Jump to content

Μια μεγάλη παρέα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η σκέψη μού ήρθε ξαφνικά καθώς ξεφύλλιζα τα topics του astrovox. :idea: Ενάμισυ χρόνο τώρα περιδιαβαίνω το φόρουμ,τις

αγγελίες,τις συζητήσεις γενικότερα και συναναστρέφομαι με άλλα παιδιά,ανταλλάσω γνώμες με τον Vassilis,το Michael,το Bill κλπ

(ονόματα στην τύχη).Όλοι αυτοί όμως πίσω από τα nicname είναι άνθρωποι καθημερινοί και πολλοί από μας θα θέλαμε να γνωρίσουμε

ο ένας τον άλλον.Ένας ανασταλτικός παράγοντας είναι και οι αποστάσεις.Τουλάχιστον οι φίλοι της Αθήνας ή της Θεσσαλονίκης

μπορούν και οργανώνουν καμμιά συνάντηση,κανα καφέ,οι υπόλοιποι στην επαρχία κάπου χανόμαστε.Γι αυτό ανοίγω αυτό το θέμα για

να γράψει όποιος θέλει δυό κουβέντες για τον εαυτό του, to know us better βρε αδερφέ! ( "Ασ μπέτε" που έλεγε και ο Χρόνης

Εξαρχάκος).Κάνω αρχή από την αφεντιά μου.Είμαι από την Καλαμάτα, 47 χρονών, έχω δύο κόρες και η δουλειά μου έχει να κάνει με κρασιά (έχω οινοποιία) .

 

 

ΥΓ Αν θεωρηθεί από τους moderators ότι το θέμα ξεφεύγει από τα πλαίσια της ερασιτεχνικής αστρονομίας,ουδέν πρόβλημα.

Φιλικά Νίκος

Μέλος Αστρονομικής Ένωσης Σπάρτης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βλέπεις κάποιον δισταγμό και έλλειψη ανταπόκρισης, φαινόμενα τα οποία πιστεύω δεν πρέπει να σε απογοητεύσουν. Δεν είναι άσχημη η ιδέα σου εκ των προθέσεων, καθίσταται ωστόσο δυνητικά επικίνδυνη εκ των πραγμάτων. Η ανθρώπινη συμπεριφορά στα ηλεκτρονικά μέσα κοινωνικής δικτύωσης έχει μελετηθεί, υπό το πρίσμα διαφόρων θεωριών της προσωπικότητας και της συμπεριφοράς, ώστε να υφίστανται πλέον αρκετά βασικά συμπεράσματα αν και, όπως πάντα, αυτά γεννούν νέα, ενδιαφέροντα ερωτήματα. Θα σου πω μόνο πως κατά βάση οι άνθρωποι επικοινωνούν μέσω ενός προσωπείου (persona), το οποίο κτίζεται εν μέρει συνειδητά και εν μέρει ασυνείδητα και όχι μέσω της αυθεντικής τους προσωπικότητας (personality). Το δείγμα γραφής μας, το Avatar, τα τηλεσκόπιά μας, ο εξοπλισμός μας, οι γνώσεις μας, η εμπειρία μας, το πόσα χρήματα, χρόνο, προσπάθεια έχουμε σπαταλήσει στα κοινά μας ενδιαφέροντα, κατασκευάζουν το προσωπείο μας και μιλούν ειλικρινά μόνο στα ώτα εκείνου που κατέχει τους κώδικες ερμηνείας της προσωπικότητάς μας. Απέναντι σε όλους τους υπόλοιπους λειτουργεί ως εγωπροστατευτική άμυνα που ανακουφίζει από το άγχος της διαπροσωπικής επαφής και τα μειονεκτικά συμπλέγματα από τα οποία κανείς μας δεν είναι ελεύθερος. Εσύ ζητάς να αποκλίνει η ασπίδα αυτή, ώστε να αποκαλυφθεί ένα μικρό μέρος της πραγματικότητας. Δεν είναι τραγικό, σε μερικές περιπτώσεις όμως μπορεί να είναι εξαιρετικά δύσκολο. Για να καταλάβεις, σκέψου πως θα αισθανόταν μια πουριτανή θρησκευόμενη οποιουδήποτε δόγματος, η οποία φορά ποδήρη χιτώνα και κάλυμμα της κεφαλής, αν της ζητούσες να σου αποκαλύψει το μικρό δακτυλάκι του ποδιού της, ή ακόμη χειρότερα, την κλειτορίδα της!

Τέτοιες σχέσεις είναι εφικτές σε μικρότερες υποομάδες, όπου τα άγχη έκθεσης και πρόσδεσης είναι ελαττωμένα, λόγω σημαντικά μικρότερου αριθμού υφισταμένων σχέσεων και μεγαλύτερων ευκαιριών συμμετοχής, με αποτέλεσμα να είναι δυνατή η κατασκευή ενός άλλου προσωπείου το οποίο φέρει περισσότερα αυθεντικά υλικά από τον χαρακτήρα, την ιδιοσυγκρασία, την προσωπικότητα και την εργαλειοθήκη καθημερινών συμπεριφορών μας.

Μπαίνοντας στην θέση σου και προκειμένου να μην σε θίξει αυτή η ηχηρή σιωπή που διαπίστωσα, θα σου πω πως ζω και δραστηριοποιούμαι στον Πειραιά, έχω μια λατρεμένη γυναίκα εδώ και 25 χρόνια, μία κόρη 16 ετών και έναν υιό 13 ετών. Ασκώ την ψυχιατρική ως επάγγελμα και ασχολούμαι κατά καιρούς με αρκετά χόμπυ από τα οποία περνώ όπως ο άνεμος πάνω από την επιδερμίδα της θάλασσας.

Χάρηκα για την γνωριμία και καλώς ήρθες στο Astrovox.

:)

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λοιπόν, δε σας κρύβω και θα μιλήσω τελείως ειλικρινά, πως όταν είδα το thread που άνοιξε ο Νίκος σκέφτηκα: "Να και κάτι εντελώς πρωτότυπο και καλό όσο δεν πάει!" Τι πιο ωραίο από το να συσφίγξουμε και να ενισχύσουμε τις υπάρχουσες ιντερνετικές σχέσεις μας, λέγοντας κάποια πράγματα παραπάνω ο καθένας για τον εαυτό μας.

 

Ωστόσο, κρατήθηκα και δεν απάντησα αμέσως Νίκο και Κωνσταντίνε. Ήθελα να δω την αντίδραση του κόσμου και η οποία μπορώ να πω ότι τουλάχιστον με εξέπληξε..Ο Κωνσταντίνος, "μάστορας" του λόγου αλλά και επαγγελματίας ψυχοθεραπευτής τα είπε όλα με μια φράση που δεν θα μπορούσε καλύτερα να το περιγράψει...ΗΧΗΡΗ ΣΙΩΠΗ! :(

 

Πράγματι, είναι φαινόμενο της εποχής μας ότι είπες Κώστα. Πολύ εύκολα θα βγούνε κάποιοι αμέσως και θα πουν "δεν έχει σχέση με την Ερασ. Αστρονομία" και λοιπά και λοιπά...Λοιπόν εγώ πιστεύω ότι είναι εντελώς λάθος αυτό. Όλοι εμείς εδώ μέσα θα βρεθούμε μαζικά και μιλάω όχι για 5-6 ή 10 άτομα, αλλά πολλά παραπάνω..1 ή 2 φορές το χρόνο και αυτό ήταν! Σε κάποια εξόρμηση ή σε κάποιο συνέδριο. Εντάξει οι συντοπίτες κανονίζουν μεταξύ τους, ειδικά της επαρχίας όπου και είναι μακριά από την τρέλα των τεραστίων αστικών κέντρων όπως Αθήνα ή Θεσσαλονίκη...αν και πιστεύω πιο πολύ στην Αθήνα βρίσκεται το πρόβλημα...Οι υπόλοιποι.. άστα να πάνε..ευτυχώς που υπάρχουν και οι Σύλλογοι κατά τόπους και μας κάνουν να βρισκόμαστε μεταξύ μας σε κάποιο βαθμό..δεν είναι όμως όλοι μέλοι σε κάποιο Σύλλογο.

 

Δεν νομίζω πως είναι τόσο τραγικό να γράψουμε 2-3 γραμμές ο καθένας για τον εαυτό του. Αφήστε που πιστεύω ότι το καλύτερο, για να μας κάνει να γνωριστούμε καλύτερα θα ήταν να είχαμε και στο προφίλ μας μια φώτο που να δείχνει τουλάχιστον μια ιδέα του πως είμαστε. Με κάποια παιδιά από εδώ μέσα, ζούμε στην ίδια πόλη και αν τύχει και τους πετύχω στο δρόμο δεν θα ξέρω καν ότι είναι αυτοί...εκτός αν τους δω με το πορτοκαλί μπλουζάκι του astrovox ή αν φοράγαμε κονκάρδες με το username μας!!

:lol: Αστειεύομαι για το τελευταίο φυσικά...

 

Θα βάλω τον διαπροσωπικό οβολό μου λέγοντας πως σε λίγο κλείνω τα 35, ζω στην Αθήνα (ελπίζω όχι για πάντα..), δουλεύω σαν ελεύθερος επαγγελματίας στην Πληροφορική ως Τεχνικός Η/Υ & Δικτύων, με Μηχανογράφηση μικρομεσαίων εταιρειών δηλαδή, και εκτός από Αστρόπληκτος dobsonάς είμαι και Μουσικός, σπουδάζω 8,5 χρόνια Κλασσική κιθάρα, παίζω αυτοδίδακτα πιάνο και synthesizer. Μου αρέσουν τα σπορ και κάνω φανατικά χειμερινό αλπικό σκι και το καλοκαίρι τρελαίνομαι για snorkeling! (περιήγηση σε εντυπωσιακούς βυθούς με μάσκα, αναπνευστήρα και πέδιλα! :mrgreen: )

Ορίστε ήταν τόσο τρομερό δηλαδή; [-(

 

Τι να πω για όλο αυτό πάντως...είναι τα σημεία των καιρών μας...

Κώστα θυμάσαι κάποτε το θέμα που είχε πέσει στις Πανελλήνιες, πριν χρόνια στο μάθημα της Έκθεσης;;; Είναι διαχρονικό...

 

"Ποτέ οι στέγες των ανθρώπων δεν ήταν τόσο κοντά όσο είναι σήμερα και ποτέ οι καρδιές τους δεν ήταν τόσο μακριά όσο είναι σήμερα..."

 

Τα λόγια νομίζω είναι περιττά εδώ μιας και είναι απόλυτα αληθινό.. :|

Το Internet σε φέρνει κοντά...αλλά σε κρατάει ταυτόχρονα και πολύ μακριά...και ας μένεις στην ίδια πόλη...

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εδώ είμαι και εγώ! Μια σκέψη μου σύμφωνα με τα παραπάνω, είναι όχι μόνο μία απλή συνάντηση αλλά και γιατί όχι και κάποια συνεργασία. Τι εννοώ θα καταλάβετε παρακάτω. Προσωπικά μένω στο Σίγρι της Λέσβου (Δυτική Λέσβος, εξαιρετικός νυχτερινός ουρανός) είμαι 30 ετών και εργάζομαι ως συμβασιούχος στο Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Απολιθωμένου Δάσους Λέσβου (πρέπει όλοι να το επισκεφτείτε). Αρκετές φορές με τα παιδιά από το σύλλογο αστρονομίας Βορ Αιγαίου ‘Γαλιλαίος’ έχουμε διοργανώσει στο παραπάνω μουσείο εκδηλώσεις σε θέματα αστρονομίας (αστροπαρατηρήσεις, εκθέσεις, διαλέξεις κτλ). Λοιπόν πολλοί από εσάς είστε για παράδειγμα πολύ καλοί αστροφωτογράφοι, θα μπορούσαμε να κάνουμε μία έκθεση αστροφωτογραφίας. Αν κάποιος επιθυμεί κάτι τέτοιο ή κάτι ανάλογο ας επικοινωνήσει μαζί μου με π.μ.

Δείτε και το site: www.lesvosmuseum.gr και www.petrifiedforest.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλοι μου υπερβάλετε όλοι. Ο χώρος εδώ είναι δημόσιος, έχει ο καθένας πρόσβαση. Δηλαδή τι πρέπει να κάνουμε; Να αρχίσουμε όλοι να γράφουμε πού μένουμε, την οικογενειακή μας κατάσταση και τι δουλειά κάνουμε; Από πού κι ως πού φίλε Τάσο θα 'πρεπε να βάλουμε και φωτογραφίας μας; Το βρίσκετε χρήσιμο αυτό; Είμαστε εδώ για ανταλλαγή εμπειριών και γνώσεων για το αγαπημένο μας χόμπυ, την αστρονομία και όχι σε ιστότοπο κοινωνικής δικτύωσης. Δεν είμαι κατά των κοινωνικών συναναστροφών, αλλά αυτές θα έρθουν από μία συνάντηση σε κάποιο αστρονομικό γεγονός, σε μια εκδήλωση κτλ. Όχι με το να αρχίσουμε να λέμε δημόσια "ορίστε η φωτογραφία μου και η δουλειά που κάνω είναι αυτή." Με συγχωρείτε, αλλά εγώ έχω σηκώσει άπειρες φορές θέμα για παρατήρηση κάποιου φαινομένου, αλλά δε με έχει ενοχλήσει κανείς να ενδιαφερθεί για την παρατήρησή του! Θα τον ενδιέφερε να μάθει πού μένω, τι δουλειά κάνω και πώς είμαι; Δε νομίζω.

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλοι μου υπερβάλετε όλοι. Ο χώρος εδώ είναι δημόσιος, έχει ο καθένας πρόσβαση. Δηλαδή τι πρέπει να κάνουμε; Να αρχίσουμε όλοι να γράφουμε πού μένουμε, την οικογενειακή μας κατάσταση και τι δουλειά κάνουμε; Από πού κι ως πού φίλε Τάσο θα 'πρεπε να βάλουμε και φωτογραφίας μας; Το βρίσκετε χρήσιμο αυτό; Είμαστε εδώ για ανταλλαγή εμπειριών και γνώσεων για το αγαπημένο μας χόμπυ, την αστρονομία και όχι σε ιστότοπο κοινωνικής δικτύωσης. Δεν είμαι κατά των κοινωνικών συναναστροφών, αλλά αυτές θα έρθουν από μία συνάντηση σε κάποιο αστρονομικό γεγονός, σε μια εκδήλωση κτλ. Όχι με το να αρχίσουμε να λέμε δημόσια "ορίστε η φωτογραφία μου και η δουλειά που κάνω είναι αυτή." Με συγχωρείτε, αλλά εγώ έχω σηκώσει άπειρες φορές θέμα για παρατήρηση κάποιου φαινομένου, αλλά δε με έχει ενοχλήσει κανείς να ενδιαφερθεί για την παρατήρησή του! Θα τον ενδιέφερε να μάθει πού μένω, τι δουλειά κάνω και πώς είμαι; Δε νομίζω.

 

Ναι ρε Καπετανάκη βάλε και μια φωτογραφία σου μήπως και βρεις καμιά νύφη και καλοπαντρευτείς. :mrgreen: :mrgreen: =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D>

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σας & από μένα, ένα άνθρωπο που μεγάλωσε σε μια φτωχογειτονιά του Βύρωνα, τότε που οι άνθρωποι έλεγαν καλημέρα. Τότε που οι μανάδες μας το καλοκαίρι έβγαζαν την καρέκλα τους στο πεζοδρόμιο μαζί με τις άλλες γειτόνισσες επιτηρώντας την μαρίδα (εμάς) που έπαιζε ανέμελα στο χωματόδρομο, σε σπίτια με κήπο & πόρτες & παράθυρα ορθάνοιχτα.

Τώρα βέβαια καταφέραμε να γεμίσουμε τα σπίτια μας με έπιπλα & να μην χωράνε τους φίλους μας.

 

Το βιογραφικό μου υπάρχει στη σελίδα μου μπορείτε να το δείτε χωρίς να φοβάμαι μην εκτεθώ.

Τώρα για την οικογενειακή κατάσταση με κάψατε βρε παιδιά :D αλλά τη να κάνω θα σας την πω & ας χάσω & κανά μικρό που μπορεί να σκάσει στη πλώρη μου. :D

 

Παντρεμένος με μία κόρη 24 Μαίων.

Ένα χόμπυ μου ακόμα (από αρκετά) δηλώνεται στο avatar μου.

Μέλος Συλλόγων:

Ελληνικής Αστρονομικης Ενωσης

Συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας.

Όμιλος Γερόντων Αστροπαρατηριτών.

Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ

http://users.otenet.gr/~babgia/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τάσο, σε ευχαριστώ για τα λόγια σου.

Αντώνη, το μουσείο είναι υπέροχο και η θέση του στην εσχατιά της Λέσβου καταπληκτική. Στο δικό μου χωριό υπάρχει το σημαντικότερο ίσως μουσείο παλαιοντολογίας στην Ελλάδα, το χωριό ονομάζεται Μυτιληνιοί της Σάμου!

Συντοπίτη, δεν είναι δυνατόν να υπερβάλλουν όλοι, εκτός από όταν βρίσκονται σε κατάσταση ομαδικού πανικού, όπως σε μια μαζική καταστροφή. Η οπτική των πολλών είναι το μέτρο της ανθρώπινης πραγματικότητας, το οποίο μπορεί βεβαίως να διαφέρει από την φυσική πραγματικότητα. Είναι θέμα στατιστικής.

Μπάμπη, στο Αιγάλεω παίζαμε στους δρόμους ακόμη και 15-20 χρόνια μετά, μόνο που τότε ήταν στρωμένοι με άσφαλτο και οι μανάδες αποχωρούσαν μαζικά όταν άρχιζε ο Μεθοριακός Σταθμός ή ο Άγνωστος Πόλεμος. Κοιμόμαστε στην ταράτσα το καλοκαίρι και μας νανούριζαν τα μαγεμένα άστρα της νιότης. Πόσο μεθυστικός ήταν ο συγκερασμός του πρωτόγονου παιδικού μας λογισμού με την αδαή εμβίωση του ψυχρού φωτός αυτών των πρεσβευτών του σύμπαντος που μας έκαναν την τιμή να επισκεφθούν το φτωχικό μας!

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χάρηκα για την γνωριμία και καλώς ήρθες στο Astrovox.

:)

Κώστα χάρηκα κι εγώ για τη γνωριμία και σε ευχαριστώ θερμά για το καλωσόρισμα!Γειά σας και από μένα Μπάμπη και Αντώνη.

Τάσο να είσαι πάντα καλά!

Φιλικά Νίκος

Μέλος Αστρονομικής Ένωσης Σπάρτης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αποκαλούμε ο ένας τον άλλο "φίλε" αλλα νομίζω φίλοι δεν είμαστε, παρα μόνο συνχομπιστες.

Γιατί ανάμεσα σε φίλους δεν θα δίσταζα ούτε στιγμή να πώ ότι είμαι 49 (κοντεύω τα 50 δηλαδή) παντρεμένος εδώ και 25 χρόνια με την ίδια (για καλή μου τύχη) γυναίκα, έχω 2 κόρες 19 και 15 που μας αγαπάνε και τις λατρεύουμε, καμία απο τις γυναίκες της ζωής μου δεν μοιράζονται τα χόμπυ μου (που δεν είναι μόνο η αστρονομία ευτυχώς), έχω αλλάξει 3 δουλειές, 4 εταιρίες και τώρα κάνω κάτι που δεν μου αρέσει! ΜΟυ αρέσει κάθε είδος μουσικής , εκτός απο τα σκυλάδικα, όλων των ειδών οι ταινίες εκτός απο τα σουρεαλιστικά της δεκαετίας του 80, το καλό φαγητό, το καλό κρασί και τα οχι πολύ γλυκά γλυκά, όσο και αν αυτό ακούγεται αντιφατικό. (Γιατρέ μου μία εκτίμηση της κατάστασής μου αν μπορείτε, μην πληρώνουμε κιόλας, τι σας έχουμε εδώ!)

 

Αλλα δυστυχώς εδω είναι ένα site αστρονομίας και συνεπώς διαγράψτε τα πιό πάνω, Εχώ ένα Celestron 9,25, μια EQ-6, Μπόλικα προσοφθάλμια και δεν ασχολούμαι με τη φωτογραφία!

 

Και ενώ πολύ θα ήθελα να σας δώ απο κόντά και να πιούμε ένα καφεδάκι υπό το φώς του ηλίου και να συζητήσουμε περί ανέμων, αστέρων και υδάτων, θα πρέπει να περιμένω την επόμενη συνάντηση ή συνέδριο............ Τι κρίμα!

 

Φιλικά

Δημήτρης

Δημήτρης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Υπό το πρίσμα των παραπάνω αυθόρμητων σκέψεων, δηλώσεων, εκμυστηρεύσεων,

αποκτά νέο, πρόσθετο νόημα και περιεχόμενο η 4η Πανελλήνια Συνάντηση Ερασιτεχνών Αστρονόμων στον Πάρνωνα, 9-11 Ιουλίου 2010 :D

Σύντομα θα βγει στον αέρα η ιστοσελίδα από τους διοργανωτές συλλόγους,

Α.Ε. Σπάρτης – Διός Κούροι και Α.Ε. Πάτρας – Ωρίων.

Δεν υπάρχει περίπτωση να μην περάσουμε καλά, όπως άλλωστε τόσα και τόσα χρόνια στον Πάρνωνα.

 

@ Κώστα, εμείς οι ερασιτέχνες αστρονόμοι, έχουμε την ιδιαίτερότητα κατά το θέρος να συγχρωτιζόμαστε και να συσφίγγουμε τις σχέσεις μας

κατά προτίμηση υπό τη σκιά του Pinus nigra και του Abies caphalonica. Σας περιμένουμε όλους!

https://ui.adsabs.harvard.edu/search/q=%20author%3A%22tsamis%2C%20v.%22&sort=date%20desc%2C%20bibcode%20desc

"Αστέρας εισαθρείς, αστήρ εμός. Είθε γενοίμην ουρανός, ως πολλοίς όμμασιν εις σε βλέπω."

Πλάτων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΜΟυ αρέσει κάθε είδος μουσικής , εκτός απο τα σκυλάδικα, όλων των ειδών οι ταινίες εκτός απο τα σουρεαλιστικά της δεκαετίας του 80, το καλό φαγητό, το καλό κρασί και τα οχι πολύ γλυκά γλυκά, όσο και αν αυτό ακούγεται αντιφατικό. (Γιατρέ μου μία εκτίμηση της κατάστασής μου αν μπορείτε, μην πληρώνουμε κιόλας, τι σας έχουμε εδώ!)

Σου αρέσουν τα γλυκά, εκτός από εκείνα που είναι... γλυκά! Λογικότατο. Δεν βρίσκω τίποτε το αξιοπερίεργο. Είσαι απολύτως υγιής. :cheesy:

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλοι μου υπερβάλετε όλοι. Ο χώρος εδώ είναι δημόσιος, έχει ο καθένας πρόσβαση. Δηλαδή τι πρέπει να κάνουμε; Να αρχίσουμε όλοι να γράφουμε πού μένουμε, την οικογενειακή μας κατάσταση και τι δουλειά κάνουμε; Από πού κι ως πού φίλε Τάσο θα 'πρεπε να βάλουμε και φωτογραφίας μας; Το βρίσκετε χρήσιμο αυτό; Είμαστε εδώ για ανταλλαγή εμπειριών και γνώσεων για το αγαπημένο μας χόμπυ, την αστρονομία και όχι σε ιστότοπο κοινωνικής δικτύωσης. Δεν είμαι κατά των κοινωνικών συναναστροφών, αλλά αυτές θα έρθουν από μία συνάντηση σε κάποιο αστρονομικό γεγονός, σε μια εκδήλωση κτλ. Όχι με το να αρχίσουμε να λέμε δημόσια "ορίστε η φωτογραφία μου και η δουλειά που κάνω είναι αυτή." Με συγχωρείτε, αλλά εγώ έχω σηκώσει άπειρες φορές θέμα για παρατήρηση κάποιου φαινομένου, αλλά δε με έχει ενοχλήσει κανείς να ενδιαφερθεί για την παρατήρησή του! Θα τον ενδιέφερε να μάθει πού μένω, τι δουλειά κάνω και πώς είμαι; Δε νομίζω.

 

Εντάξει Δημήτρη, μη το παίρνεις τόσο σοβαρά, μια πρόταση έκανα που θα βοηθούσε στο να γνωριζόμαστε χωρίς να αναρωτιόμαστε τελικώς ποιος είναι ποιος όταν συναντιόμαστε. Στη τελική δε θα ήταν υποχρεωτικό! Όσο για το αν θα ήταν χρήσιμο ναι θα ήταν και μάλιστα πολύ. Για τον απλό λόγο που μόλις ανέφερα. Δε βρίσκω κάτι τόσο το τρομερό σε αυτό...ούτε πρότεινα σε καμία περίπτωση να γίνουμε ένα αστρονομικό facebook...τίποτα τέτοιο..το να ειπωθεί μια κουβέντα παραπάνω για τον εαυτό μας (και μάλιστα αυτές τις κουβέντες που διαλέγουμε εμείς, που δε μας επιβάλλει κανείς) δεν μας μετατρέπει σε ιστότοπο κοινωνικής δικτύωσης...δεν είπαμε να πάμε στο άλλο άκρο!! :P

 

Επίσης, αυτό που λες για την παρατήρηση κάποιου φαινομένου και το αν σε ενόχλησε κάποιος ή όχι...νομίζω πως συγκρίνεις 2 εντελώς ανόμοια πράγματα! Άλλο οι διαπροσωπικές σχέσεις και η προσπάθεια να τις βελτιώσουμε και άλλο το πως παρατηρούμε τα φαινόμενα ο καθένας από εμάς, με τι μεθοδολογία, εξοπλισμό κλπ..Αυτά είναι λίγο ή πολύ τυποποιημένα πράγματα...οι ανθρώπινες σχέσεις όμως δεν ήταν ούτε θα γίνουν ποτέ τυποποιημένες...θέλουν διαφορετική προσέγγιση και αυτό είναι που προτείναμε εδώ να γίνει... :wink: Με το συμπάθειο...

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ θα πω την κακία μου πάνω σε αυτό, όποτε κανονίζουμε για καφέ κανείς δεν έρχεται, μόνο 2 3

άτομα καφέ φορά. Νομίζω όπως είπε και συμφωνώ με τον Καπετανάκη να τα λέμε αυτά σε μια

συνάντηση για καφέ, η αστροβραδιά!!! Σαββατοκύριακο αν θέλετε πάμε για καφέ!!!! :mrgreen: :mrgreen:

Gazing at the universe through the ΄Eyes΄ of an astrophotographer...!!!

http://www.astrothemis.gr

 

Greek Astrophotography Discord Chat!

https://discord.gg/2DUPacrNfM

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

όποτε κανονίζουμε για καφέ κανείς δεν έρχεται, μόνο 2 3 άτομα καφέ φορά.

Νομίζω όπως είπε και συμφωνώ με τον Καπετανάκη να τα λέμε αυτά σε μια συνάντηση για καφέ,

η αστροβραδιά!!! Σαββατοκύριακο αν θέλετε πάμε για καφέ!!!! :mrgreen: :mrgreen:

 

Μια φορά που είχε κανονιστεί παρέα από δω για καφέ μαζεττήκαμε καμια δεκαριά φίλοι.

Σαββατοκύριακο καλή ιδέα είναι, τώρα που έχει ωραίες λιακάδες ;)

242325988_Astrovox11Feb07.thumb.jpg.4951002fd54f6bd44eac38442df05503.jpg

Αμφιβάλλω, άρα ίσως υπάρχω.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μια φορά που είχε κανονιστεί παρέα από δω για καφέ μαζεττήκαμε καμια δεκαριά φίλοι.

Σαββατοκύριακο καλή ιδέα είναι, τώρα που έχει ωραίες λιακάδες ;)

 

Και έριχνε και καρέκλες έξω:P

Άλεξ Λομπάνοβ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης