Jump to content

Αντίθεση του Άρη - 29/1/2010


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 29 Ιανουαρίου 2010 έχουμε την επόμενη Αντίθεση του πλανήτη Άρη, δηλαδή το φαινόμενο όπου ο Άρης και ο ήλιος θα βρεθούν ο ένας απέναντι από τον άλλον όπως κοιτάμε εμείς από τη Γη, με τη Γη ανάμεσά τους.

 

Οι αντιθέσεις του πλανήτη Άρη σηματοδοτούν κοντινά περάσματα του κόκκινου πλανήτη από τη Γη. Η απόσταση του Άρη από τη Γη δεν είναι ίδια σε κάθε αντίθεση καθώς εξαρτάται από το θέση των τροχιών που θα σημειωθεί η αντίθεση. Η συγκεκριμένη αντίθεση δεν ιδιαίτερα ευνοϊκή καθώς είναι κοντά στο σημείο που οι τροχιές απέχουν περισσότερο (θέση Ιανουαρίου-Φεβρουαρίου όπως δείχνει το συνημμένο σχήμα) ωστόσο δεν παύει να αποτελεί μια άριστη ευκαιρία για παρατήρηση του Άρη η οποία δίνεται μόνο κοντά στις αντιθέσεις. Οι παρατηρητές του Άρη ήδη εδώ και μερικούς μήνες έχουν στρέψει την προσοχή τους στον πλανήτη ενώ σιγά σιγά μπαίνουμε στην πιο ευνοϊκή εποχή για την παρατήρησή του.

 

Τους τελευταίους μήνες είναι φανερή η αυξανόμενη λαμπρότητα του πλανήτη Άρη καθώς και η αυξανόμενη φαινόμενη διάμετρος όπως φαίνεται μέσα από ένα τηλεσκόπιο. Στο συνημμένο σχήμα μπορείτε να δείτε τη μεταβολή της φαινόμενης διαμέτρου του Άρη αυτούς τους μήνες που θα κορυφωθεί στα 14.1 δεύτερα λεπτά της μοίρας ενώ το φαινόμενο μέγεθος θα κορυφωθεί στο -1.28. Πάντως, το κοντινότερο πέρασμα του Άρη θα σημειωθεί δύο ημέρες πριν την αντίθεση, στις 27/1.

 

Ο Άρης είναι ένα πλανήτης με ιδιαίτερες προκλήσεις τόσο στην παρατήρηση όσο και στη φωτογράφηση και οι φίλοι του ουρανού σίγουρα πρέπει να στρέψουν και εκεί την προσοχή τους τις επόμενες εβδομάδες. Κοντά στην αντίθεσή του θα είναι ορατός καθόλη τη διάρκεια της νύχτας και με μεσουράνηση γύρω στις 1:30 το πρωί στις 70 μοίρες ύψος.

 

mars-earth-oppositions.jpg.07bf8960c2a320d00138167c653c820f.jpg

Αντιθέσεις Άρη-Γης

 

http://seds.org/~spider/spider/Mars/Add/2010_MARS.htm

 

mars-20092010size.jpg.d967537a4fc6a5c2a1217520a7caf941.jpg

Η μεταβολή της φαινόμενης διαμέτρου του Άρη τους μήνες γύρω από την αντίθεση του 2010.

 

http://seds.org/~spider/spider/Mars/Add/2010_MARS.htm

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα σας :lol:

Αντρέα πολύ όμορφο άρθρο και χρήσιμο, εγώ κατάφερα και έκανα μια παρατήρηση μετά την

προτωχρονιά, και διέκρινα και με το μικρό μου το 150mm αλλά και με το 8" για πλάκα τον λευκό

πόλο αλλά και τα μαύρα στην επιφάνεια του πλανήτη τα βουνά του. Τότε ήταν σε διάμετρο 12,1"

οπότε καταλαβένετε στα 14,1 τι έχει να γίνει :mrgreen: :mrgreen:

 

Καλές παρατηρήσεις :wink:

Gazing at the universe through the ΄Eyes΄ of an astrophotographer...!!!

http://www.astrothemis.gr

 

Greek Astrophotography Discord Chat!

https://discord.gg/2DUPacrNfM

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά τί θα γίνει εγώ δεν θα δώ τίποτα; :(

Δεν λέει να φύγει αυτή η συννεφια... ΘΑ ΞΑΝΑΜΕΤΑΚΟΜΙΣΩ ΑΘΗΝΑ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ!

Θέμη κατάφερες με το 8" να διακρίνεις πόλο? Με τί προσοφθάλμιο? Nα δοκιμάσω (ΑΜΑ φυγει η συννεφια :x ) με 6mm ortho?

Astronomy compels the soul to look upwards and leads us from this world to another.

Plato

 

http://http://nightskyastro.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ανδρεα...αρκετα ενδιαφερον,

Σε ευχαριστουμε!!!

 

 

 

Και για οποιον θελει να τραβιξει καμια ομορφη φωτο...στις 29 Ιαν. ο Αρης και η Σεληνη θα ειναι σχεδον διπλα διπλα :wink: (το ιδιο περιπου και στις 30 Ιαν.)

 

Και βεβαια ομορφη φωτο θα ηταν και ο Αρης διπλα στο Μ44...

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Θέμη αμφιβάλω...Καθώς θα έχουμε στην εδώ περιοχή συννεφιά και εκτεταμένη βροχή... :cry: Αχ...αυτός ο καιρός...Και μόλις παρέλαβα το φίλτρο πλανητών και για αστροφωτογράφηση!!!Το περίμενα πώς και πώς να ανεβάσω την παρθενική μου φωτογραφία...Τέλος πάντων υγεία πάνω απ'όλα:lol: !!Άλλωστε έχουμε αρκετές βραδιές για παρατήρηση!!Όσοι είναι τυχεροί παρακαλώ ανεβάστε τίποτα να δούμε και μεις!

 

Φιλικά ,Κώστας εξ Λακωνίας...

And every night someone.Moves all the clocks forward.And the sun seems to.Set always at the sunrise...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ενα κείμενο που ετοίμασα για την ιστοσελίδα του ΟΦΑ για την προσέγγιση/αντίθεση του Άρη:

 

Τετάρτη 27 Ιανουαρίου, ο Άρης πολύ κοντά στην Γη, 29 Ιανουαρίου σε αντίθεση

 

Στις 27 Ιανουαρίου, ο Άρης θα βρίσκεται στην πλησιέστερη απόσταση απο την Γη και στις 29 θα βρίσκεται σε αντίθεση με τον Ήλιο. Επειδή η Γη έχει μικρότερη τροχιακή περίοδο απο τον Άρη (δηλαδή ένα γήινο έτος είναι μικρότερο ενός αρειανού), ο πλανήτης μας περνάει ανάμεσα απο τον Άρη και τον Ήλιο σε τακτά χρονικά διαστήματα (περίπου κάθε 780 ημέρες, γνωστή ως συνοδική περίοδος). Τότε βλέπουμε τον Άρη στην αντίθετη κατεύθυνση απο αυτήν του Ήλιου, δηλαδή βρίσκεται σε αντίθεση με τον Ήλιο. Επίσης κατά την διάρκεια της αντίθεσης η απόσταση των δύο πλανητών είναι η μικρότερη δυνατή.

 

Εαν η τροχιά του Άρη ηταν σχεδόν κυκλική, όπως της Γης, η απόσταση αυτή θα ήταν κάθε φορά η ίδια. Επειδή όμως η τροχιά του έχει εκκεντρότητα 0.093, η απόσταση του απο την Γη κυμαίνεται απο 55 εκατ. χιλιόμετρα (όταν βρίσκεται στο περιήλιο του) έως 101 εκατ. χιλιόμετρα (όταν βρίσκεται στο αφήλιο του).

 

Σε αυτήν την αντίθεση ο Άρης θα βρίσκεται σε απόσταση 99 εκατ. χιλιομέτρων και θα έχει διάμετρο 14.1 δευτερολέπτων της μοίρας, έναντι των 55 εκατ. χιλιομέτρων, απόσταση που είχε στην ιστορική αντίθεση της 28ης Αυγούστου 2003 όταν ήταν και στο περιήλιο της τροχιάς του και σε αντίθεση με τον Ήλιο, ένα γεγονός που εμφάνισε τον Άρη με διάμετρο 25 δευτερολέπτων και πιο φωτεινό απο τον Δια και ξεκίνησε μια σειρά απο παραπλανητικά ηλεκτρονικά μηνύματα που ισχυρίζοταν ότι θα είναι τοσο μεγάλος όσο και η Σελήνη!!! (διαβάστε το σχετικό άρθρο του Αδριανού Γολέμη) http://www.ofa.gr/mars.html

 

Mars2010.jpg.131964f316171ecf5f2e004174fe9a82.jpg

Γραφική παράσταση των δυο αντιθέσεων του Άρη

Βοσινάκης Ανδρέας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά υπάρχουν φωτογραφίες να δούμε από την φοβερή αντίθεση του 2003;

Όχι μόνο του πλανήτη αυτού καθεαυτού, αλλά και κάποιες που να δείχνουν σε ευρυγώνια λήψη τον ουρανό με το απίστευτο φαινόμενο μέγεθος που είχε φθάσει να έχει ο Άρης τότε.

 

Γνωρίζετε επίσης, πότε θα ξαναέρθει στο μέλλον τόσο κοντά όσο και τον Αύγουστο του 2003;

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

η επόμενη καλή αντίθεση είναι στις 27 Ιουλίου 2018, όπου η απόσταση θα ειναι 0.38496 AU έναντι των 0.37272 του 2003 και 0.66398 του 2010. Η επόμενη είναι 15 Σεπτεμβρίου 2035 με απόσταση 0.38041 AU

Βοσινάκης Ανδρέας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχει παρατηρήσει κανείς τον Φόβο ή τον Δείμο;

 

Στις 30/1 και ώρα 20:00, ο Δείμος έχει μέγιστη αποχή από τον Άρη και έλεγα μήπως, εν όψει και της αντίθεσης, είναι εφικτή η παρατήρησή του. :-k

 

ΥΓ. Μόλις είδα ότι την ίδια ώρα ακριβώς έχει μέγιστη αποχή και ο Φόβος! =D>

tracker_mar_88573.thumb.jpg.0b94b2fb4f61ce10bccc1cd106890c9f.jpg

viewer_mar_89088.thumb.jpg.0614e1e109540698da578c30155a5281.jpg

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημήτρη και λοιποί αστροβοξίτες....μας βλέπω πολύ "χλωμούς" όλους να δούμε την αντίθεση!!!

 

:shock: :shock: :shock:

 

](*,) ](*,) ](*,)

 

κοιτάξτε εδώ πρόγνωση νεφοκάλυψης για αύριο που θα είναι στο πιο κοντινό σημείο με τη Γη...

http://forecast.uoa.gr/greek/rams6.0.php

Επιλέξτε υψηλής ανάλυσης και μετά νεφοκάλυψη, από κάτω λέει και ώρα/ημερομηνία..

 

 

Εεεμ, έτσι είναι! Τώρα βρήκαμε όλοι (ονόματα δε λέμε :lol:) να πάρουμε προσοφθάλμια, 16άρια dob :mrgreen: :lol: :lol: ](*,) , και λοιπό εξοπλισμό...τιμωρούμαστε ομαδικώς κύριοι...αθροιστικά η "αστρογρουσουζιά" προβλέπεται μετά από τόσες αγορές να σπάσει τον Σεπτέμβριο!!! :D :D ](*,) ](*,)

 

Για αύριο κατά τις 23:00 με 01:00 όμως, η παχιά νεφοκάλυψη "ανοίγει" για τους φίλους μας τους Κρητικούς!! Άντε Μάνο και Δημήτρη, βγάλτε έξω το 16άρι κτηνάκι και δείτε τον Άρη και πείτε μας...γιατί εμείς...μόνο στα όνειρα!

:cheesy: ](*,) ](*,) ](*,) ](*,) ](*,) ](*,) ](*,) ](*,)

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

κοιτάξτε εδώ πρόγνωση νεφοκάλυψης για αύριο που θα είναι στο πιο κοντινό σημείο με τη Γη...

http://forecast.uoa.gr/greek/rams6.0.php

Επιλέξτε υψηλής ανάλυσης και μετά νεφοκάλυψη, από κάτω λέει και ώρα/ημερομηνία..

 

 

Εεεμ, έτσι είναι! Τώρα βρήκαμε όλοι (ονόματα δε λέμε :lol:) να πάρουμε προσοφθάλμια, 16άρια dob , και λοιπό εξοπλισμό...τιμωρούμαστε ομαδικώς κύριοι...αθροιστικά η "αστρογρουσουζιά" προβλέπεται μετά από τόσες αγορές να σπάσει τον Σεπτέμβριο!!!

Πες τα - πες τα !!!

 

 

Εδω παντως βρεχει ολη μερα...και μετα τις τελευταιες "αγορες" κατω στην Κρ&τη...δεν το κοβω να βλεπουμε την αντιθεση του Αρη ουτε στις 27 Ιουλίου 2018 ](*,)

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχει παρατηρήσει κανείς τον Φόβο ή τον Δείμο;

 

Δημήτρη θυμάμαι ότι το 2003 είχα απολαύσει εξαιρετικές εικόνες του Άρη απο τον Πάρνωνα και με τηλεσκόπιο 6 ιντσών μόνο!!!

 

Μπορούσες να δείς τα πάντα - τον πόλο με τους πάγους και το μαύρο περίγραμμα, το Syrtis major, το Hellas Basin κι άλλα πολλά. Καταπληκτική εμπειρία. Και με 6 ίντσες μόνο!!!

 

Τους δορυφόρους δεν θυμάμαι να τους είχα δεί. Είχα διαβάσει κάπου ότι επειδή είναι εξαιρετικά αμυδροί, μια καλή τεχνική για να τους δείς ήταν να καλύψεις το προσοφθάλμιο στο κέντρο του με κάποιο είδος "ταινίας" για να κόβει το φώς του πλανήτη.

Το αδιανοητο σημερα ειναι η μονη λυση για το αυριο !

 

Επανάσταση δεν είναι μόνο η εξέγερση, είναι και η συνειδητοποίηση της αλήθειας...

 

http://www.spartastronomy.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τους δορυφόρους δεν θυμάμαι να τους είχα δεί. Είχα διαβάσει κάπου ότι επειδή είναι εξαιρετικά αμυδροί, μια καλή τεχνική για να τους δείς ήταν να καλύψεις το προσοφθάλμιο στο κέντρο του με κάποιο είδος "ταινίας" για να κόβει το φώς του πλανήτη.
Αναφέρεσαι στο Astronomy Hacks, προφανώς. Ένα εξαίρετο και απέριττο βιβλίο!! Αν και ήταν λίγο μετριοπαθές. Αυτό το "star limit" 14mag για 10άρι, ακόμα χτυπάει στο μυαλό μου.

 

Εγώ επιμένω ότι οι 2 δορυφόροι είναι στα όρια του 8", άντε του 10". Ελπίζω να μπορέσω να το διαπιστώσω το Σάββατο. Και είναι καλή ευκαιρία, καθώς και οι 2 έχουν μαζί την μέγιστη αποχή. Το πρόβλημα είναι το χαμηλό ύψος και η Σελήνη.

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημητρη προχθες που βγηκα για να δοκιμασω την Watec, τους επιασα και τους δυο

βεβαια ο Φοβος ηταν μεσα στο πυκνο φως του Αρη...αλλα διακρινες οτι ηταν κατι εκει, ενω ο Δείμος ισα-ισα που φαινοταν οταν η Watec δουλευε στο μεγιστο... ολα αυτα με το TOA-130 και την Watec

(δυστυχως δεν τα εκανα rec :roll: )

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημήτρη αυτό το Astronomy Hacks...έχεις δίκιο..είναι α-πί-στ-ευ-το βιβλίο!!! Το έχω ξεκοκκαλίσει και εγώ, έχει φοβερές ιδέες για dob αλλά και γενικά.

Όντως το αναφέρει το τρικ αυτό για να δεις τους δορυφόρους του Άρη..αυτό και πόσα ακόμη τέτοιου τύπου κόλπα \:D/

 

Νάσαι καλά Γιώργο (PapGeo) που μου το πρότεινες, μου έμαθε πολλά αυτό το εξαιρετικό βιβλίο! =D>

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για σήμερα τα μεσάνυχτα σύμφωνα με το RAMS (http://forecast.uoa.gr/rams6.0.php) θα έχει αραιή ή καθόλου συννεφιά πάνω από Αθήνα οπότε είναι καλή ευκαιρία για παρατήρηση του Άρη. Ελπίζω να μου κάνει την χάρη ο καιρός και να δω κάτι.

"We See Only What We Know"

J. W. von Goethe

 

Επιστήμη και Τέχνη @ www.DecorHacks.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δείχνω την προσωρινή τροποποίηση του εξαιρετικού ορθοσκοπικού UO 4mm που έχω για πλανητική παρατήρηση. Εμπνευσμένη από το Astronomy Hacks. Πριν κάνω οτιδήποτε, έπρεπε να δω πώς οριοθετείται το field stop: Από το νικελένιο αποσπώμενο βαρελάκι ή από την εσωτερική διάμετρο του σώματος που φιλοξενεί τα οπτικά στοιχεία; Ήταν εύκολο να διαπιστωθεί αυτό: Κοίταξα μέσα από το προσοφθάλμιο και ταυτόχρονα ξεβίδωνα το βαρελάκι. Ήθελα έτσι να δω αν μετά την απομάκρυνση του βαρελακίου, θα άλλαζε το field stop που έβλεπα μέσα από το προσοφθάλμιο. Είδα λοιπόν ότι δεν άλλαξε η διάμετρος του field stop, που σήμαινε ότι οριοθετείται από το κυρίως σώμα του προσοφθαλμίου. Άρα εκεί έπρεπε να βάλω το κομμάτι αλουμινόχαρτο που θα έκοβε το πεδίο κατά το ήμισυ. Αν το κολλούσα στην άκρη του βαρελακίου, τότε δε θα εστίαζε και η τομή του αλουμινόχαρτου θα φαινόταν ασαφής.

 

Είναι σημαντικό επίσης να κάνουμε καθαρή τομή στο αλουμινόχαρτο, προς αποφυγήν περίθλασης που θα επηρέαζε το κοντράστ. Ας ελπίζουμε ότι το έκανα καλά! :P

28012010140.thumb.jpg.d2df3885f33ded4607776d2436820ebc.jpg

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οντως ευοιωνος μου φαινεται ο ουρανος σημερα(Αθηνα), βεβαια διακρινω κατι λεπτα συννεφα οτι ακριβως χρειαζεται για να σου χαλασουν την παρατηρηση

Περικλης

 

ΔS>0: A change we can believe in.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ρε παιδιά να κάνω μια ερώτηση?? βγηκα πριν εξω είδα λίγο πανσέληνο και συμφωνα με το stellarium ο άρης είναι λίγο κατω και αριστερά απο την σεληνη!! με τόσο λαμπρό ουρανό και τόσο κοντά στην σεληνη δεν θα είναι δισκολη η παρατηρηση? επισης τον Αρη τι χρώμα πρέπει να τον βλέπεις?? λογικα κοκκινοπο!! εγω πιο πολυ προς το λευκο τον ειδα παντως!! θα μαθω που θα παει!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ε, καλα δεν θα τον δεις και κατακοκκινο, πορτοκαλι ειναι στην ουσια και καπως ετσι φαινεται, αλλα η αληθεια, με την φωτορυπανση δεν εχει και κανα κοντινο αστρο να φαινεται για να συγκρινεις...

Περικλης

 

ΔS>0: A change we can believe in.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Την Κυριακή το βράδυ φαίνεται ο καιρός ανοικτός από Αθήνα. Για να δούμε, γιατί κοντεύω να πάθω στερητικό σύνδρομο!

 

 

... αυτό το Astronomy Hacks...είναι α-πί-στ-ευ-το βιβλίο!!! Το έχω ξεκοκκαλίσει και εγώ, έχει φοβερές ιδέες για dob αλλά και γενικά.

Όντως το αναφέρει το τρικ αυτό για να δεις τους δορυφόρους του Άρη..αυτό και πόσα ακόμη τέτοιου τύπου κόλπα \:D/

 

Νάσαι καλά Γιώργο (PapGeo) που μου το πρότεινες, μου έμαθε πολλά αυτό το εξαιρετικό βιβλίο! =D>

Ευχαριστώ! Αυτό το βιβλίο είναι πραγματικά η «βίβλος», για όσους αποκτούν dob τηλεσκόπια. :)

Αλλά και γενικά, αρχάριοι ή μέσου επιπέδου ερασιτέχνες μπορούν να ωφεληθούν σημαντικά.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης