Jump to content

Σημαντική βελτίωση στη Vixen porta mount


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχοντας εντοπίσει από παλιά το σημαντικό πλεονέκτημα που έχουν οι ξύλινοι τρίποδες στη σταθερότητα και την έλλειψη ταλαντώσεων σε σχέση με τους αλουμινένιους, αποφάσισα να μετατρέψω τον αλουμινένιο τρίποδα της porta mount σε ...υβριδικό!

Αποσυναρμολόγησα εντελώς τα πόδια του (9 τμήματα) και με τη βοήθεια ενός συνεργάσιμου ξυλουργού έφτιαξα απλά πηχάκια που να γεμίζουν το εσωτερικό των 9 τμημάτων, εφαρμόζοντας καλά μέσα τους. Όπου χρειάστηκε, «σιδέρωσα» αυτοκόλλητες ταινίες φορμάικας στα πηχάκια, ώστε να αυξηθεί το πάχος τους και να εφαρμόζουν πιό σφιχτά μέσα στα αλουμινένια πόδια.

Ε, λοιπόν το αποτέλεσμα ξεπέρασε κάθε προσδοκία κατά πολύ! Αν και δεν μου αρέσουν οι υπερβολικές εκφράσεις, η porta mount έγινε «βράχος» και η συμπεριφορά της άλλαξε δραματικά. Τώρα, όσο μεγάλη μεγέθυνση και να έχω στο Vixen ED81S, όταν αγγίζω τον εστιαστή του η εικόνα δεν κουνιέται καθόλου και μου επιτρέπει πολύ εύκολη και λεπτομερή εστίαση. Το βάρος της βάσης αυξήθηκε μόνο κατά 1 κιλό. Λυπάμαι μόνο που δεν έβγαλα φωτογραφίες από τη διαδικασία βελτίωσης, αλλά μπορείτε ...να φανταστείτε την παρακάτω βάση γεμισμένη με ξύλο! :cheesy:

Με την ευκαιρία της βελτίωσης αφιέρωσα και λίγο χρόνο για να ρυθμίσω (να μηδενίσω) το backclash των χειριστηρίων της βάσης καθώς και για να ρυθμίσω την τριβή τους στο επιθυμητό επίπεδο... Συνολικά: άλλη βάση!!!

Τώρα είναι έτοιμη να υποδεχτεί ένα OMC 140 Deluxe, λ/8 της Orion Optics, κάπου γύρω στην Πρωτοχρονιά! Πάντα ήθελα ένα καλό maksutov...

1940635926_vixenportamount.jpg.faa80a2e0caf116f7dd89550f3e0fc6c.jpg

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλό αυτό αλλά πρέπει να βρεις τον συνεργάσιμο ξυλουργό. Κάπου είχα διαβάσει πως μπορείς να γεμίσεις τα αλουμίνια με κάποιο υλικό σχετικά βαρύ (όχι αφρό δηλαδή). Μήπως έχεις υπ' όψη σου;

Χαιρετισμούς

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλό αυτό αλλά πρέπει να βρεις τον συνεργάσιμο ξυλουργό. Κάπου είχα διαβάσει πως μπορείς να γεμίσεις τα αλουμίνια με κάποιο υλικό σχετικά βαρύ (όχι αφρό δηλαδή). Μήπως έχεις υπ' όψη σου;

Χαιρετισμούς

 

Το καλυτερο εινα ψιλα σκαγια κυνηγιου, (μολυβος) αλλοι βαζουν αμο ποταμισια οχι θαλασσης λογο αλμυρας.

Δημήτρης Γκιώνης.

Τα δυο μάτια είναι καλύτερα από ένα. :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλα ολα αυτα, αλλα χανουμε το σημαντικοτερο πλεονεκτημα αυτης της βασης (το χαμηλο βαρος, για παρατηρησεις "ελαφρας ταξιαρχιας").

Στη "γεμιση" με ξυλο, θα προσθεσω οτι η διαδικασια απλοποιειται, αν τα ξυλα διαμορφωθουν στο "περιπου", και πριν την τοποθετηση, περαστουν μια στρωση πολυουρεθανικης κολλας, η οποια κατα την στερεοποιηση της, αυξανει τον ογκο της και γινεται ακαμπτη.

Φυσικα, αυτη η μετασκευη ειναι μη αναστρεψιμη, μια που αυτη η κολλα ειναι "δαιμονας".

Παντως η συγκεκριμμενη βαση (οπως ειναι) ειναι επαρκης για μικρα τηλεσκοπιακια (πχ το 80αρι μου), και δεν γκρινιαζει ιδιαιτερα.Οταν δοκιμασα κατι βαρυτερο, και με στενοτερο πεδιο, οι ταλαντωσεις ηταν "χωρις τελος". :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με τα ξύλινα πηχάκια το βάρος της βάσης αυξήθηκε από 5,4 kg σε 6,4 kg. H διαφορά δεν είναι μεγάλη και η φορητότητα της βάσης δεν υποβαθμίστηκε. Η βελτίωση προήλθε από την ακαμψία του ξύλου και σε πολύ μικρότερο βαθμό από την αύξηση του βάρους. Το πλήρες γέμισμα με σκάγια (μολύβι) δεν θα το συνιστούσα αφού το βάρος της βάσης θα γινόταν εξωφρενικό. Το πολύ-πολύ να γέμιζε κανείς ένα τμήμα των κάτω ποδιών, αλλά και πάλι μόνο με αυτό το μέτρο η ακαμψία δεν θα έφτανε αυτή της λύσης με τα πηχάκια. Η λύση με πηχάκια και διογκούμενη κόλλα επίσης θα έφερνε το επιθυμητό αποτέλεσμα, ίσως και καλύτερο από αυτό που πέτυχα εγώ. Επίσης σε μεγαλύτερους μεταλλικούς τρίποδες έχει χρησιμοποιηθεί από ερασιτέχνες μόνο διογκούμενο υλικό που όταν στερεοποιήθηκε έδωσε πολύ μεγάλη ακαμψία και μείωση των ενοχλητικών ταλαντώσεων. Δεν ξέρω όμως τι υλικό ήταν ακριβώς. Παλαιότερα σε άλλο τρίποδο όμοιο με αυτό της porta mount είχα γεμίσει τα κάτω πόδια με άμμο και το αποτέλεσμα ήταν αισθητή βελτίωση αλλά όχι στα επίπεδα της λύσης με τα πηχάκια. (Χρησιμοποίησα τότε άμμο θάλασσας αφού την έπλυνα και την αποστείρωσα με λίγο ...ψήσιμο στο φούρνο, όπως γίνεται και για τις ποιοτικές βάσεις ηχείων).

Μιά πολύ λεπτομερής παρουσίαση porta mount εδώ:

http://www.company7.com/vixen/mounts/portamount.html

Μιά καινούργια βάση που φαίνεται αρκετά καλή και έχει την ίδια φιλοσοφία με την porta mount είναι αυτή:

http://www.orionoptics.co.uk/MOUNTS/gsomount.html

Υπάρχει και η mini porta mount:

http://images.google.gr/imgres?imgurl=http://www.vixenoptics.com/mounts/porta-minip_W.jpg&imgrefurl=http://www.vixenoptics.com/porta.htm&usg=__uhBuSEs6xsoJ2XY9bWLbNbhkWkQ=&h=323&w=350&sz=27&hl=en&start=1&um=1&tbnid=2HlzXw8wrT4IKM:&tbnh=111&tbnw=120&prev=/images%3Fq%3Dvixen%2Bmini%2Bporta%26ndsp%3D18%26hl%3Den%26safe%3Doff%26sa%3DN%26um%3D1

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολη καλη πατέντα Στεφανε λεω να to επιχειρησω και με την δικια μου porta

=D>

Θα ηθελα και την συμβουλη σου και για το motor drive που κυκλοφορει αν αξιζει..

 

http://www.scopecity.com/detail.cfm?ProductID=6916

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ έχω τον τρίποδα του Nexstar (ατσάλινοι σωλήνες).

Γενικώς δεν υπάρχει πρόβλημα και το βάρος των περίπου 13-14 κιλών μου επιτρέπει να το μεταφέρω εύκολα και να εκτείνω τα πόδια μόνος μου, με το τηλεσκόπιο συνδεδεμένο. Αν βαρύνει θα είναι ίσως αδύνατο αυτό.

Σε μεγάλες μεγεθύνσεις υπάρχουν κραδασμοί όταν εστιάζω, ή όταν ακουμπώ το προσοφθάλμιο (πχ το zoom). Νομίζω πως δεν προέρχονται από τον τρίποδα, αλλά κυρίως από τον μονό βραχίονα (όπως είναι και της porta mount). Εδώ και καιρό λέω να πάρω τα tripod stabilizers, αλλά τελικά όλο ξοδεύω τα χρήματα αυτά αλλού (μεταξύ άλλων και στο Vixen Reticle από σένα Στέφανε).

Θα είχε κανένα νόημα να κάνω κάτι ανάλογο με τον τρίποδά μου; Μέχρι στιγμής δεν με ενοχλεί, αλλά θέλω σύντομα να βαρύνω το σύστημα (είτε με piggyback μικρό διοπτρικό, είτε με 2'' διαγώνιο, ευρυγώνιο προσοφθάλμιο και ενδεχομένως κάμερα, μιλάμε για 2 κιλά ακόμη, το λιγότερο). Οι μόνιμες λύσεις με φοβίζουν, προτιμώ κάτι αναστρέψιμο. Τι λέτε;

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μάκη, τα μοτέρ για την porta mount είναι καλή ιδέα αρκεί να είναι καλοσχεδιασμένα και λειτουργικά. Η τιμή τους είναι υπολογίσιμη και μόνο αν είναι ποιοτικά δικαιολογείται. Αλλά μέχρι να τα αποκτήσει κάποιος δεν μπορούμε να ξέρουμε. Προσφέρεσαι; :cheesy:

Κώστα, στο δικό σου τρίποδα μόνο τα κάτω πόδια θα μπορούσαν να ενισχυθούν, πράγμα που δεν θα έφερνε και τόσο μεγάλη βελτίωση (όταν θα είναι συνεπτυγμένος η διαφορά μάλλον δεν θα γίνεται αντιληπτή). Αν στο μέλλον έχεις πρόβλημα ταλαντώσεων ίσως είναι καλύτερη μιά δραστική λύση, π.χ. αλλάγή του τρίποδα με άλλον βαρύτερο/στιβαρότερο ή με κάποιον μη πτυσσόμενο που θα μπορούσε να ενισχυθεί εσωτερικά. Ακόμα καλύτερη λύση τα μασίφ ξύλινα πόδια. Μέρα με τη νύχτα!

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=6640&start=0&postdays=0&postorder=asc&highlight=

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Καλημέρα και καλές γιορτές.

Στέφανε μήπως θα μπορούσες να μου πεις τις διαστάσεις από τα πηχάκια που χρησιμοποίησες; Ευχαριστώ.

Φιλικά Σταύρος :)

 

TS GSO 10' , skywatcer 100 bked, vixen ultima 9x63.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σταύρο δυστυχώς δεν κράτησα σημείωση των διαστάσεων. Τις διαστάσεις αποφάσισα επι τόπου στο ξυλουργείο, μετρώντας τις εσωτερικές διαστάσεις της διατομής των ποδιών. Πάντως πριν πάει κάποιος στο ξυλουργείο πρέπει να παρατηρήσει προσεκτικά τα λυμένα πόδια του τρίποδα ώστε να δεί ότι τα εννέα συνολικά στελέχη θα χρειαστούν τρία διαφορετικά σέτ από τρία πηχάκια. Επίσης πρέπει να προσέξει τα σημεία όπου θα ξανατοποθετηθούν βίδες, ελάσματα και πλαστικά στελέχη, ώστε τα πηχάκια να μην εμποδίζουν την επανασυναρμολόγηση του τρίποδου. Δεν είναι καθόλου δύσκολο απλά χρειάζεται προσεκτική παρατήρηση και προνοητικότητα ώστε η επανασυναρμολόγηση να γίνει ανεμπόδιστα. Ένας συνεργάσιμος και επιτήδειος ξυλουργός θα ολοκληρώσει με ακρίβεια τη δουλειά και θα χρειαστεί το πολύ 20-30 λεπτά για να φτιάξει τα πηχάκια όπως πρέπει.

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νομίζω πως δεν προέρχονται από τον τρίποδα, αλλά κυρίως από τον μονό βραχίονα (όπως είναι και της porta mount). Εδώ και καιρό λέω να πάρω τα tripod stabilizers, αλλά τελικά όλο ξοδεύω τα χρήματα αυτά αλλού

Προερχονται απο τον τριποδα...

τα ελαστικα πατακια κανουν πολυ καλη δουλεια αλλα ειναι λιγο κλεψια στην τιμη.

Η πιο φθηνη λυση?

Αγορασε τρεις ελαστικες σβηστρες απο ενα βιβλιοπωλειο. Απλα να ειναι μεγαλες σε μεγεθος και ελαστικες (γιατι υπαρχουν και σφιχτες)

Αμεσως η σταθεροτητα ολων των τριποδων βελτιωνεται...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επισης ενα βαρος που κρεμεται στον τριποδα, βελτιωνει επισης κατα πολυ την σταθεροτητα.

Κοιταχτε τις παρακατω φωτο:

 

Βάρος κρεμάω προς το παρόν μια μπαλαντέζα (από αυτές τις πειστροφικές). Θα δοκιμάσω και τους αλτήρες της κόρης μου.

Οι γομολάστιχες είναι εξωφρενικά ελκυστική ιδέα. Θα το δοκιμάσω αύριο κιόλας. Merci Monsieur Laskos! Εφόσον δουλέψει σου ''χρωστάω'' 77 Ευρώ- 3 νταβραντισμένες γομολάστιχες!

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Νομίζω πως δεν προέρχονται από τον τρίποδα, αλλά κυρίως από τον μονό βραχίονα (όπως είναι και της porta mount). Εδώ και καιρό λέω να πάρω τα tripod stabilizers, αλλά τελικά όλο ξοδεύω τα χρήματα αυτά αλλού

Προερχονται απο τον τριποδα...

τα ελαστικα πατακια κανουν πολυ καλη δουλεια αλλα ειναι λιγο κλεψια στην τιμη.

Η πιο φθηνη λυση?

Αγορασε τρεις ελαστικες σβηστρες απο ενα βιβλιοπωλειο. Απλα να ειναι μεγαλες σε μεγεθος και ελαστικες (γιατι υπαρχουν και σφιχτες)

Αμεσως η σταθεροτητα ολων των τριποδων βελτιωνεται...

 

Λοιπόν, νομίζω πως βρήκα την κατάλληλη γόμα, ονόματι "Crazy Cars" της Eberhard Faber. Το καλύτερο; Είναι ολοστρόγγυλη και πορτοκαλί, assortie με το Nexstar!

Είναι σχετικά σκληρή αλλά αποσβαίνει αποτελεσματικά τους κραδασμούς. Μετά την πρώτη φάση ενός sec με οριζόντια ταλάντωση μεγάλου πλάτους κατόπιν σφαλιάρας στον οπτικό σωλήνα, οι κραδασμοί αποσβαίνονται απότομα. Και όλα αυτά στα 470x (δοκιμή σε τηλεοπτική κεραία, αλλά θα έρθουν και οι ανέφελες νύκτες). Πριν από αυτήν δοκίμασα την Knetgummi Art Eraser της Eberhard Faber αλλά ήταν τόσο μαλακή που έκανε τρύπα από το βάρος και σχεδόν ακουμπούσε το πάτωμα η ακίδα του τρίποδα.

Τώρα σκέπτομαι μήπως συνδυάσω και τις δύο σε στρώματα σκληρό-μαλακό, μέσα σε ένα καπάκι από γυάλινο βάζο ίσως; Κάπως έτσι είναι και τα κανονικά pads, τα δύο υλικά απορροφούν περισσότερες συχνότητες φαντάζομαι.

Η σκληρή γόμα θα φθείρεται λιγότερο, αλλά αν η μαλακή μπει σε μεταλλικό καπάκι, η σκληρή από πάνω σε επαφή με τον τρίποδα και στην άλλη πλευρά του καπακιού αντιολισθητικό υλικό θα έχουμε ένα τανκ. Να δούμε αν δουλεύει ακόμη καλύτερα.

Το απολύτως καλύτερο; Κόστος 1 ευρώ ανά vibration pad, σύνολο 3 ευρώ

 

IMG00004.jpg.12b4293db431a727f28e72886f221538.jpg

Orange Rules!

 

IMG00003.jpg.823bcd88af7812a5b7e81102845edf65.jpg

Crazy Nexstars!

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 έτη αργότερα...

Μπορεί να προτείνει κάποιος μια θήκη μεταφοράς για την Porta;

Είναι αρκετά πιο άβολη από έναν Manfrotto κατά τη μεταφορά.

Πως την μεταφέρετε εσείς;

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλορίζικη!

 

Εγώ τη μεταφέρω με αυτή τη θήκη στην οποία και την αποθηκεύω:

 

http://www.optcorp.com/orion-15161-case-for-standard-field-tripod-or-small-refractor.html

 

Χωράει άνετα και με αρκετό χώρο για να βάλεις αξεσουάρ.

 

Εναλλακτική (δεν την έχω δει από κοντά): http://www.kkohki.com/English/kkohkiparts.html

 

Πουλάει και χερούλι για την porta το οποίο και έχω πάρει αλλά δεν έχω εγκαταστήσει ακόμα.

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ Ανδρέα.

Οι Geoptic του Πλανηταρίου μοιάζουν με την Orion και σε παραπλήσια τιμή. Αλλά μου αρέσει η tailor made προσέγγιση του Kokusai. 110€ βγαίνουν θήκη + βραχίονας + μεταφορικά.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 έτος αργότερα...

Από τότε που πήρα την PortaMount έγινε το κύριο εργαλείο μου. Και ενώ με τα άλλα τηλεσκόπια δεν υπάρχει πρόβλημα, με το 150ρι Maksutov (εστιακή 1800) οι δονήσεις είναι ενοχλητικές. Τις περιορίζω με τα πατάκια της Meade και στην αρχή και τα βαράκια της Lidl τα οποία όμως τα έχω δώσει στην κόρη μου (για την ακόμη ελαφρύτερη AltAz της Bresser) και δεν δέησα να πάρω άλλα. Αλλά επειδή τη χρησιμοποιώ συχνά σκέπτομαι να κάνω μια εσωτερική λύση για να μην έχω τη φασαρία του στησίματος, άλλωστε γιαυτό τον λόγο την πήρα και δεν θέλω να χάσω την ευκολία να την σηκώνω στην αγκαλιά μου με το τηλεσκόπιο έτοιμο για να την μεταφέρω στο μπαλκόνι.

1. Αν βάλω σκάγια θα βαρύνει πολύ και θα μπούν μόνο κάτω από το γόνατο. Φθηνή και απλή λύση, αλλά είναι αρκετή; Τον έλεγχο του βάρους μπορώ να τον κάνω εύκολα, πχ να αγοράσω 2kgr και να τα μοιράσω. Υποθέτω τα σκάγια μεγαλύτερης διαμέτρου θα διευκολύνουν την διαδικασία.

2. Πηχάκια: Αυτό που μου λείπει είναι ο συνεργάσιμος μαραγκός. Θέλει και λίγο δουλειά περισσότερο με τις κόλλες και τα τοιαύτα, άρα καλό καλοκαίρι, το καλοκαίρι όμως θα είμαι εξοχή όπου άντε να βρεις μαραγκό και ξυλεία. Υπάρχει κάτι από τα Leroy που να κάνει και να μπορώ να το κόψω μόνος μου;

3. Νέα ξύλινα πόδια: Η καλύτερη λύση μάλλον, καθώς θα συνοδεύονται από νέο καλύτερο αποστάτη και δίσκο εξαρτημάτων (και εάν είναι εφικτό, υποδεκάμετρο κανόνα στα πόδια για εύκολο ζύγισμα). Μεγαλύτερη η ακαμψία και έχουμε και καλό μάστορη, αλλά η δική μου έκδοση είναι η Ι, άρα η κεφαλή δεν αφαιρείται και θα πρέπει να προσαρμοστούν τα πόδια απ' ευθείας πάνω της. Από το κούφιο αλουμίνιο στο ξύλο θα έχουμε μια αύξηση βάρους και εδώ, αλλά θα είναι στιβαρή και πάνω από τα γόνατα.

4. Αν τίποτε δεν είναι ικανοποιητικό συνεχίζουμε έτσι (με απορρόφηση κραδασμών και ένα νέο σετάκι βάρη από τα Lidl), αλλά θα ήθελα τη γνώμη σας για ποιά επιλογή από 1, 2, 3 είναι προτιμητέα.

Mak.thumb.jpg.7bb951ee49b78ab48b71033e1901d84d.jpg

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κι η δικιά μου Porta τρέμει σαν πορτατίφ με 5άρι Maksutov.

Μήπως, αντί για ξύλινα πηχάκια, σε βολεύουν αλουμινένιες ράβδοι διαφόρων διατομών (Praktiker κλπ.), που μπορείς να τις κόψεις/διαμορφώσεις μόνο σου;

Χρήστος Μαρινός
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σωλήνες δεν είναι αυτά; Μήπως είναι καλύτερο το συμπαγές ξύλο;

 

...έχουν διατομή T, Π, Γ, επίπεδο έλασμα & τετράγωνο ή στρογγυλό σωλήνα.

Πιστεύω ότι, αν πιαστούν με τις υπάρχουσες βίδες, ή μερικές έξτρα αν δεν

σε νοιάζει η αισθητική, θα κάνει την ίδια δουλειά με το ξύλο, χωρίς κόλλες.

Χρήστος Μαρινός
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Απ' έξω δηλαδή.

Η αισθητική με νοιάζει καθώς η γυναίκα μου το ανέχεται στημένο στο σαλόνι από το Πάσχα, περιμένοντας τον ιδανικό συνδυασμό ευκαιρίας παρατήρησης (χρόνος- διάθεση- καιρός). Δηλαδή και να μη νοιάζει εμένα θα νοιάζει εκείνη, καταλαβαίνεις.

Και αν δεν είναι το Maksutov θα είναι το διοπτρικό, περνά τελικά πολλές ημέρες στημένο δίπλα στη μπαλκονόπορτα και υπάρχουν άλλα δύο στην άλλη μπαλκονόπορτα, το ένα το καμουφλάρει με δικτύωμα παραλλαγής ανάλογα με ποιά κουρτίνα έχει κρεμάσει (το Nexstar) και το άλλο το θεωρεί όμορφο όπως είναι και δεν την ενοχλεί (το SW 12" Flextube).

Αλλά τρίποδο που να μοιάζει με σκαλωσιά οικοδομής δεν προβλέπω να ανεχτεί.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εννοούσα να κάνει τη δουλειά του εσωτερικού ξύλου και για περισσότερη ακαμψία να σφιχτεί

με βίδες σε νέες τρύπες που θα ανοίξεις στα πόδια του.

Μήπως σηκώνει βελτίωση το σύστημα των 3 σφιχτήρων, π.χ. με αντιολισθητικό υλικό στα σημεία

επαφής των προεκτινόμενων ποδιών με τα σταθερά ή με επιπλέον σφιχτήρες/ιδιοκατασκευή;

 

lol τελικά εμείς τρέμουμε πιό πολύ με τις γυναίκες, παρά τα τρίποδα.

Χρήστος Μαρινός
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πες το κι έτσι, πες το και σεβασμό.

 

Μια που μιλάμε για αισθητική, η λύση του ξύλινου τρίποδα είναι ασυναγώνιστη μάλλον. Αλλά θα πρέπει να τον στερηθώ όσο κατασκευάζεται καθώς θα πρέπει να προσαρμοστεί απ' ευθείας στα μεταλλικά στοιχεία της Vixen.

 

Τα άλλα που λες για τους σφιγκτήρες δεν τα κατάλαβα, είναι αρκετά τεχνικά για εμένα.

 

Θυμήθηκα και μια άλλη λύση (ίσως είναι γραμμένη στο ίδιο νήμα), εκείνη κάποιου αφρώδους υλικού που στερεοποιείται και γεμίζει το αλουμίνιο. Αν γνωρίζει κάποιος ας δώσει λεπτομέρειες.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης