Jump to content

Barlowed laser collimation και Tublug/Blug


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Concenter για δευτερεύον, barlowed laser για πρωτεύον ως ιδανικός συνδυασμός ευκολίας-αποτελέσματος ίσως...
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 72
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Concenter για δευτερεύον, barlowed laser για πρωτεύον ως ιδανικός συνδυασμός ευκολίας-αποτελέσματος ίσως...

 

Ακριβώς. Βασίλη είναι 2 διαφορετικά πράγματα. Το Concenter MK II είναι κυρίως για την ευθυγράμμιση του 2οντος, αποτελεί δηλαδή ένα εξελιγμένο Cheshire εργαλείο το οποίο σου λύνει τα χέρια. Ειδικά όταν έχεις βγάλει το 2ον και πρέπει να το ξαναβάλεις και να το κεντράρεις κάτω από τον εστιαστή.

 

Το tuBlug, όπως εξηγεί και ο Ηλίας στην αρχή του thread, πρώτο ποστ,είναι ένα εργαλείο που εμπεριέχει έναν barlow και μια οθόνη προβολής του κύκλου του 1οντος με πολύ καλύτερη ευκρίνεια, σε σχέση με έναν απλό barlow και ένα απλό laser. Επίσης επειδή είναι 2", δέχεται και 2" και 1.25" lasers, ακόμη και απλής ποιότητας. Φινίρισμα αξεπέραστο, κάθεται τέλεια στον εστιαστή και διάβασε και στο CN να δεις πόσος κόσμος το έχει και τι καλές κριτικές παίρνει. Φυσικά προορίζεται αποκλειστικά για barlowed ευθυγράμμιση του 1οντος!

 

Ο συνδυασμός τους κάνει την ζωή ευκολότερη, πετυχαίνει ΑΨΟΓΗ ευθυγράμμιση και εκμεταλλεύεσαι εν τέλει, στο έπακρο τα οπτικά σου!

Σίγουρα κάποιος μπορεί και χωρίς αυτά...το ότι υπάρχουν και ότι εμείς τα προτιμάμε δεν έχει να κάνει με ακράτητο καταναλωτισμό, όσο με το ότι κάνουν αυτά που υπόσχονται 100%.

 

Γενικά, απορώ τι έκανα τόσο καιρό χωρίς αυτά... =P~

Money VERY WELL spent....

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τάσο και Ανδρέα δεν θα πω όχι σε αυτο που λέτε, ίσα ίσα για να το έχει τόσος κόσμος σίγουρα θα κάνει δουλεια... απλά διαβάζοντας τα σχόλια απ'το Θέμα με το Concenter έβγαλα συμπέρασμα ότι το Lazer είναι άχρηστο (ίσως εσφαλμένο συμπέρασμα)

 

Πάντως εγω με το Cheshire μια χαρα ευθυγράμμιση κάνω (στο δεύτερων) και μετά με ένα 5μμ προσοφθάλμιο(+Barlow για επιβεβαίωση) κάνω Startest και διορθώνω εκείνη τη στιγμή τυχών αποκλείσεις... δηλαδη εσείς που το χρησιμοποιείται και το έχετε πιστεύετε έχει τόσο μεγάλη διαφορά ή απλα κάνει πιο γρήγορα την ίδια δουλειά;;

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βασίλη εγώ θα σου πω οριστικά μετά τις παραλαβές, προς το παρόν απλά έχω πειστεί από αυτά που διαβάζω και τα έχω παραγγείλει αλλά προφανώς δεν τα έχω επιβεβαιώσει ο ίδιος. Σε καμιά δεκαριά μέρες θα μπορώ να πω.

 

Μεταξύ star test και εργαλείων, αντιγράφω από άλλο thread την άποψή μου:

 

Ανάμεσα σε start test και collimation tools θα αναφέρω τη γνώμη ενός "ειδικού", του Nils Olof Carlin, εφευρέτη της μεθόδου του barlowed laser, η οποία με έχει πείσει και τη θεωρώ καλή συμβουλή.

 

Με ένα προσεκτικό star test μπορείς να επιβεβαιώσεις ότι η μέθοδος collimation που ακολουθείς είναι ακριβής και πως το κάτοπτρο είναι με ακρίβεια σημαδεμένο στο οπτικό του κέντρο*. Αν το κάνεις αυτό μια φορά, ή μια στο τόσο, δεν έχεις ιδιαίτερο λόγο να κάνεις πάντα star test καθώς τα καλά εργαλεία δίνουν το ίδιο καλό αποτέλεσμα και με πιο εύκολο και επαναλήψιμο τρόπο.

 

Ομοίως, στο "ευαγγέλιο" του collimation, το βιβλίο New Perspectives on Newtonian Collimation, προτείνεται το star test ως τρόπος επιβεβαίωσης του collimation και όχι για να γίνεται το collimation καθώς ιδιαίτερα σε μεγαλύτερα τηλεσκόπια ή σε μη ιδανικές ατμοσφαιρικές συνθήκες το αποτέλεσμά του δεν είναι πάντα σαφές.

 

Συνεπώς, η δική μου ψήφος είναι υπέρ των καλών collimation tools!

 

*Όχι σπάνια, ο κύκλος δεν έχει τοποθετηθεί σωστά από τον κατασκευαστή και πολύ πολύ σπάνια το οπτικό κέντρο δεν ταυτίζεται με το γεωμετρικό κέντρο

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ωραία Ανδρέα θα περιμένουμε την άποψη σου και τα συμπεράσματα σου στην επόμενη νέα Σελήνη όποτε βγεις έξω για δοκιμές.

 

Του Τάσου την άποψη την έχουμε.... Γενικά, απορώ τι έκανα τόσο καιρό χωρίς αυτά... :P :lol: αλλά περιμένω λεπτομέρειες.

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βασίλη, ένα καλό laser (και δεν μιλάω για τα φτηνά μέχρι 40-60 ευρώ, που ΚΑΙ ΑΥΤΑ μπορούν να κάνουν Barlowed μέθοδο!!! Ως εκεί όμως...) ποτέ δεν είναι άχρηστο, και για τα αποτελέσματα του Barlowed laser collimation προσωπικά έχω πειστεί και εγώ εδώ και πολύ καιρό! Το έχω σαν μοναδική μέθοδο ευθυγράμμισης του πρωτεύοντος (μόνο!) και έχουμε ξαναγράψει για αυτό στο ίδιο thread που είμαστε, στην αρχή ο Ηλίας και λίγο πιο κάτω εγώ με τα απλά μέσα, απλό barlow, απλό laser.

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?p=137362#137362

 

Τώρα πάλι, για το barlowed laser collimation υπάρχει και καλύτερος εξοπλισμός. Το tuBlug δίνει άλλη διάσταση στο θέμα γιατί η απεικόνιση που προσφέρει είναι πολύ καλύτερη και καθιστά την διαδικασία ακόμη πιο εύκολη σε σχέση με τον απλό συνδυασμό που περιγράφω στο παραπάνω link.

Θα ανεβάσω κάποια στιγμή φωτογραφίες κοντινές για να το δούμε όλοι.

 

Όσο για το αν πιστεύω αν έχει μεγάλη διαφορά ή όχι, πιστεύω πως ναι, έχει διαφορά γιατί δεν μπορώ να στηριχθώ μόνο σε ένα star test το οποίο θεωρώ πως πρέπει να είναι η τελική επιβεβαίωση όλων των μεθόδων, όχι η μοναδική πρακτική.

 

Αντιγράφω και εγώ την άποψή μου από το thread που ανέφερε και ο Ανδρέας. :P

 

Σαφώς και το star test αποτελεί το τελικό βήμα στις παραπάνω διαδικασίες, ίσως έσφαλα που δεν το ανέφερα στο παραπάνω update. Όλα αυτά τα φοβερά ακριβή αποτελέσματα που γράφω ότι πήρα, τα διαπίστωσα με ένα τελικό star test. Σίγουρα αποτελεί το κερασάκι στην τούρτα και επιβάλλεται να γίνεται για το άψογο αποτέλεσμα.

 

Δεν πιστεύω όμως σε καμία περίπτωση ότι δεν μας χρειάζονται καθόλου κάποια εργαλεία από τα παραπάνω, ειδικά για το concenter (που είναι ένα εξελιγμένο cheshire στην ουσία) θεωρώ πως είναι αναντικατάστατο εργαλείο και το διαπίστωσα ειδικότερα όταν αφαίρεσα εντελώς το 2ον για πλύσιμο και έπρεπε να το ξαναβάλω και ευθυγραμμίσω από την αρχή!! Εκείνη την ώρα το star test πως θα με βοηθήσει;;; Όταν είσαι δηλαδή σε τόσο αρχικό στάδιο που πρέπει να τοποθετήσεις το κάτοπτρο ΑΚΡΙΒΩΣ κάτω από τον εστιαστή!! Αν δεν είχα το concenter ή κάποιο cheshire γενικότερα, δεν θα ήταν τα αποτελέσματα τόσο ακριβή...

 

Να σου πω και το άλλο, θέλω και τις ανέσεις μου! Θέλω να έχω την ευχέρεια και ευκολία που μου δίνουν ποιοτικά εργαλεία όπως αυτό αλλά και ακριβά laser αξιώσεων (κλάσεως Howie Glatter, Kendrick) και να μην στηρίζομαι μόνο στο star test. Καλό πιστεύω είναι να επιβεβαιώνει η μια μέθοδος την άλλη, όχι να την αποκλείει...το βρίσκω αρκετά παρακινδυνευμένο δηλαδή να στηριχθώ ΜΟΝΟ στο star test και αυτό το έχω δοκιμάσει πια πάαρα πολλές φορές και στο πεδίο αλλά και στο σπίτι όπου υπάρχουν στιγμές που βαριέμαι, τραβάω μια στις βίδες στα κάτοπτρα, τις χαλάω ΕΝΤΕΛΩΣ και τις "στέλνω" στο γάμο του Καραγκιόζη και προσπαθώ να πετύχω τέλεια αποτελέσματα από το μηδέν. Έτσι κατέληξα σε αυτά τα συμπεράσματα. Ότι και να χρησιμοποιήσω όμως, ξαναλέω ότι το επιβεβαιώνω ξανά και με star test.

 

Επίσης, επειδή παρακολουθώ πολύ στο εξωτερικό τι λένε γενικά, ακόμη και οι πιο έμπειροι ερασιτέχνες, πολλοί με "τέρατα" 25" και πάνω...όλοι κατέχουν κάποιο laser σοβαρής κλάσεως όπως Howie Glatter, Kendrick, Catseye (ακριβά εργαλεία, έτσι; ) και πίνουν νερό στο όνομά τους...δεν μπορεί όλοι αυτοί να μην γνωρίζουν τις αρετές του star test...απλώς έχουν και τα υπόλοιπα εργαλεία να δρουν συμπληρωματικά.

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Παρέλαβα το tublug! Τα πρώτα αποτελέσματα μοιάζουν πολύ θετικά, νομίζω ευθυγραμμίζει το πρωτεύον άριστα. Επόμενος στόχος, τώρα, το σωστό κεντράρισμα όλων των αντικειμένων που μπαίνουν στον εστιαστή!
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ανδρέα το έχω παραλάβει και εγώ εδώ και μέρες (το 2" tuBlug) και είμαι κατενθουσιασμένος!! Παίζει ασύλληπτα καλά για το πρωτεύον και ο συνδυασμός δε, με το laser 635nm του Howie Glatter είναι φανταστικός. Θέλω να ανεβάσω φωτογραφίες μόλις βρω λίγο χρόνο... :P
«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 μήνες αργότερα...

Καλημέρα παιδιά,

 

Μετά από ένα μήνα αναμονής μου ήρθε τελικά το tuBlug 1 1/4" .... ναι, ναι το ξέρω (θα μου πείτε 1 1/4" ????) ... αφού είχα ήδη τον Concenter 1 1/4" και χρησιμοποιώ κυρίως τους LVW ως 1 1/4" , αποφάσισα να το πάρω και αυτό 1 1/4". #-o (Το ξέρω θα το μετανιώσω :mrgreen: )

 

Έκανα λοιπόν την πρώτη δοκιμή μου στο νεοαποκτηθέν Grub n' go τηλεσκοπιάκι μου (Skywatcher Heritage 130p 5" ) :cheesy:

 

Βήματα που ακολούθησα:

 

1. Ευθυγράμμισα με τον Concenter το δευτερέυον μου με τον εστιαστή , όσο πιο τέλεια γίνετε !!!! όλα καλά μέχρι εδώ..

2. Χρησιμοποιώντας το Laser colimator της Baader (Baader Laser Collimator Mark III) ευθυγράμμισα (μόνο) τον δευτερεύον με τον πρωτεύον στοχεύοντας την ακτίνα στο κέντρο του λουκουμά. (καρφί !!!)

3. Χρησιμοποιώντας τέλος το Tublug επιχείρησα να ευθυγραμμίσω το πρωτεύον

 

Τί δεν μου κάθετε καλά στις παρακάτω εικόνες;

 

Γιατί δεν έχω ομοιόμορφη διάχυση; Μήπως φταίει το Laser ή η εστιακή του τηλεσκοπίου; (Δεν υπάρχει η κατάλληλη απόσταση για να έχει ο κώνος φωτός μεγαλύτερη διάχυση στον λουκουμά του πρωτεύοντος) ή κάτι άλλο;

 

Δεν πρόλαβα να το δοκιμάσω στο 12" για να δω την συμπεριφορά του και εκεί..

 

 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Screenshot3.png.1662060e48c6b822c133deae26dcec0f.png

Screenshot2.png.3ef89b01d9a3b96fdd4156ababf6cbc3.png

Screenshot1.png.64e831a534122716ddfddbfcb153fe63.png

LoginImage.png

The goal of planetary imaging is not to acquire beautiful images, but to capture useful scientific data !

https://www.e-astronomer.com - Ιωάννης Α. Μπούχρας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιάννη πρέπει το laser σου να έχει μπροστά κάποιο aperture stop!! Ο ίδιος ο Howie Glatter λέει ότι δεν πρέπει να βάζουμε laser με aperture stop (που τα περισσότερα φθηνά, έχουν δυστυχώς ενσωματωμένο) γιατί επηρεάζεται η απεικόνιση!

Τα δικά του ΔΕΝ έχουν αλλά το βάζεις ξεχωριστά (για άλλο σκοπό, να κάνεις πιο στενή και απόλυτη τελεία την δέσμη όταν ευθυγραμμίζεις το δευτερεύον), στο δίνει και ξεχωριστά ο ίδιος, είναι 1mm. Δοκίμασέ το και στο 12", πρέπει φυσιολογικά να σου κάνει το ίδιο ακριβώς φαινόμενο.

 

Εγώ έχω το δικό του laser, και στο 12" και στο Heritage 5.1" (έχω το 2"/1.25" διπλού φορμάτ laser) όταν έχω σκέτο το laser χωρίς το aperture stop δεν το κάνει αυτό, αλλά δεν ξέρω πως θα μπορέσεις να το αφαιρέσεις από το Baader και ΑΝ αφαιρείται....διάβασε τις οδηγίες του tuBlug, κάπου αναφέρεται σε αυτό το θέμα. Εμένα η διάχυση είναι παντού και εμφανέστατη, αλλά σου λέω είναι θέμα του laser.

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χμμμμμ #-o έπρεπε να το λέει όμως ο φίλος μας ο Howie. Όταν τον ρώτησα αν θα δουλεύει με το συγκεκριμένο laser ή θα ήταν καλύτερα να αγοράσω ένα δικό του, το μόνο που μου απάντησε είναι ότι αρκεί να είναι καλά ευθυγραμμισμένο. Τέλος πάντων, η δουλειά γίνετε και έτσι μόνο που δεν είναι ωραίο το αισθητικό αποτέλεσμα..

 

Θα το δοκιμάσω και με το 12"...

 

 

 

The 1mm stop Attachment

 

The beam produced by red lasers used in collimators is fuzzy-edged and elongated. When making collimating adjustments you will have to judge the location of the center of the spot by eye. To improve adjustment precision I supply my collimators with a detachable aperture stop accessory having a knife-edge 1mm pin hole and a white screen front. The stop is included in the basic collimator price. The stop screws into the laser aperture and restricts the beam, producing a tiny circular impact surrounded by a series of concentric rings. The edge of the pinhole diffracts some of the laser light, forming the concentric rings, which facilitate precise centering. With the stop attached to the collimator, the beam impact looks like a star diffraction pattern. The diffracted light that forms the rings is divergent, and this fact allows the stop to also be used to implement a low-contrast form of “Barlowed” collimation, explained below under the heading of Barlowed collimation.

LoginImage.png

The goal of planetary imaging is not to acquire beautiful images, but to capture useful scientific data !

https://www.e-astronomer.com - Ιωάννης Α. Μπούχρας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στις οδηγίες του tublug λέει για αυτό το θέμα με τα aperture stop, όχι στο site. Ναι, ίσως έπρεπε να στο πει εκ των προτέρων, συμφωνώ, όμως υπάρχουν άλλα laser που έχουν σωστή απεικόνιση και ας μην είναι δικά του.

 

Ο Ηλίας (eliasg2004), αν δεν κάνω λάθος χρησιμοποιεί το tublug και με ένα Hotech και οι φωτογραφίες που έχει βάλει στην 1η σελίδα αυτού του thread που γράφουμε, είναι παρμένες με εκείνο και το tublug.

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ρε παιδιά, δεν έχω καταλάβει τι είναι το Tublug. Δεν φτάνει η χρήση του Barlow; Με τον Proxima κεντράρω όμορφα, τι χρειάζεται το Tublug; Δουλεύει και με τον Hotech που έχω;

Πόσα βοηθήματα ευθυγράμμισης χρειάζονται τέλος πάντων; :evil:

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κώστα είναι μια εξελιγμένη μέθοδος για την Barlowed laser ευθυγράμμιση του πρωτεύοντος.

 

Δηλαδή ναι μεν μπορείς να την πετύχεις και με τον απλό Barlow, όμως η απεικόνιση του ring που επιτυγχάνει το tuBlug είναι ασυναγώνιστη και βοηθάει στο να κεντράρεις ακόμη καλύτερα το πρωτεύον μέσω αυτής. Αν δεις στην αρχή του νήματος λέω και για την χρήση σκέτου Barlow (με το Heritage). Δεν συγκρίνεται όμως με το tuBlug γιατί (ειδικά στην 2" έκδοσή του που έχει μεγάλη επιφάνεια προβολής!) σου δίνει την δυνατότητα να στέκεσαι πίσω από το τηλεσκόπιο (όπου στο 12" είναι μεγαλύτερη και η απόσταση!) με την υπό γωνία προβολή του και να βλέπεις πεντακάθαρα το δακτυλίδι του πρωτεύοντος όταν προβάλλεται. Το ίδιο κάνει και το κλασσικό υπό γωνία laser παράθυρο όχι όμως με την ίδια ποιότητα και μέγεθος ειδώλου, όπως έγραψα η "οθόνη" του 2" tublug είναι φανταστική και πολύ μεγαλύτερη!

http://www.collimator.com/tublug.htm

 

Με τον σκέτο Barlow δεν επιτυγχάνεται τόσο καλή προβολή συγκριτικά, γιατί επιστρέφει το είδωλο μέσα από τον ίδιο τον Barlow και επειδή είναι ήδη διαθλασμένο το φως, χάνει στην ποιότητα της απεικόνισης. Στο tublug γίνεται κάποια διόρθωση στην προβολή με 2 αντί για 3 στοιχεία του κλασσικού barlow.

 

Ναι, θα παίξει και με το Hotech. Όπως έλεγα και πριν, δες στην αρχή του νήματος, ο Ηλίας το χρησιμοποιεί με Hotech και παίζει μια χαρά. Τώρα ο Γιάννης έχει άλλο θέμα με το laser του για αυτό και δεν επιτυγχάνει την επιθυμητή διάχυση. Θα περιμένουμε Γιάννη αποτελέσματα και από την δοκιμή στο 12".

 

Για μένα: ένα καλό laser ποιοτικής κλάσεως, tublug 2" και το Concenter 2"! Τέλος, αυτά θέλουμε. O:)

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χμμμμμ #-o έπρεπε να το λέει όμως ο φίλος μας ο Howie. Όταν τον ρώτησα αν θα δουλεύει με το συγκεκριμένο laser ή θα ήταν καλύτερα να αγοράσω ένα δικό του, το μόνο που μου απάντησε είναι ότι αρκεί να είναι καλά ευθυγραμμισμένο.

 

Πάντως Γιάννη να ξέρεις ότι ένα laser του Howie θα σου μείνει ΓΙΑ ΜΙΑ ΖΩΗ!! Σκυλί και τέρας ποιότητας!

 

Θα την κάνεις την δουλειά όμως και με το Baader πιστεύω, δοκίμασε μήπως βγαίνει το μπροστινό μέρος από το οποίο προβάλλεται η δέσμη του. Δηλαδή αν αφαιρείται το aperture stop του.

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σκέφτηκα μια μαστρο-vox-ια (μαγκιά) , αν δεν γίνετε, που μάλλον δεν γίνετε, να το ανοίξω με το τρυπάνι... λίγο βάναυσο βεβαία αλλά πρέπει να δουλέψει.... :twisted: :twisted:

 

Χμμμμμ #-o έπρεπε να το λέει όμως ο φίλος μας ο Howie. Όταν τον ρώτησα αν θα δουλεύει με το συγκεκριμένο laser ή θα ήταν καλύτερα να αγοράσω ένα δικό του, το μόνο που μου απάντησε είναι ότι αρκεί να είναι καλά ευθυγραμμισμένο.

 

Πάντως Γιάννη να ξέρεις ότι ένα laser του Howie θα σου μείνει ΓΙΑ ΜΙΑ ΖΩΗ!! Σκυλί και τέρας ποιότητας!

 

Θα την κάνεις την δουλειά όμως και με το Baader πιστεύω, δοκίμασε μήπως βγαίνει το μπροστινό μέρος από το οποίο προβάλλεται η δέσμη του. Δηλαδή αν αφαιρείται το aperture stop του.

LoginImage.png

The goal of planetary imaging is not to acquire beautiful images, but to capture useful scientific data !

https://www.e-astronomer.com - Ιωάννης Α. Μπούχρας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τάσο το Hotech το εγκατέλειψα γρήγορα. Μια κόλαγε στον εστιαστή, σε άλλες περιπτώσεις δεν άνοιγε αρκετά, κλπ...

Προς το παρόν με το 2ιντσο laser του Howie Glatter και το tublug - ουσιαστικά πρόκειται για το ...blug σε ένα βαρελάκι 2" με πλάγια εγκοπή - είμαι οκ. Έχω επιβεβαιώσει με cheshire αλλά και με αφεστιασμένο αστεράκι τη σωστή δουλειά που κάνουν αυτά τα δύο εργαλεία πάαααρα πολλές φορές και με διαφορετικούς σωλήνες! Είμαι σίγουρος ότι και ο Τάσος έχει την ίδια εμπειρία! :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλά, όταν τα πουλήσετε επειδή πήρατε το ακόμα πιο Super Duper φτιαγμένο με εξωγήινη τεχνολογία βοήθημα ευθυγράμμισης που έχει ακρίβεια 1/1000000 της μοίρας, ίσως πάρω και εγώ ένα για να το δω.

:lol:

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έτσι είναι Ηλία, έχω ενθουσιαστεί με τα αποτελέσματα! \:D/ Και εγώ και ο Ανδρέας και...όλο το Cloudy Nights σύσσωμο!!

 

Ωστόσο, όσο είχα το Hotech μου έπαιξε καλά ο συνδυασμός, απλώς δεν το έσφιγγα (με τους δακτύλιούς του που διογκώνονται) όταν έμπαινε μέσα στο 2" tuBlug.

Δεν μπορούσα όμως να αντισταθώ σε ένα υβριδικό laser (2" και 1.25" μαζί) του Howie που βρήκα στο Astromart σε εξωφρενικά καλή τιμή, οπότε... =P~ :mrgreen:

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιάννη μην το χαλάσεις.. Χρησιμοποίησέ το όπως είναι και κάποια στιγμή βάλε πλάνο να το μεταπωλήσεις και να προχωρήσεις σε αγορά κάποιου laser του Howie Glatter. Το Hotech είναι καλό αλλά δεν έχει σχέση ποιοτικά με τα laser του τελευταίου. Καλά λόγια έχω ακούσει επίσης και για τα Kendrick. Οτιδήποτε άλλο νομίζω ότι είναι επιεικώς για πέταμα. Συγνώμη αν ακούγομαι αφοριστικός αλλά δεν υπάρχει σύγκριση...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλά, όταν τα πουλήσετε επειδή πήρατε το ακόμα πιο Super Duper φτιαγμένο με εξωγήινη τεχνολογία βοήθημα ευθυγράμμισης που έχει ακρίβεια 1/1000000 της μοίρας, ίσως πάρω και εγώ ένα για να το δω.

:lol:

 

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: Σάρωσες!!! Κώστα στη διάθεσή σου να το δοκιμάσεις όποτε επιθυμείς.

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τελικά δεν βλέπω να γλυτώνω την νέα παραγγελία.

 

Μιας και έχω το 1 1/4" tuBlug λέτε να πάρω το 1 1/4" ή το 2" – 1 1/4" για να το έχω για μελλοντική χρήση μήπως περάσω σε 2" αποκλειστικά;;;

LoginImage.png

The goal of planetary imaging is not to acquire beautiful images, but to capture useful scientific data !

https://www.e-astronomer.com - Ιωάννης Α. Μπούχρας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ έχω πάρει το διπλό καθώς έχω και ένα παλιό νευτώνειο που είναι μόνο 1.25"

 

Ο Howie μου είπε δεν υπάρχει λόγος να μην πάρεις το διπλό, απλά το μόνο 2" κάθεται λίγο πιο καλά στο tublug.

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλύτερα το υβριδικό. Το ιδανικό είναι να περάσεις σε 2" εργαλεία για τέτοιες δουλειές γενικότερα. Δεν έχουν ανάγκη από μετατροπείς και αντάπτορες που επιφέρουν τις δικές τους πιθανές αστάθειες. Τα 2" είναι πιο στιβαρά και στον εστιαστή εφαρμόζουν άψογα.
«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κι εγώ το 2ιντσο έχω, αλλά το υβριδικό είναι μαλλον πιο πρακτικό για όλες τις περιπτώσεις!

Από ότι καταλαβαίνω... Γιάννη καλώς να το δεχθείς! :)

ΥΓ. Άστα αυτά Κώστα... Tublug ΤΩΡΑ!!! ;Άντε, να πάρουμε και καμιά προμήθεια από τον Glatter :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης