Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα στην κοινοτητα

 

Σκεφτομαι την αγορα ενος netbook καθαρα για χρηση προγραμματων αστρονομικων πχ stellarium με πολλα cell

μπαταρια για λειτουργια 5 ωρων συνεχους χρησης . Με μια μικρη επαφη που ειχα με ενα μοντελο της toshiba με απογοητευσε η <<δυναμη>> του επεξεργαστη atom και μαλιστα δεν μπορεσα να τρεξω καποιο software που προανεφερα μιας και το nebook δεν ηταν δικο μου.

Οι φημες λενε για atom dual core στα επομενα μοντελα μα η αναγκη για το gadget ολο και μεγαλωνει μιας και το λαπτοπ που χρησιμοποιω δεν κρατα πανω απο 1,6 ωρες και με φθηνουσα μπαταρια οσο περναει ο καιρος .

Γνωμες εμπειριες?

Γεια χαρα και ευχαριστω για τα ψαρια!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχω το Eeepc 901 και δεν είχα ιδιαίτερο πρόβλημα με το Stellarium (το πιο πρόσφατο έχει κάποια θέματα, δοκίμασε προηγούμενη ή προ-προηγούμενη έκδοση), αλλά λόγω λιγοστού χώρου δεν έχω και πολλά. Ένα σημαντικό πρόβλημα είναι ότι μερικά προγράμματα δεν περιμένουν τόσο μικρή ανάλυση, ειδικά στο ύψος (1024x600), αλλά υπάρχουν τρόποι να το πας μέχρι 1024x768, αλλά μέχρι εκεί. Οι μπαταρίες κρατάνε αρκετές ώρες, αλλά άμα το χρησιμοποιείς συνέχεια και καθημερινά σε 1 χρόνο θα έχει πέσει στα μισά (όπως όλες οι μπαταρίες), αλλιώς θα είναι μια χαρά. Αν έχεις σκοπό να συνδέσεις συσκευές που παίρνουν ρεύμα από το USB υποψιάζομαι ότι θα πέφτει πολύ γρήγορα η μπαταρία. Όταν λέμε για ώρες, υπολόγισε 5 ώρες, και επειδή θα έχεις τέρμα-χαμηλά το φωτισμό ίσως λίγο παραπάνω. Αλλά αν θες να πας από την δύση του Ήλιου και να ξημερωθείς θα σου τελειώσει.

 

Αν το πάρεις και για άλλους λόγους (π.χ. να το έχεις όλη μέρα μαζί) τότε OK. Αν το θες μόνο για αστρονομία, νομίζω το βάρος και το μέγεθος δεν είναι τόσο θέμα, μιας και θα κουβαλάς ήδη αρκετά κιλά εξοπλισμό. Υπάρχει και μια συζήτηση για ανθεκτικά σε υγρασία, και λοιπές αντίξοες συνθήκες, laptop κάπου σε αυτό το forum, αλλά θα πρέπει να την ψάξεις λίγο γιατί πάνε 1-2 μήνες από το τελευταίο post.

 

Τέλος, αν το θες μόνο για χάρτη του Ουρανού, υπάρχουν πολύ καλύτερες λύσεις (π.χ. τυπωμένοι χάρτες).

Disclaimer: Είμαι Celestronάς τί να κάνω;
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ και ο υιός μου έχουμε Acer, η γυναίκα μου Toshiba. Έχω φορτώσει όλα τα αστρονομικά προγράμματα εκτός του Starry Night και δουλεύουν μια χαρά. Η οθόνη είναι λίγο μικρή, αλλά από PPC είναι καλύτερη.

Το Toshiba έχει καλύτερη ποιότητα κατασκευής, αλλά είναι και βαρύτερο και πιο σπαρτιάτικο.

Θα μπορούσες να πάρεις ένα PowerStation ώστε να μην ανησυχείς για την διάρκεια της μπαταρίας ιδιαίτερα.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Την καλύτερη λύση για έξτρα ισχύ στην ύπαιθρο για το φορητό netbook, την είχα δει στην Ανάβρα πέρσι τον Ιούνιο από τον φίλο Draculas από την Καλαμάτα, ο οποίος είχε 2 μονάδες (ή 1 αν δεν κάνω λάθος) με UPS τα οποία τον κρατούσαν μια χαρά από ότι έλεγε και για αρκετές ώρες!

 

Αν δει το ποστ θα μπορούσε να σας πει λεπτομέρειες, τον είδα να χρησιμοποιεί το Stellarium εκείνη τη βραδιά με το 8άρι dob δίπλα και βρήκα το όλο setup πολύ ενδιαφέρον! :cheesy: :wink:

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το δικού μου παίρνει είσοδο 12V/3A από τον μετασχηματιστή, οπότε ίσως με κάποιο φορτιστή αυτοκινήτου να λύνεται το θέμα (πολλές μπαταρίες, όπως της Celestron έχει υποδοχή για 2 "αναπτήρες").
Disclaimer: Είμαι Celestronάς τί να κάνω;
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω εχω το netbook της HP το 2140, μπορει να ειναι μπαταρια 2 κελιων, αλλα αν δεν δουλευεις με αυτην παραλληλα με τον φορτιστη δεν θα εχεις κανενα προβλημα.

 

Προσωπικα εμενα μου αντεχει περιπου στις 6 ωρες, εχοντας κανει ομως fader - στην φωτεινοτητα της οθονης.

82758172.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε μου αυτο που ψάχνεις ειναι το ASUS EEEPC 100HE η ιδια η ASUS λεει 9,5 ωρες λειτουργίας!

http://www.asus.com/product.aspx?P_ID=Ues16Gw2OcqSjUNt όμως πρακτικά έχει 7 ώρες! Αρα εγγυημένα το φορτίζεις και σου φτάνει για 7 ώρες παρατήρηση!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τον τελευταίο καιρό βγαίνω μόνο με το iPhone μου.

Υπάρχει αρκετό software και μου φτάνει άπλα να κατατοπιστώ.

Και αυτονομία και GPS και πυξίδα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

http://www.plaisio.gr/Laptop-Netbook-GPS/Notebook/Netbooks-Mini-Laptop/Turbo-x-MiniNote-II-Black-6-cell-with-Windows-7-TS4GUSDHC2.htm

 

Τελικα αυτο πηρα χθες και με αυτο γραφω αυτο το μυνημα.

Γενικα αποφευγω τα turbo x προιοντα αλλα η τιμη ειναι χαμηλη και η εγγυηση ειναι τρια χρονια

θα δουμε πως θα τα παει στο μελλον....

Απο εξοπλισμο τα παει μια χαρα και η μπαταρια του ειναι ογκοδες και εξεχει λιγακι προς το κατω

μερος του μηχανηματος (οχι τραγικα). Του δινει μια κλιση που βολευει στην πληκτρολογηση .

Εχω εγκαταστασει το stellarium το οποιο τρεχει αρκετα καλα. Η ταχυτητα του netbook ειναι γενικα

καλη κανοντας με να πιστεψω πως το toshiba που ειχε πεσει στα χερια μου, ειχε προβλημα(βλεπε αρχικο μου post).

H δειαρκια της μπαταριας ειναι απιστευτη για τα δεδομενα των laptop συγκρινοντας τη μονο με χ300 thinkpad.

Η ποιοτητα κατασκευης ειναι σε καλα επιπεδα με καλα πλαστικα κατι που ειναι μια ευχαριστη εκπληξη.

Αυτα παιδια, το μελλον θα δειξει ανα το μικρουλι θα εχει και δειαρκεια.

Γεια χαρα και ευχαριστω για τα ψαρια!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε ouakoda κανουμε το ιδιο πραγμα , για οσους ξερουν και εχουν στην κατοχη τους, το συγκεκριμενο τηλεφωνο ειναι πολυ μπροστα, φανταστειτε οτι εχω παραπανω πραγματα σε αυτο παρα στο laptop μου, προγραμματα αστρονομικα οπως Planets, Moon Globe, Distans Suns, Stars, PlanetFacts, που απο τον πρωτο μηνα τα εκανα εκατασταση μεσα στο iphone , πραγματικα μου λυσανε στα χερια απο το να παιρνω ενα καρο βιβλια και υπολογιστη. Το iphone ειναι απο τα πιο καταλληλα εργαλεια για αστρονομικη χρηση. Και χαρη στην λειτουργια του ακελερομετρου εχεις και την πυξιδα για τον προσανατολισμο σου.
82758172.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

http://www.plaisio.gr/Laptop-Netbook-GPS/Notebook/Netbooks-Mini-Laptop/Turbo-x-MiniNote-II-Black-6-cell-with-Windows-7-TS4GUSDHC2.htm

 

Τελικα αυτο πηρα χθες και με αυτο γραφω αυτο το μυνημα.

Γενικα αποφευγω τα turbo x προιοντα αλλα η τιμη ειναι χαμηλη και η εγγυηση ειναι τρια χρονια

θα δουμε πως θα τα παει στο μελλον....

Απο εξοπλισμο τα παει μια χαρα και η μπαταρια του ειναι ογκοδες και εξεχει λιγακι προς το κατω

μερος του μηχανηματος (οχι τραγικα). Του δινει μια κλιση που βολευει στην πληκτρολογηση .

Εχω εγκαταστασει το stellarium το οποιο τρεχει αρκετα καλα. Η ταχυτητα του netbook ειναι γενικα

καλη κανοντας με να πιστεψω πως το toshiba που ειχε πεσει στα χερια μου, ειχε προβλημα(βλεπε αρχικο μου post).

H δειαρκια της μπαταριας ειναι απιστευτη για τα δεδομενα των laptop συγκρινοντας τη μονο με χ300 thinkpad.

Η ποιοτητα κατασκευης ειναι σε καλα επιπεδα με καλα πλαστικα κατι που ειναι μια ευχαριστη εκπληξη.

Αυτα παιδια, το μελλον θα δειξει ανα το μικρουλι θα εχει και δειαρκεια.

 

και κατι ακομα ο χρονος φορτισης (με τον φορτιστη που περιλαμβανεται) ειναι απελπιστικα αργος

θα κοιταξω αν βρω αλλο φορτιστη τι θα γινει...

επισης η μπαταρια κραταει 5 ωρες

Γεια χαρα και ευχαριστω για τα ψαρια!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης