Jump to content

Dobsonian ή EQ5 Βάση


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια ισημερινή όμως μπορεί να σου δώσει την κατεύθυνση του βορρά, του νότου, της δύσης και της ανατολής και έτσι μπορούμε να ταυτίσουμε ή να παραλληλήσουμε πιο εύκολα την εικόνα μας με αυτή του χάρτη μας. Εκτός και αν κάποιος χρήστης dob μπορεί να "ζωγραφίσει" με το μυαλό του την γραμμή του ουράνιου ισημερινού πάνω στην εικόνα που έχει στο προσοφθάλμιο. Εγώ τουλάχιστον δε μπορώ να το κάνω αυτό.

 

Δημήτρη, επειδή τελευταία έχεις αναφέρει πολλές φορές πως με dob δεν μπορείς να προσανατολιστείς στο προσοφθάλμιο, να σου πω ένα κολπάκι που υπάρχει και το χρησιμοποιώ κι εγώ συχνά σε ζόρικες καταστάσεις όπου απαιτείται να έχω ταυτοποίηση πεδίου με κάποια φωτογραφία. Αν αφήσεις τον σωλήνα ακίνητο, τα αστέρια κινούνται προς μία κατεύθυνση. Αυτή η κατεύθυνση είναι πάντα η δύση. Μετά προσανατολίζεσαι.

Ορθόν! Αλλά χρειάζεται να έχουμε μεγάλη μεγέθυνση, ώστε να περιμένουμε λιγότερο. Και τις περισσότερες φορές ο προσανατολισμός χρειάζεται να γίνει αρκετές φορές, διότι μπορεί να ξεχάσουμε. Μιλάω πάντα από την δική μου εμπειρία. Φυσικά, η ισημερινή περιορίζει την δυνατότητα μεγάλων διαμέτρων, αλλά δεν έχω πρόβλημα, διότι είμαι παντρεμένος με τις 8" ! :mrgreen:

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το νευτώνιο σε ισημερινή γερμανικη στήριξη έχει και δυσκολίες. Να παραθέσω τις εμπειρίες μου γιατί έχω και τα δυο 6" f/8 ισημερινο και 8" f/4.5 dob ιδιοκατασκευη.

Πρώτον στην ευκολια χρήσης και ταχύτητα εντοπισμού το dob κερδίζει κατά κράτος! Το ίδιο και στην ταχύτητα στησίματος-ξεστησίματος. Το ισημερινό επίσης έχει μια "τρύπα" γύρω από τον βόρειο ουράνιο πόλο που για να πάς λίγο πιο κεί πρέπει να κάνεις μεγάλη περιστροφή της βάσης ενώ το dob έχει μια "τρύπα" στο ζενίθ που η μετακίνηση και εντοπισμός είναι δύσκολη. Όμως το ζενίθ μια ώρα πριν και μια ώρα μετά δεν είναι ζενίθ σε αντίθεση με τον ουράνιο πόλο που θα μετακινηθεί αισθητά από τη μετάπτωση μετά απο χιλιετίες... :cheesy:

Επίσης με το ισημερινό ο προσοφθάλμιος παίρνει περίεργες θέσεις και πρεπει να περιστρέφεις κάθε τόσο το σωλήνα και να σφιγγεις-ξεσφιγγεις δαχτυλίδια.

'Αλλο ένα που θα μπερδέψει κάποιον αρχικά είναι και το roll over του σωλήνα όταν περνάμε τον ισημερινό του τόπου μας.

Ωστόσο πάντα πλέον προτείνω ως πρωτο τηλεσκόπιο το 6" f/8 ισημερινο γιατί ο κάθε ερασιτέχνης πρέπει να ξέρει να χειρίζεται ισημερινό τηλεσκόπιο και γιατί με το ισημερινό όσο μικρή βάση και να έχει μπορεί να έχει και εισαγωγη στην αστροφωτογραφία και η άνεση να έχεις μοτερ και να είναι συνέχεια κεντραρισμένο το αντικείμενο είναι μεγάλη άνεση.

Resume: ευκολία παρατήρησης εντοπισμού κερδίζει το dob, εκπαίδευση εισαγωγή αστροφωτογραφίας, άνεση παρατήρησης αφού εντοπίσουμε το αντικείμενο ισημερινο. Καθένας διαλέγει και παίρνει.

Πρόταση Γιώργου και τα δύο! Και ο αρχάριος να ξεκινήσει από το 6" f/8 ισημερινο.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

2 φορες ΟΡΘΟΝ , η πλειοψηφια ανηκει στις 6 και 8 ιντσες. Επισης η ισημερινη ομως σου δινει πιο ανεση και πιο αξιοπιστη παρατηρηση , πραγμα που δεν σου δινει καμια αλλη.
82758172.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

kkokkolis σε ευχαριστώ πολύ για την επιστημονική σου τοποθέτηση επάνω στο θέμα :D

Blackholsun καταρχάς να σου ευχηθώ η ώρα η καλή!!!. Συμφωνώ μαζί σου όσον αφορά τα έξοδα μιάς και είναι και εγώ πρόσφατα παντρεμένος και ενδεχομένως με ένα παιδί σύντομα. Γιαυτό σκεφτόμουν να επιλέξω έναν εξοπλισμό τον οποίο θα τον κρατήσω για αρκετό καιρό και θα με κρατήσει ικανοποιημένο όταν θα περάσω και το στάδιο του εντελώς αρχάριου. Σκέφτομαι να πάρω το 10'' Dob flextube autotracking γιατί και μεγαλύτερο σε ίντζες είναι και έχει και το autotracking το οποίο αναβαθμίζεται και σε go to αν θελήσω στο μέλλον. Γιαυτό ίσως αργότερα να μπορώ να φωτογραφήσω χωρίς να χρειαστεί να αλλάξω εξοπλισμό μιας και η Dob βάση δεν έχει πρόβλημα με το πρόσθετο βάρος μιας φωτογραφικής μηχανής (δεν εχω εμπειρία βέβαια απλά υποθέτω πως είναι έτσι απο αυτά που έχω ακούσει μέχρι τώρα). Τι θα θεωρούσατε για παρατήρηση αναβάθμιση αν είχατε ένα Dob autotracking 10''? Να υποθέσω ένα μεγαλύτερο Dob σε ίντσες? Γιατί μεγαλύτερο νευτώνειο που να μπαίνει επάνω σε ισημερινή βάση νομίζω πως δεν υπάρχει η πως θα έχει μια πάρα πολύ ακριβή βάση. Δεν μιλάω για μεγάλα σε ίντσες Διοπτρικά αχρωματικά ή αποχρωματικά γιατί ξεφεύγουμε πολύ σε τιμή πάλι. Εχθές ανέβηκα και στην ταράτσα του σπιτιού μου για να δώ μέχρι τι μέγεθος αστέρια μπορώ να παρατηρήσω με γυμνό μάτι και με την βοήθεια του stellarium είδα αστέρι (αμυδρά βέβαια) μεγέθους 4.6 λίγο πιο πάνω απτον αρκτούρο. Δεν ξέρω αν ο συλλογισμός μου είναι λάθος αλλά πάντα μαρέσει να ακούω τις γνώμες των εμπειρότερων :wink:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν μπορεί κάποιος να χειρειστεί-μεταφέρει 8" f/7-8 σε EQ6 ακόμα καλύτερα!!!

Εγώ προσωπικά όταν έχω λίγο χρόνο πετάω το 8" f/4.5 στο αμάξι και έφυγα σε δύο λεπτά! Αν θέλω πιο ακριβή και ουσιαστική παρατήρηση και ειδικά πλανήτες παίρνω το 6" f/8. Και τα δύο έχουν θέση στις παρατηρήσεις μου.

Αν πάρω μεγαλύτερο αμάξι η... τρέιλερ τότε θα παίρνω αν βιάζομαι το 12" . Προς το παρον είναι τηλεσκόπιο του "Ταράτσα Obsrervatory" στην Ευβοια :cheesy:

gapos: το flextube δεν μπορει να μπει σε ισημερινή βάση! Αν το πάρεις ξεχνάς αυτό το ενδεχόμενο.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να πω την αμαρτία μου την Dobson ποτέ δεν την βολεύτηκα, αν και της αναγνωρίζω πως είναι βράχος, όσον αφορά την ευστάθεια. Βέβαια η βάση τελικά είναι θέμα τελείως υποκειμενικό. Άλλοι δεν θέλουν ν' ακούσουν για ισημερινή, άλλοι για DOB (αν και είναι λιγότεροι, το αναγνωρίζω). Το θέμα είναι τι βολεύει τον καθένα.

Εγώ πήρα ισημερινή για τους εξής λόγους:

1) Έχω μια βάση "universal", αν μπορεί κανεις να την πει έτσι και το μόνο που έχω να κάνω είναι η αλλαγή του σωλήνα, αν θέλω ν' αλλάξω τηλεσκόπιο. Το καλό σ' αυτό είναι ότι είμαι φαν των CAT, επομένως δεν νομίζω να την "εξαντλήσω" εύκολα, όσον αφορά τα κιλά, που σηκώνει, μιας και για παρατήρηση απλή θα πάω στο πολύ 11" στο μέλλον, με πιθανότερο το 9,25.

2) Αν αργότερα θελήσω ν' ασχοληθώ με την αστροφωτογράφιση, έχω βάση έτοιμη, κάτι που δεν παίζει με alt-az.

3)Μπορεί να μεταφέρεται η DOB σε ένα κομμάτι, αλλά πραγματικά το να την βολέψω στο πόρτ μπαγκάζ με άλλα πράγματα, μου ήταν πονοκέφαλος, αφού το χωριό του πατέρα μου προϋποθέτει να έχει πάρει κι όλα τα εφόδια διατροφής και ρούχησης μαζί σου, μιας και το πιο κοντινό μαζαγί ν' αγοράσεις κάτι είναι 30χλμ μακρυά!!! Η ισημερινή είναι πιο μανούρα στο στήσιμο, αλλά η δυνατότητα να την σπάω σε κομμάτια, μου έχει λύσει τα χέρια στο θέμα μεταφορά.

4) Επειδή βαρέθηκα να ρίχνω "σφαλιάρες" στην DOB, καθε 5-6 δεύτερα, ειδικά με μεγάλη μεγένθυση, πήρα μια ρομποτική να τελειώνω.

5) Επειδή λοιπόν είμαι σε ρομποτική τώρα, ένα σημαντικό πλεονέκτημα είναι ότι στην ισημερινή μπορώ να ξεκλειδώσω τους άξονες και να την γυρίζω με το χέρι, κάτι που δεν μπορώ να κάνω με ρομποτική αλταζιμουθιακή.

 

Βέβαια αυτές είναι καθαρά δικές μου ανάγκες και άλλος μπορεί να έχει τελείως διαφορετικές.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

5) Επειδή λοιπόν είμαι σε ρομποτική τώρα, ένα σημαντικό πλεονέκτημα είναι ότι στην ισημερινή μπορώ να ξεκλειδώσω τους άξονες και να την γυρίζω με το χέρι, κάτι που δεν μπορώ να κάνω με ρομποτική αλταζιμουθιακή.

 

Στην πραγματικότητα αυτό είναι ΜΕΙΟΝΕΚΤΗΜΑ των περισσότερων ισημερινών. Το ότι δηλαδή πρέπει να λύσεις τα φρένα για να την στρέψεις κάπου αλλού.

Λίγες και ακριβές έχουν τη δυνατότητα να μετακινείς το σωλήνα χωρίς να λύσεις φρενα με τα μοτέρ να τρέχουν. Επίσης και το GOTO δεν νομίζω πως εξακολουθεί να λειτουργεί αν λύσεις τα φρένα και τη μετακινήσεις χειροκίνητα.

Στις βάσεις "autotracking" των αντίστοιχων Skywatcher Flextube μετακινείς κανονικά το σωλήνα με το χέρι και παρακολουθεί όπου το αφήσεις το τηλεσκόπιο. Βολικό!

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

5) Επειδή λοιπόν είμαι σε ρομποτική τώρα, ένα σημαντικό πλεονέκτημα είναι ότι στην ισημερινή μπορώ να ξεκλειδώσω τους άξονες και να την γυρίζω με το χέρι, κάτι που δεν μπορώ να κάνω με ρομποτική αλταζιμουθιακή.

 

Στην πραγματικότητα αυτό είναι ΜΕΙΟΝΕΚΤΗΜΑ των περισσότερων ισημερινών. Το ότι δηλαδή πρέπει να λύσεις τα φρένα για να την στρέψεις κάπου αλλού.

Λίγες και ακριβές έχουν τη δυνατότητα να μετακινείς το σωλήνα χωρίς να λύσεις φρενα με τα μοτέρ να τρέχουν. Επίσης και το GOTO δεν νομίζω πως εξακολουθεί να λειτουργεί αν λύσεις τα φρένα και τη μετακινήσεις χειροκίνητα.

Στις βάσεις "autotracking" των αντίστοιχων Skywatcher Flextube μετακινείς κανονικά το σωλήνα με το χέρι και παρακολουθεί όπου το αφήσεις το τηλεσκόπιο. Βολικό!

 

Μιλάω για την περίπτωση που θέλω να μην χρησιμοποιήσω go to ή δεν έχω ρεύμα και αναγκαστικά θα τη δουλεύω με το χέρι!!! Μου χει τύχει με διακοπή ρεύματος αυτό και δεν είχα tank να το συνδέσω, μιας και τραβάω μπαλαντέζα!! Με τη ρομποτική alt-az του Nextstar θα είχα μείνει με την κρυάδα! Με την ισημερινή, έλυσα τα φρένα και την έκανα χειροκίνητη!!! :wink:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε περιπτωση που καταλήξω σε Dobsonian που μαλλον έτσι θα γίνει υπαρχει και αυτή η επιλογή της Meade αλλά δεν έχει μοτερ. Βέβαια δεν ξέρω κατα πόσο πιο ποιοτικό η όχι συνολικά θα είναι σε σχέση με το SW. To έχει δει κανένας απο κοντά αυτό το Dob? Ποιοτικά η Meade θεωρείται καλύτερη απο την SW η και αυτά κινεζάκια είναι?

http://www.telescopeshop.gr/show.asp?productId=9

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε περιπτωση που καταλήξω σε Dobsonian που μαλλον έτσι θα γίνει υπαρχει και αυτή η επιλογή της Meade αλλά δεν έχει μοτερ. Βέβαια δεν ξέρω κατα πόσο πιο ποιοτικό η όχι συνολικά θα είναι σε σχέση με το SW. To έχει δει κανένας απο κοντά αυτό το Dob? Ποιοτικά η Meade θεωρείται καλύτερη απο την SW η και αυτά κινεζάκια είναι?

http://www.telescopeshop.gr/show.asp?productId=9

 

Στα 1000€ DOB, θα έπαιρνα αυτό http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1721.

 

Το έχω δει από κοντά και η βάση του αφενός σου λύνει τα χέρια, αφού κάνει tracking, κι αφετέρου ο σωλήνας είναι truss, οπου στο θέμα φορητότητα κερδίζει πολλούς πόντους!!!

Οπτικά, 10 ίντσες θα σου δωσουν τη συγκίνηση και στην πλανητική παρατήρηση και σε D.S..

Μειονέκτημα??? Η βάση δεν λύνεται, λόγω μοτερ!!! Την παίρνεις όπως είναι! Και στη μεταφορά της, θα έχεις ένα θέμα!

Και με άλλα 400€ πηγαίνεις στο 12", αλλά μάλλον θα βγεις εκτός προϋπολογισμού!!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε περιπτωση που καταλήξω σε Dobsonian που μαλλον έτσι θα γίνει υπαρχει και αυτή η επιλογή της Meade αλλά δεν έχει μοτερ. Βέβαια δεν ξέρω κατα πόσο πιο ποιοτικό η όχι συνολικά θα είναι σε σχέση με το SW. To έχει δει κανένας απο κοντά αυτό το Dob? Ποιοτικά η Meade θεωρείται καλύτερη απο την SW η και αυτά κινεζάκια είναι?

http://www.telescopeshop.gr/show.asp?productId=9

 

Στα 1000€ DOB, θα έπαιρνα αυτό http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1721.

 

Το έχω δει από κοντά και η βάση του αφενός σου λύνει τα χέρια, αφού κάνει tracking, κι αφετέρου ο σωλήνας είναι truss, οπου στο θέμα φορητότητα κερδίζει πολλούς πόντους!!!

Οπτικά, 10 ίντσες θα σου δωσουν τη συγκίνηση και στην πλανητική παρατήρηση και σε D.S..

Και με άλλα 400€ πηγαίνεις στο 12", αλλά μάλλον θα βγεις εκτός προϋπολογισμού!!!

 

EDIT:

 

Απ' ό,τι είδα, το έχεις στα πιθανά για αγορά!!! :wink:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης