Σείριο. Το site παρατήρησης χαίρομαι που σας άρεσε, έχει καλό ουρανό για Αττική, ε; Ο Νότος και η Ανατολή δεν παίζονται, γιατί βλέπεις Αιγαίο.

Ως προς την καταγραφή, έγραφα από τις 12 παρά ως τις 4 το πρωί, οπότε έχω αρκετή ώρα δουλειά να δω 4 κασσέτες και να εξαγάγω τα meteor trails και χρόνους. Κανονικά έπρεπε παράλληλα να κρατάω και σε χαρτί κάποιες σημειώσεις, αλλά θες η παρέα, θες η κουβέντα, ε, δεν μπορείς να τα κάνεις και όλα μαζί!

Με εντυπωσίασαν πάντως οι δύο που έπεσαν σχεδόν ταυτόχρονα (αυτοί που ταξίδευαν πλάι-πλάι Νίκο!) και μια δυο βολίδες ακόμα.

 

Βαγγέλης Τσάμης

 

Βαγγέλη περιμένω να δω τα αποτελέσματά σας!! Σε τι κασσέτες γράφεις? Δεν χρησιμοποιείς της watec με σύνεδση υπολογιστή? Οπότε φαντάζομαι ότι πρέπει να κάτσεις να δεις 4 ώρες βίντεο και να εξάγεις τους διάττοντες.. μήπως πρέπει να ξανασκεφτείς την οπτική? :cheesy: Είναι πιο απολαυστική (αν είναι να περάσεις κάποιες ώρες μπροστά από τν οθόνη) και τελειώνεις και πιο γρήγορα!

 

 

Γρηγόρης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπορω να πω οτι χθες περιμενα πολυ πορισσοτερους Λεοντίδες απο οσους τελικα ειδαμε....

 

Συνολικα ειδαμε 73 μετεωρα απο τις 22:00 εως 01.00

64 Λεοντίδες

5 α-Μονοκερίδες

1 Κασσιωπίδη (ξεχασα να τον γραψω στο imo.net)

2 Ταυρίδες

 

με θεαματικότερους αυτους (4-5) που εκαναν χαμηλες πτησεις απο πανω μας (ηταν σαν να κανουν πτησεις οχι σαν να πεφτουν)

 

Αν και η φορμα του imo.net με παιδεψε αρκετα, δεν ηξερα τι ειναι τα Teff, F και Lm

επισης θα μπορουσα να τα γραψω πιο αναλυτικα αλλα...με παιδεψε τοσο πολυ δεν ειχα την υπομονη να κατσω να τα γραψω αναλυτικα.

 

Μπράβο Βασίλη ! Είδα την παρατήρησή σου πρώτα στο ΙΜΟ και μετά εδώ. Με προβληματίζουν λίγο τα νούμερά σου. Πριν τα μεσάνυχτα, πριν σηκωθεί το ακτινοβόλο δεν μπορείς να δεις διάττοντες από το σημείο εκείνο. Οπότε ελπίζω να μην έγινε κάποιος λάθος συσχετισμός για τους Λεοντίδες (βέβαια είναι τρομερά γρήγοροι!). Από την άλλη μπορεί να ισχύει κιόλας καθώς υπήρχε δραστηριότητα.

 

Επίσης το νούμερο για τους Μονοκερίδες μου φαίνεται πολύ μεγάλο, δεδομένου ότι είμαστε μακριά από το μέγιστο και ακόμα και στο μέγιστο λένε για λιγότερο από 1 την ώρα. Επίσης σε ιδανική θέση έρχεται στις 0300 οπότε και μπορείς να δεις περισσότερη δραστηριότητα.

 

Για τον Κασσιωπίδη που λες δεν υπάρχει κάποιο συγκεκριμμένο ακτινοβόλο σημείο οπότε μπορείς να το δώσεις σαν σποραδικό. Χρειάζονται πολύ περισσότεροι διάττοντες για να χαρακτηριστεί καποιο ακτινοβόλο.

 

Όσον αφορά στα Teff,F, lm μπορείς να δεις την απάντησή μου στο http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=10861 . Μπορώ να σε βοηθήσω είτε από δω είται από κάποιο mail (για να μην πρήζουμε και τους υπόλοιπους).

 

Γρηγόρης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπράβο Βασίλη ! Είδα την παρατήρησή σου πρώτα στο ΙΜΟ και μετά εδώ. Με προβληματίζουν λίγο τα νούμερά σου. Πριν τα μεσάνυχτα, πριν σηκωθεί το ακτινοβόλο δεν μπορείς να δεις διάττοντες από το σημείο εκείνο. Οπότε ελπίζω να μην έγινε κάποιος λάθος συσχετισμός για τους Λεοντίδες (βέβαια είναι τρομερά γρήγοροι!). Από την άλλη μπορεί να ισχύει κιόλας καθώς υπήρχε δραστηριότητα.
Γρηγορη σε ευχαριστω,

Οσο για τους Λεοντίδες μπορει να εχεις δικιο αφου το ιδιο μου ειπαν και το imo.net στο mail που μου εστειλαν, οτι δεν γινεται να ηταν Λεοντιδες και οτι μαλλον ειναι σποραδικοι.

Το θεμα ειναι οτι οι διαττοντες ειχα την φορα ενος Λεοντίδη, για αυτο και τους καταταξαμε σαν Λεοντιδες.

 

Επίσης το νούμερο για τους Μονοκερίδες μου φαίνεται πολύ μεγάλο, δεδομένου ότι είμαστε μακριά από το μέγιστο και ακόμα και στο μέγιστο λένε για λιγότερο από 1 την ώρα. Επίσης σε ιδανική θέση έρχεται στις 0300 οπότε και μπορείς να δεις περισσότερη δραστηριότητα.

Γρηγορη οι Μονοκεριδες ειχαν ακτινοβολο σημειο τον Μονοκερο, αφου ο Ταυρος ηταν διαφορετικο σημειο απο εκει που προερχονταν οι συγκεκριμενοι διαττοντες.

 

Για τον Κασσιωπίδη που λες δεν υπάρχει κάποιο συγκεκριμμένο ακτινοβόλο σημείο οπότε μπορείς να το δώσεις σαν σποραδικό. Χρειάζονται πολύ περισσότεροι διάττοντες για να χαρακτηριστεί καποιο ακτινοβόλο.
Ναι εχεις δικιο, δεν ειναι Κασσιωπίδης --λογο ταχυτητας εγραψα λαθος αστερισμο, μπερδεψα τις "Γυναικες" του Ουρανου --

ηταν Ανδρομεδίδης αφου υπαρχει και ακτινοβολο σημειο απο την Ανδρομεδα αυτη την εποχη.

 

Όσον αφορά στα Teff,F, lm μπορείς να δεις την απάντησή μου στο http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=10861 . Μπορώ να σε βοηθήσω είτε από δω είται από κάποιο mail (για να μην πρήζουμε και τους υπόλοιπους).

Σε Ευχαριστω, το ειχα ξεχασει... :roll:

 

 

 

 

Παντως για πρωτη προσπαθεια να ανεβασω πληροφοριες στο imo.net πιστευω οτι ηταν καλη προσπαθεια....ισως βεβαια να χρειαστει να κανω "επεξεργασια" στα δεδομενα ουτως ωστε να εχουν μεγαλυτερη ακριβια....

 

 

Σε Ευχαριστω :D

 

 

 

 

 

 

Εδω : http://www.astrovox.gr/forum/album_showpage.php?pic_id=9784

για οποιο δεν τον ειδε ειναι ενας Λεοντιδης που επιασα με την Canon :mrgreen:

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οσο για τους Λεοντίδες μπορει να εχεις δικιο αφου το ιδιο μου ειπαν και το imo.net στο mail που μου εστειλαν, οτι δεν γινεται να ηταν Λεοντιδες και οτι μαλλον ειναι σποραδικοι.

Το θεμα ειναι οτι οι διαττοντες ειχα την φορα ενος Λεοντίδη, για αυτο και τους καταταξαμε σαν Λεοντιδες.

 

Πράγματι μπορεί να συμβεί να δείχνουν να έχουν την ίδια αρχική προέλευση κάποιοι διάττοντες αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι είναι και μέλη της ίδιας βροχής. Εκεί κανείς πρέπει να επικαλεστεί άλλα κριτήρια (ταχύτητα και μήκος σε σχέση με την απόστασή τους από το ακτινοβόλη σημείο).Βέβαια πάντα κανείς μπορεί να μπερδευτεί και να τα δώσει σαν μέλη αλλά δεν πειράζει μια και στην στατιστική αυτά θα φύγουν. Αλλά αν πρόκειται για 2-3, αν είναι πάρα πολλά, σημαίνει ότι κάποιο συστηματικό σφάλμα υπάρχει.

 

Γρηγορη οι Μονοκεριδες ειχαν ακτινοβολο σημειο τον Μονοκερο, αφου ο Ταυρος ηταν διαφορετικο σημειο απο εκει που προερχονταν οι συγκεκριμενοι διαττοντες.

 

Ναι συμφωνώ! Αυτό που εννοούσα είναι ότι το ακτινοβόλο σημείο στους α Μονοκερίδες (ΑΜΟ) περνάει από το ζενιθ στις 0500 τοπική ώρα (λάθος θυμόμουνα για τις 0300) οπότε και τότε έχεις τις πειρσσότερες πιθανότητες να δεις διάττοντες. Αυτό ακριβώς που λέμε και για τους Λεοντίδες. Οι ΑΜΟ δίνουν ακόμα και στο μέγιστο ύψος της βραδιάς λιγότερο από 1 την ώρα (ακόμα και την βραδιά του μέγιστού τους!). Άρα όταν είναι πιο χαμηλά ο ρυθμός είναι ακόμα μικρότερος για αυτό και με προβληματίζει το νούμερό σου, μια και το ακτινοβόλο δεν ήταν στο ζενίθ όταν έκανες παρατήρηση. Αν κρίνω και από τις δικές μου παρατηρήσεις που το ακτινοβόλο είναι πιο κοντά στο ζενίθ είδα 1 με 2 οπότε δεν νομίζω να υπήρχε κάποια επιπλέον δραστηριότητα.

Αντίθετα οι Ταυρίδες (υπόψην δύο ακτινοβόλα σημεία) περνάνε από το ζενίθ στις 0100.

 

 

Ναι εχεις δικιο, δεν ειναι Κασσιωπίδης --λογο ταχυτητας εγραψα λαθος αστερισμο, μπερδεψα τις "Γυναικες" του Ουρανου --

ηταν Ανδρομεδίδης αφου υπαρχει και ακτινοβολο σημειο απο την Ανδρομεδα αυτη την εποχη.

 

Ναι, σωστός σε αυτό!

 

Όσον αφορά στα Teff,F, lm μπορείς να δεις την απάντησή μου στο http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=10861 . Μπορώ να σε βοηθήσω είτε από δω είται από κάποιο mail (για να μην πρήζουμε και τους υπόλοιπους).

Σε Ευχαριστω, το ειχα ξεχασει... :roll:

 

Κανένα πρόβλημα! Αν σε μπερδεύει κάτι εκεί πες μου.

 

Παντως για πρωτη προσπαθεια να ανεβασω πληροφοριες στο imo.net πιστευω οτι ηταν καλη προσπαθεια....ισως βεβαια να χρειαστει να κανω "επεξεργασια" στα δεδομενα ουτως ωστε να εχουν μεγαλυτερη ακριβια....

 

Σίγουρα είναι αξιόλογη η προσπάθειά σου! Όπως βλέπεις δεν υπάρχουν και πολλές αναφορές από αυτή την περιοχή που λέγεται Greece παρόλο που είχαμε πολύ καλύτερο καιρό από την υπόλοιπη Ευρώπη συν ότι είμασταν ανατολικότερα από αυτούς και προλαβαίναμε έστω και λίγο κάτι περισσότερο σαν δραστηριότητα. Οπότε κάθε προσπάθεια είναι σημαντική.

 

"Επεξεργασία" δεν χρειάζεται. Μόνο αν έχεις μκρότερα χρονικά διαστήματα που να μπορείς να σπάσεις την αναφορά σου και να δώσεις τα απαραίτητα στοιχεία. Τα χρονικά διαστήματα θα πρέπει να είναι όσο το δυνατό μικρότερα - εγώ ξεχάστηκα δυστυχώς και έκανα περίπου μισάωρα ενώ θα πρεπε να είναι 10-15 λεπτά για καλύτερο χρονικό περιορισμό του μεγίστου. Εϊχα και καιρό να δω τόση δραστηριότητα!

 

 

Εδω : http://www.astrovox.gr/forum/album_showpage.php?pic_id=9784

για οποιο δεν τον ειδε ειναι ενας Λεοντιδης που επιασα με την Canon :mrgreen:

 

Πολύ ωραίος και αμυδρός !! well done !! :P

 

Αυτά τα πολλά!!

 

Γρηγόρης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βαγγέλη περιμένω να δω τα αποτελέσματά σας!! Σε τι κασσέτες γράφεις? Δεν χρησιμοποιείς της watec με σύνεδση υπολογιστή? Οπότε φαντάζομαι ότι πρέπει να κάτσεις να δεις 4 ώρες βίντεο και να εξάγεις τους διάττοντες.. μήπως πρέπει να ξανασκεφτείς την οπτική? :cheesy: Είναι πιο απολαυστική (αν είναι να περάσεις κάποιες ώρες μπροστά από τν οθόνη) και τελειώνεις και πιο γρήγορα!

Γρηγόρης

 

Γρηγόρη και Βασίλη κατ' αρχάς συγχαρητήρια για τις παρατηρήσεις σας, και σε όλους τους άλλους φίλους ερασιτέχνες που το επιχείρησαν. Η οπτική παρατήρηση και η συμπλήρωση της φόρμας IMO είναι η αυθεντικότερη εμπειρία, the real thing.

Ναι, χρησιμοποίησα WATEC με υπερευρυγώνιο, αλλά έγραφα το σήμα σε κασέτες miniDV, όχι με το UFOCapture. Αυτό θα είχε καλό αποτέλεσμα στην περίπτωση που είχαμε έντονη βροχή, γιατί δε θα χανόταν κάποιος διάττοντας, όπως μπορεί να συμβεί σε περίπτωση τυχαίας αστοχίας του αυτόματου συστήματος με το UFOCapture (πχ false trigger), σε ακατάλληλη στιγμή (αν πχ έπεφταν δύο σχεδόν ταυτόχρονα). Όπως εξελίχτηκε όμως η παρατήρηση των Λεοντιδών αυτών, δεν κέρδισα κάτι με τη συνεχή καταγραφή. Την άλλη φορά σίγουρα με το UFOCapture.

Έχω πάντως πιάσει μερικά καλά, θα ανεβάσω βιντεάκι αργότερα ή αύριο.

Λοιπόν παιδιά, πότε είναι η επόμενη παρατήρηση; Διδυμείδες; Να οργανώσουμε κάτι καλό!

 

Βαγγέλης

https://ui.adsabs.harvard.edu/search/q=%20author%3A%22tsamis%2C%20v.%22&sort=date%20desc%2C%20bibcode%20desc

"Αστέρας εισαθρείς, αστήρ εμός. Είθε γενοίμην ουρανός, ως πολλοίς όμμασιν εις σε βλέπω."

Πλάτων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βαγγέλη, ευχατιστώ για την απάντηση σου ήταν πραγματικά πλήρως διαφωτιστική. Πιο πιστεύεις ότι είναι το όριο του UFO capture?ΔΗλαδή μέχρι για πόσους διάττοντες ανά ώρα μπορεί να γράφει χωρίς να σκαλώσει?

 

Περιμένουμε βιντεάκια!!

 

Γ

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι, αλλά δεν το έχω δουλέψει ακόμα. Το χρησιμοποιείς Αντρέα?

Ένα πρόχειρο βίντεο με 5.

Γρηγόρη, το UFO δε σκαλώνει ακριβώς, απλά εάν πέσουν δύο σχεδόν ταυτόχρονα μπορεί να χάσει τον τελευταίο. Αντί για AVI σώζει μόνο ένα ΒMP (φωτό). Αυτό μου συνέβη και σε κάποιους Περσείδες Το πόσους μπορεί να γράψει την ώρα εξαρτάται από πάρα πολλούς παράγοντες. Είναι και θέμα ρύθμισης της ευαισθησίας για έναρξη αυτόματης καταγραφής. Πάρα πολλά κουτάκια, τα οποία δε μπορώ να πώ ότι παίζω και στα δάχτυλα. Εξαρτάται δηλ. και από τις εκάστοτε ρυθμίσεις του κάθε χρήστη.

https://ui.adsabs.harvard.edu/search/q=%20author%3A%22tsamis%2C%20v.%22&sort=date%20desc%2C%20bibcode%20desc

"Αστέρας εισαθρείς, αστήρ εμός. Είθε γενοίμην ουρανός, ως πολλοίς όμμασιν εις σε βλέπω."

Πλάτων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ρίξτε μια ματιά εδώ: http://feraj.narod.ru/Radiants/Observations/v200712.html

Περιέχει βίντεο και εικόνες απο πολλές βροχές!!!!!!

Βοσινάκης Ανδρέας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης