Jump to content

Τηλεσκόπιο απο LIdl


Προτεινόμενες αναρτήσεις

σχετικά με τη βάση, το πρόβλημα ήταν στα γρανάζια, τα οποία δεν έπιαναν καλά και είχαν χώρο και έπαιζαν(ελάχιστα, αλλά δυσκόλευε τη παρατήρηση) εγώ εβγαλα τη βάση, και την έβαλλα απο την άλλη, και το παίξιμο σταμάτησε. (μήπως έκανα βλακεία)

τέλως πάντων, μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει πώ στηνω την ισημερινή βάση?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντήσεις 71
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

κάτι άλλο:

 

όταν παρατηρώ την αφροδίτη, το είδωλο είναι χάλια(σαν να μην έχει εστιαστεί σωστά) αυτό οφείλεται στη χρωματική απόκλιση?

 

επειδή ήδη έχω αρχίσει να διψάω για μεγαλύτερο, και σκέυτομαι το skywatcher dob 8' pyrex, έχω κάποιες ερωτήσεις γιαυτο:

 

1)όσον αφορά την πλανητική πρατήρηση, διαβάζω πως δέν είναι και τα καλύτερα, αλλά σε αυτά τα λευτά έχω καλύτερες επιλογές?(θα είναι πολύ καλύτερο φαντάζομαι απο αυτο που έχω τώρα σωστα?)

 

2)η βάση dobsonian είναι σταθερη?ή θα τρέμει με το παραμικρό αεράκι?

 

3)δεν θα είναι πολύ δύσκολο να στοχεύσω και να ακολουθήσω ένα στόχο?υπάρχει η δυνατότητα για κινήσεις ακριβείας που χρειάζοντια για να ακολουθήσω σε μεγάλη μεγένθυνση?

 

4)Με την ευθυγράμιση τι παίζει? κάθε πότε θα απαιτείται?μπορώ να την κάνω μόνος μου ή πρέπει να την πάω σε ειδεικο?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

κάτι άλλο:

 

όταν παρατηρώ την αφροδίτη, το είδωλο είναι χάλια(σαν να μην έχει εστιαστεί σωστά) αυτό οφείλεται στη χρωματική απόκλιση?

 

επειδή ήδη έχω αρχίσει να διψάω για μεγαλύτερο, και σκέυτομαι το skywatcher dob 8' pyrex, έχω κάποιες ερωτήσεις γιαυτο:

 

1)όσον αφορά την πλανητική πρατήρηση, διαβάζω πως δέν είναι και τα καλύτερα, αλλά σε αυτά τα λευτά έχω καλύτερες επιλογές?(θα είναι πολύ καλύτερο φαντάζομαι απο αυτο που έχω τώρα σωστα?)

 

2)η βάση dobsonian είναι σταθερη?ή θα τρέμει με το παραμικρό αεράκι?

 

3)δεν θα είναι πολύ δύσκολο να στοχεύσω και να ακολουθήσω ένα στόχο?υπάρχει η δυνατότητα για κινήσεις ακριβείας που χρειάζοντια για να ακολουθήσω σε μεγάλη μεγένθυνση?

 

4)Με την ευθυγράμιση τι παίζει? κάθε πότε θα απαιτείται?μπορώ να την κάνω μόνος μου ή πρέπει να την πάω σε ειδεικο?

 

1) Πίστεψέ με, είναι μια χαρά. Κυρίως με ποιοτικά προσοφθάλμια υψηλής μεγένθυσης, δεν θα δεις σημαντικές διαφορές με ενα πχ CAT..

2)Όχι απλά σταθερή, βράχος!! Ίσως δεν μπορείς να πάρεις κάτι πιο "ακλόνητο" απο DOB...

3)Αυτό είναι και το μειονέκτημα των βάσεων που δεν έχουν tracking, ειδικά των DOB, που έχουν και "χοντροκομμένο" τρόπο μετακίνησης του τηλεσκοπίου ("ελαφρύ λύσιμο των φρένων και "σφαλιάρες") ...

4)Άλλο ένα θέμα με τα κατοπτρικά...η ευθυγράμμιση εξαρτάται από το πόσο μετακινείται το τηλεσκόπιο, πόσους κραδασμούς τρώει κλπ. Πάντως η ευθυγράμμιση είναι πολύ εύκολη, ειδικά με laser collimator και, αν την κάνεις μια φορά, πάει νεράκι μετά!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ναι καταλαβαίνω οτι το tracking είναι πρόβλημα, αλλά το θέμα είναι πόσο μεγάλο πρόβλημα? δληαδή σε μεγάλες μεγενθύνσεις αν βλέπω έναν πλανήτη, θα μπορώ να τον ακολουθώ ή θα μου βγεί η πίστη?

(θα βλέπω κ deep sky, αλλά εδώ στην αθήνα λογικά θα ασχολούμε πιο πολύ με πλανήτες.)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

οταν ενας στοχος ειναι χαμηλα στον οριζοντα τοτε μοιαζει σαν να βραζει και δεν μπορεις να δεις πολλες λεπτομεριες ασχετως του τι τηλεσκοπιο χρησιμοποιεις, αυτο οφειλεται στην μεγαλη αποσταση που διανυει το φως στην ατμοσφιαρα της γης γι'αυτο ειναι καλυτερα να παρατηρεςι ενα στοχο στο ζενιθ του.

 

στα ντοπμ τηλεσκοπια εχεις προβλημα να παρακολουθησεις τον στοχο οταν εχεις μεγαλες μεγεθυνσεις, τοτε στην κυριολεξια κυνηγας τον πλανητη.

 

οσο για την υεθυγραμμιση των νευτωνιων καλο ειναι να την κοιταζεις καθε φορα που μετακινειται ο σωληνας σε μεγαλες αποστασεις με ενα αυτοκινητο μιας και απο τους κραδασμους μπορει να χαθει η ευθυγραμμιση. στην πραξη ομως μιας και εχω το ντομπ 8 το εχω υεθυγραμμισει μονο 3 φορες τα τελευταια 2 χρονια παρολο που το μετακινω συνεχεια με αυτοκινητο. να ξερεις οτι τηλεσκοπια με μεγαλα κατοπτρα και γρηγορους εστιακους λογους, απο f/5 και κατω τοτε θελουν πιο συχνα ευθυγραμμιση και ελεγχο. το ντομπ 8 που ειναι f/6 δεν θελει καθε τρεις και λιγο ευθυγραμμιση. απλα κοιταζε την μια φορα τον μηνα οταν παρατηρεις να δεις οτι εισαι ενταξει και ειναι εκτος τοτε ευθυγραμμιζεις

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

πώς καταλαβαίνω οτι δεν εχει ευθυγραμιστεί?

για την ευθυγρ'αμιση τι χρειάζομαι?

α και τι άλλα αξεσουάρ χρειάζομαι για αυτο?(http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=657)

 

κανα barlow?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

για την ευθυγραμμιση των οπτικων σε ενα νευτωνια υπαρχουν σχετικα αρθρα και στο φορουμ εδω αλλα και αν ψαξεις στο γουγλη collimate newton telescope. ο εξοπλισμος που θα χρειαστεις ειναι ή ενα καπακι απο φιλμ, ή ενα chessire collimator ή ενα laser collimator

 

για ντομπ προτεινω για αναβαθμιση για αρχη ενα telrad ερευνητη, ενα barlow 2x και το pocket sky atlas που πουλαει και το πλανηταριο θεσσαλονικης

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ο telrad εχει μεγάλη διαφορά απο τον red dot?

 

Τεράστια.

Κατ' αρχάς είναι τεράστιος! Αλλά υπάρχει και ο Rigel Quickfinder που είναι μοντέλο.

Έπειτα ο Telrad (και ο Rigel) δεν δείχνει μόνο μια κουκίδα με την οποία μπορείς να σημαδέψεις ένα μόνο σημείο (έναν ορατό πλανήτη ή τα άστρα που χρειάζεσαι για ευθυγράμμιση στα GOTO τηλεσκόπια) αλλά έχει κύκλους 0.5, 2 και 4 μοιρών με τους οποίους μπορείς να φέρεις τον στόχο στο προσοφθάλμιο (κύκλος 0.5 μοιρών) αλλά και να υπολογίσεις την απόσταση των στόχων από ένα γνωστό αστέρι με την βοήθεια ενός χάρτη (ή και της μνήμης σου αν το έχεις ξανακάνει).

Τα ρομποτικά δεν χρειάζονται Telrad αν και έχει πλάκα να το έχεις.

Τα μη ρομποτικά όμως, ιδίως αυτά με μεγάλη εστιακή στην οποία έχει μεγάλες μεγεθύνσεις, τον έχουν απόλυτη ανάγκη.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

το μονο πράγμα που με προβληματίζει αρκετα στο dob, είναι η ακολούθηση. σε 200-300χ μεγενθυνση, αμφιβάλλω αν θα μπορώ να ακολουθήσω με το χέρι ένα αντικείμενο. εσείς τα καταφέρνετε?θα το συνηθισω εύκολα?
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

On a Dobsonian, I place the ojecct to view just outside the field of view and then let the object drift across the field of view. By that time any vibrations that may be present will have ceased and allow for a pleasant view of the object.

 

-Fred

www.instrumentsoflight.com - www.ras.org.uk

www.avastronomyclub.org - www.aavso.org (LEF)

www.imca.cc (#9181)

www.alpo-astronomy.org

Astrovox Member #4.

Doing astronomy since 1970

Sky & Tel subscriber since 1971

www.highdeserttelescopes.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 έτος αργότερα...
Εχω και εγω μια ερωτηση το πουλανε σε ολα τα λιντλ γιατη ενασ φιλοσ μου ειναι απο τη χιο και θελη να το αγωραση και επειδη και εμενα μου αρεση επειδη ειμαι αχαρικοσ το Bresser 70/700 αν καπιοσ ξερη αν πουλετε στη χιο τοτε να μου πει τη γνομη του και αν ξερει αν θα κικλοφορειση στα λιντλ τα χριστουγενα. :cheesy: :-k :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
όχι δεν θα το έχουν φέτος προχθές γύρισα όλα τα καταστήματα της περιοχής κια μου είπαν οτι δεν τους έχει ερθει ενημέρωση...ήταν καλή ευκαιριούλα για οδηγητικό...
And every night someone.Moves all the clocks forward.And the sun seems to.Set always at the sunrise...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά καλησπέρα και Χρόνια Πολλά!!!Το γνωστό bresseraki θα έρθει και φέτος στα Lidl με λίγη καθυστέρηση σε σχέση με τις προηγούμενες χρονιές.Συγκεκριμένα θα το έχουν στις 4/1/2011.

 

http://www.lidl.com.cy/cps/rde/xchg/SID-3066D807-582B8854/lidl_cy/hs.xsl/offerdate.htm?offerdate=8708

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παράξενο, και θα έλεγε κανείς πως το βάζαν πάντα νωρίτερα στις εορτές για να πουλήσει και ως πιθανό δώρο σε παιδιά. Αλλά καλοδεχούμενο έστω κι αργά, εξάλλου εδώ τους περισσότερους τους ενδιαφέρει μια πιθανή αγορά για άλλη χρήση.
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

xaxaxaxaxaaaaaaaaaaaaaaaxxxxxxxxxxxxxxxxaaxaxaaaaaaaaaaaaaaaxxxxxxxxxxxxxa

Πάμε Κύπρο? :D

ΑΛΗΘΙΝΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ!!!!!!!](*,)

«Δύο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία. Και για το σύμπαν δεν είμαι απόλυτα σίγουρος ...» Άλμπερτ Αϊνστάιν. :-$

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λογικά θα έρθει και στην Ελλάδα.Στο ελληνικό σάιτ δεν δείχνει τα προιόντα μετά την 3/1/11.Στην Κύπρο θα βγει στις 4,οπότε περιμένετε, είμαι σίγουρη ότι οι Γερμαναράδες δεν θα σας απογοητεύσουν φέτος... :lol: :lol:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά καλησπέρα και Χρόνια Πολλά!!!Το γνωστό bresseraki θα έρθει και φέτος στα Lidl με λίγη καθυστέρηση σε σχέση με τις προηγούμενες χρονιές.Συγκεκριμένα θα το έχουν στις 4/1/2011.

 

http://www.lidl.com.cy/cps/rde/xchg/SID-3066D807-582B8854/lidl_cy/hs.xsl/offerdate.htm?offerdate=8708

www.lidl.com.cy / Οι προσφορές μας / Προτάσεις για εσάς...και το σπίτι! | Από Τρίτη 04.01 / Τηλεσκόπιο

στις 4/1 ειναι τεταρτη

αυτο μαλλον ειναι το περσινο #-o

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης