Jump to content

Παρατήρηση στο Χελμό


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγαπητοί φίλοι,

 

Υπάρχει σαν σκέψη από τους φίλους της αστρονομικής εταιρείας Πάτρας, Ωρίων, να γίνει κάποια εξόρμηση για παρατήρηση στην περιοχή του Χελμού την περίοδο του Ιουλίου, χωρίς φυσικά να συμπίπτει με την ημερομηνία της εξόρμησης στον Πάρνωνα. Ακόμα δεν έχει αποφασιστεί μέρος και ακριβής ημερομηνία, αλλά αναφέρεται σαν ανοιχτή πρόσκληση για κάθε ενδιαφερόμενο. Αν κάποιος έχει υπόψιν του κάποιο μέρος που έχει παρατηρήσει μπορεί να το ρίξει στο τραπέζι να το συζητήσουμε.

 

Κώστας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα ήταν άραγε καλή πρόταση η Νεραϊδοράχη; Ίσως να ήταν ωραίο να στηθούν μερικά τηλεσκόπια εκεί και δίπλα να είναι οι υπο-ανέγερση εγκαταστάσεις...

 

:?:

 

Μηνάς

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προσωπικά δεν έχω ανέβει. Υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να κατέβω Κλειτορία που έχω σπίτι αυτό το σ/κ. Οπότε μπορώ να ρωτήσω ή και να δοκιμάσω να βρω τον δρόμο και να ενημερώσω την Δευτέρα.

 

Εκτός αν εν τω μεταξύ μας ενημερώσει κάποιος που ξέρει.

 

Πάντως αν γινόταν μια συγκέντρωση στον Χελμό, θα με ενδιέφερε να παρευρευθώ, έστω και χωρίς τηλεσκόπιο (%$#%^@&!)

 

Μηνάς

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κωστα/Μηνα,

 

Απο τα λιγα που γνωριζω, ο δρομος ειναι ακομα χαλια!

 

Εκανα ενα ταξιδακι στην περιοχη εδω και περιπου 2,5 χρονια και το αποτελεσμα ηταν ΣΟΒΑΡΗ ζημια στο ΙΧ. Οσον αφορα το 4x4, θα ειναι το ελαχιστο που χρειαζεται.

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μάλιστα, κρίμα αν είναι έτσι ακόμα τα πράγματα. Ελπίζω να έχει αλλάξει κάτι από τότε. Πάντως γενικά η περιοχή της ορεινής Αχαΐας είναι πολύ σκοτεινή και αξίζει ψάξιμο για ένα καλό σημείο για παρατήρηση και κατασκήνωση.

 

Μηνά, μιας και είσαι από εκείνα τα μέρη θα ξέρεις κατι παραπάνω για καλά σημεία. Αν θες ενημέρωσε μας για κάποιο καλό μέρος γιατί η πρόσβαση από Πάτρα είναι αρκετά εύκολη στην περιοχή των Καλαβρύτων.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κωστα,

 

Και εγω ειμαι μεσα αν γινει κατι με την παρεα και παμε. Οπως περιγραφεις, ειναι πανεμορφη η περιοχη με αφθονο σκοταδι.

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ έχω γύρω στον ένα χρόνο να κάνω παρατήρηση την νύχτα. Ας όψεται η ανέχεια. Τελωσπάντων. Η περιοχή εκεί είναι όμορφα σκοτεινή. Οι δικές μου παρατηρήσεις γίνονταν από έναν λόφο λίγο πάνω από το σπίτι που έχω εκεί, αλλά δεν προσφέρει η συγκεκριμένη τοποθεσία θέα σε ΟΛΟ τον ουρανό. Αν είναι να μαζευτεί λαός θα πρέπει να βρεθεί μια καλύτερη τοποθεσία.

 

Θα την βρούμε (την καλή τοποθεσία) δεν μπορεί να μας κρυφτεί.

 

Αν είναι μάλιστα να μου δωθεί η ευκαιρία να γνωρίσω τον mr. Heal και τον mr. Aristarchus από κοντά, τότε πρέπει οπωσδήποτε να προβώ σε κινήσεις. Θα τραβήξω και φωτό και θα φτιάξω και χάρτη.

 

Θα επανέλθω εις το ζήτημα την Δευτέρα.

 

Μηνάς

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα μας βοηθουσες παρα πολυ Μήνα εαν το εκανες αυτο!! :D

 

Θα ερθει κανενας αλλος με κατοπτρικο πχ giorgosgr να εχουμε παρεα εμεις οι dobs;; 8)

Παντως θα περασουμε καταπληκτικα εαν το κανονισουμε και παμε!!!!

Οταν εχεις ενα προβλημα,κοιτα τ'αστρα,

εκει θα βρεις τη λυση...

www.orionas.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια Skywalker,

αν βρεθει μερος καταλληλο για κατασκηνωση (δεντρα,πηγη) αναλογο του Παρνωνα ειμαι μεσα,αλλιως δεν ταξιδευω τοσα km.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εχω την εντύπωση οτι στην Νεραιδοράχη δεν υπάρχουν ΚΑΝ δέντρα και ο λόγος είναι οτι βρίσκεται αρκετά ψηλά. Ο Χελμός δεν έχει δέντρα μέχρι την κορυφή, είναι γυμνός από ένα σημείο και πάνω. Επίσης δεν ξέρω (θα δείξει) αν η Νεραιδοράχη είναι κοντά στην Πηγή-Με-Το-Όνομα-Που-Μου-Διαφεύγει στην οποία βούτηξαν τον Αχιλλέα και έγινε αθάνατος πλην φτέρνας.

 

Χώροι για κατασκήνωση υπάρχουν σίγουρα, δεν ξέρω αν θα είναι βολικά στο σημείο εκείνο για να στήσεις σκηνή δίπλα στο τηλεσκόπιο.

 

Αν δεν μας κάνει εκεί, ε, κάπου θα βρούμε. Το πολύ πολύ θα σας πουλάω εγώ μπουκαλάκια με νερό αφού δεν θα έχω τηλεσκόπιο και θα φοράω μια ταμπέλα "ενισχύστε την αποπεράτωση του προσωπικού μου αστεροσκοπείου".

 

:D

 

Αναμονή ως την Δευτέρα.

 

Μηνάς

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μηνα,

προφανως αναφερεσαι στα Υδατα της Στυγος κοινως Μαυρονερι..εκει οχι αυτοκινητο ουτε καν δρομος δεν παει.... εχω περασει ορειβασια απο την Περιστερα εως κατω απο το χινοδρομικο ωρες πορειας 12...

Απο το χωριο Περιστερα ως τα Υδατα της Στυγος ειναι περιπου 4 ωρες πορεια.Δεν ειναι καν πηγη με την κλασσικη εννοια του ορου αλλα ενας καταρρακτης που σχηματιζεται απο χιονια που λιωνουν και πεφτει απο μια ορθοπλαγια.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χαιρετε!!Ηθελα βασικα να συμφωνησω με την αποψη πως η Νεραιδοραχη ειναι πολυ δυσκολο μερος για να κατασκηνωσουμε λογω του οτι ειναι απροστατευτη απο τον αερα εξαιτιας της παντελους ελλειψης δεντρων(κατι το οποιο θα ειναι ακομα χειροτερο την μερα λογω ελλειψης σκιας),δεν υπαρχει πηγη νομιζω αλλα και ο δρομος ειναι χαλια κ επικινδυνος για τα ΙΧ.

 

Εδω στον Ωριωνα λαβαμε απο εναν ενδιαφερομενο email που μας υπεδειξε δυο τοποθεσιες καταλληλες για κατασκηνωση στα 2000 μετρα κ ψαχνουμε τις λεπτομερειες(πηγη,καταλληλοτητα δρομου,δεντρα) θα σας ενημερωσουμε συντομα για αυτο.Δεν ξερω αν ο Μηνας τις γνωριζει: Στρούγγες ¨Μαζείκων¨ και ¨θανασείκων¨ :D . Παντως Μηνα θα εκτιμουσαμε πολυ την βοηθεια σου αν καταφερνες κ εβρισκες καποια καλη τοποθεσια μιας κ θα κατεβεις προς τα εκει γιατι εγω κ ο skywalker δεν μπορουμε να παμε προς το παρων λογω εξεταστικης.

 

Ακομα θα ηθελα να σας ενημερωσω οτι η ημερομηνια που προτεινουμε για την εξορμηση ειναι το Σαββατοκυριακο 2-3 Ιουλιου με πιθανες επεκτασεις Παρασκευη 1 κ Δευτερα 4 κατι που θα κριθει απο εσας.

 

Tελος θα ηθελα να συμφωνησω κ γω οτι θα ειναι μια πολυ ομορφη εμπειρια διοτι η ορεινη Αχαια ειναι πραγματι καταπληκτικη με πολλες φυσικες ομορφιες κ πολυ σκοτεινο ουρανο!!

 

Υ.Γ.Κυριε Αγιομαμιτη θα χαρουμε πολυ να σας εχουμε μαζι μας στον Χελμο,θα περασουμε σιγουρα καταπληκτικα οπως περσι τον Αυγουστο στον Παρνωνα στο μεγιστο των Περσιδων μαζι με τον Heal k ton Skywalker!!Ηταν ανεπαναληπτη εμπειρια!!!

Φιλικά,

Παναγιώτης Αντωνόπουλος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κώστα,

πολύ ευχαρίστως να κανονίσουμε η εξόρμηση του Ιουλίου (8-9-10) να γίνει στα βουνά της Αχαΐας αντί του Πάρνωνα, εφόσον υπάρχει η κατάλληλη τοποθεσία. Τέτοια τοποθεσία νοείται να έχει ικανοποιητική οδική πρόσβαση, κάποια βλάστηση για ίσκιο και πηγή με πόσιμο νερό (μην ξεχνάτε οτι μιλάμε για κατασκήνωση). Το μεγάλο υψόμετρο δεν είναι απαραίτητο, μιάς και στην πολύ υψηλή ζώνη δεν υπάρχει βλάστηση ενώ σπανίζουν και οι δρόμοι.

Καλό επίσης είναι να υπάρχει και κανένα χωριό σχετικά κοντά για να μπορεί κάποιος να πάει για φαγητό & προμήθειες.

Ευτυχώς υπάρχουν αρκετά μέρη "κάτω απ' τ' αυλάκι" με σκοτεινούς ουρανούς.

Μακάρι να μπορέσουμε να οργανώσουμε την εξόρμηση στην Αχαΐα.

Οσο νωρίτερα προταθούν κάποιες περιοχές, τόσο καλύτερα ώστε να το διασταυρώσουμε καλύτερα ως προς τις προσβάσεις και τις ανέσεις της περιοχής (...) και να διαδώσουμε και την είδηση.

Από όσο θυμάμαι όταν υπολόγιζα τις ημέρες που προσφέρονται για εξόρμηση / παρατήρηση, το πρώτο ΣαββατοΚύριακο του Ιουλίου είναι σχετικά εντάξει αλλά ανατέλλει το φεγγάρι αρκετά πριν το ξημέρωμα οπότε μειώνονται αισθητά οι διαθέσιμες ώρες για παρατήρηση. Αν μπορεί κάποιος ας το ψάξει μήπως έχω κάνει λάθος.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Apo oso thymamai meta to xwrio peristera kai peripou 20 lepta pros thn arxi tou monopatiou gia ta ydata stygos exei ena platwma kai dendra den thymamai omws na yparxei phgh se ayto to ypsos.. alla to xwrio einai sxetika konta.

kai giorgo gr ean thymamai kala apo ekeino to shmeio mexri ta ydata einai peripoy 4 wres kai bebaia meta xreiazesai alles dyo gia ena arketa psylo platwma to opoio einai pragamtika kalo alla xwris dentra. me nero omws mexri ton augousto apo sxedon monima xionia. (liwnoun arga ton augousto).... nai sigoura einai zori apo ekeinh thn pleura gia na pas pshla.

apo to xionodromiko omws sigoura einai eukolotera....

Thinking is not a crime....!

φιλικά

Νίκος Λουρίδης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα!

 

Συνεπώς είμαστε αναγκασμένοι να εγκαταλείψουμε την περίπτωση Νεραϊδοράχης. Δεν υπάρχουν δέντρα ψηλά στον Χελμό και θέλετε πρόσβαση σε κάποιο κοντινό χωριό - άρα άκυρο.

 

Θα πρέπει λοιπόν να ψάξω για μια τοποθεσία μακριά από φώτα κάποιου χωριού αλλά όχι πολύ μακριά ώστε να υπάρχει εύκολη πρόσβαση στο χωριό.

 

Θα ψάξω γύρω από την ευρύτερη περιοχή της Κλειτορίας. Η Κλειτορία βρίσκεται νοτιότερα του Χελμού (σε αντίθεση με τα Καλάβρυτα) και το βουνό "κόβει" τα όποια φώτα της περιοχής του Κορινθιακού. Αυτό σημαίνει όμως πως κόβει και μέρος του ουρανού. Όχι τεράστιο μεν, αλλά κόβει.

 

Με απλά λόγια, για να μην μας ενοχλεί κάποιος ορεινός όγκος θα πρέπει να ανέβουμε ψηλά. Αν ανέβουμε ψηλά δεν θα έχουμε χωριό και δέντρα. Χμ...

 

Μηνάς

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

apo to xionodromiko omws sigoura einai eukolotera....

 

Αν υποθέσουμε οτι στήνουμε στο πάρκινγκ του χιονοδρομικού (υπόθεση για χάρη της συζήτησης) πρέπει να υπολογίσετε οτι έχει (χοντρικά) ένα μισάωρο οδήγηση σε στροφιλίκια χωρίς μπαριέρες (γκρεμόοος) για να βρεις χωριό.

 

Και φυσικά από το χιονοδρομικό και πάνω δεν υπάρχουν δέντρα.

 

Μηνάς

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για όσους δεν έχουν αυτοκίνητο τι γίνεται συνήθως; (Δεν έχω πάει ποτέ ξανά σε παρόμοιο event).
"Δύο πιθανότητες υπάρχουν: Είτε είμαστε μόνοι μας στο Σύμπαν είτε δεν είμαστε. Και οι δύο είναι εξίσου τρομακτικές." — Arthur C. Clarke
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σε ολους!

Γνωμη μου ειναι παντως πως ο Παρνωνας ειναι σχεδον ιδανικο μερος για κατασκηνωση παρατηρηση.Ωραια φυση, ασφαλτος, πηγη,καταφυγιο διπλα, προσβαση σε χωρια.

Το να ψαξουμε για αλλο μερος σημαινει πως πρεπει τα συν να ναι περισσοτερα απο τα πλην.Καλυτερα ειναι καποιος που εχει παρατηρησει απο αλλο μερος να μας πει απο πρωτο χερι τις εντυπωσεις του.Αν παμε καπου να κατασκηνωσουμε για μερες πρεπει να πηγαινουμε στα σιγουρα.

Σε τελικη αναλυση νομιζω πως δεν υπαρχει λογος αντικαταστασης του Παρνωνα προς το παρον αφ ενος και αφ εταιρου αν κανουμε δυο εξορμησεις κοντα κοντα σε διαφορετικα μερη πιθανως η μια να δρασει εις βαρος της αλλης (μερικοι που θα πανε στην μια και θα ταλαιπωρηθουν απο την διαμονη και κατασκηνωση στο υπαιθρο να μην πανε την επομενη εβδομαδα στην αλλη).

Ψηφιζω Παρνωνα ως γνωστο και δοκιμασμενο αλλα ειμαι ανοιχτος σε αλλη τοποθεσια με καλυτερες προδιαγραφες σε ολα και οχι μονο σε ισως λιγο καλυτερο ουρανο μιας και του Παρνωνα ειναι ηδη πολυ καλος.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλώς.

 

Να το συζητήσουμε λίγο (ή μάλλον να ακουστούν και οι υπόλοιπες απόψεις), να μην τραβιέμαι τσάμπα κάτω το σαββατοκύριακο αν δεν υπάρχει θέληση για τον Χελμό.

 

Τα συν και τα πλην που αναφέρει ο Γιώργος θεωρώ πως είναι αδύνατο να τα εντοπίσω ΟΛΑ. Η εξόρμηση σε μια ΝΕΑ τοποθεσία είναι αναμφισβήτητα ένα "ρίσκο" και μπορεί να οδηγήσει στην αποκάλυψη μιας νέας υπέροχης τοποθεσίας που (ας υποθέσουμε) θα αντικαταστήσει τον Πάρνωνα αλλά μπορεί να αποδειχτεί και αποτυχία. Ειλικρινά δεν θα ήθελα να σας τραβήξω κάτω και μετά να με δείχνετε με το δάχτυλο: "απόψε μαζί μας ο... μ&^$%" (χαχαχα όπως το ανέκδοτο με το τσίρκο). Δηλαδή δεν έχω πρόβλημα, αντιθέτως ενθουσιάζομαι με την σκέψη και μόνο, απλά να υπάρχουν κάποιοι που θα ήθελαν να τραβηχτούν και ότι γίνει. Εγώ κάνω κάμπινγκ από παιδί, σε μέρη που το νερό το βλέπεις με τα κυάλια. Είναι υποκειμενικό το τι θέλει ο κάθε ένας και πως.

 

Να σημειώσω πως η απόσταση Αθήνα-Κλειτορία είναι 2 1/2 ώρες με το αυτοκίνητο, ο δρόμος είναι εξαιρετικά καλός (διαδρομή μέσω εθνικής Κορίνθου-Τριπόλεως). Από εκεί και πέρα, ο δρόμος εξαρτάται της τοποθεσίας.

 

Για όσους δεν έχουν αυτοκίνητο τι γίνεται συνήθως; (Δεν έχω πάει ποτέ ξανά σε παρόμοιο event).

Φαντάζομαι πως χώρος σε αυτοκίνητο θα βρεθεί. Σιγά μην πνιγούμε σε μια κουταλιά νερό.

 

Μηνάς

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν υπάρχει πρόθεση να αλλάξουμε τα σχέδια που ήδη υπάρχουν για τον Πάρνωνα, η τοποθεσία είναι πολύ καλή και δοκιμασμένη. Απλά μιας και ήδη υπάρχει μια παρέα στην Πάτρα που ενδιαφέρεται για εξόρμιση σε κοντινό σημείο και ο Χελμός είναι λιγότερο από 100 χιλιόμετρα από την Πάτρα ενώ ο Πάρνωνας είναι γύρω στα 250 είναι λογικό να ψάξουμε για μια περιοχή εκεί. Επειδή δεν ξέρουμε αν η τοποθεσία που θα βρεθεί στον Χελμό θα είναι καλύτερη από την υπάρχουσα στον Πάρνωνα, ίσως να είναι καλύτερο να γίνει ούτως ή αλλως η εξόρμηση στον Πάρνωνα -υπάρχει και μια παράδοση πια- και παράλληλα να πάει μια παρέα στον Χελμό το προηγούμενο Σαββατοκύριακο (2/3 Ιουλίου) για να διερευνητική. Σαφώς και δεν θέλουμε η μία εξόρμηση να δράσει εις βάρος της άλλης, ούτε υπάρχει καμιά τέτοια πρόθεση.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σε ολους!

 

Καταρχην θα ηθελα να συμφωνησω με τον giorgogr οτι ο Παρνωνας ειναι ιδανικο μερος για παρατηρηση-κατασκηνωση,κατι που κ εμεις απ την Πατρα το ειδαμε περσι τον Αυγουστο.

 

Δευτερον δεν υπαρχει καμια προθεση αντικαταστασης της τοποθεσιας παρατηρησης (ετσι κ αλλιως δεν μας πεφτει λογος αφου τις παρατηρησεις στον Παρνωνα τις διοργανωνει η Ελληνικη Αστρονομικη Εταιρεια).Για αυτο ακριβως τον λογο προτειναμε αυτες τις ημερομηνιες (2-3/7) παρολο που που εχουμε Νεα Σεληνη στις 6/7 για να μην λειτουργησει εις βαρος της αλλης..Το θεμα ειναι οτι εμεις ψαχνουμε μια καλη τοποθεσια πιο κοντα στην Πατρα που να βολευει περισσοτερο την παρεα που βρισκεται εδω λογω ευκολοτερης προσβασης.Η ανακοινωση στο Αstrovox ειχε σκοπο να ενημερωσει τον οποιοδηποτε του αρεσε η ιδεα να κανει παρατηρηση-κατασκηνωση στον Χελμο κ οχι να αλλαξει τα σχεδια σε οποιον ειχε ηδη κανονισει να παει στον Παρνωνα.

Φιλικά,

Παναγιώτης Αντωνόπουλος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να κάνω μιά αστεία ερώτηση; Για κάποιον που θα ξεκινήσει από ...Λάρισα τι συμφέρει περισσότερο ο Πάρνωνας ή ο Χελμός; Πως είπατε; ο Ψηλορείτης;

 

:lol: Λοιπόν, για μένα τα 400+ km είναι ήδη δεδομένα, ασχέτως βουνού. Θα ήταν όμως πιό βολικό να υπάρχει και η εναλλακτική δυνατότητα κατάλυσης σε ξενοδοχείο (λόγω κούρασης και πολύωρης οδήγησης προ και μετά), μια και ο πρωινός ήλιος στην κατασκήνωση δεν αφήνει πολλά περιθώρια για ύπνο. Ο Άγιος Πέτρος (Πάρνωνας) έχει ένα ιδανικό ξενοδοχείο. Θα πρέπει να βρούμε κάτι αντίστοιχο και για το Χελμό, αν είναι να ξεκινήσουν παρατηρήσεις κι εκεί. Φυσικά οι ανάγκες λίγων ή ενός δεν μπορούν να περιορίσουν τις επιλογές των υπολοίπων. Αν τυχόν όμως αποφασιστεί Χελμός για τον Ιούλιο, πρέπει να γίνει έγκαιρα για να λυθούν τέτοια πρακτικά ζητήματα.

 

Φιλικά, Στέφανος

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Kοιταξτε,δε θα πω παλι αυτα που ειπε ο Heal και ο quendi.

Μιλησαν σωστα τα παιδια.

 

Εμεις σαν μελη του Ωριωνα απλα ριξαμε μια προταση για να κανουμε μια κατασκηνωση σχετικα κοντα στη Πατρα,για να εξυπηρετησουμε κ καποιους που δε θα μπορουν να βρισκονται πχ στον Παρνωνα λογω αποστασεων ή γιατι μετα οι περισσοτεροι θα εχουμε φυγει(πιο πολλοι εμεις οι φοιτητες)

 

Επισης θα ηταν μια καλη ευκαιρια για να ερθουν και περισσοτερα ατομα(που μη νομιζετε οτι θα ειναι μελη του Ωριωνα γιατι οπως βλεπω οι περισσοτεροι ειναι φιλοι της αστρονομιας και οχι του Χ και Υ συλλογου)

 

Αν υπαρχουν τοσα προβληματα δεν παμε στη τελικη!!

(Προσωπικα το Παρνωνα δεν τον αλλαζω με τιποτα!!

Αυγουστος 2004 the best 8) )

 

Απλα να δραστηριοποιηθουμε σε κατι καινουργιο..

Οταν εχεις ενα προβλημα,κοιτα τ'αστρα,

εκει θα βρεις τη λυση...

www.orionas.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης