Jump to content

Φορητότητα..


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα σας και απο μένα,

 

καινούριος στο φορουμ και στον χώρο, ψαχνομαι για πρώτο τηλεσκόπιο και απ'όσα έχω διαβάσει η καλύτερη επιλογή είναι το dobsonian 8". Επειδή το συγκεκριμένο μου φαίνεται ολίγον τι γαϊδούρι, είναι εύκολο στη μεταφορά-στήσιμο; Πηρα προσφατα το backyard's astronomers guide, και γραφει κατι πολυ σωστο μεσα, οτι τα τηλεσκοπια που θελουν πάνω από 5-10 λεπτα για να τα φορτώσεις στο όχημά σου και να τα στήσεις σιγά σιγά κουράζουν και καταλήγουν να μαζεύουν σκόνη..οπότε είμαι λίγο σκεπτικός. να κοιτάξω κάποιο schmidt-cassegrain ή κάποιο refractor καλύτερα;

 

ευχαριστώ

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

σχετικα με την φορητοτητα υπαρχει ενα θεματακι με τα ντοπς,ωστωσο παντα θυσιαζουμε κατι για να εχουμε κατι αλλο και ο λογος αποδοσης (δεν εννοω την ποιοτητα ,αλλα τις ιντσες) τιμης στα ντοπ ειναι παρα πολυ καλος ,αντιθετα εαν πας σε καποιο καταδιοπτρικο ,θα χρειαστεις να βαλεις το χερι πιο βαθια για μοντελα με αρκετες ιντσες.

 

 

παντως αν και εγω σκεφτομαι το ανεβα-κατεβα με τον σωληνα στην πλατη καθε φορα που βγαινω για παρατηρηση,νιωθω οτι εχω ενα ''μεγαθυριο '' διπλα μου με το οποιο μπορω να δω ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ :cheesy:

Η ΑΣΤΡΟΣΕΛΙΔΑ ΜΟΥ !!!!!

astronomy for all

 

http://mechntua.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι πραγματι υπαρχει θεμα με την φορητοτητα, αλλα πιστευω οτι αν υπαρχει ενα αυτοκινητο εχεις καθαρισει.

Υπαρχει και η λυση του Θεμη, http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=7925&highlight=%E3%E9%E1%E3%E9%DC την οποια σιγουρα θα εφαρμοσω

Περικλης

 

ΔS>0: A change we can believe in.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα dob σίγουρα στήνονται γρηγορότερα από κάθε άλλο τηλεσκόπιο.Σε 3 λεπτά το τηλεσκόπιο είναι έτοιμο.Ο σωλήνας είναι 1,2 μέτρα κ συνήθως τον βάζουμε ξαπλωμένο στο πίσω κάθισμα.Η βάση χωράει στο πορτπαγκάζ.
Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλως ειρθες

 

 

τα τηλεσκοπια που θελουν πάνω από 5-10 λεπτα για να τα φορτώσεις στο όχημά σου και να τα στήσεις σιγά σιγά κουράζουν και καταλήγουν να μαζεύουν σκόνη..οπότε είμαι λίγο σκεπτικός. να κοιτάξω κάποιο schmidt-cassegrain ή κάποιο refractor καλύτερα;

 

Τα εχεις μπερδεψει, ενα SCT ή ενα διοπτρικο (ή ακομη και ενα νευτωνιο) σε πληρη αναπτυξη με γερμανικη κεφαλη ΕΙΝΑΙ το τηλεσκοπιο που θελει 5-10 λεπτα να στηθει (και αν βαλεις και την πολικη ευθυγραμμιση, τοτε μπορει να παει πολυ περισσοτερο). Δεν ειναι το ντοπς που θα σε κουρασει εδω, αν αυτο σε απασχολει. Δες

 

http://www.youtube.com/watch?v=ikpZJZFj3Wc

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=10573

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=8644

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με το Dob όπως είπαν και τα παιδιά υπάρχει ένα πρόβλημα φορητότητας. Για να το μεταφέρεις θα πρέπει να βάλεις τον σωλήνα στα πίσω καθίσματα του αυτοκινήτου και την βάση στο πορτ-παγκαζ. Με τη διάταξη αυτή όμως στην ουσία στο αυτοκίνητο σου, αφήνεις χώρο μόνο για ένα επιπλέον άτομο και λίγο αποθηκευτικό χώρο στο πορτ-παγκαζ. Με αυτό θέλω να πω πως αν έχεις οικογένεια και θελήσεις να το πάρεις μαζί στις διακοπές θα πρέπει πολύ απλά… να το ξεχάσεις.

 

Προσωπικά θεωρώ ότι τα τηλεσκόπια της Celestron Next Star από 4΄΄-8΄΄ πληρούν σε πολύ σημαντικό βαθμό τις προϋποθέσεις της φορητότητας. Και μην ξεχνάς ότι το καλύτερο τηλεσκόπιο ίσως να είναι το Dob 8΄΄ αλλά στην κατηγορία των “εως και 400€” (και πάντα μην παίρνοντας υπόψη τις ιδιαίτερες ανάγκες-επιθυμίες του καθενός). Αν τα χρήματα που θέλεις να διαθέσεις για την αγορά τηλεσκοπίου είναι περισσότερα τότε και οι επιλογές σου αυξάνονται.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με το Dob όπως είπαν και τα παιδιά υπάρχει ένα πρόβλημα φορητότητας. Για να το μεταφέρεις θα πρέπει να βάλεις τον σωλήνα στα πίσω καθίσματα του αυτοκινήτου και την βάση στο πορτ-παγκαζ. Με τη διάταξη αυτή όμως στην ουσία στο αυτοκίνητο σου, αφήνεις χώρο μόνο για ένα επιπλέον άτομο και λίγο αποθηκευτικό χώρο στο πορτ-παγκαζ. Με αυτό θέλω να πω πως αν έχεις οικογένεια και θελήσεις να το πάρεις μαζί στις διακοπές θα πρέπει πολύ απλά… να το ξεχάσεις.

 

Προσωπικά θεωρώ ότι τα τηλεσκόπια της Celestron Next Star από 4΄΄-8΄΄ πληρούν σε πολύ σημαντικό βαθμό τις προϋποθέσεις της φορητότητας. Και μην ξεχνάς ότι το καλύτερο τηλεσκόπιο ίσως να είναι το Dob 8΄΄ αλλά στην κατηγορία των “εως και 400€” (και πάντα μην παίρνοντας υπόψη τις ιδιαίτερες ανάγκες-επιθυμίες του καθενός). Αν τα χρήματα που θέλεις να διαθέσεις για την αγορά τηλεσκοπίου είναι περισσότερα τότε και οι επιλογές σου αυξάνονται.

 

Το 6SE που έχω εγώ το τοποθετώ με την κούτα του σε μια μεγάλη βαλίτσα. Μέσα χωράει το κουτί με το διαγώνιο, οι χάρτες και 2-3 ψιλοπράγματα (ίσως και τα κυάλια, δεν έχω ακόμη δοκιμάσει). Κουβαλάω επίσης μια μπαλαντέζα ή το τροφοδοτικό, το τρίποδο, φωτογραφικό τρίποδο, το βαλιτσάκι των προσοφθαλμίων, μια βαλίτσα αλουμινίου με τα υπόλοιπα αξεσουάρ κλπ. Όλα χωράνε στον χώρο αποσκευών του Matrix με μια βαλίτσα ακόμη. Η οικογένεια χωρά στο σαλόνι μαζί με λίγες αποσκευές ακόμη. Όταν κουβαλούν και άλλες αποσκευές (βαλίτσες) χρειάζονται δύο αυτοκίνητα και αυτό είναι ο κανόνας. Πάντως υπάρχει μεγάλη διαφορά από το να χωρέσεις σωλήνα 1.2-1.5 μέτρων και ανάλογου πάχους. Για ένα άτομο μόνο του ή ένα νεαρό ζευγάρι όμως δεν υπάρχει πρόβλημα με το Dobson και μην ξεχνούμε το πλεονέκτημα της μη εξάρτησης από τον ηλεκτρισμό.

Αλήθεια, έχετε δει πουθενά την λύση του αυτοκινούμενου παρατηρητηρίου; Ένα φορτηγάκι ή τροχόσπιτο με ανοιγόμενη οροφή που να κουβαλά μόνιμα ένα μεγάλο Dobson ή ακόμη και SCT ή Νευτώνιο σε ισημερινή; Όλα στημένα και έτοιμα. Οδηγείς στον χώρο παρατήρησης, ανοίγεις την οροφή, ανοίγεις τα πόδια σταθεροποίησης (σαν τα γερανοφόρα) αν υπάρχουν, παρατηρείς. Κλείνεις την οροφή και φεύγεις, ή κοιμάσαι και μέσα για να ξεκουραστείς πριν φύγεις το πρωί. Κάπως πρέπει να σταθεροποιείς τον εξοπλισμό κατά την κίνηση αλλά αυτό δεν είναι δύσκολο.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

οικογενεια δεν υπαρχει και το αυτοκινητο ειναι ενα Jimny το οποιο για οσους το γνωριζουν δεν φημιζεται για τους μεγαλους αποθηκευτικους χωρους του (το πορτ-παγκαζ ειναι σχεδον ...διακοσμητικο). Αυτο ειναι που με προβληματιζει περισσοτερο, ενταξει το ανεβα-κατεβα στο αμαξι δεν ειναι ιδιαιτερο προβλημα.

 

ευχαριστω για τις απαντησεις σας :)

Μιχάλης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

οικογενεια δεν υπαρχει και το αυτοκινητο ειναι ενα Jimny το οποιο για οσους το γνωριζουν δεν φημιζεται για τους μεγαλους αποθηκευτικους χωρους του (το πορτ-παγκαζ ειναι σχεδον ...διακοσμητικο). Αυτο ειναι που με προβληματιζει περισσοτερο, ενταξει το ανεβα-κατεβα στο αμαξι δεν ειναι ιδιαιτερο προβλημα.

 

Χμμ.. και εγω τζιμνακι εχω και που λεει ο λογος για να κουβαλησω το sct μου της meade στη θήκη του μαζι με τον τρίποδα, αναγκάζομαι να ρίξω τα καθίσματα.. Ενταξει, χωραει και σε ενα σακιδιάκι που πιάνει λίγο χώρο στο -ο θεος να το κάνει-πορτμπαγκαζ, αλλά θέλει προσοχή μη σου χτυπήσει κάπου...

Αν δεν εχεις σταθερο μερος για παρατηρηση, σκεψου το καλυτερα πριν αγορασεις ντομπ...

Στα συν των μικρων sct η ευκολία του (κατα πολλούς βλάσφημου :D ) Goto που μειωνει κατα πολυ το χρονο ερευνας αν εισαι στην αρχη και δεν εχεις εξοικειωθει με χαρτες και τον ουρανό. Αρκετα σημαντικο για το νεο χρηστη, ειδικα αν δεν εχει σταθερο μερος και μπολικο χρονο να ασχοληθει. (Ειναι αληθεια οτι πολλοι νεοι χρηστες ντομπ απογοτηευονται και τα παρατανε απο τη δυσχρηστία επειδη δεν εχουν την υπομονη να μαθουν τον ουρανο σιγα-σιγα)

 

Εχοντας πει αυτα, δεν κρυβω ότι τωρα, μετα απο καποια χρονια χρησης του καταδιοπτρικου, καλοκοιτάζω τα ντομπ και ίσως κάνω τη μετάβαση κάποια στιγμή..

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης