Jump to content

kstars - Μίνι αφιέρωμα.


Nova

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν είδα πουθενά να αναφέρεται κάποιος, άμεσα και αποκλειστικά, σε αυτό το αξιολογότατο πρόγραμμα (ισάξιο του Cartes-με καλύτερα γραφικά, χειρισμό- και σαφώς ανώτερο του Stellarium, κατά την άποψή μου), οπότε αποφάσισα να κάνω μια μίνι παρουσίαση.

 

μεταφράζοντας (αρκετά ελεύθερα) από το site

 

"Το kstars είναι ένα ηλεκτονικό πλανητάριο για γραφικό περιβάλλον KDE (Linux)*. Παρέχει μια ακριβή προσομοίωση του νυχτερινού ουρανού, από οποιαδήποτε τοποθεσία στη Γη, για οποιαδήποτε ημερομηνία και ώρα. Η προσομοίωση περιλαμβάνει έως 100 εκατομμύρια άστρα, 13.000 deep sky αντικείμενα, τους πλανήτες, τη Σεληνη, τον Ήλιο και χιλιάδες κομήτες και αστεροειδείς.

 

Παρέχονται

- Κατάλογοι

Ο βασικός κατάλογος από άστρα έως (φαινόμενου) μεγέθους 8

Επιπροσθετοι κατάλογοι 100 εκατομμυρίων άστρων έως μεγέθους 16

Κατάλογοι που κατεβάζονται με εικόνες Messier αντικειμένων, πλανητικών νεφελωμάτων Abell.

- Εργαλεία εύρεσης πληροφοριών από online βάσεις δεδομένων.

- Έλεγχο για ένα ευρύ φάσμα οργάνων.

...

- Για τον ερασιτέχνη αστρονόμο:

Εργαλεία για τη δημιουργία λίστας παρατηρήσεων.

Υπολογισμός και οπτικοποίηση πεδίου οράσεως (FOV)

Αστρονομικό ημερολόγιο

What's up tonight εργαλείο

Λήψη καμπύλων φωτεινότητας AAVSO για τους μεταβλητούς αστέρες.

κ.α.

 

*Για όσους διάβασαν "Linux" πιο πάνω και ξύνισε λίγο το πρόσωπό τους, θέλω να ενημερώσω ότι το γραφικό περβάλλον KDE υπάρχει (σε πειραματικό στάδιο) και για Windows. Πληροφορίες

εδώ

 

Ξάχασα να πω ότι πρόκειται για ΕΛ/ΛΑΚ (open source) και δωρεάν πρόγραμμα.

Όσοι έχετε διαθεση για πειραματισμό, μην απογοητευτείτε από την μέτρια μετάφρασή μου και...πειραματιστείτε.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το έχω χρησιμοποιήσει το πρόγραμμα και είναι εξαιρετικό. Είναι όντως όπως το CDC και λίγο καλύτερο. Η δυνατότητα που έχει με τους μεταβλητούς αστέρες είναι όλα τα λεφτά. Απλά θέλει σχετικά γρήγορο μηχάνημα (καλή κάρτα γραφικών βασικά).
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η ταχύτητα (επειδή δεν έχει εντυπωσιακά γραφικά) του CDC, και οι πολλές επεμβάσεις που μπορείς να κάνεις (οσον αφορά εξωτερικούς καταλόγους), νομίζω το βάζουν στην πρώτη θέση. Καλά τα γραφικά, αλλά αν πρόκειται για σοβαρή δουλειά μια ειναι η επιλογή

Βοσινάκης Ανδρέας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

φετος στα παιδια της πρωτης Γυμνασιου εδωσαν περιφημα netbooks και εγω σαν μαθητης της πρωτης Γυμνασιου πηρα.Το netbook εχει τα linux και εχει μεσα στα linux το Kstars.ΤΟ εχω χρησημοποιησει πολλες φορες αλλα δεν με εχει εντυπωσιασει σε σχεση με τον cartes du ciel.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 6 μήνες αργότερα...
Γνωρίζει κάποιος αν είναι δυνατόν να κάνουμε προβολή στο στελάριουμ ή στο KSTARS εικονικού κύκλου από TELRAD?

 

Kαλησπέρα

 

Πας στις ρυθμίσεις->σύμβολα FOV->telrad

 

-> επεξεργασία FOV (βάζεις τις δικές σου ρυθμίσεις)

 

Δεν ξέρω αν εννοούσες αυτό!

 

Επίσης,αν γνωρίζει κανείς,μπορείς στο kstars να εκτυπώσεις ένα συγκεκριμένο κομμάτι ουρανού?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ GGEO

Για φωτογραφίες από το Kstars πας Αρχείο (file) και επιλέγεις save sky image. αλιώς η συντόμευση είναι CTRL+I

Επιλέγεις dirctory που θα σωθεί και τέλος.

 

Στο ubuntu τα αρχεία εικόνας μου σώζονται ως png. ξέρει κανείς αν μπορούν να διαβαστούν από windows?

Σπύρος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ zantespear

 

Όσον αφορά τα png images λογικά πρέπει να στα ανοίγει το και το πρόγραμμα των windows.

Πάντως ,το http://www.irfanview.com/ θα στα ανοίγει τα png.

Επίσης και το http://www.gimp.org/downloads/ για windows

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το kstars είναι πολύ αξιόλογο, αλλά δυστυχώς δεν υπάρχει ported eqmod για linux/unix άρα δεν μπορείς να ελέγξεις το τηλεσκόπιο σου. (τουλάχιστον για όσους έχουν eq clones βάσεις. Υποστηρίζει LX200 εντολές απ όσο είχα δεί
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης