Jump to content

4η Πανελλήνια Εξόρμηση Ερασιτεχνών Αστρονόμων


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Νομίζω πως οι περισσότεροι που βρεθήκαμε στο ιερό βουνό ήδη μετράμε αντίστροφα για να το ξαναεπισκεφθούμε. :D

Θα ήθελα να γράψω πολλά αλλά η προσγείωση στην Αθήνα είναι δύσκολη! Εν καιρώ.

 

Μόνο να πω κι εγώ, και μέσω του astrovox, ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όλα τα παιδιά (από τον Ωρίωνα, τους ΔιοςΚουρους, και τους εθελοντές φυσικά) που θυσίασαν τόσο χρόνο και με κόπο κατάφεραν να φέρουν εις πέρας με απόλυτη επιτυχία το εγχείρημα του μεγαλύτερου αστροπάρτυ που έχει γίνει ποτέ στην Ελλάδα.

 

Ο πήχης πράγματι ανεβαίνει πολύ ψηλά, και νομίζω πως πλέον αλλάζουν τα δεδομένα και για τις τακτικές εξορμήσεις στον Πάρνωνα. :wink:

 

Ειλικρινά προσφέρατε πολλά παραπάνω απ' όσα περιμέναμε.

 

Ούτε οι φωτογραφίες μπορούν να περιγράψουν το συναίσθημα. Πάμε ωστόσο.

 

υγ οι φωτογραφίες είναι από κινητό. να με ...σχωρείτε για την ποιότητα. δεν έχει βέβαια και τόση σημασία.

090720101319.thumb.jpg.33c666a1d287bad51652fe467463e9f4.jpg

110720101386.thumb.jpg.113397750b528fd26059a9520508a4a0.jpg

110720101379.thumb.jpg.7c75e7531d17c9ca91ea6272d6487427.jpg

110720101378.thumb.jpg.2dbb240ac93dfc7402a6e8ef98401257.jpg

110720101376.thumb.jpg.829fbaf892dd1d865858f7a36bc5ad34.jpg

100720101353.thumb.jpg.400d1ced8c455e17dc742199e9db032c.jpg

100720101351.thumb.jpg.9bcdc51f7bffb589771113c57a6bf5dd.jpg

100720101350.thumb.jpg.698fae4d3b90331b1dc94df032062a53.jpg

100720101347.thumb.jpg.f5b03da028f43254b50929acc227346e.jpg

100720101344.thumb.jpg.7b78d46ac22e0b3b0543e336e49ffc92.jpg

100720101339.thumb.jpg.91b6d0bda5213feed4b28a11fca88fa1.jpg

100720101337.thumb.jpg.46dd6092ab57ae2963bbd8e0a725d346.jpg

100720101334.thumb.jpg.197b458417a05dfece5c1246abae7ca9.jpg

100720101325.thumb.jpg.5a8a4535fbc206b3458677c559f26491.jpg

100720101322.thumb.jpg.12c164b38be02003bf2caf9a4b4a745d.jpg

Γιατί, αλήθεια, Ελευθερία, γεννημένη από σεισμούς, είναι έξω από τα κράτη κι έξω από τους θεσμούς. Έχει από τον ήλιο κάτι κι από τους αστερισμούς...

 

Μ.Χ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 245
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ολα πηγαν περιφημα ολα ηταν ΤΕΛΕΙΑ !!!!!

Δεν θα πω κατι διαφορετικο απο αυτα που ειπαν παραπανω τα παιδια απλα με την σειρα μου θα σας χαρισω 2 βιντεακια που εφτιαξα και ελπιζω να τα βλεπετε και να θυμαστε για παντα.

Αυτο που ζησαμε εκει πανω στα 1420 μετρα δεν εχει ξαναγινει και δυσκολα επαναλαμβανεται.

Οσοι δεν μπορεσαν να ειναι εκει καλα θα κανουν τον αυγουστο να ειναι :cheesy:

 

 

 

 

 

Υ.γ.Θα ανεβασω αυριο σε καλη αναλυση και τα 2 βιντεακια γι'αυτο μην γκρινιαζετε για την αναλυση :evil:

 

Πολύ ωραία τα βιντεάκια Άγγελε. Για όσους δεν ήρθαν ήταν ότι καλύτερο να δούμε πως τα περάσατε.

Τον Αύγουστο για πότε λέτε ν ανεβείτε????

ΑΣΤΡΟΝΟΜΙΚΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΚΕΡΚΥΡΑΣ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η Διοργάνωση ήταν απλά τέλεια , και δεν περιγράφετε ούτε με φωτογραφίες , ούτε με περιγραφές , ούτε με μπράβο ούτε με τίποτα!! άπλα με ένα τεράστιο χαμόγελο και εικόνες χαραγμένες στο μυαλό μας!!! μια κουβέντα με τον διπλανό μας , ένα απλό “καλή παρατήριση” , μια ερώτηση , ένα έλα να δεις , το είδατε!!!!!!wow , κοίτα κοίτα!! ότι διποτε!! , όμορφες στιγμές!!

 

Η κούραση ήρθε όταν έφτασα σπίτι!! όσο ήμουνα επάνω στον Πάρνωνα δεν καταλαβαίνα ούτε κρύο και ούτε κούραση!!

όσοι μείναμε και την Κυριακη το Βραδυ απολαύσαμε για ακόμα μια φορά έναν ξάστερο ουρανό!!!

 

θερμά παρακαλώ στα φώτα!!! αχ αυτά τα φώτα , κάτι από αυτοκίνητα κάτι από laser , κάτι φλας από φωτογραφικές , αλλά όλα μέσα στο πρόγραμμα είναι!! Κάτι που να δίνει ένα χιουμοριστικό χρώμα στην και χαρακτήρα στην εξόρμηση, ( κάτι να θυμόμαστε ). περιμένουμε την επόμενη τοποθεσία του χρόνου!! καθώς και μικρότερες εξορμήσεις!!!!

 

Σας ευχαριστώ όλους για όλα , από το ποιο μικρο εως το ποιο μεγάλο!! όλα είναι σημαντικά σαν τα άστρα!!

 

ΥΓ Οι βουβουζέλες να δώσουν το σημείο έναρξης τις αστροπαρατήρησης παρακαλώ!!! :P

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η 4η Πανελλήνια Εξόρμηση Ερασιτεχνών Αστρονόμων, αποτελεί πλέον παρελθόν.

Ήταν μία πρωτόγνωρη εμπειρία ακόμα και για αυτούς που ανεβαίνουμε συχνά στο βουνό.

 

Η μεγάλη συμμετοχή πάνω φόβιζε τους διοργανωτές μήπως δεν πάει κάτι καλά. Τελικά όλα πήγαν καλά ίσως και καλύτερα από ότι αναμενόταν. Στο τέλος οι ευχαριστίες και τα χαμόγελα όλων, μας αντάμειψαν και μας έκαναν να ξεχάσουμε την κούραση.

 

Σας ευχαριστούμε και εμείς και ευχόμαστε οι πανελλήνιες εξορμήσεις να καθιερωθούν στην συνείδηση κάθε Έλληνα ερασιτέχνη ώστε να ζούμε τέτοιες στιγμές κάθε χρόνο σε όλα τα μέρη της Ελλάδας !!!

 

milky.thumb.png.2506d12c6bb67041d80ef4131f74541c.png

Κάτω από τον Γαλαξία μας

 

987835291_parnonasarktos.thumb.png.02bc7e194dbdd7d71bab054715272698.png

Υπό το φως των Άστρων

 

IMG_9505.JPG.55cf78b378762c103f9b471c2d284e60.JPG

Η γωνιά των Αστροφωτογράφων

 

IMG_9501.JPG.0617b54a79052b4a7d092405b89c412a.JPG

Βαγγέκης & Μαντώ ( Η μόνη γυναίκα Αστροφωτογράφος βαθέως Ουρανού)

 

IMG_9487.JPG.e88c9ce9594f164c3477cf5e6a5bb830.JPG

Ο χώρος των Ομιλιών

 

IMG_9481.JPG.962b6cfdd6194cc186482549460dfa73.JPG

To Πανό της Εξόρμησης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ έχω ένα μεγάλο παράπονο. Οι διοργανωτές ανέβασαν τον πήχη τόσο ψηλά που πολύ δύσκολα κάποιος θα αναλάβει την 5η πανελλήνια πλέον. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

 

Τί να πω για τη συνάντηση; Γυρνώντας πίσω στην Κρήτη μέσα στο πλοίο ένιωθα πως ήμουν σε κατάθλιψη και αμέσως κατάλαβα γιατί: Μόλις είχαν τελειώσει οι ομορφότερες διακοπές που έχω κάνει ποτέ. Όσοι δούλεψαν για να πραγματοποιηθεί αυτή η συνάντηση αξίζουν πολλά συγχαρητήρια και ειμαι πολύ χαρούμενος που κατάφερα και γνώρισα τόσους ανθρώπους τους οποίους γνώριζα μέσω ίντερνετ αλλά δεν τους είχα δει ποτέ. Εις το επανιδείν παιδιά!

 

Back to reality... :( :( :(

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οριστε τα παραπανω 2 βιντεακια σε καλυτερη αναλυση προς κατεβασμα.

 

astroexormisi 2010

http://www.mediafire.com/?ejjd2nqlhbq

http://www.mediafire.com/?n4rdnzmtgyj

 

epistrofi

http://www.mediafire.com/?omnwgozwmjy

http://www.mediafire.com/?0yuiwlgi0oy

 

Καθε βιντεο εχει χωριστει σε 2 αρχεια λογω χωρου.

Κατεβαστε και τα 2 αρχεια για καθε βιντεο που θελετε και καντε extract για να βγει σαν ενα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

γεια χαρα και απο γιαννιτσα...εμεις τωρα γυρισαμε..:P

πραγματικα ευχαριστω ολοψυχα οσους δουλεψαν για αυτην την εκδηλωση κ μας χαρισαν υπεροχες στιγμες που θα μεινουν χαραγμενες στη μνημη μας!

τετριμενο...αλλα ρε παιδια...οτι κ να πουμε ειναι λιγο!!!ολα ηταν υπεροχα...

ωριωνητες,διοσκουριτες,εθελοντες αλλα και ολοι εσεις οι φιλοι που γνωριστηκαμε και ηρθαμε κοντα κατω απτον μοναδικα εναστρο ουρανο του παρνωνα,ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ!!!!

 

υ.γ. ΠΡΟΣΚΥΝΩ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΠΝΕΥΜΑ ΤΟΥ ΔΑΣΟΥΣ!!!!!!:D

οταν πεινας απο ψηλα μοιαζει η γη με πιπερια... :-note

"We are all in the gutter, but some of us are looking at the stars." Oscar Wild(e)

φιλικα γιωργος :)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν μπορώ να φανταστώ πόσο καλύτερη μπορεί να γίνει η 5η Πανελλήνια συνάντηση και θα συμφωνήσω με τον Μάνο..

 

Περάσαμε ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ καλά!! Πραγματικά τέτοια συνεύρεση πολύ δύσκολα επαναλαμβάνεται με τόσους καλούς φίλους που μοιραζόμαστε την ίδια αγάπη για τον ουρανό.

 

Θέλω με την σειρά μου να πω ένα τεράστιο μπράβο στους διοργανωτές για τον τρόπο που διαχειρίστηκαν τόσο πολύ κόσμο και περισσότερο από όλα..για την πραγματικά διασκεδαστική αίσθηση που είχε η συνάντηση. Ποιος να ξεχάσει τη χαρακτηριστική φωνή του Νίκου Τρεμούλη και τις ατάκες του; Νίκο είσαι μορφή μεγάλη... το ίδιο ισχύει και για τον Αντώνη φυσικά! :mrgreen:

Υπήρχε μια καλή διάθεση από όλους, όλοι ήταν πρόσχαροι και δεν μπορώ να φανταστώ κάτι πιο σημαντικό από αυτό.

 

Για τον ουρανό ούτε λόγος, ΜΑΣ ΠΗΡΕ ΤΑ ΜΥΑΛΑ!! Ερχόμενος στην Αθήνα και τη φωτοχαβούζα της, δεν έχω ακόμη σηκώσει τα μάτια να δω τον ουρανό ούτε για ένα λεπτό, δεν αντέχω τη σύγκριση... ](*,)

 

Χάρηκα τόσο πολύ που είδα τόσα παιδιά από το φόρουμ, φίλους από μέρη μακρινά που μοιραστήκαμε την ίδια λαχτάρα για το Σύμπαν. Δοκιμάσαμε ιδέες, εξοπλισμούς, ανταλλάξαμε απόψεις, δείξαμε σε νέο κόσμο στόχους φοβερούς, ευθυγραμμίσαμε με υπομονή και άλλα τηλεσκόπια εκτός από τα δικά μας, τα νοσταλγώ όλα αυτά τόσο πολύ τώρα.

 

Θα κλείσω με μια ευχή, να μας έχει ο Θεός πάντα γερούς να ανταμώνουμε με τέτοιους ανθρώπους, σε τέτοια μέρη συγκλονιστικά και να μαζεύουμε τέτοιες αναμνήσεις...όλα τα άλλα είναι φθαρτά...οι αναμνήσεις αυτές είναι που μένουν και μας συντροφεύουν για μια ζωή.. :)

 

Ευχαριστώ όλους τους φίλους που είμασταν εκεί μαζί...

Εις το επανιδείν το συντομότερο δυνατόν!

=D> 8)

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ως ΑΡΝΗΤΙΚΑ της αστροεξόρμησης καταγράφονται τα εξής:

 

1)Ο γιατρός της εξόρμησης χρειάστηκε ΜΟΝΟ σε 2 ανθυ-υποπεριπτώσεις.

2)Περίσσεψε αρκετό φαγητό.

3)Στο καταφύγιο υπήρχαν 2 περιπτώσεις ανθρώπων που ΡΟΧΑΛΙΖΑΝ.

4)Ανάμεσα σε 400 ανθρώπους βρέθηκαν ΜΟΝΟ 3-4 οι οποίοι έκαναν το βράδυ

ΑΣΚΟΠΗ ΧΡΗΣΗ ΦΩΤΩΝ.

 

5)ΑΝΕΒΗΚΕ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ Ο ΠΗΧΗΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΕΠΟΜΕΝΟΥΣ ΔΙΟΡΓΑΝΩΤΕΣ!!!!!!!

Καλές Παρατηρήσεις & Καθαρούς Ουρανούς!

 

Μάκης Λυκόπουλος

Μέλος Ελληνικής Αστρονομικής Ένωσης (ΕΑΕ)

Μέλος Συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Βοιωτίας (ΣΕΑΒ)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα σε όλους και όλες! :D

 

Τα σχόλιά μου:

 

Συγχαρητήρια στους ΔιόςΚούρους και στον Ωρίωνα για την άψογη σε όλα τα επίπεδα οργάνωση - εξυπηρέτηση - βοήθεια. =D> =D> =D> =D>

Συγχαρητήρια στα μέλη των συλλόγων (κ. Φαρμακόπουλος, κ. Καπετανάκης, κ. Τσικρής κλπ - συγνώμη αν ξεχνάω κάποιους) και στους λοιπούς καλεσμένους-ομιλητές και που με τα workshop και τις ομιλίες τους μας τίμησαν και συνέβαλαν τα μέγιστα για την κατανόηση πραγμάτων που πολλοί δε γνωρίζαμε. =D> =D> =D> =D>

Συγχαρητήρια στην τεράστια πλειοψηφία που κρατήθηκαν και συμμορφώθηκαν στις δύσκολες μεν αλλά αναγκαίες "θυσίες" για το καλό της αστροπαρατήρησης - αστροφωτογράφισης (μόνο κόκκινοι φακοί μετά τη δύση του ηλίου, χρήση green laser σε περιορισμένο χρονικό διάστημα, συγκεκριμένο πάρκινγκ για αστροφωτογράφους και άλλο για άτομα που θα έφευγαν το ίδιο βράδυ για ξενοδοχεία, μακριά από σκηνές ή φίλους τους κλπ) =D> =D> =D> =D>

Συγχαρητήρια σε όλους όσοι βοήθησαν το διπλανό τους με κάθε τρόπο ώστε όλοι να είναι ευχαριστημένοι (δανεισμό προσοφθαλμίων και λοιπού αστρονομικού εξοπλισμού ακόμα και παγουριών για νερό ή μπουφάν για το βράδυ, βοήθηση σε ισημερινές στηρίξεις, βοήθηση για ρύθμιση καμερών, "χάσιμο" χρόνου παρατήρησης από ιδιοκτήτες μεγάλων τηλεσκοπίων για να δουν κάποιοι άλλοι καθώς και μίνι "διαλέξεις" με έξυπνους γρίφους για τους νέους - όπως ο κ. Τρεμούλης) =D> =D> =D> =D>

Συγχαρητήρια στους φορείς που βοήθησαν και ήταν σε ετοιμότητα για παν ενδεχόμενο (γιατροί, υδροφόρες, κέτερινγκ, φορτηγά του δήμου για τον εξοπλισμό που χρειάστηκε κλπ) =D> =D> =D> =D>

ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ στον κύριο Κώστα, τον άνθρωπό που ήταν υπεύθυνος για όλο το καταφύγιο, έναν άνθρωπο που πολλοί είδαν τη χαρά και το χαμόγελό του για αυτή την πρωτόγνωρη μάζωξη τόσων ατόμων σε ένα πανέμορφο βουνό που ο ίδιος αγαπάει όσο λίγοι!! Το χαμόγελό του αυτές τις τρεις μέρες τα έλεγε όλα!!!! =D> =D> =D> =D>

 

Ένα μεγάλο προσωπικό ευχαριστώ στον Βασίλη Μεταλλινό (Bi2l) που το Σάββατο βράδυ μου δάνεισε ολόκληρο τον εξοπλισμό του για να κάνω με την παρέα μου αστροφωτογράφιση, καθώς και σε όσους με βοήθησαν (nio, Θέμης Καρτέρης, Άγγελος Κεχαγιάς κλπ)!! =D> =D> =D> =D>

 

Αυτό το τριήμερο ήταν μοναδικό για όσους το έζησαν, ας κρατήσουμε αυτές τις στιγμές όλοι μας και να μην ξεχάσουμε ποτέ πως για να φτάσουμε σε αυτό το απίστευτο αποτέλεσμα έχουν εργαστεί δεκαετίες πολλοί "αφανείς" άνθρωποι μέσα και έξω από συλλόγους!!

 

ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ: Ένα τεράστιο ευχαριστώ στον ιδρυτή του ASTROVOX ΑΝΤΡΕΑ ΠΑΠΑΛΑΜΠΡΟΥ, που εδώ και χρόνια καταφέρνει να "συντονίσει" χιλιάδες μέλη ώστε να μπορούν να γνωρίσουν - απολαύσουν - αγαπήσουν τη μαγεία του έναστρου ουρανού!!!!!!! =D> =D> =D> =D> :oops: :oops: :oops: :oops:

 

Καλή συνέχεια σε όλους και όλες!! :D

ΣΤΕΛΛΑ, ΓΙΩΡΓΟ, ΒΑΣΙΛΗ, ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΕΚΕΙ ΨΗΛΑ...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τώρα εγω τι να πω? με κάλυψαν ολοι οι προηγούμενοι.. :wink:

τέτοιο Πάρνωνα νομίζω οτι θα κάνουμε πολλά χρόνια να δούμε, συγχαρητήρια και ευχαριστώ σε όλους οσους δούλεψαν γι'αυτο.

 

Και κάτι που αν δεν είχα έρθει να το δω με τα ματια μου, δεν θα το πίστευα..

Λεωφορείο και καντίνα, στον Πάρνωνα!! :wink:

DSCF9118.thumb.JPG.89f1d67de010f22b8d54014bb0f1c59f.JPG

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η ερασιτεχνική αστρονομία στα καλύτερά της!

 

Τι να πω κι εγώ, τί να συμπληρώσω άραγε και για ποιούς?

 

Μήπως για όλους εσάς που βρεθήκατε εκεί και γευτήκατε την ευτυχία? Είναι αρκετά τα όποια λόγια για να αποδώσουν αυτό που βιώσατε?

 

Μήπως για όλους τους υπόλοιπους που δεν τα καταφέρατε, ή, ίσως, δεν το αποφασίσατε και τώρα διαβάζετε τα λόγια αυτά? Είναι ηθικό και δίκαιο να σας βασανίζουμε με τα διθυραμβικά σχόλιά μας?

 

Δεν σκοπεύω όμως να αποτελέσω την εξαίρεση. Θα αφεθώ κι εγώ στην ανθρώπινη φύση μου και θα πω ότι αυτή ήταν μια εξαιρετική στιγμή της ερασιτεχνικής αστρονομίας στην Ελλάδα!

 

Χάρηκα ιδιαίτερα που ξαναβρέθηκα με φίλους και γνωστούς από όλη τη χώρα για μια ακόμα φορά. Επιπλέον, γνώρισα από κοντά άλλους που έως τώρα τους «έβλεπα» μόνο μέσα από το avatar τους (να 'ναι καλά ο Mr Astrovox!). Οι διοργανωτές έκαναν τα πάντα για να βγει απροβλημάτιστα το πρόγραμμα και τα κατάφεραν. Είναι άξιοι των πιο θερμών συγχαρητηρίων! Και ο καιρός όμως βοήθησε και παρά τις παρασπονδίες του κατά την διάρκεια της ημέρας, το βράδυ πειθαρχούσε σαν να συμμετείχε και αυτός στη διοργάνωση! Μήπως άραγε να οφείλεται στις κατά «saros» προσευχές που ακούστηκαν?!!! :)

 

Προσωπικά, κορυφαία στιγμή της δικιάς μου συμμετοχής υπήρξε το βράδυ του Σαββάτου, όταν το τηλεσκόπιό μου βρέθηκε τυχαία δίπλα στα τηλεσκόπια των διοργανωτών. Στον χώρο αυτό οδηγήθηκαν στο τέλος των προγραμματισμένων εκδηλώσεων όσοι από το κοινό δεν είχαν τηλεσκόπιο – η πλειοψηφία τους χωρίς προηγούμενη εμπειρία από ερασιτεχνική αστρονομία – προκειμένου να ξεναγηθούν στους ουρανούς από τους εθελοντές. Έτσι, βρέθηκα κι εγώ να δείχνω για δύο περίπου ώρες κάθε είδους αντικείμενα και να εισπράττω επιφωνήματα θαυμασμού κι ευχαριστίες! Μεγαλύτερα «σουξέ» από αυτά που έδειξα αποδείχθηκαν, και δικαιωματικά, όσα τα συνέδεε ο κόσμος με κάτι γνώριμο, όπως το σαν πτηνό NGC 6960 «Veil nebula» στον Κύκνο, το σαν κύκνο Μ17 «Swan nebula» στον τοξότη, το σαν δαχτυλίδι ή κουλούρι (!) Μ57 «Ring nebula» στη Λύρα, το σαν κρεμάστρα Cr399 «Brocchi’s cluster» στην Aλεπού, και βέβαια ο γνωστός σε όλους μας από την ομώνυμη ταινία εξωγήινος «Ε.Τ.» ΝGC 457 (open cluster) στην Κασσιόπη. Και το Μ13 όμως, που μεσουρανούσε και φαινόταν και με γυμνό μάτι, άφηνε συνήθως από το προσοφθάλμιο ένα επιφώνημα θαυμασμού.

 

Τελειώνοντας φίλοι μου, ένα έχω να πω:

 

Πάντα τέτοια!!!

 

PapGeo

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο Πάρνωνας όπως δε τον έχουμε ξαναδεί! Πάντα τέτοια! :mrgreen:

521319377__MG_9714jpeg.JPG.83de7f96f88ad5b182550e244004bd4c.JPG

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η μεγαλύτερη χαρά για τους οργανωτές είναι το χαμόγελο και η ευχαρίστηση των συμμετεχόντων στην εκδήλωση. Ευχαριστώ πολύ όλους όσους μας βοήθησαν αλλά και όλους όσους ήρθαν που ακολουθούσαν τις οδηγίες μας έτσι ώστε να μείνουν όλοι ευχαριστημένοι αυτό το τριήμερο.
your true enemy is yourself
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η λέξη-κλειδί ήταν: συνεργασία.

Μετά από ένα εντατικό εξαήμερο στον Πάρνωνα αισθανόμαστε κουρασμένοι αλλά χαρούμενοι, καθώς όλα πήγαν καλά και όλοι μας περάσαμε ωραία.

https://ui.adsabs.harvard.edu/search/q=%20author%3A%22tsamis%2C%20v.%22&sort=date%20desc%2C%20bibcode%20desc

"Αστέρας εισαθρείς, αστήρ εμός. Είθε γενοίμην ουρανός, ως πολλοίς όμμασιν εις σε βλέπω."

Πλάτων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οτι και αν πω ειναι λιγα!!!

 

Η 4η ΠΕΕΑ ηταν καταπληκτηκη, Συγχαρητηρια στους διοργανωτές και αλλα και σε ολους εθελοντές και σε ολα τα παιδια που βοήθησαν για να πετύχει η εξόρμηση!!

Ο ουρανος και η φυση του Παρνωνα ηταν πραγματικά φανταστικά!!!

 

Πιστευω οτι με καλυψαν ολοι οι φιλοι παραπανω, αυτο που εχω να προσθεσω ειναι οτι θα ηθελα να γνωρισω περισσοτερους φιλους Astrovoxιτες απο κοντα...αλλα ειχα παθει μια παράκρουση απο την φυση και απο ολο τον κοσμο :oops: Δεν πειράζει ομως στην επομενη Εξορμηση να ειμαστε καλα :mrgreen:

 

Επιτελους συντανηθηκα με αρκετα ατομα και σε Ευρωπαϊκό εδαφος, αν και ελπιζω να μην συναντιόμαστε μονο οταν εχουμε ολικη εκλειψη Ηλιου :lol:

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Από Κάλυμνο για Παρνωνα ήταν κάπως... δυσκολούτσικα αλλά τελικά άξιζε τον κόπο. Τα πάντα ήταν υπεροχα. Οι διαδρομές με τη μηχανή στο βουνό , το ατελείωτο δάσος, οι διαφορετικές συνθήκες διαβίωσης στα 1600 μέτρα, ο ζεστός τραχανάς το βραδακι και ρε παιδιά αυτή η σπείρα του γαλαξία τόσο πυκνή και αληθινή που την μπέρδευες άνετα με σύννεφο περαστικό από τον ουρανό.

Όλα συνηγορούσαν για ένα καταπληκτικό τριήμερο.

¨Ηταν φοβερά και μέσα σε όλα να τονίσω την διάθεση όλων των συμμετεχόντων να βοηθήσουν ο ένας τον άλλο και με διάφορες δραστηριότητες να μυήσουν τους πάντες στα μυστικά του ουρανού.

 

ΠΟΛΛΑ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ !!!!!!

\"Οι ουρανοί διηγούνται δόξαν Θεού, ποίησιν δε χειρών αυτού αναγγέλλει το στερέωμα\" (Ψαλ. 18,1)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σας,

 

Θα ήθελα να ευχαριστήσω όλους τους φίλους συμπαρατηρητές από κάθε γωνιά της Ελλάδας που βρέθηκαν στον Πάρνωνα κατά τη διάρκεια της 4ης ΠΕΕΑ.

 

Στην 10ετή ιστορία των εξορμήσεων στον Πάρνωνα αυτή ήταν η μεγαλύτερη και ταυτόχρονα και η μεγαλύτερη εξόρμηση ερασιτεχνών αστρονόμων που έχει καταγραφεί Πανελλαδικά έως τώρα, ποσοτικά αλλά και ποιοτικά μιας και ανάμεσά μας βρέθηκαν οι καλύτεροι αστροφωτογράφοι και παρατηρησιακοί ερασιτέχνες αστρονόμοι της χώρας μας.

 

Στα 23 έτη που ασχολούμαι με την ερασιτεχνική αστρονομία μπορώ να σας διαβεβαιώσω πως σε επίπεδο γνώσεων αλλά και εξοπλισμού διανύουμε την καλύτερη περίοδο όπως περίτρανα καταγράφηκε στην 4η ΠΕΕΑ. Το κυριότερο όμως είναι το μεράκι και ο ενθουσιασμός της νέας γενιάς ερασιτεχνών που τα τελευταία περίπου 3 έτη έχουν δώσει έντονα το στίγμα τους αφήνοντας οριστικά και αμετάκλητα πίσω το μίζερο παρελθόν του χώρου μας.

 

Επίσης θα ήθελα να σας διαβεβαιώσω πως ο χώρος παρατήρησης στον Πάρνωνα (που επιλέχθηκε για δεύτερη συνεχή χρονιά από την ESA/RSSD Meteor Research Group και την DLR, ως ένας από τους πλέον ιδανικούς ουρανούς στην Ελλάδα μαζί με το Μαίναλο στην Αρκαδία, για τις καταγραφές των Περσειδών διαττόντων τον Αύγουστο) θα παραμένει πάντα ανοιχτός κατά τη διάρκεια των εξορμήσεών μας για όλους τους φίλους που αγαπούν και σέβονται το περιβάλλον του δάσους, τους ερασιτέχνες αστρονόμους και τις δραστηριότητές τους. Και αυτά που γράφω να είστε βέβαιοι πως ισχύουν στο ακέραιο…

 

Η αρχή έγινε με την 3η ΠΕΕΑ πέρυσι στην Ανάβρα και η συνέχεια φέτος στον Πάρνωνα. Οι μελλοντικές εξορμήσεις πρέπει να είναι εξίσου δυναμικές ως αποτέλεσμα συνεργασίας μεταξύ των ερασιτεχνών έτσι ώστε να δοθεί μεγαλύτερη ώθηση και επιπλέον κίνητρα για την περαιτέρω ανάπτυξη της ερασιτεχνικής αστρονομίας στη χώρα μας.

 

Ως μέλος της οργανωτικής επιτροπής της 4ης ΠΕΕΑ δηλώνω απόλυτα ευχαριστημένος από την τελική έκβαση της εξόρμησης η οποία διεξήχθη χωρίς προβλήματα και θέλω να σας ευχαριστήσω για μια ακόμη φορά που τιμήσατε με την παρουσία σας την 4η ΠΕΕΑ και όλους τους ανθρώπους που εργάστηκαν για την προετοιμασία και την διεξαγωγή της.

 

 

 

 

 

Φιλικά, Θανάσης

The stars that have most glory, have no rest.

www.spartastronomy.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Kalhspera se olous!

 

Diavazontas afta pou grafete kai vlepontas fwtografies ap'ti Panellinia eksormisi, zilevw apistefta giati den imoun ekei.

 

Ithela para poly na eimai ekei, katw apo ton ourano tou Parnwna alla i mama patrida den me afise.

 

Yposxethika omws ston eafto mou oti tha eimai stin epomeni synantisi, pou euxomai na einai to idio kali.

 

Sygxaritiria stous diorganwtes

Xairetismata kai kalo kalokairi se olous

 

 

PS. Sorry gia ta greeklish alla vriskomai sti Kypro.

PS2. To mono parigoritiko einai oti to stratopedo (ypiretw stin ELDYK) pou vriskomai, exei apistefto ourano kai etsi pernaei i wra mou stis skopies to vrady :roll:

Άγγελος Μακρής

 

www.aggelosmakris.com

www.facebook.com/aggelosmakrisnightscapes

www.instagram.com/aggelos_makris

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το γεγονός ότι η γιορτή ερασιτεχνικής Αστρονομίας που έγινε στον Πάρνωνα άφησε σε όλους μας τις καλύτερες εντυπώσεις και μας γέμισε χαρά, αντανακλά την επίπονη και άψογη προετοιμασία που έκαναν οι διοργανωτές. Τυχαίο; Δε νομίζω!!! Από τα άτομα που ανέλαβαν το δύσκολο αυτό έργο δεν περίμενα τίποτα λιγότερο. Ήμουν σίγουρος ότι το αποτέλεσμα θα ήταν επιτυχημένο, παρότι έκρυβε μεγάλες δυσκολίες και προκλήσεις. Η διοργάνωση έγινε με αγάπη, μεράκι, γνώση και εμπειρία. Συγχαρητήρια σε όλους που δούλεψαν σκληρά , αλλά και στους συμμετέχοντες που έδειξαν μεγάλη πειθαρχία, ωριμότητα και συναδελφικότητα. Τα υπόλοιπα τα ανέλαβε ο καταπληκτικός ουρανός και η φύση του Πάρνωνα.

Κι αν αυτή η μεγάλη συνάντηση έγινε αιτία να μπούν στον υπέροχο κόσμο της αστρονομικής παρατήρησης δέκα ή εκατόν δέκα νέοι ερασιτέχνες, τότε η επιτυχία της είναι πολύ μεγαλύτερη απ' ότι φανταζόμαστε...

127977778_1000kaloi...thumb.jpg.7372a6fdbd46b21413aa43d943f266f8.jpg

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητοί φίλοι,

 

όταν πέρυσι το καλοκαίρι αποφασίσαμε απο κοινού με τον Ωρίωνα να διεκδικήσουμε την διοργάνωση της 4ης ΠΕΕΑ ξέραμε ότι είχαμε μπροστά μας πολλή δουλειά.

 

Το μυστικό λοιπόν για την επιτυχία αυτής της διοργάνωσης ήταν ένα : συνεργασία

 

Οι δυο σύλλογοι δούλεψαν έχοντας στο μυαλό τους την επιτυχία της εκδήλωσης κι όχι το ποιός θα είναι πρώτος ή το ποιός θα αποκομίσει τα περισσότερα οφέλη. Στη διάρκεια αυτού του χρόνου, έλαβαν χώρα αρκετές μαραθώνιες συσκέψεις, στάλθηκαν αμέτρητα email κι έγιναν πολλά τηλεφωνήματα, στην προσπάθειά μας να προσφέρουμε μια άρτια διοργάνωση. Πολλοί άνθρωποι αφιέρωσαν χρόνο και κοπίασαν πραγματικά για την επιτυχία αυτής της διοργάνωσης. Γιατί σκοπός μας ήταν να καθιερώσουμε το θεσμό αυτό στη συνείδηση των Ελλήνων ερασιτεχνών, βαδίζοντας στα επιτυχημένα βήματα του Σ.Ε.Α. που διοργάνωσε την προηγούμενη ΠΕΕΑ.

 

Κρίνοντας απο τα σχόλιά σας, φαίνεται πως επιτύχαμε στο σχεδιασμό μας αυτόν.

 

Μέσα απο το βήμα αυτό, θα ήθελα να ευχαριστήσω δημόσια όλους τους φίλους που συνεργαστήκαμε στην οργανωτική επιτροπή της 4ης ΠΕΕΑ. Ήταν πραγματική χαρά και τιμή για μένα που δούλεψα μαζί τους. Θα ήθελα ακόμη να ευχαριστήσω τους εθελοντές μας, που θυσίασαν τον ελεύθερο χρόνο τους βοηθώντας αδιαμαρτύρητα όπου τους ζητήθηκε, αποδεικνύοντας ότι ο εθελοντισμός είναι ένα ζωντανό κομμάτι μας. Επίσης πολλές ευχαριστίες αξίζουν οι χορηγοί μας, οι οποίοι πίστεψαν στην προσπάθειά μας αυτή και μας βοήθησαν αποφασιστικά. Είναι αλήθεια ότι χωρίς την πολύτιμη βοήθειά τους, η διοργάνωση αυτή δεν θα ήταν δυνατό να γίνει.

 

Ένα ακόμη ευχαριστώ απο βάθους καρδιάς θα ήθελα να απευθύνω και στους δύο προσκεκλημένους ομιλητές μας, τους καθηγητές κκ Κανάρη Τσίγκανο και Παναγιώτη Νιάρχο για τις δύο πολύ ενδιαφέρουσες ομιλίες που μας παρουσίασαν.

 

Το πιο μεγάλο όμως ευχαριστώ, πηγαίνει σε όλους εσάς, τους Έλληνες ερασιτέχνες αστρονόμους, που κάνατε το μικρό ή μεγάλο ταξίδι απ'όλη την Ελλάδα για να έρθετε στον Πάρνωνα, στηρίζοντας στην πράξη το θεσμό των Πανελληνίων εξορμήσεων. Γιατί χωρίς εσάς όλα τα παραπάνω δεν θα είχαν κανένα νόημα, καμία σημασία. Η ανταπόκρισή σας όμως ήταν συγκλονιστική. 415 άνθρωποι όλων των ηλικιών (απο ένα μωρό 3 μηνών!!! έως....) ακούσατε το κάλεσμά μας κι ήρθατε στον Πάρνωνα και πιστεύω ότι δεν το μετανοιώσατε. Οι κόποι μας, η κούρασή μας, το άγχος μας, όλα πήγαν περίπατο βλέποντας αυτό το μέγα πλήθος να συμβιώνει αρμονικά στον φιλόξενο Πάρνωνα. Το βουνό που για όλους εμάς πλέον είναι κομμάτι του εαυτού μας, είναι το Ιερό μας βουνό. Γιατί μπορεί να μην έχει τις ιδανικότερες συνθήκες παρατήρησης και να έχει...υγρασία, έχει όμως αυτό το...κάτι που ένωσε εκατοντάδες ξεχωριστούς, διαφορετικούς ανθρώπους και τους έκανε να σηκώσουν τα μάτια ψηλά και να αγαλιάσουν ψυχικά , θαυμάζοντας τη μαγεία του έναστρου ουρανού. Το βουνό που έκανε όλους αυτούς τους ανθρώπους να μοιράζονται τις εμπειρίες τους, τις γνώσεις τους, τον εξοπλισμό τους στην προσπάθειά τους να περάσουν όλοι καλά. Πώς αλλοιώς να εξηγήσω την απίστευτη συναδελφικότητα που παρατήρησα αυτό το συγκλονιστικό τριήμερο, όταν άνθρωποι άγνωστοι μεταξύ τους δάνειζαν τον εξοπλισμό τους προκειμένου ο συνάδελφός τους να φωτογραφίσει, όταν παραχωρούσαν το τηλεσκόπιό τους στον διπλανό τους που δεν είχε φέρει το δικό του, όταν πειθαρχούσαν στους κανονισμούς περί χρήσης των φώτων κι όταν κατά λάθος άναβαν τους προβολείς τους έρχονταν στη γραμματεία να μου ζητήσουν συγγνώμη!!!

 

Για όλα αυτά λοιπόν και πάλι σας ευχαριστώ κι εύχομαι να τα ξαναπούμε απο κοντά σε όποιο άλλο μέρος αποφασισθεί να γίνει η 5η Πανελλήνια εξόρμηση.

 

Τάκης

Το αδιανοητο σημερα ειναι η μονη λυση για το αυριο !

 

Επανάσταση δεν είναι μόνο η εξέγερση, είναι και η συνειδητοποίηση της αλήθειας...

 

http://www.spartastronomy.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τάκη, και λοιποί αστροπαρατηρητές, το μόνο που κρατώ τελικά, και ελπίζω να γίνει δίδαγμα σε όλους είναι το εξής:

 

Η αστρονομία, η αστροπαρατήρηση, η αγάπη για τον ουρανό είναι ΜΟΙΡΑΣΜΑ.

 

Σας ευχαριστώ όλους και πάλι.

 

Τον αδερφό και σύντροφο Θανάση, τον Ανδρέα, τον Παναγιώτη, τον Σπαρτιάτη Θανάση (που ο χαζός τον θυμόμουν ως "Τάκη") τον Βασίλη , όλους τους ηχηρούς Κερκυραίους που αγάπησα, τα παιδιά από την Κρήτη (Μάνο και Αργύρη;), τα παιδιά που ήθελαν να δουν τι στο καλό είναι ο Μ81&82 στο ίδιο πεδίο, τον Μιχάλη από τη Ρόδο/Νίσυρο, τις κοπέλες από το Πανεπιστήμιο Κρήτης που με τη μαγκιά τους έσκασαν στον Πάρνωνα με το 9,25 δίχως καν telrad, την Εύη που λάτρεψε τόσο τη φύση και που δε μπορούσαμε να απαντήσουμε σε όλα τα ερωτήματά της, τον Αντώνη που δεν ήταν εκεί, και τόσους τόσους ακόμα που γνωρίζαμε τα πρωινά, καθώς το "ραντεβού στα τυφλά" των αστρονόμων το βράδυ δεν επιτρέπει φυσιογνωμικές ...καταστάσεις.

 

Η αγάπη για τον ουρανό δεν αποτελεί κάποια θεία γνώση, κάποιο ταμπού. Ο ουρανός ανήκει σε όλους μας. Γι' αυτό και ευχαριστώ όλους όσοι πρεσβεύουν αυτή την αξία και δεν κινούνται με γνώμονα την αυτοπροβολή.

 

ΜΟΙΡΑΣΜΑ!

 

Ευχαριστώ!

Γιατί, αλήθεια, Ελευθερία, γεννημένη από σεισμούς, είναι έξω από τα κράτη κι έξω από τους θεσμούς. Έχει από τον ήλιο κάτι κι από τους αστερισμούς...

 

Μ.Χ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης