Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδια και απο μενα ειμαι καινουργιος στο σαιτ και θα η8ελα τη συμβουλη σας πανω σε καποια θεματα για ενα ιδανικο ξεκινημα στην ερασιτεχνικη αστρονομια!Διαβασα αρκετα εως πολλα απο αυτα που εχουν γραφτει για την αγορα ενος τηλεσκοπιου κτλ,το τηλεσκοπιο που θα αγορασω κατα πασα πιθανοτητα θα ειναι το http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=657 DOB 8 PYREX.Πριν το αγορασω ομως θα η8ελα να μου πειτε πιο βιβλιο θα ηταν καταλληλο για ενα καλο ξεκινημα να περιεχει καποιες γενικες γνωσεις αλλα κυριοτερα το διαβασμα του ουρανου!(Ενδιαφερομαι για deep sky observesions)Ευτυχως μενω επαρχια(Τρικαλα)οχι πολυ φωτορυπανση αλλα δυστηχως :( δεν υπαρχουν καταστηματα εδω κοντα ωστε να μπορεσω να παω να ρωτησω,να δω κτλ.Θα ηθελα λοιπον αν δεν σας ειναι δυσκολο να μου δωσετε καποια Link απο καταστηματα που υπαρχουν στην Αθηνα αλλα κυριοτερα στον Πειραια και πιο συγκεκριμενα Νικαια,Νεαπολη,Κερατσινι λογο των συγγενων που εχω θα διευκολινθω παρα πολυ! :) Ευχαριστω!
Φιλικα Σκανδαλης Γεωργιος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα! και εγω έτσι ξεκίνησα, αλλα είχα ήδη κιάλια και χάρτες.... δες και αυτη την εναλλακτική...

 

Χάρτες βρίσκεις και στο ιντερνετ και στα μαγαζια αυτα.... θα σου προτείνουν και αυτοί με ένα τηλέφωνο. Εδω στο φόρουμ θα βρεις αρκετες προτάσεις και links.

Tο Πλανητάριο Θεσσαλονίκης είναι στο κέντρο κοντα στην Ομόνοια... για να πάρεις το Dob 8 όμως χρειάζεσαι αυτοκίνητο...

αλλo μαγαζι ειναι το telescopeshop.gr αλλα δεν εχει Sky Watcher, έχει όμως άλλα Dobsonian...

 

αυτά από εμένα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα! και εγω έτσι ξεκίνησα, αλλα είχα ήδη κιάλια και χάρτες.... δες και αυτη την εναλλακτική...

 

Χάρτες βρίσκεις και στο ιντερνετ και στα μαγαζια αυτα.... θα σου προτείνουν και αυτοί με ένα τηλέφωνο. Εδω στο φόρουμ θα βρεις αρκετες προτάσεις και links.

Tο Πλανητάριο Θεσσαλονίκης είναι στο κέντρο κοντα στην Ομόνοια... για να πάρεις το Dob 8 όμως χρειάζεσαι αυτοκίνητο...

αλλo μαγαζι ειναι το telescopeshop.gr αλλα δεν εχει Sky Watcher, έχει όμως άλλα Dobsonian...

 

αυτά από εμένα.

Octans αυτοκινητο υπαρχει οπως κ καποια χρηματα αρχικα για ενα βιβλιο. ερωτηση:δεν 8α επρεπε να ξερω καποια βασικα πραγματα πριν αγορασω τηλεσκοπιο?Εχω καποιες βασικες γνωσης περι διαστηματος αλλα οχι και φοβερα πραγματα!Εχω κατεβασει καποιους χαρτες κ ενα προγραμμα το στελαριουμ αλλα δεν θα ειμαι παντα σπιτι για να χρησιμοποιω το pc και λαπτοπ δεν εχω! Το τηλεσκοπιο που σκεφτομαι να παρω ειναι σχετικα καλο για καποιον που ξεκιναει τωρα?Αν εχεις να μου προτεινεις καποιο αλλο τηλεσκοπιο καλυτερο με σχεδον ιδιες τιμες εδω ειμαι να μιλησουμε! Ευχαριστω!
Φιλικα Σκανδαλης Γεωργιος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν θα πρέπει να ξέρεις κατι... χμμμμ.. Οσα περισσότερα γνωρίζεις τόσο καλύτερα.. Βασικά ενδιαφέρον να έχεις και μετά αναλόγως παίρνεις και βιβλία. Η παρατήρηση του Ουρανού μπορεί να είναι απλή ως μια ευχάριστη ενασχόληση (με επίκεντρο την ιδέα "θέλω να δώ τι υπάρχει εκεί έξω) ή να είναι σύνθετη και πάλι ευχάριστη αλλά πιο κουραστική (με ιδέα "θέλω να μάθω οσο το δυνατόν περισσότερα για τον ουρανο και τα φαινόμενα που συμβαίνουν εκει πάνω")\ άλλα βιβλία στην πρώτη περίπτωση άλλα στη δευτερη. Για αρχή τα απλά βιβλία που έχουν στα μαγαζια με τηλεσκόπια είναι μια χαρα.

Στην Aktistar.com εχει αλλο ένα DOB στην ίδια τιμή, αλλά αυτοί είναι στην Θεσσαλονίκη. Και βέβαια έχει αλλα παρελκόμενα... ψαξε το.

δεν έχω κάτι αλλο υπόψη μου.

 

Εγω έχω το SW dob 8 pyrex και είμαι ευχαριστημένος, σαν αρχάριος. Στο μέλλον ίσως πάρω κατι ακόμα αλλα αυτό θα το κρατήσω.

 

Τα κιάλια πιστεύω είναι η πιο καλή αρχή.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλως ηρθες Γιωργο/Κβαζαρ!

 

Λοιπον, η δικη μου γνωμη ειναι οτι καλυτερα ειναι να παρεις πρωτα κιαλια, να δεις αν σου αρεσει και μετα να μπεις στο βαρυ πυροβολικο! Τωρα αν εισαι σιγουρος, τοτε νομιζω οτι το 8ιντσο Ντομπ ειναι πολυ καλη επιλογη(οπως αλλωστε θα παρατηρησες, ολοι αυτο προτεινουν).Ορμα!

 

Τα κιαλια ειναι επισης καλη ιδεα για να μαθεις τον ουρανο: και εγω ειχα πορωθει με την αστρονομια και βουτηξα κατευθειαν στο τηλεσκοπιο, χωρις ομως να ξερω τον ουρανο!Αποτελεσμα: πηρα κιαλια ξοδεψα πολλες νυχτες να μαθω που ειναι τι και πως να βρισκω πραγματα και μετα αρχισα να δουλευω το τηλεσκοπιο!

 

Οσον αφορα τα βιβλια, πολλοι προτεινουν το Nightwatch, που εχει καλους χαρτες και πολλα στοιχεια για τα ουρανια σωματα και τον ουρανο ενω ταυτοχρονα ειναι λεπτο αρα μεταφερεται ευκολα. Αλλοι βεβαια συστηνουν το Backyard Astronomer's Guide που εμβαθυνει σε πολλα θεματα περισσοτερο απο το Nightwatch ειδικα σε θεματα εξοπλισμου και το πως λειτουργει ο ουρανος, αλλα δεν εχει χαρτες και ειναι ολιγον τουβλο.

 

Αυτα!

 

ΥΓ και εγω το SW 8' Dob εχω και ειμαι υπερευχαριστημενος!Και μενω μεσα στην Αθηνα, οποτε φαντασου!

Περικλης

 

ΔS>0: A change we can believe in.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

για να ξεκινησεις για βαθυ ουρανο θα χρειστεις ενα ερευνητη telrad για να σε βοηθησει στον εντοπισμο των αντικειμενων. τωρα απο βιβλια μπορεις να ξεκινησεις με το nightwatch και με αυτους τους χαρτες για αρχαριους http://astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=751 επισης καλοι χαρτες ειναι http://astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1226 οπου εαν εχεις και telrad ερευνητη τυπωνεις σε μια διαφανεια το βοηθημα που εχει και εισαι ετοιμος. ενα αλλος οδηγος που εχω και με εχει βοηθησει ειναι το peterson field guides stars and planets που εχει αρκετες πληοροφοριες και χαρτες του ουρανου. τελος απο τους δωρεαν χαρτες δες εδω http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?p=127814#127814

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

στην Aktistar.com εχει αλλο ένα DOB στην ίδια τιμή, αλλά αυτοί είναι στην Θεσσαλονίκη. Και βέβαια έχει αλλα παρελκόμενα... ψαξε το.

δεν έχω κάτι αλλο υπόψη μου.

 

Εγω έχω το SW dob 8 pyrex και είμαι ευχαριστημένος, σαν αρχάριος. Στο μέλλον ίσως πάρω κατι ακόμα αλλα αυτό θα το κρατήσω.

 

Τα κιάλια πιστεύω είναι η πιο καλή αρχή.

Octans περα απ το τηλεσκοπιο που θα αγορασω θα χρειαστω κατι εξτρα οπως καποιο φακο,προσοφθαλμιο,καποια αλλη βαση μηπως?Οπως με κοβω τελικα τηλεσκοπιο κ χαρτες 8α τους παρω μαζι κ οτι αλλο συνεπαγεται γιατι δεν γινεται να πειγαινοερχομαι Αθηνα-Τρικαλα ευχαριστω.
Φιλικα Σκανδαλης Γεωργιος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

οσα αναφέρανε οι φίλοι είναι σωστά...

 

τα έχω ήδη όλα αυτά τα βιβλία και τα προτείνω και εγω. φακούς να πάρεις... εγώ πήρα αυτές τις μέρες έναν Barlow X2 (μεγενθυντής), εναν Baader hyperion 8mm, ένα φθηνό Vixen 6mm (βασικά αυτά για πλανήτες) και έναν Μeade 4000 2" 36mm όλα από Αgena Astroproducts (www.agenaastro.com) σε πολύ καλές τιμές. ( ο hyperion ειχε 50$...)

a! πήρα και ένα φίλτρο baader 1.25" Moon & Skyglow.

Πιστεύω πως όλα αυτά είναι αρκετά για εμας τους αρχάριους και σίγουρα το καλοκαίρακι θα περάσω πολλές ωραίες βραδυές!

 

όλα αυτά μαζευουν πάνω από 550€ μαζι με το τηλεσκόπιο....

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βεβαιως, μπορεις να κανεις και χωρις αξεσουαρ, δεν ειναι απαραιτητα, ομως ειναι πολυ εξυπηρετικα. Αλλα ουτως η αλλως αργα η γρηγορα θα τα παρεις οποτε, τι τωρα, τι σε μερικους μηνες!

Περικλης

 

ΔS>0: A change we can believe in.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βεβαιως, μπορεις να κανεις και χωρις αξεσουαρ, δεν ειναι απαραιτητα, ομως ειναι πολυ εξυπηρετικα. Αλλα ουτως η αλλως αργα η γρηγορα θα τα παρεις οποτε, τι τωρα, τι σε μερικους μηνες!
Ευχαριστω πολυ παιδια για τις οδηγιες σας Octans,Περικλη,και Κωστα ευχομαι ολα να πανε καλα και σε καμια 15ρια μερουλες θα τα εχω ολα τα παραπανω και μετα θα με βοηθατε σε ποιο ουσιαστικα θεματα :D :D :D Μεχρι τοτε σας ευχομαι καθαρους ουρανους και καλο πασχα! :cheesy: :cheesy:
Φιλικα Σκανδαλης Γεωργιος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιώργο καλως όρισες.

 

Πριν απο όλα, ΜΑΘΕ ΚΑΛΑ ΤΟΝ ΟΥΡΑΝΟ. Αν δεν ξέρεις που θα κοιτάξεις, της Παναγιάς τα μάτια να έχεις αγοράσει, δεν θα βγάλεις άκρη.

Αγόρασε το THE BACKYARD ASTRONOMER'S GUIDE απο το Πλανητάριο και αφιέρωσε αρκετές ώρες με τους χάρτες του και τα μάτια σου. Ούτε τηλσεκόπια, ούτε χάρτες ουτε τίποτα άλλο δεν χρειαστείς για να εξοικειωθείς με τον ουρανό.

Με τις αγορές σιγά. Μην ξοδευεις λεφτα και το μετανοιώσεις μετά. Οι Hyperions που ανέφερε ο Octans δεν δουλεύουν καλά με "γρήγορα" τηλεσκόπια και όσο και αν η τιμή είναι όντως ελκυστική, το πιθανότερο είναι να δυσαρεστηθείς.

Εδώ είμαστε και να τα λέμε...

 

ΦΙλικά

Δημητρης

Δημήτρης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με τις αγορές σιγά.

 

Πραγματικα .Απο τις καλυτερες συμβουλες . Στη πραξη θα δεις τι χρειαζεσαι .

Αναλογως και με τους στοχους που θα θες να δεις ισως να χρειαστεις κι ενα UHC φιλτρο .

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Από βιβλία το Backyard Astronomer's Guide που σου είπαν οι άλλοι και το Αστρονομία του Ελευθερουδάκη:

http://www.books.gr/ViewShopProduct.aspx?Id=5517441

Πληροφορίες υπάρχουν και στο διαδίκτυο βεβαίως.

Νομίζω πως το καλοκαιράκι θα είσαι έτοιμος για ένα τηλεσκόπιο. Αν όμως έχει ήδη κάπου ένα ζευγάρι κιάλια, μην κάθεσαι. Στρέψε τα στον ουρανό.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Γεια σας! Χαίρομαι πολύ που σας ανακάλυψα, μόλις δύο μέρες πριν!

Διάβασα αρκετά από τα θέματά σας.

 

Αν και τα περισσότερα δεν τα κατανόησα, καθώς είμαι πάρα πολύ αρχάρια, με έκαναν να θέλω να ασχοληθώ ακόμη περισσότερο. Ανάμεσα σε αυτά που γράψατε, πήρα πολύ καλές πληροφορίες σχετικά με τον τρόπο που θα κινηθώ στην αρχή.

 

Μέχρι στιγμής δεν έχω προχωρήσει πολύ. Έχω διαβάσει για τις αρχικές έννοιες, να ξέρω δηλαδή για παράδειγμα τι είναι νεφέλωμα και πώς δημιουργείται, τι ακριβώς είναι τα έτη φωτός και άλλες μονάδες, τι είναι το φαινομενικό μέγεθος, τα αντικείμενα Messier, τα σμήνη κτλ.

Μόλις τρεις μέρες ασχολούμαι, είμαι νεογνό εδώ αλλά έχω πολύ υπομονή και σταδιακά πιστεύω πως θα την βρω την άκρη και θα αρχίσω να κατανοώ περισσότερα πράγματα.

 

Όπως αναφέρετε και πιο πάνω, δεν σχεδιάζω να αγοράσω τηλεσκόπιο. Δεν το έχω καθόλου μα καθόλου στο μυαλό μου.

Θέλω πρώτα να διαβάσω, να καταλάβω την κίνηση των σωμάτων, να μάθω να εντοπίζω τα βασικά με γυμνό μάτι και στη συνέχεια να πάρω χάρτες και κιάλια.

 

Πρέπει να πάρω επιπεδόσφαιρο για τις πρώτες παρατηρήσεις μου;

 

Μέχρι στιγμής έχω παρατηρήσει μόνο μια φορά (χθες) και αυτά που κατάφερα να δω ήταν ο αστερισμός του Ωρίωνα (αχ αυτός ο Μπετελγκέζ, είναι τόσο όμορφο άστρο), το χειμερινό τρίγωνο, ο Αλντεμπαράν, η Αφροδύτη να φλερτάρει με τον Ερμή. Είδα επίσης τον Άρη αργότερα και για τον Κρόνο δεν είμαι καθόλου σίγουρη.

Με βάση αυτά, όταν βγω ξανά αύριο έξω, θα προσπαθήσω να εντοπίσω περισσότερα πράγματα (σαν παζλ) και να καταλάβω το ρυθμό που δύουν.

 

Καταλαβαίνω πως αυτά θα σας φαίνονται χαζά αλλά τώρα ξεκινάω!

 

Θέλω όμως να σας πω κάτι. Βοηθήθηκα πολύ από το Stellarium. Και νιώθω σαν να έχω κάνει σκονάκι. :oops:

Για αυτό ρώτησα για το επιπεδόσφαιρο. Εκτός και αν είναι καλύτερα να πάρω χάρτες. Εξάλλου δεν γίνεται να έχω τον υπολογιστή μαζί μου συνέχεια! Βέβαια, θα συνεχίσω να παίζω με κάποια δωρεάν αστρικά προγράμματα που κατέβασα σαν το Cartes du ciel, παρόλο που νιώθω ότι είναι σαν να κλέβω και σαν να διαλέγω τον εύκολο δρόμο.

 

Οι χάρτες αναφέρουν τη φαινομενική λαμπρότητα των αντικειμένων? Σας ρωτάω για να ξέρω αν θα μπορώ να δω τα αντικείμενα που είναι σχεδιασμένα με γυμνά μάτια ή κιάλια.

 

Ελπίζω να μη σας κούρασα!

 

Η αλήθεια είναι ότι το θέμα το βλέπω λίγο ρομαντικά. Είναι σημαντικός ο λόγος για τον οποίο θέλω να μάθω να εντοπίζω άστρα και άλλους σχηματισμούς στον ουρανό. Με γοητεύουν επίσης πολύ τα ονόματα των άστρων στις διάφορες αστρικές μυθολογίες.

Είναι ώρες που τα βλέπω και αναρωτιέμαι πόσο μοναχικά πρέπει να είναι εκεί ψηλά...

Ακόμα και τα διπλά άστρα στην πραγματικότητα βρίσκονται σε απόσταση μεταξύ τους....

Ήρθε η στιγμή που δεν θα τα θαυμάζω μόνο, αλλά θα ξέρω και τι κοιτάζω...

 

 

Φιλικά, Μαριλένα!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οι χάρτες δεν είναι ο εύκολος δρόμος. Είναι ο σωστός δρόμος. Και οι ηλεκτρονικοί χάρτες είναι και αυτοί... εεεε.... χάρτες! :D Όσο για το επιπεδόσφαιρο, είναι ο πρόγονος του Stellarium και περιέχει σχεδόν όλα τα άστρα που μπορείς να δεις με γυμνό μάτι (εξαιρούνται οι πλανήτες βέβαια) ή και περισσότερα από όσα βλέπεις από την Αθήνα (πχ έχει ολόκληρη την Μικρή Άρκτο και τον Καρκίνο, που είναι απίθανο να τους δεις από εδώ). Αν παρατηρείς με τα μάτια φθάνει και περισσεύει και θα σου μάθει τις κινήσεις του ουρανού. Τα δε λαμπρά αστέρια που θα δεις και δεν υπάρχουν στους χάρτες είναι οι πλανήτες. Ακόμη και αν δεν ξέρεις που βρίσκονται, καταλαβαίνεις πως είναι πλανήτες από την μεγάλη λαμπρότητα, σταθερότητα της λάμψης τους και την απουσία τους από τον χάρτη. Κατόπιν, ο κιτρινοκόκκινος είναι ο Άρης, ο λαμπρότατος κιτρινωπός κοντά στον ήλιο (ορατός μόνο κατά την Ανατολή και Δύση) η Αφροδίτη, ένας μικρότερος κοντά στον ήλιο ο Ερμής (σπανιότερα ορατός), ο λαμπρότατος λευκός είναι ο Δίας και εκείνος που περισσεύει ο Κρόνος. Ουρανός και Ποσειδώνας χρειάζονται τηλεσκόπιο για να ξεχωρίσουν από τα άστρα.

Είναι ευκαιρία να πάρεις ένα φθηνό ζευγάρι κιάλια στις 15/4 από τα Lidl. Με αυτά θα δεις να μεγαλώνουν κάποιες μουτζούρες του ουρανού και να γίνονται το νεφέλωμα του Ωρίωνα, οι Πλειάδες κλπ. Η σελήνη θα γίνει τρισδιάστατη και θα δεις τους κρατήρες στην επιφάνειά της. Όλα επίσης θα φανούν φωτεινότερα. Με τα κιάλια θα δεις άστρα που δεν είναι καταγεγραμμένα στο επιπεδόσφαιρο. Προοδευτικά, με μεγαλύτερα κιάλια, τηλεσκόπιο, μεγαλύτερο τηλεσκόπιο φαίνονται όλο και περισσότερα, χωρίς να χάνει το νόημά της και η μικρότερη μεγέθυνση που δίνει μεγάλο οπτικό πεδίο, με πρωταθλητή τα γυμνά σου μάτια (μεγέθυνση 1x αλλά διοφθάλμια όραση με πεδίο ~10 μοιρών!). Ανεβαίνοντας την κλίμακα οι λεπτομερείς χάρτες πλέον γίνονται όλο και πιο απαραίτητοι.

Πάρε λοιπόν το επιπεδόσφαιρό σου αλλά και τα κιάλια και ας μην είναι εξειδικευμένα. Χρησιμοποίησε τα κιάλια εκ περιτροπής με τα μάτια σου και ευχαριστήσου αυτή την απαράμιλλη μαγεία του στερεώματος. Ακόμη και αν δεν πάρεις τηλεσκόπιο αυτό μπορεί να αρκεί για να κοιμηθείς το βράδυ με ένα μεγάλο χαμόγελο :D

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

Θα πάρω αυτά τα κιάλια από το Lidl για αρχή.

 

Ελπίζω μόνο να μην ανέβει κι άλλο η μυωπία μου από την παρατήρηση! :cheesy:

Ειδικά τώρα που έχω πολύ χρόνο και τις νύχτες μένω ξύπνια (αυτό έγινε τελείως τυχαία και το βιολογικό μου ρολόι έχει ρυθμιστεί ώστε να κοιμάμαι κατά την ανατολή και να ξυπνάω αργά το μεσημέρι).

 

Νόμιζα ότι στο επιπεδόσφαιρο θα φαίνονται και οι πλανήτες :oops: .

Θα κάνω όμως αυτό που μου ανέφερες, δηλαδή μέσω της απουσίας τους από το χάρτη!

 

 

Πρώτη φορά αρχίζω να εκτιμώ το χωριό μου, στα βουνά της Ηπείρου, με τα δέκα το πολύ διάσπαρτα σπίτια που κατοικούντια ακόμα και άρα χωρίς φωτορύπανση. Εκεί είδα το καλοκαίρι που μας πέρασε πρώτη φορά την Αφροδύτη στην όμορφη αυγή.

Ωστόσο, αν και ιδανικό μέρος για αστρικά ταξίδια, δεν ενδείκνυται τελικά λόγο φιδιών, σκορπιών (άραγε αυτά να κοιμούνται το βράδυ; :-k :lol: )

Το άλλο μου χωριό, η Λευκάδα, έχει πολύ ωραίο ουρανό. Άντε να έρθει το καλοκαίρι για να να ταξιδέψω στα αστέρια όσο θέλω.

 

Στην Αθήνα, όταν μένω στα Βριλήσσια, ο ουρανός είναι αρκετά καθαρός. Όταν όμως μένω στην Καλλιθέα, τα πράγματα είναι αλλιώς. Το αστείο είναι ότι μαθαίνω σιγά σιγά να προσανατολίζομαι στον ουρανό, ενώ στη γη δεν μπορώ να προσανατολιστώ καθόλου. Ούτε τους δρόμους γύρω από το σπίτι δεν ξέρω πως τους λένε και ούτε σκοπεύω να τους μάθω. :lol:

Προτιμώ τους αστρικούς! :cheesy: (<---αυτή η φατσούλα με το αστεράκι είναι πολύ ωραία!)

 

 

Χθες μετά τη δύση, είδα δυτικά κάτι πορτοκαλί πολύ πολύ μικρά πραγματάκια να κινούνται. Μάλλον θα ήταν δορυφόροι, όσο και αν θα ήθελα να είναι εξωγήινοι από την Ανδρομέδα :( .

 

Κατέβασα και το Α simple guide to backyard astronomy που είχες ανεβάσει σε άλλο θέμα.

Λέω να του ρίξω μια ματιά μέχρι να ξημερώσει, αν και τα αγγλικά με κουράζουν.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είναι τα βλέφαρά μου

διάφανες αυλαίες.

 

Όταν τα ανοίγω βλέπω

μπρος μου ό,τι κι αν τύχει.

 

Όταν τα κλείνω βλέπω

μπρος μου ό,τι ποθώ.

 

Ανδρέας Εμπειρίκος, Ενδοχώρα

 

Astra extra, astra intra

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης