Jump to content

προσοφθάλμιο barlow


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδιά έχω το τηλεσκόπιο ΜΕΑDΕ 80ΑΤ έχει ενσωματωμένο barlow με την αγορά το τηλεσκόπιο είχε και δύο φακούς τις σειράς meade 4000 26mm 9,7mm (1,25'') ξέρω δεν είναι και για πολλά πράγματα για αρχή όμως πιστεύω είναι καλό. Θα ήθελα να ρωτήσω τι προσοφθάλμιο προτείνεται και κάποιο έξτρα darlow γιατί μου έχουν πει πως ο ενσωματωμένος barlow που έχει δεν λέει και πολλά με λίγα λόγια πως μπορώ να φτάσω στα όρια το τηλεσκόπιο. Για φωτογραφία

δεν το συζητάω είναι νωρίς ας μάθω πρώτα κάποια βασικά και μετά βλέπουμε.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με f=400 και d=80, η μέγιστη μεγέθυνση είναι 160x.

Θα είσαι πιό άνετος όμως με 80x και 120x, μόνο για πλανήτες και διπλούς θα ανέβεις παραπάνω. Μπορείς να ανέβεις καταχρηστικά και στα 200x σε καλές ημέρες.

Με αυτά που έχεις παίρνεις 15.4x και 41.2x.

Άρα έχεις περιθώριο.

Με ένα Barlow 2x και το μικρό φακό πας στα 80x και με έναν Berlow 3x πας στα 120x.

Η γνώμη μου είναι να μην δώσεις πολλά χρήματα γι αυτό το τηλεσκόπιο. Είναι καλό για ευρυγώνιες εικόνες, όχι για DSO's & πλανήτες. Πάρε έναν φθηνό Barlow 3x και κάνε χρήση και του ενσωματωμένου (γι'αυτό υπάρχει). Πάρε και ένα zoom (από τον SkyWatcher 21-7 που φθάνει και περισσεύει, έως τον Baader Hyperion 24-8 αν θέλεις να σου μείνει και σε ένα μεγαλύτερο). Ευχαριστήσου το χαλαρά και δες Σελήνη, πλειάδες, υάδες, ωρίωνα, δία, βουνό & θάλασσα.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ για τι βοήθεια kkokkolis. Βρήκα κάποια προσοφθάλμια ΖΟΟΜ και barlow εκείνο που μένει είναι τι θα αποφασίσω να πάρω γιατί το επόμενο τηλεσκόπιο που θα πάρω είναι τις Sky-Watcher DOBSONIAN 10''και θα το τοποθετήσω σε ισημερινή στήριξη ρομποτική τι KEQ6 SYNSCAN45 και θέλω κάποια από αυτά που θα πάρω να μου είναι χρήσιμα και μετά... έχεις να πρωτίνης κάτι?
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ενας καλος ζουμ και ενας καλος μπαρλοου ειναι παντα χρησιμα εργαλεια για καθε τηλεσκοπιο.
''''Δεν υπάρχει τίποτα πιο σημαντικό στη ζωή απο το να ανακαλύψεις το ακριβές σημείο,απο το οποίο πρέπει να παρατηρούνται και να κρίνονται όλα τα πράγματα,κι ύστερα να παραμείνεις σε αυτό το σημείο.''''
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Γιώργο, τα όρια του τηλεσκοπίου αυτού σίγουρα εξαντλούνται γύρω στις 120Χ ίσως και αρκετά χαμηλότερα, γιατί ο φακός του είναι απλός αχρωματικός και με «γρήγορο» εστιακό λόγο (f/5). Μην επιδιώξεις μεγάλες μεγεθύνσεις στην περιοχή "2 Χ διάμετρος" (160Χ) όπου θα έφτανε ένα καλό αποχρωματικό τηλεσκόπιο. Αν θέλεις να πάρεις έναν καλό barlow 2Χ που θα τον έχεις και για μελλοντικό τηλεσκόπιο, με τον φακό 9,7mm θα σου δώσει 82Χ, ιδανική μεγέθυνση για σεληνιακή ή πλανητική παρατήρηση μ' αυτό το τηλεσκόπιο. Εναλλακτικά, ένας φακός 5mm θα κάνει την ίδια δουλειά εξίσου καλά, χωρίς barlow. Αν μπορείς δανείσου κάποιο φακό ώστε να δεις από πριν αν το τηλεσκόπιο «σηκώνει» μεγεθύνσεις στην περιοχή 100Χ-120Χ.

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Στέφανε θα το κοιτάξω αυτό που λες και σας ευχαριστώ όλους για τις χρήσιμες απαντήσεις που δώσατε στα ερωτήματά μου.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ για τι βοήθεια kkokkolis. Βρήκα κάποια προσοφθάλμια ΖΟΟΜ και barlow εκείνο που μένει είναι τι θα αποφασίσω να πάρω γιατί το επόμενο τηλεσκόπιο που θα πάρω είναι τις Sky-Watcher DOBSONIAN 10''και θα το τοποθετήσω σε ισημερινή στήριξη ρομποτική τι KEQ6 SYNSCAN45 και θέλω κάποια από αυτά που θα πάρω να μου είναι χρήσιμα και μετά... έχεις να πρωτίνης κάτι?

Το θέμα ''προσοφθάλμια'' αποτελεί πηγή συνεχούς διαμάχης. Θα μιλήσω για τον εαυτό μου:

Για το Meade σου είπα ήδη.

Για το 10'' προτείνω (όλα από ελληνική αγορά):

1. Από προσωπική πείρα: Baader Planetarium Zoom 24-8, Televue Powermate 2.5x

2. Από reviews: Baader Hyperion 24mm ή Televue Panoptic 24mm ή Vixen Lanthanum 65° 22mm, ένα αντίστοιχο 13-17 mm, ίσως άλλο ένα στα 8-10mm, Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 5, 6 ή 7mm

Της κατηγορίας 1 τα έχω, της 2 θα τα έπαιρνα ή θα τα πάρω και εγώ.

Υπάρχουν και φθηνότερα, υπάρχουν και καλύτερα, αυτά όμως έχουν την καλύτερη σχέση κόστους/ απόδοσης (με τα Televue να είναι τα ακριβότερα).

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης