Jump to content

τηλεσκόπια βραχέος σολίνα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα τηλεσκόπια βραχέος σολίνα προτήνονται για αστρονμικές παρατηρήσεις :?:

δεν ξέρω ακόμα την αγωρά τηλεσκοπίων στην Ελλάδα .

Υπάρχει τρόπος να τα απρομηθευτούμε εκτός από το πλανητάριο Θεσαλονίκης

 

Ευχαριστώ για την βοήθεια

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όλα τα τηλεσκόπια κάνουν για αστρονομικές παρατηρήσεις, όπως επίσης και τα κιάλια. Αν, απ'ότι κατάλαβα, κάνεις τα πρώτα σου βήματα στην ερασιτεχνική αστρονομία, πάρε πρώτα ένα βιβλίο για αρχάριους όπως το Nightwatch, που μεταξύ άλλων περιγράφει και τον παρατηρησιακό εξοπλισμό.
Χρήστος Μαρινός
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαρστώ Χριστάρα

 

Eχώ ήδη περάσει αρκετά βράδια ξενιχτώντας πάνω απο το Nightwatch :!:

Θεωρείς ότι το sky watcher 120ΑΖ3 είναι καλή επιλογή για ταξιδιάριδες :?: (θα ήθελα και τη γνώμη ενός πιο εμπειρου)

Εχεις κάποια εναλλακτική να προτείνεις :?:

 

Φιλικά Θανάσης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν το ξέρω το μοντέλο. Αν όπως φαντάζομαι είναι διοπτρικό, καλύτερα να το ξανασκεφτείς. Νομίζω ότι το καλύτερο πρώτο τηλεσκόπιο για μας τους αρχάριους είναι ένα Dobsonian 6 έως 8 ίντσες, αν κι εγώ ξεκίνησα απο Maksutov. Ξέχασα να σου πω ότι εκτός απο το Πλανητάριο Θεσ/νίκης υπάρχει και η εταιρία Aktis, επίσης στη Θεσ/νίκη: http://www.aktistar.gr.
Χρήστος Μαρινός
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε Ραπτακη,

τα κοντα διοπτρικα ειναι καλα για βαθυ ουρανο και ευρυ πεδιο σε χαμηλες μεγεθυνσεις αλλα σε υψηλες μεγεθυνσεις και για παρατηρηση πλανητων ειναι σχεδον αχρηστα.Το δευτερευον φασμα ειναι πολυ ορατο και τα χαρακτηριστικα των πλανητων "πνιγονται" μεσα σε μια μπλε-βιολε αλω.

Αυτο ειναι το συμπερασμα που εβγαλα παρατηρωντας απο αχρωματικο διοπτρικο 6" f/5.

Θα λεγα να το ξανασκεφτεις εαν θα ειναι το κυριο τηλεσκοπιο σου.

Αν θελεις σωνει και καλα να χεις φορητοτητα ενα maksutov ισως να ναι καλυτερη λυση αλλα δεν θα εχεις τα μεγαλα πεδια του κοντου διοπτρικου.

Αν δεν ειναι κυριο η φορητοτητα ενα dobsonian ειναι καλυτερη λυση.

Κανενα τηλεσκοπιο δεν ειναι το καλυτερο για ολα τα ειδη παρατηρησεων ειναι οπως λενε "horses for courses".

Γινε λιγο πιο σαφης στο τι σε ενδιαφερει να παρατηρεις περισσοτερο.

 

Καλα να περνας

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα

Θανάση μια πολύ καλή λύση για ξεκίνημα ειναι το 114 GT της CELESTRON www.aktistar.gr νευτώνιο με goto, κοιταξέ το .

κατι ανάλογο έχει και η MEADE www.telescopeshop.gr

Aν δεν κανω λάθος έχουν μια μικρη διαφορά στον τρόπο που πιάνουν στον τρίποδα τους. Θα έχεις καλές εικόνες απο πλανήτες και ωραία απόδοση στα messier.Το δικό μου ( τριών χρόνων ) με συνοδεύει στα ταξίδια μου σε ένα μικρο ταξιδιωτικό σάκκο άνετα .

 

Φιλικά

ΑΝΤΩΝΗΣ

"blackjanuaryout"
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιά το 114GT μπορώ κι εγώ να διαβεβαιώσω ότι "δείχνει" πολύ καλά και έχει όντως μικρές διαστάσεις, αλλά αν κοιτάξεις στον τιμοκατάλογο της AKTIS, θα βρεις πολύ δελεαστικό (και οικονομικότερο) το 8ιντσο Dobsonian της TS .
Χρήστος Μαρινός
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα Dob είναι μια καλλή ιδέα αλλά με προβληματίζει ο όγκος.

Πώς θα σας φενόταν ένα maksutov 102mm :?:

 

(ευχαριστώ για τη βοήθεια )

 

Θανάσης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θανάση,

όπως περιγράφει και ο giorgosgr παραπάνω, ένα mak είναι εκπληκτικό για πλανήτες και πολύ φορητό, αλλά δεν πρόκειται να έχεις τις συνολικές επιδόσεις που θα έχει ένα αρκετά μεγαλύτερο τηλεσκόπιο.

Θα πρέπει να ζυγίσεις το θέμα της φορητότητας και της συνολικής απόδοσης.

Ολα τελικά εξαρτώνται από το πού κάνεις παρατήρηση, αν ενδιαφέρεσαι για φωτογράφηση και τι αντικείμενα σε ενδιαφέρουν κυρίως

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βασικά θα το χρησιμοποιήσω κυρίως στο εξοχικό μου στο Πήλιο και στη Κρήτη (Ρέθημνο Δρηγιές αμαρίου).

(και στα δύο μέρη κυριαρχεί το σκοτάδι)

Σκοπεύω να το χρησιμοποιήσω άν μου δωθεί η ευκαιρία και στα προάστια της Αθήνας.(Αγιος στέφανος)

Βασικά δεν έχω αυτοκίνητο (αυτό είναι το πρόβλημα) και για αυτό καίγομαι για φοριτότήτα.

Δεν έχει ξεκαθαρίσει απόλυτα στο μιαλό μου αλλά μάλον αρχικά θα ασχοληθώ με τους πλανήτες

Προς το παρρόν δεν έχω ως άμεση προτερεότητα την αστροφωτογραφία

Σας είμαι ευγνόμον για την βοήθεια (σηγνόμη που σας ζαλίζω)

 

Θανάσης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Ραπτάκη Καλοσόρισες στοπ φόρουμ,

Το τετράιντσο nextar της selestron είναι πολύ καλή επιλογή έχω απο αυτό καλές αναμνήσεις της έκλειψης Σελήνης πριν απο 2 χρονια.Πάντος και ένα dob θα σου προσφέρει πολύ καλές στιγμές.Ερχομαι στη θέση σου μιας και ούτε εγώ έχω αμάξι :( ,Αλλά τελικά αποφάσισα να πάρω ενα dob 10 ή 12 ίντσες :lol: .Σκέψου το καλά και δες πρώτα αυτα τα τηλεσκόπια απο κοντα

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Αγαπητοί συμφορουμίτες

 

Ενας άλλος παράγοντας προβληματισμού (για έναν αρχάριο) είναι η συντήρηση.

Υπάρχουν σημαντικές διαφορές στο είδος τη δυσκολία ή το κόστος της συντήρησης(πχ στην ευθηγράμμιση των οπτικών ή τον καθαρισμό) αναμεσα στα διάφορα είδη τηλεσκοπίων:?:

Ξέρω ότι τα διοπτρικά δεν χρειάζονται ευθηγράμμιση τι ισχύει στα υπόλυπα(είναι μια διαδικασία που χρειάζεται εξεζητημένες γνώσεις :?: )

 

Φιλικά Θανάσης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

To Σελεστρον Νεξσταρ 4gt ειναι ακομα ενα πολυ καλο τηλεσκοπιο. εχω δει πολλα με αυτο και τα οπτικα του ειναι πολυ καλα.

Celestron CPC C8 XLT

Celestron NexStar GT - Mak-Cas 4"

Μύκονος: 37ο 26'' Ν, 25ο 21'' Ε

================================================

Άκης Γκίκας 48η Σειρά Απόφοιτος (Α.Σ.Τ.Ε.Ρ)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης